ZEEUWSCH DAGBLAD Eensgezindheid te Internationale brigade overschrijdt Griekse grens Sowjet-Unie waarschuwt Oostenrijk Harmonie „Euphonia" jubileert De deur blijft geopend voor alle Europese landen Uitürudunt cupMuiatie Het begin hoopgevend Republikeinse politiek: Koloniale politiek Nederlands-Britse besprekingen inzake Indië Amerikaanse hufp aan Europa Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanse Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Viooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 692 PROTESTANÏ3CH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs (3.30 per kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentieprijs 12' 2 cent per m.m. Rubriek Kabouters b cent per woord. MAANDAG 14 JULI 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag; Zon op 4.36 u., onder 20.54 u. Maan/op 1.31 u., onder 18.37 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 15 Juli: 11.17 u. 1.717 m., 23.40 u. 1.78 m. Bij het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverkla ring inzake de Indische kwestie, werd door de heer Vonk de vraag gesteld, of hier van een ultimatum sprake is, dan wel van capitulatie. Een ultimatum is- het althans volgens minister jonkman niet, hoewel hij uit de aard der zaak ook niet van capitulatie wilde spreken. Dit neemt niet weg, dat als de huidige koers gevolgd wordt, capitulatie op de duur niet u t kan blijven Dat heeft de republiek zeer goed begrepen. Vandaar dat zij er wel voor zorgt het niet tot een conflict te laten komen. Als de toestand meer critiek schijnt te worden, dan volgen prompt weer enkele toezeggin gen en voorts blijft alles bij het oude. Minister Jonkman moest Vrij dag openlijk erkennen, dat slag op slag van Linggadjati wordt afgeweken. En zo is het ook inderdaad. Het bestand werd voortdurend geschonden. Beschieting van onze posten was aan de orde van de dag. Van vrijlating van de geïnterneerden hoe vaak ook toegezegd, is niets gekomen. Van het geduld van onze troepen is het uiterste ge vergd. Zij werden voortdurend getergd en moesten alles over hun kant laten gaan. Vierkant in strijd met Linggadjati werd alles in het werk gesteld om aan de republiek de opperheerschappij in Indonesië te verzekeren, en alsof het de gewoonste zaak van de wereld was werden buiten landse betrekkingen aangeknoopt Nu heeft eindelijk de regering opnieuw gesproken. Maar hoe? Er werd geen ultimatum ge steld, maar slechts de ver wachting uitgesproken dat de vijandelijkheden onmiddellijk zul len worden gestaakt, de buiten landse betrekkingen zullen wor den verbroken, de voedselblok- kade opgeheven, enz. Verder worden nog enkele pun ten genoemd waaraan op zeer korte termijn moet worden vol daan, terwijl spoedige uitvoe ring van de gestelde eisen wordt verwacht. Maar spoedig is een rekbaar begrip. Dat is tot grote voldoe ning van de republiek in de afgelopen maanden wel gebleken. Te Parijs is Zaterdagmorgen de conferentie der 16 Janden, in verband met het plan-Mars hall geopend. Op voorstel van de Benelux werd Bevin, met algemene stemmen, tot voorzitter der conferentie gekozen. Na zijn verkiezing hield Bevin een korte rede, waarin hij betoogde, dat het geruime tijd zal duren, alvorens de uit de oorlog voortvloeiende moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De economische problemen vragen echter een spoedige oplossing. De rede van Marshall biedt hiertoe de gelegenheid. Wij geloven, aldus Bevin, dat het aanpakken van de economische problemen niet alleen verlichting zal brengen, doch dat. daardoor ten slotte ook in politiek opzicht een oplossing voor Europa zal worden bereikt. De 16 landen vertegenwoor digen ruim 200 millioen zielen. Bidault opende de conferentie. Hij gaf de verzekering, dat de souvereiniteit en de onafhanke lijkheid van de landen zouden worden gerespecteerd. De tijd is nu gekomen, waarop aan de na oorlogse anarchie een einde mogt worden gemaakt, aldus Bidault. Hij herhaalde verschei dene malen, dat geen pogingen zullen worden gedaan inbreuk op de souvereiniteit van de lan den te maken. Hij eiste voor de ter conferentie vertegenwoordig de landen het recht op voor Europa als geheel te spreken. Ik ben er zeker van, aldus Bidault, dat wij versterking krij gen wanneer ons werk de rich ting van ons streven heeft aan getoond. Werkco:mmissie ingesteld. Ter conferentie werd een werkcommissie ingesteld. Herve Alphand (Frankrijk), werd tot voorzitter gekozen. De commis sie heeft van de plenaire confe rentie vier taken te vervullen gekregen: het opstellen van een reglement, het indienen van ont werpen voor de organisatie, het samenstellen van commissies en het benoemen van een secreta ris-generaal voor alle commis sies en subcommissies. Men kwam overeen, dat het instellen van vier hoofd-subeom- missies niet het inrichten van een soepele procedure, volgens welke eventueel nog andere or ganen zouden kunnen worden ingesteld ter behandeling van speciale onderwerpen, zou uit- En vooral na het debat in de sluiten.1 Voorts werd algemeen Kamer waarbij geen enkele posi tieve toezegging werd gedaan, schijnt de kans niet gering, dat de zaken op de oude voet worden voortgezet. Het beslissende woord waarop wij gehoopt hadden en dat oók in Indië met zo groot verlangen wordt tegemoet gezien, is niet ge sproken. Een ultimatum is niet ge steld. En zo blijft er de vrees voor een smadelijke, en voor Neder land en Indië beide noodlottige capitulatie. aangenomen, dat het comité van samenwerking, waarin vertegen woordigers van alle landen zit ting zullen hebben, zijn eind rapport aan de regering van de V. S. uiterlijk 1 September aan staande zal indienen. Verder werd de commissie het eens over voorstellen over de organisatie en over de regels voor de procedure, welke be langrijke wijzigingen in het En- gels-Franse ontwerp met zich mee zullen brengen. Bevin zeide, dat de werkcom- Hongaarse kleine 'boeren komen met voorstellen besluit nemen aangaande een programma van veertien punten. Ter sprake komen wetten ter bescherming van mensenrechten, vrijheid van spreken, persvrijheid en volledige parlementaire immu niteit. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Athene wordt vernomen, dat afdelingen van een interna* tionale brigade de grens van Al banië met Griekenland hebben overschreden en het 8 kilometer in Griekenland gelegen stadje Konitza hebben bezet. Naar verluidt werd deze bri gade geholpen door guerillastrij- ders. Konitza ligt achter het ge bergte Grammos, waar de voor naamste strijd tussen het Griekse leger en de guerillastrijders óp het ogenblik plaats heeft. Het bericht is door Griekse regeringskringen bevestigd, dat een „goed-uitgeruste eenheid van meer dan 1000 man is, onder wie een groot adntai Albanezen". Tevens werd verklaard, dat het incident onmiddellijk ter kennis van subcommissie der V.N. te Sa- loniki zal worden gebracht. De Albanese minister-president Generaal Enver Hodja, heeft in het parlement verklaard, dat de Albanese regering bewijzen heeft dat de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers in Albanië spionnen zijn geweest en een ge wapende revolutie hebben voor bereid om het huidige regiem om ver te werpen, aldus meldt radio Tirana. Roemenië verzoektlid maatschap V.N. Roemenië heeft een verzoek in gediend om het lidmaatschap van dei V.N. in een brief aan de secre taris-generaal, Trygve Lie. Het verzoek zal worden voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Hongaarse partij der Klei no ljoeren. Men neemt aan, dat de Hon gaarse partij der Kleine Boeren, waarvan het, bestuur Dinsdag 15 Juli bijeenkomt, wetsvoorstellen zal indienen, waarbij o.a. bepaald zou worden, dat de sterkste par ty in het parlement recht 'heeft op het ministerie van binnen landse zaken in de regering. Minister van binnenlandse za ken is thans de communist Lasz- lo Rajk, die de onderzoekingen verlangd heeft, welke hebben ge leid tot de recente beschuldigin- missie zeer goed werk heeft ver- Ramadier richt. Volgens Aiphand zal de voor Xe EurPoprefee Sn ge! P0™6 ^tStOChteil opend blijven indien de confe rentie deze vaardt. wijzigingen aan- De amendementen. 1. Als gevolg van de opmer kingen van enkele delegaties en in het bijzonder van Turkije zal de commissie van samenwer king alle leden-staten en boven dien landen, die geen deel rie men aan de conferentie, desge wenst in zich op kunnen nemen. 2. Een uitvoerende commissie van samenwerking zal worden ingesteld. 3. Op voorstel van België, on dersteund door Denemarken, Nederland, Italië, Zweden en Noorwegen, besloot men de or ganisatie zo soepel mogelijk te maken door een nieuwe para graaf in te voeren, welke het de commissie van samenwer king mogelijk maakt om pas sende wijzigingen ten allen tijde, wanneer dit noodzakelijk mocht blijken, aan de organisa tie voor te leggen. 4. Speciale aandacht zal wor den besteed aan de wens van een delegatie, dat de vier tech nische commissies niet te be perkt zullen zijn, aan de vraag stukken van bouw en van strijd krachten. 5. Op voorstel van Zweden zal de huidige organisatie, nau we met de V. N. en de organisaties, die onder haar ressorteren, be nevens met de bestaande inter gouvernementele economische organisaties. 6. Er zal niet gepoogd worden om zich te mengen in de be staande handelsverdragen tussen de Europese landen. Binnen enkele uren is over alle onderwerpen overeenstem- Viing verkregen. De commissie van samenwer king zal voor het opstellen van het rapport om vriendschappe lijke hulp van de V. S. verzoe ken. ET zullen vier technische com missies worden ingesteld, n.l. voor voedsel en landbouw, ener gie, ijzer en staal en voor ver voer. En tenslotte zal de orga nisatie nauwe betrekkingen moeten onderhouden met de V. N! en de bestaande eclonomische organisaties. Ramadier, de Franse pre mier, heeft in een redevoe ring verklaard, dat hij vreest, dat de mensheid het ^lacht- jffer zal worden van een ont zettende catastrophe, indien Europa niet in staat is zich te verenigen en zijn stem te verheffen. Ramadier aiht het 'absoluut noodzakelijk voor regel der V. S., dat de bevol- het welslagen van elke maat- king van dit land de aard -van het vraagstuk en van dé aan te wenden hulpmiddelen begrijpt. „Politieke hartstoch ten en vooroordelen mogen hier geen deel aan hebben". Ramadier is er van overtuigd, dat de president der V. S. er nooit aan gedacht heeft en er nooit aan zal denken om eco nomische ondergeschiktheid aan de belangen van kapita listische groepen te eisen. Concours-hippique tc 's-Heerenhoek. Het kleine 's-Heerenhoek stond Zaterdag in het middel punt van de belangstelling van paardensport liefhebbend Zee land. De land. Rijvereniging „De Polderruiters" hadden een concourshippique georganiseerd dat geslaagd mag worden ge noemd. Er werden knappe staaltjes van paardendressuur te zien gegeven. Ook de aange spannen trekpaarden mochten getoond worden. De burgemees ter van 's-Heerenhoek, de heer C. T. A. M. van Horsigh, opende dit paardenfestijn met een kor te rede, waarin hij zijn blijd schap uitsprak over het feit, dat het kleine 's-Heerenhoek de Zeeuwse paardensportliefheb bers op een prachtige dag kon vergasten. Wij komen in 't num mer van morgen nog breedvoe rig op dit concours-hippique te rug. 30.000 voor Westkapelle. Het Wassenaarse „Westkapel le-Comité" heeft een bedrag van De republiek is een fictie Op een openbare vergadering georganiseerd door de Centrale Antirevolutionnaire kiesverenigingen fe Amsterdam en het Comité „Handhaving Rijkseenheid", voerden Zaterdagmiddag de heren Ch. J. I. M. Welter, J. Schouten en Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot in de Apollohal te Amsterdam het woord over de situatie in Indonesië onder presidium van Prof. Dr J. Coops. Als eerste spreker kreeg de ning als zou de Anti-Revolution- Welter het woord. Hij oefende scherpe critiek op het vroegere kabinet Sehermerhorn en het huidige Beel. Hij stelde de rege ring en vooral de machten die achter haar staan, de P. v. d. A. en de K.V.P. verantwoordelijk voor de moeilijkheden die Neder land thans, inzake Indonesië, op te lossen heeft. Spreker noemde de republi keinse leiding een „fascistisch- communisi'sehé clique", die het gehele Indonesische gebied aan naire partij een koloniale oorlog wenser Beslistheid voldoende Als laatste spreker betrad het 2de Kamerlid J. Schouten het po dium. Uitvoferig schetste hij de de naar zijn mening chaotische toestand," die er op het ogenblik in Indonesië heerst. De heer Schouten gaf toe, dat het Neder landse bewind vroeger vele fou ten getnaakt heeft in Indonesië, maar hij sprak als zijn overtui- ging 'uit, dat hetgeen er aan zich u onderwerpen. In scherpe 1 goeds verricht is op initiatief van bc ordingen richtte hij een aan- Nederlanders, 'zeker niet verge- val op de Partij van de Arbeid ten mocht worden. „die zich", aldus spreker, „demo- I cratisch noemt, doch niet „De regering", aldus spreker, schroomt het belang van 70 mil- heeft een principieel verkeerde lioen Indiërs en 2 millioen Neder- -j. landers ondergeschikt te .naken houd,»§ aangenomen jegens de f 30.000 bijeen gebracht voor aan haar eigen partijpolitieke republiek. Zij is opzij gegaan Westkapelle. Het is bestemd streven". voor het geweld der wapenen voor den bouw van een nieuw verenigingsgebouw. Hgt comité Westkapelle heeft voor deze gift zijn dank betuigd De Belgische konings kwestie. In verband met de ministeri- Uitvoerig besprak de heer Wei ter de punten waarop de Repu blikeinen niet aan de basis-over eenkomst hebben voldaan. Scher pe critiek oefende hij in het bij zonder op de houding van de Re publikeinse leiding, die in geen enkel opzicht zou hebben voldaan ële verklaring, waarbij door de aan de overeengekomen terugga regering de verbintenis werd aangegaan om, met betrekking tot de oplossing der konings kwestie, naar een toenadering tussen de partijen te streven. ve van Nederlandse bezittingen in Indonesië. Koloniale politiek. Vervolgens sprak Dr J. A. H. J. heeft Spaak aan de voorzitters ^Yer "Pe. werka der vier partijen een schrijven gezonden, waarin hij hun ver zoekt sin het begin van de week die op 21 Juli aanvangt, met hem overleg te plegen. Toestand zeer gespannen De Weense correspondent van de „Sunday Observer" bericht, dat de Sowjet-autoriteiten te Wenen de Oostenrijkse regering gewaarschuwd hebben, in Parijs geen aanbiedingen of plannen betrekktngenS onderhouden te accepteren, welke de Oostenrijkse economie in de Sowjet- -- - - - zone raken. Onder aanhaling van een „hoog de Parijse conferentie te herroe- geplaatst Oostenrijks ambtenaar" pen, door er op te wijzen, dat een verklaart de correspondent, dat optreden buiten de Slavische so- sedert het besluit van Oostenrijk lidariteit van invloed zou kunnen tot bijwoning van de Paryse con- zijn op de algemene alliantie tus- Chr. Lyceum te Goes krijgt geen dependance in Middelburg. Het onlangs opgerichte Chr. Lyceum te Goes, dat het komen de leerjaar met de lessen zal aanvangen, zal geendependan- De Kleine Boeren verlangen .ce krijgen in Middelburg, daar nA !»djt poëtisch niet mogelijk bleek te zijn. De minister van onder wijs heeft hiervoor namelijk geen subsidie verleend. gemeentelijke verkiezingen op 24 Augustus en wensen, dat invoe ring van nieuwe kieswetten eerst nadien zal plaats hebben. lijkhrid van de Republiek en de werkelükheid van de Nederland se toekomst". De Republiek, aldus spr., is een der republikeinen. De regering is dus verant woordelijk voor de ontzaglijke nadelen, die haar houding heeft opgeleverd voor Nederland, voor de Nederlanders, doch ook voor de,Indiërs. In de regeringsver klaring is voor het eerst een toon van enige beslistheid te bespeuren. Doch", zo vroeg spr. zich af, „is dit wel voldoende?" Spr. meende deze vraag ont kennend te moeten beantwoor den. In de recte van Min. Jonk man, die op deVegeringsverkla ring volgde, spreekt volgens hem een aarzeling en een vaagheid, die tot ernstige bezorgdheid aan- mengsel van verkeerd gerichtleiding geven, idealisme en profiteurschap. De Met een opwekking de petitie van het comité mede te onder tekenen, besloot dé heer Schou ten zijn toespraak. serv 'ntellectuëlen, die menen, dat zij de Republiek leiding kun nen geven, zijn stakkers waar mede men medelijden moet heb ben. Indien zij onder goede lei ding zouden worden geïnstrueerd, Verdachten van diefstal konden zij misschien wel eens iets atoomgeheim gearres teerd. voor Indië gaan betekenen. De loalisten zijn blind om dat zij met kunnen zien de profi- In verband met de diefstal, teurs zyn blind, omdat zij met jn bet proefstation voor willen z' n. atoomenergie te Los Alamos in Spr. meende, dat alle sodalis-de Amerikaanse staat Nieuw tische partijen in Indonesië sterk Mexico is gepleegd en waarbij communistisch getint zijn eh documenten zijn ontvreemd, die ferentic de betrekking tussen sen^ie twee landop, waardoor de tuiging schuilt. wees de vergadering op het grote gevaar, dat hierin, nStar zijn over- de Oostenrijkse regering en de Sowjet-autoriteiten „zeer gespan nen" zijn geworden. Onder leidende Oostenrijkse persoonlijkheden bestaat de toe nemende vrees, dat - het aanbod van Marshall, gezien de Sowjet- Russische bedenkingen daartegen onvermijdelijk zal leiden tot ver deling van Oostenrijk in twee economische en politieke eenhe den. Oostenrijks minister over de conferentie. Op een conferentie van de so cialistische partij heeft de Oos tenrijkse minister van binnen landse zaken, Helmer verklaard, dat Oostenrijk tegen zijn wil dreigt te worden meegesleurd in een maalstroom van tegenstrijdi ge belangen. Helmer verklaarde, dat de Oostenrijkse regering zich in haar politiek niet eenzijdig op het westen of het oosten wenst te oriënteren, doch elke hulp, die voor de wederopbouw van het land wordt aangeboden, wil aan vaarden. De minister waarschuwde te gen geruchten, dat de regering voorbereidingen zou treffen om betrekking hebben op de atoombom, zijn twee ex-ser geants van het Amerikaanse veiligheid van Tsjecho-Slowakije i „De~Republikeinse leiding past1 leger gearresteerd, verminderd zou worden. i een politiek van roofbouw toe in Met andere woorden: Het Tsje- Indië> waarbij de inboorlingen het cho-SIowaaks kabinet zag in, Ioo('ie moeten leggen. Dit is lco- dat de economische mogelijkhe- loniale polltek. Zij passen dezelf den van het plan-Marshall niet ,ie llolit:'k toe <fie zij ons menen een politieke breuk met de Sow- moeten verwijten jèt-TJnie waard waren. Met klem bestreed spr. de me- 10-jariae jongen wegens doodslag veroordeeld. Een jongen van 10 jaar, John Griffiths, is te Swansea tot 10 jaar veroordeeld wegens dood slag van een 4-jarig kind, welks lijk, aan handen en voeten ge bonden, uit een rivier was op gehaald. Blijkens getuigenis van de po litie heeft de jongen bij zijn ar restatie gezegd, dat hij het nooit Enthousiast is Zaterdag het dëre verenigingen kleinere be- weer .zou doen. Hij had toege- 60-jarig jubileum Van de Goes- dragen ontvingen. Met een geven, dat hij het kind aan lian- se harmonie „Euphonia" her- avondconcert op de Grote Markt Hen en voeten gebonden heeft dacht. Een enthousiasme, dat door „Ons Genoegen" te Vlissin- aangewakkerd werd door de in gen, werd deze vreugdevolle en alle toonaarden daverende mu- muzikale dSg besloten, ziek van de 17 muziekkorpsen, die uit alle delen van de pro vincie naar Goes waren geko men om aan deze hoogtijdag nog meerdere luister bij te zetten. Enthc ssïast Muziekfestival Emigratie van Neder landers naar Canada. Op 23 Augustus vertrekt het en in de rivier geworpen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen (vac. Reeds roffelden de trojnmen en t,,~pdr"cchhv^et immisrantën f*" Pff?rin6a), dp A. F. N. Lek- cebairier. rio ti-nmnetter, in»» i smet Hnmigianten kerkerker te Loosdiunen, dr A. I schalden de trompetten, toen om 1 uur des middags het be stuur van „Euphonia" officieel ontvangen werd op het stadhuis waar het toegesproken werd vu» uotiziuiiiiit/ii /.nu n riicil mu van Wenen „aar Salzburg in de de wnd burgemeester de De diplomatieke correspondent van Reuter heeft in een mede deling, waarin hij een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken aanhaalde, gezegd, dat in Londen bespre- kigen hebben plaats gehad tussen de Nederlandse ambassade en de Britse regering over de gezamenlijke gendarmerie in Indonesië. Verschillende möéilijkheden waren besproken. Engeland echter had de Neder- j hulp moet niet gepaard gaan met landse regering geen concrete i het binnenbrengen van Neder- voorstellen gedaan. De woordvoer- landse troepen in Republikeins der zeide, dat van Britse zijde gebied. nooit Suggesties waren gedaan „Rajat" meent, dat- de verkla- betreffende deelneming van Brit ten in een politie-missie in Indo nesië. Republikeins commentaar op de regeringsverklaring Het republikeinse dagblad ;,Soember" schrijft in een hoofd artikel naar aanleiding van de Nederlandse regeringsverklaring in de Tweede Kamer, dat het waar is, dat de Nederlanders de verantwoordelijkheid voor orde en rust dragen en dat dit ook reeds in de Republikeinse brief van 8 Juli erkend is. Doch oom dat het de facto gezag van de Republiek eveneens erkend is, moet vanzelf de verantwoorde lijkheid van het de jure gezag1 worden overgegeven aan de facto regering van de Republiek. Indien de republiek tekort schiet in de uitvoering van haar de facte ge zag, zijn de Nederlanders ver plicht dit gezag te herstellen. In de vorming van een centraal co mité, waarmee de Republiek in stemde, krijgen de Nederlanders Amerikaanse zone te verhuizen. Kiezen of delen. Sowjet-Rusland heeft Tsjecho- Slowakije pvergehaald de aan vaarding van de uitnodiging voor ring van minister Beel niet over eenkomt met de tijd, waarin men eikaars waarde erkent. Hij is niet vrij van een houding, als zou hij nog tot het „herrenvolk" beho ren, zoals destijds gedurende hel/ vroegere Nederlands-Indische tijdperk. Telefoonverbinding heropend. American Tel. heeft medege deeld, dat de telefoonverbinding tussen Nederland en Nederlands- Auto over de kop. Zaterdagmiddag sloeg te Kr.u^ ningen een bestelauto, afkomstig uit Den Haag en rijdende op de Rijksweg in de riehtiijg Bergen op Zoom," ter hoogte van de Veerwgg, waarschijnlijk omdat 'de chauffeur uit moest wijken voor een motorrijder, enkele malen over de kop. De auto werd hierdooT flink beschadigd en van de twee in zittenden moest één vrij zwaar gewond naar het St. Joanna- ziekenhuis te Goes worden ver voerd, terwijl de andere er met enkele schrammen af kwam. Schipper door lier gegrepen. De 35-jarige schipper J. van O. werd aan de Punt te'Middel Oost Indië welke sedert Maart burg' toen hÜ de Jler van ziJn 1942 is verbroken, op 15 Juli zal vaartul8 aanzette om zand te worden heropend. De verbinding zal aanvankelijk tot Batavia beperkt zijn. heer A. de Roo. Deze bracht de oprichting van het corps onder de naam „Volharding" in her innering en dankte voor alles wat het cprps in de 60 jaren van zijn bestaan de Goesse be volking geschonken heeft. De voorz. van „Euphonia", de heer J. M. Bommel van Vloten dankte voor de financiële en morele steun ondervonden van het gemeentebestuur en de bur gerij. Spr. gewaagde van voor en tegenspoed van de jubilee- rende vereniging en herdacht de oprichters en allereerste me dewerkers, waarvan alleen de uit Nederland naar Canada. D. immigranten zijn allen zelf standige boeren. Voor zij in Ca nada een eigen bedrijf stichten, worden zij op verschillende be- Steenbeek te Twello en ds J. Tersteege te Lobith. Beroepen te Bergschenhoek, M. J. ten Bru'ggenkate te Zeg veld te Lollum-Waaxens, S. J. drijven te werk gesteld om met <Haanstra, Ind. pred. met 'verlof de Canadese methodes bekend te "Workum, te' geraken. Aangenomen naar Utret^it, E. II. Blaauwendraad te Baarn te Wanswerd' (toez.), A. de Zeeuw te Wilnis. Bedankt voor Ouderkerk a. d. IJssel, H. Bout te Delfshaven; Geref. Kerken. voor Aalst (G.), J. C. Hooykaas De Waskingtonse correspon- te Arnemuiden; voor Wyckel, dent van het Londense blad Niemeyer te Birdaard. „News of the World" verklaartI in „hoge kringen" aldaar verno men te hebben, dat de V.S. bc- Beroepen te Delft (miss.-pred.),- reid zijn ongeveer 2500 millioen A. de Bruin te Driebergente dollar in de ten uitvoerlegging Ottoland, J. v. d. Berg, cand. te van het plan-Marshall voor hulp Rotterdam; te Sybrandaburen, heer v. d. Ende nog in leven is. aan Europa bij te dragen. P Riemersma, cand. te Amster- Nadat de gezamenlijke ver-1 Er worden te Washington dam; enigingen een rondgang door de ppmaakt" aldus' Bedankt voor Buitenpost (vac.- stad hadden gemaakt, en geza- de correspondent hoe éventu- F- v. Til) én voor Onstwedde, A. menlijk o.l.v. de heer Pv de Rooy pip Amerikaanse 'neerlieten 7011- Brink te Blijavoor Sellingen dirigent van Euphonia" een 1 worden verdeeld. Men twij- voor Workum, W. P. J. Zwer- r- l e~i. -.. ua-. ver te Hnkën. mars hadden uitgevoerd wer- j felt er hier niet aan_ dat Enge, den „op de Grote Markt, de jand het leeuwenaandeel zou ver te Hij ken. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Zevertaar, H. te verlenen tér verbetering van de machtmiddelen van ieder de%l van Indonesië. Maar bij deze hulp een van i, a =- verlening moeten de Nederlan- - ders het de facto gezag van de bestuur der party zal een Republiek niet vergeten en de Oostburg richt adres aan minister Neher. De afdeling Oostburg van de ver. „West-Zeeuws Vlaanderen" heeft een adres gezonden aap de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, waarin is ruim gelegenheid advies en hulp aangedrongen op een spoedige Beesjpiimarkt en in de tuin van ontvangen, waarna Frankrijk het Schuttershof concerten ge- een derde van de aan En- geveti, die veel publiek trokken geland toegestane credieten zou Amêlink, cand. te De Bilt. Om half vijf recipieerde het be- volgen". 1 Bedankt voor IJmuiden, J. stuur van de jubilerende vere- Meester te Brouwershaven, niging in het Schuttershof en velen complimenteerden de be- Belangrijke internationale Chr. Geref. Kerk. gaan lossen door deze lier ge- Bommel*van Vloten^voorz.PC conferentie. Smedend Grontagén^ grepen, waardoor hij enige ma- C. Kerkhove, secr.H. B.fPilaar,1 Sir John Boyd Orr, directeur- Bedankt voor Nieuw-Vennen len met zijn hoofd tegen het penningm.; A. Vermaire, W. generaal van desorganisatie voor - -- Kerkhove, C. Ie Conté en P. voedsel eri landbouw van de V.N. Knuist, leden. (F.A.O.), heeft verklaard, dat de dek werd geslingerd en bijna door zijn kleren werd geworgd. Zijn broer zette de motorlier onmiddellijk stil. Enkele artsen verle'enden de ernstig gewonde van O. de eerste hulp, waarna hij .naar het ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. regeling van de rechtstoestand voor grondeigenaren, c.q. erf pachters of pachters van dip percelen, waarop noodwonin gen, noodbureaux e.d. zijn ge plaatst. Op het hoofdkwartier van de V.N. te L&ke Success is het ver zoek ontvangen van Soedi Arabie om ^te kwestie van beëindiging van het mandaat over Palestina op de agenda der Algemene Ver-i gadering in September te plaat-1 „Oefening en Uitspanning1 De heer J. Horst, oud-dirigent volgende maand te houden ver bood het bestuur een hulde- gadering van de 47 leden van mars aan en 't dubbel mannen- de organisatie te Geneve, waar kwartet „Octavai' en het mu- mén zal spreken over de vor- ■ziekcorps „Hosapna" schonken ming van een wereldvoedsel- een geldsbedrag. raad, „een der. bekngrijkste in- In totaal was aan prijzen ternationale conferenties sedert f 500 voor de deelnemende ver enigingen. beschikbaar gesteld. Na loting mocht „Prinses Juli ana" te Baarland f 100 in ont vangst nemen„Cön Affeszione" te Kwadehdamme f 80„Vol harding" te Zaamslag f 60 te Kattendijke f40, terwijl meer de oorlog" zal zijn. Als de po litici in de eerste plaats hun aandacht aan dingen willen "schenken, 'die het volk het meest nodig heeft, zoals voedsel en een behoorlijk bestaan, zal zeker een basis voor samenwer king worden gevonden, aldus Sir John. A Zwiep te IJmuiden. Geref. Gemeenten. Beroepen te Lisse, M. v. d. Ketterij, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Dinteloord, Chr. v Dam, cand. te Souda. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Weersverwachting, geldig 'tot Dinsdagochtend Vrij zonnig droog weer, zwak ke tot matige wind, overwegend tussen West en Noord-West. Weer een kleine stijging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1