Parijs het voorspel van volledige splitsing van Europa? Oost-Europa onder Russische curatele. Ontevredenheid en wantrouwen UoJiie£Jid in republikeinse kringen» &WAte*i en de QuMuuA. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe fase in de strijd tussen Witte Huis en Kremlin? Sowjet-Russlsch protest. Het debat over de Regeringsverklaring. Komm:Van een oplossing kan niet gesproken worden. Ultimatum of capitulatie? Ook Waleherse kruideniers protesteren. Griekse arrestanten gedeporteerd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoten: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. Als Gods Woord zó oordeelt en spreekt over de cultuur, als in „Bijbel en Cultuur" werd opge merkt, dan kan een christen zo maar niet afkerig* staan tegen- over de cultuur. Integendeel, dan moet hij mee» werken in 't volbrengen van de cultuuropdracht. Maar hier dient scherp opgelet! Wat is de opdracht? Heerschappij voeren over, aan zich dienstbaar maken, tot Gods verheerlijking, van heel de na tuur. Is het omgekeerd, dus zó, dat de christen zich door de cultuur, d.i. door 't bedrijfsleven, door de wetenschap, door de kunst, laat meeslepen, laat over heersen en haar dus niet meer kan opdragen aan God dan hebben we daar niet meer de vol brenging van de cultuuropdracht, maar haar verzaking; verwereld lijking van de christen. Want ook de wereld laat zich beheersen door de wetenschap, door de "kunst, door techniek en machine. Zij zijn haar goden. Als dus iemand zich zó over geeft aan de wetenschap, dat hij als Schriftgelovige niet meer staat boven de met de Schrift strijdende „resultaten" van die wetenschap, dan is dat verza king van de cultuurroeping, ver wereldlijking. Als iemand een boeiend ge schreven roman, die zijn zinnen van de christelijk® moraal gaat aftrekken, niet van "zich durft gooien, dan is dat verzaking van de cultuurroeping, verwereld- lijking. Als Iémand zo meegesleept wordt door, en zo gaat vertrou wen op de macht der techniek in zijn bedrijf, dat het gebed om het dagelijks brood min of meer sleur wordt, dan is dat verzaking van de cultuuropdracht, verwe reldlijking. Als jonge mensen zó door de bioscoop of de sport gepakt zijn, dat ze dat stuk „cultuur" niet meer in hun avond- of morgen gebed (durven) opnemen, dan is dat verzaking van de cultuur roeping, verwereldlijking. Zoals gezegd, de Bijbel geeft een positieve cultuuropdracht (Genesis It. Die is nooit ingetrokken. En geldt dan nóg, ook voor de christen. Vandaar, dat deze vol belang stelling behoort te zijn voor de ontwikkeling van de wetenschap, speciaal van de christelijke we tenschap. En haar zo veer moge lijk steunt met gave en gebed, of persoonlijk medearbeiden. Zij maakt immers God groot, door te laten zien, wat Hij voor moge .lijkheden in 't menselijk denken en in 't algemeen in de natuur heeft gelegd. Vandaar, dat de Christen een gevoelig oog en een gevoelig oor moet hebben voor de kunst ïaor- al voor de christelijk!» kunst. Of wel betreuren moet, dat hij die niet heeftHij zal ze in elk geval bev-ïderen. Want zij ook prijst <k Heer. Vandaar-, dat de christen als „werkgever" er naar streeft om de nieuwste vindingen van de techniek in zijn bedrijf te plaat sen, om „upto date" te zijn; om aDk in het nemen van sociale maatregelen voor zijn personeel niet achteraan te komen, opdat ook zijn „werknemers" van de cultuur kunnen genieten. Zo maakt de christen de cul tuur aan zich dienstbaar, opdat hij te beter God kan dienen en grootmaken; opdat de Here ook am hem geprezen wordt. Dit blijve de maatstaf voor oud en jong'bij alle arbeiden aan, of genieten van de cultuur: De christen staat boven de cultuur uitingen, in die zin, dat ze hem- dienen moeten, opdat hij de Schepper beter kan verheerlijken. Ze moeten zijn kennis vermeer deren, zijn kunstgevoel verfijnen, zijn bedrijf verbeteren, zijn ge meenschapszin meer Bijbels ma ken. Ook zijn ontspanning en rust (want die horen ook bij de cul tuur en kunnen door cultuur uitingen bevorderd worden) ver edelen. Is dit niet het geval bij een of andere cultuurfaetor, dan moet die door hem gemeden worden. Want anders komt de verwe reldlijking over hem. En wordt de Schepper onteerd. H. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 691 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.34 u., onder 20.56u. Maan op 0.43 p., onder 15.43 u. ZATERDAG 12 JULI 1947 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.ro. Rubriek Kabouter#t5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEI.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te» Vlissingen. Zondag 13 Juli: 9.06 u. 1.55 m', 21.28 u. 1.48 m. Dc weigering der Oost-Europese landen om deel HOE IS DE STAND te nemen aan de conferentie te Parijs, welke dient ter nadere bestudering van het hulpplan voor Euro- pa van Marshall, heeft in Engeland en Frankrijk, die de uitnodigingen tot het deelnemen aan de con ferentie hadden verzonden, teleurstelling gewekt, aldus Reuter. Een deel der Franse pers verklaart de argumenten van de Sowjet-Unie en de Oost-Europese staten niet te begrijpen. In Londen heeft vooral de weigering van Tsjecho-SIowakije, dat aanvankelijk had laten doorschemeren te zullen deelnemen, enige beroering teweeggebracht. VOOR DE ZONDAG. Tsjecho-Slowaakse pers commentaren. Terwijl de organen van de Nationale Socialistische Parti>" en de „Christelijke Volkspartij", zich onthouden, van ieder com mentaar en eenvoudigweg het officiële communique afdrukken, waarin wordt medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regering v>pigert aan de conferentie^ van Parijs deel te nemen, begroeten de Communistische en Syndica listische pers deze mededeling. communistische orgaan Het ,Rude Tsjecho-SIowakije kan en zal nimmer deelnemen aan bespre kingen, die een inmenging in de souvereiniteit betekenen en die op enigerlei wijze gericht zijn tegen zijn voornaamste bondgenoot: De Sowjet-Unie". Wij willen het niet doen voor komen alsof wij geen belang zouden hebben bij een werkelijk goedbedoelde Amerikaanse hulp verlening, doch onder voorwaar de, dat zij onze buitenlandse po litiek eerbiedigt, die met onze behoeften in overeenstemming is." Het sociaal-democratische or gaan „Pravo Lidum" schrijft: „Tsjecho-SIowakije heeft altijd een schakel tussen het Oosten en het Westen willen zijn. Het heeft altijd willen meewerken aan een toenadering tussen deze twee. Het heeft nu echter in gezien, dat dit zijn krachten te boven gaat Het is te hopen, dat in de toekomst een betere gelegenheid zich zal voordoen". Franse perscommentaren. Ook de Franse bladen com mentariëren het afwijzen van de Brits-Franse uitnodigingen De „Populaire" wijst er op, dat het Tsjecho-Slowaakse twee jarenplan geen enkele handels overeenkomst met de Sowjet- Unie bevat, zodat het dus geen economische redenen waren, die de Sowjetrussische houding t.a.v. Tsjecho-SIowakije bepaalden. Het is merkwaardig", aldus het blad, dat de landen, die gewei gerd hebben aan de uitnodiging gehoor te geven, alle dezelfde redenen hiervoor aangevoerd hbben. Het ontvangen van Ame rikaanse hulp in het kader van een Europese organisatie dreigt de souvereiniteit van de landen in gevaar te brengen". De „Epoque" schijft: „Men kan zich verwonderen over de plot selinge verkoeling van de Mos- kouse diplomatie, die na een dui delijke weigering om aan de uit voering van het plan-Marshall deel te nemen door pressie de landen in de Sowjet invloeds sfeer verboden heeft aan het plan tot herstel van de EuYopese economie mede te werken. De „Parisien Libere" stelt vast, dat „de besprekiii&en te Parijs het voorspel zijn van de volledige splitsing van het Euro pese vasteland" en men „een nieuwe fase van de diplomatie ke strijd tussen het Witte Huis en het Kremlin beleeft' Truman pver het plan voor Europa. Truman heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij het niet nodig vindt deze herfst het Congres in spe.ci;»Ie zitting bijeen te roepen ter goedkeuring van het plan-Marshall. Hij gaf echter de verzekering, dat de regering de stappen, die nodig zullen blij ken te zijn, zal nemen. De president wees er op, dat hij het Congres geen aanbevelin gen zal doen wat betreft het plan, waarmede, naar men aanneemt, een bedrag van tussen acht en Vandaag begint te Parijs de veel besproken conferentie der Europése landen ter bespre king van het plan-Marshall. De uitnodiging tot deze confe rentie werd aangenomen door» Oostenrijk, Beigië Neder land, Luxemburg, Denemar ken, Griekenland, Zwitser land, IJsland, Eire, Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden en Turkije (14). Afgewezen door: Bulgarije, Hongarije, Polen, Roemenië, Joego-Slavië, Tsjecho-SIowakije, Albanië en Finland (8). 22 landen ontvingen een uit nodiging. HcüM en tae-lcoms-t. De kracht en toekomst van onze Here Jezus Christus. 2 Petr. 1 16. Eerste Kamer. Plechtigheid te tonden. De Engelse koning heeft eer- fisteren in de Westminster Abdij ren herdenkingskapel onthuld ter ere van de gesneuvelden on der de geallieerde strijdkrachten. De kerk was geheei gevuld met familileden van vliegerS, die hebben deelgenomen aan de „Battle of Britain", de weinigen, van wie Winston-Churchill zei, dat nimmer zovelen zoveel aan hqji té danken hebben gehad. Ook de koningin en de beide prinsessen waren bij de plech tigheid aanwezig. Van deze gelegenheid hebben, ondanks de stromende regen, duizenden gebruik gemaakt om prinses Elizabeth enthousiast toe te juichen. De politie had grote mneite de geestdriftige menigte in bedwang te houden. De koning en de koningin zul len binnen enkele dagen over de xrouwdag beslissen, die, naar men verwacht, in de maand October zal vallen. Pravo" schrijft o.m.i^tien milliard dollar gemoeid kan zijn over een periode van vier jaar. Verklaring van Poolse premier. De Poolse eerste-minister heeft verklaard, dat Polen de Brits- Franse uitnodiging niet alleen uit eigenbelang heeft afgewezen, doch ook in het belang van de Europese solidariteit als geheel. Wij wensen het herstel van Euro pa, aldus de minister, doch zon der hegemonie van Duitsland. Volgens het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Polen zijn beslissing om niet aan de conferentie deel te nemen zon der overleg met andere regerin gen genomen. Parijse eonferentie en schadevergoedingen De voorzitter van het Int er- Geallieerde Bureau voor Schade vergoedingen te Brussel, heeft verklaard, dat de schadevergoe dingen van Duitsland op de Pa rijse conferentie over het plan- Marshall in aanmerking genomen zouden worden. Nederland en. de conferentie. De minister van Buitenlandse, Zaken, Baron van Boetzelaar van Oosterhout en Dr Hirschfeld, re- regeringscommissaris voor Alge mene Zaken, vertrekken vandaag naar Parijs. Tevens zal dan bepaald worden welke Nederlandse experts even tueel de volgende week naar Pa rijs zullen gaan ter deelneming aan de besprekingen van de in te stellen commissies. In officiële kringen acht men het ni§t on waarschijnlijk, dat de heer Spie renburg van economische zaken en de heer Treep van Financiën als deskundigen naar Parijs zul len volgen. V ermogenshef f ing Nationale Spaarraad. De Eerste Kamer heeft Don derdag na een toelichting door minister Lieftinck het wetsont werp Vermogensheffing ineens, met 23 tegen 6 stemmen aange nomen. Tegen'stemden de leden van de Partij van de Vrijheid en de Christelijk-Historische Unie. Over het wetsontwerp tot het instellen van een Nationale ■Spaarraad en het uitgeven van Spaarbrieven, zal a.s. Woensdag worden gestemd. Het wetsontwerp toewijzing onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw, werd z.h.s. aangenomen. De sprengen strakde borst vooruitde lippen op elkaaf! De spieren gespannen! Op volle toeren! Los! Prachtig is deze moedwil, deze gesplitste-atoom-ener gie der jongeren. Alleen maar is zij naar Gods orde, in overeenstem ming met Gods wet f Kracht des Geestes, in de gehoorzaamheid aan des Scheppers ordinantiën heeft Gods zegen, dus toekomst! Kracht en toekomst kunnen in één lijn liggen, als de ont plooiing der sterkte is tot Gods eer. Dan volgt vrucht, resul taat, toekomst. Dan wordt het doel bereikt! Er is maar één mensen zoon, die hierin heilig stond; er is maar één rechtvaardi ge, Wiens kracht enkel trouw geweest is aan God, de Va der. Die Ene is Christus! Zijn kracht was volharding tot de dood in volkomen overgave aan des Vaders wil. En daarom is Hij ook verhoogd aan 's Vaders rech terhand! Wij verkondigen de kracht en toekomst van onze Here Jezus Christus, zegt Petrus. Dus zijn eigen kracht en praats waren opgeborgen; hij had lei-en roemen in de Christus Gods, en alleen als Zijn knecht wilde hij op nieuw, maar nu anders, hei lig sterk zijn; sterk in de dienst, in de gehoorzaam heid. En zo ziet hij zijn toe komst naderen! Hij is ge pakt, gevangen, opgeborgen! Zijn eind is nabij! Maar hij vreest niet. De kracht van Christus werkt in hem, en de toekomst van Christus wenkt hem! N. E. B. Dr Halim wekt op tot eensgezindheid. Dr Halim, lid van het werk comité K.N.I.P., heeft voor de republikeinse radio een rede ge houden, waarin hij verklaarde, De regering der republiek heeft verklaard, dat zij Hadji Agoes Salim, minister van Bui tenlandse Zaken, van zijn mis sie in het Midden-Oosten heeft teruggeroepen, nadat de minis ter-president dr Beel heeft ge- dat de republikeinen het gevoel e*s*> j^at de republiek de ten van ontevredenheid, wantrou wen en teleurstelling over boord moeten gooien en eensgezind achter de regering moeten staan Hij wees er op, dat in het de facto republikeins gebied de republikeinen nog steeds een nationaal leger en een staats politie behouden en dat de hui dige toestand slechts voort zal duren tot 1 Januari 1949. Weest overtuigd", dat de con cessies door onze regering,ge daan rijpelijk door haar zijn overwogen, daarbij lettend op onze huidige kracht en die van dé tegenstanders en daarbij niet uit liet oog verliezend de dui- onrechte gesloten verdragen met het buitenland dient te laten vervallen. De Sowjet-Unie heeft in de ge allieerde bestuursraad voor Oos tenrijk geprotesteerd tegen het Amerikaanse besluit om Oosten rijk de bezettingskosten in dol lars te betalen. Dit protest heeft te Londen enige verrassing ge wekt omdat men niet weet, op delijke Amerikaanse en Engelse j welke gronden een dergelijk pro- druk. I test zou kunnen herusten. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de rege ringsverklaring inzake het beleid ten aanzien van Nederlandsch-Indië. De tribunes waren geheel gevuld. De heer de Groot (Comm.) verklaarde, dat hij afziet van zijn interpellatie. De heer Vonk pessimistisch gestemd. De heer Vonk (P. v. d.. V.) zegt de regeringsverklaring met gemengde gevoelens te hebben bestudeerd en sceptisch gestemd te zijn. Hij betoogt, dat voor een der gelijk beleid een rustige vastbe radenheid nodig is. Hoezeer spr. vertrouwen heeft in deze vastbe radenheid der regering, toch geeft de verklaring nog veel re den tot twijfel. Zo vraagt hij, wat de regering bedoelt met „spoedig". Na de ultimatieve nota van 27 Mei zijn ai weer H7 week verlo pen. Heeft de regeringsverklaring J Mijnweek van vijf dagen blijft. De Britse minister voor brand stofvoorziening, Shinwel, heeft voor een vergadering van het nationaal verbond van mijn werkers te Rothesly verklaard, dat de Britse regering, ondanks de vermindering van dc steen- koolproductie, waardoor het in dustrieel centrum wordt be dreigd, niet van plan is de on langs ingevoerde werkweek van vijf dagen voor de mijnwerkers in te trekken. De minister waarschuwde echter, dat „met arbeiders of ambtenaren, die niet bereid wa ren de bal terug te kaatsen'" afgerekend zou worden, en wel op de meest drastische manier Shinwel's verzekering volgde op de verklaring van de voor zitter van de nationale steenko- lenraad, op dezelfde conferentie gedaan, dat de mijnwerkers in gebreke bleven de werkweek van vijf dagen als een redelijke hervorming te rechtvaardigen. Hij waarschuwde eveneens, dat wellicht wettelijke maatregelen "enomen zouden moeten wor- en tegen flagrante gevallen van onverantwoorde actie. d( Een kleine 40 kruideniers (on der wie enigen uit Vlissingen en van de dorpen) waren Woens dagavond onder voorzitterschap van* de heer J. A. J. Seijmoer in één der Sehuttershofzalen te M'burg bijeen, om, evenals hun collega's in andere delen van het land, uiting te geven aan hun ontstemming over de winst en prijspolitiek, die vele mid denstanders naar de ondergang voert. De toegestane winstmarge op de artikelen, die verkocht wor den, is voor de kruideniers veel te klein. Voor. vele artikelen ligt die beneden de 10 pet. Het schijnt, dat prof. Brouwer op het standpunt staat, dat de krui denier de vooroorlogse winst mag maken, verhoogd met 40 pet. Daarbij wordt echter uit het oog ■verloren, dat de exploitatiekos ten enorm zijn gestegen (lonen, emballagekosten etc.). Boven dien komt er nog bij, dat de omzetbelasting m.i.v. 1 Juli j.l. werd verhoogd tot 3 pet. van alle verkoopsprijzen der kruide nierswaren hetgeen niet door- gecalculeerd mag worden en wat betekent, dat vele kruide niers dit niet zullen kunnen blijven volhouden. Algemeen werd noodzakelijk geacht, dat de winstmarges ver hoogd worden tot 20 pet. van de verkoopprijzen, hetgeen voor de kruidenier dan een-redelijke en lonende exploitatie zal mogelijk maken. Het publiek zal hiervan niet de dupe behoeven te worden, wanneer de regering de toege stane winstmarges van fabri kanten en grossiers zal verla gen, hetgeen zeer wel moge lijk is. Besloten werd, dat zoveel mo gelijk Zeeuwse kruideniers Dins dag a.s. naar de landelijke pro- testvergadering te Utrecht per autobus zullen gaan. Ook nog andere kwesties kwa men in deze vergadering aan de orde, o.m. die van de opplak- vellen, waarvoor dê kruideniers flinke bedragen moeten betalen, hetgeen uiteraard weer van de winst afgaat. Ook kwam nog ter sprake de tegenwoordige num mering der bonnen, die zeer on- practisch is en aanleiding geeft tot velerlei "vergissngen. Te Athene is officieel bekend gemaakt, dat alle personen, die in verband met het beweerde communistische complot te Athene Zijn gearresteerd en schuldig bevonden, voor een jaar naar. het eiland Ikaria (Spora- den) zullen worden verbannen. De arrestanten, van wie de eer ste groep reeds ep weg is naar het verbanningsoord,""zullen be roep kunnen aantekenen. Protèst tegen arrestaties. De secretaris-generaal van het Wereldverbond van vakverenigin gen, Louis Saillant, heeft in een telegram aan de secretaris-gene raal der V.N., Trygve Lie, gepro testeerd tegen de massa-arresta ties te Athene en verzocht, dat de V.N. stappen zullen onderne men ,',om de terugkeer van een normaal bewind en de vrijheid in Griekenland" voor te bereiden. Saillant zeide, dat de Griekse regering opnieuw een slag had'- toegebracht aan de vrije Griekse vakverenigingen door een groot aantal vakverenigingsleiders, die op democratische wijze waren ge kozen, te arresteren. nu al dan niet een ultimatieve strekking? Zo ja hoe is daarvan aan de republiek mededeling ge daan en zo neen, waarom is dan geen verduidelijking gegeven van het woord „spoedig"? Vervolgens formuleert spr. enige vragen. Hoe is het te verklarelï, dat in de stukken niets te vinden is over de toepassing van_.de artikelen 3 en 4 van het accoord van Ling- gadjati? Moet eruit worden afge leid, dat de Soendanezen en Ma- doerezen uiteindelijk toch aan de republiek zullen worden uitgele verd, tegen hun wil en in strijd met de Nederlandse verantwoor delijkheid tegenover deze volke ren. Hoe is het te verklaren, dat er niets te vinden is over de in het Accoord opgenomen oppersouve- reine unie? Moet daaruit worden afgeleid,dat van deze construc tie t.z.t. zal worden afgezien? Acht de regering de instelling van de Interim-regering in over eenstemming met Linggadjati en in overeenstemming met de Grondwet en hoe is dat te moti veren. t Is het geen pliéht de Interim- regering bij de Staten-Generaal voor te brengen? Heeft .de regering niet begre pen, dat.de Nederlandse souverei niteit voor de overgangstijd- slechts de jure erkend wordt? Spr. vraagt of dit niet eerder een capitulatie oplevert dan een ultimatum Hij betoogt, dat in de 13 maan den dat dez.e regering aan het be wind is, men geen stap verder ge komen is in Indië. Voortdurend is men verder teruggezakt. In de wereld is men bezig het respect te verliezen. Zal aan dit ontbin dingsproces nu een slot worden gemaakt Vervolgens betoogt hij nog, dat op de achtergrond van het repu blikeinse streven het communis me staat. Het laatste republikeinse ka binet is zo scharlaken-rood, dat het lijkt, dat men onderhandelt met een communistisch complot. Het is z.i. duidelijk dat het einde van het camouflage drama nadert. Spr. acht het juist, dat de regering duidelijk en onom wonden haar eisen heeft gesteld. -■ De heer P. W. van Eyk is door H. M. de Koningin tot hoofdcom missaris van de gemeentepolitie te Utrecht benoemd. De heer van Eyk was tot dusver waarnemend over arbitrage gestreden is. P. v. d. A. verdedigt dc republiek. De heer Palar (P. v. d. A.) verklaart, dat hij wenst te zoe ken naar >wat verbindt. Hij merkt op, dat Indonesië mili tair de mindere is, maar het land bezit potentiële mogelijk heden, die het sterker kunnen maken dan Nederland. In die omstandigheden kan niemand zich laten dwingen tot duurzame vrijwillige samenwerking. Onjuist acht hij bedreiging met militair geweld als nog niet hoofdcommissaris van Utrecht. dacht moet worden, dat tijdens de onderhandelingen troepen transporten uit Nederland aan kwamen. Na de ondertekening voelde men dat até een bedrei ging. Deze militaire bedreiging te gen de geste van Linggadjati in gaande deed de republikein se regering verbinding zoeken met het buitenland. Voorts geeft hij te kennen, dat het leger een bedreiging is van rust en orde1. Men doet het voorkomen, dat Nederland gerechtigd zou zijn tot optreden op grond van het feit, daf de republiek buiten Linggadjati zou zijn getreden, maar, zo betoogt hij, Nederland is de schuld ervan geweest, dat de republiek buiten Linggadjati trad, omdat Nederland het ook deed. Ten aanzien der gendarmerie zou het naar sprekers mening gewenst zijn, dat de Nederland se en republikeinse regering elkaar zouden vinden bij het zoeken naar wat verbindt. Spr. meent, dat duurzame sa menwerking nog mogelijk zal zijn, maar daarvoor moet men de Indonesiërs winnen. Daartoe zal nodig zijn vermindering der troepen, zodanig, dat ze geen bedreiging vormen. Geen wezenlijke ontspanning. iTe heer R o m m e (K.V.Pj) merkt op, dat er z.i. niet kan ge sproken worden van een opkla ring, een wezenlijke ontspan- nin. Z.i. wordt in de regeringsver klaring terecht gesproken van onze 'uiteindelijke verant woordelijkheid in de verdere overgangstijd, voor orde en rust overal in Indortesië. Met de regering is spr. er zich van bewust, dat de toestand ern stig is, hoewel deze door de ver wijdering der republiek van de Lmggadjati-basis een maand ge leden ernstiger was. Het trieste feit, dat de werke lijkheid ons gebracht heeft is dit, dat de republiek poogt onder Linggadjati uit te komen. Voor de handhaving van Ling gadjati als overeenkomst zijn twee partijen nodig, maar het Linggadjati als staatkundig be ginselprogram laten wij ons niet afnemen. Op het grondvlak van de verwezenlijking der Ko ninklijke rede blijven wij staan. Nederland en de" volkeren van Indonesië kunnen er ten volle op vertrouwen, dat het Katho lieke volksdeel zich. daaraan houdt. De regering kan aan stonds gebruik maken van haar recht tot het hernemen van haar vrijheid en het terugvallen op haar eigen verantwoordelijkheid. Zij kan ook lankmoedigheid be trachten. Dat de regering in beginsel gekozen heeft tot het laatste Van de heer S. C. H. Leen heer te Kapelle ontvingen wij een schrijven, waarin hij zich ontstemd toont over de inhoud van het artikeltje „Schandelijk Pamflet" in het nummer van Juli. Hij is van mening, dat wij Multatuli onrecht deden, daar deze zijn haat lucht niet tegen Christus, maar tegen het Chris tendom en dan .krijgen Ger- brandy en Schouten en allen, die hun inzichten wat de Indi sche politiek betreft delen, om dat 'juist daardoor Christus be ledigd wordt. Dit js echter niet het voor naamste. Het ergste is dat u van deze gelegenheid gebruik: maakt om een schan delijke verdachtmaking aan het adres van alle belijdende chris tenen te richten, doet weer zo echt Protestants christelijk aap, nationaal zelfs, zo neo-Calvi- nistisch! God, Nederland en Oranje". Niet zonder verbazing hebben wij van deze beschuldiging ken nis gen'omen. Wij hebben toch in 't geheel geen oordeel uitge sproken over de belijdende Christenen in de Partij V. d. Arbeid? Aan hun goede bedoelingen hebben wij geen ogenblik ge twijfeld. Wij nemen aan, dat zij naar hun innige overtuiging niet anders kunnen handelen. Dat zij in 't belang vafi de door werking van' het Evangelie, op deze wijze de „doorbraak" moe ten helpen bevorderen. Wij hebben niet geoordeeld. Alleen gewaarschuwd. Gewe zen op de helaas noodlottige consequenties van hun daad. Als de heer Leenheèr nog eens rustig leest wat wij schreven, dan zal hij.dit moeten toestem men en zal hij zijn ongemoti veerde beschuldiging gaarne te rugnemen. doel der Nederlands Indonesi sche politiek niet is de staatkun dige band nog voor een men senleeftijd of korter, aan te hou den, maar om een nieuwe duur zame staatkundige band te sme den en de vreedzame opbouw daarfoe verre de voorkeur ver dient boven een waaraan wapen geweld te pas komt. De brief van 8 Juli heet* een nadere precisering van de brief van 5 Juli. Dat betekent, dat het antwoord van 5 Juli van kracht blijft. Daarin vindt spr., dat de aanvaarding gepaard gaat aan dev conditio sine qua non, dat na de overgangsperiode daadwerkelijk zal zjjn opgericht de volledige souvereine V.S. van Indonesië. Als dit moet gelezen worden als „volledig souvereine", dan aan vaardt de -Katholieke fractie dit niet. Zij wenst haar vroeger standputit te handhaven. Spr. heeft er geen bezwaar te gen als de regering aan de repu bliek zou willen doen weten, dat de Volksvertegenwoordiging het standpunt der regering aan vaardt, n.l. dat de wezenlijke in houd van het 27-Mei-plan onver kort behoort te worden aanvaard en doorgevoerd. Daarmee moet het naar spre kers mening uit zijn; de lank moedigheid zou anders in het te gendeel verkeren. Tenslotte vraagt Spr. of de Rijksconferentie of althans de ronde-tafel-conferentie spoedig kan worden tegemoet gezien.- De heer de Groot (Comm.) is van oordeel, dat er na Lang- gadjati niet veel bereikt is. De toestand wordt slechter. Waar de wetgevende, uitvoe rende en militaire macht uiteiK delijk in handen van het Neder landse gezag zouden komen, vraagt spr. zich af wat er over blijft van het gelijkwaardige deel genootschap. Vervolgens betoogt spr. dat de arbeiders van Nederland zich zul len keren tegen een optreden zo als de regering overwogen heeft; een dergelijk optreden zou ook zeer zwaarwegende internatio nale gevolgenhebben. Hij merkt op, dat het ehige wat bereikt is door de houding der regering is dat derden de kans hebben gekre gen zich in onze zaak te mengen. Spr. merkt o.m. op, dat be- acht spr. juist, vooral omdat het i DE BILT ZE GT Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Opklaringen. Zwaar bewolkt met flinke op klaringen. Hier en daar nog en kele regenbuien. Matige nu en dan krachtige wind uit Westelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1