Regering ziet thans de mogelijkheid voor een wending ten goede. Regeling voor gemeenschappelijke Polen, Joego-Slowakjje en Hongarije doen niet mee. De Vrije üniversiteits dagen. Regering eist voldoening van de onbevredigends Nog steeds ïjjjna 28.000 Kg. groente per dag naar de vuilnisbelt. punten. De arrestaties in Griekenland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 11 JULI 1947 Ï3ij,fael en (HuCtuuA.- Rondom dc atoomenergie ,t- Zay £.e niet uXiex^en Amerikaanse senatoren wensen herziening handvest V.N. De ten onrechte gesloten verdragen moeten vervallen. De Gouverneurs-Generaal van India en Pakistan. j' I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. VorsiJ- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissipgen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 690 Abonnementsprijs S.30 p. kwartaal Advertentieprys 12 cent per m*m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelbnrg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEVVET te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.33 u., onder 20.57 u. Maan op u., onder 14.21 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 12 Juli: 8.03 u. 1.54 m., 20.25 u. 1.40 m. Zegt de Bijbel iets van het culturele leven, van de cultuur? Ja. Hij geeft voorschriften voor het maatschappelijk leven, speciaal wat de sociale verhou dingen aangaat. Lees Leviticus maar. Hij rekent met de kunst. Lees, wat hij schrijft over de bquw van tabernakel en tempel. Paulus maakt van de Romein se cultuur gebruik om zijn recht te krijgen: zijn Romeinse bur gerrecht doet hem eisen, dat hij uit de gevangenis, waarin hjj wederrechtelijk opgesloten is; uitgeleid wordt. En als hij in Jeruzalem verhoord wordt, maakt hij van de weten schappelijke strijd tussen Sad- duceërs en Farizqërs over de opstanding der doden gebruik, om verdeeldheid onder zijn rechters te brengen. Maar> er is belangrijker aan haling uit Gods Woord te doen Genesis 1 26 tot 28 spreekt van een cultuuropdracht. Daar geeft God de mensheid tot taak', de aarde met alles wat er in, er op en er om is, aan zich dienst baar te maken, natuurlijk opdat de Schepper verheerlijkt worde! Die opdracht omvat heel het maatschappelijk leven: bedrijf, Wetenschap, kunst. Het land-, tuin-, mijnbouwbe- drijf; de - landbouwkundige, de scheikundige, de meteorologische wetenschap; de dicht- en zang kunst zij en zoveel meer dienen alle om de cultuurop dracht te vervullen. En ze hebben zelfs "betekenis voor de eeuwigheid! Want het boek der Openbaringen leert ons (hoofdstuk 21), dat de heer lijkheid en de eer der volken in het nieuwe Jeruzalem binnen gebracht zullen worden. Ik wijs ten slotte nog op 1 Cor. 22, 23: hetzij tegen woordige, hetzij toekomende dingen, zij zijn alle uwe; doch gij zijt van Christus, en Chris tus is God". Een veel omvat tend en diep woord! H. Woensdag en gisteren zijn in het Kurhaus te Scheveningen de jaarlijkse Vrije universiteitsdagen gehouden. Tal van vrienden en begunstigers van deze onderwijs inrichting waren uit alle delen des lands naar Scheveningen ge komen om deze dagen mee te maken. Gisteren werd der traditie ge trouw de wetenschappelijke ver gadering en de bijeenkomst van Vrouwen V.U. hulp gehouden en vandaag vond de 66e jaarverga dering plaats van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grond slag, waarvan de Vrije universi teit uitgaat. De wetenschappelijke samen komst stond ditmaal onder lei ding van prof. mr H. J. Hellema. In de morgenvergadering werd van gedachten gewisseld over het tevoren in druk verschenen refe- - raat van'prof. dr W. H. Gispen, hoogleraar aan de V.U. over „Is rael's verhaaldwang" en in de middagvergadering over het re feraat van dr W. P. Berghuis van Sjnilde 'over: „De begrenzing der Overheidstaak". Aangezien professor Gispen door een lichte ongesteldheid ver hinderd was werd diens referaat verdedigd door prof. dr G. Ch. Aalders. Aan de gedachtenwisse- ling "nameu deel de heren prof. dr A„ Goslinga, dr N.H. Ridder bos van Amersfoort, prof. dr R. H. Woltjer, prof. dr A. Sizoo en prof. dr J. Waterink. De voorzitter bracht aan prof. Aalders Sank voor de wijze waar op hij aïs invaller, heeft willen fungeren. In een der andere zalen van het Kurhaus vergaderde gister middag Vrouwen V.U. hulp, wel ke bijeenkomst stond onder lei ding van mevr. S. M. Engelkes Wijngaarden van Delft. Prof. dr R. Hooykaas, hoogleraar aan de V.U. sprak in deze samenkomst over-, „Tussen twee vuren" en mew. C. H. v. AlkemadeKwak- belstein van Rotterdam över: „Vrouwen van nu, actief voor de V.U.". Enksle zaken in betrek king lot de actie die de vrouwen niet de spaarbusjes ten gunste van de V.U. hebben gevoerd wer den eveneens in de Samenkomst gedaan. Gisteravond ging ter inleiding van de jaarvergadering in de Prins Wiliegikerk een bidstond vooraf. Voorganger was ditmaal ds B. Timmer, Geref. predikant te 's-Gravenhage-Oost die het Woord bediende over Mare. 12 44b en 13 2 en sprak over de zuivere waardering van hét geen gevonden wordt in de arbeid van het koninkrijk Gods". 'Met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 66 5 en 10 werd dg bijeen komst besloten. Ze werd gevolgd door een begroetingssamenkomst in de grote zaal van het Kurhaus aangeboden door de regelings commissie. Korte toespraken werden hier gehouden door bur gemeester mr G. v. Baren van Delft, ds J. H. Jonker,- em. pre dikant tè Voorburg en mej. dr G. H. J. v. d. Molen van Aerden- hout, Oin half elf ving gistermorgen dp algemene vergadering aan die ditmaal stond onder leiding van het. 2e Kamerlid, de heer J. Scheuten, directeur der V.U., die een openingsrede hield waarin hij wees op de betekenis van de V.U. «n tot offervaardigheid opwekte. Volgens een republikeins woordvoerder zouden de voorstellen, welke vice-preimier Setyadjit, naar verwacht wordt, vandaag naar Batavia zal mee brengen behelzen de instelling van speciale briga des, welke direct onder het federale orgaan voor de veiligheid zullen ressorteren. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat de ministers Sjarifoeddin, Gani en Setyadjit binnen enkele dagen persoonlijk langs de demarcatielijnen zullen reizen om een volledige beëindiging van de vijandelijkheden te bewerkstel ligen. Het is niet onmogelijk, dat dit gezelschap nog zal worden uitgebreid. Intussen is een reeds aan gekondigde radio-rede van generaal Soetomo af gelast. De GaulleAlleen een verenigd Europa kan de vrede redden. De Gaulle heeft verklaard dat een nauwe samenwerking tus sen Engeland en Frankrijk nodig is om te komen tot een werkelijk betrouwbaar en doelmatig opbouuwglan voor Europa. Hij voor spelde, dat voor Frankrijk de dag nabij is, waarop het de pogin- gaui oijesiuESroor uagia 505. uaS succes bekroond zal zien. De Gaulle waarschuwde voor een totalitaire ideologie als de Russi sche, die overal in de wereld de beschikking heeft oveg georga niseerde groepen. - Zonder een werkelijk verenigd Europa, dat het evenwicht tussen twee grote mogendheden kan be waren, is de vrede bij voorbaat verloren. Ook Duitsland, Italië en alle vooi^nalige vijandelijke lan den moeten zich achter elk plan voor een verenigd Europa scha ren, aldus Generaal de Gaulle. Polen, Joego-SIavië en Hongarjje niet naar Parijs. Polen, Joego-SIavië en Honga rije hebben de uitnodiging tot deelneming aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall van de hand gewezen. De Joegoslavische regering heeft, drieerlei redenen aange voerd voor het afwijzen van de uitnodiging voor de conferentie van Parijs: 1. De Joegö-Slavisehe regering is van mening, dat het lidmaat schap van een organisatie, die van te voren en zonder mede werking van Joego-SIavië is ge vormd, niet in overeenstemming is met de beginselen van samen werking tussen souvereine staten. 2. De verwezenlijking van het voorgestelde program verschaft enkele mogenheden de gelegen heid zich te mengen in het eco nomische levên van andere lan den. 3. Het program voor de weder opbouw van Europa laat niet toe dat het meest door de oorlog ge troffen landen hun standpunt naar voren brengen, hetgeen een belemmering vormt voor het herstel van hun economisch leven De Poolse regering heeft in een nota aan de Britse en Franse regeringen de uitnodiging voor de conferentie van Parijs afgewezen. De opvatting der Poolse regering is volgens de nota, dat Polen niet kan instemmen met een plan, waarbij de wederopbouw van Duitsland eerder tot stand komt dan die van andere landen, die het slachtoffer der Duitse agres sie zijn geweest. Het resultaat van de Farijse conferentie zou de wedergeboorte van het Duitse imperialisme ten gevolge kunnen hebben. Ook Hongarije zal niet aan de conferentie deelnemen. Het be richt dat Finland de "uitnodiging heeft aanvaard schijnt voorbarig te zijn geweest. Zweden en de conferentie. Volgens radio Stockholm heeft de Zweedse - commissie voorbui tenlandse betrekkingen haar goedkeuring gehecht aan de Zweedse deelneming. De Britse afgevaardigde in het werkcomité van de commissie voor /de atoomenergie, Thomp son, heeft verklaard, dat het onmogelijk zou zijn, welk land dan ook te beletten om atoom wapenen te vervaardigen. Vol gens Thompson moesten de lan den het recht hebben de onder zoekingen op het gebied Van de atoomenergie voort \te zetten. De hoeveelheid „atomaire brand stof", die aan elk laboratorium zou worden toegewezen, evenals het gebruik er van, moest ech ter van nabij worden gecontro leerd. De Amerikaanse afgevaardig de^ Osborne, betoogde daaren tegen, dat de vr-ijheid van on derzoek zou leiden tot een inter nationale rivaliteit, daar ieder leger er zeker van wilde zijn, dat zijn land over een maximum hoeveelheid „atomaire brand stof" beschikte. Een dergelijk standpunt zou wellicht het 'ont- werp-verdrag, dat het gebruik van atoomenergie voor militaire doeleinden wil verbieden, van nul en generlei waarde maken. Het Zwitserse standpunt. In de antwoord-nota van de Zwitserse regering op' de Brits- Franse uitnodiging voor de con ferentie van Parijs wördt de uit nodiging aanvaard op drie voor waarden 1. Zwitserland neemt geen verplichting op zich, -die niet strookt met zijn traditionele neutraliteit. 2. Besluiten der conferentie, die betrekking zouden kunnen hebben op de Zwitserse econo mie, kunnen slechts met toe stemming van de Zwitserse re gering bindend worden. 3. Zwitserland behoudt zich de vrijheid voor, de handelsver dragen, die bet met Europese landen heeft gesloten, die niet aan de conferentie züllen deel nemen, in stand' te houden en nieuwe overeenkomsten te slui ten. H. M. de Konifigin beschermvrouwe van het Nederlands oorlogsgravencomité. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin het bescherm vrouwschap aanvaard van het Nederlands oorlogsgravencomi té, dat in Nederland de adoptie van geallieerde oorlogsgraven stimuleert. Talloze Engelsen bevinden zich op het ogenblik in ons land voor een bezoek aan de graven van familieleden, die in Neder land zijn gesneuveld. Een deel der gemaakte- onkosten van de gasten wordt* door het Neder lands oorlogsgravencomité be kostigd. H Gromyko, permanent Sow- jet vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad van de V.N., heeft in een' intervieuw ver klaard, dat hij geen van de „vliegende schotels", welke door vele Amerikanen in de lucht zouden zijn waargeno men, gezien had. „Ik zou er wel gaarne een willen zien in technicolor" zeide hij. En voegde hij er aan toe: „Som migen schrijven het verschijn sel toe aan de Britten, die te veel van hun whiskey naar de V. S. uitgevoerd zouden heb ben. Anderen zeggen, dat die „vliegende schotels" afkom stig zijn van een Russische discus-werper, die zich aan het oefenen is voor de Olym pische spelen en die zich niet van zijn eigen kracht bewust is. Ik geloof dat geen van bei de verklaringen de juiste is..." De kleinste Republiek ter we reld, San Marino, heeft een ver zoek ingediend totlidmaatschap van de organisatie der V.N. De vjerdaagse staking bij 140 afdelingën van de coöperatie van Zuid-Lohden is gisteren ge ëindigd. 4000 winkelbedienden zijn weer aan het werk gegaan in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen over hun looneisen. Na besprekfhgen te hebben gevoerd met de Amerikaanse minister van 'Buitenlandse Za- keij hebben zes republikeinse se natoren in de Amerikaanse se naat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt ge daan op Truman om te trachten een herziening van het hand vest der V.N. te verkrijgen „ten behoeve van een blijvende vrede". De senatoren .stelden voor, dat Truman de Amerikaanse afge vaardigde' in de Veiligheidsraad, senator Warren Austin, zal ver zoeken om het plan met de le den der V.N. op te nemen. Amendementen op het hand vest kunnen echter slechts gel digheid bekomen indien zij wor den geratificeerd door 2/3 der leden-staten, waaronder de grote, vijf. De ingediende resolutie beoogt het handvest der V.N. te wijzigen in die zin, dat het zal kunnen gelden voor een wereldregering. Bij monde vdn de minister-president, Dr Beel, heeft de regering gistermiddag in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd over het Indië-beleid. Dr Beel begon deze verklaring met liet in herinnering roepen van de regeringsverklaring van 21 Maart en schetste de geschiedenis sindsdien. Hij deelde mede, dat de toestand steeds onhoudbaarder werd en de regering zich gesteld zag voor de noodzaak van militair ingrijpen, steunend op de grondwet, handvest der V. N. en de overeenkomst van Linggadjati. Dank zij de goede raad van de Amerikaanse en Britse consuls-generaal, werd op 8 Juli een nadere precisering van het antwoord van 5 Juli gegeven, welke weliswaar niet in alle opzichten bevredigend is, doch welke onder zeker voor behoud tot uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati kan meewerken. De regering is bereid in dit resultaat de mogelijkheid ener gunstige wending te zien. Onbevredigend in het antwoord van 8 Juli is: a) De miskenning der Unie-gedachte. b) De onvoldoende erkenning -van onze verantwoordelijkheid. De ten onrechte gesloten verdragen dienen te vervallen. Slechts -op deze voorwaarden is behoorlijke verwezenlijking van Linggadjati denkbaar. „Liever de overtollige groente naar de vuilnisbelt, dan gratis naar de steuntrekkers", menen de- tuinders, die van oordeel zijn dat de oplossing, die het ge meentebestuur van Amsterdam voor de z.g. doorgedraaide groen ten ziet, op een vicieuze cirkel is gebaseerd. De gemeente, die op 10 pleinen in de hoofdstad met gemeentewagens de overtol lige groente op vertoon van steunkaarten gratis aan deze minst koopkrachtige bevolkings groep wenste te verstrekken, heeft van de tuinders verno men, dat zij met dit plan niet accoord kunnen gaan en dat zij de groentenoverschotten, die zij op de Amsterdamse'veiling niet van de hand kunnen doen, zelf weer weg zullen voeren. Wat er daarna mee gebeurt is moeilijk te zeggen. Sommige tuinders voeren de andijvie en de sla, waarvan er dagelijks on geveer 28.000 kilo onder de klok doorgaat, omdat geen enkele grossier of groentenhandelaar er een cent voor bieden wil, naar een veevoederfabriek in Bodegraven, die ze stoomt ten einde ze te conserveren als vee voeder, waaraan op het ogen blik evenmin gebrek is, omdat het gras nog sneller groeit, dan de sla en de andijvie. Anderen voeren ze terug naar eigen bouwland en gebruiken ze als mest. Het probleem, dat zich overal in den lande voordoet, kent maar één oplossing: Export naar Duitsland. Maar de geallieerde besturen aldaar, met wie onze overheid reeds maanden bespre kingen voert,' blijven op het standpunt staan, dat voor de voeding van het hongerende Duitse volk allereerst op de ca lorische waarde van het voedsel moet worden gelet en daarna pas op het vitaminengehalte. Het euvel der overtollige groenten wordt niet omzeild, zo menen de tuinders, door deze aan. de steuntrekkers te ver strekken. Op de 27e Mei j.l. heeft de commissie-generaal een nota tot de republikeinse delegatie ge richt betreffende de uitvoering van de overeenkomst van Ling gadjati, aldus de verklaring. De sedert de ondertekening van die overeenkomst gehouden bespre kingen waren naar het oordeel der commissie-generaal op een zodanig punt gekomen, dat zij zich verplicht zag een overzicht van haar denkbeelden op te stellen om een ruime en voort varende uitvoering van de overeenkpmst te bevorderen. Zij verklaarde daarbij, dat hare voorstellen een samenhangend geheel vormden, waarin essen tiële wijzigingen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te bren gen of practisch onmogelijk te maken. Zij gaf aan die nota in zover een ultimatief karakter, dat zij daarmee het eindstadium van haar onderhandelingen be reikt achtte en besloot mee te delen, dat zij, mocht het ant woord -der republiek afwijzend zijn of onbevredigend, geen mo gelijkheid meer zag om de be sprekingen voort te zetten en de vraag wat verder zou hebben te gebeuren zou moeten voorleg gen aan de Nederlandse Rege ring. De 7e Juni heeft .de republi keinse delegatie op deze nota geantwoord. Terecht echter heeft de com missie-generaal in haar brief van j 20 Juni d.a.v., dit antwoord op de meest essentiële punten onbevre digend genoemd. De 23e Juni heeft de landvoogd, hiertoe door de Nederlandse re gering uitgenodigd, namens haar de minister-president van de re publikeinse regering medegedeeld tot welke conclusie de Neder landse regering jvas gekomen. Zij deed verklaren zowel de vpor- stellen van de commissie-gene raal van 27 Mei tot de hare té maken als de bedenkingen te delen, die de commissie-generaal tegen het antwoord van de repu bliek had aangevoerd. Zij bevestigde in die voorstel len de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati belichaamd te hebben gevonden. Zij wees erop, dat zij, indien de Regering der republiek niet als nog de wezenlijke inhoud der voorstellen 'van 27 Mei mocht aanvaarden, de toestand als in getreden zou" moeten beschouwen, die in de regeringsverklaring van 19 December j.l. was voorzien, dat wegens het niet nakomen der overeenkomst en het niet in vervulling gaan van essentiële voorwaarden voor een goede uit voering, partijen weder vrij zou den komen te staan, ieder zou terugvallen op haar eigen verant woordelijkheid met alle daaraan verbonden consequenties. .In overleg met de heer Sjarir heeft de heer Van Mook uiterlijk Dc Regering verwacht: a) de onmiddellijke staking der vijandelijk- heden. b) de beëindiging der infiltraties en van alles wat overigens de andere staten van Indo nesië miskent of aantast.- c) de onmiddellijke verbreking van onregel matige buitenlandse betrekkingen. d) de onmiddellijke opheffing der voedsel- blokkade. Voorts verlangt zij op zeer korte termijn vol doening ten aanzien van die punten, waarop het antwoord van 8 Juli nog onbevredigend is. In samenwerking dienen daartoe de nodige organen te worden geschapen. Ten onrechte gesloten verdragen dienen te vervallen. Slechts bij aanvaarding dezer punten en spoe dige uitvoering daarvan is een verdere behoor lijke verwezenlijking van de overeenkomst van Linggadjati in overeenstemming met de wezen lijke inhoud di;r nota van 27 Mei denkbaar. Naar de Britse eerste minister Attlee in het Lagerhuis heeft medegedeeld, is ,de onderkoning van Voor-Indië, Lord Monnt- batten; aanbevolen als gouver neur-generaal van India, terwijl de president van de Moslemliga, Mohammed Ali Djinnah, is aan bevolen als gouverneur-generaal van Pakistan. De gemeenschappelijke com- In de morgenvergadéring werden I missie van het Huis van Afge- de huishoudelijke zaken' afgedaan. vaardigden en de Senaat heeft 1 overeenstemming bereikt om trent de verlenging van de ex portcontrole tot 1 Maart 1948. Naar wordt^gemeld, hebben de Chinese- regeringstroepen na straatgevechten, die verschillen de uren duurden, de plaats Kaomi op 10 km. afstand van Tsingtao veroverd. Toespraken werden voorts' gehou den door dr C. Tazelaar van Am sterdam, prof. dr A. Sizoo en prof. dr J. Waterink, beiden hoogleraar aan de V.U. en ds P. D. Kuiper van Sassenheim, die een slot woord sprak getiteld: „Het ant woord". Op deze vergadering ko men wij nog nader terug. Venizelos, de plaatsvervangen de minister-president verklaarde, dat de „geallieerde" regeringen de maatregelen san de Griekse regering, tegen de communisten hadden goedgekeurd, Maximos, de minister-president bracht een bezoek aan de Ameri kaanse ambassadeur, om hem van de arrestaties op.de hoogte te stellen. Maximos is ook door de koning ontvangen. Na een bijeenkomst van twee uren heeft het kabinet de volgen de verklaring uitgegeven: „Se dert lang heeft de regering de misdadige activiteit van de com munistische partij, welke gericht was op het overbrengen van de opstand naar de hoofdstad en an dere steden, gadegeslagen. Tien duizenden gemene misdadigers waren in Athene tezamenge- bracht om op het vastgestelde tijdstip in actie te komen, name lijk te een ure op de tiende Juli. De regering achtte het noodza kelijk over te gaan tot arresta ties en de gerechtelijke autori teiten de gelegenheid te geven om de gearresteerden te testen". Volgens inlichting van rege ringszijde omvatte het plan der communisten een order van de guerilla-leider Markos aan veer tien communistische „bataljons" binnen Athene om in opstand te komen. Troepen van het geregelde le ger, die de politie hebben bijge staan, waren Woensdagavond nog steeds in het geweer, terwijl de wachtposten bij de openbare gebouwen verdubbeld waren. Waarnemers noemden de mas sa-arrestaties een „vernietigende slag" voor de Griekse communis ten, die reeds verzwakt zijn door de massa-arrestaties op 4 Maart j.l. De gerechte]jjkg vervolging van de leider der communisten, Zachariades, de moord op John Zegvos te Saloniki in Maart j.l. en de recente militaire operaties tegen de guerilla-strijders. Volgens verklaring van de zijde van de E.A.M. is de jongste actie ondernomen om Dwight Gris- wold, de vertegenwoordiger van Truman in Griekenland, vrij baan te verzekeren bij zijn aankomst in Athene, welke dit weekeinde verwacht wbrdt. Reeds meer dan 5000 personen werden gearres teerd. Amerikaanse stem over de arrestaties in Griekenland. Norman Armour van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft op een pers conferentie verklaard, dat de massa-arrestaties van communis ten in Griekenland een „interne aangelegenheid is, die Grieken land alleen aangaat". Hij nam aan, dat de stap genomen was in het belang van het landsbestuur. Uit regeringsbron wordt ver nomen, dat alle gearresteerden beschuldigd worden wegens in de laatste weken aan de dag gelegde activiteit en wegens deelneming aan een communis tische samenzwering tegen het land. Niemand is, zo luidt de mede deling, uit hoofde van zijn poli tieke overtuigingen gearresteerd. Vernomen wojdt, dat in leger- kringen ge?n arrestaties' .zijn verricht. Te Pearl Harbour heeft men thans ook vliegende schotels waargenomen. op Vrijdag de 27e Juni om ant woord verzocht. Na aldus haar standpunt tegen over de regering van de Repu bliek te hebben bepaald, zag de Nederlandse regering zich ge steld voor de noodzaak eventueel de consequenties te trekken uit voortdurende onmogelijkheid langs de weg van onderhandeling Linggadjati te geraken en had zij op grond van haar alomvat tende verantwoordelijkheid er mede rekening te houden, dat zjj gedwongen zon kunnenworden als uiterste maatregél, haar mili taire maehtmiddel aan te wenden Toestand was onhoudbaar. De toestand was immers on houdbaar geworden: staatkundig zowel in binnenlandse Indonesi sche verhoudingen als in <fe ver houding Ned'erland-Indonesië, als in de internationale samenleving; economisch zowel mét het oog op het welzijn van Indonesië als dat van Nederland als met haf oog op de belangen der werelahuis- houding; financieel en monetair omdat het uitblijven van herstel en wederopbouw enerzijds en de zware last der militaire vérplieh- tingen anderzijds niet bestendigd kunnen blijven, terwijl de toe stand van het geldwezen in In donesië, welke meer en meer een chaotisch karakter gaat aanne men, onverwijld voorzieningen vereist; sociaal omdat de funda mentele menselijke rechten en vryheden aan velen nog steeds worden onthouden; en militair omdat de opstelling der troepen langs de demarcatielijn en in de z.g. bezette gebieden dringend verandering behoeft. De critieke periode. De periode tussen 23 en 27 Juni werd aldus besteed om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. De 27e Juni beantwoordde de president der republiek Indone sia nadat het kabinet Sjah- rir zijn functie had neergelegd de aide memoir dér Neder landse regering. Deze nota gaf of geen of een onduidelijk of een onbevredi gend antwoord op de voorstel len der C.G., op welker aan vaarding in de aide-memoire der Nederlandse regering was aangedrongen. Op 29 Juni heeft de land voogd zich wederom in onze op dracht mede om verduidelij king van de» nota van 27 Juni te erlangenzich nog eenmaal tot de president, van de Repu bliek gewend, met verzoek in het bijzondet ten aanzien van een vijftal hoofdpunten door een duidelijk antwoord vast te stellen in welke mate de voor een goede en redelijke uitvoe ring van de overeenkomst van Linggadjati noodzakelijke over eenstemming bestaat. De wending. Inmiddels had de regering der V. S. een aide-memorie aan de Republikeinse regering doen toekomen, waarin de Ameri kaanse regering haar zienswijze uiteenzette. De vijf vragen be troffen de positie van de verte genwoordiger der kroon in de federale raad, de buitenlandse betrekkingen, de lagere federale organen, de ondernemingen en de binnenlandse veiligheid. Onmiddellijke genoegdoening werd verlangd tot staking der vijandelijkheden, tot staking van onderhandelingen betreffende onregelmatige buitenlandse be trekkingen en tot ontbinding van organisaties en ontslag van func- tionnarissen welke de srhijn handhaven als zou de Republiek haar gezag uitstrekken over bul ten haar gebied gelegen delen van Indonesië. De 5e Juli zond de nieuwe eerste minister dér republiek hierop een antwoord, dat een even onbevredigend karakter droeg als dat van de 27e Juni, doch dank zij nadere overwe ging in de boezem van de Re publiek werd op 8 Juli van de inhoud van het antwoord op 5 Juli een nadere precisering ge geven^ welke weliswaar niet in alle opzichten bevredigend is doch welke mits ten spoedig ste in daden omgezet en onder het nader te stellen voorbehpud tot uitvoering .van de over eenkomst van Linggadjati kan medewerken. Na de voorlezing der rege ringsverklaring, die ruim een kwartier vorderde, stelde de voorzitter voor de beraadslagin gen Vrijdagmorgen 11 uur te doen aanvangen met voortzet ting in een avondvergadering. Het debat zal zo nodig Zaterdag ochtend te 1 uur worden voort gezet. Samenstelling der interimregenng. Volgens een woordvoerder van de Republikeinse regering zijn bij de voorlopige besprekingen over de vertegenwoordiging van de Republik in de interimrege- ring de vice-president Moham med Hatta en Sjahrir genoemd als vertegenwoordigers van de Republiek. Van andere zijde wordt vernomen, dat Sjahrir reéds zijn toestemming tot een eventuele benoeming zou h-b ben gegeven. Over de verdere samenstelling van de interim regering verneemt Aneta, dat de waarschijnlijkheid groot is, dat Dr van Mook commissaris van de kroon zal zijn en als Neder landse leden Dr P. J. Koets en Mr E. J. van Hoogstraten in de regering zitting zullen hebben. Verder zal de Sultan van Pon- tianak West-Borneo vertegen woordigen, terwijl de heren Ta- hiva en Claproth namens de staat Oost-Incfonesia zitting zul len nemen. Bewoners van Riouw en Lingga vragen Sultan terug. De gehele bevolking van Riouw en Lingga heeft besloten Teungkoe Ibrahim Bin Oemar terug te roepen als Sultan van. dit gebied. Twee leiders van de politieke Volkspartij van Riouw. en Lingga bezochten de Neder landse consul-generaal te Singa pore om hem te verzoeken de medewerking van de Neder landse autoriteiten in te roepen en hun verzoek aan Dr v. Mook over te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1