De spanning in Batavia is verminderd. Ieder land kan vrijwillig medewerken. Plan-Marshall is „wederzijdse hulp", geen „leen en pacht". Massa-arrestaties in Atbene. Rusland gaat tegen de draad in. Verdeling Europa is onzin. GuütuuA. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ï3eqwA.e£ en uAucM. De gezamenlijke gendarmerie het enige geschilpunt. Beulen van Sonnestein veroordeeld. Vliegende. Ichoteló en...£cAcrfteivAtiliy,. over Indonesië. BEVIN Goede hoop voor Parijse conferentie. Atoom en Balkan ter sprake. De amiitênareiistaking in Frankrijk De accurate fiscus. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wat is „cultuur"? Ons menselijk leven speelt zich af in drieërlei verhouding. In de verhouding tot God, in de verhouding tot de schepping, de natuur (mens, dier, plant, etc.) en in de verhouding tot de over heid. We kunnen ook van drie ter reinen spreken en noemen ze dan: het terrein van het geloof, het terrein van het maatschap pelijk leven en het terrein van het staatkundig leven. Volgens het spraakgebruik is het maatschappelijk terrein het terrein van de cul tuur. Het maatschappelijk leven, dat dus de verhouding, van mens tot mens, van mens tot dier, enz. betreft, omvat wetenschap, kunst en bedrijfsleven, want in deze drie komen die verhoudin gen uit. Men zou dus op de vraag „Wat is cultuur?" kunnen antwoor den Cultuur - is de toestand waarin het maatschappelijk le ven (wetenschap, kunst, bedrijf) van een groep mensen, laat ons zeggen een volk, zich bevindt. Die toestand kan hoog ontwik keld zijn, en dan spreken we van een hoge cultuur. Hij kan ook primitief zijn, en dan spre ken we van een lage cultuur; hij kan alle graden daartussen vertonen. Nauwkeurig gezien, behoren het religieus en het staatkundig leven ook tot de cultuur. Maar omdat het spraakgebruik (als regel) alleen het maatschappe lijk leven met het begrip „cul tuur" omvat, zullen we ons in de volgende artikeltjes daaraan in hoofdzaak houden. H. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 689 DONDERDAG 10 JULI 1947 Op -en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.32 u., onder 20.58 u. Maan op 24.27 u., onder 13.03 u. Laatste kwart. 11.54 u. Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg» Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. In aansluiting van wat wij 'gisteren schreven over „Onge loof en Revolutie" laten wij hier nog één citaat volgen. „Door strenge toepassingen der revolutie-leer wordt men in stelselmatige getrouwheid, tot de meest buitensporige ongerijmd heden en tot de ergste gruwe len geleid. Wanneer men daarentegen uit schrik voor revolutionnaire ontwikkeling, die men voor overdrijving houdt, zonder af te zien" van het b e - gin.se 1, matiging der practijk begeert, vervalt men, terugdeinzend voor de gevolgen zijner overtuiging in een weife ling en willekeur, die geen richt snoer dan in de loop en drang der omstandigheden heeft. Zodanig is wat men nog in onze dagen, als diepe staatkun dige wijsheid 'vermeldt; het overleg der doctr.inai- r e n, het systema, dat onder de naam van justemillieur (het juiste midden) thans heer schappij voert, de theorie der conservatieven, en het stelsel of, indien ik naar waarheid spreken moet, de routine, de slapheid en slape righeid, de sleur, die ook in ons vaderland de overhand heeft. De gevolgen der révolutiebe- ginselen kunnen met Vrucht be streden worden, alleen wanneer men zich,, buiten hun invloed op het terrein der anti-revolu- tionnaire beginselen stelt. Dit terrein is onbereikbaar, zo lang men niet erkent, dat de grondslag van het recht in de wet en ordening Gods ligt." Dit schreef Groen een eeuw geleden. Maar is het niet, alsof het spe ciaal voor onze dagen werd ge schreven? Gezaghebbende kringen te Batavia hebben tegeil- Vandaag over Aneta verklaard, dat na kennisname van het RariorinncuopHarinn Republikeinse appendix op het antwoord aan Dr van Mook, de spanning is opgeheven. Het geschil punt over de gemeenschappelijke gendarmerie blijft echter nog bestaan. Blijkens militaire communiqués is de situatie rondom de demarcatielijnen echter nog onbevredigend, zodat de Republiek, aldus deze kringen, zal dienen te bewijzen, dat zij haar ver plichtingen wil nakomen, door hieraan een einde te maken. De Nederlandse regering heeft de Indonesische republiek verzocht haar belofte gestand tc doen door de staking van de vijandelijkheden op Java en Sumatra te gelasten. Dit verzoek een voorberei dende maatregel voor de vorming van de interim regering werd gedaan tijdens een vergadering van Dr van Mook met Setiadjit. Reeds gisteren publiceerden wij onder „Laatste Berichten" een gedeelte van de inhoud der appendix op de nota van de Republikeinse regering. De in houd van deze appendix is een verduidelijking en aanvulling pp het antwoord aan de Ned. Rege ring. Wij publiceren hieronder het artikel, dat handelt over de door de Ned. regering voorge stelde gezamenlijke gendarme rie. Wat betreft de veiligheid en orde binnen de repifbliek hand haaft de regering der republiek Indonesië het standpunt, dat zij instemt met de vorming van 'n centraal lichaam, waarin verte genwoordigers der deelstaten en Nederlanders zitting hebben. -Volgens de opvatting van de regering der republiek Indone sië zal een gendarmerie, beho rende tot een deelstaat, alleen gebruikt kunnen wórden bin nen de betrokken deelstaat. De samenwerking komt tot zijn recht in de gemeenschappelijke leiding van het centrale orgaan. De regering der republiek Indo nesië legt er de nadruk op, dat zij accoord gaat met een ge meenschappelijk directoraat voor de binnenlandse veiligheid, in welke vertegenwoordigers der toekomstige deelstaten zitting zullen hebben. Voorts wordt er op gewezen, dat de regering der republiek bereid is om alle functies en organisaties op te heffen, welke in .strijd geacht moeten worden Met het ver drag van Linggadjati, terwijl de regering der republiek voorts een wapénstilstand en alle ge volgen van dien aanvaardt. Al deze maatregelen fijn -ge nomen en zullen verder worden uitgewerkt in de verwachting, dat van Nederlandse zijde bij stand zal worden verleend bij het scheppen van een toestand en een sfeer, waarin de repu- Nazi-leiders naar Spandau. De zeven nazi-leiders Hess, Doenitz, Baldur von Schirach, Speer, von Neurath, Funk en Raeder, zullen binnenkort per vliegtuig van de Neurenbergse gevangenis naar de sombere, ge- fortifieerdfc gevangenis van Span dau (Berlijn) worden overge bracht. Naar verluidt, zijn de zeven oorlogsmisdadigers slecht te spre ken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenbergse gevangenis volop tabak kregen en meer voed sel dan zij" te Spandau zullen ont vangen, waar zij zullen zijn on derworpen aan de strengere Duit se gevangénisreglementen. Zij vullen cellulair worden op gesloten, doch hun werk en li chaamsoefeningen gemeenschap pelijk in zwijgzaamheid verrich ten. Ook de godsdienstoefeningen zullen zij gezamenlijk bijwonen. Het Gerechtshof van Dresden heeft vier beklaagden, beschul digd van moord op 15.000 krank zinnigen, ter dood veroordeeld en acht beklaagden veroordeeld tot gevangenisstraffen, variëren de van 3 jaar tot levenslang. De beklaagden zijn schuldig bevonden aan het vergassen van geesteszieken in een inrichting te Sonnestein, nabij Pirna, in de door de Russen bezette staat Saksen. Ter dood veroordeeld werden: de zeventigjarige Paul Nitsche, Dr Leonhardy, zijn voornaamste assistent en 2 ver plegers. Een andere verpleger kreeg levenslang en twee dok ters 20 en 15 jaar gevangenis straf. Vijf verpleegsters werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 3 tot 15 jaar. Twee vrouwen, een dokter, een advo caat en een arts werden vrijge sproken. bliek Indonesië vreedzame ar beid zal kunnen verrichten. De regering der republiek Indone sië is er van overtuigd, dat de hierboven aangegeven weg de beste is voor de verwezenlijking van het doel der overeenkomst van Linggadjati en hoopt, dat beide partijen op basis van deze overeenkomst zullen samenwer ken. Chinees veiligheidscorps opgericht Het Chinese dagblad „Sin Pd" meldt, dat er voor Oost-Java een Chinees veiligheidscorps is op gericht. Geen gouverneur meer, voor buitengewesten. Als eerste maatregel na de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen is bij presidentieel decreet van 8 Juli bekend ge maakt, dat de functies van Re publikeins Gouverneur voor Bor neo, de kleine Soenda-eilanden, de Molukken en Celebes zijn opgegeven. Het Spaanse referendum. In monarchistische kringen te Madrid is officieel verklaard, dat de Spaanse regering de blanco uitgebrachte stemmen bij het re ferendum over Franco's opvol- gingswet als ja-stemmen heeft geteld. Het wapendepot bij Parijs. Drie van de arrestanten, Pool se Joden hebben verklaard, lid van de Joodse verzetsorganisatie Xrgoen Zwai Leoemi te zijn. Naar thans wordt gemeld, zijn tot dusver in totaal negen arres taties verricht. De wapens waren bestemd om via Marseille naar Palestina te worden vervoerd. Britse correspondent uit T sjecho-Slowakije uitgewezen. De Praagse correspondent van het Britse blad „Daily Jdail", die onlangs melding maakte van de waarschijnlijkheid, dat in TsSecho-Slowakije een door de communisten geïnspireerde zui veringsactie zou worden gehou den en deswege is gearresteerd, is vrijgelaten op voorwaarde, dat hij voor Vrijdag a.s. het'land zal hebben verlaten, aldus meldt de „Daily Mail'1. v Togliatti contra De Gasperi.' De leider der Italiaanse com munisten, Togliatti, heeft in een rede voor het bestuurscomité van zijn partij gezegd, dat de huidige Italiaanse regering onder leiding van De Gasperi de fundamenten aan het leggen is voor gen bur geroorlog. Sommige waarnemers geven de huidige regering nog slechts een maand van leven. Huwelijken met Duitse krijgsgevangenen in Engeland. Oliver, onder-staatssecretaris van het Britse departement van binnenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hu welijken tussen Duitse krijgsge vangenen en Britse vrouwen zul len worden toegestaan, doch op verschillende voorwaarden. De vrouw zal haar Britse nationali teit verliezen. De maatregelen ter beperking van de bewegings vrijheid van Duitse krijgsgevan genen zullen niet verzacht wor den vanwege huwelijk met een Engelse. De krijgsgevangenen kan niet beloofd worden, dat zij na hun vrijlating in Engeland zullen kunnen bljjvea. Door de Amerikaanse leger- luchtmacht is medegedeeld, dat op een ranch bij Roswel in Nieuw Mexico een „vliegen de schijf" gevonden is. Het voorwerp is thans in het bezit van het leger. De vondst ge schiedde in de vorige week, aldus verklaarde luitenant Warren Haugt, inlichtingen officier van het militaire vlieg veld van Roswel. Het voorwerp is, na onder zoek op het vliegveld van Ros wel, aan hogere instanties doorgegeven. Bijzonderheden werden niet medegedeeld. Peterborough zegt in zijn rubriek „London day by day" in de Daily Telegraph: „Op het ministerie van luchtvaart houdt men het er voor, dat de berichten over vliegende scho tels een indirect gevolg zijn van de onlangs plaats gevon den uitvoer van grote partijen Schotse whisky Naar wfj vernemen, ligt het in de bedoeling der regering vandaag, in de loop der ver gadering van de Tweede Ka mer, in dat college een ver klaring af te leggen over de ontwikkeling met betrekking tot Indonesië. Verwacht kan worden, dat nog deze week een debat over die verklaring ip de Tweede Kamer zal plaats hebben. Britse troepen hebben na voorbereidende werkzaamheden van enige dagen een van de twee enorme schuilkelders nabij de Berlijnse Dierentuin opgeblazen. Het moment van de explosie. Wij zullen een zo goed mogelijk schema opstellen, aldus Bevin, in samenwerking met hen, die willen samenwerken, terwijl wij de deur open houden voor hen, die nog aarzelen. Wij moeten niet met spitsvondigheden komen en vragen; „Wat houdt dat plan nu eigenlijk in?" Wij hebben besloten, dat we er gebruik van zullen maken. Te zeggen dat we Europa verdelen is onzin. Elk land kan vrijwillig meewerken en opgeven, wat het kan produceren en ln de „pool" kan inbrengen teneinde elkaar te helpen. Het is moeilijk om de eenheid onder de volken van Europa tot een feit te maken, aldus Bevin. De geweldige verwoesting van de oorlog heeft haar invloed op de menselijke geest ge had. Pas na het aanschouwen van die verwoestingen begrijpt men, hoe groot die invloed wel moet zijn en hoe moeilijk het zal zijn eenheid en harmonie te brengen in ons gewonde wereld deel. Elan zijn er nog de historische en rassenmoeilijkheden, die het tot stand komen van politieke overeenstemming zo bemoeilijken. Het enige wat men kan doen is met geduld en overleg een vastomlijnde en correcte politiek voeren om het gestelde doel te bereiken. liberale partij en de onafhanke lijke sociaaldemocratische partij hebben zich Dinsdagavond vooi\ het plan-Marshall uitge sproken, dat zij een unieke kans voor het arme en hongerende Roemenië noemden. Minister van Boetzelaer naar Parijs. Naar wij van officiële zijde vernemen ligt het in de bedoe ling van de minister van buiten landse zaken, Mr W. C. G. N. Baron van Boetzaiaef van Oos terhout de aanstaande Parijse conferentie inzake het Plan- Marshall bij te wonen. Bulgarije niet naar Parijs. De Bulgaarse' regering heeft in een officieel communique medegedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferen tie over het plan-Marshall te Parijs. In het communique wordt gezegd: „Bulgarije is reeds be gonnen met het uitvoeren van zijn eigen plan voor economi sche heropbouw". Wanneer de door de initiatiefnemers van de conferentie voorgestelde organi satie ingesteld zou worden, zou het economisch program van de regering herzien moeten wor den, en de uitvoering van dit program zou belemmerd worden door particuliere belangen van zekere mogendheden. Amerikaanse regeringsfunctionnarissen hebben Reuter mede gedeeld, dat zij er de voorkeur aan geven de term „wederzijdse hulp" aan het plan-Marshall te verbinden en niet „leen en pacht", zoals sommige berichten de verklaring van Morrison in het Lagerhuis interpreteerden. William Clayton, de Amerikaanse onderminister voor econo misch zaken aan het ministerie van buitenlandse zaken, heeft reeds voor zij "Vertrek naar Europa op een persconferentie gezegd, dat het onjuist zqu zijn om de term „leen en pacht", uit oor logstijd stammend, te gebruiken voor een werkplan in vredes tijd. België en het plan, „De Nieuwe Gids" schrijft, dat de Belgische economische poli tiek geheel past in het kader van het plan-Marshall op de door Marshall ingeslagen weg het voorbeeld heeft gegeven. In het bijzonder wijst het blad op de politiek van vrijhandel, zoals deze ook door Marshall wordt voorgestaan en het is van mening, dat de grote vraag, die straks te Parijs gesteld zal wor den deze is: „Hoe het Belgische economische systeem door coör dinatie der Europese krachten zo snel mogelijk ten uitvoer te brengen?" Een tweede vraag, die oprijst is volgens de Nieuwe Gids, de Belgische houding ten opzichte van Nederland op de conferen- tie en het oppert de mening, dat de beide landen er hoogstwaar schijnlijk met afzonderlijke dele gaties zullen verschijnen. Indien er, zo schrijft het blad echter sprake is van een ge meenschappelijke Belgiseh-Ne- derlandse houding, dan zou het geheel met het plan-Marshall overeenstemmen. Drijfjacht op communisten. Meer dan 1200 personen zijn gistermorgen in Athene gearres teerd, w.o. leiders yan de com munistische partij. Onder de ge arresteerden bevindt zich tevens Demetrips Parj:salides, secretaris generaal van de E.A.M., die be schuldigd wordt van „een poging om ongeregeldheden in steden uit te lokken, nadat zij eerst door guerilla-activiteit waren ver zwakt". De Griekse- eerste minister, Demotrios Maximos verklaarde, dat de regering tot deze actie moest overgaan, daarde open bare orde verstoord dreigde te worden. Het kabinet had gewei gerd met de E.A.M., de linkse coalitie-groep, te onderhandelen, doch was bereid met de com munisten besprekingen teN voe ren, mits de- guerilla-strijders eerst de wapenen zouden neer leggen. Men verwacht, dat de com munisten beschuldigd zullen worden van het organiseren van een omvangrijke samenzwering met het doel in de komende 24 uur in Athene „een chaos" te scheppen. Deze ontwikkeling is gevolgd na het verzoek van het centrale comité der E.A.M. aan de libe rale leider Sophoelis om als be middelaar op te treden en te pogen overeenstemming te be reiken tussen de regering en de linkse groeperingen. De razzia gen de communis ten is later op de dag tot het leger uitgebreid. Een niet ge- van communistische sympathiën, is gearresteerd. Uit semi-offi- ciële bron verluidt, dat de Griekse regering tot optreden is overgegaan, nadat-zij een radio boodschap van dp guerilla-com mandant had onderschept, waar in deze het plaatselijk comité van de communisten beval „plan F" toe te passen. Generaal Gregoriades, links liberaal en voormalig verzets man, en Dr Passalides, leider der socialisten te Saloniki, zou den zich ook onder de arrestan ten bevinden. Voorts zijn enige leden van de E.L.D. (socialis tisch) gearresteerd. De kantoren van het communistische blad Rizospastis zijn door de politie bezet. Palestina-commissie niet naar Cyprus. De speciale commissie der V.N. voor onderzoek in Palestina heeft besloten geen bezoek te brengen aan de internerings kampen op Cyprus en geen ge hoor te verlenen aan vertegen woordigers van de Illegale Jood se immigranten, die daar geïn terneerd zijn. Met September zal de Britse militaire missie in Griekenland met 25 pet. worden ingekrom pen. Men verwacht, dat een aantal ex-leden dezer missie nog minstens een jaar in Grieken land zal blijven om samen te werken "met de onlangs aange komen Amerikaansche militaire missie bij het opleiden van een noemd aantal soldaten, verdacht 150.000 man sterk Grieks leger. Ook Denemarken en Zwitserland. Ook Denemarken en Zwitser land hebben de uitnodiging tot bijwoning van de conferentie te Parijs aangenomen. Gistermorgen zijn te 's-Gra- venhage besprekingen begonnen tussen Nederlandse experts van de departementen van buiten landse zaken, economische za ken en financiën met experts van België "en Luxemburg ter voorbereiding van de besprekin gen over het plan-Marshall, welke in de volgende week te Parijs zullen plaats vinden. Roemeense oppositiepartijen voor het plan-Marshall. De leiders der drie Roemeen se oppositiepartijen de natio nale boerenpartij, de nationale In de Veiligheidsraad heeft men dë besprekingen over de ontwapening hervat. Gromyko heeft de V.N. nogmaals gewaar schuwd voor het- afzonderlijk behandelen van de kwesties verbod van atoomwapens en al gemene ontwapening. Wanneer deze kwesties niet als een geheel worden beschouwd, aldus Gro myko, zal de beslissing van de V.N. inzake de ontwapening geheel teniet worden gedaan. De raad aanvaardde het Ame rikaanse werkplan met 9 tegen 0 stemmen, terwijl de Sowjet- Unie en Polen zich van stem ming onthielden. Na de stemming verklaarde Gromyko, dat het Sowjet-Russi- sehe lid van de commissie voor niet-atomische wapens „zich bij zijn activiteit zal laten leiden door de algemene lijn van het Sowjet-Russische werkplan". Rapport der Balkan commissie In de Dinsdag gehouden zit ting van de Veiligheidsraad heeft de Sowjet-Russische afge vaardigde, Gromyko, verklaard, dat de Griekse beschuldigingen, volgens welke Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije de Griekse guerillastrijders bewapend en geoefend hebben, volkomen on gegrond zijn. Gromyko verklaarde zich te gen het Amerikaanse voorstel, dat de Veiligheidsraad de be vindingen van de Balkancom missie der V.N. zal aanvaarden en een permanente commissie in het Griekse grensgebied zal be noemen en stelde voor, dat de commissie terugtrekking van buitenlandse troepen uit Grie kenland zou aanbevelen. Tevens stelde Gromyko voor, dat de Veiligheidsraad een spe ciale commissie zou benoemen, welke er op zou moeten toezien, dat buitenlandse economische hulp aan Griekenland inderdaad in het belang van het Griekse volk zal worden gebruikt. Gromyko diende een lange resolutie in, waarin hij de si tuatie in Griekenland groten deels een gevolg; van de buiten- brengen. landse interventie in Griekse interne aangelegenheden noem de en de Griekse autoriteiten er van beschuldigde, dat zij een vijandige politiek voeren tegen de buurstaten. Russisch veto? De meeste afgevaardigden in de Veiligheidsraad voorzien, dat de mogelijkheid, van een Russisch veto t.a.v. de voorstellen tot op richting van een permanente commissie, die het oog moet hou den op de situatie aan "de noord grens van Griekenland, na de jongste verklaringen van Gromy ko, groter is geworden. In verband met de Russische eis tot ontruiming van Grieken land door buitenlandse troepen zei de Britse woordvoerder, dat het terugtrekken van Britse troe pen al maanden aan de gang was en er zich thans misschien niet meer dan 5000 a 6000, man Britse troepen in Griekenland bevond. Egyptische kwestie voor veiligheidsraad. Op de Egyptische ambassade te Washington verluidde Dins dag, dat de Egyptische klacht ovër het aanwezig blijven van Britse troepen in Egypte en de Soedan in het begin van de ko mende week bij de Veiligheids raad zal 'worden ingediend. Lidmaatschapsaan vragen voor de V.N. De Veiligheidsraad der V.N. heeft de lidmaatschapsaanvragen van Albanië, Eire, Buiten-Mon- golië, Portugal en 'Trans-Jorda- nië aan de commissie voor toe lating van nieuwe leden terug gezonden. De commissie zal 31 Juli aan de raad rapport viit- Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 11 Juli: 7.07 u. 1.60 m., 19.27 u. 1.44 m. Vandaag zal de Franse radio- omroep gesloten zijn cn commu nicaties stilliggen, indien een staking van 1.200.000 Franse ambtenaren niet wordt voorko- Neumeyer, leider van het na tionale verbond van ambtena ren, heeft de regeringsvoorstel len betreffende de eis voor 'een algemene wijziging in de sala risregeling onaanvaardbaar ge noemd. De besprekingen zullen echter, officiëel of achter de schermen, zo nodig de gehele dag voortgezet worden. Besloten is, dat de radio- en telefoonver bindingen ten dienste van de conferentie over het plan-Mars hall, die Zaterdag in Parijs aan vangt, zullen blijven function- neren. Alleen diplomatieke en dringende telegrammen zullen aangenomen worden. De landing te "Narvik in 1940. Volgens een nieuwe officiële publicatie te Londen is de En gelse landing te Narvik in Mei 1940 met slechts een zeer geringe veiligheidswaarborg uitgevoerd. Luitenant-generaal (thans veld maarschalk) Auchinleck rappor teerde toentertijd aan de Britse admiraliteit, dat, indien de vijand onmiddellijk een tegenaanval had kunnen ondernemen, de gevolgen rampzalig zouden zijn geweest. Tevens gaf hij toen uitdrukking aan zijn grote waardering voor de trouw en de werkkracht van Generaal Bethouart, de Franse bevelhebber, en zijn troepen. Ook prees hij het Noorse opperbevel, dat het ondanks de aanvankelijke teleurstelling over het besluit om te evaeuëren toch zijn medewer king gaf. Uit de berichten blijkt dat lt.-generaal Auchinleck veel lering heeft getrokken uit de veldtocht in Noorwegen. De heer B. te Goes, moest, wat wel vaker voorkomt, be lasting betalen. Door bemid deling der Posterijen maakte hij aan de ontvanger te Goqg f 150.48 over. Edoch, het bleek niet voldoende te zijn. De heer B. had zich vergist. Enkele dagen later ontving hij een kaartje, waarop hem werd medegedeeld, dat hij in gebre ke was gebleven het volle be drag over te makeit. Bij gebre ke van betaling zou voor het te weinig betaalde bedrag de vervolging moeten worden voortgezet. Hij werd verzocht op het postkantoor of door gi rering zijn schuld van f 0.01 (zegge 1 cent) te voldoen. Chili protesteert te Moskou. Van officieuze zijde is bekend geworden, dat Chili bij de Russi sche regering protest heeft aan getekend tegen de „niet geheel correcte bejegening" van zijn di plomaten in Moskou. Indien- geen genoegdoening wordt verkregen, zal Chili zijn diplomaten terug roepen en de Russische ambassadeur in Chili als „onwelkome" gast beschou wen, aldus de officieuze verkla ring. Engelse Noordpool expeditie. De eerste Noordpool-expeditie sinds de oorlog heeft Engeland verlaten. Op het eiland Jan Mayen ten oosten van Groen land, zullen films worden opge nomen en hoopt men de weten schappelijke instrumenten terug te vinden, die er 10 jaar geleden werden achtergelaten. De expeditie omvat ongeveer 12 onderzoekers en een film sectie, die geen van allen erva ring hebben op het gebied van onderzoekingstochten naar de Noordpool. Het leven der planter en dieren en de meteorologie zal tot studieobjetc worden genomën. De instrumenten, die in 1938 op ae rand van de Beerenberg, een uitgebluschte vulcaan, zijn ach tergelaten, dienen tot het re gistreren van de uitwerking der kosmische stralen. De leden van de expeditie ko men te Aalsund (Noorwegen) bijeen, waar het schip „Polar Bear" op hen wacht. Behalve het maken van docu- mentetairea stelt de expeditie zich ten doel de geleerden op te leiden tot toekomstige leiders van Noordpoolexpedities. Leider is de Australiër A. J. Marshall van de zoölogische afdeling aan de universiteit te Oxford. De onderzoekingsclub dezer univer siteit heeft de expeditie georga niseerd. De staking in de Gentse me taalindustrie is na sluiting van een overeenkomst tussen werk gevers en werknemers geëindigd. DE BILT ÈEGI: Later tijdelijk weersverbetering. Verwachting tot Donderdag avond: Aanvankelijk nog op vel# plaatsen regenbuien. Later voor al aan de kust tijdelijke opkla ringen. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Zuid-West en Noord-West.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1