Zo denkt men in Duitsland. Domme Hans verliest 300 RM. Doelmatige verdeling woonruimte. Rationalisatie van lint landbouwbedrijf. Ongewenste Duitsers vertrekken Mechanisatie en Lantawwerktuigen. de feuyd van iiaUnfaxmdee Opschorting achtste leerjaar. HuHsi in 't lead. Overheidspersoneel naar liet vrije hedryf. Grote Unie-dagC.H.U.teRoüerdam VI. Zo ongeveer in de zeventiende en achttiende eeüV was het onder de Nederlandse toneel schrijvers gebruikelijk om in elke klucht een heel domme huisknecht te laten optreden, die dan de ene dwaze maar vooral domme streek na de andere uithaalde. Blijkbaar hadden onze voorvaderen destijds geen hoge dunk van de intelligentie der Duit sers, want steevast was deze onnozele huisknecht een Duitser. Meestal heette hij Hans of ook wel Hans Mof. Welnu dat Hans ook nu nog nalaten telt onder' de Duitse bevolking moge blijken uit on derstaand raar maar waar verhaal. De Amerikanen hebben er een j Dit kan hoor, die hebben jouw i een Duitse kantoorbediende, die uitgesproken hekel aan om hunbroeders genoeg uit Hollandse soldaten voor allerlei gebouwen jodenhuizen gegapt. Kijk, daar op wacht te laten staan. Ook zijn j heb je het!" zij van mening, dat althans een Mijn laatste woorden gingen deel der burgers weer een deelvergezeld van een zeer onwel van de bewakingsdiensten moet voeglijke daad. Ik handelde n.l. kunnen verrichten. En zo zie je ze geregeld staan de Duitse jongens in hun blauwe uniformen, witte gordel, grijs groene helm en voorzien van een stengun of karabijn. De andere Duitsers noemen deze jongens „surrogaat-soldaten" of „siga retten-soldaten". Ook voor het Press-centre aan de Argentinische Allee, juist te genover de mij toegewezen villa, stond er dag en nacht eentje op wacht. En elke morgen als ik mijn krant kwam halen, grijns den zij mij .vriendelijk toe en kreeg ik in afgrijselijk Engels jets te horen, dat op „Good Mor ning" moest lijken. Zo ging het ook die Maandag morgen, maar helaas bleef het er niet bij dit keer. De man, die ik hoogstens éénmaal eerder had' gezien en mgt wie ik nooit eerder had gesproken, zei, dat hij mij graag wat wilde vragen. Nu dat kon natuurlijk. Hij be gon met de belangrijke mede deling, dat het de vorige dag Zondag was geweest. Dit herin nerde ik mij overigens maar al te goed, want die dag was na de ochtenddienst in de Evangelische Kirche, bijna niet om door te komen geweest. Dus wachtte ik, rustig aan mijn pijpje zuigend, op de verdere dingen die wel komen zouden. En inderdaad die kwamen. De wachtsman, ik zal hem nu ook maar Hans noemen, had die Zondagavond ,,'ne Dummheit ge- macht" en die resulteerde in een schuld van 300 R.M. Zijn moeder had niet zoveel en die avond moest het geld er zijn. Misschien kon'ik hem hel pet met 40 sigaretten. De reste rende 30 R.M. had Mutti wel. Om mijn verhaal tot zijn recht te laten komen zou ik nu eigen lijk een halve kolom moeten la ten vullen met.... en?? en!! om enigszins .mijn stomme verbazing en aanvankelijk ook nog stomme woede aan te duiden. Helaas zijn de papiertoewij zingen nog steeds niet van die aard dat een dergelijk papier- gebruik gerechtvaardigd zou zijn. Men weet in elk geval nu Wat mijn gemoedstoestand was. En toen toen barstte de bui los. Het was een ouderwetse, en helemaal niet „frisch und fröh- lich", tenminste niet volgens Hans. Hoogstens heeft hij enkele momenten van bewonderende overpeinzing gewijd aan de Duitse Feldwebel die mij deze woordenschat had bijgebracht (het was geen Feldwebel maar een S.S.-ïtottenführer). Mijn betoog luidde, vrij ver taald, ongeveer als volgt; Jou drie-dubbel overgehaalde ezel, wat denk je eigenlijk? Dat ik al net zo stom ben als jij zelf. Nu hebben wij in Nederland vijf jaar lang voor Duitse Dumm- beiten moeten betalen, en duur moeten betalen. Ja, eigenlijk be stalen wij ze nog elke dag met bloed en met tranen, zoals de oude Churchill eens zei. Ja, heus, twee jaar na de onvoorwaarde lijke overgave van de zegevie rende Duitse legers, betalen wij Nederlanders, maar ook de Bel gen en de Fransen, ja de hele wereld voor Duitse Dummhei- ten. En jij, wat doe jij. Je gaat op een Zondagavond aan de zwier, verbrast en verzuipt je geld en maakt een schuld van 300 R.M. En dan ben je eerst ook nog onbeschaamd genoeg om je moeder er voor op te laten draaien. Als dan die vlieger niet op gaat, omdat het arme mens geen 300 mark heeft, dan moet zo'A Hollandse joufpalist er maar aan geloven. Maar dan ben je wel aan het goede kantoor, waarde heer. Je kon het nooit beter treffen. Hoe wil» mijnheer het hebben, op een zilveren of een gouden schotel? in flagrante strijd met alle waar schuwingen, die ik duizenden keren gelezen had in postkanto ren en trans, en spuwde gans zeer krachtdadig op de grond, om daarna met grote stappen de stoep van het Press Centre op te draven. Daar liep ik in de armen van uit het diepst van zijn hart zei en met onverholen bewondering „Ach, Herr Heys, dasz war ja wunderbar wie Sie schimpften". En Hans? Nog enkele malen ben ik door het hek gekomen als hij op wacht stond. Maar zo dra hij ook maar de deur van grote prioriteit toe te kelmen de villa hoorde, verdween hij m bii „erdelimr dor devies zijn hokje om zijn administratie bij te houden. Ach ja, Ordnung musz sein. R. K. H. kaar gelegen, onregelmatig en dikwijls moeilijk bereikbare per celen minder geschikt zijn om er met machines te werken, an derzijds ook, omdat de veelzij digheid van teelten en de hoge eisen daaraan door de Neder landse landbouwer gesteld een uitgebreid machinepark vragen. Dermate uitgebreid, "dat maar al te spoedig het voor de ge ëigende machines benodigde ka pitaal een te zware last per ha met zich zou brengen. Dit kan voor het gemeenschappelijk ge bruik van de werktuigen mis schien wel verminderd, maar niet weggenomen worden. Op velerlei gebied en door vele instanties is reeds getracht de mechanisatie van de Neder landse lahdbouw te bevorderen. De regering steunt, waar moge lijk, door haar voorlichting en haar financiële hulp bij hgt ge meenschappelijk aanschaffen en gebruiken van werktuigen; zij helpt ook door aarr de import van landbouwwerktuigen een (Eigen reportage. Nadruk ver boden.) Met een variant op Winston Churchill's woord: „Geef ons werktuigen en wij zullen ons werk doen", heeft de eerste voorzitter van de Internationale Federatie van Landbouwers on langs gezegd: „Omdat ik weet, dat het een gezonde economie is voor ons land thans de export tot het maximum op te voeren, vraag ik: geef ons de werktui gen om onze productie uit te breiden". Als een onweerstaanbaar mo dewoord wordt tegenwoordig de term „mechanisatie" in alle kringen van de landbouw van hoog tot laag gebruikt en mis bruikt. Zeer dikwijls verstaat men er onder rationalisatie, maar nog vaker gebruikt men het woord als men het oog heeft op gemotoriseerde werktuigen. Wat is rationalisatie, mecha nisatie, motorisatie? Onder rationalisatie, aldus al dus „Mededelingen" van de „Stichting v. d. Landbouw", wordt hier verstaan het prac- tisch toepassen van die kennis en van die hulpmiddelen, waar door de noodzakelijk te ver richten arbeid wordt vergemak kelijkt en voordeliger gemaakt. Organisatorisch beschouwd, valt er onder zowel het opvoe ren der arbeidsprestatie als het in elkaar passen van de diverse teelten en werkzaamheden. Technisch gezien omvat het de keuze der gewassen en dieren, soort en hoeveelheid der te ge bruik enmeststoffen, aard en in richting der bedrijfsgebouwen, keuze van werktuigen enz. Nu de post arbeidslonen zo'n belangrijk deel uitmaakt van de productiekosten, komt het er niet alleen op aan de arbeidsuren zoveel mogelijk te beperken, maar ook de prestatie per man uur zo hoog mogelijk op te voe ren. Hierbij dient men wel te bedenken, dat het dikwijls voor namer kan zijn een „ietsje" tijd te besparen op werkzaamheden, welke regelmatig, misschien zelfs meermalen daags terugke ren, dan veel tijd op een werk zaamheid, die slechts eenmaal per jaar voorkomt. Arbeidsuren kan men niet alleen uitsparen door het aanschaffen van goede machines, doch ook door goede gereedschappen, doelmatige in richting der bedrijfsgebouwen, ligging en vormder percelen, betere wegen enz. De prestatie per uur kan op gevoerd worden door meer on onderbroken en verstandiger werken, door overbodige moei ten en inspanning weg te ne men. Hierbij geldt juist, dat mensen de duurste, en machi nes de goedkoopste krachtbron nen zijn. Het zware werk zal dus voor de machines en niet voor de mensen, vpor'' de trac toren en niet voor de paarden moeten zijn. Niet alleen omdat losse ar beidskrachten duurder zijn, maar ook omdat het psychologisch juister is, verdient het aanbe veling een vaste personeelskern te vormen, waarmede zo moge lijk moet worden volstaan. De grote arbeidsstoppen, die in het normale boerenbedrijf voorko men, moeten worden wegge werkt. Middelen hiertoe kun nen zijn, machines, bijv. maai- dorsmachines, doch ook de keu ze van gewassen (vroeg- en laatrijpende) waardoor bijv. de oogsttiid wordt verlengd. Onder technische rationalisa tie van het landbouwbedrijf zouden wij willen verstaan het gebruik van goed .zaaizaad, pootgoed, vee, waardoor ener zijds de kwantiteit van de oogst wordt vergroot, en als gevolg lagere kosten per eenheid, en anderzijds de kwaliteit van het product verbeterd wordt, met als gevolg een gemakkelijker afzet en hogere prijzen. Ook het gebruik van kunst mest, veevoeder, bestrijdings middelen dient hier te worden aangestipt. De organisatorische en de meer wetenschappelijke techni sche rationalisatie kan zonder meer worden toegepast op alle ook de kleinste bedrijven, mits men inaar^tekening blijft hou den met de Wet van de ver minderende meeropbrengsten. De toepassing van de zuiver technische rationalisatie of me chanisatie daarentegen brengt voor de Nederlandse landbouw terstond bezwaren met zich, eensdeels omdat de meestal kleine bedrijven met ver uit el- bij de verdeling der deviezen en door bevordering van de binnenlandse industrie. De landbouwers zelf brengen soms grote offers, ook geldelij ke, door in klein verband proef nemingen te doen met machines terwijl ook de Stichting voor den Landbouw de beschikbaar stelling door import en eigen aanmaak bepleit. Wat ons ont breekt is de samenbundeling van krachten. - Intussen wordt door verschil lende instanties en met steun van de regering getracht het gemeenschappelijk aanschaffen en gebruiken van werktuigen te bevorderen. Alleen saambun deling van krachten zal hier uit komst kunnen brengen. „Debating-clubs" voor Duitse boeren. De Amerikaanse boer War- bington, die de afgelopen 21 ja ren werkzaam is geweest in de het landbouwonderwijs in de Amerikaanse staat Ohio en als consulent van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken enige maanden in de Amerikaanse zone van Duits land heeft doorgebracht, heeft te Londen gepleit voor het op richten van „debating-clubs" voor Duitse boeren als het beste middel om een nieuwe oorlog te voorkomen. De reden, waarom Warbing- ton juist de Duitse boeren heeft uitgekozen om een begin te ma ken met de democratisering van het Duitse volk door hét stich ten van dergelijke clubs, is, dat Warbington meent, dat men geen democratie kan opbouwen met hongerige mensen en de boeren de enige Duitsers zijn, die geen honger lijden. FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 23) i Jannigje gaat achter haar aan de kamer in en zet haar koffer tje neer. De kamer is ruim en vierkant met een ronde tafel en wat stoe len daaromheen. Sr zijn nog een paar bordjes blijven staan, een halfomgesne- den brood ligt op de broodplank. Een fel verlangen naar Neel en naar de boerderij schrijnt dopr haar heen., „Wil ik je de prijzen en al het andere in de winkel nou gelijk maar zeggen, eh.... was het geen Jannigje?" „Ja, Jannigje." Ze loopt wat ouwelijk en zor- gelijk achter de vrouw aan en luistert naar het noemen van de prijzen en kijkt naar de ton netjes met boter achter de toon bank, naar de glazen kasten met eieren en kaas. Wat moet ze eigenlijk in deze winkel? Haar handen hunkeren naar warme koeienlijven, ze mist de zware zwoele geur van de staL Ze wil naar de boerderij terug; het paard hinnikt als ze het voer bij hem brengt. Is Jo hannes dé Ruyter nou bij Neel? „Het zal wel niet voor lang zijn,. Jannigje. Ik heb er pas een kleine bij, het werk werd te veel met de winkel. Maar als ik weer een beetje ben aangesterkt Niet voor lang? En waar moet 'ze dan weer heen? „Nu kun je het wel alleen af, zou ik denken. Mocht je iets niet weten, loop dan even naar binnen. Als ik niet in de keu ken ben, roep je maar onder aan de trap." Nu staat ze alleen in de win kel, die proper, blinkend en vreemd is. Ze kijkt over het houten schut heen, dat de étalage afscheidt van de winkeL Buiten spelen een paar kin- der enop de stoep, een vuilnis wagen rammelt- voorbij, een vrouw slaat een mat uit aan de ingang van haar huis. Zou Neel er om denken, dat de bonte zo- slaan kan met de achterpoten? Je moet met de bonte zo voorzichtig zijn. Maar misschien zal Jan die nou wel melken. Neel zal ook wel alleen zijn vandaag en vannacht Ze schrikt los uit haar gedach- •Van het kamp Mariënboseh bij Nijmegen uit is sinds gisteren de uitgeleiding van ongewenste Duitsers begonnen. Ruim de helft gaat naar de Britse zone, de rest wordt per trein naar de Franse, Amerikaan se en Russische zones overge bracht. Per week zullen twee trans porten van honderd mannen, vrouwen en kinderen, bestemd voor de Britse zone, naar het kamp Lustringen bij Osnabrück worden gebracht. Dit vervoer ge schiedt per vrachtauto. De Duitsers, die langzamer hand in kamp Mariënboseh zullen worden geconcentreerd, worden daar door de Rijksvreemdelingen dienst gesplitst naar gelang van de zones, waar zij thuis horen. Indien men ongeveer een „trein vol", d.w.z. plm.*400 tot 500 voor de Franse, Russische of Ameri kaanse zone bijeen heeft, dan worden deze Duitsers verdeeld volgens bestemming, via Nijme gen naar hun vaderland vervoerd. Het is nog niet bekend, hoe lang de transporten zullen duren. Zo als men weet is oorspronkelijk in het parlement een aantal van 17.000 ongewenste Duitsers ge noemd. Gefteken is, dat velen dezer zich reeds in Duitsland be vinden, krijgsgevangen zijn ge weest of reeds voor de capitulatie uit ons land zijn gevlucht. Een aantal Duitsers, dat zich onder de nodige garanties „oprechte vrienden van het Nederlandse volk" heeft betoond, mag 'in ons land blijven. Terwille van de huisvestingsproblemen, waarme de de geallieerden in Duitsland te kampen hebben, is besloten, dat iedere uitgewezen Duitser ten door het rinkelend geluid van de winkelbel. Een kleine dikke vrouw komt naar binnen en zet een schaaltje op de toon bank. „Zo, heb vrouw Donkersloot een hulpje genomen? Twee pond asjeblieft. Kom je van ver?" „Nee, ik kom niet van zover, ja, vrouw Donkersloot had een hulp nodig, niet voor lang. Als 't u blieft, twee pond boter." „Mooi geef me nog een pond je kaas. Heb je al meer achter de toonbank gestaan? Nee? Niet •in een winkel gewoond?" Ze buigt zich over de kaas en snijdt een driehoek af. „Ik woonde bij een zuster-op een boerderij. Is het erg dat er iets meer is dan een pond?" Als de kleine vrouw is weg gegaan sluit ze de lippen vast op elkaar. Ze moet op haar hoe de zijn, er kunnen nog meer mensen komen, die haar trachten uit te vragen, niemand mag iets weten van haar thuis. Ze moet niet langer aan. de boerderij denken. Inderdaad zijn bijna alle klan ten die de winkel bezoeken nieuwsgierig en om een praatje verlegen. Jannigje Kolenbrander heeft in haar leven geleerd zich aan te passen, daarom praat ze mee over het koude weer, daarom tast ze geduldig naar een groter ei endraagt andere kaas aan uit de kasten. Halverwege de morgen kijkt het meest noodzakelijke uit zijn voormalige perfSbonlijke eigendom (dat thSns vijandelijk vermogen is) mag meenemen. Iedereen mag een strozak of matras, een kussen, twee dekens, borden, eetsbestek, een stoel en toiletartikelen, alsmede het meest noodzakelijke aan lijfgoed en kleding en een paar extra schoenen met zich voeren. Voor kinderen mag een ledikantje wor den meegenomen. Verder mag per gezin een tafel, een kooktoe- stel (geen kachel) keukengerei, alsmede kleine persoonlijke eigendommen van zeer geringe waarde als bagage worden ver voerd. Gisterochtend omstreeks 10 uur is de eerste groep vertrok ken. Alzo hoopt men het kamp in ongeveer 2 maanden leeg te heb ben. Zij, die naar de Engelse zone gaan, zullen daar tijdelijk in een kamp worden ondergebracht om van daaruit naar adressen van familieleden of kennissen te wor den doorgezonden. Over het alge meen zijn de betrokkenen Duit sers, óver wie door de bijzondere rechter geen vonnis is uitgespro-' ken. Antwoord van minister Gielen aan de Tweede Kamer. Aan het antwoord van de mi nister van Onderwijs, K. en W. op het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer een bekend gezicht haar aan over de toonbank heen. Ze her kent dadelijk de vrouw, die haar naar deze winkel heeft verwe- zen. „Zo, dat is goed uitgekomen? De vrouw kon je gebruiken denk 'ik. Een noodhulp krijg je tegen woordig zo gauw niet. Geef me maar een onsje boter." Een klein fijn gerimpeld ge zicht lacht daar blijmoedig om: „Ja, een ónsje, een mens alleen heb niet veel nodig." Jannigje weegt een ons boter af op het schaaltje, ze drukt er een stempel op en legt er een papiertje over. Ze zijn maar samen in de win kel. Als Jannigje opkijkt treft haar de zachte blik van deze twee oude ogen. Ze blijft een ogenblik naar dat gezicht kijken, het doet haar denken aan de veerman op de pont. „Jammer dat het niet voor vast is, hè? Maar we zullen wel es zien, ze komen zo dikwijls voor zoiets bij me. Ik zal alvast wel weer es voor je uitkijken. We moeten mekaar helpen in de wereld, wat ,zeg jij". Jannigje's ogen worden zacht en warm, ze glimlacht. „Jazegt ze dankbaar. Als ze weer alleen is, dringt het tot haar door, dat deze vrouw de" eerste klant is, die nergens naar heeft gevraagd. Ze bedenkt nu pas, dat ze niet eens de naam weet van deze vrouw. Maar ze heeft niet lang Dirk Coster, die eergister 60 jaar geworden is, werd te Delft ge boren en toonde reeds vroeg be langstelling voor de letteren. Aanvankelijk trok hem de Nieuwe Gidsrichting, maar toch kon hij op de duur gëen bevre diging vinden in dit aesthetisch exclusivisme. In 1920 publiceer de hij zijn „Marginalia" en in het zelfde jaar een werk. over Dostójewsky en in samenwer king met enkele buitenlandse publicisten een studie „de nieu we Europese geest in kunst en letteren". In 1921 richtte hij met Just Havelaar „De Stem" op en in 1924 verscheen van zijn hand de dichtbundel „Nieuw Gelui den". In 1926 deed hij een bun del: „Verzameld Proza" het licht zien. Ook verscheen een verta ling van Flauberts „Trois Con- tes" van zijn hand. Het Amsterdams Conservato rium bericht ons, dat in de ra dio-uitvoering van Mozart's „Don Juan" op 18 en 25 Juni jl. drie hoofdrollen werden vertolkt door deelnemers aan de opera-' cursus 1946-'47 van het Amster dams conservatorium, t.w. Erna Spoorenberg, als „Zerlina", Frans v. d. Ven als „Don Juan", Guus Hoekman als „Comthur". In het Natuurtheater te Ois- terwijk zullen deze zomer weer de traditionele openluchtspelen gehouden worden. Ditmaal viel de keuze op Shakespeare's „Midzomernacht- droom". Ben Royaards zal zich met de regie belasten. De „Ghe- sel en van den Spele" zullen de opvoering verzorgen. Gedurende twee maanden heeft de James A Fitzpatrick Traveltalks Unit van de Metro- Goldwyn-Mayer op initiatief van de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer te 's-Gravenhage 18000 me ter materiaal voor kleurenfilms opgenomen. Zo werden o.a. op het celluloid vastgelegd de bol lenvelden, het uitvaren van de Scheveningse haringvloot, ty pisch Nederlandse villadorpen als Wassenaar, Nederlandse straatgezichten en beelden als de Ridderzaal in Den Haag, de Amsterdamse grachten, kijkjes in oud en nieuw Amsterdam enz' over het wetsontwerp „Wijziging van de Lc ilichtwet" is het vol gende ontleend: De bij de mondelinge beraad slagingen geopperde gedachte om, nu ten gevolge van de bezet ting het peil van het onderwijs in het algemeen gedaald is, in het achtste leerjaar in de overgangs tijd gewoon in jplaats van voort gezet gewoon lager onderwijs te geven, ontmoet bij de minister ernstige'bezwaren. Voor de leer lingen van die leeftijd gaat er van het gewoon lager onderwijs zeer weinig aantrekkingsgraeht uit. Het gevolg zou dan ook naar zijn mening zéker zijn, dat het schoolverzuim in het achtste .leerjaar even groot zou blijven als thans, met'alle funeste gevol gen van dien. Bovendien worden bij doorvoe ring van een dergelijke maatregel ook de leerlingen, die reeds vol doende onderwijs hebben'genoten gedwongen gewoon lager onder wijs te blijven volgen. Zij zouden dan, practiseh een herhaling krij gen van het onderwijs, dat zij vroeger reeds hadden genoten. Op grond van een en ander is de minister daarom van oordeel, dat het juister is de leerplicht voor het achtste leerjaar voor enkele jaren op te schorten. In deze jaren kan dan het eventu ele schoolverzuim krachtig wor den aangepakt en de eerbied voor de wet worden hersteld. Te meer bestaat er hiervoor naar- zijn me ning reden, nu de organisatie van het voortgezet gewoon lager on derwijs op dit ogenblik nog niet vaststaat. Goederenvervoer van grote betekenis. Op het congres van de vak groep „Goederenvervoer langs de weg", dat te Utrecht werd gehouden, zijn enige interessante cijfers genoemd, die de belang rijkheid van het wegvervoer duidelijk doen uitkomen. Zo werden in Maart 1947 door de auto's in interlocaal verkeer vervoerd 2.20 millioen ton of 46 pet. van het totale vervoer. De spoorwegen vervoerden in die maand 1.1 millioen ton (23 pet.) en per schip werd 1.5 millioen ton (31 pet.) vervoerd. Zakbijbelbond' conferentie. In het nieuwe conferentie centrum ,,'t Brandpunt" te Doorn op het landgoed „Schoonoord", hield de Nederlandse afdeling van de Zakbijbelbond (Interna tional Pocket Testament Lea gue) een driedaagse conferentie. Men constateerde, dat stimule rend kan worden gearbeid door op de drievoudige leefregel te wijzen: lezen en bij zich dragen van het Woord van God, waar uit het uitdragen voortvloeit. Het aantal leden nam aanmer kelijk toe. De vergaderingen stonden af wisselend onder voorzitterschap van Ds De Boeke uit Haarlem, de heer De Graaff uit Amster dam en mevr. D. S. Giesen uit Zetten. Besprekingenwerden ingeleid door de heer J. Kits, di recteur van „Het Brandpunt", mej. v. Woerden, Ds A. Th. de Kluis, kol. hoofdveldprediker, de heer Joh. de Heer en ande ren. Vooral het bezoek van Ds De Kluis, die vertelde van het contact met Indië en zijn aan deel in het Z.B.B.-werk onder de militairen, vond veel waarde ring bij de aanwezigen. Woensdagavond sprak tot slot Miss Ruth Paxson, Amerikaans evangeliste, die o.m. 20 jaar in China heeft gearbeid. Te hoge prijzen voor bakpoeders, ënz. De prijscontrole heeft een on derzoek ingesteld bij de fabrieken van bakpoeders, eivervangings- middelen, voorbewerkte meelpro- dueten en andere bakkerijgrond stoffen. In acht gevallen moest proces-verbaal wegens te hoog berekende prijzen worden opge maakt. In één geval werd een overwinst van ruim f340.000 ge constateerd. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De reeds achterhaalde prijsopdrijvers zul len zich eerlang voor de tucht rechter hebben te verantwoorden. Het lid van de Tweede Kamer, dë heer Krol, heeft aan de minis ter van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen in gediend Is het de minister bekend, dat in verband ®et de grote marge, die er bestaat tussen de loonstan- daard in het vrije bedrijf en het bezoldigingspeil van het over heidspersoneel, inzonderheid wat de gemeente-administratie be treft, een ontstellende afvloeiing naar het vrije bedrijf plaats vindt, ten gevolge waarvan verschillen de secretarieën van kleine en middelgrote gemeenten onbezet blijven, tenzij de aanvulling der opengevallen plaatsen geschiedt, op een wijze, waardoor het peil der arbeidskrachten daalt? Acht 'de minister het, met het oog op de belangen der gemeen ten en haar administraties, niet alleszins gewenst, onmiddellijk maatregelen te, treffen, welke er mede toë kunnen leiden, dat de hierboven bedoelde afvloeiing van personeel tot een minimum wor de beperkt en is, in het bevesti gend euval, de minister niet van oordëei. dat een der voor de hand liggende maatregelen deze is, dat voor het gemeentepersoneei of voor een bepaald gedeelte daar van een noodvoorziening worde getroffen op dezelfde voet als in 1946 voor het personeel van het lager onderwijs is geschied? Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Kaïnerkies verenigingen Rotterdam en Dordrecht van de Christ. Hist. Unie, organiseerde de C. H. U. Zaterdag in Rotterdam een grote Uniedag. Op de grote vergadering tra den als sprekers op prof. G. C. van Niftrik en de heer H. W. Tilanus. De eerste spr. had als onderwerp gekozen „over het werkwoord „doorbreken" Hij ving aan met de motieven op te sommen die de doorbrekers tot hun doorbraak hebben geleid. In een uitvoerig betoog be streed prof. Niftrik deze motie ven, waarbij hij onder meer op merkte, dat de C.H.U. een soci aal program moet hebben dat aan duidelijkheid niet te wensen 'overlaat. Tegen socialisatie zal de C.H.U. zich altijd verzetten, omdat de vrijheid hier in het geding is. Bjj vele jonge predikanten, al dus spr., is een ontstellende on bekendheid op te merken met de sociale en politieke geschiedenis der vorige eeuw. Dit is ook het geval ten aanzien van het Indi sche vraagstuk. Van vele voor aanstaande figuren in de Herv. kerk is het onbarmhartig om de jeugd te doen onderduiken in de sfeer van de' P. v. d. A. en het N.V.V. Het verheugt spr., dat vele jonge predikanten van de dwalingen huns weegs terugke ren. De heer Tilanus sprekende over het onderwerp: ,De C.H.U. in de branding van deze tijd" zeide dat hij ten zeerste instem de met een artikel van Sumner Welles, waarin hij wijst op de fouten van de Britse strategie in Indië. Vacantie en baldadigheid. Op initiatief van het centraal werkcomité Vacantiebesteding is te Tilburg een commissie ge vormd, aan wie de regeling van de Vancantiebesteding door de lagere schooljeugd is opgedragen. Het comité streeft ernaar om de baldadigheid der jeugd in be langrijke mate te beperken. De vacanties dignen op gepaste en stijlvolle wijze te worden doorge bracht. Het comité strekt zijn werkzaamheden vbornamelijk uit tot die gezinnen, waar de om standigheden van die aard zijn, dat het voor de ouders ze.er be zwaarlijk is, om zich bezig te houden met het probleem van de vacantiebesteding van hun kinde- Inventarisatie in de tuinbouw. Omstreeks 19 Juli zal een in ventarisatie van late warmoeze- rijgewassen worden gehouden. Onder deze telling vallen alle bedrijven, welke in het bezit zijn vai. een z.g. „vaste" of een „bij zondere" tuinbouwteeltvergun ning. De door deze inventarisatie verkregen cijfers dienen o.m. ter vaststelling van het exportpro gramma van groenten en als ba sis voor de onderhandelingen hieromtrent met het buitenland. Grady, ambassadeur der V. S. te New Delhi, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering de onaf hankelijkheid der beide domi nions in Voor-Indië met ingang van hun instelling op 15 Augus tus 1947 zal erkennen. Een onpopulair maar noodzakelijk wetsontwerp. tijd hierover na te denken, er komt weer een andere klant. Om twaalf uur houdt een melkwagen stil voor dë deur. Donkersloot komt achter die wagen vandaan, de winkel in. Hij is een klein beetje gebogen, een wit gezicht onder donkerrood haar, een lartrge "snor hangt moe deloos neer langs zijn bovenlip. Hij staat even voor de toon bank: „Zo, je bent het nieuwe meisje? Daar zal m'n vrouw wel bbj mee wezen." Langs de klanten heen draagt hij dfe melkbussen een voor een de winkel door naar een overdek te plaats vlak daar achter. Als hij klaar is, blijft hij nog eens voor de toonbank staan, er is nu geen enkele klant in de win kel. „We moesten je kunnen hou den", zegt hij„het is toch eigenlijk veel te zwaar voor me vrouw, elke dag alleen,tja/.." Hij kijkt bezorgd de winkel rond„Als we de centen maar hadden. Terwijl hij naar buiten loopt, kijkt Jannigje hem na, de han den op de toonbank. Er is geen jaar geweest, dat ze op de boerderij geen geld zorgen hadden. Ze vergeet alles, •wat haar in deze winkel heeft tegengestaan, ze zou deze men sen willen helpen. Waarmee? (Wordt vervolgd.) De Tweede Kamer behandelde het wetsontwerp tot bevordering van doelmatige verdeling van woongelegenheid. De strekking van het ontwerp vond vrij algemene instemming al werd op bepaalde onderdelen, houden, omdat dezemet^op o.a. de grote bevoegdheid die hier Vrijlating van stoffering is niet mogelijk omdat er nog gebrektis aan vloerbedekking en gordijnen. Spr. verklaarde verder o.m. nog bij de kwestie der doelmatigheid de rechter ui! geschakeld te moe- aan de burgemeesters wordt ge geven nogal critiek uitgeoefend. De eerste spreker de heer M a e n e n (K.V.P.) maakte bo vendien bezwaar tegen de bepa ling, dat de vordering van gebou- de plaats van de burgemeester dient te zitten. De rechtszeker heid is z.i. overigens voldoende gewaarborgd. Bij de behandeling der artike len Verdedigde de heer A1 g e r a (A.R.) amendementen beogende wen enz. slechts beëindigd kan het veri«en T gunning worden door de instantie die dejvoor het, «igebruiknemen van vordering -verrichtte. Vertier j J? wenste hij evenals de heer A1 - I doen plaats hebben niet door de ge r a V-PV.XU. J UC UCVUCUUUCIU IAJL T> vordering in handen gelegd te am<L (A.R.) de bevoegdheid toti w*" f0™ h<* C°1_ zien van B. en W. en niet bij de Deze amendementen werden Altrii van j_>. *zix vven iuct mj ne burgemeesters alleen. De heer ®"n Schoonenberg (Comm.) drong er op aan hout uit Rusland te importeren, terwijl de heer Een ander amendement-A 1 g e- ra, bedoelende de gemeenteraad de bevoegdheid te geven hij Ten Hagen (P v d. Aeen i Plaatsel«ke verordening de na- Hplpn' van vnrHopincr to vor7aoh. dringend beroep op de regering deed om vooral in de geteisterde gebieden prioriteit te geven aan woningbouw. De heer Beer- nink (C.H.) bepleitte de wense lijkheid de financiële regeling voor de particuliere woningbouw minder ingewikkeld te maken. Denbeer Hacke (P. v. d. V.) be toogde, dat voor de ambtenaren van Rijksbureaux met minder ruimte kan worden volstaan en keerde zich tegen de willekeur, die vaak bij de vordering en toe delen van vordering te verzach ten, voor zover zulks in bepaalde meenten mogelijk is, werd door de minister overgenomen. Nadat verder nog enkele wijzi gingen van ondergeschikte aard waren aangebracht, werd het ontwerp z.h.s. aangenomen. Militairen naar de Wieringermeer. Maandag 14 Juli a,s. komen - 1000 man van het 10de infante wijzing van woonruimte aan de rjeregiment uit Haarlem, Utrecht dag treedt. en Limburg naar de Wieringer- Verder werd neg het woord ge-meer om daar gedurende drie we- voerd door de heren Verkerk ];en de helpende hand te bieden (A.R.) die op-groter rechtszeker- gjj iïe- rooien van de pootaardap- heid aandrong, H o o y peien. zij worden ondergebracht (K.V.P.) die zich verzette tegen de vordering van stofferin, en Krol (C.H.) die beroep op Ged. Staten nodig achtte. Minister Beel erkende, dat het hier een onpopulair wets- ontweigeldt, maar er is niet aan te ontlmmen. Het ontwerp in een aantal graanpakhuizen, in het werkkamp „Oude'Zeun" en in enige juist gereedgekomen boer derijen. Het Canadese immigratiebu- aan xe unxKomeii. na untweip reau heeft met het oog op de be- beoogt alleen te komen tot een schikbare ruimte op de schepen doelmatiger verdeling der be schikbare woongelegenheid. Het geven van bindende kracht aan de adviezen der adviescom missies moest spr. afwijzen. Hij heeft bezwaar om de bevoegdhe den van de burgemeester over te Men verwacht, dat in het be gin van deze week een belang rijke Tsjecho-Slowaakse rege ringsdelegatie ter bespreking van „economische aangelegenhe den" naar Moskou vertrekt. Te Rome is een nieuwe poli- UCil van uc uui ctuiccotui v/vcx - dragen op de colleges van B. en tieke beweging gevormd, „partij W. omdat de toestand toch het-van de ^nationale ontwaking zelfde zou blijven. Immers veel Deze partij ,strij at tegen ae com- zal aan, een ambtenaar moeten munistiscne methoden en ïdeolo- worden overgelaten. ëie-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2