Republiek gaat met Neder landse voorstellen acooord. Dringend beroep op Sjahrir. Twaalf landen hebben uitnodiging reeds aanvaard. en ïleAW-tutie*.'' Walcherse kinderen naar buiten. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Compromis-voorstel van de Earn x Overeenstemming bereikt. „Laat het volk niet langer in handen van collaborateurs.51 Gele rijders veroveren Zeeland. Proces tegenDuitse generaals Zullen atoomwapenen vernietigd worden? Is de breuk in Europa onvermijdelijk? Tsjecho-Stowakije Russische waakhond? Geheel Palestina Joods Nationaal tehuis? Wyziging aanwijzintj van tabaksbonnen. Uranium in Saksen? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 688 Abonnementsprijs S.SO p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 9 JULI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet.' Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.31 u., on der 20.59 u. Maan op 24.13 u., onder^ll.48 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 10 Juli: 6.22 u. 1.71 m., 18.34 u. 1.52 m Het is in deze dagen juist honderd jaar geleden, dat het bekende boek van Groen van Prinsterer „Ongeloof en Revo lutie" niet ten onrechte geroemd als een klassiek standaardwerk in druk verscheen. Het merkwaardige 'van 'dit boek is, dat het in vele opzich ten nog altijd actueel kan wor den genoemd. Dat vindt hierin zijn oorzaak, dat in dit werk beginselen worden bloot gelegd, die, hoe ook de omstandigheden mogen wisselen, altijd hun waarde behouden, omdat ze ontleend zijn aan het altijd blij vende Woord Gods. Ter herdenking van de ver schijning van dit boek, latep wij hier enkele passages uit de voorrede volgen. „Deze Voorlezingen, in den winter van 1844'46 voor een klein getal belangstellende vrienden in mjjn boekenkamer gehouden, zijn een proeve van historisch betoog, dat er natuur lijk en noodwendig verband is tusschen ongeloof en revo lutie; dat de richting welke, ten gevolge de zelfverheffing van de mens, in staatsrecht en wetenschap heerschappij voert, uit verwerping van het Evan gelie is ontstaan". „Ik heb uit de doodelijkheid der vrucht, zonder gedwongen heid, meen ik, het gevolg ont leend, dat de boom waarop zij groeit geen levensboom is; dat men niet op het kweken, maar op het uitroeien der giftige plant moet bedacht zijn; met andere woorden, dat ook op politiek ge bied men niet maaien kan dan wat men gezaaid heeft; dat geen verscheidenheid van grond in de eigenaardigheid der kiem, en geen wisseling van 'omstandig heden in het revolutionnair ge was verandering brengt; dat veeleer de onvermijdelijkheid der mislukking uit de aard zelve der proefneming ontspruit, en dat, vermits de verloochening van den levenden God met ver warring, onrecht en slavernij in verband is, vereniging van vrij-' heid met recht en orde, buiten onderwerping 'aan den hoogsten Wetgever en Koning als een steen der wijzen, vruchteloos gezocht wordt." En dan aan het slot; „Ik eindig met de verklaring, dat ik, te^en alle wijsheid der mensen, bij het gevoel van eigen zwakheid, twee woorden als on derpand der zege, ten. leus heb: er staat geschreven!- en er is geschied! een fundament tegen elk schutge- vaarte, eén wortel tegen iedere wervelwind van filozofisch on geloof bestand. De Historie, die ook het vlam mend schrift van de heilige God is; de Heilige Schrift die, in on afscheidelijkheid van gebeurte nis en leer, ook de historische 'schrift is. De Heilige Schrift, zo zij aan schriftgeleerdheid de wet geeft; gelijk zij, in de dwaasheid van het kruis met het ootmoedig ge loof der kinderkens, de diep zinnigheid beschaamd van wijs geer of sofist; gelijk zij getuigt van het Lam dat geslacht is; van het rijske uit de afgéhou- wen tronk van. Isaï en de on- vej winbare Leeuw uit Juda's stam, Davids zoon en Davids Heer, God en mens, Middelaar of Rechter, die, na het vruchte loos toereiken van de genade staf, een ijzeren scepter ter ver plettering van hardnekkigen in de hand heeft. Historie en Heilige Schrift, gelijk zij, onder de verbeurde zegen ener lankmoedigheid, die alle berekeningen overtreft: de boetvaardige zondaar wijzen op Hem die met de glans zijner vol maaktheden ook op Nederlandse bodem zich heeft geopenbaard; wiens belofte en bedreiging: die Mij eren zal Ik eren, maar die Mij versmSden zullen licht geacht worden, vervuld werd in de uitgestrektheid van de zegen waardoor een Volk, dat nauwe lijks een volk was tot de eerste rang onder de mogendheden verhoogd is; in de uitge strektheid der vernede ring en ellende welke de ver loochening van zijn heilige Naam over een ondankbare na komelingschap gebracht heeft." Onze ruimte laat niet toe nog meer te citeren. Laten inzonderheid onze jonge mensen, dit werk lezen en be studeren. Het is een lever-in jectie voor het politieke bloed. Nadat het Indonesische repu blikeinse kabinet gisternacht on der voorzitterschap van Sjari- foeddin had vergaderd, werd be kend gemaakt, dat Setiadjit, de vice-premier per Nederlands vliegtuig naar Batavia zou terug keren met een aanvulling op het republikeinse antwoord op de Ne derlandse voorstellen voor een Interim-regering. Deze aanvulling is opgesteld na de kabinetszitting van gister nacht, welke werd gevolgd door een vergadering van de hoge raad van advies. Vdn welingelichte zijde wordt verzekerd, dat de E.A.M. aan de Griekse minister-president Ma- ximos, een vertrouwelijk memo randum heeft doen toekomen, bevattende voorstellen voor een eventueel compromis ter beëin diging van de ongeregeldheden. In dit memorandum zou daarbij gewezen worden op de „nood zakelijkheid van het doen op houden der Amerikaanse inter ventie in Griekenland". De liberale leider Sofoelis, te vens leider van de parlemen taire oppositie, zou als scheids rechter zijn aangezocht. Officiële Nederlandse bronnen te Batavia hebben gistermiddag tegenover de correspon dent van Reuter verklaard, dat de appendix op de republikeinse nota aanvaardbaar is. Demilitarisering van alle zones zal, naar men verwacht, spoedig *beginnen. De appendix bpvat een erkenning van de beslissende be voegdheid van de vertegenwoor diger van de Kroon ii^ de Inte rim-regering, waarmede inge stemd wordt op de basis van de facto erkenning, verder onvoor waardelijke teruggave van onder nemingen op de basis van artikel 14 van Linggadjati. De kwestie van de buitenlandse betrekkingen wordt in de appendix nader om schreven, terwijl tevens de instel ling van de federale organen, zo als in de nota van de Commissie- Generaal voorgesteld, wordt aan vaard. Luitenant .kolonel Soerio San- toso, hoofd van de intelligence service in tijdelijke bestuurs dienst op Java, heeft via de ra dio een adres gericht tot Sjah- Deze rede he^J door zijn dramatische accentuering sterk de aandacht getrokken. Santoso wendde zich tot Sjah rir als „strijdmakker bij het on dergronds verzet tijdens de Ja panse overheersing", terwijl hij hem aan twee feiten herinner de: allereerst aan het feit, dat zij de strijd gevoerd hadden, omdat het volk zo bitter van het optreden van de overheer ser te lijden had en voorts aan de doelstelling van de verzets actie, n.l. de verwezenlijking van een waarachtig vrij Indo nesië. Daarna herinnerde Santoso aan Sjahrir's boek „Onze strijd", waarin hij de Nederlandse hulp bij de opbouw van het land ver koos boven welke buitenlandse hulp ook. Op deze voorkeur en op'de vernietiging van collabo rateurs wees Santoso in het bij zonder. Santoso riep Sjahrir en zijn strijdmakkers toe zich onver wijld te bezinnen, andermaal te overleggen en al datgene aan te wenden wat tot heil van het volk zou-strekken. Hij-riep hem toe het volk niet langer in han den te laten van lieden, die tij dens en na de Japanse over heersing zichzelf verrijkt heb ben en het volk hebben bena deeld. Deze rede heeft niet alleen in Nederlandse doch ook in Indo nesische kringen sterk de aan dacht getrokken. Ondernemingen worden onvoorwaardelijk teruggegeven. In een radiorede heel? Sjari- foeddin gemeld, dat de rechten van vreemdelingen op hun onder nemingen reeds zijn erkend en dat de ondernemingen volgens artikel 14 van Linggadjati, on voorwaardelijk zullen worden te ruggegeven. De overgave .ge schiedt gelijktijdig met het op maken van de inventaris. Omtrent de veiligheid binnen de republiek zeide Sjarifoeddin, dat de republiek van mening blijft, dat de samenwerking al leen in het centrale lichaam ligt. De gendarmerie is de taak van iedere deelstaat en heeft slechts haar taak in de betreffende deel staat. Amerikaanse mijnwerkers weer aan 't werk. Gisteren is te Washington het nieuwe looncontract van de Noord-Amerikaanse mijnwerkers officieel getekend. Het dagloon is van 11.85 tot 13.05 dollar ver hoogd. Deze overeenkomst is door Lewis, voorzitter van de Verenig de mijnwerkersbond, tot stand gebracht en door de politieke commissie van de bond gerati ficeerd. Men verwacht, dat de 150.000 arbeiders vandaag weer aan het werk zullen gaan. Daar het con tract alleen met de ondernemers uit het Noorden is gesloten, die grotendeels mijnen, welke voor de staalbedrijven werken, onder hun beheer hebben, verwacht men, dat de 400.000 arbeiders in de vetkoolmijnen zullen blijven sta ken, totdat hun werkgevers even eens een contract met de bond hebben gesloten. Twaalf jaar voor Florimond Grammens. Florimond Grammens, de be kende propagandist voor de Vlaamse taal, die er van wordt beschuldigd met de hulp van de Duitsers de Belgische taalwetten te hebben willen doordrijven, is door de krijgsraad tot een gevan genisstraf van 12 jaar veroor deeld. Een verzoek van de verde diger hem in verband met zijn gezondheid, in voorlopige vrij heid te stellen, werd afgewezen. Canada bouwt Rijnaken. De eerste van de vier in Cana da gebouwde aken, welke be stemd zijn voor de vaart op de Rijn tussen Frankrijk, Duitsland en Nederland, is dezer dagen uit Montreal naar Cherbourg ver scheept aan boord ven het Ame rikaanse vrachtschip „Gadson". Deze aken, die 250 voet lang zijn en eigen voortstuwingskracht hebben, zijn te Montreal gebouwd Na een proefvaart op het nabij gelegen St. Louis meer, zijn zij gedemonteerd voor de versche- pirjg naar Europa. De vliegende schijven. De Australische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat men in Sydney „vliegende schotels" heeft waargenomen, die grote ge lijkenis vertonen met de sinds enige tijd in Amerika geobser veerde schijven. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig wegenwacht 1 Te Neurenberg is het proces tegen 11 voormalige Duitse generaals begonnen. Het betreft de generaals: veld-maarschalk Sigmund Wilhelm List, inspec teur-generaal van de reservisten van het Duitse veldleger, maar schalk Freiherr Maximilian von Weiche, opperbevelhebber van de Duitse strijdkrachten op de Balkan, kolonel-generaal Lothar Rendulic, opperbevelhebber van de Duitse troepen in Noorwe gen, generaal Waiter Kuntze, bevelhebber over het 12e leger, generaal Hermann Foertsch, commandant van het eerste le ger, generaal Helmuth Felmy, commandant van de eerste divi sie bergtroepen, generaal Hubert Lanz, commandant van bergtroe pen, generaal Ernst, Dehner, commandant van het 69e reser visten-corps, generaal Ernst von Leyser, commandant van eerste leger bergtroepen, generaal Wil helm Spidel, belast met de Duit se verdediging in Griekenland, generaal-méjoor Kurt von Gleit- ner, chef van de commandostaf in Servië. Volgens de tenlaste legging hebben alle beklaagden toegestemd in of de moord op honderdduizenden burgers be volen, die als vergelding voor aanvallen op Duitse militairen zonder vorm van proces werden opgehangen of doodgeschoten in de verhouding van 50 tot 100 voor iedere gedode Duitse sol daat. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt be kend, dat binnenkort te Rome een vrier.'' chapsverdrag tussen Italië en de PhUippijnen zal wor den getekend. Tijdens een bijeenkomst van het werkcomité van de Commis sie voor de Atoomenergie der V.N. hebben de afgevaardigdden van Groot-Brittannië, China, Brazilië, Australië en Canada in principe egn Russische amende ment op het rapport van de com missie goedgekeurd. Het amende ment behelst de vernietiging van reeds vervaardigde atoomwapens, evenals van -die, welke vervaar digd worden. Onder grote belangstelling heeft ook in Zeeland de Wegen wacht haar intrede gedaan. Be langstelling, niet alleen van de zijde der autoriteiten, maar ook van de bevolking, die de Gele rijders („peehbestrijders") langs de wegen van Bergen op Zoom tot Vlissingen nawuifden en zich bij de stopplaatsen opstelde om te horen wat de Wegenwacht nu precies komt doen. Een hoog be jaarde Walcherse boer rustte niet voor hij op de fotot ging bij een der zijspannen op de Dam in Middelburg. Zeeland is de laatste provincie die in- het grote landelijke net dat de Wegen wachten spannen, is opgenomen. Op de wegen van de Moerdijk tot Vlissingen en van*Breda tot Vlissingen zullen dagelijks van 817 uur een 10 tal van deze Gele-rijders patrouilleren. Wanneer de weggebruikers deze zijspannen in hun -opval lende kleuren zullen tegen ko men, weten ze dat ze niet meer alleen op de weg staan, maar op alle mogelijk hulp kunnen rekenen in geval vdh nood. Ook de-verbandtrommel van E.H.B.O. ontbreekt niet. Dinsdag was het de officiële ontvangst van de Zeeuwse we genwacht. In Goes werden 7 van deze „peehbestrijders". (vier gingen mee voor vlagvertoon, terwijl drie in Zeeland dienst zullen doen) ontvangen op het stadhuis. In tegenwoordigheid van de heren H. Rienstra en C. van Schaardenburg, directeuren der A.N.W.B., dhr G. van Leeu wen, chef van de afd. wegen wacht, dhr Verkerk, chef pers en propaganda, Jhr de Casem- broot te Westkapelle, lid van het dagelijks bestuur, de consuls P. Oele en v. d. Zee, sprak wet houder de Roo over het geduld dat de Zeeuwen moesten oefe nen eer de wegenwacht hun wegen bevolkten. Jhr de Casem- broot beantwoordde de heer de Roo en de heer Rienstra bracht nog onder de aan dacht, dat de A.N.W.B. ai het mogelijke doet om het Neder landse wegverkeer zo veilig .mo gelijk te doen verlopen. Van Goes -vertrokken de 7 motoristen naar Middelburg, waar op de Dam voor de Prov. Griffie de begroeting plaats vond- door de Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, de griffier Dr B. D. H. Teilegen en de consul voor Zeeland, de heer J. W. Schuur- man en de heren Smit en Mr Dumon Tak, resp. seer., penn. V. V. V. en voorzitter Middelburg se V.V.V. Nadat de zijspannen bezichtigd waren en de Comm. der Koningin zich had laten voorlichten vertrok de stoet naar het tijdelijk gemeentehuis waar burgemeester Jhr W. C. Sandberg tot Essenburg, weth. Berenpas en de gem. secretaris, de heer Koene de Wegenwacht ontvingen. Te half 3 kwam het gezelschap te Vlissingen waar het door B. en W. werd ontvangen. Burgemeester Kolff achtte het een grote vreugde, dat de wacht tot Vlissingen is doorgetrokken en sprak met bewondering over het werk van de A.N.W.B. Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot, lid van het dag. bestuur van de A.N.W.B., dankte voor de ontvangst. Het verheugde hem, dat de wegenwacht ook in Zee land hulp kan bieden en hij sprak de hoop uit, dat de wacht ook tot Z.-Vlaanderen zal Worden doorgetrokken. Hierna werden de motoren door B. en W. bezichtigd. Na een rit door de stad werd vervolgens nog een bezoek gebracht aan Z. Vlaanderen. Zo is met de intrede der We genwacht in Zeeland, een lang gekoesterde wens "ir. vervulling gegaan. Maar de A.N.W.B. is nog niet tevreden: nog meer wegenwachters op de wegen, de dienst eerder, beginnen en later beëindigen zijn enige van de wensen die de Bond koestert. Ook is de mogelijkheid groot, dat aan het einde van dit jaar de Gele-rijders bok op de Z. Vlaamse wegen verschijnen. De stand met betrekking tot het aanvaarden of verwerpen van de Brits-Franse uitnodiging voor een bespreking te Parijs van het plan-Marshall tot hulp aan Europa was Dinsdagmorgen: aan vaard is de uitnodiging door: België, Eire, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nederland, Portugal, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Zwitserland, IJsland en Oostenrijk. Van de hand gewezen door: Joego-Slavië, Polen, Roemenië. Voorlopig van de band gewezen door: Finland. Afwijzend beschikken zullen wellicht ook: Albanië, Bulgarije, Hongarije. Accepteren zullen wellicht: Denemarken, Noorwegen en Zweden. Als eerste van de landen in de Sowjet-Russische invloedssfeer heeft thans Tsjecho-Slowakije de Brits-Franse uitnodiging tot deel neming aan de aanstaande confe rentie te Parijs over het plan- Marshall aanvaard. Officieel is te Praag medegedeeld, dat de Tsjecho-Slowaakse regerig beslo ten heeft over haar verdere hou ding ten aanzien va nhet plan te zullen beslissen op grond van de te Parijs in te winnen inlichtin gen. Volgens Reuters diplomatie ke correspondent bestaan er vier theorieën over de Tsjecho-Slo waakse aanvaarding van de uit nodiging. Namelijk: 1. Tsjecho-Slowakije heeft zich onafhankelijk weten te houden tegenover de afwijzing van het plan-Marshall van Sowjet-Russi sche zijde; 2. Tsjecho-Slowakije heeft toestemming gekregen van Sowjet-Rusland om zich te Parijs te doen vertegenwoordigen ten einde prcies te weten te komen welke terugslag de door de Fran se en Britse delegaties voorge stelde procedure zal hqbben op de nationale economie van Oost- Europa; 3. Sowjet-Rusland heeft Tsjecho-Slowakije positief aange moedigd de Parijse conferentie bij te wonen in de ral-van waak hond namens het „Oosters bloe"; 4. Moskou hoopt, door de econo mische satellieten van Sowjet- Rusland toe te staan aan 'het plan-Marshall deel te nemen, voordeel te verkrijgen in de vorm van vergrote industriële capaci teit op basis van Amerikaanse Hulpverlening met kapitaalgoede ren. Het Sowjet-persbureau Tass heeft de weigering van Polen en Joego-Slavië aldus gecommenta rieerd; „Aan- te nemen is, dat Joego-Slavië en Polen gaarne cre- dieten van de V.S. zouden aan vaarden op gunstige voorwaarden maar zij zouden daarover zonder tussenpersonen willen onderhan delen". Volledige overeenkomst met Lewis. Een woordvoerder van de mijneigenaren in het Noorden der V. S. heeft verklaard, dat de voorzitter van het Vakver bond der Verenigde Mijnwer kers, John Lewis, volledige overeenstemming heeft bereikt met de eigenaren der steenko lenmijnen in het Noorden en der staalindustrie. Deze overeenkomst betekent, dat er geen mijnwerkersstaking zal uitbreken in de grote mijn- gebieden van Pennsylvanië, Ohio, West-Virginië en Mary land. Zij zal echter nog door de politieke commissie van het Vakverbond der Verenigde Mijnwerkers moeten worden goedgekeurd. Een aantal Griekse bendelei ders heeft zich in Noord-Grieken- land overgegeven en verstrekt in lichtingen over volgelingen. David be<i Goerion, voorzitter van het Joods Bureau, heeft op de vergadering van Maandag van de speciale commissie der V. N. voor onderzoek in Pale stina vragen beantwpord. Hij zeide, dat als er een conflict tus sen Arabieren en Joden bestond het een eenzijdig conflict was, daar de Arabieren de Joodse rechten op het land betwisten. Op een vraag van de Voor-Indi sche afgevaardigde Sir Abdoer Rahman of hij verwachtte, dat de V. N. met gebruik van wape nen een voor de Joden gunstige oplossing van het probleem zou den bewerkstelligen, antwoord de Ben Goerion: „De wapens zijn reeds hier en zijn reeds te gen de Joden gebruikt." Sir Abdoer vroeg verder, of Ben Goerion zich er van bewust was, dat het opleggen van een voor de Joden gunstige oplos sing een bloedige oorlog tussen Joden en Arabieren zou beteke nen. Ben Goerion antwoordde ontwijkend en zeide ten slotte, dat de verklaring van Balfour met een Joods Nationaal tehuis het gehele Palestina bedoelde. Uit de antwoorden op andere aan Ben Goerion gestelde vra gen blijkt, dat deze de betrek kingen tussen het Joods Bureau en de Haganah (Joodse illegale organisatie) ziet als de betrek kingen tussen het Joods Bureau en het Joodse volk. Ben Goerion ren elkaar nodig hebben in Pa lestina. Na de vergadering besloot de commissie niet in te gaan op de vele verzoeken om bemidde ling bij het verkrijgen van im- migtatie-papieren voor Joden in het buitenland en vrijlating van gedetineerde Joden. Oostenrijk verzoekt toelating tot de V. N. Officieel wordt .medegedeeld, dat de Oostenrijkse gezant te Washington namens zijn rége- ring om toelating van Oosten rijk tot de organisatie der V. N. heeft verzocht. betoogde, dat Joden en Arabie- Het G.D.K. deelt mede, dat met ingang van 10 Juli a.s. een wijziging wordt gebracht in de aanwijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals bekend, is de hoeveel-, heid sigaretten en kerftabak, welke per veertien dagen be schikbaar wordt gesteld, be paald op 5 rantsoenen. Dit heeft tengevolge dat gebrui kers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veertiendaagsrat- soen in tabak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart een pakje tabak door te snijden. De^p laatste handelwijze is, zoals men weet feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar tege moet te komen zullen voort aan afwisselend zes en vier rantsoenen fier veertien dagen worden beschikbaar gesteld. A.s. Donderdag worden op de tabakskaart dus bonnen voor zes rantsoenen aangewezen. Op 24 Juli a.s. zullen op de zelfde kaart dan honnen voor vier rantsoenen worden aan gewezen. De bonaanwijzing op de gemengde tabaks- en ver- snaperingskaart ondergaat geen wijziging. In tegenstelling met eerdere be richten meldt Reuter uit Londen, dat van de zijde der Finse legatie in de Britse hoofdstad is ver klaard, dat de Finse regering nog geen voorlopige of definitieve be slissing ten aanzien van de deel neming aan de Parijse conferen tie heeft genomen. Reuters correspondent schrijft: Het karakter van de te Parijs te houden conferentie is iets meer omlijnd geworden door het be richt, dat Bevin zelf van plan is naar Parijs te gaan, althans om de conferentie te openen. Tot nog toe immers was hef nog niet dui delijk, of de besprekingen in mi nisteriële of slechts in technische instantie zouden plaats hebben. Toch verwacht men, dat de be sprekingen zo veel mogelijk strikt economisch en zo weinig mogelijk politiek gehouden zullen worden. Wanneer, zoals-de bedoeling is. een „comité van samenwerking" zal worden ingesteld per vijftien Juli aanstaande, zullen waar schijnlijk vier subcommissies on- middelllijk beginnen met het ver zamelen van gegevens, welke Ter- werikt moeten worden in einf Augustus dopr het comité uit te brengen rapporten. Wanneer de daaromtrent binnengekomen be richten juist zijn, zou volgens Franse en Britse opvattingen het comité moeten bestaan uit ver tegenwoordigers van Groot-Brit tannië, Frankrijk, de Belgisch- Nederiands-Luxembuigse Tolunie een Scandinavisch land, een Oost-Europees land en waar schijnlijk Italië. Bevin over de conferentie. Bevin heeft verklaard, dat de vooruitzichten voor het slagen van de komende conferentie te Parys thans zeer gunstig zijn. De conferentie kan een enorme bijdrage Jeveren tot de eenheid onder de volkeren van Europa. Europa is bezig dood te bloeden, aldus Bevin, en bij de pogingen om aan deze toestand een eind te maken moet men alle gods dienstige of ideologische voor oerdelen laten varen. Mooi werk van „Kinabu" en Genootschap5'. het „Centraal Gedurende 1945 en 1946 wer den vele zwakke en uit minder welgestelde gezinnen afkomstige kinderen uit Middelburg naar an dere landstreken uitgezonden, om weer wat op hun verhaal te ko men. Deze uitzending werd gere geld door het gemeentelijk bu reau van sociale zaken. Dit jaar ligt echter de ogani- satie van deze kinderuitzendingen in handen van het plaatselijk co mité „Kinabu" („Kinderen naar buiten"), dat al met succes werk zaam is geweest. Tot heden is het al gelukt ruim 60 kinderen gedu rende een periode van zes weken te doen genieten van de natuur en de frisse lucht. Ook het „Cen traal Genootschap" heeft dit jaar reeds een aantal kinderen kunnen uitzenden. In Januari van dit jaar kon den een veertigtal jongens en meisjes in pleeggezinnen op de Zuid-Hollandse eilanden worden ondergebracht. Zij hebben het daar buitengewoon goed naar hun zin gehad en in de meeste land bouwersgezinnen, waarin zij wa ren, hebben zij een goede herin nering achtergelaten. Voordat het plaatselijk comité „Kinabu" met deze actie begon heeft het de medewerking van alle schoolhoofden en huisdokters in Middelburg ingeroepen. De eersten verleenden over 't alge meen hun bemiddeling, de laat- sten helaas niet. Er bestaat thans echter een zeer nauwe samenwerking tussen het comité en de Middelburgse schoolarts dokter Fransen van de Putte, die doorgeeft welke kinde ren naar zijn mening voor uitzen ding in aanmerking komen. Dat« laatste doet nu .ook de schoolarts te Vlissingen, mej. Tazelaar, hoe wel hier de medewerking van de zijde der gemeentelijke diensten niet bijster groot is, wat jammer is, daar er in Vlissingen zeer vele kinderen er nodig eens uit moe ten. Een heel mooie actie is die ge weest van de Geref. Kerk te Bus- sum. In overleg met Volksherstel stelden hier achttien kerkleden gedurende zes weken hun huis open voor de ontvangst van een Middelburgs kind. En het is een voor beide par,tijen prettige ken nismaking geweest! De kinderen, die nu uitgezon den zijn, verblijven in de kinder kolonie te Soesterberg en hier heen riin vooral de bronchitus- en asthmapatiëntjes gezonden. Op 15 Juli vertrekken weer zes kinderen en ook in Augustus gaan er weer tot versterking van hun krachten naar elders. Einduitslag Spaans referendum. De einduitslag luidt: 16.187.92 personen waren in geschreven, van wie 14.454.426 hebben gestemd. Van de uitge brachte stemmen waren 25.669 van onwaarde, 295.208 blanco, 643.501 neen en 12.628.983 ja. j Het Britse «persbureau Reuter maakt melding van het delven i naar Uranium in Saksen in de j Sowjet-bezettingszone van Duits- Hand. Een Duits ingenieur, die „onlangs uit de Sowjetzone ont snapt is en wiens naam niet ge noemd kan worden" heeft hier omtrent mededelingen gedaan en o.m. verklaard, dat de Duit sers in dit gebied tot deelne ming aan het werk gedwongen zouden worden en dat hun een zwijgplicht zou zijn opgelegd door de Sowjet-autoriteiten. Zij zouden niet durven vluchten naar de Amerikaanse zone, daar dit gevaar voor hun achterblij vende familie zou opleveren. „Kinabu" zou nog veel meer kunnen doen, wanneer het wat ruimer in de kasmiddelen z^t. Wèl krijgt het centraal comité van deze instelling Rijkssubsidie en verleent de provincie f 0.25 per kind per dag, terwijl de gemeen te Middelburg f0.50 per kind per dag bijpast, maar dat is volstrekt niet voldoende voor reis- en ver blijfkosten der kinderen. De ver goeding, die de ouders geven, moest dit jaar van f 0.10 tot f0.25 worden verhoogd. Gelukkig is de samenwerking tussen het plaatselijk comité „Kinabu" en het „Centraal Genootschap" zo, dat sommige gevallen geheel voor rekening van laatstgenoemd ge nootschap kunnen worden geno men. De enige maanden geleden ge voerde actie tot versterking der kasmiddelen heeft helaas niet meer dan f300.— opgebracht. Het opmerkelijke daarbij was v^el, dat het meest hiervan door de mensen met een kleine beurs is gegeven. Het zou toch wel bij zonder jammer zijn, wanneer dit prachtige sociale werk op Wal cheren moest worden stopgezet bij gebrek aan geld. Wij laten al leen het postrekeningno. volgen, dat is 382707 t.n.v. de Rotterdam- sche Bank te Middelburg met vermelding: voor „Kinabu". Peron wil de vrede winnen! - De Argentijnse regering heeft aan alle andere Amerikaanse staten nota's doen toekomen, waarin zij worden uitgenodigd de vredelievende beginselen, die de Argentijnse president, Peron, in zijn onlangs gehouden radio rede heeft bepleit, te steunen. In deze nota's wordt er op aangedrongen, dat de Ameri kaanse staten 'gezamenlijk stap pen zullen ondernemen om door middel van het Vaticaan de ge hele wereld voor deze beginse len te winnen. f-' Truman vraagt toelating van verplaatste personen. Truman heeft het Amerikaan se Congres verzocht een „aHh- zienlijk aantal verplaatste per sonen" toe te laten. In zijn bood schap legt de president er de nadruk op, dat het merendeel der verplaatste personen niet communistisch is en dat zij een grote verscheidenheid van be roepen vertegenwoordigen. Builenpest in Haifa. Het hoofd van de medische dienst in Palestina heeft mede gedeeld, dat in de Palestijnse haven Haifa, die meer dan 160.000 inwoners telt, builen pest is uitgebroken. Tot dusver zijn reeds 14 per sonen door de ziekte aangetast. Men gelooft, dat zij zijn ge beten door besmette vlooien, die door een schip zijn aangevoerd. De Palestijnse gezondheidsauto riteiten hebben de bevolking van Haifa aangeraden dikke sokken te dragen en lange broe ken, waarvan de pijpen aan de enkels moeten worden dichtge bonden. Andere maatregelen, die worden genomen om de ver breiding der ziekte tegen te gaan, zijn een rattenjacht op grote schaal en het bespuiten van gevaarlijke plaatsen met in- sectendodendevloeistoffen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Wisselende bewolking met en kele losse buien, aanhouden van het koude weer met een nu en dan krachtige Zuid-Westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1