Twee millioen Regeringsambtenaren gereed om te staken. Partij voor, arbeiders tegen, Maximumprijzen voor groenten en fruit. Antwoord in flagranten strijd met Linggadjati Regionale Zender voor Zeeland? Wilde stakingen bedreigen Engeland. Onrust in het Verre Oosten. Revolutionnair PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dreigement. FRANKRIJK. Kabinet-Ramadier opnieuw in de smeltkroes. Toestand niet hoopvol. Het referendum in Spanje. De „Tweede Z.E.T. O." in Sep tember 1948 te Middelburg. Moskou verwijt Frankrijk en Engeland imperialisme. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 3.009;, Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 687 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs J2 eent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 8 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.30 u., onder 20.59 u. Maan op 24.00 u., onder 10.34* u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 9 Juli: 5.39 u. 1.81 m., 17.52 u. 1.65 m. Dat de E.V.C. dreigt met al-, gemene werkstaking e.d. ingeVal de regering ten opzichte van In- dië haar plicht zou willen doen, door desnoods met geweld van wapenen op te treden, wekt geen verwondering. Van een communistische orga nisatie, die er voortdurend op uit is door het uitlokken van stakingen het arbeidsproces te verstoren en door het verwek ken van ontevredenheid en on rust politieke winst te behalen, kon men niet anders verwach ten. Maar dat het N. V. V. hierin naast de E.V.C. gaat staan en dat „Het Vrije Volk" het orgaan van de Partij van de Arbeid, hierin met de communisten "één lijn gaat trekken, zullen velen toch niet hebben, yerwacht. En toch blijkt dit het geval te zijn. Naar aanleiding van de ver klaring van het N.V.V. over de Indische politiek schreef „Het Vrije Volk" o.m. het volgende: „Zodra deze of een andere re gering want ook met de mo gelijkheid van regeringswisse ling moet men ten allen tijde rekening houden de basis van Linggadjati verlaat, treedt een situatie in, die het N. V. V. kan nopen zijn economisch wapeft in de schaal te werpen. Het vak verbond zal daartoe niet gemak kelijk overgaan.... Maar als de belangen der Nederlandse arbei dersklasse bedreigd zouden wor den door een verkeerd rege ringsbeleid, dan zou het N.V.V. het gebruik van het uiterste middel zeker niet bij voorbaat afwijzen." Hier wordt dus de mogelijk heid gesteld dat het N.V.V. de machtsmiddelen, waarover het beschikt zou willen inzetten om politieke bedoelingen te verwe zenlijken. Het is een openlijke bedrei ging met revolutionnair geweld en een verloochening van de democratische gedachte. Als „Het Vrije Volk" hier werkelijk fungeert als orgaan, als spreekbuis van de P. v. d. A., dan mag zeker worden ver wacht, dat zij- die op grond van. de „doorbraak-theorie" te kwa der ure bij deze partij verzeild raakten, van de dwaling huns weegs zullen terugkeren.' Wij kunnen toch niet aanne men, dat zij, die op grond van hun Christen-zijn zich bij de P. v. d. A. aansloten om daar hun profetische roeping te vervullen, dergelijk revolutionnair dreige ment voor hun rekening wensen te nemen. Pachters vfagen inlichtingen. De sectie pachters van de vak groep groothandel 'in groenten en fruit heeft zich- in het vol gende telegram tot de minister van Landbouw gericht: „Het bestuur der organisatie van pachters van oogst fruit (sectie pachters van de vak groep groothandel in groenten en fruit) betreurt het nog geen antwoord te hebben ontvangen op schrijven 25 Juni 1947, waar in dit bestuur U.E. verzocht tij dig voor de verpachtingen van hard fruit bekend te maken of en zo' ja welke maximumprijzen dit seizoen zullen gelden resp. bij welk prijsniveau tot het stel len van maximumprijzen zal worden overgegaan. Maakt U.E. er op opmerkzaam, dat deze week de vernachtingen een aan vang nemen. Wijst er op, dat kopers op het hout in grote onzekerheid ver keren, terwijl de naleving van eventueel later te stellen maxi mumprijzen door het ontbreken van een tijdige publicatie zeer zal worden bemoeilijkt. Deelt mede, dat een vage mededeling omtrent een „redelijk" prijsni veau niet afdoende is, vnl. ook in verband met de zeer hoge of ficiële distributieprjjzen van het vorige seizoen, waardoor ten minste bekend zou moeten wor den gemaakt of de -officiële fruit- prijzen van het vorige jaar voor de verschillende soorten ook thans redelijk worden geacht. En verzoekt U.E. alsnog drin gend binnen enkele dagen door de nodige publicaties resp. me dedelingen aan onze organisatie met de vrijheid deze te publice ren de heersende onzekerheid met betrekking tot het in deze door de regering te volgen beleid ■weg te nemen." Prins Bernhard weer hersteld. Z. K. H. Prins Bernhard, die vorige week een lichte griep heelt gehad, is thafes zover her steld, dat hij het bed mag ver laten. Hij zal echter nog niet in de buitenlucht mogen en voor lopig nog enige tijd rust moe ten houden. Radio-vraaggesprek over het woningbouw- programma. De bevordering van het wo- ilihgbouwprogramma in Neder land is het onderwerp van een radio-vraaggesprek, dat Vrijdag 11 Juli van 1945 tot 20.00 uur over Hilversum 1 gehouden zal worden. De directeur-generaal van de Volkshuisvesting, Dr Ir Z. Y. v. d. Meer zal de vragen beantwoorden. Hoewel de Franse Nationale vergadering heeft besloten om Ramadier te steunen in zijn bezuinigingspolitiek en ook de Nationale Raad van de Franse socialistische partij zich heeft uitgesproken voor de handhaving van het huidige bewind, zit Ramadier opnieuw in grote moeilijkheden door een dreigende staking van ambtenaren in geheel Frankrijk. 2 millioen regeringsambtenaren, w.o. politie en telefonisten hebben een ultimatum gesteld, waarin wordt aangekondigd, dat Donderdag gestaakt zal worden, tenzij de eisen tot hogere salarissen en herziening van de rangpositie worden ingewilligd.' Republikeins antwoord onbevredigend geacht. Volgens officiële Neder landse kringen in Batavia wordt het antwoord van de republikeinse regering, dat Zondag aan dr van Mook werd overhandigd, onbevre digend geacht. Vice-premier Setyadjit is met een Nederlands vliegtuig naar Djogja vertrokken, na dat dr van Mook hem het Nederlandse standpunt had iteengezet. Het antwoord van de republiek is Zondagavond in Den Haag ontvangen. Het stuk is nog niet gepubliceerd en er is ook nog geen offi cieel commentaar verschenen. Naar een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft, wenst men zich in regeringskringen nog in geen enkel opzicht over het antwoord van de republiek Indonesia uit te laten. Zelfs in krin gen, welke in nauwe relatie staan tot de regering, is men nog aangewezen op de voorlopige berichtgeving uit Batavia. Dr van Mook en het De Nationale raad van de Franse socialistische partij heeft gistermorgen, na een debat van 18 uur met 2576 tegen 2058 stem men besloten,, de handhaving van het kabinet van Ramadier te steunen. De raad nam tevens een mo tie aan, waarbij het Plan-Mars hall wordt ondersteund. De mo tie luidt: „Slechts deelneming van alle Europese landen zal het aanbod van Marshall, dat Euro pa uit'de huidige chaos kan be vrijden, met succes bekronen." Tevens wordt in de motie de hoop uitgesproken, dat de-Sow- jet-Unie zal besluiten, deel te nemen aan de Parijse conferen tie van 12 Juli. In zijn pleidooi voor ondersteuning van.zijn eco nomisch program verzekerde Ramadier tegen absolute staats controle en in het geheel niet geleide economie te zijn. Wat de binnenlandse toestand be trof, zeide hij te zullen pogen om de orde te handhaven, on danks het streven van uiterst links, dat „stakingen en onrust verwekte, die naar een revolu tie zouden voeren" en het stre ven van uiterst rechts, „onder het mom van anti-communisti sche actie, dat aanstuurde op omverwerping van het Republi keinse regiem". Men is van mening, dgt Ra madier nu nog 6 weken de tijd heeft, voordat de volgende poli tieke hindernis het jaarlijks congres van de socialistische par tij moet worden „genomen". Het blijft een open vraag of het congres het besluit van de Natio nale raad zal bekrachtigen. Het vorig jaar stelde het congres in algemene termen vast, dat de so cialisten alleen moesten deelne men aan een regering, waarin „de andere arbeiderspartij" eveneens vertegenwoordigd zou zijn. Felle Joodse aanval op Britse regering. Rudolf Sonneborn, mede-voor zitter van de „United Jefvish Ap peal" heeft in een toespraak tot de jaarlijkse conventie van de Zionistische organisatie van Amerika, waarin hij lid is van het hoofdbestuur, de Britse regering beschuldigd van het smeden van een „boosaardige, wrede en sata nische samenzwering, die ten doel heeft' het overschot-van het Jodendom in Europa in lucht dichte vertrekken opgesloten te houden en het geen andere keus te laten, dan terug te gaan naar het pogromzieke Polen of Roeme nië". Sonneborn noemde Bevin de kop en'de staart van de samen zwering. Het Britse ministerie van Koloniën streefde er volgens hem naar in Europa overgebleven Joden aan zelfmoord en het le* vend-doodzijn prijs te geven. On danks omkoperij en- spionnage zouden de Britten er niet in sla gen eén tweede Exodus van de Joden te verhinderen. De einduitslagen van het refe rendum aangaande de monar chie in Spanje zijn nog niet be kend. In de plaatsen, waarvan uitslagen binnen zijn, stemde de meerderheid voor. Men neemt aan, dat velen onder dwang heb ben gestemd. Zo moesten de arbeiders van de spoorwegen een bewijs overleggen, waaruit bleek, dat zij gestemd hadden. In Madrid heeft 83 pet. voor ge stemd, 12 pet. stemde tegen en de overige 5 pet. onthield zich. Volgens een spcialistische woordvoerder heeft in de arbei derswijken van Vallecas en Te- nuan de Las Victorias de meer derheid van de bevolking de in structie om zich van stemming te onthouden opgevolgd. In monarchistische kringen in Madrid wordt verklaard, dat de monarchisten zich' in grote ge tale onthouden hebben, maar dat tengevolge van tegenstrijdige in structies toch nog velen hun stem hebben uitgebracht. Uit officiële kringen verluidt, dat het aantal onthoudingen en tegenstemmers groter is ge weest, dan men heeft verwacht. Verklaring van Maurice Thorez. De voormalige Franse vice- premier, de communistenleider Maurice Thorez, heeft verklaard dat men als gevolg van uitvoe- i-ing van de thans bestaande plannen Bevin-Bidault een „nieuw Miinehen" zal zien. Frankrijk, zo zei hij, geeft er blijkbaar de vooi-keur aan sa men te werken met hen, die dit land de kolen uit het Ruhrge- bied willen onthouden en die medelijden hebben met de Arme Duitsers. Thorez. meende, dat Frankrijk hulp van elke geallieerde zou kunnen aanvaarden, mits de on afhankelijkheid van het land ge waarborgd blijft. De poging om de Franse bui tenlandse politiek te beïnvloe den was, aldus Thorez, een der oorzaken voor de uitsluiting van de communisten uit de regering. Tot de repatriërenden, die met het m.s. „Indrapoera" üit Indo nesië te Rotterdam arriveerden, behoorde ook een contingent max-iniers ter sterkte van 148 man en 121 man van de Kon. Landmacht. Onder hen bevond zich ook Neerlands jongste mari nier, Rawi, een waarschijnlijk 8 jaar oud Indonesisch jongetje, dat geen ouders meer heeft. Hij werd in Tjermee door het K. N. X. L. gevonden. De max-inier korporaal Kapteyn adopteerde hem en kreeg verlof, hem naar Nederland mede te nemen. Te midden van zijn makkers wacht Rawi op de ontscheping. Deskundigen van de P.T.T. zijn momenteel bezig met onderzoe kingen die in de toekomst moge lijk zullen lelden tot de bouw van een regionale zender voor Zee land en Brabant. De voorberei dingen verkeren, zo deelde men ons van de zijde der P.T.T. mede, nog in een zodanige staat van voorbereiding, dat jtiog niet uit gemaakt is voor welk doel en welke soort zender gebouwd zal worden. Direct na de bevrijding is de mogelijkheid voor de bouw van een dergelijk zendapparaat onder het oog gezien, doch door verschillende oorzaken kon hier van niets komen. Benoorden Goes zal een zender gebouwd worden, waarmee men voorlopig experimenten in ver band met een nieuwe radio-om- roeptechniek zal uitvoeren. Momenteel is er in Groningen een regionale zender voor de drie noordelijke provincieën en in Limburg een voor Limburg en een deel van Brabant. Britse mijnwerkers gewaarschuwd. Lord Hyndley, de voorzitter van het Britse Nationale Bureau voor de Brandstoffen, heeft een brief gestuurd aan de voorzitter van de mijnwerkersbond, Will Lawther, waarin hij dreigde met eventuele vervolging, indien het nxet-offieieel neerleggen van werkzaamheden onder de mijn werkers blijft aanhouden. De meer of minder wilde sta kingen hebben Engeland 188.000 ton steenkool gekost sinds de in voering van de werkweek van vijf dagen in Mei, zo wordt er aan toegevoegd. De minister van Brandstof en Energie, Shinwell, verklaart, dat 85 tot 90 procent der mijnwer kers zijn plicht doet, maar dat de minderheid „het slachtoffer is van politieke bedriegers". Rede van Will Lawther. Will Lawther, voorzitter van de Britse nationale mijnwerkers- Omtrent de in het najaar van 1948 te Middelburg te houden Zeeuwse tentoonstelling voor handel en industrie kan het vol gende worden medegedeeld: De voorbereiding van de ten toonstelling is in handen gesteld van een commissie, die als volgt is samengesteldere-voorzitter jhr mr W. C. Sandberg tot Es- senbxxrg, bxxrgem. van Middel burg; voorz. de heer B. A. Hes- selink; secr. de heer J. P. Wink- ster en penn. de heer H. A. Weij- turg. De financiële commissie be staat uit' de heren H. A. Weij- burg, L. A. Schenk en mr J. J. Snoep. Leden van de têchxxische com missie zijn de heren W. Z. Ort, ir J. P. Berdenis van Berlekom, ir L. G. v. Gooi en adviseur is dhr L. J. v. 't Westende. De herep G. Ballintijn, A. S. de Jonge, L. A. Stof koper en G. A. Wagensveld vormen de pers en propagandacommissie. De commissie voor attracties tenslotte bestaat uit de heren Chr. J. Mazure, J. J. Meijboom en A. G. Wagexxsveld. Alle com missieleden zijn te Middelburg woonachtig. Besloten is, dat de tentoonstel ling te Middelburg zal worden gehouden in de maand Septem ber 1948 en dat zij de .naam zal Brits-Noorse Zuidpoolexpeditie. Eskaderleider Davis van het Navigatiedirectoraat aan het Engelse ministerie van Lucht vaart, is naar Oslo gevlogen vQor besprekingen tussen Engel se en Noorse organisatoren van een Engels-Noorse Zuidpoolex peditie in 19481949. De expe ditie- zal het westelijk deel van j stelder verder in het licht, dat Queen Maud Land, dat nog geen de Katholieke actie de perken onderzoeker betreden heeft, tot der betamelijkheid niet te buiten doel hebben. Noorwegen zal en- mag gaan en dat het de regering kele schepen en enkele vlieg- is, die in deze aangelegenheid tuigen ter beschikking stellen. beslissingen moet nemen. Belgen trouw aan Leopold. Tijdens het congres der Ka tholieke Volkspartij, dat Zater dag en Zondag te Antwerpen is gehouden, hebben de Vlaamse er. Waalse sprekers in hun toe spraken allen trouw aan Ko ning Leopold bejuigd. De heer van Zeeland verklaarde o.a. „Men kan de Grondwet ver- di aaien, doch het staat vast, dat de Koning zal terugkeren, ten einde zijn constitutionele taak verder uit te oefenen." Spreker wees op het grote belang van de publicatie van het verslag der commissie van juristen over "de gedragingen van de Koning tij dens de bezettingsperiode en verklaarde, dat dit rapport de grondslag is waarop de Belgen van goede wil zich moeten ver enigen. De heer van Zeeland dragen „Tweede Z.E.T.O.", zulks ter herinnering aan de in 1935 zo buitengewoon geslaagde Z.E.T.O. De tentoonstelling zal worden gehouden in de zalen van Schut tershof en gedeelte van het Stadhuis op de Markt. Te Mehrez in Boven-Egypte is een vierling geboren. De moe der, vrouw van een boerenarbei der, had reeds vijf kinderen ter wereld gebracht. Tijdens de viering van de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag zijn in de V. S. 210 personen door ongelukken om het leven gekomen. bond, die 700.000 leden telt, heeft het woord gevoerd op een coxxferentie van zijn bond, bij welke gelegenheid hij hevig fxxlmineerde tegen anti-Sowjet- Russische „oorlogsophitsers" en „voorstanders van vernietiging door middel van atoomenergie", die er rondweg voor uitkwa men, dat de volgende oorlog tegen de Sowj et-Unie zou wor den gevoerd. Vervolgens keerde hij zich tegen die Amerikanen, „die dachten, dat zij de wereld met de almachtige dollar kon den betoveren". Leiders .der Britse mijnwer kers waarschuwden er voor, dat men zich „niet al te gemakke lijk illusies moest -maken over het gezegde, dat het allemaal aan de mijnwerkers kon worden overgelaten". Lawther zeide verheugd te zijn over het nieuwe gezichts punt, dat door Marshall naar voren was gebracht. Het kon zijn, dat de V. S. thans beseften, dat de wereld hun domein was, niet voor agressie of imperialis tische oogmerken, maar voof het bevorderen van de internatio nale goede verstandhouding. „Kunnen wij niet allen ons beidienen van een nieuw soort leen- en pachtsysteem om de vrede te veroveren?" vroeg Law(her aan het eind van zijn rede. Geen geld, geen Zwitsers. De regering overweegt het aan tal militairen bij de Landmacht terug te brengen van 87.000 op 50.000, zo meldt de Volkskr. In verband hiermee zouden de" nieu we lichtingen kleiner «orden. Een en ander vloeit voort uit de precaire financiële positie van ons land. Van dé luchtstrijdkrachten zouden 1400 man afgevoerd wor den en vaifde marine 13.000. „De V. S. wensen met de medewex-king van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en Bidault, de Franse minis ter van buitenlandse zaken, de volledige controle over de eco nomieën van de Exxropese landen onder voorwendsel van het verlenen van economische steun", aldus radio Moskou. Y „Het blijkt, dat de Brits-Fran se verzekering t.a.v. niet-irxmen- ging in de binnenlandse aange legenheden der Europese laden, slechts gebruikt wordt als dek mantel, terwijl in werkelijkheid de Franse en Britse regeringen onderwerping van de Europese landen volgehs de Brits-Franse plannen beogen om bij de V. S. in het gevlij te komen". Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat België en Nederland tezamen zijn over eengekomen, in principe de Brits-Franse uitnodiging, het Plan-Marshall op 12 Juli te Pa rijs te bespreken, te „aanvaar den. Ook Griekenlaflfd heeft de uitnodiging aanvaard. Reactie van Polen en Hongarije. De Hongaarse regering zal he den na de terugkomst van Lajos Dinnyes, de Hongaarse, eerste minister, in Boedapest in bui tengewone zitting bijéénkomen om een beslissing te nemen over de uitnodiging om de conferen tie te Parijs bij te wonen. De Poolse eerste minister, hëeft voor zijn vertrek van de Tsjechisch-Poolse conferentie te Praag verklaard, dat Polen reeds zijn positieve houding t. heeft te kennen gegeven, doch dat hij nog niet over details van het plan Marshall beschikte en het zou bestuderen na zijn te rugkeer te Warschau. Dit feit in aanmerking geno men, verklaarde men daar niet de indruk te hebben, dat het ant woord bevredigend genoemd kan worden. Als een ongustige factor beschouwde men ook de uitlating van Tamzil, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, waarmede hij zegt niet te zullen afwijken van de lijn welke' Sjahx-ir volgde ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen der republiek. Deze lijn wordt in flagrante strijd met Linggadjati geacht. Bovengenoemde ongunstige factor acht men nog versterkt door de benoeming van Jadhi Agoes Salim, die zo juist in de Arabische landen buitenlandse betrekkingen heeft aangeknoopt voor de republiek, tot voorzitter der Indonesische delegatie. De militaire situatie. De Nederlandse militaire woordvoerder te Batavia heeft over de militaire situatie in de afgelopen week het volgende me degedeeld: Te M e d a n hadden voortdu rend beschietingen plaats in de Noordelijke, Westelijke en Ooste lijke sectoren, waarbij de republi keinen gebruik maakten van au tomatische wapens en luchtaf weergeschut. De voedselblokkade en de stellingbouw binnen de twee kilometer zone worden voortgezet. Ook te P a d a n g vindt de aanleg van versterking en versperringen door de republi keinen voortgang. De T.R.I. heeft hier de bevol king binxien de twee kilometer zone gelast te evacueren. De al gemene toestand in het door de Nederlanders gecontroleerde ge bied is rustig. Te Batavia had drie maal gevechtsactiviteit plaats binnen de demarcatielijn. De stroom van vluchtelingen naar Semarang houdt aan én de republikeinse stellingbouw wordt hier voortgezet, evenals in het gebied van Soerabaja, waar de republikeinen tot twee maal toe Nederlandse patrouilles onder vuur namen en de Neder landse posten driemaal uit een vliegtuig werden beschoten. Op Midden-Bali neemt de terreur-actie toe. Op Zuid-Celebes werd een Indonesisch bestuursambte- naax' vermoord door terroristi sche elementen. Naar aanleiding hiervan werd de patrouille-activi teit van de Nederlandse troepen intexxsiever, hetgeen tot een aan tal arrestaties leidde. Op Bor neo is het rustig. Gevaren van de weg. Het aantal verkeersongeluk- ken neemt iederen dag in Ne derland schrikbarend toe. Daar van getuigen de cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek te Den Haag, waar men dezer dagen tot de conclusie is gekomen, dat alleen reeds in de maand Mei van dit jaar circa drie duizend verkeersongevallen plaats vonden. Hierbij werden 72 mensen gedood, 519 ernstig gewond en 558 licht gewond. Wanneer men de cijfers van de verkeersongelukken van Ja nuari, Febriiari, Maart, April en Mei van het vorig jaar verge lijkt met de cijfers over dezelf de maanden van dit jaar, dan blijkt daaruit duidelijk, dat het aantal verkeersongelukken ont stellend vermeerderd is. Men oordele. Op het Centraal Bu reau voor de Statistiek noteer de men de volgende cijfers voor 1946 en 1947 Jan. 19461685 Jan. 19472690 Febr. '461697 Febr.'472808 Maart '461782 Maart '472313 April '46: 1891 April '47: 2700 Mei '461827 Mei '472826 In Januari van dit jaar wer den bij deze verkeersongelukken 51 mensen gedood, in Januari 22, in Maart 43, in April 76, in Mei 72. antwoord. 9 Naar vernomen wordt heeft Dr van Mook de republikeinse antwoord-nota tegenover Sety adjit als „onbevredigend" ge karakteriseerd. Het Republikeins Kabinet vergadert. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt is het republikein se kabinet gistermiddag, onmid dellijk na aankomst van vice- premier Setyadjit uit Batavia, door Sjarifoeddin bijeen geroe- pen. v Oefeningen tegen „aan vallen van buiten". Om de menigte een beeld te geven van hetgeen te doen staat bij aanvallen van buiten zijn, aldus meldt radio Djocja, in de stad en het regentschap Madioen op grote schaal oefeningen ge-/- houden, waaraan leger-, politie- en strijdorganisaties, de gewes telijke defensieraad en de ge hele bevolking deelnamen. Schriftelijk werk eindexamens. Het lid van de Tweede Kamer de heer Hoogcarspel heeft aan de minister van O., K. en W. de volgende vragen gesteld: Heeft de minister aan inrich tingen van voorbereidend H. en M.O. toegestaan voor het eind examen, dat dit jaar is afgeno men, de opgaven voor het schrif telijk werk, voor alle vakken of voor een gedeelte daarvan, zelf te ontwerpen? Indien het antwoord op bo venstaande vraag bevestigend luidt, is de minister dan bereid mede te delen aan welke scho len en van elk van deze scho len van welke vakken dit is toe gestaan? Geen overeenstemming over Korea. Volgens radio Moskou heeft het officiële Russische nieuws- bxireau Tass bekend gemaakt, dat de gemengde Russisch-Ame- rikaanse commissie, die onder handelt over de oprichting van een voorlopige regering voor Korea, niet tot overeenstemming is kunnen komen over de kwes- .tie, welke Koreaanse politieke partijen uitgenodigd moeten worden door deelneming aan de besprekingen. De Amerikaanse delegatie maakte bezwaar tegen de Russische' opvatting, of de meeste partijen kleine groepen waren, waarvan men het 'stre ven niet kende, aldus Tass. Tsjang-Kai-Sjek over de toestand. Ter gelegenheid van de tien de jaarlijkse herdenkingsdag van a. v. het economisch herstel het uitbreken van de oorlog tus sen China en Japan, heeft maarschalk Tsjang-Kai-Sjek op een bijeenkomst van hoge func- tioixnarissen van de Kwomintang verklaard, dat de regering de situatie beheerste, doch dat „de nationalisten zware verliezen aan manschappen hadden gele den." Zij waven evenwel in staat alle in hun bezit zijnde plaatsen te verdedigen en welke communistische stad ook in te nemen. De chef van de generale staf schatte het aantal commu nistische troepen, met 100.000 Japanners, op een millioen, waarvan een derde zich in Mandsjoerjje bevond. Ziekenhuisverpleging op Walcheren in 1945. Aan het jaarverslag der Ver. „Ziek(jphuisverpleging op Wal cheren" over 1945 ontlenen we, dat dit boekjaar beschouwd kan worden als een overgang van de abnormale oorlogsomstandig heden naar een normale gang van zaken. He ledental beweegt zich in stijgende lijn en ook de aanvullende verzekering ver toont een verblijdende vooruit gang. De financiëele uitkomsten over 1945 waren niet gunstig als ge volg van het feit, dat de zeer slechte toestanden te Middelbxxrg talrijke opnamen met sociale in dicatie noodzakelijk waren. De uitgaven voor diphteriegevallen in 1945 bedroegen f 6228,01 en de uitgaven ten bate van oor logsgetroffenen over de jaren 1944 en 1945 f 4048,58. Een ge deelte van deze meerdere uit gaven is begin 1947 door het Prov. Bureau voor Oorlogs slachtoffers gerestitueerd. Het totaal aantal opnamen in zieken huizen te Middelburg en elders bedroeg 1039 met 17.812 ver- pleegdagen. Er waren per 1 Jan. 1946 25.391 leden van de A-verzekering en 2667 van de B-C-verzekering. De kosten voor de operatie- of chirurgische gevallen waren in '45 gemiddeld f 87,25. Uit het overzicht der herver zekering op kostprijsbasis met de ziekenfondsen over 1945 blijkt, dat de uitgaven verpleeg- kosten etc. voor het Alg. Mid delburgs Ziekenfonds f 26.650,49 bedroegen en voor het Alg. 1 1- delburgs Hoemoepatliisch Zie kenfonds f. 1680,83. Oogsttaxaties. In tegenspraak met het bericht, onlangs officieel medegedeeld, dat dit jaar geen oogsttaxaties zouden plaats hebben, waartegen toen direct door de Stichting voor de Landbouw werd gepro testeerd, kan thans worden me degedeeld, dat Minister Mans- holt, .zijn op Walcheren gedane toezegging gestand zal doen en er dus dit jaar wel oogsttaxa ties zullen plaats hebben, waar bij zal worden vastgesteld hoe veel de oogst 1947 van normale jaren afwijkt. Landbouwers die dermate gedupeerd zijn, dat bij na hun gehele oogst verloren ging, kunnen uitkering krijgen van het Prov. Bureau voor Oor logsslachtoffers te Middelburg. De Vereniging van de twee- en-tachtigste Amerikaanse devi- sie luchtlandingstroepen te Chi cago heeft besloten de Univer siteit van Nijmegen te steunen bij het opbouwwerk. DE BILT ZEGT: Iets minder bewolkt. Aanvankelijk koel weer met aan de kust een nu en dan krachtige Z.-Westenwind. Wisse lende bewolking met enkele losse buien, voornamelijk in de namiddag en vooravond in het Zuiden en Oosten des lands.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1