West-Europa gaat z'n gang. Sjarifoeddin niet voor rede vatbaar Sommige landen bevreesl voor Russische wraak. Minister Jonkman ant woordt Prof. Romnie. Het raadsel van de „vliegende schijven". Schandelijk pamflet. Franse Regering blijft. Centrale Landbouw-Onderlinge Afd. Zeeland bijeen. Drie Franse vlieg tuigen verongelukt. Sjahrir is optimistisch. Radio-rede van Prof. Gerbrandy. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Te Zaamsiag ontvingen een aantal ingezetenen een geschrift dat blijkens de inhoud gericht was tegen de daar gevoerde ac tie van het Comité voor Hand having der Rijkseenheid. Tegen het feit als zodanig valt geen bezwaar te maken. Wanneer iemand de actie voor het behoud Van de band Neder- land-Indië wenst te bestrijden, dan is dat zijn goed recht. Maar wel moet bezwaar wor den gemaakt tegen de wijze, waarop hier wordt gestreden. „Zaamslags Nws. en Adv.- blad", waaraan wij de bijzon derheden ontlenen karakteri seert bedoeld pamflet niet ten onrechte als een goddeloos stuk, vol bittere haat en bijtende hoon voor het Christenvolk. Het is n.l. een vers van Dou- v. -S Dekker (Multatuli), vrij bewerkt door H. de Kruif. Een paar coupletten laten we hier •volgen: Dan tijgen wij aan 't banketteren, de eerste toast is batig slot, de tweede toast aan Jezus Christus, de laatste dronk aan Neerlands God. En als de zon in 't Oosten opdaagt, knielt elke Javaan voor Mohammed en dankt, dat hij het zachtste volk der aarde van Christenhonden heeft gered. Dit stuk is niet alleen door en door misleidend ten opzichte van de bedoelingen van hen, die de politiek van het huidige ka binet en van Dr van Mook ten opzichte van Indië, als in strijd met het belang van Nederland en Indië beide afwijzen, maar het is ook een stuk, druipend van haat tegen de Christus en het Christendom. En nu krijgt het bovendien nog bijzondere betekenis, omdat het bewerkt is door H. de Kruif, voorzitter van de afd. Zaamsiag van de Partij van de Arbeid. In deze partij heet immers ook plaats te zijn voor belijdende Christenen. Sterker nog. Men heeft zelfs ook van Prot. Chris telijke zijde gepoogd de leden van de Prot. Christelijke partijen duidelijk te maken, dat hun plaats is in de P. v'. d. A., waar immers met hun gevoelens reke ning wordt gehouden en waar Christus belijders zich volkomen' thuis kunnen gevoelen. Maar zie hier nu de practijk. Hier blijkt nu wat in de P. v. d. A. m o g e 1 ij k is en onder welke leiding daar de leden ge steld kunnen worden. Wie het nog niet mocht we ten kan het hier leren, hoe de hooggeroemde doorbraak meewerkt aan de afbraak van het Christendom. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 686 Abonnementsprys 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 7 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.29 u., onder 21.00 u. Maan op 23.47 u., onder 9.22 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met voste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEG1NDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 8 Juli: 5.01 m. 1.92 m., 17.12 u. 1.75 m. 10 van de 22 uitgenodigde landen hebben reeds op een of andere wijze te kennen gegeven, dat zij bereid zijn aan de besprekingen over de uitvoering van het plan-Marsha,. deel te nemen. Het zijn: België, Eire, Griekenland, Nederland, Italië, Portugal, Zweden, Turkije, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. De houding van de Oostelijke staten is nog onzeker, doch Cyrrankiewicz, de Poolse premier, heeft te Praag verklaard; dat zijn regering positief geïnteresseerd is. Ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van de heer Romme, in verband met een be schouwing van de regeringsvoor lichtingsdienst in Nederlandsch- Indië in „Uitzicht" met betrek king tot de"" ontwerp-oveRten- komst van Linggadjati, heeft de minister van Overzeese Gebieds delen het volgende geantwoord: Het in deze vragen bedoelde, in het weekblad „Uitzicht" opge nomen artikel betreffende de ont- werp-overeeivkomst van Linggad- jati was niet afkomstig van de Regeringsvoorlichtingsdienst doch opgesteld door een van de mede werkers aan genoemd weekblad. Bij de samenstelling van het rummer is deze bijdrage opgeno men zonder dat de redactie van de inhoud had kennis genomen. Daar echter, dit weekblad werd -gedrukt en verspreid door de Re geringsvoorlichtingsdienst en mitsdien de regering voor de in houd daarvan kan worden' ver antwoordelijk gesteld, werd van de Nederlandsch-Indische rege ring de verzekering gevraagd en verkregen, dat alles was verricht z>m publicaties als deze, welke ook naar het oordeel van onder getekende onbetamelijk en ontoe laatbaar zijn, in de toekomst te voorkomen. Amendement Algerac.s. op wetsontwerp „verdeling woongelegenheid". De Tweede Kamerleden Alge- ra, Roosjen, Fokkema, Krol en van der Feltz, hebben enige amendementen ingediend op het wetsontwerp „Bevordering van doelmatige verdeling van woon gelegenheid". De bedoeling van een dezer amendementen is o.m. het ver lenen van een vergunning, als be doeld" in artikel 1, lid 1; te doen plaats h.i-bben niet door de bur gemeester, maar door het college van B. en W. Hetzelfde wordt beoogd ten aanzien ypn de bevoegdheid tot vordering. De bedoeling van een ander amendement is de ge meenteraad de bevoegdheid te geven bij plaatselijke verordening de nadelen van vorderingf te ver zachten, voor zover zulksTn be paalde gemeenten mogelijk is. Voorts achten de indieners het ongewenst de mogelijkheid uit te «luiten, dat voor bepaalde ge meenten een deel der wet niet vun toepassing zal zijn. Volgens de uitnodiging zou de commissie van samenwerking haar. rapport aan de Amerikaanse regering uiterlijk 1 September moeten indienen. Voorgesteld wordt, dat de commissie haar eerste bijeenkomst op 15 Juli te Parijs zal houden en nauw con tact met de V.N., haar gespecia liseerde bureaux en intergouver nementele organisaties zal onder houden. In de bijlage bij de uitno diging verklaren de twee rege ringen, dat zij spoedige actie van het allergrootste belang achten, doch dat Europa in de eerste plaats zichzelf moet helpen door de productie op te voeren. Ver volgens wordt gezegd, dat steun der V.S. nodig is om Europa weer op de been te helpen. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat de samenwerking geen inmenging in binnenlandse aan gelegenheden of schending van de souvereiniteit der samenwerken de landen zal betekenen, de com missie van samenwerking zal in de eerste plaats rapport moeten uitbrengen over de aanwezige hulpbronnen en behoeften van Euffepa in de komende vier jaar. Het rapport zal tevens melding maken van eventuele productie verhogingen van ieder land apart.. De uitwisseling van hulpmiddelen tussen de landen en de mate van hulp, die van het buitenland no dig is. Gegevens over de behoeften en hulpbronnen van Duitsland zul len verkregen worden, van de op perbevelhebbers en leden van de bestuursraad. De commissie van samenwerking zal tenslotte nog het probleem der betalingsbalan sen bestuderen. Welke landen niet meedoen! Volgens het Hongaarse cpm- munistische blad „Sabad Nep" kan Hongarije de uitnodiging om zich aan te sluiten bij een anti- Sowjetbloc niet aanvaarden. „Hoe zeer Hongarije een buiten landse lening ook nodig moge hebben, het kan deze niet met de beperking van zijn nationale af hankelijkheid betalen". Volgens het Hongaarse socia listische blad „Vilagossag" zal de Hongaarse Socialistische partij doen wat in haar vermogen ligt om te voorkomen, dat Europa in twee bloes wordt verdeeld. De Finse regering heeft, naar thans bekend wordt, de Brits- Franse uitnodiging tot nadere be studering van het plan-Marshall tot hulp aan Europa niet aan vaard. Als redenen worden ge noemd: Politieke en geografische gronden. Het Roemeense regeringsblad .Universul" meldt, dat het Roe meense standpunt ten aanzien van' het plan-Marshall in over eenstemming is met de 'opvatting van Molotof over het herstel van Europa. Geelboek over Parjjse conferentie. Van officiële zijde is medege deeld, dat de Franse regering een document zal plubliceren inzake de driemogendhedenconferentie van Parijs, waarschijnlijk een Geelboek. Bij de slotzitting van de confe rentie heeft de Sowjet-afgevaar- digde, Molotof, de hoop uitge sproken, dat het betrokken docu ment door het publiek gelezen zal kunnen worden, waarop Bevin als Bidault zeiden, dat zij hoopten, dat het publiek zieh op de hoogte zou stellen. Bevin spreekt. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een toespraak gehouden, waarin hij de „materialistische opvatting der geschiedenis" stelde tegen over „die der Angelsaksen, die in vrijheid geloven". Bevin sprak op het jaarlijkse diner ter gelegenheid van de on afhankelijkheidsdag, een diner, aangericht door de „American Society" te Londen. Spreker loofde het plan van Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de uitslag van deze stemming inhoudt, dat Socialis ten, M.R.P. en Radicalen hun ver schil van mening over de econo mische politiek kunnen behouden doch dat zij het er over eens zijn, dat de regering Ramadier in de huidige internationale omstan digheden moet worden gehand haafd. De Franse Nationale Vergade ring heeft volgens officiële cijfers met 331 tegen 247 stemmen de politiek der Franse regering, om vattende bezuinigingsmaatrege len en het vaststellen van lonen en prijzen, goedgekeurd. Marshall en voegde er aan toe, dat sommige landen een te pro vocerende houding hebben aange nomen. De bewering omtrent „dollar-diplomatie" noemde hij volkomen onzin. In zijn toespraak noemde Bevin Bidault „dat beste kereltje" („that dear little man") en hij verklaarde tevens, dat hij liefde koesterde voor het Russische volk. „De gewone man en vrouw in de gehele wereld willen vrede, waarom dan gespletenheid we gens een ideologie zoals de ma teriele bepaaldheid of de Christe lijke religie?" De Britse minis ter verzekerde, dafehjj immer met Amerika wilde samenwerken. Tenslotte deed Bevin een be roep op allen om Frankryk zijn kans 1$ geven. Beroep van Eden. Antony Eden, plaatsvervangend leider der Britse Conservatieven, heeft in een toespraak te Leeds een beroep op de Europese lan den gedaan gebruik te maken van van de Frans-Britse uitnodi ging. De geste van Amerika kan van beslissende betekenis zijn voor het toekomstige welzijn van de mensheid. Een economisch plan voor Europa kan echter niet alleen de oplossing van alle moei lijkheden brengen. Slechts een Amerikaans dollarplan kan Euro pa van de catastrophe redden. Geheimzinnige „vliegende schijven", die op verschillende plaatsen van enkele staten in het Noord-Westen van de V. S. zijn waargenomen, hebben de direc teur van het observatorium van de „Northwestern University" een verklaring ontlokt. Deze is van mening, dat de „vliegende schijven" radiografisch bestuur de apparaten kunnen zijn, mis schien wel een nieuwe oorlogs uitvinding. Aan de andere kant heeft de directeur van het observatorium van Veskes, Wisconsin, pertinent klaard, dat het in dit geval geen hemellichamen betreft. Een natuurkundige van het Technolische' instituut van Cali- fornië geeft de volgende lezing: „De aanwezigheid van schijven wordt door hem geweten aan proeven met „omzetting van de atoomenergie", die in verschil lende Amerikaanse centra wor den genomen. De schijven zou den een omtrek hebben van on geveer 7 meter, door een raket systeem gelanceerd en per radio bestuurd worden. In Californië en Oregon staan snelle vliegtuigen gereed om te trachten het raadsel op te los sen, wanneer de „vliegende schijven" weer worden waarge nomen. Zij zouden zich voortbe wegen met een snelheid van 4900 K.M. per uur. David Lilienthal, voorzitter van de commissie voor de atoomenergie, heeft verklaard, dat de „schijven" niets met ato- mische experimenten uitstaande hebben. Amir Sjarifoeddin, «minister president van de nieuwe Indo nesische regering. Engelands verhouding tot Sowjet-Unie. De Britse minister voor brand stoffen en energie, Shinwell, heeft tijdens een bijeenkomst te Birmingham verklaard, dat, of schoon met de V. S. „voor alle tijden" de meest vriendschappe lijke betrekkingen onderhouden dienen te worden, de misver standen met de Sowjet-Unie uit de weg geruimd moeten worden. „Ik verwerp met kracht elke bewering, die inhoudt, dat de Labourpartij de Sowjet-Unie vijandig gezind zou zijn", zei Shinwell. En op een interruptie antwoordde hij„Niemand wenst met de Sowjet-Unie vrede tot elke prijs, maar wij zijn besloten oorlog te voorko men, kost wat het kost'. Voorindische Hindoe-ministers dienen ontslag in. Nehroe, vice-president van de voorlopige Voor-Indische rege ring, en zijn ministers hebben aan de onderkoning, Lord Mountbat- ten, hun ontslag aangeboden. Deze stap werd reeds verwacht en is gedaan om de onderkoning in staat te stellen een nieuwe re gering te vormen, die,past bij het verdeelplan. Het betekent dus geen ontbinding van de voorlopi ge regering. Op 4 Juli 1947 werd te Goes in „De Prins van Oranje" onder voorzitterschap van de heer Ir. W. Kakebeeke te Rilland de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afdeling Zeeland van de Centrale Landbouw-On derlinge bedrijfsvereniging inge volge de Land- en Tuinbouwon W. Cevaal te Grijpskerke en C. van Dalen te Scherpenisse en be noemd de heer A. de Hullu Leenhouts te Groede! Ter vergadering werden de he ren: A. J. Mol te Kruiningen; A. J. Lindenbergh te Kruiningen; J. Kodde te Oost- en West-Souburg; Iz. Matthijsse Iz. Jr te Melisker- Het Nederdands- Belgisch-Luxemburgse handelsaccoord. gesteld. Hieruit blijkt, dat de achterstand in de administratie ontstaan door de bijzondere tijds omstandigheden inmiddels is in gehaald, zodat evenals voorheen het verslag in het eerste halfjaar na het einde van het boekjaar kon worden aangeboden. Aan het ter vergadering uitge brachte verslag over het boek jaar 1946 ontlenen wij het vol gende: Het aantal leden bedroeg aan het einde van het verslagjaar '46 3216, terwijl dit aantal op 31 De- Het nieuwe handelsaccoord j comber 1945 3404 bedroeg. De da- tussen de Belgisch-Luxemburgse i n2 ,va" het ledental is voor een economische Unie en Nederland fr.?° ~eeJ gevolg van het is Vrijdag te Brussel getekend aat aooF ('e oorlogsomstan- door Baron van Harinxma Thoe j mgheden de bedrijfsvereniging Sloten, Nederlands ambassadeur ?erat m 1946 van de wettelijke handelend in naar van zijn rege- mstanties de bevestiging kreeg, ring W. Baron van der Straten- ^at. aen aantal leden die hun be- Waileet, minister van Buiten- reeds m 1945 of eerder had- landse Handel, handelend inn gestaakt, als lid moesten naam van de Belgisch-Luxem- j worden afgevoerd. Het verzeker- burgse Economische Unie. iaanzienlijk 1946 Het accoord treedt met terug-f 3Aï? 1945 f 7'9 ^30. werkende kracht in werking op werd aangifte gedaan gevallenwet 1922; waarin o.m. ke,die gedurende 25 jaar in een het jaarverslag 1946 werd vast- j Plaatselijke Ongevallen-Commis sie hun medewerking aan de Landbouw-Onderlinge hebben verleend, gehuldigd. Uit handen 1 Juni 1947 en is aangegaan voor een periode van twee jaar. Zoals reeds medegedeeld voor ziet het accoord in een handels verkeer, dat naar beide richtin- franl» vertegenwoordigt. Plaatsing minder valide arbeidskrachten. Een wettelijke regeling. De'Tweede Kamer heeft de vo rige week een wetsontwerp met een zeer sympathieke strekking behandeld. Het betrof de verplichte plaat sing bij aanstelling van nieuw personeel van een zeker aantal minder valide arbeidskrachten. Dit ontwerp werd van alle kanten toegejuicht. In antwoord op gemaakte op merkingen verklaarde de minis ter, dat er inderdaad moeilijkhe den zijn bjj' de prothesen-voorziel ning (verstrekking van kunstma tige ledematen). De regering koopt zoveel mo gelijk aan in Italië en in Enge land. Bovendien- zijn onlangs Ne derlandse fabrikanten van kunst ledematen naar Engeland uitge zonden ter bestudering van dit vraagstuk. De minder-valide arbeider zal toeschouwers brandend neer bij in de meeste gevallen zeer zekerieen demonstratie te Brussel. In van 1069 ongevallen, waarvan 976 als bedrijfsongeval konden wor den erkend. Voor 1945fwaren de ze cijfers resp. 1029 en 936. Bij de behandeling van het jaar- Bij vliegdemonstraties zijn Zondag 'drie Franse vliegtuigen verongelukt. Twee in Frankrijk en één in België.,-Bij deze onge lukken kwam een piloot om het leven, terwijl een andere ern stige verwondingen opliep. Een Frans legervliegtuig stortte bij een vliegdemonstratie te Dyon neer. Hierbij werd de piloot ern stig gewond. De piloot van een Franse Courlis eendekker werd gedood bij een demonstratie van verschillende typen vliegtuigen op het vliegveld Villacoublay bij Parijs. Het derde Franse toestel stortte voor de ogen van 8000 in staat zijn een dergelijke pres tatie te leveren, dat hem een vol- waardig loon kan worden uitbe taald. In incidentele gevallen, waarin dit niet mogelijk is, kan de regering toeslag geven. Met een gedane suggestie voor rang te verlenen aan invaliden bij het verstrekken van vesti gingsvergunningen verklaarde de minister zich volledig accoord. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen. v ouwvi j ucit ijctctL weme i tciiLiil. o gen achttien milliard Belgische I verslag merkte de directeur van (De Centrale LandbouvZ-Onderlin- ge, Jhr Mr P. A. van Holthe tot Echten op, dat de verwachting uitgesproken in de vorige alge mene ledenvergadering, n.l., een lichte, stijging van het aantal on gevallen in het jaar 1946 is uit gekomen. Met de leden kan over het boekjaar 1946 het inbegrip van een storting groot f 0.10 in de al gemene reservekas worden af gerekend op f 1,32 (1945 f 1,53) per f 100.loon benevens f 1,50 per lid. De verslagen en financiële overzichten werden door de ver gadering goedgekeurd. Tot leden van het bestuur wer den herkozen de heren C. Franse te Kleverskerke en I. Hage Elenbaas te St. Maartensdijk en benoemd de heer Th. A. A. Tho- maes te Hoofdplaat. Tot plaatsvervangende leclen werden herbenoemd de heren A. De nieuwe vice-premier Setyadjit en de vice-minister van buitenlandse zaken mr Tamzil hebben de republikeinse ant woorden respect, aan de Amerikaans consul-generaal te Ba tavia, Walter Foote, en aan Dr van Mook aangeboden. Op de vraag of het juist is, dat de interim-regering door de Republiek wordt aanvaard, verklaarde Setyadjit tegenover Aneta: „Men kan zeggen, dat de Nederlandse voorstellen ter zake in wezen zijn aanvaard". De publicatie van de antwoorden is te verwachten, nadat zij naar de Nedef landse regering in Den Haag zijn doorgeseind. Sjahrir optimistisch. Sjahrir heeft een verklaring tegenover de pers afgelegd. Hij gaf uitdrukking aan zijn spijt, dat de Masjoemi in het nieuwe kabinet geen zitting heeft, doch verklaarde zich overigens hoop vol omtrent liet succes, dat naar zijn mening het kabinet- Sjarifoeddin zou bereiken. Sjah rir was volvertrouwen, dat de problemen tussen Nederland en Indonesië op korte termijn zou den kunnen worden geregeld. Oorlogv9ering op grote schaal achtte hij 'zeer onwaarschijnlijk, omdat, zo meende hij, de grote mogendheden wellicht zullen intervenieren. Misschien zullen hier en daar kleine gevechten ontstaan, zo zeide Sjahrir, doch ook deze kunnen voorkomen worden, indien aan beide zijden goodwill aanwezig is. Wat behelst het antwoord? Volgens republikeinse krin gen behelst het de aanvaarding ding van de positie van de ver tegenwoordiger van de Kroon, zoals deze in de Nederlandse voorstellen, is neergelegd. Ten aanzien van de voorgestelde gen darmerie wordt verwacht, dat de antwoordnota niet afwijkt van het standpunt van Sjahrir. Blijkens een nader bericht, verzoekt de republiek om in de besprekingen met de republi- keinshe vertegenwoordigers dui delijk te omschrijven, wat de verhouding zal zijn tussen de de facto erkende republiek en de interimregering. Naar Aneta verneemt heeft ten paleize Rijswijk een bespre king plaats gehad tussen Dr van Mook, de Commissie-Gene raal en de adviseurs over het republikeinse antwoord. In Ne derlandse kringen bevestigde men, dat het antwoord in gro te trekken de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen in zake de interimregering bevat en een handhaving van de republi keinse afwijzing ener gemeen schappelijke gendarmerie. Ver- ,der worden afwijkende voorstel len gedaan inzake de buiten landse betrekkingen. Een pessimistisch geluid. Jn een commentaar op het niéuwe republikeinse ministerie schrijft de „Nieuwsgier" te Ba tavia, dat vborshands nog geen antwoord te geven is op de vraag, welke koers dit nieuwe De politiek van het nieuwe Kabinet. In de kabinetszitting van Vrijdagavond heeft het nieuwe kabinet besloten tot het voe ren van een politiek, waarbij op zo snel mogelijke wijze een vredelievende uitvoering van Linggadjati beoogd wordt, met vasthouden echter aan het erkende de facto gezag van de Republiek. De binnen landse politiek zal er op ge richt zijn 's lands defensie te perfectioneren en de weder opbouw ter hand te nemen, aldus de Republikeinse radio. bereikt heeft, zou terugkeren tot gematigdheid en verzoenings gezindheid, herinnert het blad er aan, dat het niet de eerste maal zou zijn, dat" Sjarifoeddin „zeer ontvankelijk blijkt voor de Djokjasfeer en dat de rede lijkheid, welk hij in Batavia toonde, in sneller tempo ver dween dan de trein, die hem naar Djokja voerde". De „Nieuwsgier" vestigt er dan de aandacht op, dat met Sjahrir ook zijn gehele persoon lijke aanhang uit de republi keinse regering verdwenen is. Volgens het blad betekent dit echter niet, dat nu ookjjÉe „Sjah- rrigeest" geheel uit de politiek van dit kabinet zou zijn ver dwenen. Immers de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken, Sali/n, is een uitgesproken voor stander van een gematigde en verzoeningsgezinde politiek. verleend, gehuldigd, uit nanoen kabinet zal sturen. Reeds de van de directeur van de Centra- onzekerheid rondom de figuur le-Onderlinge ontvingen zij als blijk van waardering een oorkon de met herinneringsmedaille. dit geval wist de piloot zich met de parachute te redden. Gevecht bij Joegoslavische grens. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Saloniki, dat in het ge bied van Doirap bij de Joego-Sla- vische grens een hevig gevecht ontbrand te tussen Griekse re geringstroepen en een grote le- gerformatie uit Joego-Slavië. Volgens een dagorder van de be velhebber van het derde leger wordt de hulpverlening van na buurlanden aan de opstandelin gen steeds minder verborgen ge houden. De Joego-Slaven zouden aan de Griekse partisanen heb ben aangeraden om niemand krijgsgevangene te maken en alle militaire gevangenen te doden. Vrijdagavond heeft de voor zitter van het nationaal comité Handhaving Rijkseenheid, prof. mr P. S. Gerbrandy, een radio toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat het Nederlandse volk zich bewust wordt van het bank roet van de Indische politiek van het kabinetBeelJonkman. De stemmen, die pleiten voor een rekken van de vernederen de besprekingen met de z.g. re publiek, worden zwakker en zwakker. Het nationaal comité heeft van den beginne af ge waarschuwd dat het in zee gaan met de heel of half communis tische figuren op een volslagen mislukking moest uitlopen. Die mislukking is er nu. Vreemde redenerngen duiken op, zo vervolgde prof. Gerbran dy, waarbij wordt aangenomen, dat Linggadjati de basis blijft voor dè verdere politiek. Maar het accoord van Linggadjati is gesloten met personen, die zich voordoen als vertegenwoordi gers der volken van Indië. Nu komt men tot de conclusie, dat deze personen geen vertegen woordigers zijn. Toch wil men het mede z.g. vertegenwoordi gers gesloten verdrag uitvoeren. Wie zijn de veldheren op het slagveld, die ons door hun stra tegie deze verschrikkelijke ne derlaag hebben bezorgd? Dat zijn toch zeker de heer Van Mook en de Commissie-Gene raal. Het kabinet liep achter dr Van Mook en zijn circus aan. Men heeft zich niet ontzien met de tegenpartij onder één hoed je te spelen. Zolang de genre politici gehandhaafd blijft staat de zaak hopeloos. We moeten los van dat alles, aldus prof Gerbrandy, los van de republiek, los van hen, die het schip van staat op de klip pen hebben gestuurd. Te San Cristobal in Venezue la is een samenzwering ontdekt die Zaterdag, op de nationale feestdag van Venezuela, naar buiten had moeten treden. On der de gearresteerden bevindt zieh majoor Daboim, die de Octoberrevolutie van 1945 leidde. van Sjarifoeddin maakt een enigszins gefundeerde prognose onmogelijk. Gewagend van de' theorie, volgens welke de nieuwe pre mier om persoonlijke en zake lijke redenen Sjahrir wilde eli mineren en daarbij weinig kies keurig was, doch nu hij dit doel Ds F. M. J. Krop. Te Utrecht is op 48-jarige leef tijd overleden ds P. M. J. Krop, em. pred. der Ned. Herv. Kerk te St. Pancras. De overledene had in het concentratiekamp te Dachau zodanig geleden, dat ge nezing niet meer mogelijk bleek. Staan naar het ambt. Door de Part. Synode van Friesland-Z. der Geref. Kerken zijn toegelaten tot het praepa- ratoir examen om te staan naar het predikambt volgens art. 8 K.O., de heren J. v. d. Zande te Sneek en Tj. Holwerda, Hoofd der Geref. School te Wol- vega. Onderwijs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijk (Haarl.meer), J. H. Renting te Heinkenszand te Heinenoord, J. F. N. Harre- velt, cand. te Wassenaar; te Kuinre, H. Keijzer te Zutphen te Suawoude, L. H. Carides te Paesens. Aangenomen naar Groningen, H. p. Groenewoud te Wagenin- gen; naar Serooskerke (W.), F. H. A. v. d. Wind, cand. te Woer den; naar Oegstgeest, B. C. Vis ser te Hllligersberg. Bedankt voor Marken en Tuil, F. H. A. v. d. Wind, cand. te Woerdenvoor Nieuw-Beyer- land, G. J. Koolhaas te Olde- broek; voor Oldebroek en Voorthuizen, K. v. d. Pol te Ede; voor Loon op Zand, L. Vroegin- dewey te Waddinxveenvoor Oirschot, J. A. Alsfelt te Hele- naveen. Geref. Kerken. Beroepen te' Oostwold-Oldambt, P. Riemersma, cand. te Amster dam; te Wierden, M. Kamper te Nw.-Weerdinge. Aangenomen naar Helpman, C. L. Ruben te Zevenhoven. Chr. Geref. Kerty. Beroepen te Boskoop, A. C. Noort, cand. te Apeldoorn. Geref. Kerken (Art. 31K.O.) Beroepen te Den Ham, J. Kok, cand. te Hilversum; te Aalten en Winterswijk,- A. Jagers'ma te Minnertsga. Het teruggevraagde woord. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. _Gem. te 's-Gravenhage aan ds J. M. Gerritsen te Wichmond, die een beroep naar Den Haag aange nomen had zijn woord op diens verzoek teruggegeven, maar aan ds J. A. Peters te Beverwijk, die eenzelfde verzoek deed, dit niet toegestaan. Uitslag Mulo-examen te Goes van 5 Juli: Diploma A: P. J. v. Klaveren, P. Joosse en A. Verbeek, Goes; L. J. de Jager, Wolphaartsdijk M. P. Balkenende, Kapelle; M. M. M. den Boer en P. Laroes, Middelburg; J. E. Kok, Vlissin gen; J. H. de Kraker, N.- en St. Joosland; A. J. de Bruine, Haamstede. Diploma BW. Daane en H. Hofman, MiddelburgA. G. Geelhoed, Zierikzee; C. A. v. Strien, Yerseke; G. M. Sinkg, Baarland; A. de Jager, Kapelle; L. C. Giljam, Haamstede; L. G. de Kam, Vlissingen; B. J. Baert, TerneuzenP. L. v. Halst, Kort- gene; P. Reester, Kamperland; M. J. Kole, 's Heer Arendskerke. DE BILT ZEGT: Koel weer. Weersverwachting geldig tot Maandagavond Zwaar bewolkt met enkele tij delijke opklaringen en enige, over het algemeen lichte buien. Aanhouden van het koele weer met een zo nu en dan krachtige wind tussen Zuid en West. Nagekomen Advertentie. Hiermede vervullen wij de treurige plicht kennis te geven, dat onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de heer A. M. KOOLWIJK, in leven gepensioneerd Chef-Ladingmeester der „Stoomvaartmaat schappij Zeeland", dra ger van het Eremetaal der Oranje-Nassau- Orde in zilver, op de leeftijd*Van bijna 79 jaar, plotseling te Breda is overleden. G. P. KOOLWIJK— HOEK A. M. KOOLWIJK Jr! M. M. C. KOOLWIJK- SORGEDRAGER. Klein- en Achter kleinkinderen. Goes, 5 Juli 1947. Westwal 30c. De teraardebestelling zal plaats hebben te Goes, Woensdag 9 Juli te 1 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1