Zo denkt men in Duitsland. Brede rimpels en wijde hoorden. pkémmi De wereld-vet-positie. ArfeeisSskracliten voor de landbouw. Garage I. WILLEBGER Aanklacht tegen nazi's. Heeft de textiel-indastrie nm toekomst? 1 IV. „Berlin musz leben!" zo stond in grote zwarte letters te lezen op ^fe aanplakbiljetten van de S.E.D. (comm.) die overal in Berlijn waren opgehangen. Verder stónd er dat. hoe verschrikkelijk de voorbije winter ook was geweest, de komende nog veel erger zou. zijn. Immers geen van cfe- beloften inzake betere voedselvoorziening, tijdige brandstoffenbevoorrading enz. was vervuld. De" zomer had, afgezien van beter weer, geen enkele verbetering gebracht. Integendeel het uitzicht was somberder dan ooit. Het biljet wekte vervolgens op om een samenkomst te bezoeken van de S.E.D., waar hun de weg zou worden gewezen naar een betere toekomst. Op zichzelf beschouwd was dit I reclamebiljet niets bijzonders. Het onderscheidde zich in geep enkel opzicht van ae geschriften j en tirades die de-- Nederlandse communisten het licht doen zien. Dezelfde holle leuzen en de zelfde kinderlijk-naieve propa ganda-trucks: hogere lonen j lagere prijzen. Eenheid door lid te worden van de S.E.D. enz. j Maar niet te loochenen valt het feit. dat de voedselpositie inder daad zeer slecht is in Duitsland. Hoen ik in Berlijn was waren er al drie weken lang geen aardap pelen te krijgen. In Frankfurt was het niet veel beter, al kon men daar nog enigszins profite ren van de agrarische omgeving. Trieste herinnering. Wij herineren ons nog maar al te goed de honger-tochten van de laatste oorlogswinter. Wij zien ze nog langzaam voortzeulen achter karren en kinderwagens, op fiet sen met cushionbanden en zonder banden. Op zoek naar eten in de Noord-Oost-Polder, in Gene- muiden of Giethoorn, of verder nog in Drenthe en Groningen. Die herinnering is heus ni® aangenaam, niemand zal dat dur ven beweren. Welnu, hetzelfde trieste beeld zag ik nu in Duits land, het land van Hermann Goe- ring, die eens zei: „Als wij Duit sers honger lijden, dan eten jullie in de bezette gebieden al lang gras". In Duitsland is het nu bijna zover. Brandnetelsoep is niet een geliefd^ gerecht, maar wel veel vuldig voorkomend. Ik had van het Amerikaanse Presscentre een kamer, toegewe zen gekregen van een mooie vil la aan de Argentinische Allee, één van de rijkste en deftigste wijken van Berlijn. En als ik dan 's avonds op het balkon. zat zag ik ze langs trek ken de vele Berlijners, jong en oud, arm en rijk. Afhangende schouders, knikkende knieën, brede diepe vouwen van neus tot mondhoeken, en wijde boorden. Een. o zo bekend gezicht en o zo'n pijnlijke herinnering. Vaak zag je dan hoe de greep van het wagentje aan de trekker ontviel, mechanisch liet hij zich Zakken op de rand van het troit- toir en dan maar staren, niets- ziende doffe ogen, doodmoe en zonder de minste interesse. Het rantsoen. .Van één der bedienden in het Berlijnse perskamp kreeg ik een overzicht van. de distributie, die in perioden van telkens 10 dagen is ingedeeld. Hét beeld dat zo'n overzicht geeft, is echter zeer geflatteerd, want dikwijls is er een grote achterstand in de af levering. Arbeiders ontvangen per dag: Brood 500 iff.; vlees 65 gr.; vet 15 gr:; suiker 20 gr.; bouillon blokjes, broodsmeersel enz., 60 gr.; aardappelen 400 gr. Voor katoorpersoneel: brood 400 gr.; vlees 40 gr.; suiker 20 gr.; broodsmeersel enz., 40 gr.; aardappelen 400 gr. Verder maandrantsoenen voor koffie-surrogaat en zout resp. 158 en 400 gram. Eens in de maand komt er i.p.v. vlees een bon voor vis, haring, (eenheids)-worst of eipoeder. Kaas is er niet, jam bijna nooit on dan op suikerbon. Kinderen krijgen een toelage voor broodsmeersel, suiker en vet I ook een drupje melk. Tenslotte ontvanggrt de man nen per maand 12 sigaretten of 6 sigaren of tabak. Vrouwen de helft hiervan. ^£>p de zwarte markt kun je natuurlijk alles bijkopen, maar dan ongelooflijk duur. Een normaal mens komt daar niet aan te pas. I Ik slaagde er in de volgende prijzen, te noteren: Brood 70-80 R.M. per 400 gr.; vet 150 R.M. per dagrantsoen; boter 250-300 R.M. per 500 gr.; suiker 70-80 id.; broodsmeersel, bouillonblokjes enz. 25-35 id.; vlees 70 id.; haring 50-60 id.; aardappelen 600 R.M. per 50 kg. In de restaurants kun je zon der bon op zijn best een glas mi serabel- slecht bier krijgen of een glas slechte wijn, dit laatste voor prijzen variërend tussen 30 en 75 R.M. per glas. Erf ook was ik met enkele En gelse vrienden in een Frankfurter nachtclub waar velen op ouder wetse manier zaten te eten aan reebout en dergelijke. Wat de prijzen waren heb ik niet kunnen vinden, want toen m§n in de ga ten kreeg dat wij geen. Duitsers waren werden wij de deur uitge zet. En helaas moesten wij ons dit laten welgevallen omdat liet gebouw „off limits" was voor alle geallieerd personeel, m Tenslotte wil ik nog ter ver duidelijking opmerken dat boven staande rantsoenen uitsluitend gelden voor de maand Juni en voor Berlijn. R. K. H. (Eigen reportage. Nadruk ver boden.) Kuh-s-t ifv 't Ufrci. In de Kunstzaal te Den Haag zal van 7 Juli tot en met 24 Juli een expositie worden ge houden van Aziatische kimst. Tentoongesteld wordt een col lectie van oude en moderne schilderijen, lakwerk, ceramiek, .priestergewaden, kleinkunst, prenten en tekeningen. Een internationale tentoon stelling van boeken voor de j.eugd is te Hannover door den gouverneur van Nedersaksen geopend. De expositie is reeds te BTuenchen en Hannover te bezichtigen geweest Om het beroemde Laatste Avondmaal van Leonardo da Vinei tegen verdere beschadi gingen, veroorzaakt door tem peratuurswisselingen, te be schermen, zal voor dit fresco een glazen plaat worden- aange bracht. Een Engels antiquair uit Li verpool kwam in het bezit van een oud. boek, dat 172 vertalin gen van het. Onze Vader bevat te. Op 70-jarige leeftijd is de in Zwitserland, zo bekende schil der Augusto Cüacometti overle den. Hij vervaardigde vooral schilderijen, fresco's, mozaiken en glasschilderingen voor ker ken. Vorming speciale oogstcolonnes. De afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw deelt het volgende mede: „Voor de aanvang van de oogst heeft welhaast iedere landbouwer zich afgevraagd op welke wijze hij aan de benodigde, arbeiders moet komen. Want de landbouw productie mag met stagneren. Het graan, de aardappelen en de suikerbieten enz. zijn onmisbaar en moeten op tijd geoogst wor den. De boer, die ondanks deze grote moeilijkheden veel aardap pelen en suikerbieten geteeld heeft in ons aller beang, moet geholpen worden. Zo nodig, met krachtige middelen. Oh grond van deze overwegin gen zullen in de komende weken alle beschikbare arbeiders gemo biliseerd worden. Uit de interne ringskampen en gevangenissen zuilen allen die werken kunnen, aantreden. Daar gebleken is, dat deze maatregelen nog onvoldoende zijn, zullen enige duizenden mili tairen op de plaatsen, waar de grootste behoefte aan arbeiders bestaat, o.a. in Zeeland worden ingeschakeld. Om te voorkomen, dat er spanningen ontstaan over de lo nen, is bepaald, dat de boer, ongeacht het bedrag, dat de ar beiders van deze verschillende categorieën individueel in han den krijgen, aan iedere groep hetzelfde loon zal uitbetalen. De kosten voor de militairen zullen geheel .worden gedragen door het ministerie van Land bouw. Om militair-technische redenen is het geheel onmoge lijk om de militaire groepen ge heel uit boeren samen te stel len, omdat dan immers organie ke verbanden zouden moeten worden verbroken. Hoewel de oogstcolonnes dus, voor een groot deel uit ongescholde' krachten zullen bestaan, verwacht men toch veel van deze maatregel, mede, omdat in dit geval slechts i eenvoudig rooiwerk aan de orde is-- Tol-unie tussen Nederland, België en Luxemburg. De douane-overeenlcomet tus sen Nederland, België en Luxem burg is Woensdag door de Twee de Kamer goedgekeurd. Bij het vrij brede debat, dat hieraan vooraf ging bleek, dat deze overeenkomst door alle par tijen wordt toegejuicht. Minister Lieftinek noemde de tolunie een mijlpaal in de geschie denis van ons land en van Euro pa. Ten aanzien van de stappen, die nog zullen volgen om te ko men tot invoering der volledige tol-unie, deelde de minister o.a. mede, dat nauwere aansluiting terzake van omzetbelasting en accijnzen nodig zal zijn. Het be lastingstelsel der drié landen zal door een commissie nader in stu die moeten worden genomen. De minister van Economische Zaken drukte er zijn spijt over uit, dat in ons land de deur nog niet geheel opengezet kan wor den voor Belgische en Luxem burgse producten. ter beschikking wordfen gestel® Dit wijst inderdaad in de richting waarop de heer Blijdestein doel de. Indien de regering de indu strie van de nodige deviezen voorzag en het haar mogelijk, maakte fabrieken en machines, voor zover nodig, te vernieuwen, zou men er niet aan hoeven te twijfelen, dat er voor de Neder landse textielindustrie een goede toekomst is weggelegd. •<r-t Vast en zekerf KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. Aan het Amerikaanse Tribu naal ter berechting van oorlogs misdaden te Neurenberg is giste ren de aanklacht overhandigd te gen 18 voormalige nazi's, leden der S.S. en andere organisaties, die door het Internationale Tri bunaal te Neurenberg misdadig wenden verklaard. Deze nazi's waren hoge officieren, die deel uitmaakten van „actie-troepen" en commando's". Zij worden aan sprakelijk gesteld voor de moord op 118.430 Joden tussen 22 Juni 1941 en 15 October 1941. In de beschuldiging wordt verklaard, dat deze actie-troepen en com mando's op speciaal bevel van Himmler werden gevormd om Jo den, Zigeuners, Sowjet-officieren en burgers te vermoorden, aange zien deze personen tot een infe rieur ras behoorden of „politiek ongewenst" waren. Deze groepen werkten in de achterhoede van de Duitse troepen in Oost-Europa. (Ingez. Med.) Het oliegehalte der wereld productie aan vetten, oliën en oliezaden in 1946 geoogst wordt geraamd op 17.696.000 short tons, zo werd medegedeeld door het Amerikaanse bureau voor de buitenlandse landbouwbetrek- kingen. Dit cijfer ligt ongeveer 5 pet. boven de productie van 1945, doch omstreeks 20 pet. be neden het gemiddelde van 1935 tot 1939. In 1946 is de productie in allë \gebieden, met uitzonde ring van Koord-Amerika, geste gen. De Europese productie van dierlijke vetten ligt ver beneden: het vooroorlogse peil. De pro ductie van plantaardige oliën in Azië ligt door de in Mandsjoerije en Ned.-Indië heersende onsust aanmerkelijk beneden het peil van 1935/'39. Het Turkse stoomschip „Sili- vri" is ter hoogte van Smyrna op een mijn gelopen. Van de uit 25 koppen bestaande bemanning worden er 15 vermist. - Te Nijmegen is de politie een uitgebreide smokkel in koffie op het spoor gekomen. Volgens de eerste gegevens zouden de smokkelaars 500 kg. koffie over de grens gebracht hebben. De hoeveelheid is volgens nadere gegevens veel groter. In verband hiermee zijn vier personen gear resteerd. Blindeninstituut „Bartimeüs". Jaarvergadering te Zeist. De Chr. Ver. tot verzorging van blinden „Bartimeüs" hield Woensdag te Zeist haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag bleek, dat 1946 stond in het teken van her stel, doch dat 1947 zal worden gekenmerkt door uitbreiding. Het aantal leerlingen steeg van 60 tot 80. Het internaat is thans geheel vol, terwijl in een naburige villa nog een 25-tal blinde militairen is ondergebracht', die in de Ja panse concentratiekampen door vitamine-gebrek hun gezichtsver mogen verloren. Reeds in Aug. 1939 was een uitbreidingsplan gereed, dat door oorlogsomstandigheden niet werd uitgevoerd. Thans moet de bouw van een nieuw verblijf voor 10 jongens, een centrale keuken en een moderne gymnastiekzaal noodzakelijk voortgang vinden. De kosten zullen ongeveer 3 Ms ton bedragen. Blijkens het financieel verslag werd aan contributie f 2000. aan giften van Kerken f9425. ontvangen. Hiertegenover moes ten de salarissen worden ver hoogd en werden de levensmidde len duurder, zodat een nadelig saldo ontstond van f 9114,22. Het hoofd der school, de heer Laansma, deelde mede, dat de la gere school 66 leerlingen en de vakschool 14 leerlingen telt. Van de leerlingen behaalden er in het afgelopen jaar 4 het U.L.O. diploma. Bij dè bestuursverkiezing werd de vervulling van de vacature van Asch van Wijck aangehou den. -Ds G. Rijksen te Middelburg werd herkozen cn in de vacature Bruins Slot gekozen Mr Ds Wout te Groningen. De Britse maring heeft in de laatste wereldoorlog "4503 sche pen verloren met een gezamen- j lijke inhoud van bijna een mil- i lioen ton. Het betreft o.m. 3 slag- I schepen, 2 slagkruisers, 5 vlieg tuigmoederschepen, 23 kruisers en 139 torpedojagers. Ontstemming over onheil spellende beweringen van ambtenaren» Tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad van Enschedé deelde de heer Blijdestein mede, dat hij met verbazing kennis heeft genomen van een bewering van het Planbureau, dat de tex tielindustrie in Nederland geen toekomst meer zou hebben. „Het Is onjuist", aldus de heer Blijdestein, „dat enkele ambtena ren dergelijke onheilspellende be weringen uiten, waarvan een groot deel van Twente en Bra bant het slachtoffer zou kunnen worden". De Voorzitter van de Kamer van Koophandel in Overijssel de heer H. van Heek Hzn, directeur van N". V. van Heek Co. heeft naai- aanleiding van deze opmer king een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat men zich vaak niet aan de indruk kan ont trekken, dat de textielindustrie in het hart van de overheid niet de plaats inneemt, waarop zij aanspraak mag maken. In de textielindustrie zo gaat de verklaring voort, bestaat gro te onrust over het feit, dat in de laatste tijd practisch in het ge heel geen deviezen voor de ver nieuwing van het machinepark FEUILLETON De- feit$d- vat}a.w*i%fe door NEL VERSCHOOR—v. dl VLIS. 20) i Het paard tilt een voor. een de voorpoten, op en slaat die weer neer tegen de grond. Het gooit de kop achterover en zwaait met de staart. De boerderij heeft Jannigje een grote liefde voor dieren ge geven; maar ditt paard haat ze bijna. Ze loopt er voorbij zon der het tegen de hals te slaan, zoals ze dat gewend is te doen bij het paard van Neel. Ze zet de emmer op de deel en gaat de stal in. Ze gooit: met de deur en loopt met. harde stappen langs de koeien. Ze moeten niet denken dat ze stilletjes is bin nengekomen, maar de dieren kunnen niet langer wachten. Jan, de knecht, is er nog niet, ze kan alvast beginnen met de bonte en de zwarte. Ze zit op de driepoot en laat het hoofd rusten tegen de warme koeien- rug, De stal is schemerdonker, een damp stijgt van de koeienlijr ven omhoog en blijft daar han gen, warm en benauwend. Achter haar rug is een deur die uitkomt in de kamer. Ze weet dat Johannes de Ruyter nu in de rieten stoel zit bij de kast en dat. Neel warm en rood zal worden. Ze zucht even. De bonte is lastig en slaat met de achterpoten, ze moet op staan om hem vast te binden. Een tijdlang is er geen ander geluid dan het schuimend neer- pletsen van de melkstraal in de emmer. Als ze haar bankje ver zet om de zwarte te melken, gaat de deur aohter haar rug opeh. Ze trekt verbaasd de wenk brauwen op, maar kijkt piet om. Gaat hij nou al weg? Waarom zo gauw vandaag? Tot haan schrik ziet ze dat Johannes de Ruyter met Neel de stal inkomt. Haar handen trillen en. maken de zwarte onrustig. Zij zwaait de grote hangende kop naar opzij. Maar ze bedwingt zich met kracht; het. dier wordt kal iber. Ze bedwingt zich ook, als ze merkt, dat Johannes vlak ach ter haar blijft staan en de zwar te tegen de rug slaat. „Vet zijn je heesten niet", zegt hij. Neel geeft geen antwoord, ze gaat de stal door tot de laat ste koe, keert dan terug en loopt naar de deur, die toegang geeft tot de deeL Johannes gaat haar langzaam achterna. Dan pas kijkt Jannigje op. Ze kijkt naar die deur, alsof ze daar iets van verwacht, ze blijft onwillekeu rig even luisteren, dan buigt ze zich weer naar de 'zwarte. Buiten hinnikt het paard van Johannes de Ruyter, de wagen gaat knerpend over het erf, een zweep knalt, daarna wordt het stijf. Evqp later komt Neel alleen terug, ze loopt aarzelend de stal door en gaat tussen de dub bele koeienrij door tot de zwar te. Ze staat stil en kijkt zwij gend neer op het hoofd van Jan nigje, ze kijkt naar de grote haarknoet, naar de magere hals en de afhailgende schouders. „Is Jan er nog niet?" „Nee, was hij niet op het erf? Als er geen antwoord komt, licht Jannigje langzaam het hoofd op en kijkt recht in de ogen .van Neel. Met een vreem de traagheid wendt ze de blik weer af, buigt zich voorover en melkt verder Rode vlammen kruipen om hoog in de hals van Neel en. verspreiden zich. over haar ge zicht Haar huid prikt hinder lijk onder het zware zwarte haar. Twee andere ogen kijken, haar aan, dezelfde grijze grote ogen: Krijntje staat tegenover haar. (Wordt vervolgd.) Bond van. Chr. politie ambtenaren. Het aantal lbden boven de 5000. Onder zeer grote belangstel ling hield Woensdag te Utrecht de „Bond van Chr. Politieamb tenaren" zijn 27e jaarvergade ring. Nadat de voorzitter, de heer G. van Netten, de gasten had begroet, besprak hij het politie- besluit 1945, dat z.i. geen bevre diging geeft, Inplaats van het scheppen van eenheid, tussen de twee depar tementen, die met het politie wezen zijn belast, heeft het gro tere verwijdering daartussen ge bracht. De politie is nu de speel bal in de strijd tussen de twee departementen en vooral de rijkspolitie is het slachtoffer, ge worden. Spreker hegleitte voorts één krachtige organisatievorm voor de politie. De heer Netten kondigde voor de naaste toekomst een activi teit in breder verband aan, in samenwerking met de Chr. vak beweging en met de Chr. bond van overheidspersoneel. Besloten werd een telegram van aanhankelijkheid en trouw te» zenden aan H.M. de Konin gin. Het belefd van het hoofdbe stuur werd goedgekeurd. Het aantal leden, van de bond, dat in de laatste jaren meer dan verdubbeld is, bedraagt meer dan 5000, verdeeld over. ruim 100 afdelingen. De vijf periodiek aftredende hoofdbestuursleden werden alle herkozen. Op voorstel van het H.B. werd de heer W. J. Cramer te Hil versum als bezoldigd, bestuurder in vaste dienst aangesteld: IN 'T KORT. De zangvereniging „De Lof- stem" te St Maartensdijk zal o.l.v. dhr J. C. Geluk uitkomen in de afd. uitmuntendheid op 't Zangconcours van de Zeeuw se Zangersbond te 's Heer Abts- kerke. Maandagavond gaf de mu ziekvereniging M.V.H. te Sint Maartensdijk op de kiosk een concert, waarna onder grote be langstelling een muzikale wan deling door de gemeente werd gemaakt. De Geref. jeugdverenigingen te Kruiniiigen belegden Zondag avond een samenkomst in de Geref. kerk. Ds Koolstra had de leiding van. deze mooie avond, waaraan ook de zangver. S.D.G. medewerkte. Vrijdag maakten de kinderen der Ghr. school te Kruiningen een reisje naar Walcheren. Via Middelburg werd naar Zoute- lande gereden, waar een zeebad genomen werd. Verder werden bezocht Vlissingen, Domburg, Westkapelle en. Veere. Een Woensdag op het strand te Vlissingen gevonden jonge zeehond is door de politie in een kist opgezonden naar Artis. De collecte voor het Prins Bernhardfonds te Yerseke had 'n totale opbrengst van f 196.71. Ze werd verzorgd, door de- Mu- ziekver. „Mozart",. de dames van de Zangver. „Nieuw Leven" en de Toneelver. „Kunstvrienden". Overdracht West-Duitse steenkoolindustrie Uit welingelichte bron te Lon den wordt vernomen, dat de Engels-Amerikaanse overeen komst betreffende het overgaan der West-Duitse steenkoolindus- trie in Duits beheer op 1 Augus tus a.s., welke overeenkomst bij na gereed is, gebaseerd is op het principe van openbaar beheer der mijnen, door Duitse beheer ders, die verantwoording ver schuldigd zijn tegenover de bi- zonale economische raad. Men heeft tevens besloten-,, dat dd mijnen in geen geval aan de voormalige Duitse eigenaars zullen worden teruggegeven. Europese inter parlementaire Unie. Op uitnodiging ^an de Euro pese interparlementaire Unie zal op 4 en 5 Juli. te Gstaad (Berner Oberland) een Euro pese parlementaire conferentie gehouden worden ter bespreking van de internationale situatie voor het treffen van voorbe reidingen voor de oprichting van een voorlopig Europees parlement. Walvislever voor vitaminepreparaten. Naar wij vernemen heeft de N. V. Philips van Houten te Weesp de levers aangekocht van de door «de Willem Barendsz ge vangen walvissen. Deze levers zijn zeer ryk. aan vitamine A. Genoemde N.V. zal jie vitami nen van deze levers gebruiken voor vitamine laeparaten voor mens en dier. Ftits&u Binnenkort weer Import- sïgaretten. Naar de N. Leidsche Crt. ver neemt is een grote partij Egyp tische sigaretten óp het ogenblik onderweg naar ons land. "Zij zul len hier -worden verkocht met een toeslag van f 1.a f 1.50 per doosje. Egypte verlaat het Sterlingblok. Egypte verlaat het sterlingblok als resultaat van de Brits-Egyp tische'» overeenkomst inzake de Egyptische sterlingsaldi, welke gisteren is gepubliceerd. De beide delegaties zijn tot overeenstem ming gekomen ten aanzien van dit punt, als zijnde de enige wijze waarop een doelstellige valuta- controle tussen beide landen kan worden ingesteld. De bestaande- rentevoet voor dë bevroren saldi zal gehandhaafd blijven voor de. duur van deze voorlopige overeenkomst, t.w. tot 1 December 1947. De particuliere rekeningen van in Egypte woonachtige personen enz. zullen vrij zijn en niet be vroren. Naar wordt medegedeeld, vormen deze saldi slechts 2 a 3 van het totaal der saldi. Op Dinsdag j.li zijn te Yerseke de eerste oesters in zee ge bracht. Spoedig zullen de vele duizenden, die nog op de wal staan, deze weg volgen. Deze week werden ongeveer 5000 ton mosselen verzonden naar - Mechelen, Antwerpen, Brussel en Gent. De vraag is erg groot. Op de laatste kreeftenveiling te Yerseke werden nog geen 100 kg kreeften aangevoerd. De veilingprijs bedroeg f 17.50 per kg. De kreeftenvisserij is hier mede- voor dit jaar beëindigd. -• Naar wij vernemen zijn te Yerseke op 't Noorden 8 ziften oestertjes van de oesterkweker dhr de K. gestolen, een waarde vertegenwoordigende van f 1000 Aan het postkantoor Yerseke werd gedurende de maand Juli 1947 ingelegd f 9.082.05 en terug betaald f 18.354.37. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nr. 256797. De op 30 Juni j.l. gehouden col lecte voor het Prins Bernhard Fonds bracht te Veere f 12.66 op. Door het Veerse hulpcomité zijn enkele weken geleden een paar kisten met gebruikte kleren uitEngeland ontvangen, ter ver deling onder diegenen der bevol king; die daaraan het meeste be hoefte had. Bij het rooien van boomstron ken had de landbouwer P Melis te Serooskerke het ongeluk, dat zijn been» Beklemd raakte tussen een vallende boom. Met een ge broken been is hij: in het zieken huis te Middelburg opgenomen De collecte gehouden voor het Prins Bernhard Fonds te Grijps- kerke heeft opgebracht f 11,38. De te Serooskerke gehouden collecte ten bate van het Prins- Bernhardfonds heeft f 64,52 opge bracht Qp de in Schelhoek (onder .Schouwen) uitgezaaide oesters is mosselzaad gevallen: voor de eigenaars een strop. Men hoopt, door spoedig opvissen de oesters nog te redden. Ambtenareiw Het Nederlandse ambtenaren corps stond voor de oorlog hoog aangeschreven. Van corruptie ais in andere landen was hier geen; sprake. Zelfs de Duitsers, die het: tegenovergestelde hadden ge hoopt, moesten toegeven, dat de Nederlandse ambtenarenstand op een hoog peil stond. Na de oorlog is dat anders ge worden. Niet, door dat de ambtenaren veranderd zijn, maar doordat er andere ambtenaren zijn gekomen. Wij doen goed dit in het oog te houden. Nu fraude helaas ook bij amb tenaren maar al te vaak voor komt, zijn we zo gemakkelijk ge neigd te generaliseren en te spre ken van de ambtenaren. Dit moet worden tegengegaan. Eer is teer. Het zou eigenlijk aanbeveling verdienen voor de talloze gele genheids-ambtenaren hoe ra ken we ze ooit meer kwijteen andere naam te zoeken, maar dat zal niet gemakkelijk gaan. Daarom zullen we in het oog moeten houden, dat er zijn amb tenaren èn ambtenaren. Waarbij we niet vergeten dat er ook ón der de gelegenheidsambtenaren een zéér groot contigent is: trouw, eerlijk, onkreukbaar. En verder mogen we één ding niet vergeten: een zweer is altijd een bewijs dat er met het gestel iets niet in orde is. Zo staan ook de fraude gevallen niet op zichzelf, maar zijn ze een bewijs, een openba ring, van de morele achteruit gang van ons volk als volk. Apotheken. In de week van 512 Julf zijn voor avond- en nachtrecepten de volgende Apotheken geopend- Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Engering SingeL Goes: La Porte. Artsendienst. In spoedgevallen kan men zich Zondag wenden voor Goes tot dr Looyen, Tel. 2226; voor Driewe gen, 's-Herenhoek en Nieuwdorp: dr Gelderblom, Tel. K 1196—327; voor 's-Heer Arendskerke, Hein- kenszand. en Wolfaartsdükdr Vos, Tel. II 1198—231; voor Tho- len, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vos- semeer en St. Philipsland: dr L. D. A. Looysen te Tholen en dr Vermet te Nieuw-Vossemeer. Ingevolge besluit van de Nedërl. Dagbladpers kan o.a. het „Zceuwsch Dagblad" ge durende de maanden Juli en Augustus niet met meer dan 4 pagina's per dag verschijnen. MIDDELBURG HEEFT RUIM 20.000 INWONERS. 76 woningen in gebruik als kantoor e.a. De voorlopige uitslag van de volkstelling is thans ook-voor Middelburg Bekend. Het blijkt, dat op 31 Mei j.L het inwonertal 20.507 bedroeg, n.l. 10.014 mannen en. 10.493 vrouwen. Er waren 588 alleenr wonenden en 5535 gezinnen, waarvan er 5483 woonden in 5215 woningen. De overblijven de 102 gezinnen bewoonden noodwoningen en noodboerderij- en, en' wel in totaal 129. Het aantal voor bewoning dienst doende huizen bedraagt dus in- totaal' 5344. Op 31 Mei waren 350 panden beschadigd en werden 70: wo ningen gebruikt als kantoor c.a. VLISSINGEN. Installatie de heer G. A» de Rijke- Donderdag hield de Ver. voor Bijz. Lager Onderwijs op Geref. Grondslag te Vlissingen haar jaarvergadering, tevens Ouder avond in het gebouw Concordia. De avond, die onder leiding .stond van de voorzitter de heer F. D. G. Prins, werd bijgewoond door" de heer W. Poppe, weth. van Onderwijs en het lid van Gedep. Staten de heer A. Schout, het vroegere hoofd. De heren E. Bouwsma en Th. Kamermans- Jr. werden, nadat de jaarverslagen voor waren ge lezen, tot bestuursleden herko zen. Na de pauze richtte de voorz- zich tot de heer Schout, die we gens zijn benoeming tot lid van G S. thans met ingang van 1 Juli definitief ontslag heeft ge- gregen. Met grote ijver heeft hij velen opgevoed en daarom veel sympathie verworven. Namens orders en schoolveren. bracht hij hem dank voor de liefde be toond- aan school en. kind- Voorts ging de voorz. over tot installatie van het nieuwe schoolhoofd, de heer G. A. de Rijke, die reeds geruime tijd wnd. hoofd was. Het aankweken van de liefde tot Christus is de mooie maar maeiljjko taak die dhr de Rijke opgelegd wordt» al dus spr. Hierna werden de he ren Schout eri de Rijke toege zongen „Dat 's Heren zegen op U daal".* De heer Schout dankte daar na voor de gesproken woorden er. getuigde van zijn liefde voor het onderwijs. Een der onderwijzers, de heer C. Geervliet, zette dë bedoeling uiteen van de schoolïilm, n.L de aanschouwelijke voorstelling van het gesproken Woord. Vervol gens werd een film vertoond'. De heer de. Rijke bracht dank aan het bestuur voor zijn Benoe ming en zeide mede te zullen werken aan de opbouw der schooL Vervolgens gaf hfj een uit eenzetting van onderwijsvernieu wing, welke inleiding aandacht- tig werd beluisterd en enige be spreking uitlokte. Tot slot werden enige interne zaken besproken. In de maand Juni werden door de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier 1987 boeken uitgeleend. 399 personen bezoch ten de leeszaal, waarvan 98 de jeugdleeszaal. YERSEKE. De woningbouw. De aanbesteding der 18 huizen aan de Stenge voor de gemeente Yerseke is een feit geworden. De prijs is nu verlaagd tot f187.400 met de bouw zal 7 Juli worden begonnen. Ook de plannen voor de aan bouw van 58 woningen aan de Verlengde Dreef maken goede voortgang, al zal het nog wel enige tijd duren voor de aanbe steding zal plaats hebben. Het woninggebrek in de ge meente is zeer groot. jDit komt te meer tot uiting daar de mos selkwekers en handelaren van andere plaatsen in Zeeland meer en meer in overweging nemen om hun kantoren naar Yerseke te verplaatsen, dit in verband met de uitnemende verwater plaatsen onder onze gemeeten. De export van. mosselen naar België en naar Frankrijk gaat voor een zeer groot percentage pver Yerseke. VEERE. Commissie Noodwet Ouderdoms voorziening. Ter uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening moet ook in Veere een commissie worden ingesteld. Verschillende bonden en organisaties, die in Veere- een 'afdeling hebben, zijn verzocht een vertegenwoordiger te willen aan wijzen om in deze commissie zit ting te nemen. Tot voorzitter is benoemd de heer S. Kodde en tot secretaris de heer L. van der Hiele. De verdere samenstelling van de commissie is op het ogenblik nog niet bekend. TERNEUZEN. .Verstoorde bruiloft. Donderdagmiddag brak m het perceel Dijkstraat 54 alhier plot seling brand uit op de boven- étage bewoond door de familie Engels. De brand ontstond door dat tijdens de voorbereidingen voor een huwelijksfeest, dat 's middags zou plaats vinden een petroleumvergasser omviel. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen en ondanks het feit, dat de brandweer spoe dig ter plaatse was en het vuur met meerdere stralen bestreed, brandde de gehele bovenverdie ping uit. Gelukkig waren e'r geen per soonlijke ongevallen te betreu ren. erk«t zentilt# Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem, C. v. d. Vlies te Amerongen; te Schar- negoutum, C. Th Niemeijer te Birdaard. Bedankt voor Drimmelen, O. - Elseman te Marum. Geref. Kerken. Tweetal te Leiden (vac.-H. A. Wïersinga), G. F. Haier te Ede en W. Schouten te Zuileh. Bedankt voor Anna-Paulowna- polder, P. W. v. a. Veen te Broek onder Akkerwaude. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Daarlerveen-Den Ham, J. Kok, cand. te Hilver sum; te Langer.vk, C. van der Waal te Pingjum. Chr. GereL Kerk. Beroepen en aangenomen naar Hilversum (als misL pred. voor Celebes), G. H. Polman te Ro zenburg; te Nieuwe-Pekela, A. C. Noort, cand. te-Apeldoorn te Schiedam, A. Zwiep te Lj muiden. GereL Gemeenten. Beroepen te. Waarde, M. v. d. Ketterij, cand» te Rotterdam». Beroepbaar. Aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn slaag-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2