Sjarifoeddin terughoudend tegenover Nederlands standpunt? Zetmachines en duin-óum-kogels. Op georganiseerde wijze wordt wan trouwen en haat gezaaid. m De rede van Truman. Hij- v&ae U. Plan-Marshall wordt zonder Rusland uitgevoerd. Opvattingen van Marshall's plan. Moeilijkheden op net „vergeten eiland". Nederland en het plan- Marshall. Wjj gaan bezuinigen." PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND. ZATERDAG 5 JULI 1947 TRUMAN: Eerste vereiste: ware democratie. Wat gebeurde er op Zuid-Celebes? Graanconferentie te Parijs. Weinig vertrouwen in 't nieuwe Kabinet. Reacties hier en daar. Uitgave Stichting JEeeuwsefc Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, Li Vorst- ïtr. 70. TeJ. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou» «ansehe Kaai IS. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactis 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Dit schynt zo op het eerste gezicht een eigenaardige combi natie. Zetmachines en dum-dumko- gels, zou men zo zeggen, zijn dingen, die niets met elkaar ge meen hebben. Zetmachines zijn toch bij uit stek vreedzame* instrumenten. Wanneer de zetter de toetsen van de zetmachine aanraakt, dan rijen zich de matrijzen, waarin de letterafdrukken, aaneen tot een regel vol is waarna het ko kende lood tegen de letterbeelden wordt gespoten. Op die wijze krijgt men een regel, gereed om in de vorm voor krant of boek te worden geplaatst. Een dum-dumkogel daaren tegen heeft een geheel ander doel. Het zijn geweerkogels, die doordat de punt is afgesleten niet alleen een wond veroorzaken, maar die alles waarmede ze in aanraking komen verscheuren en vernielen, 't Zijn vreselijke oor logswerktuigen, die er op inge richt. zijn de ellende van de ge troffen slachtoffers te vermeer deren. De soldaatdie door een dum- dumkogel getroffen wordt, heeft de verschrikkelijkste pijnen te doorstaan, terwijl de kans op ge- nezing, uiterst gering is. Er is dus weinig reden om zet machines en dum-dumkogels in één adem te noemen. En toch is 't gedaan. En toch is 't met recht ge daan. Het was bij de opening van een internationaal Boekdrukkers congres enige jaren voor de oor log te Keulen gehouden. De toenmalige Rijksminister van Binnenlandse Zaken hield een begroetingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat het werk der staatslieden een dode letter blijft, als het niet door de volken zelf gedragen wordt. En hij voegde daaraan toe: boek en krant weerspiege- 1 e n niet alleen de openbare me ning, maar maken die ook. Het lood kan in een zetmachine soms gevaarlijker zijn dar, in een dum- dumkogel wanneer het haat helpt prediken Dat is niet teveel gezegd. Of liever, dat is nog veel te zacht gezegd. Ongetwijfeld, wanneer boeken en kranten haat prediken en tot de oorlog ophitsen, dan kunnen ze daardoor het oorlogsgevaar in niet geringe mate bevorderen. Dan zijn ze een gevaar, groter dan de meest gevaarlijke kogels. Maar dat is nog slechts 4ién kant van de zaak. Boeken en kranten, voortbreng selen *van de zo vreedzaam uit ziende zetmachines, kunnen nog veel meer doen. Zij kunnenen zij doen het dag aan dag opstand prediken tegen God. Zij kunnen prediken omverwerping van het gezag. Zij kunnen door artikelen en advertenties, de zielen van de lezers vergiftigen en verscheuren. Zij kunnen door advertentiën en cecensies, bioscoop en dancing in de huiskamers odder de ogen van de kinderen brengen; zij kun nen oorzaak zijn, dat de grond slagen van het Christelijk huwe lijk worden ondermijnd, dat de gezinsbanden worden kapot ge maakt, dat jonge mensen zowel als ouderen, worden afgevoerd op de verkeerde weg, dat zedelijke en geestelijke verwoestingen wor den aangericht, veel erger dan door dum-dumkoge*?. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 685 Abfyarjementsprys 3.30 p. kwartaal-*' Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BABON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K# HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTBA te Vlissingen en Ds W. VEOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.27 u., onder 21.01 u. Maan op 23.14 u., onder 6.59 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 6 Juli: 3.48 u. 1.96 m., 16.00 u. 1.87 m. A In een te *Charlotteviele gehouden redevoering heeft Truman de weigering van de Sowjet-Uriie om deel te nemen aan het opstellen van een plan tot herstel van Europa en in te gaan op het aanbod van Marshall „een dwaze uiting van het verst gedreven nationalisme" genoemd. Zonder de Sowjet-Unie bij name te noemen liet Truman, wiens rede de eerste officiële reactie van de Amerikaanse-regering op het mislukken van do conferentie te Parijs genoemd kan worden, geen twijfel bestaan omtrent zijn mening t.a.v. de door Molotof op de conferentie aangenomen houding. „Sommige landen onthouden hun steun aan herstelplannen op grond van de overweging, dat de ze inmenging van sommige lan den in de binnenlandse aangele genheden-van andere landen zou den betekenen. Dit is een even grote drogreden als wanneer ie mand zöu weigeren voor een voordelige transactie een com pagnonschap aan 'te gaan, omdat dit inmenging in zijn particuliere zaken zou betekenen. Na twee wereldoorlogen zouden de staten toch zekert geleerd moeten heb ben, hoe dwaas het is het natio nalisme zo ver te drijven, dat coöperatieve economische plan ning voor een vreedzaam herstel in de staten onderling wordt te gengewerkt", aldus Truman. Haat wordt geaaid. Truman viel eveneens, weder om zonder de Sowjet-Unie bij name te noemen, de landen aan, die per radio op georganiseerde wijze wantrouwen en haat zaaien tegen de naburen. „De eerste stap tot het beëindigen van on wetendheid en achterdocht zou het stopzetten van propaganda- aanvallen op andere landen zijn. De tweede stap zou zijn het slechten van de scheidsmuren, welke het verstrekken van inlich tingen, de verspreiding van gef- dachten en het reizen in de weg staan. De laatste stap: samen werken met andere landen, die ernstig er naar streven om een vriendschappelijke verstandhou ding onder de mensen te bevor deren. Ik doe een beroep op alle landen en alle volken om de kunstmatige scheidsmuren, die tussen hen in staan, omver te halen. Ik vraag om verdraag zaamheid en zelfbeheersing bij de wederzijdse betrekkingen tussen landen en volken. En ik vraag om vrije uitwisseling van kennis en gedachten, die alleen tot een har monieuze wereld kan leiden". Wereldeconomie gaat voor. Een andere vereiste- voor de vrede, aldus Truman, is de onder steuning van een wereldeconomie eer dan van aparte nationalisti sche economieën. Truman ver wacht niet, dat alle landen met verschillende geschiedenis, instel lingen en economische verhoudin gen het over gemeenschappelijke idealen en politieke werkwijze eens zullen zijn. „Het is echter niet te veel gevraagd, dat de sta ten, ieder binnen zijn eigen gren zen, de voorwaarden zouden scheppen voor de groei van een wereldharmonie. Een eerste ver eiste daarvoor is het gemeen schappelijk aanhangen van het Verschillende bladen bevatten uitvoerige mededelingen, w.o.- een adres van een aantal Indonesi sche vrouwen tot de territoriale commandant, de resident van Zuid-Celebes e.aomtrent de bloedige onderdrukking van de pro-republikeinse beweging op Zuid-Celebes, waarbij duizenden mensen zonder vorm van proces op soms beestachtige wijze, zou den zijn afgemaakt. >Wij zijn niet in staat, te con troleren of deze mededelingen juist zijn. Maar een ernstig on derzoek is hier op zijn plaats, of indien een onderzoek reeds heeft plaats gehad, een officiële mede deling van wat er in' werkelijk- eid gebeurd is. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak en wanneer hier misdaden zijn begaan als waar van de berichten spreken, dan zullen de schuldigen hun straf niet mogen ontgaan. En blijken de berichten onjuist, dan zal, ook in verband met de indruk in het buitenland offici ële tegenspraak niet achterwege mogen blijven. Wetsvoorstel Benelux door Belgische kamer aangenomen. Het wetsontwerp tot goedkeu ring van de douane-overeen- komst, op 5 September 1944 te Londen gesloten tussen de Bel gisch-Luxemburgse Unie en Ne derland, is thans ook door de "Belgische kamer aangenomen. Dc Duitse industrie. De minister van Buitenlandse Zaken der V.S.. Marshall, heeft meegedeeld, dat voor West- Duifeland binnenkort een nieuw plan ter verhoging van de indu striële capaciteit zal worden ont vouwd. In verscheidene apotheken te Parijs zijn stakingen uitgebro ken. De stakers eisen hogere lo- Van 9 tot 12 Juli zal te Parijs een conferentie worden gehou den, waar men de middelen zal bespreken om de granen in Euro pa dit jaar zo goed mogelijk te gebruiken. 52 landen zullen afgevaardig den sturen. De belangrijkste puntert van het programma luiden als volgt: 1. Overzicht van de vooruit zichten van de graanpositie in de wereld in het jaar,- dat 31 Juni 1948 eindigt; 2. De ervaring van landen, die een tekort hebben, op het gebied van het bijeenbrengen van graan van de boeven tot voorraden voor de handel. 3. De moeilijkheden om de vee stapel op peil te houden bij de verwachte graantekorten. 4. Een eerlijke verdeling van granen onder de verbruikers. 5. Een zodanige vaststelling der rantsoenen, dat deze het gehele jaar gehandhaafd kunnen blijven, 6. Vraagstukken van het malen in verband met het gebruik van grove granen in broodbloem. Drukkersstaking te Kopenhagen geëindigd. Na vier maanden is een einde gekomen aan de staking van Deense drukkers Zij hadden een 7-urige werkdag, loonsverho ging en betere arbeidsvoorwaar den verlangd. Aan hun eisen is gedeeltelijk tegemoet geko men. De kranten zullen met in gang van vandaag weer ver schijnen. Slechts enkele bladen konden in de afgelopen vier maanden het licht zien, o.a. de partijbladen van de Sociaal- Democraten en de Communis ten. De afwikkeling der Ned. Lendlease-verplichtingen. Marshall heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat de Nederlandse regering Dinsdag een millioen dollar aan de V.S. heeft overgemaakt ter betaling van de rente voor de Neder lands-Amerikaanse Lendlease- verplichtingen en schulden uit hoofde van de levering van overtollige oorlogsgoederen in het kader van de regeling van 28 Mei j.l. De Minister ver klaarde nóg, dat er voor 1 Juli 1951 geen aflossing op de hoofd som verschuldigd is. beginsel, dat regeringen haar ware macht ontlenen aan de in stemming van de geregeerden. Er moet een oprecht streven zijn om dit beginsel tè verwerkelijken.1 Een ander vereiste iseerbied in de gehele wereld voor de rech ten van de mens. Iri alle landen, zeker in het onze, moet op dit gebied nog veel verricht worden". „Ons doel moet niet zijn vrede in onze tijd, maar vredb voor alle tijden", aldus besloot Truman zijn rede. Eisenhower over vrede. „De mensheid zal wellicht hetj Golgotha van een derde wereld oorlog ondergaan", tenzij de V.S. helpen met het opstellen van plannen voor de structuur van een wereldvrede, aldus ver-' klaarde generaal Dwingt Eisen hower, chef van de Amerikaanse generale staf te Vicksburg tij-1 dens de plechtigheid ter gele genheid van de Amerikaanse on afhankelijkheidsdag. „Totdat alle anderen met ons bereid zijn om het slagveld door conferentietafels te vervangen, moeten wij onze gezamenlijke krachten richten op het schep pen van een stabiele wereld en moeten wij een doelmatige legersterkte behouden, die eer bied afdwingt voor onze vrede lievende bedoelingen." De bedrijfsunie in het bak kersbedrijf, waarin samenwer ken de algemene, de R.K. en Christel, bakkersgezellenbonden, heeft zich in een te Amsterdam gehouden vergadering uitvoerig hezig gehouden met de situatie ontstaan iij. het bakkersbedrijf als gevolg van de door de re gering aangekondigde bloem- prijsverhoging en broódprijsver- laging, en de daartegen aange nomen houding der bakker werkgevers. De bedrijfsunie besloot zich onverwijld tot de minister 'van Landbouw te wenden teneinde deze er op te wijzen, dat deze aangelegenheden voor de bak kersgezellen van bijzondere be tekenis zijn. De bedrijfsunie ver zoekt de voorgenomen bloem- pi ijsverhoging en/of broodprijs verlaging op te schorten tot in eeir samenspreking van rege ring, werkgevers en bakkersge zellen de situatie alzijdig onder ogen is gezien. Welingelichte kringen te Washington verklaren, dat de te Charlotteville gehouden rede van Truman kan worden opgevat als een nieuwe verze kering aan Engeland en Frankrijk om voort te gaan met de uitvoering van het plan van Marshall en als een mededeling, dat de weigering der Sowjet-Unie in het geheel geen invloed heeft gehad op de fundamentele politiek der V.S. ten aanzien van deze aangele genheid. Welingelichte kringen gelo ven, dat op grond van de op merkingen van de president als vaststaand kan worden aangenomen, dat de Ameri kaanse regering hefc geheel eens is inzake het plan van- Marshall en het gaarne uit gevoerd wil zien. De rede werd opgesteld na volledig overleg betreffende de ontwikkelingen der afge lopen week in Europa met de minister van Buitenlandse Zaken, Mashall. VOOB DE ZONDAG. De wereld heeft voor de x>ermoeiden en de beladenen, de gedrukten en de bekom merden maar één recept: Kop op! Durf te leven! Neem je lot in eigen hand. Maar achter die branie gluurt de levensangstdie tiaar doet roepen om de sterke man. Maar midden in deze we reld, wl nood, en ellende, staat de Here Jezus Chris tus. Hij breidt de armen open voor het zwakke en verlorene. Zijn stem klinkt door liet waanwijs wereld- rumoer: Komt tot Mij, gij allen, die vermoeid en bela den zijt, en Ik zal u rust ge ven. We vinden niet eerder rust, voor we rust vinden in God. Christus alleen kan de last der zonde, waaronder wij moeten verzinken, van de schouders nemen. Hij maakt ons door Zijn verzoenend sterven weer tot kinderen Godsdie tot de Vader mogen gaan en Hem zeggen, dl wat ons het harte deert. Wij mogen al ox%e bekom mernissen op Hem werpen, want Hij zorgt voor ons. We mogen onze begeerten in al les door bidden en smeken bekend maken bij Hem. Wat zijt gij bezorgd voor uw voedsel en "kleding? Uw hemelse Vader weet, dat gij .alle deze dingen behogft. Én gij, geestelijk bekommerde, geestelijk bekommerde, waarom buigt zich Uw ziel neder en is onrustig in U. Wentel dl uw bekommernis op Hem, die nooit moede, noch mat wordt. Voedt het Werp al uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor U. 1 Petrus 5 7. oud vertrouwen weder. Hij zorgt voor u. Richt op de slappe knieën, steek 't hoofd omhoog! De vrede en de, blijdschap zijn gezaaid op de weg des rechtvaardigen. God ml niet, dat de Zijnen m enig ding bezorgd zijn, dat ze eenzaam en verdrie tig tobben. Hij buigt Zich in ontfermende liefde over ons heen en troost ons als een moeder troost. We mogen uitschreien aan Zijn Vaderhart, langs noq zulke donkere wegen gaan aan Vaders hand, onze be kommernissen werpen op Zijn sterke Vaderschouders, in blijmoedig geloofsvertrou wen ons weten gadegeslagen door Zijn Vaderoog tot wij eens van zorg ontslagen be treden 't Vaderhuis. V strekking gedistilleerd De minister van oorlog heeft bepaald, dat met ingang van 1 Juli, in afwachting van een na dere regeling, de verstrekking van gedistilleerd slechts zal ge schieden aan officieren van 25 jaar en ouder. Het ligt voorts in het voornemen te komen tot een algehele afschaffing van de drankverstrekking door de Cadi. Een toe te juichen maatregel. Alleen is het niet duidelijk waarom het bestaande voorne men niet dadelijk tot uitvoering wordt gebracht. Economisch plan voor Groot-Brittannië Herbert Morrisson, de presi dent van de raad des konings, heeft bekend gemaakt, dat er voor Groot Brittannië een econo misch plan voor 3 a 5 jaar be staat, waarvan de details spoedig zullen worden gepubliceerd. In zijn bekendmaking verklaar de Morrisson o.m., dat de Britse regering niet de mogelijkheid voor het volk wenst te verbergen, dat de achteruitgang van de we reldhandel zal blijven aanhouden en dat vele landen, Groot Brit tannië niet uitgesloten, zich bin nen niet al te lange tijd genoopt zullen zien tot steeds dractischer invoerbeperkingen over te gaan. De „Nieuwsgier" schrijft o.m.: Omtrent de door deze rege ring te volgen nieuwe koers tast men in hcduister. Om dat rond de figuur van Sjari- foeddin onzekerheid bestaat en men onmogelijk een indruk kan krijgen van hetgeen zich te Djokja heeft afgespeeld. De persoonlijke aanhang valt Sjahrir is geheel uit het kabi net verdwenen. Degenen, die gebleven zijn, staan allen bui ten de kring, waarmede Sjah rir zich nauw verbonden wist. De „Nieuwsgier" meent, dat het vertrek van Sjahrir en zijn persoonlijke vrienden nog niet betekent, dat de geest van Sjahrir's politiek geheel uit het kabinet is verdwenen. Dat Dóuwes Dekker blijk baar uit de nieuwe regering moest verdwijnen, -noemt het blad een 'winst. In doorgaans welgeïnformeerde kringen te 's-Gravenhage Is de samenstelling van het nieuwe republikeinse kabinet met enige reserve ontvangen, zo schrijft een politieke medewerker van het A.N.P. Hoewel men het moeilijk acht reeds tot een beoordeling van het kabinet-Sjarifoeddin te komen, zulks mede door de omstan digheid, dat tal van namen uit dit 34-man sterke ministerie in Nederland onbekend zijn, is men voorshands wel de irfcning toegedaan, dat de nieuwe premier met meer terughoudendheid dan zijn voorganger staat tegenover het in de stukken tot uiting gekomen Nederlandse standpunt. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat Marshal achter het plan van Engeland en Frankrijk staat om Marshali's voor stellen tot hulp aan Europa nader te bezien zonder medewerking van de Sowjet-Unie. Marshall zou voorts te kennen hebben gegeven, dat een programma kan worden opgesteld, dat voor de regering der V.S. aanvaardbaarder zou zijn dan de huidige ongeorganiseerde behandeling van Europa's economische problemen, al zou een pro gramma voor het gehele continent te prefereren zijn geweest. zeker, dat de uitnodiging van Engeland en Frankrijk aanvaard zal worden. In Hongarije zijn de „gematigde elementen in rege ling en oppositie" 'zeer teleur- Volgens Reuter kan men de opvattingen over Marshall's plan en over de houding van de Sow jet-Unie als volgt samenvatten In de VS. meent men, dat „cie wereld verder moet dïaaien met of zonder goedkeuring van de Sowjet-Unie". Zweden zal gaarne deelne men. In politieke kringen in Oos tenrijk acht men het vrijwel Schouwen-Duiveland een deel van ons land, dat in de oorlog on der water "gezet werd, geniet weinig bekendheid bij ons volk. Niet vele mensen zijn op de hoog te met de moeilijkheden, waar mede de bevolking te kampen hééft. Behalve dat het land door zout water overstroomd werd heeft het voor de bevrijding nog zeven maanden in de frontlijn ge legen. Dorpen als Bruinisse, Oos- terland en Ouwerkerk behoren tot de zwaarst getroffen plaat sen van Nederland. Toen de be volking na de bevrijding op Schouwen-Duiveland 'terugkeerde was de grond totaal bedorven; soms bjj grote droogte hard als cement, bij vele regen 6deffig als stopverf. Toch ging men. aan de slag. Het water werd naar buiten ge malen en het mosselzaad en zee wier werden opgeruimd. Daarna begon de bewerking van de eentonige kale vlakten, slechts onderbroken door dijken die door het zeewater waren aan gevreten. Voorgelicht door de Rijksdienst voor Landbouwher- stel, konden de boeren in het na jaar van 1945 op sommige plaat sen weer wintertarwe en winter- gerst zaaien. In het voorjaar van 1946 konden bijna overal zomer- tarwe, zomergerst en enkele an dere producten .worden gezaaid. De oogst viel mee, want de vele regens hadden het zout wegge spoeld. De stikstof en de resten dering zeer slecht de gehele oogst gaat verloren. De percelen, die niet onder water hadden gelegen, omdat ze te hoog lagen, hebben drie jaar lang braak gelegen en het onkruid tierde er welig. Ve len moesten in 1946 f 125.per gemet betalen om dit onkruid te laten verwijderen. De nood op Schouwen-Duive land is thans hoog. Drie jaar was er weinig of geen oogst en de kosten om het land weer zaai- klaar te maken en om de schade aan huis en hof te herstellen zijn abnormaal hoog. Alle bomen en boomgaarden zijn dood. Een keer heeft „Land- bouwherstel" een uitkering ge daan, doch dit wordt niet vol doende geacht. Velen hebben straks geen kapi taal meer om hun bedrijf uit te oefenen. De bewoners van Schou wen-Duiveland noemen hun eiland „het vergeten eiland". I Men betreurt ten zeerste, dat Sjahrir in dit kabinet geen zit- j ting heeft, waardoor op pa pier gezien weinig aansluiting valt te bespeuren van het nieu we kabinet aan het afgetreden j kabinet-Sjahrir. j Van de invloedrijke figuren J uit dat kabinet-Sjahrir zijn im- 1 mers slechts Sjarifoeddin zelf, l Agoes Alim en Gani overgeble- 1 ven. Een hooggeplaatste Nederland se zegsman te Batavia heeft te- genover Aneta als zijn mening uitgesproken, dat de samenstel ling van het nieuwe kabinet „de deur sluit", hierbij doelend op het antwoord, dat dit kabinet zal dienen op te stellen op het schrijven van dr van Mook. Met voldoening werd te Djokja geconstateerd, dat men getracht heeft zoveel mogelijk verschillende groeperingen in het kabinet te verenigen. De grondslag. Gani, minister van Welvaart en Tamzil, vice-minister van Buitenlandse Zaken hébben te genover de pers verklaard, dat het republikeinse kabinet een politiek zal volgen op grondslag van de „puntèn van president Soekarno". Volgens een mededeling van radio Djokja zal Setiadjit van daag aan dr van Mook het ant woord overhandigen op het ver zoek om opheldering. Sjarifoeddin hoopt op èen vreedzame regeling. De nieuwe socialistische pre mier der republiek Indonesië, dr Amir Sjarifoeddin, heeft mee- gesteld over de mislukking van de conferentie van Parijs. Wat Italië betreft geeft Reuter alleen de mening van „II Messagero" die de Sowjet-Unie verwijt, dat ze door haar "houding een wes-1 telijk blok doet ontstaan. Een8ededd,;.d«t hetajflwoord van woordvoerder der Belgische re gering heeft .verklaard,, dat de tolunie met Nederland en Lu xemburg het Belgisch antwoord was zowel op het voorstel van Marshall als op „de betreurens waardige onenigheid" te Parijs Het staat niet vast, dat Zwit serland, dat zijn neutraliteit wil handhaven, de uitnodiging van Engeland en Frankrijk aanr vaardt, zijn coalitie-regering aan de Ne derlandse regering inzake het Nederlandse voorstel nopens een voorlopige federale regering voor het gehele gebied van het voormalige Nederlands Oost-In- öië spoedig tegemoet kan wor den gezien. De nieuwe premier hoopt op een vreedzame regeling. Zijn re gering zal in deze .materie de zelfde lijn volgen als de rege- De uitgenodigde landen, i rl"f„ trachten de ge- 6 schillen mét de Nederlanders op te lossen, zonder wapengeweld. Tot concessies bereid? In een interview met het re publikeinse persagentschap An- tara heeft de nieuwe vice-minis ter van Buitenlandse Zaken, mr Restaurants krijgen geen eieren. Met ingang van 6 Juli zal de verstrekking van eieren aan res taurants worden stopgezet. Zoals men weet, liet de eierproductie toe, dat begin Maart tijdelijk aan restaurants een toewijzing van één ei per twee maaltijden werd verstrekt. De seizoen- schaarste aan eieren en de be- van zeeplanten veroorzaakten het hoefte aan export maakten- het z.g. Tholeneffect. onmogelijk momenteel de ver- De abnormale droogte vanstrekking aan restaurants voort 1947 deed het zout echter op nieuw naar boven komen. Ook dit jaar was veel gerst gezaaid. De uitwerking was funest. Niet al leen de gerst, maar ook de tarwe, het vlas, de suikerbieten en bo nen verschroeiden en verdorden. Alle percelen zijn zonder uitzon- te zetten. De 45-jarige gemeente-chauf feur van L. te Oosterbeek is bij het op gang brengen van een auto in de garage bekneld ge raakt en op slag gedood. Op de op 12 Juli te fWijs te houden conferentie zijn 22 lan den uitgenodigd. Deze landen zijn: Portugal, Ire, IJsland, België, Nederland, Luxembourg, Zwitser land, Italië, Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Finland, Joego slavië, Albanië, Griekenland, Tsj. Slowakije, Polen, Hongarije, Roe menië, Bulgarije, Oostenrijk en Turkije. Officieus verneemt het A.N.P., dat de Nederlandse regering gaarne de uitnodiging zal aan vaarden voor de voorgestelde conferentie van 22 EuropeSe lan den, welke in Parijs zal worden gehouden op 12 Juli e.k. Voorts wordt vernomen, dat de Nederlandse regering teleur gesteld is door het mislukken vAn de Parpse conferentie en door het feit, dat het blijkbaar niet mogelijk was geweest om tot samenwerking te komen. „Indrapoera" uit Indië terug. Dinsdagavond is te Rotterdam aangekomen het m.s. „Indrapoe ra" dat op 8 Juni uit Batavia was vertrokken. Aan boord be vonden zich 253 burger passa giers o.w. vele evacues, 121 on der-officieren van de Kon. Land macht en 148 mariniers. Voorts 453 Duitse, Hongaarse en Oos tenrijkse mannen en vrouwen, ex-geïnterneerden,- uit Indië uit gewezen. BEPERKING DIENSTAUTO'S. Naar „Trouw"mededeelt is de overheid van plan het aantal auto's, dat momenteel aan over heidsinstanties ten dienste staat tot een minimum te reduceren. Het wagenpark van de Kon. Landmacht zal eveneens dras tisch worden ingekrompen. De Rijksautomobielcentrale zal een belangrijke uitbreiding onder gaan. De ambtenaar die een dienstreis njoet maken, zal zich naar 't dichtst bijzijnd RAC- onderdeel moeten begeven, van waar hij zijn reis per auto zal kunnen vervolgen. Hierdoor zal aan alle mogelijke snoepreisjes een einde gemaakt worden Met ingang van 15 Juli a.s. zullen alle personenauto's van •de landmacht uit de onderdelen verdwijnen. Door deze centra lisatie zal men in het vervolg met de helft van het huidige aantal personen-auto's kunnen volstaan. Reizen naar het bui tenland met dienstauto's zal voortaan alleen maar kunnen ge schieden met machtiging van de Minister van Oorlog. Bij de Kon. Marine zijn dergelijke plannen eveneens in voorbereiding. Wjj spreke de hoop uit, dat deze plannen ook inderdaad zul len worden uitgevoerd. Tamzil, verklaard, dat de bui tenlandse politiek niet zal ver schillen van de politiek, door het vorig kabinet gevoerd. Con cessies kunnen worden gedaan, als het defacto gezag van de re publiek niet zal worden ge schaad. Een stap terug? In Haagse politieke kringen heeft men volgens „Trouw", wei nig vertrouwen in het nieuwe kabinet. Het is bekend, dat de uiterst links georiënteerde pre mier Sjarifoeddin vooral de laat ste tijd een onverzoenlijke hou ding tegenover de Nederlanders heeft aangenomen en heeft mee geholpen Sjahrir ten val te bren gen. Zijn sympathieën voor het communisme zjjn duidelijk ge bleken gedurende het bezoek van Blokzijl, de Nederlandse E. V. C.-leider. Ook dr Gani, die met Setiadjit het vice-president- schap in het kabinet bekleedt, staat als bijzonder anti-Neder lands bekend. Toespraak van Soekarno. Soekarno heeft Donderdag avond het nieuwe kabinet toe- gesproken, waarbij hij zeide, dat hij hoopte, dat een politiek van vrede zou worden gevoerd. Hjj verzocht Sjarifoeddin de eenheid van de Indonesische natie te be waren, ondanks het feit, dat niet alle partijen in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd zijn. Hij sprak zijn dank uit voor de door het kabinet-Sjahrir, aan Indonesië bewezen diensten. 't Kan verkeren. De nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken, Amiseno, heeft een jaar gevangen gezeten, in verband met de ontvoering van Sjahrir vorig jaar, waarbij ook- Tan Malakka betrokken was. Hij werd Maart j.l in vrijheid gesteld. Tragisch, sterfgeval. Toen mevrouw Doris Gee uit Brillington in Engeland met haar tienjarig zoontje Caith op het oorlogskerkhof Margraten het graf van haar man, die in Neder land sneuvelde, bezocht, overleed zij plotseling, meldt „Het Parool". Zij zal naast haar echtgenoot worden begraven. v TE MIDDELBURG. KANTONGERECHT In de gehouden strafzitting hebben terecht gestaan: Wegens het niet controleren van de naam, die de verkoper an een gouden horloge had opgege ven, A. J. opkoper te Vissingen. Eis f 30. Schriftelijk vonnis be paald op 9 Juli. J. van 't W. te Ovezande, wiens hond een haas had achtervolgd, f 20 subs. 10 d. b. Voor hetzelfde feit stond te recht W. A. S. te Waarde, f 30 b. G. P. schippersknecht te Yer- seke wegéns het zoeken van eie ren, f 10 b. subs. 5 d. h. A. D. te Sint Laurens had fae- caliën, stoffen met een hinderlijk luchtje, doen brengen op het „Oude Kerkhof" aldaar, f 5 b. subs. 3 d. h. J. B. te Westkapelle, wegens bij het vervoeren van goederen rijden over eens anders land. Tot 27 Aug. aangehouden. J. W. v. H. te Goes, overtreding der Leerplichtwet. f 3 subs. 2 d. h. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Zaterdagavond. Overdag aanvankelijk zonnig droog weer met snelle stijging van temperatuur. Later koelere Westelijke luchtstroming, waarbij de bewolking tijdelijk toeneemt, zonder dat dit aanleiding geeft tot vorming van meer dan een enkele verspreide buien in het Oosten van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1