Waar het hart van de wereld klopt. Internationaal misdadiger met veel fantasie. De Plaats van de Draaikolk. Zo denkt men in Duitsland Gedupeerde grondgebruikers. H. M. de Koningin toont belang-/ stelling voor jeugdvragen. GEMEENTERADEN De roos op de ruïnes. Nederland kriigt indnstriekolen uit Amerika. Alle Duitse jiolitie-agenten zochten hem; De weeldebelasting en de prijzen. Manhattan was oorspronkelijk een Indiaanse nederzetting. Broadway was eeuwen geleden een Voetpad voor de Manhattan Indianen. Manhattan betekent: de plaats van de draaikolk. Zelden heeft een naam zo haar volle betekenis behouden, zij het in dit geval in overdrachtelijke zin. Manhattan was het eiland, dat d«f Hoogmogende Heren van de Staten-Generaal der Nederlanden in de eerste helft van de 17e eeuw zoveel hoofdbrekens bezorgde. Het werd voor de Engelsen een maalstroom van avonturen. En nu Manhattan tot grote bloei is gekomen, nu de machtige gebouwen zich hoog in de lucht verheffen en hier het hart van cfe wereld klopt, nu op Rockefeller Plaza de vlaggen van 53 naties zich scharen rond de Stars en Stripes, is Manhattan een draaikolk van jachtende mensen, van drukke zaken. i Dag en nacht leeft Manhattan teen eeuwig geroezemoes. Het de plaats waar het geluid nim- toer wegsterft. i Een vloedgolf van lawaai en Jicht spoelt door de straten. Zover het oog reikt rijzen de gebouwen op: Rockefeller Center, TO verdiepingen, Chrysler Buil ding. 90 verdiepingen, Empire §Hate Building, 102 verdiepingen/ •Trotse gebouwen, symbolen van de energie van een trots volk, dat jyeet wat het waard is, dat geen last heeft van minderwaardig heidscomplexen. Het accepteren van de gedach te dat iedere Amerikaan gelijke kansen heeft, geeft hen een ge voel van eigenwaarde en onaf hankelijkheid. De Amerikaan zal nimmer een kruiperige houding aannemen tegenover wie dan ook. Deze houding is te verklaren uit de Amerikaanse geschiedenis. als een groot vliegwiel, dat gerui me tijd doordraait, ook al stelt men de machine, die het drijft, buiten werking. Jacht naar de Dollar? Deze vaart wordt dikwijls aan geduid als „de jacht naar de dol lar". Met deze definitie doet men echter de gemiddelde Amerikaan onrecht. Het is niet een jacht naar de dollar, maar veeleer een jacht naar de dingen die men voor de dollar kan kopen: een eigen huis, een auto, een ijskast, een wasmachine, een goede op voeding voor de kinderen; kort om een geriefelijk en prettig le ven. Zou men de banksaldi van de Amerikaan nagaan, dan zou men tot de ontdekking komen, dat slechts een betrekkelijk klein percentage- een noemenswaardig bedrag op een bank hebben ge stort De meeste Amerikaanse gezinnen zijn niet in staat een De immigranten uit alle delen financiële stoot op te vangen. Van de wereld kwamen naar Amerika en ze hadden in de aan vang alle- gelijke kansen. Het lag aan Jiun zelf of ze slaagden of mislukten. En waar om zouden ze jaloers zijn op de mensen met groot kapitaal? De depressie van 1929 heeft de Ame rikanen de relativiteit van geld doen inzien. Tijd is geld. Deze vaart in Manhattan vindt men, hoewel enigszins matiger, in geheel Amerika. De Amerikaan is licht geneigd om te- overdrijven. Dat doet hij, dunkt mij, ook in zijn werk. We hebben geen tijd om rustig te zit ten en bijvoorbeeld een boek te lezen, zei mijn gastheer onlangs. Dit heeft eveneens betrekking op de jacht naar bezit. Het is de Amerikanen te verge ven, dat zij in de voorgaande eeuwen meet aandacht hebben besteed aan materiële dingen dan aan culturele. Er moest gewerkt worden en er is gewerkt. Over de resultaten ervan staat men ieder ogenblik verbaasd. Geef de Ame rikaan de ruimte en hij werkt energieken dan de gemiddelde Europeaan. Dit komt b.v. tot uiting in de architectuur. Men zou verwachten, dat Ame rika, nu het gekomen is tot wel vaart, eens de tijd zou nemen voor culturele zaken. Dit is even wel nog steeds niet het geval. De jacht naar materiële welvaart is Het afbetalingssysteem, dat hier tot grote bloei- is gekomen, ■belemmert ook het sparen. Wan neer de Amerikaan niet voldoen de contanten heeft om een auto te kopen, neemt hij geld op, koopt de auto en betaalt in ter mijnen zijn schuld, verhoogd met een behoorlijke rente, af. Even zo doet hij met andere artikelen, huisraad bevoorbeeld. Hij leeft zijn geld vooruit. Maar zodra het land een beroep op hem doet, zo als in de oorlogsjaren gebeurde, dan is hij onmiddellijk klaar om 's lands financiën te steunen. De verkëop van de bekende Bonds was een groot succes. Tjjd gaat niet snel genoeg. De Amerikaan leeft zijn geld vooruit, zei ik net, precies zo doet hij met de tijd. Het vliegwiel draait door. In New York merkt men dat sterker, dan ergens elders. De tijd gaat nooit snel genoeg. Amerika leeft jaren in de toe komst. De IJsshow, die in 1947 wordt gegeven,noemt men IJs show 1948, de auto gebouwd in 1947 heet modél 1948. Zo vliegt het Amerikaanse leven in een grote machtige wenteling met èen duizelingwekkende snelheid. Midden in het drukste deel Manhattan zitten enkele parel grijze duiven op het trottoir. Ze storen zich niet aan het gedruis. God strooide een handvol pa rels in een bonte draaimolen. TINY MULDER. Ons land heeft van' de oorlog geleden. Erger zelfs dan.de meeste andere Europese landen, Polen en de Oekraïne misschien uitge zonderd. Meedogenloos hebben de benden van het „Derde Rijk" in de dagen ng Arnhem hun schennende handen rusteloos in sa distisch vernielingswerk uitgestrekt naar die laghe bi der see. Doch ook dit Duitse wapen werkte als een boemerang: met feilloze zekerheid keerde het terug naar zijn meester, en maakte die meester tot slaaf. Als een vloedgolf daalden steeds meer en steeds zwaarder, vernietigende bommen op de Dui tse-fabriekssteden. Zij beukten het laatste restje van geloof aan Endsieg de grond in. Loeiende sirenes, gierende bommen, begerig lekkende fosforvlammen en kreunende, creperende mensenmassa's, dat was Duitsland 1945. Toen kwam de capitulatTe in Naar wij van bevoegde zijde vernemen is met de Amerikaan se hulpverleningsorganisatie C. A. R. E. (cooperative for Ame rican remittances to Europe) 6en overeenkomst aangegaan, vol gens welke deze organisatie „aanzienlijke' hoeveelheden" in dustriekolen gratis ter beschik- Ifing zal stellen van Nederland. De C.A.R.E. wenste oorspron kelijk, meer overeenkomstig haar doelstelling, huisbrandko- lo-n ter beschikking te stellen. Van Nederlandse zijde werd er echter op gewezen, dat er in Nederland meer behoefte be staat aan industriekolen. Hierop is besloten aan Nederland in-, -dustriekolen te verstrekken, waarop dan de Nederlandse re gering-een overeenkomstige hoe veelheid huisbrandkolen ter be schikking. zal .stellen. Op welke wijze deze aan particuliere ver bruikers ten goede zullen ko men is nog niet geregeld, ter wijl nog evenmin bekend is welke categorieën van dit aan bod zullen kunnen profiteren. Nederland is het eerste land in Europa waarmede zulk een overeenkomst wordt aangegaan. Slaagt deze proef dan zullen waarschijnlijk soortgelijke over eenkomsten worden afgesloten met andere landen, welke ge- bfek hebben aan kolen. hotel „De Wereld" te Wagenin- gen„ de onvoorwaardelijke over gave op de Luneburgerheide. En toentoen werd het stil. De overlevenden voelden zich als holbewoners na een hevig onweer, oneindig opgelucht, maar toen zij zagen welk een schade was aan gericht, zonken zij terug in hun apathie en leefden voort als me chanisch voortbewogen poppen in een schimmenspel. En tweë jaar vergleden in een monotone regelmaat van ellende en gebrek. De blaren vielen en groenden. Gras woekerde op de puinhopen, fel bloeiden en bloei en ook nu weer lupinen en wilde rozen tussen zwart geblakerde muurbrokken, wortelend in de voegen en spelten van puin en verbogen staalwerk, waaronder nog honderden Jijken liggen van jaren geleden gedode Duitsers. Zie, dat is Duitsland. De roos in de woestenij, roepend, ja schreeuwend van Gods heilige toorn die zwiepte en geselde over de ruggen van het volk, dat zich waande beter te zijn dan ande ren, wier leiders zich vermaten God uit de hemel te stoten. Zij waren het, zij alleen. Hun God, dat was Adolf Hitler, der Führer. Maar Hij die in de hemel troont, Hij heeft gelaghen. Zijn lachen klonk door in het gieren der granaten, in het steunen van een stervend kind dat in doods angst om zijn moeder schreeuwde En zijn heilige lach klinkt nog na in het vergane Duitse rijk. Maar ook is daar, en eveneens in die bloeiende roos op de puin hopen, de zachte, dwingend-no- dende stem van de Heiland: „Komt allen tot Mij, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven". Dat is het wat ik beluisterd heb in de puinhopen van Frank furt en Berlijn, van Darmstadt en Mainz. En dan word je stil. Dan voel je geen leedvermaak njeer. Dan lach je niet, want je weet dat je lachen boos is. Neen, dan beef je en je dreigt te verstikken in het puin dat steeds nauwer om je toekomt, dat je omsingelt, je dreigt te be delven en je weet dat God niet alleen om de Duitsers heeft ge lachen. Steeds enger wordt het, steeds donkerder en steeds be nauwder. En dan als je geen uitkomst meer ziet, dan zucht je: O, God, wees mij genadig. Goddank het cjonker wijkt, de spleet wordt wijder, op de puin hoop bloeit 'n roos, zacht geu rend. Uit de verte fioor je een dwingend-nodende stem, helder en teer als de bellen van een- thuiskerende kudde: „Komt allen tot' Mij die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven". Vergoeding bewerldngskosten. De mededeling van Landbouw- herstel in het Zeeuws Landbouw blad van 31 Mei j.l., omtrent de. beëindiging der regeling van ver goeding voor herstelbewerkingen heeft Zo schrijft ons de Prov. Voedselcommissaris Van Zeeland onder de getroffen landbouwers teleurstelling gewekt. ^Daarbij vereenzelvigt men bij het leven van de publicatie de RijkslandbouwvoorHchtingsdienst met de consulent voor de Zeeuw se eilanden, Landbouwherstel met de Inspecteur voor Zeeland en verwijt men beide, zo gezien terecht, een grove stijlloosheid. De mededeling draagt evenwel geen provinciaal, maar een lan delijk karakter, is ten Departe- mente. opgesteld en de verschil lende provinciale inspecties van Landbouwherstel ter publicatie toegezonden. Wanneer men nu bedenkt, dat in Nederland naast de circa 70.000 ha., die met zout water werd geïnundeerd, ook nog 175.000 ha. Onder zoet water ging en deze „zoete" inundatie!? uiter aard thans hersteld zijn, dan zal men de juistheid van de alge mene strekking van de publicatie ook niet mogen ontkennen. In dit verband wordt het mis schien op prijs gesteld, ons oor deel omtrent het hei-stel van de „zoute" inundaties te vernemen. In het slotartikel van zijn vlug schrift „Het zoute bedrijf" gaf de Rjjkslandbouwconsulent voor Noord Zeeland en Goeree-Over- flakkee als zijn mening, dat uit zonderlijke omstandigheden daar gelaten bij verstandige keuze der gewassen en een doeltreffende bemesting, aangenomen, dat de bewerking van de grond en het toedienen van bet gips doelmatig is geweest, het aantal mislukkin- kingen minimaal zal zijn. Wjj stellen .er prijs op te verklaren, dat ons beider standpunt in deze aangelegenbeden in geen enkel opzicht is gewijzigd. Ook de „zoute" inundaties zul len in vele gevaltén zodanig her steld blijken, dat geen belang rijke oogstverminde'ring zal op treden. Maar wij zijn ons terdege bewust, dat er gebieden zijn, met ongunstiger vooruitzichten, zoals Walcheren, waar het gips zijn heilzame werking nog niet heeft verricht en Schouwen met plaat selijke sterker zoute kwel dan voorheen? En wij beseffen heel scherp, dat uitzonderlijke omstandighe den de gehele cultuur in het voormalig met zout water ge ïnundeerde gebied nog ernstig parten kan spelen. Zowel streeksgewijzen als inci denteel zullen zich daarom geval len voordoen, waarin de regeling voor de vergoeding der bewer- kingskosten nog moet worden toegepast. Maatregelen ter ver krijging der benodigde gegevens voor de uitvoering daarvan zijn reeds gettoffen. - Toestemming hiervoor van het Departement is bereids verkre gen. r De draad rolt af. „Inderdaad dat ben ik",was het korte commentaar van de Duitser. Hij was in Kaldenkir- chen geboren en veel in Holland geWeest. Er volgde een omstan dig verhaal van de teleurstel ling, welke hij ondergaan had, toen hjj in oorlogstijd van het Oostfront thuis komend zijn vrouw in Recklinghausen met een minnaar had aangetroffen. Hij had korte metten gemaakt en vrouw en minnaar doodge schoten. De Arnhepise politie vond in Recklinghausen geen bevesti ging van Kneips verhaal, want de vrouw en de twee kinderen waren beiden in leven, dat de vrouw en ook Kneips zuster niet erg gecharmeerd waren op zijn terugkeer was een veeg te ken in de richting, dat Kneip heel wat op zijn kerfstok had. Nog een verhaal. Op deze nieuwe leugen be trapt, had Kneip intussen voor de politie een nieuwe geschie denis in petto. Er kwam nu een verhaal over een meisje dat dreigde misbruik te maken van de wetenschap dat Kneip dienst had willen nemen in het Franse Vreemdelingenlegioen en toen zij de Gestapo er in had ge krengd, had hij „het meiske en de politieman, die het onderzoek leidde, het levenslicht uitgebla zen". Er waren moeilijkheden ge weest met politie en toen was concentratiekamp zijn lot ge weest. Daar had hij een Bra bants predikant geholpen en toen de oorlog ten einde was had hij zich in Nederland bij die dominee vervoegd om steun. Door de mand. De betrokken predikant ken de inderdaad Kneip terug, die had in de kamptijd op krukken rondgescharreld en inderdaad zijn medegevangenen veel ge holpen. Kneip stelde zich daar voor echter schadeloos door de dominee voor f 150 op' te lich ten.^ In Holland heeft K. een Amsterdamse weduwe armer gemaakt en zich meermalen aan fietsendiefstal schuldig gemaakt. Langzaam maar zeker kwam de Arnhemse recherche achter de waarheid. Mede door het feit dat K. zich eens had laten ont snappen, dat hij in Aken in de gevangenis had gezeten. In Aken wist men te vertellen, dat Kneip in vier Duitse plaatsen gezocht wordt wegens roofmoord hij heeft een bejaarde vrouw met een hamer de hersenen ingesla gen en beroofd -wegens een andere moord, en wegens enige diefstallen. Dat is allemaal na de oorlog gebeurd: Kneip gaf zich uit als ambtenaar van het bureau huisvesting en daar men in Duitsland nu eenmaal ook een beetje sukkelt met het wo- ningproblèem had hij veel werk te doen. Hij stal als een raaf en bij tegenstand sloeg of stak hij er op" los. Zijn enige hoop is, dat de Nederlandse jus titie hem eerst ter rekening en verantwoording zal roepen voor zijn hier te lande gepleegde mis drijven, dat verlengt zijn leven, want in Duitsland zal hij de doodstraf moeilijk kunnen ont lopen. Ongedwongen samenspreking op Het Loo. Te Metz is het proces geopend tegen Joseph Bilger, voor de oor log hoofd van de autonomistische beweging der groenhemden en later politieke raadgever van gouwleider Burckel. FEUILLETON de feutjd vat* fan-hicfte JC&Utofeatt<Uc door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 19) o— „Ik zal je wel helpen Neel, op het kussen naast haar. als ik hier dan blijven mag. Ik hoef alleen maar een beetje eten .en misschien es een beetje kle ren, maar bijna nooit. Ik kan hard werken. Ik zal koeien leren melken en ik kan ook op het land werken. Ik kan alles wel. Is dat goed?" Neel trekt de deken wat. ho ger, een lome rust zinkt in haar. Het is goed, dat hier iemand naast haar ligt. Ze is bang ge weest, ze heeft deze nachten niet anders gedaan dan vreselijk gedroomd. Wat zegt dat kind? Ze wil alles wel? En dan, in het donker van deze nacht kijken twee ogen haar aan, twee angstige grijze ogen. Het zijn de ogen van dit kind niet, het zijn de ogen van de moeder van dit kind. En ze vra gen, smeken, dringen „Het kind", zegt die moeder, „het kindEn „ja" zegt zij. Nee], „ja.-..." Jannigje speurt in het donker naar iets dat moed kan geven, maar ze ziet niets dan een vlek Isis dat goed, Neel?" „Jaja zeker, dat is wel goed." Maar de angst wij kt nog niet, het café staat scherp "in haar ge grift, twee zwarte ogen dreigen in de verte. „Maar.... maar ze weten het niet bij.... bij vader „Dat geeft immers niet, ik zal er wel heengaan morgen en zeg gen, dat je bij mij moet blijven, dat ik je niet meer missen kan. Dat komt immers wel goed" Jannigjes hoofd zakt neer op het kussen, haar lichaam ont spant zich. Uit haar wijdopen ogen glijden brandend hete tra nen. Ze wordt zo warm van bin nen Ze draait zich om op haar zij en legt met een kinderlijk gebaar een hand onder het hoofd op het kussen. Ze sluit de ogen en zucht: diep en gelukkig. V. Een mens zoekt zijn weg. De Arnhemse politie heeft hem. Een 36-jarige Tbuitser zit .thans in het Arnhemse Huis Van Bewaring in afwachting van het lot, dat hem te wachten staat, want in de gevangenisboekhouding staat hij nu te boek als een ongewenst vreemdeling, voor wie ook de Britse militaire missie in bezet Duitsland en de criminele voorlichtingsdienst in Den Haag belangstelling hebben. De man, die zich Jean Mathieu van Rengen noemde, heeft thans een straf van zes maanden als rijwieldief achter de rug. De Arnhemse vreemdelingenpolitie kreeg echter belangstel ling voor hem. I Eerst gaf hij zich uit voor Heinrich Horsten, schrijver van beroep. Hij zou in het semina rium van Steyl in Limburg voor priester hebben gestudeerd en daar de Nederlandse taal heb ben geleerd. Als pseudo-schrij- versnaam voerde hjj Herbert Alexander en vlotweg noemde hij een stuk of vijftien titels van boeken vol proza en poëzie op welke door hem zouden zijn geschreven. Inderdaad: de schrijver Her- bert Alexander bestond en de Jannigje komt de staldeur uit en loopt het erf over naar de u sloot. Een emmer met goed slin- den, geen handen die sloegen. Ze gort heen en weer aan haar arm. Ze zet die op de vlonder en buigt voorover. Het is een koude stormachtige dag. Als zij het goed door de sloot slaat, snijdt het water hard tegen haar handen. Er loopt een diepe rimpel dwars over haar voorhoofd: af en toe slaat ze gejaagd de ogen op en zoekt de weg af, die zich in de verte verliest tussen de uitgestrekte weilanden. Jannigje Kolenbrander is be zig volwassen te worden. Haar lijf is mager en houterig geble ven, maar het gezicht is in deze jaren veranderd. De dunne lip pen zijn bijna attyd vast opeen gesloten. Het gezicht heeft een driehoeksvorm gekregen, r die puntig uitloopt naar de spitse kin Het zware haar ligt in een stevige knoet achter tegen het hoofd gespeld. Het maakt de in druk, dat die haarknoet het hoofd min of meer achterover- trekt. De blik van de grote grijze ogen is meestal stug en in zich-r zelf gekeerd. Het gebgurt maar een enkele keer dat een mild heid zich baan breekt door de stugge afweer heen en haar ge zicht verandert en jong maakt. Het is dan dat 'de mensen in haar omgeving haaT verwonderd en verbaasd blijven bezien. De jaren op de boerderij van Neel hebben haar rustig, gezond en weerbaar gemaakt. Er zijn geen ogen geweest die dreig- inhoud van diens werkstukken klopte met de verstrekte gege vens. In het Seminarium bleek Heinrich Horsten aanvankelijk een onbekende, maar toen de man, opnieuw gedetailleerd be schreef wie zijn leermeesters daar waren geweest, hun namen en leeftijden noemde en sprak over de gewoonten der inrich ting, besloot de politie de ge vangene naar Steyl te brengen. Daar herkende men hem als oud-leerling, maar de admini stratie wees een andere naam uit „Lambert Kneip". Heeft gewerkt, gegeten en ge slapen. In het café is zij nooit meer terug geweest, ook niet toen er een boodschap gekomen is, dat haar vader een lichte beroerte had gehad. Ze h«ft Neel alleen naar huis laten gaan zonder zich een ogenblik te bezinnen Ze heeft die dag bij al het werk ook het eten gekookt en de borden ge wassen. Ze heèft die avond in de bedstede gelegen en elke gedach te aan huis zorgvuldig verme den. Ze heeft de volgende mor gen zwijgend naar Neel geluis terd en is op dit gesprek nooit meer teruggekomen. Kolenbran der is hersteld en het leven in het café zal daarna wel zijn oude gang zijn gegaan. Ze denkt daar niet over na, althans, ze tracht dat niet te doen. Het leven op de boerderij is eenvoudig en sober, maar goed. Ze is zich bewust volwassen te worden, maar in haar weerbaar lichaam bedwingt ze elk verlan gen. Ze heeft te veel gezien en be leefd en ze wil niet anders ver langen _dan dit leven bij Neéï op de boerderij, dat haar sterk er, rustig heeft gemaakt. Toch is het vandaag met haar rust en zekerheid gedaan. Neen, al langer. Ze bekent dat zichzelf als ze opstaat van de vlonder en weer neerknielt op het andere been. Veel langer. Wijontvingen het navolgende communique: Dezer dagen ontving H. M. de Koningin op paleis Het Loo een achttal jongeren om met .hen van gedachten te wisselen over wat er omgaat in de Nederland se jongerenwereld en te verne men hoe de jongeren zich voor bereiden op de® taak die zij straks in de Nederlandse en Europese samenleving hebben te verrichten. Er ontwikkelde zich een le vendige en belangwekkende dis cussie, die enkele uren duurde. De jongeren vertelden H. M., welke moeilijkheden zich thans voordoen in jeugdland, met wel ke problemen geworsteld wordt en in welke richtingnaar hun mening het jeugdvraagstuk diént te worden aangepakt. Uitvoerig werd stil gestaan bij de» nood die er heerst onder' de jeugd en in het arbeidsleven, met name bij de problemen beroepskeuze en scholing, bij het werk onder de grotestadsjeugd en de sfeer waarbinnen de verschillende Nederlandge jeugdgroepen thans leven en werken. Hierbij werd ook gesproken over de jonge landgenoten die thans onder de wapenen zijn H. M. bleek diep mee te leven met - onze militairen, niet het minst met hen die naar Indië gingen. Hoogtepunt van de bespreking was stellig het gedeelte dat ge wijd was, aan de vormgeving van de toekomst van de jonge generatie en aan het Nederland en Europa van morgen. H. M. nam -met grote belangstelling kennis van de gedachten, die t. a. v. deze vragen door de jon geren naar voren werden ge bracht. De discussie bewoog zich hier bij over een zeer breed terrein. Dit moge blijken uit enkele punten die o.m. aan de orde kwamen: hoe voorkomen we werkloosheid in de toekomst, welke positie zal de jonge vrouw innemen bij het grote werk dat komt, wat is de taak van dë voorhoede van het jonge geslacht, welke geestelijke krachten zijn nodig om de nieu we realiteiten te beheersen. Het gesprek had een onge dwongen karakter. Van een offi ciële audiëntie was zeker geen sprake. De enige aanduiding die klopt is: de Landsmoeder sprak met enkele jongeren uit het na tionale" huisgezin. Zij luisterde aandachtig naar wat hen en zo talloos veel jon geren bezig houdt. Zij informeer de, zij antwoordde, zij was mid den onder hen. Bjj het afscheid was het geen frase, toen werd gezegd: „Maje steit, in uw rede op de Woeste Hoeve verklaarde u met de warmte van uw hart achter ons te staan. Wij geloofden dat. Nu hebben wij het bevestigd gevon den. Wij zullen het allen aan onze leeftijdsgenoten zeggen". H. M. de Koningin gewaagde in haar slotwoord van de ont zaggelijke verantwoordelijkheid dié Nederland draagt en de om vangrijke taak die de jongeren te vervullen krijgen. Met nadruk getuigde zij hierbij van haa.r vertrouwen, dat de jonge lich ting in hechte samenwerking met de ouderen het uiterste zal geven en haar gevallen kame raden niet zal willen beschamen. De bespreking werd onderbro ken door de koffiemaaltijd, die H. M de Koningin, vergezeld van haar particulier secretaresse mej. Geldens en haar hofdame mevr. de Beaufort, met haar jon ge gasten gebruikte in de ridder zaal van het Oude Loo. Ook aan tafel werd levendig gepraat. H. M. vertelde enkele herinnerin gen aan Engelandvaarders die haar bezochten en aan het Lon den van de oorlogsjaren. fiiisCH. Kruis of Halve Maan. Dezer dagen werd gemeld, dat te 's-Gravenhage is gearriveerd de heer Q. Haviz, die uit Brits- Indië naar Nederland is gekomen om hier te werken onder de In donesische moslims hier te lande en om te trachten ook Nederlan ders voor de Islam te winnen. Aan een verslaggever van het A.N.P. verklaarde deze Moham medaanse zendeling, dat hij zeer optimistisch was over de moge lijkheden om in* Nederland de Islam ingang te doen vinden. Wij hebben zo zeide hij reajls missionarissen naar vele landen van Europa uitgezonden en over al* hebben wij met succes ge werkt. Het ligt in de bedoeling om in Den Haag-zo spoedig mo gelijk een moskee te openen. Droevig teken des tijds. Wie denkt bij het lezen van deze dingen niet aan het aangrij pende woord uit Openbaring 2: „Maar ik heb tegen u, dat gij uw gerste liefde hebt verlaten. Gedenk dan waarvan gij uitge vallen zijt en bekeer u, en doet de eerste werken; en zo niet, ik zal u haastelijk bijkomen en zal uw kandelaar van zjjn plaats weren, indien gij u niet bekeert". In verband met de invoering van een weeldebelasting voor be paalde categorieën luxe-goederen is een regeling getroffen voor het doorberekenen van deze belasting in de prijzen. Krachtens deze regeling mag 3e fabrikant of importeur, die de weeldebelasting is verschuldigd, de wettelijk geoorloofde prijs van de betrokken goederen verhogen met ten hoogste 14 pet., behou dens indien hij rechtstreeks aan een consument levert. In dit laat ste geval mag de prijs slechts met 10.5 pet. verhoogd wor den. Wederverkopers mogen op hun beurt hun verkoopprijzen slechts verhogen met hetzelfde bedrag in geld waarmede hun inkoopsprijs als gevolg van de weeldebelasting is gestegen. De leverancier is in verband daarmede verplicht de grootte van dit bedrag op de voor de wederverkoper bestemde fac tuur aan te geven. Deze bepalingen zijn niet van toepassing, voorzover de prijsre geling* van een bepaald luxegoed na 30 Juni j.l. is of wordt her zien, daar in dat geval lrij de vast stelling van de nieuwe prijs reeds met de heffing van de weeldebe lasting is rekening gehouden. De Sowjét-militaire autoritei ten hebben 19 Duitsers gearres teerd, die in het bezit waren van Duitse geweren en munitie. Zij worden verdacht van het plegen van misdaden en worden door een militair tribunaal berecht. Het is al weken dat een ang stig voorgevoelen haar op de hielen zit, dat een vreemde schrik haar de ogen doet neer slaan voor Neel; ^at ze in de bedstede onbeweeglijk wakker liggen en van elkander wéten, ELLEWOUTSDIJK. Maandagavond kwam de ra;*d dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van de burge meester. Op een ingekomen verzöek van G. Minderhoud om onthef fing van hondenbelasting werd afwijzend beschikt. Besloten werd een kasgeld lening groot f 10.000 aan te gaan per 1 Juli a.s. Voor de houw van woning wetwoningen heeft de gemeen te nodig 2 percelen grond van de fam. van Hattum en een per ceel van de Ned. Herv. kerk. Betrokkenen hebben besricht dat; zij genegen zijn de grond op nader overeen te komen voor- wwaarden af te staan. Mitsdien zullen B. en W. in nader over leg met betrokkenen treden. Voorts werd besloten de aan besteding van de O.L. school bij uitnodiging te doen plaats heb ben. Bij de rondvraag informeert de heer Platschorre naar de huisvesting in het Van Hattum- huis. Vervolgens vroeg de heer Oele de straten in de Lange- viele en de Breestraat te doen herstellen. De voorzitter zegde toe een spoedig herstelte doen bewerkstelligen. HEINKENSZAND. Maandag kwam de gemeente raad bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Funk. De vereniging Eigen Erf cn de vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland werden subsidies van f 25 toe gekend. Op verzoek van de School met de Bijbel zullen 2 waarschuwingsborden geplaatst worden bij deze school, verder 1 op het dorp bij de U.L.O.- school en 1 bij de R.K.-school. Dhr. de Leeuw is niet tevre den over de handhaving van de maximumsnelheid en verzocht dat ze wakker zijn. Plotseling spant haar boven- i een strenger optreden van de lijf zich strak en recht boven de politie. De geméenterekening vlonder, haar ogen turen scherp op de verlaten weg aan de over kant van de sloot. Er komt -een kleine boerenkar wer<i voorlopig ^Vastgesteld met en ontvangst van f 540048 en de uitgaaf van f 538539. Met de aanbesteding van de aanrijden, een grof boerenpaard 1 herbouw van de R.K.-school is loopt daarvoor in gelijkmatige j de raad in een impasse gebracht, draf. Bij vorig raadsbesluit was aan- Als de wagen dichterbij komt genomen dat deze herbouw door buigt ze zich snel «voorover en plaatselijke aannemers moest ge- slaat qen nieuw sjtuk goed door het water, trekt dat op de vlon der, grijpt een volgend stuk uit de emmer. Achter zich hoort ze de wagen Het erf oprijden, maar ze kijkt niet om Eeh man springt van de bok en zet het paard vast. Hij blijft een ogenblik staan kijken naar de voorovergebogen gestalte op de vlonder, dan draait hij zich om en gaat de deel opde deur valt achter hem dicht. Jannigje komt langzaam over eind, ze neemt de emmer met goed van de vlonder en loopt over het erf. Haar mond is een scherpe lijn in haar mager ge zicht, in haar grijze ogen groeit een machteloze woede tegen de man, die de deel is opgegaan. schieden, de enige inschrijvers waren de 'Beren A. J. Bijk en der werd voorgesteld om de vol gende 12 nieuwe woningen te bouwen in het kerkpadje. Er komt dan tot de hoogte einde begraafplaats een straat van 5 m. breed met grasberm. Na veel wikken en wegen of misschien de Van Cittérstraat goedkoper zou uitkomen werd tenslotte afin B. en W. overgelaten om grond van dhr. A. Rijk aan te kopen en het benodigde geld te lenen. THOLEN. Op een in de raadsvergadering van Dinsdag ingekomen verzoek van de vissersver. „Helpt Elkan der" om subsidie voor de her bouw van een schuilhuisje, wera afwijzend beschikt. Zo ook op een verzoek van de gelijkna mige varkensvereniging die om ontheffing van de keurlonen ver zocht. De heer Verduit mérkte hierbij op, dat de keurlonen in derdaad hoog zijn en men lang moet wachten. De eisen door de keurmeester gesteld, vond hij te hoog. Deze eisen worden door zijn Superieuren gesteld, die rekening met de volksgezondheid moeten houden, antwoordde de voorzitter. Daar de kosten nogal hoog worden besloot de raad niet tot aankoop van het perceel Hoog straat 37 (eigen. Ir Lindhout) over te gaan. Aan de firma S. L. Schot zal een vergoeding van f 650 gege ven worden wanneer deze de loods bij de brug zal moeten verplaatsen. De oesterloods van de firma J. en F. Moelker zal door da gemeente voor f 750 worden overgenomen. In de begroting 1946'47 en de bedrijfsbegroting 1946 wer den wijzigingen aangebracht. Het vermenigvuldigingscijfer voor het L.O. werd op 2 gebracht en voor het UL.O. op 1. Aan de heer Geense zal on derhands aanbesteed worden de bouw van nog 5 woningen aan de Hofstraat. De heer Goedemondtvond dit geen goede gang van zaken en had willen zien, dat de Thole- naren er in gekend waren. Na bespreking hierover werd besloten, dat by de volgende aanbesteding ook de Tholenaars kunnen inschrijven. Een voorstel van B. en W. om hen te machtigen maatregelen te treffen .voor de reetauratie P Engels in combinatie voor van de toren (het opstellen van f Z6718, hetwelk aan deze heren plannen en een begroting als- gegund is. mede het aanvragen van een Op het schilderswerk werd eventuele geldlening) werd aan- echter alleen ingeschreven door genomen. De ind-rtijd geraam.- dhr. de Graaf en wel voor d» kosten bedroef i r 156.00U, f 4165. Na hevige discussies waarvan 75 pet. m laste van werd tenslotte op voorstel van het Rijk komt, 10 pet. voor de v IR «et trnrif rtfi dhr. C. Nijsse aangenomen, om een herbesteding te doen plaats vinden tussen de heren v. d. Linde en de Graaf -óm dan het werk direct aan de laagste in schrijver te gunnén. In de, begrotingen '46 en '47 werden enkele wijzigingen aan gebracht. De voorzitter deelde mede dat de huurprijs van de nieuwe huizen in de Wester straat is vastgesteld op f 5.in (Wordt vervolgd.) plaats van f 5.50 per week. Ver- provincie en 15 pet. voor de ge meente. Over een en-ander ont spon zich een flinke discussie, die na stemming uitliep op een goedkeuring der plannen. In antwpord op een tijdens de rondvraag gestelde vraag van de heer Verduit, over het dikwijls onjuiste tijd aangeven van de klok, antwoordde de voorz., dat hierin verandering gebracht' zal worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2