Rusland wenst niet aan Marshall' plan mede te werken. Bevordering doelmatige verdeling woongelegenheid. De Eerste Kamer. Campagne tegen projeGtielengevaar. De wereld weer een illusie armer. West-Europa zet echter door. Reacties na Parijs. Het nieuwe republikeinse kabinet is gereed. Marshall's plan de enige mogelijkheid Ondergedoken Reserve-officieren. Voorgekomen verlaging der feroodprjjzen. Ontroerende taat. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Nieuwe Regering. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Enkele jaren Voor het uitbre-, ken van de oorlog heeft een der toen vooraanstaande socialisten in Duitsland een boek geschre ven; „Proletarischen Glaube", waarin hij getuigenissen gaf van socialistische en communistische arbeiders, omtrent hun levens beschouwing en toekomstver wachting. Uit deze ontroerende getuige nissen blijkt, dat men in brede kringen met het Christendom finaal had afgerekend. Een der ongelovige arbeiders, die zeker kan worden aange merkt als de vertegenwoordiger van een brede groep, schreef het volgende: „Er zal geen opstanding en geen eeuwig leven zijn. Dat hoop ik. Het zou vreeselijk zijn te denken, dat deze kwelling nog zou voortgaan. Ik heb steeds met nood en zorg te kampen gehad en ik heb dikwijls hon ger geleden. Door de eeuwige jacht naar een hap eten ben ik to- niets anders gekomen. Ik koester voor de dood geen vrees en ik zie herp gerust en met een zuiver hart tegemoet. Ik kan niet meer opstaan en ik wil het ook niet. Tenzij er een meer Christelijke mensheid was dan die van nu". Ontroerende taal. Altijd nood en zorg en geen hoop. voor de toekomst. „Er zal geen opstanding en eeuwig leven zijn". Ja, zoo hadden socialisten en communisten het geleerd. Maar het was geen overtuiging ge worden. „Dat hoop ik". En dan die schreeuw aan het slot: - „Tenzij er een meer Christe lijke mensheid was". Als er nog iets te hopen is dan moet het toch komen" van diè zijde. Wat is door de socialistische en communistische leerstellingen toch oneindig veel verwoest. Maar óók: welk een ontzaglijk grote en, grootse taak ligt hier voor de belijders van de Chris tus. Zij hebben te zijn het zout der aarde; het licht op de kan delaar. Ook op sociaal gebied. ZEEUWSCH DAGBLAD De Eerste Kamer heeft Woens dag zonder stemming goedge keurd de wetsontwerpen: 1. Goedkeuring van het sta tuut van de internationale vluch telingen organisatie, ondertekend te New York. 2. Hoger beroep krijgsraden te velde, kennisneming van mis drijven buitengewoon strafrecht door de militaire rechter. 3. Wering en verdelging van de coloradokever. De voorzitter Prof. Kranen burg, herdacht de heer W. H. Vliegen, óud-lid van de Eerste en de Tweede Kdmer, waarbij minister van Maarsseveen zich namens de regering aansloot. De voorzitter deelde mede dat, indien deze week de memorie van antwoord inzake de ver mogensheffing-ineens verschijnt, de Kamer weder zal worden bij eengeroepen tegen Woensdag 9 Juli te 12.00 uur. Het a.s. referendum in Spanje. De alliantie van democratische krachten gevormd uit de Spaan se socialistische, communistische, anarchistische en republikeinse partijen, heeft op haar aanhan gers een beroep gedaan om tij dens het referendum dat Zondag wordt gehouden over de wet, waarin Spanje tot een monar chie met Franco als staatshoofd wordt verklaard, zich van stem ming te onthouden. De aanhangers van Don Juan, de Spaanse troonpretendent, hebben besloten zich van stem ming te onthouden. De republikeinse regering in ballingschap heeft bij het secre tariaat-generaal der V.N. een memorandum aangaande het re ferendum ingediend, waarin de aandacht der V.N. gevraagd wordt voor „het nieuwe bedrog" bestemd om <^e indruk te wek ken, dat het huidige regime zich gedraagt in overeenstemming met de resolutie van de Alge mene Vergadering der V. N. Behalve de veelkleurige affi ches op de muren te Madrid, waarop alle klassen worden aangespoord „ja" te stemmen, heeft d,e pers bijna de gehele frontpagina aan het referendum gewijd. 3c JAARGANG No. 684 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 4 JULI 194T Ofv» en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.26 u., onder 21.02 u. Maan op 22.51 u., onder 5.50 u. Hoofdredacteur: R. ZUTDEJ1A Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. V. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Da j. KABELS E te Oom, Db B. 8LOFSTRA te Vlissingen en Dg W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 4 Juli: 3.14 u. 1.96 m., 15.26 u. 1.90 mi» In samenwerking met de ver schillende gemeentebesturen zal de hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse za ken in de provincie Zeeland een grootscheepse actie tegen het projectielengevaar beginnen, De burgerij wordt opgedragen bin nen te voren aangekondigde ter mijnen het eventueel bezit van projectielen, ontplofbare stoffen en vuurwapenen aan te geven, opdat deskundigen tot ruiming kunnen overgaan. Tevens wordt men aangeraden om de kleine oorlogssouveniers, zoals granaathulzen, e.d. te laten onderzoeken, daar bij demonte ring hiervan dikwijls de ontste king is vergeten. Molotof heeft tijdens de vijfde en laatste zitting van de conferentie der drie ministers van buitenlandse zaken te Parijs verklaard: „De Russische delegatie heeft zorgvuldig het door de Franse delegatie -op 1 Juli ingediende voorstel overwogen. Het Franse ontwerp, zowel als het eerder^gedane voorstel van de Britse delegatie, beoogt het opstellen van een economisch program voor geheel Europa, ofschoon het merendeel der Europese landen, zoals bekend, zelf geen nationaal economisch program heeft. De kwestie van de economische hulpverlening der V. S„ waarvan in feite niets definitiefs bekend is, is voor de Britse en Franse regering aanleiding geworden om te trachten een nieuwe organisatie op te richten, die boven de Europese landen staat en zich met hun bin nenlandse aangelegenheden wil bemoeien, zo zelfs, dat zij de ontwikkelingslijn wil bepalen, die door de voornaamste takken van de industrie in deze landen moet worden gevolgd. Landen in hun nabijheid ma ken aanspraak op een overheer sende positie in deze organisatie of in de zogenaamde „coördina tiecommissie" voor Europa, zo als het in het Britse ontwerp heet. Deze organisatie zou, zo als verzekerd wordt, zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van genoemde staten. Het is echter duidelijk, dat, gezien de taken van deze organisatie of de coördinatie commissie, de Janden van Euro pa hun vroegere economische en nationale onafhankelijkheid zouden verliezen, omdat het in de kraam van zekere sterke mogendheden .te pas komt. In ieder geval wordt nu vodV- gesteld, dat de mogelijkheid van Amerikaanse hulp aan dit of dat land een onderdanige houding van het betreffende land t.a.v. bovengenoemde prga- nisatie en de coördinatie-com missie impliceert. Waar zou dat toe kunnen leiden? Er zou nu b.v. eens druk kunnen worden uitgeoefend op Polen om meer steenkool te produceren, zelfs als dit zou gaan ten koste van andere takken der Poolse indu strie, omdat het in het belang zou zijn van zekere Europese landen. De volgende keer zou Tsjecho-Slowaklje zijn agrari sche productie moeten opvoeren ten koste van zijn machine-in dustrie. Men zou dan voorstel len, dat Tsjecho-Slowakije ma chinerieën van andere Europese landen, die goederen tegen ho gere prijzen willen verkopen, ontvangt. De Russische regering kan deze weg niet bewandelen en haar steun blijven verlenen aan voorstellen, die op 30 Juni tij dens deze conferentie zijn ge daan. De Russische regering kan ook niet de buitenlandse steun toejuichten, zoals deze in het laatste Franse voorstel af gespiegeld wordt. Wanneer het streven in de eerste plaats is gericht op het zichzelf behelpen van Europa, de ontwikkeling van zijn economisch potentieel en de uitwisseling van goederen tussen de landen onderling, is dit streven in overeenstemming met de belangen van de Euro pese landen., De Russische delegatie is van mening, dat het nationale initi atief van ieder land op de eer ste plaats moet komen, de spe culaties op buitenlandse steun op de tweede plaats. De Sovjet Unie heeft altijd voornamelijk op haar eigen kracht gerekend". Volgens Molotof zou het Brits- Franse plan Europa slechts in twee kampen verdelen en de Amerikaanse credieten zouden er niet toe leiden dat Europa geholpen wordt, maar enkel tot gevolg hebben, dat bepaalde Europese landen uitgespeeld worden tegen bepaalde andere. O'osténrijkse reactie. Een woordvoerder van de Oos tenrijkse regering uitte zijn „diepe spijt" over het afbreken der besprekingen te Parijs. Er heerst in Oostenrijk, zo zeide hij, „acute bezorgdheid over een Oost-West verdeling van. Europa, met het oog op de" ligging van het land en de „gevaarlijke gienszone". Het betekent tevens, dat het spoedig geregd komen ven het vredesverdrag zeer twij felachtig is. De Britse pers. De Britse pers heeft zich in het algemeen voor het stand punt van Engeland en Frank rijk te Pawn's uitgesproken. Enige bladen spraken de hoop uit, dat de verschillen tussen Oost- en West-Europa nog bij gelegd zouden worden. De „Times" meent, dat Mo lotof geen enkel plan van de hand gewezen heeft, want er bestond er nog geen. De V.S. hebben nog geen concrete voor stellen gedaan en men mag aan nemen, dat het congres slechts met de grootste onwil credieten voor Oost-Europa zou hébben toegestaan. De „News Chronicle" (Libe raal) verklaart, dat Bevin en Bi- dault moeten voortgaan op de ingeslagen weg. De deur voor deelneming van de Sowjet-Unie moet echter openblijven. De „Daily Express" zegt, dat het Kremlin beangst is voor de macht van de dollar, maar wei gert te geloven, dat dit nü een twist tussen de Sowjet-Unie enerzijds, Frankrijk en Enge land anderzijds inhoudt. /De Franse politiek na de mislukking, gen is men van mening, dat de weigering van de Sowjet-Russi- sche regering om mee te werken aan het plan van Marshall tot herstel van Europa onmiddellijk en vérstrekkende gevolgen zal hebben voor de politieke ont wikkeling in Frankrijk. Frank rijk heeft nu vastberaden een stap gedaan op de weg naar vol ledige samenwerking met de V.S. en de landen van West- Europa zonder dat de Sowjet- Unie zich aansluit. Tot nog toe had de Franse diplomatie zorg vuldig het evenwicht bewaard tuss'en medewerking met Was hington en Moskou. Men verwacht, dat Zweden, Noorwegen en Zwitserland sterk zullen aarzelen om een uitno diging van Engeland en Frank rijk tot medewerking aan het plan van Marshall te aanvaar den, daar deze landen druk van de Sowjet-Unie vrezen, en dat zij zich afzijdig zullen houden, gedachtig aan mogelijk militaire gevolgen binnen 1, 2 of 5 jaar. Reacties op mislukken der conferentie. Marshall heeft geweigerd commentaar te leveren op de mislukking der conferentie te Parijs inzake de Amerikaanse hülp aan Europa. Officieel had hij nog niets vernomen, zo zei hij. Hij wilde evenmin zeggen, oi hij zijn goedkeuring hecht aan het Brits-Franse plan om teza men bij te dragen tot verwer kelijking van de voorstellen van Marshall, maar men neemt aan, dat Marshall zijn zienswijze reeds aan de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zo even genoemde landen heeft kenbaar gemaakt. Amerikaanse autoriteiten be tuigden intussen officieus hun „diepe teleurstelling". Men koestert nog enige hoop, daj de Sowjet-Unie zal mee werken, wanneer de plannen eenmaal uitgevoerd worden. Ook de algemene secretaris van de V. N., Trygve Lie, ver klaarde zeer geschokt te zijn door het uitblijven van een re sultaat te Parijs. Bevin brengt bezoek aan Bidault. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft om 10 uur een bezoek gebracht aan zijn Franse ambtgenoot, Bidault. De besprekingen tussen Be vin en Bidault eindigde even na 12 uur. Op een vraag, of zij vorderingen hadden gemaakt, antwoordde Bevin: „Wij maken altijd vorderingen". A.F.P. verneemt, dat er tij dens het onderhoud tussen de beide ministers concrete beslui ten zijn genomen. Er zal spoedig een communiqué worden gepu bliceerd. Reuters diplomatieke corres pondent te Parijs verneemt, dat Bevin en Bidault overlegden, wel- ke stappen na het afbreken der besprekingen tussen de drie mi- nisters zullen worden genomen en dat deze stappen naar men j gelooft o.m.de volgende zijn Het versturen van uitnodigingen aan alle Europese landen, be halve de Sowjet-Unie en Spanje, en het sturen van inlichtingen j over het Engels-Franse pro- gramma aan de economische commissie voor Europa, welke j Zaterdag a.s.'te Genève bijeen-' komt. Britse deskundigen waren hoopvol gestemd, dat het moge lijk zal zijn, de bestuurscommis sie en subcommissies over spe ciale onderwerpen tegen het midden van Juli aan het werk zullen zijn. De New York Times en New York Herald Tribune be pleiten voorzetting der bespre kingen der Europese landen over het plan van Marshall zonder de Sowjet-Unie, nu het overleg te Parijs niet tot resultaat heeft geleid. De gehele Parijse pers met uitzondering van „l'Humanite" (Communistisch) veroordeelt de houding der Sowjet-Unie bij de besprekingen. „1' Aube" (M.R.P.) schrijft, dat alleen Molotof verantwoordelijk is voor het verdelen van Europa in twee kampen. Het radicale blad „l'Aurore" verklaart, dat thans moet worden gekozen. „Daarom vragen wij met Bevin, dat Eu ropa „neen" zal zeggen tot Molotof en „ja" tot Marshall. Naar verluidt zuilen de Engels-Franse uitnodigingen aan de Europese landen om deel te nemen aan het ontwer pen van een economisch plan ter uitvoering van het plan Marshall waarschijnlijk te Parijs zo spoedig mogelijk worden verstuurd. Men ge looft, dat dit dit weekend nog zal geschieden. De voorgestelde bestuurs commissie zal naar men ge looft samengesteld, worden uit Engeland, Frankrijk, een ver tegenwoordiger van de Bene lux (België, Nederland en Luxemburg), een Sckandina- visch land en een vertegen woordiger der Oost-Europese Staten (indien deze staten de uitnodiging aannemen). Amir Sjarifoeddin formateur. De christen Sjarifoeddin, lid der socialistische partij heeft met medewerking van Gane en Setiadjit Soegondo 'n nieuw kabinet samengesteld. •Dit kabinet bestaat tut niet minder dan 34 ministers en vice-ministers, welke over de volgende partijen zijn ver- ■deeld: 7 behoren tot de P.N.I., 2 •tot de Partai Boeraeh (arbei derspartij), 6 tot de Partai Socialis, één is katholiek; één behoort tot de Parkindo (Christelijke Partij), één is Communist, acht zijn partij loos, terwijl de overige zeven der benoemde ministers Isla mieten zijn. Het is niet geheel duidelijk, wat hiermede wordt bedoeld. Minstens twee van deze zeven zijn lid van de P.S.I.I., terwijl de verhouding van P.S.I.I. tot de Masjoemi volkomen onduidelijk is. Eén post, n.l. die voor Binnenland- Se Zaken, is nog niet vervuld. Aan het verlangen van Soe- karno is prompt voldaan. Hij had als eis gesteld, dat gisteren voor 12 uur het nieuwe Kabi net gereed moest zijn en het is inderdaad gelukt aan die eis te voldoen. Tot het laatste moment zijn pogingen gedaan om een vier- partijen regering te vormen. Een half uur voor het kabi net tot stand kwam had Soe- karno nóg een onderhoud met Soekiman, terwijl andere voor- „Het plan-Marshall is het enige verstandige woord, dat op dit ogenblik gesproken kan worden", aldus verzekerde Mr M. P. L. Steenberghe tijdens een te zijner ere gegeven maaltijd der Neder landse Club te New York. Mr Steenberglie is afgetreden als economisch adviseur der Neder landse regering in de V.S. en zal de volgende week naar Neder land terugkeren. Mr Steenberghe verklaarde, dat het plan geba seerd is op humanistische princi pes en op een welbegrepen eigen belang der V.S. Ofschoon de ex port slechts een gering deel uit maakt van iiet Amerikaanse eco nomische leven, kunnen de V.S. de markten en hun goodwil in het buitenland niet verwaarlozen. Wanneer zij dit zouden doen, zou er een gevaarlijke stijging der werkloosheid het gevolg van zijn. De schaarste in dollars in Euro pa is oorzaak geweest, dat de multilateral internationale han del ineen is gestort. De meeste Europese landen waren genood zaakt zich zo goed mogelijk te helpen door middel wan bilaterale overeenkomsten. Het is ten zeer ste wenselijk, dat de weg opnieuw gebaand Wordt voor de gezonde multilaterale economische be trekkingen. Mr Steenberghe ver klaarde tenslotte, dat een der. voornaamste mededelingen, die hij in Nederland zou kunnen doen was, dat de vrees in het buiten land voor imperialistische ten- denzen van het plan Marshall of van Wallstreet volkomen onge grond zijn. In het Juli-overzicht der natio nal City Bank wordt ten aan zien van het plan Marshall ver klaard, dat slechts de Europeanen productief kunnen maken. De herlevende inter-Europese handel moet worden aangemoedigd. De wii om te werken en de lust tot handel en bedrijf moeten worden versterkt, de bedreiging met con fiscatie dient te verdwijnen en de inflatie door middel van de bank- biljettenpers, moet waar deze nog voorkomt tot staan Worden gé bracht, In een bespreking over het plan Marshall schrijft Mark Sul livan in de New York Herald Tribune, dat Nederland een van de enkele Europese landen is, die reeds een belangrijke vooruitgang in de richting van het herstel hebben gemaakt door eigen kracht. De Nederlandse indu striële productie bedraagt thans ongeveer 90 van die van 1938. België en Frankrijk hebben zelfs een nog grotere vooruit gang geboekt. Een belangrijke stap in de richting van het her stel vormt de economische unie, die Nederland en België zullen gaan vormen. Winifred Wagner veroordeeld. Winifred Wagner, de schoon dochter van de Duitse componist, is te Bayreuth tot 15 maanden arbeid „in het openbaar belang" veroordeeld. Twee derde van haar vermogen wordt geconfisqueerd voor scha deloosstelling. Zij werd geclassificeerd onder de „actieve nazis". Egypte en het Vaticaan zijn overeengekomen diplomatieke aanstaande personen uit de Has- joemi met Sjarifoeddin verga derden. Deze besprekingen ble ven echter zonder resultaat. En zo heeft tenslotte Sjari foeddin een Kabinet gevormd in hoofdzaak steunend op de Sajap Kiri, de grootste groep in het parlement en de P.I.N. Er is dus na veel moeite een nieuw kabinet gekomen. Van veel meer belang is echter in welke -richting het zal koersen. Persgesprek met Soekarno. Een redacteur van „Het Vrije Volk" had een uniek persge sprek met Soekarno. Veel nieuws werd daarbij niet verteld. Op de vraag b.v. of de republiek diplomatieke betrek kingen heeft aangeknoopt met Syrië en andere Arabische sta ten en of dit in overeenstem ming is met füe overeenkomst van Linggadjati, werd geant woord, dat jje republiek dien aangaande nog geen officiële rapporten had ontvangen. Wel is gebleken, dat Soekar no b.v. ten opzichte van de in te stellen gendarmerie niet van zins is aan de Nederlandse eis te voldoen. Reactie te Batavia op het nieuwe kabinet. Na lezing van de namen dei- nieuwe kabinetsleden heelt een hooggeplaatste Nederlandse woordvoerder te Batavia tegen over Aneta verklaard: „Dit nieu we kabinet sluit de deur niet". In gezaghebbende Nederlandse kringen wenste men zich niet te binden aan een verklaring omtrent de verwachting betref fende de eventuele republikein se antwoorden. Wel betreurde men het in hoge mate, dat de naam van Sjahrir op de nieuwe lijst niet voorkomt. Men consta teerde, dat Djogja met succes getracht heeft zoveel mogelijk republikeinse groeperingen in 't nieuwe kabinet te verenigen en men achtte voorts de rol van de Islamietische partij zeer op merkelijk. Republiek sluit vriendschapsverdrag met Sirië. De regering van Syrië heeft medegedeeld, dat op 2 Juli op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Damascus een vriend schapsverdrag tussen de Syri sche en Indonesische republiek is ondertekend. In Franse parlementaire krin- de Amerikaanse hulpverlening betrekkingen aan te knopen. De aanwijzing van suikerbonnen. Met ingang van Donderdag 3 Juli zal, teneinde de detaillis ten in de gelegenheid te stellen hun zaken voor vacantie te slui ten, tot eind Augustus eenmaal per veertien dagen een bonnen- lijst worden gepubliceerd. In verband hiermede zijn in de bonnenlijst van deze week ook de bonnen voor suiker, ver snaperingen en zachte zeep op genomen, welke eerst de vol gende week aangewezen zouden moeten worden. Op 28 Augustus zal de weke lijkse bonaanwijzing hersteld worden; en de-suikerbon komt dan weer een week later, dus op 4 September. De Amerikaanse staatssecretaris George Marshall, ontwerper van het Marshall-plan, tekent een overeenkomst tussen de Ver enigde Volkeren en de Ver. Staten van Amerika, welke de sta tus van het permanent hoofdkwartier der Wereldorganisatie in New York omschrijft. V.l.n.r. Trygve Lie, Marshall en Warren R. Austin. Walco N. Volkomen rechtvaardige verdeling onbereikbaar. Verschenen is de memorie van antwoord nopens het ontwerp van wet, strekkende tot bevorde ring van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Waar zo groot mogelijke waar borgen en tegengaan van wille keur en onrechtvaardige verde ling van woonruimte wordt ge vraagd, dient men zich te reali seren, -dat een volkomen recht vaardige verdeling van woon ruimte tot de onbereikbare idea len behoort, en dat het wetsont werp dan ook niet verder strekt dan tot bevordering van een doel matige verdeling. Het ligt in het voornemen der regering om, naast het nemen van maatregelen ter bevordering van een doelmatige verdeling van fle aanwezige woonruimte, de zonder dat een sociaal gerecht vaardigd werktempo behoeft te worden overschreden. Het uitbetalen der schadeloos stellingen ter zaken van oorlogs schade vordert enige tijd in ver band met de noodzakelijke con trole der verrichte werkzaamhe den en ingediende rekeningen. Als voornaamste- oorzaak van de langzame vordering van het herstel der beschadigde woningen moet evenwel het gebrek aan materialen en arbeiders worden genoemd, alsmede het ontbreken van een bevredigende financiële regeling voor de zwaar bescha digde objecten. Er worden voor gebouwen voor vermaak en dans voorlopig geen rijksgoedkeuringen gegeven, be houdens in gevallen van herstel bouw van woningen zo krachtig-!™1 li(*te en zvar? mogelijk te stimuleren. Met het da" „Tf. U^^d oog daarop wordt door de minis-T ter ^an Wederopbouw en Volks- rmSur^ent, acht: In het laa^te huivesting bevorderd, dat een be- gev?Vw°rtde" *js ^waarden lantrriik deel ven de m.ete ™ate. gesteld, dat slechts Weimg of Oud het gemeentebestuur de uitvoer langrijk deel van de quota mate rialen, welke voor de bouwnijver heid beschikbaar worden gesteld, aan de woningbouw ten goede komt. Behalve door materiaalschaars- te wordt de voortgang van de wo ningbouw ook nadelig beïnvloed door een tekort aan geschoolde arbeidskrachten Zéér veel zou gewonnen wor den, indien do arbeidsproductivi teit aanzienlijk omhoog ging. De mogelijkheid tot zuik een stijging acht de regering aanwezig, ook De heer Algera lid van de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog gevraagd of 't juist is, dat die reserve-oficieren, die zich in 1943 op bevel van de vijand in krijgsgevangenschap hebben begeven, hun- salaris als officier hebben genoten gedurende de duur hunner krijgsgevangen schap, terwijl die reserve-officie ren, die het bevel van de vijand niet hebben -opgevolgd, maar die deswege zijn ondergedoken, niets hebben ontvangen. Verder wordt gevraagd of de minister bereid is zo spoedig mo gelijk een regeling te ontwerpen, waarbij laatstgenoemden 'n zoda nige vergoeding krijgen, dat de achterstand wordt opgeheven. De temperatuur in Juni. 2.6 gr. boven normaal. De gemiddelde temperatuur in de maand Juni was volgens het K.N.M.I, te De Bilt 19.4 graden Celsius. Dit is een cijfer dat 2.6 graad boven normaal ligt. De neerslag op de 5 hoofdsta tions bedroeg 45 -mm. tegen 60 normaal. Er wafen 14 totaal droge da gen, 10 dagen met 1 mm. of meer neerslag. Slechts -één dag bracht veel regen (met hagel). Op 1 Juni viel 24.5 mm. te De Bilt. Op deze ene dag viel bijna de helft van de gehele maandelijkse hoe veelheid. Het aantal }uren zonneschijn bedroeg 247 tegen 210 normaal. Protesterende bakkers. De Vereniging van Prot. Chr. werkgevers in het bakkersbedrijf heeft aan de minister van Land bouw verzbeht geen.gevolg te ge ven aan het voornemen de brood prijzen te verlagen. Zij acht deze verlaging niet gemotiveerd en meent dat een ontwrichting van het bakkersbedrijf daarvan het gevolg zal zijn. De vereniging zegt zich ge noodzaakt te zien zich met alle wettige en oorbare middelen te gen dit voornemen te verzetten. Zij dringter bij de minister op aan over deze zaak met het ge organiseerde bedrijfsleven nader in overleg te treden. De „Johan de Witt" naar Nederland. De „Johan de Witt", die in straat Soenda beschadigd werd, zal te Priok hersteld worden en vervolgens op de oorspronkelijk materiaal gebruikt wordt en dat liet werk weinig arbeidsintensief moet zijn. Pandenhonger der overheid. Gerekend over het gehele land is het aantal hij rijksdiensten in gebruik zijnde panden, bestemd of geschikt voor woonruimte, te! schatten' op rond 2200. Panden, welke reeds voor 1940 rijkseigen dom waren, worden hierbij, bui ten beschouwing gelaten. Gegevens betreffende het aan tal panden, in gebruik bij andere overheids- en semi-overheidsor- ganen, welk aantal in verhouding tot het door rijksdiensten in ge bruik genomen aantal niet van grote betekenis zal zijn, zijn niet voorhanden. Uitbreiding van deze te betreu ren ingebruikneming van woon ruimte is als geheel genomen in de naaste toekomst niet te ver wachten. Toch zal de bevoegdheid orrt krachtens het algemeen vorde- ringsbesluit ook woonruimte voon kantoren ten behoeve van da openbare diensten vorderen niet gemist kunnen worden. Gedwongen samenwoning, De gedwongen samenwoning vormt inderdaad een probleem van diep ingrijpende betekenis voor de Nederlandse samenle ving. Een los van de opzet van het onderhavige wetsontwerp te tref fen voorziening ter bevordering van het geschikt makejj van wo ningen voor z.g. dubbele bewo ning, door bijbouwen van keukens en andere bij- en verbouwingen, desnoods semi-permanent, wordt overwogen. Gedacht wordt aan een finan ciële steunregeling voor de geval len, waarin eigenaren vrijwillig bereid zijn hun eigendommen voor dubbele bewoning geschikt of geschikter te makën, voorzo ver daarbij in de huuropbrengst geen compensatie voor de kosten kan worden gevonden. De opzet van het ontwerp is, dat de verdeling van woongele genheid primair aan de gemeente! wordt overgelaten. Dwang tot samenwoning i.an niet onder alle omstandigheden worden gemist, doch er zal door richtlijnen met name tegen wor den gewaakt, dat tot samenwo ning met a-sociale dit woor-d in de ruimste zin genomen personen of gezinnen wordt ge dwongen. Vorderingen meubilair en stoffering. Bij nadere overweging stelt de minister geen prijs op de moge lijkheid van vordering van meu bilair. Vordering van stoffering zou hij wjilen toelaten, ook al gaat het niet om stoffering, welke bij het gebouw behoort^ Beroep, De minister is gaarne bereid aan de suggestie om het beroep op de minister te vervangen door een beroep op Ged. Staten, ge volg te geven. BE BILT ZEGT: Vrij warm. Weersverwachting tot Vrijdag avond Overdag biina overal zonnig droog weer, later echter weer enkele overdrijvende wolken velden, Opnieuw iets hogere temperatuur. In het Zuid-Oos- vastgestelde datum op 9 Juli uit ten van het land weinig wind, Batavia naar Nederland vertrek- in de kuststreken vooral in de ken. - namiddag matige zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1