leu Wijziging Leerplichtwet. Vergadering frov.Staten. LAATSTE BERICHTEN. IN 'T KORT. Gewestelijke Landdag N.C.Y.B. Om 7jui*rU&ek{e. Internationale antömoMeltentoon- steiling. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. Dezer dagen heeft het bestuur van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland vergaderd. T.B.C.-bes trg ding. Het grote nut van een T.B.C. vrije veestapel werd algemeen er kend. Met klem dringt het be stuur dan ook op aansluiting bij de Stichting Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren aan. Import hangars. De financiële consequenties voor de wederopbouw der be drijfsgebouwen zijn zo verstrek kend, dat reeds herhaalde malen is aangedrongen op het bouwen van meerdere hangars. Aangezien de prijs der hangars in Nederland belangrijk hoger is dan in België is op import van uit België sterk de aandacht ge vestigd. Prestaties gedetineerden. Teneinde de prestaties van de gedetineerden op te kunnen voe ren is voorgesteld om deze arbei ders hetgeen zij boven de 50 cent per uur verdienen te laten behou den voor onderhoud van het eigen gezin. Dors-tarieven. Geadviseerd is voor Zeeland geen dors-tarieven vast te stellen, aangezien in het verleden geble ken is dat Zeeland er met de vastgestelde tarieven steeds slecht afkwam. Graanregeling. De regeling zo ze dit jaar zal worden uitgevoerd werd alge meen teleurstellend genoemd. Al hoewel de Stichting herhaalde malen op een aanslagsysteem voor alle producten heeft aange drongen komt er thans een rege ling met dorsbriefjes voor de pro ducten tarwe, gerst en voor de percelen rogge boven de 4 ha., en een aanslag voor haver en de percelen rogge beneden de 4 ha. Met deze regeling denkt men 85 van de oogst binnen te krij gen (vorig jaar 75 De taxatiecommissies wordt hierbij de grote versfritwoordelijk- heid voor de vast te stellen aan slagen onder de aandacht ge bracht. MIDDELBURG. De aanbesteding van de 112 aan de Griffioen te Middelburg te bouwen woningen leverde drie inschrijvingen op, t.w.N.V. Senator Noris Aannemings-Mij., Haarlem, f 2.197.400; Boele en v. Eesteren, Den Haag, f 1.980.00; N.V. v.h. H. Koster en Zn., A'dam, f 2.152.560. Jeugilzang-bijeenkomst. Zaterdag a.s. organiseert de Herv. Jeugdraad een jeugdzang- bij eenkomst in dezelfde geest als zij dit verleden jaar heeft gedaan. Het Middelburgs Muziekcorps, o.l.v. de heer Joh. H. Caro, ver leent haar medewerking. Naast twee koralen zullen een aantal vaderlandse liederen wor den uitgevoerd, terwijl Ds de Vries in de pauze een korte toe spraak houdt. Bij slecht weer wordt de bijeenkomst een week uitge steld VLISSINGEN. Opening Ontspanningszaal Militair Tehuis. Het Bestuur van het Chr. Mil. Tehuis te Vlissingen is met het Prov. Comité tot verzorging van de geestelijke en culturele be langen van de arbeiders in de Wederopbouw tot een overeen stemming kunnen komen inzake de benedenzaal van het Mil. Te huis aan het Bellamypark, ten einde de arbeiders die buiten het kampverband leven in het centrum van de stad een ont- spannings- en conversatiezaal aan te bieden. Door het bestuur werden' tot huisvader en moe der aangesteld het echtpaar L. van Damme-le Feber. Het lo kaal is geheel gerestaureerd en in lichte tinten geschilderd en behangen. Gezellige tafeltjes en een groot aantal gemakkelijke moderne stoelen verhogen de aantrekkelijkheid. Er zijn enige aparte schrijftafels, een biljart, diverse gezelschapsspelen en een schietbaan. Dë verlichting is keurig in orde. In één woord het is er een aantrekkelijke zaal die ruimschoots aan haar doel zal beantwoorden. Maandagavond werd onder leiding van de weth. van Volks huisvesting de heer M. A. van Popering, die de aanwezigen verwelkomde, het Tehuis ge opend. De voorzitter van het Mil. Tehuis, Ds J. S. Hartjes, wees er op dat het huis nu weer aan zijn doel gaat beantwoor den. Hier is hét- Christendom in de practijk, geen sectarisme, doch plaats voor iedereen. De heer Onderdijk bracht de dank uit van de arbeiders die buiten het kampverband leven en het huiselijk leven moeten ontberen. Burgemeester Kolff sprak zijn blijdschap uit, dat hier veel arbeiders werkzaam zijn. Als geestelijk verzorger van de kampen in Z.-Vlaanderen sprak Pastoor Frogen uit Sfchoondijke. Ir Gérber bracht hulde aan de Culturele Commis sie, die al het mogelijke doet om de 2000 arbeiders het ver blijf zo aangenaam mogelijk te maken. Als geestelijk verzorger van het Interkerkelijke Overleg wees Ir Stellener op de rustige om geving die er in de ontspan ningslokalen moet zijn om met elkander de geestelijke noden te bespreken. Nadat enkele con tactmensen van de kampen dank hadden gebracht voor de hulp die aan alle kanten wordt gebo den, verklaarde de huisvader, dat vader en moeder het de be zoekers zo aangenaam zullen maken, dat ze Vrijdags niet meer naar huis willen. Na de officiële opening en het aanbieden' van verversingen, bleven de aanwezigen nog eni ge tijd onder het genot van mu ziek bijeen. Droeve plechtigheid. Zoals wij reeds hebben ge meld werd Zondagmorgen door een loodsboot drijvende op de Schelde het lijk gevonden van een der opvarenden van de juist een week tevoren gezonken En gelse sleepboot Fair Play. Met grote moeite kon het worden ge ïdentificeerd door de stuurman, die reeds uit het Ziekenhuis kon worden oijtslagen. Dinsdagmiddag werd het stof felijk overschot begraven, welke I plechtigheid alleen werd bijge- j woond door de stuurman, een van de drie geredden, de heer Macquelin als vertegenwoordi ger van de Cargadoorsfirma Muller Co. en de heer M. var de Hemel Nan het R.K. Aposto laat ter zee. De bëaarding werd verricht door kapelaan Kamp- schoër. Ver van zijn vaderland en zijn moeder, die weduwe is, rust deze zeeman in de bodem van een vreemd land, doch een bevrien de natie. WAT KRIJGEN WE OP DE BON? Van 6 tan. 19 Juli 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie G). G-01 Brood: 800 gr. brood. G-02 Brood: 400 gr. brood. G-01 Boter: "125 gr. boter. G-02 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. G-01 Melk: 4 liter melk. G-03, G-05 Melk: 7 liter melk. G-01 Vlees: 100 gr. vlees. G-02 Vlees: 200 gr. vlees. G-01 Algem.: 200 gr. kaas. G-02 Algem.: 500 gr. suiker, bo- terhamstroofeel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk. G-03 Algem.: 225 gr. huishoud zeep of 180 gr. toiletzeep. G-04 Algem.: 250 gr. zachte zeep. G-01 Res.: 125 gn margarine of 100 gr. vet. G-03 Res.: 1600 gr. brood. G-04 Res.: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. G-05 Res.: 200 gr. kaas. G-06 Res.: 800 gr. brood. G-07 Res.: 125 gr. boter. Bonkaarten KD, KE 707 (Serie G). G-ll Brood: 800 gr. brood. G-ll Boter: 250 gr. boter. G-12 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. G-13, G-l^Melk: 12 liter melk. G-ll, G-12 Vlees: 100 gr. vlees. G-ll Algem.: 100 gr. kaas. G-12, G-13 Algem.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk. G-14 Algem.: 225 gr. huishoud zeep" of 180 gr. toiletzeep. G-15 Algem.: 250 gr. zachte zeep. G-16 Algem.: 500 gr. bananen (voorinleveringsbon) G-13 Res.: 800 gr. brood. G-16 Res.: 500 gr. rijst of kinder meel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits. G-17 Res.: 225 gr. huishoudzeep of 80 gr. toiletzeep. G-18 Res.: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken (Serie G). G-21 Brood: 800 gr. brood. G-21 Boter: 250 gr. boter. G-22 Boter: 250 gr, margarine of 200 gr. vet. G-21 Melk:"5 liter melk. G-21 Vlees: 300 gr. vlees. G-22 Vlees: 100 gr. vlees. G-21 Kaas: 200 gr. kaas. G-21 Eieren: 5 eieren. G-21 Suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade «of suikerwerk. Versnaperingskaarten enz. QB, QC 707. G-33 Versnap.: 200 gr. chocolade of suikerwerk, of 200 gr. suiker boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. G-36 Versnap.: 100 gr. chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 4 Juli worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 7 Juli mag worden gekocht. De bonnen voor bananen moeten uiterlijk op 12 Juli bij een handelaar worden ingele verd. De aflevering zal plaats hebben naarmate de bananen aangevoerd worden. Op de bonnen voor huishoud- zeep is in den vervolge naar keuze verkrijgbaar. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. De geldigheidsduur van de bonnen E-03 Vlees voor 1 lbs (c.a. 450 gram) meat and vege tables is verlengd t.m. 2 Augus tus a.s. De niet-aangewezen bonnen van serie F kunnen vernietigd worden. NIEUWE BON VOOR SCHEERZEEP. Tussen 3 en 19 Juli moet bon „tabak 2 reserve" der tabaks- kaart QA 707 bij een detaillist die gewoon is scheerzeep te verlopen, worden ingeleverd. Op deze bon zal- een rantsoen scheerzeep worden afgeleverd, zodra de detaillist bevoorraad is. SOEKARNO GEEFT NIEUWE OPDRACHT TOT KABINETS FORMATIE. President Soekarno heeft nog laat in de nacht een opdracht tot het vormen van een Kabi net gegeven aan Amir Sjarifoed- din (demissionair minister van Defensie), Dr A. K. Gani (voor zitter van de P.N.I.) en Setiad- jit (voorzitter der Arbeiders partij). Het Kabinet moet van daag voor twaalf üur geraed zijn. Gouden Jubilarissen op „De Schelde". Dinsdag 1 Juii herdacht de heer F. R. van Rosevelt, chef van de afd. Lichtdrukkerij, de dag dat' hij 50 jaar bij de Mij. ,De Schelde" in dienst was. Bij monde van de heer M. F. Kok werd de jubilaris, die tevens taf- scheid nam, toegesproken. Narqeris chefs en personeel van verschillende afdelingen werden de scheidende bloemen overhandigd en een leeslamp aangeboden met een schitteren de oorkonde. Met enige welgekozen woor den werd door dhr Rosevelt dank gebracht voor deze hulde en de cadeaux. Qpk op de fabriek was een gouden jubilaris. Daar hqrdacht de heer Goor, draaier in de afd. Reparatiewerkplaats de dag waarop hij voor 50 jaar bij de Schelde in dienst trad. Hij werd door de heer B. de Engelse met dit feit hartelijk gelukgewenst, die hem benevens bloemen, na mens chefs, bazen en collega's een rooktafel aanbood,, waar voor alle de dank van de heer Goor ontvinêen. De procuratiehouder de heer W. J. Theune wenste namens de directie de beide jubilarissen geluk en bood hen de gebruike lijke enveloppe met inhoud aan. Concert. Zaterdag zal door de muziek corpsen Rillandia te Rilland, Con cordia te Krabbendijke, Vooruit te Waarde en E.M.M. om 7 uur des avonds een coneert worden gegeven. GOES. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van 2 personeelswonin- gen voor de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" te Goes. F. J. Hopmans, Goes f28.854; J. Meerding, Soestdijk f 27.082; Fa. W. J. v. d. Weert Zonen, Goes f 26.995; H. Remijn, 's-H. Hendrikskinderen f 25.858; Fa. Prince Vermaat, Souburg f23.207. NISSE. De heer G. de Kok, organist uit Goes, die het Kerkkoor te Nisse voor de oorlog oprichtte en daar altijd directeur van was» heeft Zondagmiddag op de repetitie be dankt als directeur, zonder op gaaf van redenen. BORSSELE. Door architect J. A. de Bruine werd voor de gemeente aanbe steed het bouwen van 4 wonin gen. Ingeschreven werd door Lallemans Aannemingsbedrijf, Vlaardingen, voor f 52.400. De gunning werd aangehouden. WOLPHAARTSDIJK. Volkstelling. Uit de cijfers van de gehou den volkstelling is gebleken, dat de gemeente 1348 mannen en 1339 vrouwen, dus in totaal 2687 inwoners bezit. Er zijn 672 wo ningen waarin 679 gezinnen wo nen. Verder zijn er 42 alleen staande personen en staan er 4 woningen-leeg. HOEDEKENSKERKE. Het havenvraagstuk. Reeds enkele maanden ligt .bij de haven 't nieuwe brugdek voor de steiger gereed, maar 't zal nog geruime tijd duren eer alles daar weer in orde is. De zaak is n.l., dat de door de Duitsers tot zinken gebrachte ponton nog altijd op de bodem van de haven ligt en het lichten zeer wordt bemoeilijkt doordat de haven dicht slibde en er over de ponton een stevige laag slik schoof. Er is vrij zwaar materiaal nodig om de ponton boven te krijgen en zelfs dan is men er nog niet, want het is zo goed als zeker, dat de ponton erg beschadigd is en heel wat reparatie zal behoeven. Het is daarom nog niet met enkele maanden te zeggen" wan neer ook hier weer auto's met de provinciale boot zullen kun nen worden overgezet. De collecte te Hoedekensker- ke voor het Prins Bernhard- fonds heeft opgebracht f 35,40. De collecte voor het Prins Bernhardfonds te Borssele heeft opgebracht f 48,04. Antwoord op door de Staten aangenomen moties. In de Dinsdag gehouden ver gadering van de Prov. Staten werd mededeling gedaan van 'n brief van de minister van Bin- nenl. Zaken in antwoord op de door de Staten aangenomen mo ties inzake inpoldering van het Sloe, de Braakman en het ver dronken land van Saeftinge. De minister deelde o.m. mede, dat, alvorens verdere stappen tot inpoldering gedaan kunnen worden, eerst besprekingen met België moeten plaats hebben, daar mén in dit land vreest, dat de inpoldering schade toebrengt aan de bevaarbaarheid van de Schelde. Intussen is een plan voor de Braakman in bewerking, terwijl een voorlopig qptwerp voor het Sloe (Zuidelijk deel) gereed kwam. De minister meende voorts, dat de inpoldering van het ver dronken land van Saeftinge economisch niet verantwoord is. Naar aanleiding van een mo tie, inzake een extra-woning contingent voor Vlissingen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting meegedeeld jiat deze zaak zijn blijvende aandacht heeft. Als antwoord op een motie inzake dé herbouw van Zeeuws Vlaanderen schreef het college van algemene commissarissen aan het provinciaal bestuur, dat het hiervan,goede 'nota neemt, dat het de nood in dit gedeelte van ons land volkomen inziet en dat 't alles in het werk zal stel len om deze nood zoo spoedig mogelijk te lenigen. De afdelingen werden als het volgt samengesteld: Eerste afdeling de heren'; v. d. Feltz, de Kruyter, Flik weert, Meliefste, v. d. Ende, de Bog- gende, Schorer, - Boender, van •'t Westeinde, Lindenbergh, van Ruymbeke en Raas. Voor G. S, mr van der Weel en Schout. Tweede afdeling der heren: Cremers, Schets, Kaan, 'v. Duin, Stemerding, de Baare, d. Boer, v. d. Spiegel, de Bruyne, Kod de, van Oorschot, en du Bois. Voor G. S.: mr Mes en Ha melink. Derde afdeling de heren; Bal kenende, v. d. Zahde, Metselaar Vogelaar, v. d. Peyl, Cammaert, Bruynzeel, Bouwman, Wisse, Visser," Vercauteren en mevr. v. d. Broecke-de Man. Voor G. S.: Philipse en Lockefeer. Lijk aangespoeld. Aan het strand onder de ge meente Groede is het lijk aan gespoeld van de kok van de vergade sleepboot „Fair Play" II Hubert Ceily, afkomstig uit Bristol. Het stoffelijk overschot zal vandaag ter aarde worden besteld^ te Groede. Jongetje bij zwemmen dood gebleven. Te Breskens is de 14-jarige P. A. v. d. Sande, leerling der O. L. school bij het zwemmen plot seling onwel geworden en aan hartverlamming overleden. Het ongeval geschiedde, toen de leerlingen zwemonderricht kre gen in het zwembad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam-Weët, H. A, Visser te Watergraafs meer te Lemelerveld, H. J. van Leeuwen, eand. te Rotter dam. Aangenomen naar Doetinchem, (toez.) M. S. Ouwehand te Wijk aan Zee en Duinen. Bedankt voor Dinteloord (toez.), C. C. Klerkx te Op en Neder Andel (N.Br.)voor Hui zen, H. G. Abma te IJsselstein; voor Ooster en Wester Blokker, L. A. F. Reddingius te Poortu- gaal; voor Rhenen, K. v. d. Pol te Ede. Geref. Kerken. Tweetal te Oldekërk, M. J. v. Dijken te Nunspeet- en H. de Zwart te Warffum. Beroepen te Fijnaart en te Wormer, P. Riemersma, cand. te Amsterdamte Rotterdam- Feyenoord, H. de Wit te Win terswijk; te Sellingen, W. P. J. Zwerver te Hijken. Aangenomen naar Den Haag- West (Evang. pred.), A. J. van Sluijs te Rotterdam. Bedankt voor Geldermalsen en voor Slootdorp, J. S. v. d. Bos te Nieuwlande; voor Olde- broek, W. v. d. Bos te Oude en N. Wetering. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Schiedam (2e pred.- pl.), O. W. Bouwsma te Breuke- len en W. W. J. van Oene te Oud-Loosdrecht. Beroepen te Sneek, C. v. d. Waal te Pingjum. Middelburg ontvangt duizend Christenvrouwen. Duizend vrouwen van het gewest Zeeland en West-Noord-Brabant van de Ned. Christenvrouwen bond kwamen gistermorgen te Middelburg bijeen voor een ge westelijke Landdag. In de Noor- derkerk vond de morgenvergade ring plaats waarin Mevr. v. d. Berg, presidente van de ontvan gende afdeling Middelburg deze Landdag opende en na de verwel koming van de afdelingen, een ge voelvolle impressie gaf van de op Walcheren en speciaal in Middel burg doorgestane oorlogsellende. Mej. J. J. D o n n e r presidente van het Gewest zag in een cau serie over het Gewest, in de werkzaamheden van de Middel burgse en Vlissingse afd. voor de organisatie van deze Landdag, de dienende taak van de vrouw. Zij noemde dienen de taak van iede re vrouw die Christus liefheeft en wees er op dat er in het da gelijkse leven talloze mogelijk heden zijn om Christus' voorbeeld te volgen. Na zang van het koor tje van de afdeling Middelburg 't welk door mej. Van der Hofstede op het orgel begeleid werd, hield Ds A.' de Vries, Ned. Herv. pre dikant te Middelburg een rede over het onderwerp „Geheim en werkelijkheid". Hij belichtte in zijn rede Maria de begenadigde ais het geheim en Eva ais de werkelijkheid. In Koningin Wil- 1 helmina zag spreker een hoogte- punt in de geschiedenis van het rijk der vrouw, terwijl hij een S.D.-agente, die zelf niet meer wist hoeveel mensen door haar toedoen het leven hadden verlo ren, een dieptepunt noemde. Wij gaan niet 'naar de onder gang, zoals tegenwoordig de me ning der mensen is, aldus Ds de Vries, maar naar de eeuwig za lige toekomst, die Maria in zich droeg. Vervolgens zong het koortje waarna mevr. Van der Berg de organisatie van de rondrit over Walcheren duidelijk maakte en de vergadering met samenzang besloten werd. - Een bende van 70 inbrekers is na langdurige nasporingen van de Berlijnse politie* gearresteerd. Deze inbrekers hebben in de loop van enige maanden bij ju weliers en bontwerkers van Ber lijn voorwerpen ter waarde van drie millioen mark gestolen. Herman Borms, een beruchte Belgische verrader die een week geleden uit de gevangenis te Antwerpen ontsnapte, is weer ge arresteerd. Hij is wegens ver slandhouding met de vijand tot 20 jaar veroordeeld. Opschorting achtste leerjaar noodzakelijk geacht. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp wijziging van de Leerplichtwet. De mjnister van Onderwijs acht het moreel niet verant woord de ouders te dwingen hun kinderen een onderwijs te doen volgen, dat weinig of geen prac- tische betekenis heeft. Aange zien in de tegenwoordige om standigheden het voortgezét l.o. in zijn algemeenheid noodge dwongen van beslist onvol doende qualfteit moet worden geacht, houdt hij het voor nood zakelijk de leerplicht tot de tijd van zeven jaren terug te bren gen, totdat kan worden voor zien in een redelijk geoutilleerd voortgezet gew. I.o. met bevoeg de leerkrachten. Wederopbouw is hij in overleg getreden over de opstelling van een veeljarig plan omtrent scho lenbouw. Ook wanneer men zijn toevlucht neemt tot de bou,w van noodschoien zal met de nood zakelijke scholenbouw nog een reeks van jaren gemoeid zijn. Gevraagd naar zijn oordeel over het huidige peil van het l.o. hier te lande, geeft de minister als zijn mening te kennen, dat c'it ongetwijfeld ten gevolge van de oorlogsomstandigheden in de laatste jaren is gedaald. In an dere landen is dit echter even eens het geval. Het Nederlandse orderwijs staat daarom naar zijn indruk ook thans niet achter bij dat in het buitenland. Na de brand in de Bosse veemairkt. Den Bosch blijft niet bij Dit standpunt houdt echter geenszins ih, dat hij blind zou zijn voor de bezwaren, die eenipajtken neerzitten. De ruïne tijdelijke verlaging van de leer- i de veemarkthallen is na pliehtige leeftijd ongetwijfeld brand van Zondag reeds geheel met zich medebrengt. Ook de I opgeruimd. In het gedeelte dat minister betreurt, dat door deze opschorting, mede die zij het slgchts zeer weinig voortgezet gewoon l.o.-scholen zullen wor den getroffen, die zich thans in een min of meer bloeiend be staan mogen verheugen. Hij heeft gemeend nu een bevredi gende regelin niet mogelijk bleek, van twee kwaden het minste te moeten kiezen, n.l. opschorting van de leerverplichting in het achtste leerjaar tot tijd en wijle, dat het voortgezet gewoon l.o. op een veranwoorde wijze kan v/orden gegeven. In de komende drie jaren zal het voortgezet gewoon l.o. ener giek moeten worden voorbereid. Hierbij zal voorop moeten staan de gedachte, dat het voortgezet gew. l.o. zoveel mogelijk worde gegeven in afzonderlijke scho len en, waar zulks niet uitvoer baar blijkt, althans in afzonder lijke klassen, verbonden aan scholen voor gewoon Lo met aparte leerkrachten. Tot de voorbereiding behoort ook de vorming en opleiding dei- leerkrachten. Een grote moeilijkheid vbrmj dé voorziening in de benodigde schoolgebouwen. De materialen- positie maakt 'de scholenbouw tot een van de neteligste proble men waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Op grond hiervan acht de minister het helaas on waarschijnlijk, dat het vereiste aantal nieuwe scholen binnen korte termijn kan tot stand ko men. Met zijn ambtgenoot van behouden bleef, kunnen nog 1000 runderen worden onderge bracht. De weekmarkt op Woensdag gaat normaal- door. Burgemeester Loeff heeft me degedeeld, dat voor 1 Jan. a.s. het restauratiewerk der hallen gereed zal zijn. Tevens zal di rect worden begonnen aan de wederopbouw der grootste hal, welke" de Duitsers vernield heb ben. Men hoopt op 1 Mei 1948 gereed te zijn. Salariëring rechterlijke macht. Thans is ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp hou dende een nieuwe regeling van de samenstelling van de Hoge Raad, de Gerechtshoven, de Ar- rondissements-rechthanken en de Kantongerechten en de be zoldiging der rechterlijke amb tenaren. De kosten, welke uit de voor gestelde salarisverbetering zul len voortvloeien worden ge raamd op f 911.625. Erwtenpluk in West- Brabant begonnen. In West-Brabant is sinds en kele dagen de erwtenpluk be gonnen. Speciaal rond Ouden bosch, in welke plaats de groot ste erwtenveiling van Neder land gevestigd is, is de oogst van de vroege soorten reeds in volle gang. De vroege erwten blijken echter veel geleden te hebben van de aanhoudende droogte en 'hitte. - Insiders deelden mee, dat ze ker 50 tot 70 pet. van de oogst verloren is gegaan. Hoe de op brengst van de latere soorten zal zijn, moet nog worden afge wacht, doch de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Met de erwtenpluk dient zich ook weer het vraagstuk van de arbeidskrachten aan. De laatste jaren trokken geschoolde aïbei- ders uit de fabrieken, school kinderen en getrouwde vrouwen naar het veld om de_ erwten te plukken, want er werden toen exorbitante lonen betaald. Reeds bij het begin van dit seizoen zijn maatregelen 'geno men om excessen zoveel moge lijk tegen te gaan. Vrije Universiteitsdagen. Naar wij vernemen zal voor de algemene vergadering der Vrije Universiteit, op 10 Juli in het Kurhaus te Scheveningen te houden, door Prof. Dr J. Wate rink het woord gevoerd'worden over het onderwerp „Nood zon der gevaar". Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Utrecht, M. Hol- trop te Haarlem; te Wormer- veer, H. W. Eerland te Dokkum. Geref. Gemeenten. Berqepen te Apeldoorn, Chr. v. Dam, cand. te Gouda. Dr A. A. van Ruler. Eergisteren promoveerde op het proefschrift „Een dogmatische studie over de verhouding van openbaring en existentie" ter verkrijging van de graad van doctor in de godgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Gronin gen Ds A. A. van Ruler, on langs door de Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd tot hoog leraar. De zending en de Indische kerken. Tijdens de conferentie, welke in de Zendingsschool te Oegst- geest werd gehouden ter gele genheid van het bezoek, dat een Indonesische delegatie op door reis naar de oecumenische jeugd- conferentie te Oslo aan ons land brengt, sprak ds H. A. Wier- singa, zendingspredikant in bijz. dienst der Geref. Kerken, over het zendingsleven in de Geref. Kerken. Ds Tjan Tong Ho, afgevaar digde van de Chinese kerk te Batavia, hield vervolgens een causerie over de zelfstandig wording der Chinese" kerken op Java. Er zijn drie classes van deze kerk, in West-Java, Mid den-Java, ten noorden en ten zuiden Deze staan onder één sy node en hebben één belijdenis. Daarnaast staat nog de classis Oost-Java. Vóór de oorlog wa ren al deze kerken min of meer zelfstandig. Thans is het verlan gen groot om één zelfstandige Chinese kerk te stichten. In de laatste jaren is het, aantal Chi nese Christenen snel gegroeid tengevolge van de arbeid van opwekkingspredikers uit China. Op het ogenblik is er in de ker-! ken grote behoefte aan goed op geleide predikanten. Goede voorlichting op allerlei gebied is hoognodig. Er is een groot te- kort aan geestelijke leiders en leidsters voor de arbeid onder de jeugd en de studenten. Zo lang wij zelf nog niet over die krachten beschikken, zo zeide spr., behoeven wij de hulp der zusterkerk in Nederland. „U allen kunt ons helpen, wij wii- i len ons niet losmaken van u. Nu - wij zelf kunnen lopen moet de band met u nauwer gemaakt worden". Prof. dr H. Kraemer heeft de conferentie met een kort woord gesloten. Amsterdamse Effectenbeurs Slotkoersen op 2 Juli 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V. 3 Ned. 1937 33 Ned. '38 3—3% Ned. '47 2% Spaarcert. 3% Amsterdam 3% Den Haag 3% Rotterdam Amsterd. Bank Incasso-Bank N.V. Rotterd. Bank Twentsche Bank Ned. Handel Mij. A.K.U. v. d. Bergh Jurgens Fokkër Vliegtuigen v. Gelder Papier Leverbros Unilever 6 pref. idem 4,% pref. idem Nederl. Ford Philips Gloeilampen Dordtsche Olie pref. idem Kon. Olie Billiton II rubriek Amsterdam Rubber Deli-Batavia Rubb. Oost-Java Rubber Serbadjadi Rubber Ver. Ind. Cult. Ond Holl.-Amerika Lijn Java-China-Japanl. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Pakketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stoomv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Deli-Batavia Mij. Deli Maatschappij Senembah Tabak Muller Co. Ie Serie Wilton Fyenoord p. b. Bel. Ned. idem Binnenland idem Overzee 3 Dollarlening K. 99"/» 100 99°A. loo1/» 100"/» 100"/» 100% 142% 142 144 154% 132 185% Heden 99"/» 1007» 997» 1017» 100% 101 100% 142% 142% 146 157 131% 188% 309 310 226 226 137% 137% 283 284 157 156% 106 107 357 361 385 384 393% 390% 405% 406% 417% 417 340 143% 140% 104% 103 80 76» 78 76 210 151 173 75 75 210 151% 175 169-% 167% 185%-6 184% 192 192 168% 168 235 229% 119 118 124% 122 60 58 125 124% 151% 145 139% 136% 169 168 194 194 549 548 239 238 174 173 101 101% Donderdag 3 Juli. Er komen nogal eens klachten binnen over het verdrogen van bloemknoppen van een gera nium-Pelargonium. Geen won der overigens, de geranium is geen kamerplant, groeit in de zomer veel beter in de volle grond van de tuin. Ook kan men de plant met» pot en al in de volle grond van de tuin ingra ven. Daar zal men geen last hebbeqgn van verdrogen van bloëmkngppen. Niet iedereen heeft echter'een tuin of voldoen de ruimte. Geraniums als ka merplant kweken gaat natuur lijk wel, doch laat ze dan niet de gehele dag in de gloeiende zon staan. Ze kunnen de zon wél verdragen, doch op het heetst van de dag een klein beetje beschermen zal ze goed doen. Wanneer de zon te warm wordt, trek dan achter de plan ten niet de gordijnen dicht, ze, komen dan helemaal in een gloeiende broeikas te "staan. Vólgend jaar in het R.A.I.-gebouw. Na talloze besprekingen en vergaderingen heeft het hoofd bestuur van de R.A.I., naar het A.N.P. verneemt, thans besloten volgend jaar in het R.A.I.-ge bouw te Amsterdam van 30 April tot 9 Mei een internatio nale automobieltentoonstelling te organiseren, zoals dat in de jaren voor de oorlog gebruike lijk was. Het R.A.I.-gebouw, dat ernstig gehavend uit de oorlog te voor schijn was gekomen, is thans weer geheel hersteld en zal van nu af aan zijn poorten weer kunnen openen voor tentoon stellingen op allerlei "gebied. Naar men zich zal herinneren bestond voor de automobielten toonstellingen vroeger een over weldigende belangstelling. Daar op de in 1948 te houden tentoon stelling naar men hoopt alle grote fabrieken met hun nieuw ste merken vertegenwoordigd zullen zijn "en het Nederlandse publiek voor het eerste na 9 j. weer esens een kijkje zal kun nen nemen bij een verzameling van 's werelds nieuwste auto mobielen, laat het zich aanzien, dat de belangstelling ditmaal nog groter zal zijn dan voor heen. Hoofd afdeling agrarische plannen. Met ingang van 1 Juli is Ir W. C. van der Meer, inspecteur van de landbouw, benoemd tot hoofd van de afdeling agrari sche plannen van het ministerie van landbouw, visserij en voed selvoorziening. Ir van der Meer, die voorheen verbonden was aan de afdeling akker- en weidebouw van 19171918 was hij aspirant Rijkslandbouwleraar te Goes treedt in de plaats van Ir J. W. Hudig, die thans de functie bekleedt van directeur van de Nederlandse Heidemaatschappij. Truman ondertekent resolutie inzake I.R.O. Truman heeft Dinsdag de re solutie van het congres onder tekend, welke aan de V. S. de toestemming geeft om deel te nemen aan de internationale vluchtelingenorganisatie (I.R.O.) en 73.5 millioen dollar contri butie te betalen. Het geld zal gebruikt worden om de I.R.O. te helpen bij het steunen en weder vestigen van ongeveer 900.000 verplaatste personen, die op het ogenblik in midden Europa in vluchtelingenkampen leven. Arrestaties i. v. m. „Vrije Regering" in Griekenland De Griekse minister voor openbare veiligheid, heeft be kend gemaakt, dat de politie 48 leiders van, naar het heet, een communistische verzetsorgani satie heeft gearresteerd. Zij worden schuldig geacht aan 11 meet belangrijke incidenten te Saloniki gedurende de laatste drie maanden. Naar verluidt is deze Jprganisatie betrokken hij de plannen om in het door de guerilla beheerste deel van Ma cedonië een „vrije regering" te vormen. Officiële Publicaties. Onderwijs. Voor het 1 Juli te Goes ge houden Mulo-examen zijn ge slaagd voor diploma A: J. A. van Oeveren, Wolphaartsdijk; P. H. de Koster, Colijnsp'aat M. H. de Vos, Cats; J. S. v d. Ende en tA. Bethlehem, Middel burg G. A. Maes, Vlissingen H. Goedegebure, Nieuwdorp; P. Gijssel, Kapelle; M. P. v. d. Berg, K. Bareman, S. van Ar- denne, W. Phaff, A. Verhage, J. Schrijver, M. Quakkelaar, J. C. Oele, H. C.Louisse, allen te Goes. Diploma B: J. G. Mullie, C. P. Matthijsse en N. P. v. d. Broek, allen te Middelburg; C. K. v. d. Gouw, M. Meertens en P. Meeu- sen, allen te Hoek; C. Harms, L. J. Jonker en W. G. Loof, allen te Terneuzen; A. J. A. Riemens en M. J. Scheele te Axel. Aanvraag werkschoenen. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 30 Juni t.m. 26 Juli 1947 wederom gelegenheid bestaat tot het aan vragen van werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder, die een beroep uitoefenen vol gens de nieuwe beroepenlijst en die na 30 September 1946 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvangen. Aanvraag formulieren MD 333-04 kunnen worden afgehaald ten Kantore Brouwenaarstraat 4, loket 5, Vlissingen en bij de agentschap pen, uitsluitend door personen, die werkzaam zijn bij bedrijven met minder dan 10 arbeiders. Bij bedrijven met meer dan 10 arbeiders moet de werkgever een collectieve aanvraag indienen, eveneens vóór 26 Juli 1947. V eilingsberichten. JLAPELLE-BIEZELINGE. Vei ling van 1 Juli 1947. Kersen 30 85, Rode Bessen 4560, vastgest. prijs, Frambozen 88160, Mad. Moutót 142185, Kruisbessen 1186, Aardappelen 1516, idem kriel 5%6, Dubb. pr. z. draad 90108, Groene bonen 7281, Doperwten 2632, Rabarber 2, alles per kg.; Kropsla 1 ct. per stuk. i

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3