Zo denk! men in Duitsland, Komt het ergste nog? Kolonisatie in Suriname. De „Kota Baroe" in Port Saïd. Welkome maar dure afwisseling. de> ieufrd vaw ü&tzn&cattdet Duurder meel goedkoper brood. GEMEENTERADEN IX. „Hoe is het er nu?" Dat was de eerste vraag die men mij stelde, toen ik uit Duitsland terug kwam en ook zelf was ik er mee begonnen toen ik in Frankfurt kennis maakte met Amerikaanse collega's. Ja, hoe is het nu in Duitsland Hoe zien de mensen er uit en wat doen ze voor de kost Vanzelfsprekend is daarbij dat elk antwoord op deze vragen onvolkomen moet zijn, omdat het nu eenmaal generaliserend is. Toch geloof ik wel dat dit antwoord in grote lijnen juist kan en zal zijn. Opvallend is dan wel in de eer ste plaats dat een groot deel der Duitse bevolking, vooral de vrou- jven, zeer goed gekleed gaat. De stoffen zijn van zeer goede kwali- ,'teit, hetzelfde geldt voor kousen en soms voor schoeisel. Vergeleken bij de Amerikaanse dames, die nu in groten getale in de belangrijkste garnizoenssteden Wonen, slaan de Gretchen geen slecht figuur. En de meeste Ne derlandse vrouwen zouden jaloers zijn op de japonnetjes die de Duitse vrouwen dragen. Wel vertelden mij enkele Ame rikaanse dames dat de burger bevolking enkele modes achterop was. En dat zal wel juist zijn, want dan hebben wij meteen een redelijke verklaring voor deze aanvankelijk verbazingwekkende voorsprong der Duitse vrouwen. In de vijf oorlogsjaren heeft Duitsland als een grote poliep met- zijn vangarmen „Wehr- macht" en „S.S." alles naar zich toe getrokken wat onder zijn be reik kwam. Enorme hoeveelheden textiel, en andere artikelen wer den als „Liebesgaben" over de grens gesleept of door Duitse firma's „gekocht". Vandaar dat de Duitse vrouwen voorzover ze niet alles verloren hebben bij een bombardement nog over een al lesbehalve schrale linnenkast be schikken. In dit' verband is het ook ver klaarbaar dat het gros der man nen veel en veel slechter gekleed is, immers die waren voor het merendeel onder de wapenen, be schikten niet over textielkaarten en konden dus niet profiteren van de met roofgoed volgepropte wa renhuizen. Hetzelfde kan gezegd worden van fietsbanden. Cushion-banden kent men in Duitsland niet. Nog niet tenminste. Maar misschien zal niet lang meer duren. Nieuwe banden wor den bijna niet verstrekt. Textiel is helemaal niet te krijgen. Be halve op de zwarte markt. Het laat zich dan ook aanzien dat Duitsland in verschillende opzichten het dieptepunt nog niet heeft bereikt. Een Amerikaans collega, die al twee jaar in Frankfurt woont, zei mij: „Als je een volgend jaar terug komt zul je versteld staan van de ach teruitgang in kleding en schoei sel". Kleine narigheden. Ook zijn er genoeg kleine na righeden, die wij allen in de be zettingsjaren kenden, die nu de Duitsers ten deel vallen. Schoen veters zijn met geen mogelijkheid te krijgen. Velen behelpen zich met stopgaren, overigens ook schaars, of papiertouw. De eerste dag dat ik in Frank furt was brak mijn boordeknoop je. Nu dragen de Amerikanen vrijwel uitsluitend overhemden met vaste boorden. In de Ameri kaanse winkels behoefde ik niet te zoeken. Maar ook in de Duitse winkels kon ik ze met geen mo gelijkheid bemachtigen. „Die vindt U nergens mijnheer". Ge lukkig maar dat een collega van de Frankfurter Rundschau mij uit de verlegenheid hielp. Immers wat is een man met een gebro ken boordeknoopje? Een ander beeld. Langs de gro te weg tussen Hanau en Frank furt was een Nederlandse vracht auto uitgebrand. De lading be stond uit sierknoopjes e.d. be stemd voor export. Van heinde en ver stroomden nu de Duitsers enkele' dagen lang naar de plaats waar het ongeluk gebeurd was. om nog zoveel mo gelijk van de buit binnen te ha len. Want, vertelde een meiske van een jaar of negen tegen mij, daar kun je veel geld voor krij gen. Waarom ook? En zo zijn wij meteen aange land bij de voornaamste bron van een groot deel der jongere Duit sers: de zwarte markt. Ontstellend groot is het aantal jonge kerels dat vooral 's avonds, maar ook bij klaarlichte dag, op de hoeken van de straat staat te lummelen en de voorbijgangers, voor zover ze zich niet door hun houding of kleding verraden als buitenlanders, zacht maar tege lijk snijdend scherp toebijten: Brotmarken, Tabak, Zigaretten, enz. En bijna even ontstellend groot is het aantal meisjes dat de vlakte op is gegaan. En even schaamteloos zijn ze stellig ook. Doordat ik het overigens zeer aanvechtbare geluk had van een normaal „oorlogscostuum" te dra gen, boden deze zwarte ridders ook mij meermalen hun „dien sten" aan. En als ik dan vroeg „waarom doe je dit toch, waarom probeer je niet op een eerlijke manier aan de kost te komen", dan luidde steevast het antwoord: „Waarom zou ik? Dan verdien ik RM 50. per week en dan kan ik net dood gaan van wat ik op mijn bonnen krijg en misschien een sigaret per week kopen. Nu kan ik goed le ven". En hierop stuitte alle ver der redeneren af. In lange rijen, zie je de mensen voorts staan voor de zgn. „Tauschzentrale". Deze ruilwinkels zijn door de Amerikanen opgericht. De Duit sers brengen er hun kostbaarhe den heen, die voor hen bij de gro te nood van alle dag betrekkelijk waardeloos zijn geworden. Hun goederen worden dan gewaar deerd op punten. Voor deze pun ten kunnen zij vervolger^ in de Amerikaanse afdeling W^sr an dere artikelen krijgen. Tot voor kort waren dat hoofd zakelijk sigaretten, maar hieraan heeft generaal Clay nu een einde gemaakt door de invoer van Si garetten sterk te beperken en ze als ruilobject zelfs te verbieden. De zwarte handel in dit felbe geerde artikel was te groot, ja onbedwingbaar geworden! Nu zijn het dus andere dingen, zoals een stukje zeep, badhand doeken, koffie, chocolade, bis cuits enz. waarvoor de Duitsers gewillig hun Saksisch of Meisz- ner porcelein afstaan en hun goud en zilver inleveren. Naar men mij vertelde is zo al voor waarde van millioenen naar de U.S.A. verscheept. Zaken blijven blijkbaar altijd zaken! R. K. H. (Eigen reportage. Nadr. verb.) Wij varen mee met Tweede Divisie overzee. (Van onze Indië-redacteur). De trots van de kapitein K. M. Poll, plaatsvervangend troepen commandant aan boord van de „Kota Baroe", is ongetwijfeld het seheepSkrantje, dat iedere middag, moddervet van de overvloedige copy, de overtollige stencil-inkt en de overgevoelige pentekeningen, aan de jongen wordt uitgereikt. In dat scheepskrant je kunnen de soldaten alles vinden, wat zij lezen en weten willen: dagelijks nieuws, wijze raadgevingen, bindende orders, daverende kolderver- halen enfin, wat U maar bedenken wilt, U treft het aan in het „Baroe Nieuws"...... T extiel-grossiers gearresteerd. Te Amsterdam zijn de textiel- grossiers Ph. K. en diens neef S. K. in verzekerde bewaring gesteld, nadat gebleken was dat er eèn tekort is van ruim 150.000 punten, terwijl er een nog niet afgeloste puntenschuld is van 12.000 punten. Bovendien bleek een hoeveelheid stoffen van c.a. 17.000 vierk. Meter niet te zijn verantwoord. Geconstateerd werd, dat van de fabrikant B. te Haaksbergen, bij wie kort geleden ook een onderzoek werd ingesteld en die deswege nog gedetineerd is, op onrechtmatige wijze enkele dui zenden meters vitrage en katoe nen doek, alsmede enkele hon derden meters luierstof en hand- doekenstof waren betrokken, welke producten aan diverse zaken „zwart" werden ver kocht. Tevens betrok men on rechtmatig van een exportfirma te Amsterdam ruim 46.000 m. diverse stoffen, oorspronkelijk voor de export bestemd. ■JVaar door de controlerende ambtenaren, gezien de geheel onvolledige administratie, met geen mogelijkheid kon worden vastgesteld, welk gedeelte van de voorraad rechtmatig en welk gedeelte onrechtmatig was be trokken, gingen zij over tot in beslagneming van de gehele voorraad, vertegenwoordigende een puntenwaarde van c.a. 210.000 punten. In de Berkel bij de stuw te Warnsveld is de 16-jarige boe renknecht L. uit Drempt, die niet kon zwemmen, in een kuil ge raakt en verdronken. Maandagavond is een mili taire chauffeur te Amsterdam, met een jeep in het water van de Keizersgracht gereden. Het gelukte niet de 26-jarige dren keling, R. van de Wetering, uit Tilburg, tijdig op het droge te brengen. De ,Itidrapoera' ons land. in Donderdagnacht omstreeks 12 uur zal het motorschip „Indra- poera" met repatriërenden uit Indië in de haven van Rotter dam aankomen. Aan boord bevinden zich 293 evacué's, 149 mariniers en 121 leden van de Koninklijke Land macht. Voorts komen met- dit schip aan 450 vreemdelingen, bestaande uit Duitsers, Oosten rijkers en Hongaren, die door de zorg van de repatriërings- dienst Indië per speciale trein van het Lloyd-terrein naar Hamburg gebracht zullen wor den, van waar zij verder naar hun woonsteden zullen reizen. Met de debarkatie zal Vrijdag des ochtends om 8 uur begon nen worden. De invasie van tientallen prauwtjes; bemand door alles-behalve- smakelijk uitziende Egyptenaren en beladen met artikelen, welke op het eerste gezicljt afkomstig zijn uit de hoorn des overvloeds. „Neen: tien!" „Accoord, vijftien!" Sieraden, sloffen, schoenen, tas sen, kleren - alles verwisselde met bekwame spoed van eige- naaf. Ter afwisseling verscheen toen, met de toestemming van de troe pen-commandant, een allerchar- manste goochelaar aan boord, die" met behulp van vier blikken mokken, twee doezelende één- dagskuikentjes en een-iets groter aantal, gewillig-rollende dobbel stenen, de meest précaire situ aties schiep, en er zelfs njet voor terugdeinsde, één van zijn donzi ge kiekentjes uit het oor van een compies-eommandant te toveren. Over Port-Said zelf nog het vol gende: Duur glaasje bier. Wat deze gecamoufleerde ad vertentie wel te maken heeft met Port-Said? Het antwoord is met een paar woorden te geven: reeds enkele dagen vóór aankomst in deze super-handelsstad van het Oosten waarschuwde de scheeps krant, dat de kooplieden daar, bij het vragen van prijzen, aller minst hun geweten raadplegen. Laat ons beginnen op het ogen blik, dat de „Kota Baroe", op die wondermooie, maar gloeiend-hete Junidag zijn anker uitwierp in de haven van Port Said, op ongeveer honderd meter afstand van de kade. Op datzelfde ogenblik vond een invasie plaats van tientallen plauwtjes, bemand door allesbe- halve-smakelijk-uitziende Egyp- tenarenen beladen met artikelen die op het eerste gezicht afkom stig waren uit de hoorn des over vloeds. Bedragen werden over en weer geschreeuwd. „Veertig gulden voor deze prachtige schoudertas". „Ben je.....'." „Twintig dan". FEUILLETON Zónder bon, maar tegen prijzen, welke er zijn mogen, kunt u zo veel krijgen als u zelf hebben wilt: overhemden, ondergoed, shorts, jurken,- chocola, fototoe stellen, schrijfmachines, vulpen nen, horlogesKortom, het is een lust voor het oog en voor de kooplust. Over prijzen gesproken: wat zegt u van een glaasje bier, dat er in een eenvoudig café .zonder fooi, drie gulden kost? Voor de jongens aan boord was dit oponthoud een welkome af wisseling, en daarom moesten er op de lange, lange zeeweg naar Indië méér Port-Said's bestaan. t Soldatenleven aan boord van een troepentransportschip vraagt nu eenmaal om veel afwisseling! WIM TAUSENT. De stad ziet er nog precies uit als voor de oorlog, dat wyl zeg gen: even rommelig (alleen Si mon Arzt lacht u onmiddellijk, vriendelijk-verleidend toe)even hebzuchtig en even drenzerig. De Nederlander is een welgeziene gast, die overal met de gebruike lijke eerbewijzen wordt ontvan gen. Port-Said lijkt voor de Neder lander, die nog gebrek heeft aan vele dingen, een waar paradijs. door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 18) c Ze loopt half voorovergebogen, een hand in de zij voor een felle stekende pijn daar ergens. Ze gaat nóóit meer terug nou ze eenmaal van huis. is, nóóit meer. Het is vader zijn schuld dat moeder dood is, het is vader zijn schuld dat die vrouw in huis is gekomen Nóóit meef terug. Zó is moeder weggehold van huis op die donkere avond, toen niemand het wist. Niet aan denken. Niet aan het vreselijke water van de Lek en aan moe der die zo bang was. Verder maar, wat duurt dat toch lang. Nu weet ze zeker, dat iemand achfer haar aan komt. Nee, iemand komt haar tegen op de weg. Kijk dan, daar, dat vreem de donkere, ach ze moet niet zo bang zijn. Een paar takken be wegen in de vallende avond. Nou schiet het al op, aan het eind van die bomenrij is een bocht in dt weg: daar even voorbij is de boerderij van Neel. Haar blijd schap slaat na een ogenblik om in angst. Wat, als Neel haar niet hebben wil? Ze gaat niet meer t*rug, ze gaat nooij: meer terug naar huis. Maar als Neel haar niet hebben wil? In de verte brandt een klein licht achter een hoog. smal raam. Dat is de boerderij van Neel. Ze loopt langzaam nü, haar gejaagdheid *en haast zijn verdwenen, ze gaat aarzelend de oprijlaan in en staat stil aan het eind. Een vleermuis scheert rake lings langs haar hoofd, een of ander dier geeft een schreeuw in de avond, verder blijft alles stil. Een duizeling trekt door haar heen, het is of het overal mistig wordt. Ze grijpt naar een boom en weet opeens weer, dat ze zó gestaan heeft dia morgen toen moeder dood in de bedstede lag. Waarom denkt ze daar aan, niet aan denken. Ze moet verder. Ze bijt de lippen op elkaar en voelt dat de mist langzaam wegtrekt voor haar ogen vandaan. Ze moet verder, ze gaat niet meer terug, ze gaat nóóit meer terug. Het is vader zijn schuld nee ook niet aan denken, allèèn maar verder gaan, tot bij dat kleine licht achter die ruit. Daar moet Neel zijn, Neel die goed voor haar-is geweest, toen. wanneer ook weer.... eens ze weet het niet meer. Verder gaan Nu staat ze voor het huis, dat laag en gedrukt neerhurkt naast een paar geweldige eiken. Ze doet een deur open en gaat wan kelend over de deel. Ze weet nog maar één enkel ding scherp en zeker: zó kom je in de stal en achter die stal. Een deur wordt onverwachts opengedaan; Neel staat voor haar. Jannigje doet haar mond open, er komt geen geluid. Ze strekt twee armen uit en vindt geen steun. Dan, voor de tweede maal, trekt een mist voor haar ogen, iemand grijpt haar stevig vast. Als ze de ogen opendoet ligt ze in een bedstede achter een felgeruit gordijn. Waar ter we reld is ze? Een benauwde droom achtervolgt haar nog. Ze tracht cp een donkere weg te ontkomen aan twee grijpende handen, aan twee dreigende zwarte ogen, maar een verlamming houdt haar vast en doet haar staan midden op die weg, onbeweeglijk. Nu ligt ze zich te bezinnen en v/eet opeens dat ze gevlucht is van huis en bij Neel is gekomen. Het bloed vliegt haar naar 't ge- zicht, haar ogen worden grauw i van angst. Wat gaat er gebeu ren?' Heeft Neel een boodschap gestuurd naar huis, komen ze Amsterdamse bakkers dreigen met sluiting der zaken. De Amsterdamse afdelingen van de samenwerkende bak kerspatroonsorganisaties en coö peraties kwamen Dinsdag in protestvergadering bijeen ter bespreking van de te volgen ge dragslijn, wanneer inderdaad de meelprijs met/ f 1.70 per 100 kg. zal worden verhoogd, zoals het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening voornemens is te doen. Deze méelprijsverhoging zou kunnen worden opgevangen met een verhoging van de broodprijs met een cent. Nu echter de minister voor Amster dam en enige andere grote plaatsen heeft bepaald, dat deze broodprijs met een cent moet worden verlaagd, betekent dit voor de bakkerspatroons een verlies van twee cent per fcrood. Herhaaldelijk hebben de ge noemde organisaties zich ver zet tegen de dreigende meel- prijsverhoging, welke mogelijk reeds Maandag een feit zal wor den. In een motie werd als een stemmig besluit van deze pro testvergadering vastgelegd, dat do Amsterdamse bakkerspa troons zullen blijven weigeren de meelprijsverhoging te erken nen, afweermaatregelen zullen beramen en zo nodig tot sluiting van hun bedrijven zullen over gaan. Als Vrijdag a.s. bekend^ mocht worden, dat de verhoging inderdaad wordt doorgevoerd, zullen zij Maandag daaraanvol gend allen automatisch tot slui ting hunner zaken overgaan en hun zaken zo lang gesloten hou den tot de minister zijn stand punt zal hebben gewijzigd. Voorts werd besloten dé Zie kenhuizen etc. van deze protest actie niet de dupe te laten wor den en enige bakkerijen aan te wijzen, waar ten behoeve van deze inrichtingen zal worcjen doorgebakken. De vergadering werd bijge woond door vele bakkers uit verscheidene delen van het land. De aanwezige bakkers uit de Achterhoek verklaarden zich reeds met hun hoofdstedelijke collega's solidair. De charmante goochelaar, die een donzig kuikentje toverde uit het oor van een compagnies commandant. haar straks halen? Ze gaat nooit meer terug. Ze is het volgend ogenblik nat van 't zweet en trekt met een ruk het geruit gordijn opzij. Neel zit aan de,tafel en naait aan een donkere lap goed. Ze kijkt op als ze het gordijn ziet bewegen. „Ben je wakker?" Het is vreemd dat ze nu niet anders, kan dan knikken. Ze zou wat willen vragen, ze zou wat willen vertellen, maar de woor den willen haar mond niet uit. „Wacht", zegt Neel. Ze vouwt het goed samen en legt dat op de tafel, ze kleedt zich uit en laat een lange witte nachtpon over het hoofd glij den. Haar hand strekt zich naar de lamp en trekt het licht uit. Het is nu volkomeh donker in de kamer. Er ritselt wat achter het behang. Jannigje houdt de adem in, het is alles zo vreemd en wonderlijk, dat bed is zo schoon en zo zacht. Ze hoort en voelt dat Neel bij haar in de bedstede klimt en zich naast haar uitstrekt. En dan wordt het stil in de kanïer. Een koe loeit ergens ver weg, het klinkt angstig en een zaam in het donker. Ze richt zich wat opeen beklemming knijpt haar de keel toe. Denkt Neel nou, dat ze zómaar is ge komen? Dat ze morgen weer te rug zal gaan? Ze gaat nóóit meer terug. Een goede kans voor mechanische rijstbouw. De inspecteur van de Land bouw in Nederland, ir W. C. van der Meer, die een studiereis naar Suriname maakte, heeft te Am sterdam gesproken over „Het gemechaniseerde rijstbedrijf in Suriname en de kolonisat^ door Hollandse landbouwers". Na aanvankelijke teleurstel lingen met proeven om te ko men tot mechanische rijstbouw op Suriname noopte de oorlogs toestand aldus ir van dei- Meer in 1943 weder dit ex periment ter hand te nemen. De eerste oogst in 1945 en de twee de in 1946 hebben hoopgevende resultaten opgeleverd. Tot op heden is India altijd "de grootste rijstproducent ter we reld geweest. De huidige poliligke situatie is echter mede oorzaak, dat India niet ih staat is zijn eigen behoeften te dékken, het geen ook wel blijkt uit de aan vrage van dit land voor een be langrijke tarwetoewijzing op de recente tarweconferentie in Lon den. Daar dus de kans niet groot is, dat binnen afzienbare tijd veel rijst uit India op de wereld markt komt, acht ir van der Meer voor de mechanische rijst bouw op Suriname een goede kans aanwezig. Nederlandse kolonisten, die zich op deze rijstbouw gaan toe leggen, zullen echter goed doen terwille van de risicoverdeling #bk andere producten in cultuur te brengen. In de eerste plaats dan sinaasappelen, hoewel, on middellijk moet worden toege geven, dat deze niet te verge lijken zijn met 'de Valencias en Jaffas. De Surinaamse sinaas appel is gelig van kleur en be zaaid met zwarte vlekken. Bo vendien zijn de vliezen zeer taai, waardoor ze moeilijk te eten zijn. Het sapgehalte ligt echter verre boven dat der Valencias, terwijl.»-ook het suikergehalte veel groter is. Ze zijn daarom uitermate geschikt voor sapbe- reiding. Als derde product noemde spreker cacao, dat in Suriname uitstekend groeit. Daar van de goud- en ivoorkust berichten ko men over daling van de produc tie door ziekten, worden ook voor de cacao de vooruitzichten optimistischer bekeken. Ir vaif der Meer is tot de con clusie gekomen, dat inderdaad begonnen moet worden met niet al te grote kolonisatie in TVest- Suriname. Het westelijk deel van Suri name is uitermate geschikt, daar het land zeer vlak is en veel aan Holland doet denken en het kli maat behoorlijk is. Met de im migratie kan echter niet begon nen worden voor het land is in gepolderd en woningen zijn ge bouwd. Er is voor deze immi gratie veel animo. Er is echter f 30.000 benodigd om in Suri name een bedrijf te kunnen op zetten. Vele gegadigden bescmk- ken over dit bedrag, doch ve-. len ook niet. De heer van der Meer zal de regering adviseren voorlopig slechts boeren te zen den met behoorlijke vakkennis. Indien vakkundige boeren niet over het vereiste bedrag be schikken zou de regering met credieten moeten helpen. DOMBURG. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Domburg. Een verzoek van de Z. L. M. om verhoging van subsidie aan de lagere landbouwschool te Middelburg werd ingewilligd, zodat het bedrag van f 100 wordt verhoogd tot f 182.50 per jaar. Dé herstellingen aan de bou levard, waarvoor door Weder opbouw een aanzienlijk hoger bedrag is toegestaan dan aan vankelijk, zullen worden uitge-, voerd in overleg met het Streek- bureau en de Polder Walcheren. Het wandelpad wordt doorge trokken tot aan de Hoge Hil. Van de commissie tot oprich ting van een monument voor oorlogsslachtoffers was een ver zoek aan de Raad om goed te keuren, dat het gedenkteken niet zoals oorspronkelijk was gedacht, zal verrijzen op de be graafplaats, maar. in het cen trum der gemeente, daar waar voorheen de muziektent stond. De heer Geldof wees die plaats af: hij wilde geen reclame of vertoon zien gemaakt met de doden en merkte tegelijk op, dat de indertijd voorgenomen ontmanteling van de kerk er mee wordt belemmerd. De heren Warners en Dourleijn spraken zich ook in die geest uit; de heer Tichelaar zag liever een rusti ger plekje aangewezen. Men moet naast de piëteit voor de doden 'ook denken aan de ge voelens der nabestaanden. En het gaat niet om de uitbeelding van oorlogshandelingen, doch bloot om de verering van hen, die op het kerkhof rusten. De heer Brand ontvouwde zijn be zwaren tegen de begraafplaats. De heer Joh. de Visser (St. Ger.) vond, dat de mensen nu en dan moeten worden bepaald bij de ernst der gebeurtenissen en ging van dit standpunt be zien met het voorstel van de commissie accoord. Het verzoek werd ten slotte met 4 tegen 3 st. ingewilligd. Goedkeuring moet worden gevraagd aan We deropbouw. De commissie heeft al besprekingen gevoerd met de Ze moet.... ze moet wat vragen Het duurt lang en haar stem is dun en schril, als ze de woor den eindelijk zegt: „Zou ik zou ik hier kunnen blijven, Neel?" Neel draagt zich traag op haar zij, naar haar toe. „O, wou j.e dat?" zegt ze. Het klinkt een beetje afwezig en onverschillig, alsof dat er zo erg niet op aan komt. En opeens begint Neel te pra ten; „Het is allemaal zo onver wachts gegaan. Ik kan het nog niet begrijpen. Hij is op een lad der naar het dak geklommen, die is toen onderuit gegleden. Ze hebben hem dood binnenge dragen. Dood hebben ze hem binnen gedragen." Stilte. Een klok tikt de minuten weg, ergens in deze donkere kamer. Jannigje ligt onbeweeglijk, een woord blijft in haar haken. Dood. Nee, niet aan moeder ddhken, niet aan moeder denken. „En nou ben ik alleen. Wat moet ik nou? D'r is 'wel een knecht en die wil ook wel blij ven, maar hij kan he\ werk al leen niet aan. Ik heb geen geld voor een tweede." Jannigje's hart begint heftig te bonzen. (Wordt vervolgd.) beeldhouwster Mevr. Messer te Vlissihgen. De burgemeester deelde mee, dat de herstellingen mitsgaders enkele kleine verbeteringen aan de waterafvalreiniging met spoed zullen worden uitgevoerd. De heer Joh. de Visser wees op verschijnselen van verontreini ging in de sloten: de heer Gel dof zou advies willen inwinnen bij het Technisch Bureau. Een slikvangend reservoir, dat auto matisch geledigd kon worden, zou al een verbetering beteke nen. Helaas is de biologische zuivering voor een kleine ge meente te kostbaar. Tijdens de rondvraag werden informaties en toelichtingen uit gewisseld nopens de sterfte on der de heesters op de begraaf plaats, de trage afwerking van volkswoningen, de verbetering der brandmeldiAg. De heer Gel dof verzocht herstel van de pa den in het „Nieuwe Domburg" en in het voormalige Oosterpark. Spreker juichte toe, dat in de commissie voor het consumen- tencrediet ook arbeiders zitting zullen Rebben. GRIJPSKERKE. In de Maandag gehouden raadsvergadering was dhr J. Vlieger z. k. afwezig. De voor zitter herinnerde aan de ver jaardag van Prins Bernhard en gan het 40-jarig huwelijk van wethouder Geschiere, waarvoor deze mede namens -zijn vrouw de raad zijn dank "betuigd voor het ontvangen blijk van mede leven. De raad verleende zijn goed keuring aan de definitieve aan koop van de Polder Walcheren van een gedeelte grond groot 81.5 c.a. ten behoeve van een nieuwe algemene begraafplaats. Een verzoek van P. de Klerk tot restitutie van vergunnings recht voor het jam- 1946-'47 werd ingewilligd. Op een verzoek van de Z. L. M. om in verbafid met de bouw van een nieuwe school geduren de 20 jaar een subsidie te wil len verlenen, werd gunstig be schikt; voor het eerste jaar zal de subsidie f 155 bedragen. In verband met een overge legd schrijven van G. S. werd besloten over 1945 en 1946 ook een opbouwtoelage toe te ken^ nen aan secretaris en ontvan ger. Een verzoek van P. Sanderse en. anderen, om de van Steen- grachtsweg en Christiaansweg van gemeentewege te verbete ren wérd in handen gesteld van B. en W., aangezien dit verzoek juist voor de raadsvergadering is ingekomen. Bij de rondvraag werd naar de woningbouw gevraagd, even eens of er in 1947 nog woning wet-woningen zullen worden gebouwd, en naar het uitbrei dingsplan 1943. De voorzitter deelde mede aan de hand yan gevoerde corres pondentie dat de gemeente on danks alle gedane moeite al jaren wacht op goedkeuring van het Uitbreidingsplan 1943. Hier op wachten de plannen tot bouw van de 12 woningwet-woningen voor 1947. Vandaar dat de onlangs in de krant geuite bewering, dat de geringe activiteit der gemeente besturen oorzaak zou zijn door de Raad met klem van de band wordt gewezen. B. en W. werden gemachtigd stappen te doen om de bescha digde woningen waarvan de eigenaars nog steeds in gebreke blijven de reparatie te bewerk stelligen, zo spoedig mogelijk te doen herstellen. Gevraagd werd bij de herbe- strat'ing van de Schuitvlotstrhat en andere plaatsen deze breeder te maken en qp de grote laan van het bestaande kerkhof grint te brengen. De voorzitter deed ten slotte nog enkele mededelingen be treffende voorlopige toewijzing van de in aanbouw zijnde wo ningwet-woningen, en van en kele andere toewijzingen van woningen. HAAMSTEDE. Maandag vergaderde de ge meenteraad. In zijn openings woord herdacht de voorz. Jhr Roël de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard, daarbij de hoop uitsprekend, dat de behandeling van Prinses Marijke een bevredi gend resultaat mag hebben. Naar aanleiding van een schrij ven inzake de woningbouw, be sprak de voorz. enkele zaken dien aangaande. Besloten werd tot aankoop barak van het voorma lige N.S.B.-kamp. Op verzoek van dhr W. Oose werd besloten aan deze vergoe ding te geven, ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920 ad f 25 per kind voor het bezoek school te Mori- aanshoofd. Op diens verzoek werd besloten aan M. K. Daane een gedeelte bouwgrond atm de Scheepswerf straat te verkopen of in erfpacht te geven voor het bouwen van twee woningen en het inrichten van een betonbedrijf. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. inzake geldlening groot f 54.000 ter consolidatie vlottende schuld der gemeente aangeno men. Daarna kwam aan de orde het «voorstel Goudzwaard betreffende de opening vergaderingen met ambtsgebed. Na brede bespreking werd het voorstel verworpen met f tegen, 3 voor. Voor dhrn J. Goudzwaard, J. C. .den Boer en M. den Boer. Het voorstel sluiting café's op Zondag ontlokte een breed debat van voor- en tegenstanders. Ten slotte in stemming gebracht werd ook dit voorstel verworpen. Voor stemden dhrn J. C. den Boer, J. Goudzwaard en P. Slager. Het voorstel heffing reinigings rechten werd na toelichting door de voorz. aangenomen, zodat een heffing van f 3 per jaar per wo ning betaald zal moeten worden. Het reeds vanaf 1939 lopende plan inzake verbetering Noord straat kwam daarna aan de orde- De Prov. heeft toegezegd, dat in 1948 zeer waarschijnlijk het plan uitgevoerd zal worden, met deze beperking, dat, gezien de woningnood, het huis hoek West straatDam niet zal worden af gebroken. Het voorstel werd goedgekeurd. Het voorstel B. en W. inzake uitbreiding waterleiding tot J. J. Boeisweg,. Breedseweg en Ver- tonsweg werd z.h.s. aangenomen. De voorz. deed daarna nog en kele meddelingen. Eén daarvan zal zeer zeker met vreugde be groet worden, nl. dat de dominale duinen voor een gedeelte zullen worden opengesteld, echter tegen vertooh van wandelkaart, die te gen geringe vergoeding verkrijg baar zal zijn. Het is een proef, aldus de voorz., die daarom de raadsleden opwekte mee te helpen deze proef te doen slagen. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende zaken aan de orde, zoals plaatsen verkeersspiegel, dure groenten, woningkwesties enz. Daarna sluiting. Kampbewaakster krijgt 20 jaar. Het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch heeft Jenneke van Rijns- bergen (kokkin te Vught), i e als kampbewaakster te Vug.it gevangenen heeft mishandeld en hulp verleend heeft aan de vijand, veroordeeld tot 20 jaar gev. straf met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten voor het leven met recht op beroep in cassatie. Nat. Chr. Gch. Qnth. Vereniging. De 66e algemene vergadering. De 66e algemene vergadering van de N.C.G.O.V. zal 26 en 27 Aug. a.s. te Enschede in de Grote Sociëteit onder presidium van prof. dr A. H. Edelkoort van Utrecht gehouden worden. Na afdoening van c'e huishoudelijke zaken zullen als -aferenten op treden de heren Os G. W. Kore- vaar, Ned. Herv. predikant te Zwolle, met het onderwerp „Ge heelonthouding en offergedach te" en Ds K. Prins, Bapt. predi kant te Deventer, onderwerp: „De practijk van het afdelrngs- werk". Zondagmiddag is te Wagenin- gen de 32-jarige K. Hertzberger bij het baden in de Rijn verdron ken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2