Alle hoop op samenwerking tnssen Oost- en West-Europa vervlogen. Politieke spanning in Indië op het hoogtepunt w Strijd in het Hongaarse parlement. De V.S. van imperialisme beschuldig! De dood voor de democratie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oók een gevaar. De toestand in China. Rusland gaat zijn eigen weg en neemt onverklaarbare houding aan. Zullen concessies aan de S. U. worden gedaan? Aan de rand van slavernij. Nieuwe Engelse nota aan Bulgarije. Onenigheid tussen de partijen. Vertrouwensmotie bij Franse nat. verg. ingediend. Het complot inFrankrtjk Marshall verdedigd z'n plan en weerlegt lasteringen. Kwaadwillig verdraaien der waarheid. Enorme ontploffing in Italië. Nieuwe textielpunten aangewezen. Uitgave Stichting „Zeenwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, TeL 1G8; Middelburg, Rou- aanache Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De verwachting, dat Dinsdag in de Tweede Kamer het Indi sche vraagstuk aan de orde zou komen en dat we omtrent de stand van zaken nadere inlich tingen zouden ontvangen, is niet vervuld. Er was een schrijven van de minister van Binnenlandse Za ken, inhoudende, dat het in het voornemen der regering ligt om zodra haar dit mogelijk is, een verklaring af te leggen nopens haar beleid ten opzichte van In- dië, maar dat zulks, om redenen aan het landsbelang ontleend, vooralsnog niet mogelijk is. Wel is de regering bereid op korte termijn inlichtingen te verstrekken aan het senioren convent (de voorzitters van de verschillende fracties)'. „Deze mededelingen ontlokten eén scherpe reactie van de.heer Schouten. Niet wat betreft de mening van de regering, dat om rede nen van 's lands belang thans geen nadere mededelingen kun nen worden gedaan. Het ligt niet op de weg van een Kamer lid daarover te oordelen. Maar wel in verband met het feit, dat volgens de bladen de minis ter over het regeringsbeleid ge sproken zou hebben met de lei ders vgn de P. v. d. A. en de K.V.P. Dat was blijkbaar niet in strijd met 's lands belang. Terecht voegde de heer Sehou ten hieraan toe, dat geen enke le serieuze groep kan berusten in de situatie, waarin de rege ring aan een deel der volks vertegenwoordiging opening van zaken verleent en aan een an der deel niet. Op deze wijze draait men de democratie den nek om. Zo is het. Wij hebben op dit euvel ook reeds meerdere malen de aan dacht gevestigd. Het is niet in orde. .Het is in stfijd met de democratisch-constitutionele ge dachte, wanneer het parlement wordt uitgeschakeld en de hoog ste landsbelangen in onderonsjes met enkele partijleiders worden bedisseld. De heer Romme, de leider van de fractie der K.V.P. verklaar de, dat de heer Schouten op krantenberichten afging, maar tegenspraak leverde hij niet. En de leider van de P. v. d. A. deed er het zwijgen toe. Een veelzeggend zwijgen ove rigens. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 683 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrjjdag: Zon op 4.25 u., onder 21.02 u. Maan op 22.21 u., onder 4.47 u. DONDERDAG 3 JULI 1947 Hoofdredacteur: B. ZUÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 4 Juli: 2.36 u. 1.91 m., 14.52 u. 1.92 m. Jr In verband met de interpella tie-aanvraag van de heer Hoog carspel over de regeringsverkla ring van 2 Juni en de nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei, viel te verwachten, dat Dinsdag in de Tweede Kamer, de Indische kwestie aan de orde zoufkomen. Een vraagstuk voor de toekomst van Nederland en Indië beide van de allergrootste betekenis. Men mocht dus verwachten, dat zo goed als alle Kamerle den op him post zouden zijn. Toch was dit niet het geval. Bij de stemming over een voorstel-Hoogcarspel werden in totaal 67 stemmen uitgebracht, waaruit volgt dat niet minder dan 33 Kamerleden d.i. juist een derde afwezig waren. Dit bevredigt niet. Voor de oorlog 'is het veelvul dig absenteïsme mede een ge volg Van de opeenstapeling van functies bij dezelfde personen meermalen ter sprake geko men. Zonder veel resultaat even wel. We gaan blijkbaar weer rustig op de oude weg door. Oók een gevaar voor de demo cratie. Tsjang Kai Sjek heeft te Nan king een gemeenschappelijke ver gadering van de politieke Volks raad (het parlement) en het hoofdbestuur van de Kwomintang geleid, op welke vergadering is besloten de regering te verzoeken de strijtegen de communisten te intensiveren. Dr Peng, de minister van voor lichting zeide, dat er op de ver gadering een sfeer van vertrou wen en optimisme heerste in ver band met de verovering van het Mandsjoerijse spoorweg-knoop punt Szepingkai op de communis ten. Volgens berichten uit Mand- sjoerije ligt de stad, die na een beleg van 18 dagen is veroverd, in puin. De commandant van de aanvallende regeringstroepen, gen. majoor Tsjen, heeft van krijgsgevangen gemaakte com munisten vernomen, dat „het be leid van een zekere mogendheid achter de goedgeorganiseerde communistische aanvallen staat, waarop ook het goedgerichte ar tillerievuur wijst". Voorts heeft Tèjen verklaard, dat alle schutters ónder de com munisten Koreanen waren. Hij schatte de communistische verlie zen bij Szepingkai op 50.000 man. Er bestaat geen voedselcrisis in Groot-Brittannië en er doet zich geen voor in de tussenliggen de periode tot de volgende oogst. Groot-Brittannië heeft voldoende voorraden van de voornaamste levensmiddelen, die toereikend zullen zijn totdat de oogst van 1947 op het. Noordelijk Halfrond is binnengehaald. Bevin en Bidaült, de Engelse en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, hebben op de zit ting van Dinsdagavond hun Sowjet-Russische ambtsgenoot Molotof 24 uur de tijd gegeven om hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot hulp aan Europa te aanvaar den of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bidault alle verzekeringen geeft, die Molotof verlangt. Volgens Molotof is het niéuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als het eerder naar vorengebrachte. Het fundamentele verschil tussen het Franse en het Sowjet-Russische voor stel is volgens Bidault het volgende: De Sow jet-Unie wil eenvoudig een lijst opstellen van de noden van elk land apart, dat door de V.S. geholpen kan worden. Frankrijk daarentégen is van oordeel, dat het noodzakelijk is niet alleen een dergelijke lijst op te stellen, maar tevens de balans op te maken van de productiecapaciteit van Europa en van de mogelijkheid tot wederzijdse hulp van het ene Europese land aan het andere. In het nieuwe Franse plan wordt evenals in de vorige En gels-Franse voorstellen herhaald, dat Europa zich zelf moet hel pen alvorens de V.S. om hulp te vragen. De concessie aan de Sow jet-Russische zienswijze is echter, dat Frankrijk verklaart, dat het plan voor onderzoek naar de Eu ropese productiviteit geen in menging in binnenlandse aangele genheden van ledenstaten mag inhouden en geen inbreuk op hun souvereiniteit mag .maken. Er moet een commissie van sa menwerking worden gevormd om de mogelijkheden van Europese samenwerking te bestuderen en te bepalen, waar en hoeveel hulp van de V.S. benodigd is. Deze commissie zal alle Europese lan den met voorlopige uitzondering van Spanje raadplegen. De opper bevelhebber zal inlichtingen ver strekken over de beschikbare goederen en de noden van Duits land. De commissie zou samenge steld zijn uit vertegenwoordigers van de grote drie en enkele an dere Europese Staten. Vóór 1 September 1947 moet rapport worden uitgebracht. 'Subcommis sies moeten worden gevormd, waarin vertegenwoordigers der grote dgie van 3 der meest be langhebbende landen (namen opengelaten) zitting moeten heb ben. Bevin herhaalde Sliet Engelse standpunt, dat er een plan moet worden gemaakt voor wederzijdse hulp der landen in Europa 'en dat er niet alleen een beroep moet worden gedaan op de V.S.- Nadat Bidault zijn plan naar voren had gebracht, stelde Mo lotof twee vragen: 1. Betekent het Franse voor stel om Duitse hulpbronnen aan te boren voor de behoeften van Europa, dat met de herstelbeta lingen geen rekening zal worden gehouden? 2. Zal de opbrengst van Duits land worden verdeeld, voordat de kwestie der herstelbetalingen is geregeld Bidault antwoordde, dat de drie ministers reeds waren over eengekomen, dat de herstelbeta lingen een aangelegenheid is der grote vier en dat het niet de schuld van Frankrijk is, wanneer deze nog niet geregeld is. Vervolgens vroeg Molotof, of Frankrijk er nu mee instemt om het niveau van de Duitse produc tie te verhogen. Bidault ant woordde: „De houding van de Franse delegatie blijft dezelfde als te Moskou. Het hangt af van de oplossing, die voor verwante vraagstukken wordt gevonden: dê Franse aanspraken op herstel- indruk zijn van het onloochenba re geduld der andere landen. In dien de conferentie te Parijs mis lukt, treft haar zeker en onloo chenbaar de schuld. Volgens de „Daily Express" is alle hoop op economische samen werking tussen Oost- en West- Europa voor het plan van Mar shall vervlogen. Franse stemmen. Leon Blum, de Franse socialis tische veteraan, schrijft in zijn partijblad „Le Populaire": „In dien de conferentie der grote drie wordt afgebroken, betekent dit een catastrophe die des te min der te rechtvaardigen is, daar er geen verklaring voor gevonden kan worden". Blum wijst er op, dat niets er op wijst, dat de me ningsverschillen zo groot zijn, dat zij niet door wederzijds goede wil kunnen woeden overbrugd. Vólgens „L'Aurore" gaat het om het alternatief: Sduvereini- teit van Europa ónder de vleu gelen van Moskou of economisch herstel met hulp van de Angel saksische demoera tiën. Volgens „L'Aube" (M.R.P.) kande Sowjet-Unie er zeker van zijn, dat zij het leeuwendeel van een eventuele Amerikaanse hulp zou krijgen, en dat zij dit deel kan verdelen, zoals zij het goed acht binnen de grenzen van haar invloedssfeer. Wat is Molotof s antwoordt Bij een Britse razzia in een dorp nabij Jaffa zijn 10 Arabieren voor een nader verhoor gearres teerd. Sommige waarnemers te Pa rijs zijn van mening, dat Molo tof de Franse voorstellen zal aanvaarden. Zij hebben hiervoor de volgende argumenten: 1. Molotof wil tijd winnen tot een eventuele val van de hui dige Franse regering en de vor ming van een nieuwe, die meer open is voor de Sowjet-voorstel- len en gezichtspunten. 2. De Sowjet-Unie zou meer winnen door deel uit te maken van de door Bidault voorgestel de commissies, daar zij hierdoor i in staat zou zijn de ontwikke- lingen meer te beïnvloeden en j doelmatiger te controleren dan indien zij er buiten blijft. 3. De Sowjet-Unie wil voor de openbare mening der wereld (in het bijzónder die in de Oost- Europese landen) niet de ver antwoordelijkheid voor een breuk, die Europa economisch en politiek in tweeën zou ver delen, dragen. In plaats van een volmondig „ja" zien "deze waarnemers als andere mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie zal vragen de ge hele kwestie te verwijzen naar de economische commissie voor Europa der V. N., die Zaterdag te Genève bijeenkomt. Molotof kan als argument laten gelden, dat de V. N. het meest geschikte lichaam is voor het uitvoeren van het plan van Marshall Te Jeruzalem wordt vernomen, dat de Palestijnse regering aan de commissie van onderzoek der V.N. een herziene schatting vari de sferkten der Joodse verzets organisaties heeft voorgelegd. De Irgoen Zwai Leoemi heeft naar schatting 1000 strijdende en ^neer dan 6000 niet-strijdende le den. Men gelooft, dat van deze laatsten 100 behoren tot een groep, die inlichtingen verzamelt door werk op de regeringsdepar tementen. De Irgoen ontvangt aanzienlijke morele zo niet mate riële steun van een Amerikaanse organisatie bekend staande onder de naam „Joods comité voor na tionale bevrijding". De sterkte der stern-groep wordt op 1000 geschat. Tussen 1 Augustus 1945 en 31 Maart zjjn 142 personen door Joodse verzetsorganisaties ge dood en 790 gewond. In 1946 heeft de Palestijnse politie op tien ton explosiva van De afgevaardigden van de Hongaarse partij der Kleine Boeren, die zich dreigden te verzetten tegen het wetsontwerp, waarbij het driejarenplan van kracht zal worden, hebben na lange discussies allen op één na de verzekering gegeven, de regering te zullen steunen voor het wetsontwerp te zullen stemmen. Voordat deze verzekering werd gegeven deed de eerste minister twee belangrijke concessies. In de eerste plaats zullen overtredingen van de wet door gewone gerechtshoven en niet bij volksfechtbanken, die hoofdzakelijk onder communistische invloed -zouden staan, behan deld worden. Ten tweede zal de regering voor alle overgenomen goederen, eigendommen of belangen compensatie verlenen. „Mijn leven is in gevaar. -U geeft de Russen de gelegenheid om mij te arresteren", met deze Woorden verliet Sulyok, de leider van de Hongaarse vrijheidspartij de vergadering van het parle ment, gevolgd door het meren deel van zijn partijgenoten. Er ontstond een pandemonium toen Sulyok het driejarenplan der Hongaarse regering bestreed en verklaarde: ..U wenst een re giem, dat is gegrondvest op een heid totaal schakeld. kan worden uitge- Joilen beslag gelegd. Deze politie 1 totalitaire economie en een telt thans 17.000 personen, van j staatsbestel, dat op slavërnij be- wie 5600 Engelsen. ^>it aantal is I rust. Voor uw driejarenplan wilt practisch het dubbele van het j u zodanig verstrekkende bevoegd aantal in 1939. Rieden, dat de individuele vrij- De Grote Drie bijeen. Ernst Bevin, Vincent Auriel, een Rus sische tolk, Molotof en Bidault (v.l.n.r.) verlaten het Elysee- paleis, waar zij een lunch gebruikten. Zoals reeds gisteren onder laatste berichten werd gemeld, is de politieke toestand in Indië hoogst gespannen en heeft de bevelhebber van het republikeinse leger maatregelen bevolen ter voorbereiding van de mobilisatie. Dinsdag zijn de leiders van de republiek in een impasse geraakt, hetgeen de ernstigste toestand in de geschiedenis van de 23 maanden oude republiek genoemd kan worden. De impasse heeft voorts de politieke crisis gecompliceerd en de vrede op het eiland Java in gevaar gebracht, daar het laatste verzoek van de Nederlanders om verduidelijking van het standpunt van republikeinen onbeantwoord bleef. Naar men meent te weten, is ste ontwikkelingen in de repu- de impasse veroorzaakt, doordat de vier politieke leiders het niet eens konden worden over de ver deling van de portefeuilles in Het nieuwe kabinet. De voornaamste moeilijkheid, zo meent men, be stond in de aanspraken van de Indonesische Mohammedaanse partij (Masjoemi) onder leiding van Dr Soekiman op het premier schap en de portefeuille van de fensie. Deze aanspraken werden bevestigd tijdens een tweetal in- betalingen en het evenwicht der terviews en een bespreking tus- betalingen van Duitsland' Engelse persstemmen. De Engelse pers heeft over het algemeen weinig vertrouwen in het succes van de besprekingen te Parijs, ondanks het feit dat de conferentie nog voortgezet wordt. Volgens de „Daily Telegraph" is geen succes te verwachten, voordat Molotot nieuwe instruc ties van het Kremlin heeft ont vangen. De „Manchester Guardian" houdt rekening met de mogelijk heid, dat de Sowjet-Unie tenslot te nog de weg der samenwerking zal kiezen. Zij moet wel onder de De motie van vertrouwen in de Franse regering en in het nieuwe plan fier regering voor het overwinnen van de huidige economische crisis is gisteren aan de Nationale Vergadering voorgelegd. De leiders der in de regering vertegenwoordigde parlemen taire fracties kwamen tot over eenstemming over de tekst van de motie. De stemming over de motie kan niet eerder dan Vrij dag plaats hebben, daar er vol gens de Constitutie een dag moet liggen tussen het indienen van de motie en de stemming er over. Aan de stemming zal een debat over de economische 1 politiek der regering vooraf gaan. sen Ir. Soekarno en de partijlei- 1 ders. Het is mogelijk, dat Soekarno het „presidentiële kabinet" zal handhaven om aldus een verdere verbreding in de diepe scheuring, die sinds het aftreden van Sjahrir is ontstaan, te voorko men. De Nederlandse autoriteiten verwachtten uiterlijk Woensdag een antwoord van de republikei nen op de nota, die Dr van Mook Zondag j.l. heeft ingediend. Met het voortduren van de crisis in het republikeinse kamp zijn ech ter zowel deze nota ais de Ame- rikaansee, waarbij een beroep werd gedaan op de republikeinen om tot een spoedige regeling te komen, onbesproken en onbeant woord gebleven. Zal Sjahrir terugkeren? In Nederlandse kringen te Ba tavia heeft het bericht van de mislukking van de vorming van het republikeinse kabinet geen verwondering gewekt, gezien de practisch onoverbrugbare af stand tussen de standpunten van sommige daaraan deelnemende partijen. Overigens legde men in Nederlandse kringen te Batavia een grote terughoudendheid aan de dag ten aanzien van de laat- De Turkse regering zal bij de Internationale Bank een crediet van 400 miliioen dollar aanvragen om met het economische en indu- striële vijfjarenplan zo spoedig mogelijk een begin te maken. i In 1946 legden de Britse lucht- i vaartmaatschappijen 34 miliioen I mijl af en vervoerden zij 434.0001 passagiers. De geregelde diensten' beslaan een route van totaal 83.000 mijl. - 1 Dc wegenwacht" in Zeeland. ook Met ingang van 9 Juli zal de wegenwacht ook in Zeeland gaan patrouilleren en wel op de verkeersroute Bergen op ZoomGoes—Middelburg. Daarmede zullen dan alle provincies in het wegenwacht systeem ingeschakeld zijn. In verband hiermede zal een aan bal „wegenwachten", verge zeld van de A.N.W.B.-directie officieel zijn opwachting ma ken bij de gemeentebesturen in de verschillende steden langs de route, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen, alsmede bij het provinciaal bestuur van Zee land te Middelburg. bliek. Ook in republikeinse kringen te Batavia toonde men geen ver bazing. Men verwacht, dat Sjah rir die op het ogenblik in Poerwokerto is nog voor het eind van deze week in Djokja te rug zal zijn en wederom een gro te rol in' het politieke leven zal gaan spelen. Aan het eind van deze week wordt 't republikeinse antwoord op de Amerikaanse aide-memoire verwacht. Naar een coalitie-kabinet? Volgens het republikeinse 'pers bureau Antara heeft gistermor gen een conferentie plaats gevon den tussen Soekarno, Gani, Sja- rifoeddin en Setiadjit. Er is niets bekend omtrent hetgeen bespro ken is, doch men kan aannemen, dat het de vorming van het nieuwe kabinet betrof. Van welingelichte zijde heeft men vernomen, dat de mogelijk heid groot is, dat een coalitieka binet zal worden gevormd, be staande uit de linkervleugel en de P.N.I. Dit zou een sterk kabi net zijn, alhoewel de Masjoemi niet meedoet. De linkervleugel (Sajap Kiri) is de grootste groep in de K.N.I.P. en de P.N.I. heeft na de Masjoemi het grootste aan tal zetels (47). Verder heeft de P.N.I. bij de Strafkolonie Frans-Guyana opgeheven De gouverneur van Frans- Guyana heeft tijdens een con ferentie medegedeeld, dat de li quidatie van de Franse strafko lonie in Guyana snel voortgang vindt. Grote contingenten ge vangenen verlaten elke maand het land. Er worden voorberei dingen getroffen om verplaats te personen uit Europa als- ar beidskrachten op te nemen. De Franse politie speurt naar drie vooraanstaande personen, o. w. twee voormalige ministers van de regering van Vichy, jyier na men genoemd zijn in verband met het complot ter omwerping van de Franse regering. Het zijn: Ad miraal Gabriel Auphan, en Gene raal Bridoux, resp. minister van marine en minister van defensie in de regering van Vichy en Graaf Aurouet de Mervelce, die indertijd ais verzetsman de lei ding had van het geallieerde com mando, dat het Duitse omroep- station „De stem van het Rijk" opblies. De Parijse politie heeft de 20- vorming van het mislukte kabi- jarige Claude Chauvel, zoon van net 'ermee ingestemd, dat Sjari- - foeddin premier zou zijn. Marshall heeft in een rede voor de Womens National Press Club zich fel gekant tegen „een opzettelijk verkeerde voorstelling" van de mate en het doel van de Amerikaanse economische hulp aan Europa. „Degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze Onjuiste voorstelling van zaken, bewijzen de lijdende volken, wier toekomst afhangt van het succes van de internationale samenwerking op economisch "gebied, een zeer slechte dienst". Marshall sprak niet rechtstreeks over Rusland, de conferentie van Parijs of het plan-Marshall, doch liet weinig ruimte voor twijfel over de bedoeling van zijn rede, toen hij zeide, dat er tot. dusverre van meer critiek dan waardering voor de Amerikaanse steun was gebleken. herstellen, opdat de wereld een maal vrede en veiligheid zal ken nen". Geen imperialistisch doel. Ter weerlegging van bewerin gen, dat de V.S. naar imperialis me streven, wees Marshall op de spoed, waarmede Amerikaanse troepen uit Europa waren terug getrokken en de hoeveelheid goe deren, die daarheen waren ge zonden sinds het einde - van de oorlog. Marshall vervolgde: „In de Europese landen zijn geen aan de 'V.S. onderworpen politieke partijen achtergelaten, die zou den kunnen trachten zich van re geringen meester te maken. Er zyn geen Amerikaanse agenten geweest, die getracht hebben een overheersende rol te spelen in de landen van Europa. Er zijn geen „Amerlkaans-Europese maat schappijen" opgedrongen aan on willige regeringen". „De herhaalde beweringen^ of zinspelingen, dat de V.S. imperia- HStisehe bedoelingen hebben of dat de Amerikaanse hulp aange boden wordt om de ontvangers op enigerlei wjjze politie of econo misch te binden, zijn het toppunt van kwaadwillige verdraaiing van de waarheid". Daarentegen merkte hij met nadruk op, dat „het onjuist is te verklaren, dat het volk der V.S. geen eisen zal stellen t.a.v. het gebruik van hun bijdrage tot het herstel van de wereld. Het eist nadrukkelijk, dat hetgeen wordt bijgedrage, doelmatig gebruikt. zal worden voor het doel waar- voor het bestemd is. Da? de bij- j dragen niet zullen worden benut j voor zelfzuchtige economische of politieke belangen en dat zij al- I leen gebruikt worden om het eco- nomisch herstel te vergemakke lijken. Tenslotte moeten de hij- dragen de hoop en het vertrou- Marshall verklaarde, dat 82 miliioen ton goederen, geschat op meer dan 9 milliard dollar sinds het einde van de oorlog Europa de secretaris-generaal van het Franse ministerie van buiten- lanrse zaken, gearresteerd. Chau vel, die van medeplichtigheid aan het complot tegen de Franse re gering wordt verdacht, is in de Sante-gevangenis opgesloten. W ereldhandels- conferentie in November? De heer Max Suetens, voor zitter van de voorbereidende commissie voor de internatio nale handelsorganisatie, heeft bekend gemaakt, dat de com missie heeft voorgesteld om de wereld-handelsconferentie in November a.s. te Havana te hou den. De economische en sociale raad der V. N., welke binnen kort zal beslissen, welke landen zullen worden uitgenodigd, zal de uitnodiging verzenden. wen onder de betrokken vojken waren binnengestroomd. Ergerljjke verdachtmakingen. Hij noemde deze getallen niet als bewijs van de vredelievende bedoelingen der V.S. en ook niet om zich aan grootspraak te be zondigen, maar alleen omdat het de waarheid was, die te oorde len naar de beschuldigingen ge richt tegen de V.S. gemakkelijk vergeten zou kunnen worden. „Behalve de moeilijkheid van het zeer groteaantal factoren, dat voor een goed begrip van de buitenlandse aangelegenheden een rol speelt moet nog rekening gehouden worden met de voort durende propagandistische ver draaiing der feiten, het is be treurenswaardig, maar misschien logisch, met het oog op onze po sitie in de wereld, dat veel van deze propaganda tegen de V.S. is gericht. In .landen echter, waar de vrije pers functioneert, heeft, een der gelijke propaganda de neiging zichzelf te corrigeren'. Dit is ech ter jammer genoeg niet het ge val met lanuen. waar de pers wordt gemuilkorfd". Daarop riep Joseph Revai (communist): „Dus u zegt, dat er in de Sowjet-Unie <4Tayernij is". De communisten en sociaal-de mocraten sprongi a op, schudden hun vuisten en riepen vertoornd: „Verrader, je valt Sowjet-Rus- land aan". Tenslotte wist de be jaarde sociaal-democratische me vrouw Anna Kethly dc orde te herstellen. Nadat Sulyok daarop ver klaard had, dat zijn leven in ge vaar was en dat thans bewezen was, dat er in Hongarije geen vrijheid van spreken is, verliet hij de zaai. Naderhand keërde hij echter terug om te luisteren naar andere leden van de oppositie, die het wetsontwerp aanvielen en de communisten beschuldigden van een verbreken der coalitie. Tenslotte werd ondanks de op positie het wetsontwerp voor het driejarenplan met een grote meerderheid aangenomen. De wet voorziet in de oprichting van een bureau en een raad voor de plan ning met zeer uitgebreide be voegdheden om- een systemati sche verhoging van de productie op het gebied van landbouw en industrie in Hongarije te orga niseren. Handelsaccoord tussen Engeland en Hongarije De Britse minister van voed selvoorziening, John Strachey, heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat Engeland met Honga rije tot overeenstemming is ge komen over een contract voon drie jaar voor de export naar En geland van bacon, eieren, gevo gelte, spek, zonnepitolie en ande re voedingsmiddelen. Een accoord met Joego-Slavië voor eieren en bacon zal vermoedelijk binnen enkele weken tot stand komen. Strachey zeide. dat deze con tracten zeer goed passen in het plan van Marshall. Nieuwe nota van Engeland aan Bulgarije. De Britse regering verklaart in een nieuwe nota aan Bulgarije over de opheffing van de twee belangrijkste dagbladen der Bul gaarse oppositie, dat de Bulgaar se perswet van 30 April 1946 in strijd is met de clausule in het Bulgaarse vredesverdrag, die persvrijheid garandeert, en dat herziening wenselijk is om deze wet in overeenstemming te bren gen met het verdrag. Op 26 Juni wérd door de Britse politieke vertegenwoordiger aan de Bulgaarse minister van bui tenlandse zaken deze nota over handigd, waarin het Bulgaarse antwoord op een eerder Brits protest over hetzelfde onderwerp als „volkomen onbevredigend en niet overtuigend" wordt verwor-, pen. In de haven van Santo Stepa- no, ongeveer 160 km. ten Noor den van Rome is een schip met munitie in de lucht gevlogen. Naar het A.F.P. meldt, hee(t de ontploffing reeds 70 personen het leven gekost (55 matrozen, 1- onderofficier en 12 arbeiders). Totnogtoe heeft men slechts van 4 slachtoffers de lijken terug ge- vondert. Een schuit, die zich in de buurt van het schip bevond, is eveneens op het moment van de ontplof fing de lucht ingevlogen. De enige persoon, die zich daar aan boord bevond, wordt vermist. Het Centraal DistributieKan- toor deelt mede, dat wederom 20 punten op de textielkaart VA 705 worden aangewezen. Met onmiddellijke ingang worden geldig' verklaard de bonnen ge merkt „Textiel C 1 punt", „Tex tiel C 5 punten", „Textiel D 1 punt" en „Textiel D 5 punten". De bonnen „Textiel C reserve" en „Textiel' D reserve" zijn der halve niet aangewezen voor de aankoop van texlielgoederen. Op het hoofd van de Griekse partisanencommandant „kapitein Marco" is een prijs van 20 mil iioen drachmen gesteld. Gisteren wiide de 18-jarige A. van Noort met zijn jeep. op de Dordtse straatweg te Rijsoord een ander voertuig passeren. Hij verloor daarbij de macht 'over het stuur met het gevolg dat de jeep omsloeg en van Nooft op slag gedood werd. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Verwachting tot Donderdag avond: Tijdelijke opklaringen met hier en daar nog een enkele bui.- Iets warmer dan gisteren. Zwakke wind. m ?"g— ss

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1