tea LAATSTE BERICHTEN. zending NEDERLAND ons Vaderland, DE WERELD ons werkterrein. IN 'T KORT. Öhs jAMxaekit, PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Dinsdagmorgen om 10 uur vond in de Confrériezaal van het Schuttershof te Middelburg de eerste zitting plaats van de Prov. Staten van Zeeland in 1947 on der voorzitterschap van de Com missaris dér Koningin Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford. Na de gebruikelijke opening deed de voorzitter voorlezing van het besluit van het Centr. Stem bureau inhoudende de benoeming van de heer J. Balkenende tot lid der Staten, als opvolger van de heer J. Hommes. Na goedkeuring der geloofsbrieven werd dhr Bal kenende tot de vergadering toe gelaten en beëdigd. De voorzitter wees nog op het goede werk door dhr Hommes in de Staten gedaan; hij hoopte dat deze ook in het hoogste col lege de belangen van onze Prov. goed zal behartigen. Een groot aantal Koninklijke, besluiten houdende goedkeuring van genomen besluiten en verde re stukken werden voorgelezen en voor kennisgeving aangeno men of naar de afdelingen ver wezen. Op voorstel van Ged. Staten werd besloten aan het personeel der provincie in 1947 voor zover het grondsalaris niet meer dan f4380 (gehuwd) of f4152 (onge huwd) bedraagt in een le kl. standplaats een gratificatie toe te kennen van 2 pCt met een maximum van f50. Nadat de vergadering in afd. was gesplitst en de eerstvolgende zitting was vastgesteld op 29 Juli a.s. te 10 uur werd de zitting gesloten. Schouwen snakt naar regen. Slechte stand der gewassen. Het grootste deel der gewas sen op Schouwen-Duiveland staat er erbarmelijk voor. Vlas en gerst zijn vrijwel mislukt en ook met de aardappelen gaat het niet goed. De stand der suikerbieten is van die aard, aldus „Het Vr. Volk", dat de verwachtingen niet te hoog gespannen kunnen zijn. De weilanden, die-, er in Mei zo fleurig voorstonden, zijn nu ver droogd. Als er niet spoedig flinke re gen valt heel veel regen .is dit voor verschillende gewassen toch reeds te laat. De suikerbieten en weilanden zullen nog kunnen profiteren, maar het is- de vraag of de aard appelen -niet te veel zullen heb ben geleden. s Gewerkt is op het land van Schouwen, hard gewerkt. De in zaai is laat geweest, er moest gewerkt worden tot Jaat in de avond om ih te halen wat moge lijk was. En nu dit resultaat Vooral voor de kleine boeren en die zijn er nog veel in dit deel van Schouwen is het een ge wéldige strop. Ze menen dan ook, dat ze .niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. De structuur van de hpdem mag dan reeds zo zijn, dat de boeren de risico's zelf zouden kunnen dragen, maar bij zo'n langdurige abnormale droog teperiode, nu alle vocht uit de bodem verdampt én het zoutge halte daardoor sterk wordt ver hoogd, nu kan «dat stellig niet. Gelukkig heeft minister Mans- holt-zich al gunstig in die zin uit- geMrten. Moge zijn woord verwe zenlijkt worden. VLISSINGEN. Fair Play wordt gelicht. De onderzoekingen naar de sleepboot Fair Play, die Zondag 22 Juni op de Schelde voor Vlis- singen voor de ogen van hon derden mensen is gekapseisd en gezonken, waarbij 7 mensen het leven lieten, zijn thans zover ge vorderd, dat getracht zal wor den het schip te lichten. Het werk zal worden uitgevoerd door de Bergings-Mij. Holland te Rotterdam. Zo spoedig moge lijk zal met de werkzaamheden worden begonnen Ontspanningszaal Chr. Militair Tehuis geopend. Maandagavond is onder alge mene belangstelling de ontspan- nirfgszaal van het Chr. Militair Tehuis op het Bellamypark ge opend. Wij komen hierop terug. GOES. Rijtoer ouden van dagen. Maandagmiddag werd de ge bruikelijke rijtoèr voor ouden van dagen gehouden. 'Tegen half twee kwamen vele oudjes op de Beestenmarkt bijeen, waar gezellige radiomuziek van de auto van de fa. v. d. Broek de stemming er in bracht. Even later verschenen vijf autobus sen en diverse particuliere auto's, terwijl een zesde auto de invaliden uit het Gasthuis ge haald had. De dames van de "Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers hielpen bij het instappen en nadat allen hadden plaats genomen werd onder gejuich de tocht aanvaard. Eerst werd een bezoe^ gebracht aan Baarland, waar in de boomgaard van dhr Elenbaas gelegenheid was ker sen te eten, wat geweldig in de smaak viel. Vandaar werd de tocht voortgezet n'aar Borsele, waar aan de haven gelegenheid werd gegeven van het prachtige gezicht op de Schelde te genie ten. Door de mooie Zak van Z.-Beveland werd vervolgens naar Nieuwdorp gereden. Hier werd halt gehouden bij de hof stede van de heer Zandee, waar volop genoten werd van mu ziek en zang, terwijl de dames van de U.V.V. voor allerlei ver snaperingen zorgden. Nadat de heer Scheibier in een keurig zelf gemaakt gedicht de familie Zandee, onder het aanbieden van een souvenir be dankt had en de heer Buijs na mens het gemeentebestuur een woord van dank had gesproken, tot allen die deze tocht hadden mogelijk gemaakt, werd tegen half 7 de thuisrit begonnen. Na een vrolijke tocht door de stad werd de stoet op de Beesten markt ontbonden. KAPELLE. Zaterdag draaide voor een aantal belangstellenden in de Buurt „Dijkwel" de film van de herdenkingsplechtigheid der Franse gevallenen, die op 15 Mei j.l. heeft plaats gehad. Deze mooie en interessante film, die aller aandacht trok is opgenomen door de heer H. J. v. d. Vrie. Voor Kapelle is dit een documentair stuk. Maandagmiddag werd de geplaatste grafzerk voor wijlen de heer P. Bostelaar, in leven onderwijzer aan de Chr. School te Kapelle-Biezelinge, overge dragen aan de familie. Allereerst voerde hierbij de heer P. Schepje, voorzitter der vereniging, het woord, die her dacht wat de overledene voor de school is geweest. Het hoofd der school de heer J. C. Keim droeg hierna het ge denkteken aan de familie over. De heer J. Bostelaar, vader van de overledene, dankte na- mens de familie voor dit bewijs van erkentelijkheid. 's-H. ARENDSKERKE, De voorlopige uitslag van de volkstelling 1947 geeft het vol gende beeld. Aantal inwoners 4792, waarvan 4202 mannen en 2390 vrouwen. Tijdelijk waren aanwezig op 31 Mei 54 perso nen. Aantal huishoudens 1105 en alleenwonenden 84. Het aan tal woningen bedraagt 1041. Gesplitst naar de godsdiens tige gezindte heeft de gemeente de volgende samenstelling: N. H. 2132, R.K. 1097, Ger. K. 1080, Ger. Gem. 344, Oud Ger. Gem. 24, Doöpsgez. 5, Vrij Ev. 72, Chr. Geref. 8, Ev. Lut. 1, Geen 29 's-GRA VENPOLDER. Aanbesteding gecombineerde Bijz en Openbare lagere, school. Hoogste inschrijverfirma Meer- ding, Soestdijk, f 266.000; laag ste: Jos. Bos te Utrecht, f115,300; J.'Priem te Ovezande f 262.000. Voor de aanbesteding van 29 huizen met een winkelhuis .was de hoogste inschrijver C Priem te 's H Arendskerke f 410.000 en de laagste Gebr Bos, Enschedé 1 f 314.000. KABINETSFORMATEURS GEVEN OPDRACHT TERUG. De vier partijleiders Sjarifoed- din, Gani, Soekiman en Setiadjit zgn er niet in geslaagd een ka binet samen te stellen. Zjj hebben hun mandaat aan president Soe- harno teruggegeven. De presi dent zal vandaag verdere maat regelen bekend maken. REPUBLIEK MOBILISEERT. Politieke impasse nadert hoogtepunt. De bevelhebber van het repu blikeinse leger heeft de concen tratie van alle civiele en depar- tementale motorvoertuigen be volen als voorbereiding voor hun mobilisatie, zo meldt Reuter. Vandaag zijn dg leiders van de republiek in een impasse ge raakt. VERKLARING VAN SJARIFOEDDIN. Gisteren heeft Sjarifoeddin aan de pers verklaard, dat de Indo nesische republiek gereed is „het oppergezag" te aanvaarden, het welk zich gedurende de over gangstijd alleen zal bezighouden' met aangelegenheden, die van wederzijds belang zijn. De speci fieke republikeinse belangen moeten geheel onder de republi keinse regering ressorteren. ENORME ONTPLOFFING IN ITALIË. Zeventig personen werden ge dood toen in de haven van Santo Stepano, ongeveer 160 k.m. ten Noorden van Rome, een schip met muniti^ in de lucht vloog. PARIJSE CONFERENTIE NOG NIET GEËINDIGD. Bevih en Bidault, de Engelse en de Franse minister van Buiten landse Zaken, hebben op de zit ting van gisteravond hun Sowjet- Russische ambtsgenoot Molotof 24 uur de tijd gageven om hun uiteindelijke voorstellen voor de uitwerking van Marshall's plan tot hulp aan Europa te aanvaar den of te verwerpen. Frankrijk heeft een nieuw voorstel gedaan, dat volgens Bi dault alle verzekeringen geeft, die Molotof verlangt. Volgens Molotof is het nieuwe Franse plan in hoofdzaak hetzelfde als het eerder naar voren gebrachte. Toen men Bevin na afloop de vraag stelde of de conferen tie voorgoed was geëindigd, antwoordde hij: „nog niet". SCHADELOOSSTELLING LEDEN TWEEDE KAMER. Gisteren kwam in de Tweede Kamer aan de orde het wets voorstel om de schadeloosstelling van de leden der Kamer te ver hogen van f 5000 op f 6000 en het pensioen van f 150 op f 187.50 per zittingsjaar tot een maximum van f 3500,vroeger f3000. Een en ander met terug werkende kracht tot 1 Januari 1947. De heer Hoogcarspel (Comm.) verklaarde dat zijn fractie, ge zien de slechte toestand waarin een groot deel der arbeidersbe volking verkeert, tegen zal stemmen. A.s. E)ihsdag zal over het wetsontwerp worden ge stemd. WEMELDINGE. Sportmiddag. Zaterdag werd alhier een sportmiddag gehouden op het sportveld aan het kanaal, uitge schreven door verschillende sportverenigingen uit de ge meente. Het muziekgezelschap O.K.K. verleende hierbij zijn medêWrking. De uitslag luidt als volgt: Ringrijderij te paard: le pr. A. van Stel Jacz., 2e pr. Joh. Wisse, 3e -pr. Arn. de Schipper Jz., 4e pr. P. C. Feijtel, 5e pr. A. Bruinooge, 6e pr. P. Houte kamer, 7 e pr. W. Bras. De door de gezamelijke sport verenigingen beschikbaar gestel de wisselbeker aan de ringrijde- rijvereniging, werd gewonnen door A. van Stel Jacz., wegens het steken van het hoogste aan tal ringen. Voor het stoeltjes rijden werd de le prijs toegekend aan A. van Stel Jacz., 2e pr. aan A. Moclker. Voor de gymnastiekdemon- stratie bestond eveneens grote belangstelling. De korfbalwedstrijd, die met een Antwerpense club zou wor den gespeeld, doch geep door gang. kon vinden, werd nu ge speeld met een Oostt^rgse club. Dit spel eindigde meteen 33 gelijk spel, doch door het win nen van de meeste strafworpen, werd de Wemeldingse, club tot winnaar verklaard. Tot slot werd een voetbalwed strijd gespeeld door „Wemel- dinge I" tegen „Luctor I" van Heinkenszand. Deze wedstrijd eindigde in een 43 overwin ning voor Wemeldinge. WOLPHAARTSDIJK. Gemeenteraad. In de Maandag gehouden ver gadering van de Gemeenteraad werd mededeling gedaan van de uitslag van de op 25 Juni ge houden inschrijving voor de bouw van 15 woningwet-wonin gen. De laagste inschrijver was (Firma de Jonge en v. d. Linde te 's-Heer Arendskerke voor f 174000. De raad benoemde tot lid van het B.A. de heer J. A. van Dam me, ter voorziening in de vacatu re H. v. Leerdam. Met de z.g. opbouwtoelage, welke Ged. Staten voor de se cretaris en omvanger hebben vastgesteld, kon de raad accoord gaan. De begroting van 1946 werd gewijzigd én met f 972 ver hoogd. Aan E. Zegers werd onthef fing verleend van tuinpacnt tot een bedrag van f 17 over de jaren 1944 en 1945. Ten slotte verleende de raad machtiging aan B. en W. om maatregelen te nemen tot de bouw van nog 15 woningen met rijkssteun. MELISKERKE. Bliksem sloeg in school. Tijdens het zware onweer, dat zich in de nacht van Zaterdag op Zondag boven Meliskerke ont lastte, sloeg de bliksem in de schoorsteen van de Christelijke school, waardoor deze geheel ge spleten werd. Gelukkig werd er geen brand veroorzaakt, Uitslag geitenkeuring. Aangevoerd 17 dieren. Lammeren: 1ste prijs J. Brou wer (volbloed); 2e Jan Geertse; 3e P. Geschiere; 1-jarige 1ste pr. S. van Keulen met diploma; 2e M. Riemeris; 3e P. Geschiere; 2-jafige: 1ste prijs S. van Keulen met diploma; Oudere: 1ste prijs M. Riemens; 2e Jan Geertse. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Geitenkeuring. Vrijdagavond hield de geifen- fokvereniging „Nieuwland" op de dreef van de landbouwer M. P. Hage haar jaarlijkse geitenkeu ring. Als keurmeesters fungeer den de heer-J. Versluijs uit Se- roosterke en de heer Den Engel sen uit Middelburg. Er werden aangevoerd 29 dieren van prima kwaliteit, t.w. 15 lammeren, 3 eenjarige-, 5 tweejarige-, 5 drie jarige- en oudere geiten en 1 stamboekgeit. Drie dieren wer den in het stamboek ingeschre ven en wel één van de heer A. Westveer en twee van dhr Jac. Poppe. De bekroningen werden als volgt behaald: Lameren: 1. J. Moes; 2 Jac. Poppe; 3 P. Bliek 4 A Westveer; 5 J. de Keuning 6 L. Joosse; 7 P. Bliek; 8 Jac. van Eennennaam; 9 P. Bliek; 10 S. Kodde; 11 R. Joosse; 12 Jac. v. Eenennaam; 13 J. Maas; 14 J. Poppe Wzn en 15 A. de Nood. 1-jarige geiten: 1 A. Westveer. 2 P. Bliek; 3 A. de Nood. 2-jarige geiten: 1 Jac. Poppe; 2 A. Wijk huis; 3 J. Maas; 4 Jac. van Eenennaam en 5 P. Bliek. 3-jarige ggiten en ouder: 1 Jac. Poppe, 2 R. Joosse; 3 J. Moens; 4 J. de Keuning en 5 A. de Nood. Stam boekgeiten; 1 Jac. van Eenen naam. Dé jüryleden spraken hun verwondering uit over de kwali teit van het ingezondene. KAMPEELAND. Schoolreisje Ned. Herv. School. Vrijdag hebben de hoogste klassen van de Ned. Herv. school een uitstapje gemaakt naar Rot terdam- Veel hebben ze daar gezien o.m., de Maastunnel, de Dierentuin en er werd een tocht door de havens gemaakt. On danks de record-temperatuur hebben de kinderen intens ge noten, vooral de roltrappen in de Maastunnel hadden hun on verdeelde belangstelling. De te Wissenkerke gehouden taartverlofing ten behoeve van de N.I.W.I.N. heeft opgebracht f 389,75. - De heer A. Kik Thz. te Brui- nisse was de eerste die dit "sei zoen een lading van pl.m. 160 tonnen consumptiemosselen le verde welke bestemd zijn voor België. Voor de bouw van 80 arbei derswoningen te Souburg in de Wilhelmina- en De Deckere- straat, was de hoogste inschrij ver Van der Berg en Van der Klis te Delft voor f 940.000 en de laagste F. Koster en Zn- te Amsterdam voor f 820.O0O. Voor de Ned. Chr. Vrouwen bond te Souburg sprak Vrijdag avond mevr. Poleij-Scbeele uit Goes over Jeftha. De collecte voor „Pro Rege" te Domburg bracht f 174.50 op. Te Renesse is een plaatselijk Comité Stichting Oorlogsgraven gevormd, da't bestaat uit de he ren mr E. Overbosch, voorz., R. H. Blom en L. de Ruyter, leden. De vooruitstrevende winke liersvereniging „Handelsbelan gen" te Kapelle-Biezelinge heeft weer een grote H.K.B.-reclame ingezet. Een 25-tal leerlingen van de O. L. -school te Arnemuiden zul len een week van hun vacantie in Amsterdam doorbrengen, ter wijl een zelfde aantal Amster damse kinderen naar Arnemui den komt. Wijziging loonregeling in bouwbedrijf. De bedrijfsunie in het bouw bedrijf ontving van het college yan Rijksbemiddelaars de mede deling, dat het gevolg heeft ge geven aan het verzoek der be drijfsunie, met ingang van 1 Juli 1947 enige belangrijke wij zigingen te brengen in de thans bestaande loonregeling. Deze wijzigingen worden aan gebracht in afwachting van het bereiken van overeenstemming omtrent een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst tussen werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bouwbedrijf. De belangrijkste dezer wijzi gingen zijn: 1. De zesde loonklasse wordt met ingang van 1 Juli 1947 op geheven en alle in deze loon klasse opgenomen gemeenten, ongeveer 500, zullen in de 5e loonklasse worden geplaatst. Het uurloon van de bouwarbei ders in deze gemeenten geves tigd, zal daardoor met 3 cent stijgen. 2. De grondwerkers bij water-, spoor- en wegenbouw zullen van de 3de naar de 2de loongroep worden gebracht, hetgeen voor de meesten hunner betekent een verhoging van 4 tot 6 cent per uurlonen. 3. Enige belangrijke wijzigin gen zijn aangebracht in de ar beidsvoorwaarden voor de ar beiders," werkzaam buiten hun woonplaats. Nieuwe vacantieregeling bouwbedrijf. Tot Ifc dagen per jaar verlengd. De pedrijfsunie in het bouw bedrijf ontving de mededeling, dat het college van Rijksbemid delaars, rrjet. ingang van 1 Juli 1947, de nieuwe vacantierege ling voor het bouwbedrijf heeft goedgekeurd. Dit betekent onder meer, dat het aantal betaalde vacantie- dagen op 12 per jaar wordt ge bracht en de waarde der vacan- tiebonnen dienovereenkomstig wordt verhoogd. De in waarde verhoogde bons zullen door de werkgevers voor het eerst ^loeten worden ver strekt op Zaterdag 5 Juli a.s. Tussen de bedrijfsunie in het bouwbedrijf en de werkgevers organisaties is voorts overeen gekomen, dat eveneens van 1 Juli 1947 af, de werknemersbon den op voet van gelijkheid met die der werkgevers zullen zijn vertegenwoordigd in het bestuur van de „Stichting Vacantiefonds Bouwbedrijf". Dat fonds is hierdoor gewor den het enige in het bouwbe drijf, dat wettelijk gerechtigd is vacantiebons uit te geven. Van 5 Juli 1947 af mogen de bouwarbeiders derhalve slechts de vacantiebons, door genoemd fonds uitgegeven, in ontvangst nemen. Om misverstand te voor komen, zij er op gewezen, dat wel geldig blijven de vacantie bons uitgegeven door de fond sen in het schildersbedrijf, het stucadoorsbedrijf,' het steenhou- wersbedrijf, het steen-, hout-, graniet- en kunststeenbedrijf en de timmerfabrieken. „Nederlands". Wil men van Nederlanders Ieren Hoe men zijn schone taal moet Ieren, Hoor dan het volgende beweren... Men gaat een lijntje demarceren, Daarachter .gaat men [patrouilleren, En al* men soms kan constateren Dat „oelewappers" infiltreren, Dan gaan degeen die [commanderen Rap met elkaar aan 't confereren. Om eerst 't geval te rapporteren, En daarna te gaan debatteren Of het soms is te tolereren Om daar iets tegen te lanceren. Het feit is nief te accepteren. En men besluit te opereren, 't Wordt eventjes wat [combineren, Wat deduceren... concluderen Om zoveel man te consigneren. De commandant gaat instrueren Laat heel de zaak zich [presenteren, En weet dan hoeveel absenteren. Men laat de troep dan [opmarcheren, Die. ergens zich gaat [concentreren, Missschien nog even tirailleren Om goed te kunnen observeren, 't Geval kan dan gaan [attaqueren... De „oelewappers"retireren. Je hoeft je heus niet te generen, Je kan het zelf wel eens proberen, Misschien ook om het af te leren Te pronken met uitheemse veren. Uit: „Wapenbroeders". Onderwijs. Tot onderwijzeres der school met de Bijbel Kamperland is be noemd mej. J. Nieuwenhuize te Biezelinge. Te 's Gravenhage slaagde voor het diploma gemeente-ad-, ministratie I, de heer M. P. Schipper te Wissenker- k e, ambtenaar 'ter secretarie te Kortgene. - Officiële Publicaties. Distributiedienst Vlissingen. Aanvraag toerbuitenband. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat aan personen, die eea toewij zing voor rijwielbanden hebben ontvangen in het tijdvak 1 Oct. 194430 Sept. 1946 in het tijd vak van 2 Juli t.m. 15 Juli 1947 een aanvraagformulier kunnen indienen ter verkrijging van een bon voor 1 toerbuitenband. Zij, die reeds een aanvraagfor mulier hebben ingediend in de maand Mei behoeven dit niet opnieuw te doen. Slechts door personen, vallende onder de bo ven aangegeven voorwaarde, mogen aanvragen worden inge diend. Aanvraagformulieren kunnen ditmaal uitsluitend worden ingediend op het Kring kantoor, Brouwenaarstraat 4, loket 5 te Vlissingen, onder ge lijktijdig vertoon van de tweede distributiestamkaart. Bij de agentschappen kunnen derhalve geen aanvraagformulieren wor den ingeleverd; wel zijn aldaar blanco aanvraagformulieren MD 333-07 verkrijgbaar. Ook personen of overheidsin stellingen, aan welke tot dus verre rijwielbanden voor dienst- rjjwielen zijn toegewezen, moe ten thans door middel van een aanvraagformulier ten distribu- tiekantore rijwielbanden aan vragen. lilffl... Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Willemstad, C. v. d. Vlies te Amerongen; te Broek in Waterland, P. Simoons te Groet; te Hattem (toez.), Jac. de Vos te Rotterdam-Vreewijk. Aangenomen naar Den Haag, M. C. Koole te Gouda. Bedankt voor Den Haag, na dere beslissing, J. A. Peters te Beverwijk; voor Echteld (toez.), M. G. Westerhof te Nieuwer- kerk (Z.)voor Moerkapelle, G. den Duyn te Oud-Alblas; voor Tholen, B. Eysenga te Noorde loos. Ds- G. H. J. Marsman te Bruinisse, die het beroep naar Leidschendam had aange nomen heeft van dit besluit ont heffing gevraagd. Geref. Kerken. Aangenomen naar Batavia (vac.-J. Ubels), G. Leene te Naaldwijk; naar Suawoude, Th. P. Pbtma te Meerkerknaar Mij drecht, J. B. Vanhaelen te Ger- keskloostefStroobos. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Rotterdam- Feyenoord, W. W. J. van Oene te Oud-Loosdrecht. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Oud-Beyerland, B. Nederlof te Eindhoven en K. G van Smeden te Groningen. Afscheid. Zondagmiddag nam ds Kroon afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Koudekerke met een predikatie over Jes. 5512a. Hij bepaalde zijn hoorders inzonder heid bij de blijdschap van het geloof. Burgemeester Dregmans sprak namens de gemeente en verschillende verenigingen een i woord van dank. Ds Visbeek sprak namens de ring Als pre sident-kerkvoogd sprak dhr J. Koole en namens de kerkeraad dhr W. Ovaa en tenslotte ds Witteveen als consulent. Met een kort woord dankte ds Kroon voor alle tot hem gerichte woorden Zondagavond nam ds W. Reus, Ned. Herv. predikant te Westkapelle, afscheid van zijn gemeente. Tot tekst voor deze avond had spreker gekozen Pred. 11 vers 1„Werpt uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na vele da gen". Na de prediking richtte hij het woord tot vertegenwoor digers van Provinciaal en Clas sicaal bestuur, tot kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, tot ds Oosthoek als consulent, tot kos ter en organist eai tenslotte tot de ganse gemeente. Ouderling P Minderhoüd sprak hierop de scheidende predikant toe en ver docht de gemeente te „zingen Ps. 121 vers 4. Verder werd hij nog f tóegesproken door burgemeester i de Casembroot, ds Visbeek en de consulent ds Oosthoek op wiens verzoek de gemeente zong Ps 134 vers 3. Intrede. Ds S. van Wouwe, beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Serooskerke (W.) is voornemens zijn intrede te doen op Zondag 28 Sept. Als bevestiger treedt op Woensdag 2 Juli. Rhododendrons zijn nu uitge bloeid. De bloemresten mogen de struiken niet behouden, deze ,gaan tot zaadvorming over, en verhinderen een normale knop- ontwikkeling voor het volgend jaar. Die bloemïesten kunnen voorzichtig uitgebroken worden. De bloemknoppen voor volgend jaar zitten er al weer naast, be schadig ze vooral niet. Rhodo dendrons verlangen 's zomers heel veel water, daarom ver dient het aanbeveling, hen zo nu en dan eens behoorlijk wa ter te geven. Niet met een gie ter, dat is onvoldoende. Philips over het welvaartspeil in ons land. Doelbewuste industrialisatie gebaseerd op exportmoge lijkheid. Aan het jaarverslag van Philips is de volgende beschouwing van het presidium der maatschappij omtrent het welvaarts herstel in Nederland ontleend: „Vele welvaartsbronnen, welke in het verléden een relatief hoog. levenspeil hier te lande mogelijk maakten en die als algemeen bekend mogen wofden verondersteld, zijn door de oorlog ons land blijvend of tijdelijk ontvallen. Meer dan ooit wordt daarom van ons volk en van allen, die met gezag en verantwoordelijkheid zijn bekleed, voortvarend heid en vernuft verlangd, om aan de grote noden van deze tijd het hoofd te bieden, door het zoeken naar en het schep pen van nieuwe bronnen van welvaart. Allereerst zal ons beleid, naar binnen en naar buiten op elk gebied, internationaal een dus danig vertrouwen moeten wek ken dat voor overbrugging van het bestaande ernstige deficit in de betalingsbalans over belang rijke credieten van hen, die daartoe in staat en onder be paalde omstandigheden genegen zijn, zal kunnen worden be schikt. Voorts wordt een doel bewuste verdere industrialisatie gebaseerd op exportmogelijk heid, algemeen als een onmis baar middel gezien voor duur zaam herstel van het evenwicht in de betalingsbalans en voor blijvende werkverschaffing bij de grote aanwas onzer bevol king. Het momentele tekort op de arbeidsmarkt voor productieve arbeid vormt voor directe, res pectievelijk snelle uitbreiding der industriële activiteit een welhaast onoverkomelijk belet sel en toch zal de duur van de noodzakelijke overbruggings- periode, door middel van credie ten, allereerst worden bepaald door de snelheid waarmede de industriële uitbreiding en de export-toename zullen plaats vinden. Geen tijd te verliezen. Er is dus geen tijd te verlie zen en maximale beschikbaar stelling van werkkrachten voor productieve arbeid, resp. zo hard en efficient mogelijk werken zal overal, van hoog te laag, de leus moeten zjjn. Er is geen an der alternatief om armoede en ellende te voorkomen. De regering staat hierbij voor de moeilijke taak om die stimu lerende en psychologische wer kende maatregelen te treffen, waardoor allen tot maximale inspanning in staat en spontaan bereid zullen zijn. Vergroting van de" export zal slechts mogelijk zijn door het voortbrengen van kwaliteitspro ducten, welke .het tegen de eon- éurrentie elders in de wereld zullen kunnen opnemen en vol houden. Voor uitbreiding van de industrie, zoals hier bedoeld, zijn vele nieuwe en jonge krach ten onontbeerlijk, zowel voor het wetenschappelijk onderzoek als voor de leiding der nieuwe en uit te breiden bedrijven. Het beangstigend tekort aan deze categorie van werker? vraagt orfï een zeer spoedige voorziening door principiële ver nieuwing en uitbreiding op jiet gebied van ons vak- en weten schappelijk onderwijs, willen wij de achterstand tegenover Dit houdt in: geen afsluiting van ons land ten opzichte van het buitenland, voor welke vorm van verkeer "dan ook, want al-, leen verfrissing van de geest en' kennis van de verhoudingen, toestanden en stromingen in de wereld zullen ons- de weg kun nen wijzen naar wat hier te lande goed en nuttig is om te doen voor het bereiken van een hoger welvaartspeil. Iedere mo gelijkheid van materiële en im materiële (dienstverlening-) ex port zal moeten worden aange pakt, ontwikkeld en benut. Wij zullen op de bres moeten staan voor het verdedigen van onze belangen, waar ook ter wereld, door inschakeling van de beste en meest ervaren krachten, die in de wereld heb ben rondgekeken en dus weten wat daar leeft. Een verder groot beletsel voor herstel en uitbreiding van de industrie hier te lande vormt het wegvallen van oné natuur lijk achterland Duitsland, niet het minst als leverancier van grondstoffen en halffabrikaten, mede met het oog op het des tijds zo belangrijke verdelings- verkeer. zijn zwager ds J. Koppe van Appingedam. Kerken en N.S.B.-leiders In verband met een aan de pers verstrekt bericht omtrent contact tussen de Kerken en een aantal vooraanstaande N.S.B.-leiders wordt van de best ingelichte zijde meegedeeld, dat elke publicatie hierover volko men praemateur is. Afd. Delft S.S.R. De Novitisatscommissie van de Societas Studiosorum Reforma- torum afdeling Delft verzoekt alle aankomende studenten van Orthodox-Protestantse huize, die lid wensen te worden van genoemde Vereniging, zich vóór 1 Augustus 1947 schriftelijk te melden bij de Ab-actis, Sociëteit „De Koornbeurs". Onbillijk en onverstandig. De achterstelling van ons land tjoij de grote mogendheden, in zake de economische wederin- schakeüng en wederopbouw van Duitsland en bij het bepalen van zijn toekomst, is even onbillijk als onverstandig. Wanneer men verwacht dat wij ons redelijk deel zullen bijdragen tof de re constructie van Europa, mag men niet tegelijkertijd een der gelijke achterstelling laten voortbestaan en dit des te min- («Leverbros der waar het hier een voor on ze economie onmisbaar element betreft. De nadelige gevolgen zullen dan niet uitblijven, zo min voor Europa als voor de gehele wereld. Het ten spoedigste vervullen van onze taak ten aanzien van de opbouw; van Indonesië in een sfeer van orde en veiligheid is voor de welvaart van de Indo nesische volkeren en het Neder landse wolk van vitaal belang en zal tevens een belangrijke bij drage betekenen tot het econo misch wereldherstel. Bij het -vooruitzicht van blij vende versobering en verarming mag het Nederlandse volk zich niet neerleggen. Integendeel, te rugkeer allereerst tot het wel vaartspeil van vóór de oorlog en daarna geleidelijke opvoering daarvan moet allér doel blijven. het buitenland, zonder grote en- Voor een belangrijk deel zal uit blijvende schade voor ons land, inhalen. De wereld ons werk-, terrein. „Nederland blijft ons vader land en de wereld ons werkter rein", is de enige opvatting, die ons land en volk kan redden uit de nood van heden. breiding van industrialisatie en export hiertoe moeten bijdra gen en alle maatregèlen, zowel nationaal' als internationaal te nemen, zullen mede hierop ge richt moeten zijn. Te dien be hoeve is nauwe samenwerking tussen alle terzake kundige in stanties en personen meer dan ooit geboden". Tribunaal Middelburg. Voorkeur voor Wolfs- angel. N.S-B.ster dreigde de buren met Duitsers. De 52-jarige J u 1 i a B e r n a B a k k e r-v. H i 1 s t was tij dens de bezetting de schrik voor de buren geweest in de Kareis- gang te Middelburg. N.S.B.ster sinds 1940 had4 zij haar buurtgenoten met Duitse en N.S.B.-instanties gedreigd. Tegen de W.A.-commandant Flipse had zij in 1941 gezegd, dat haar buurvrouw Vermeulen zich beledigend over de N.S.B. had uitgelaten en zij had ook aangegeven, dat de zoon van de fam. de Leeuw een hakenkruis op haar schuurtje Jjad gete kend. „Daar zaten ze steeds op te klodderen", aldus besch. „Stelde u dat hakenkruis dan niet op prijs?" vroeg de presi dent. Het bleek dat zij tegen de vorm van het hakenkruis be zwaren had; vandaar dat onder het portret van Hitler in de voorkamer een wolfsangel prijkte! Zij was voorts lid van de N. S.V.O. geweest en gaf haar kin deren toestemming lid van de N.J.S. te worden. Zelf ging zij vriendschappelijk met Duitse militairen om en dat stond ze ook haar dochter toe. Dit alles werd door haar toe gegeven. Het zwaartepunt van de dag vaarding, liggend in de beschul diging, dat zij bevorderd had, dat haar zoon bij de S.S. dienst nam, ontkende zij. De jongen had hooglopende ruzie met zijn moeder gehad en was door zijn vader het huis uitgezet. Enige tijd later kwam hij nog afscheid nemen, omdat hij naar 't front ging, maar het enige wat ge daan was om hem van zijn stap terug te houden, was geweest het verzoek om toch maar niet fe gaan. Als gevolg van zijn dienstne ming kreeg besch. broodbonnen, maar die zou ze hebben door gegeven aan onderduikers in de buurt. Op dat laatste wees haar ver dediger, mr J. (G. v. d. Burght te Vlissingen, met nadruk. H[j noemde besch. een stijfhoofdige vrouw, die echter nu wel gene zen is. Hij vroeg spoedige vrij lating. Uitspraak 14 Juli a.s. Amsterdamse Effectenbeurs Slotkoersen op 1 Juli 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K, Heden 3 Ned. '37 99s/» 99"/» 33% Ned, "38 1001/» 100y8 33% Ned. '47 99% 997» 2% Spaarcert. 101% 101'/» 3% Amsterdam 100% 100"'/» 3% Den Haag 101 HXF/» 3% Rotterdam 100% 100% Amsterd. Bank 142 142% Incasso-Bank N.V. 142% 142 Rotterd. Bank 146 144 Twentsche Bank 153% 154% Ned. Handel Mij. 130% 132 A.K.U. 184% 185% v. d. Bergh Jurgens '311 309 Fokker Vliegtuigen 2z3 226 v. Gelder Papier 136 137%' Unilever 280% 283 6 pref. idem 1d9 157 4% pref. idem 106 106 Nederl. Ford 363 357 Philips Gloeilampen 390 385% Dordtsche Olie 387% 393% pref. idem 405 405%- Kon. Olie 412% 417% Billiton H rubriek 335 340 Amsterdam Rubber 143% 143% Deli-Batavia Rubb. 101% 104% Oost-Java Rubber 75 80 Serbadjadi Rubber 72 78 Ver. Ind. Cult. Ond. 74 76 HoH.-Amerika Lijn 209 210 Java-China-Japanl. 151 [51 Kon. Ned. Stoomb. 172 1)3 Kon. Pakketvaart 169% 169% Ned. Scheepv. Unie 185 185 Va-6 Rotterd. Lloyd 189 192 Stoomv. Mij. Ned. 169 H.V.A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dell-Batavia Mij. Deli Maatschappij Senembah Tabak Muller Co. le Serie Wilton Fyenoord p. b. Bel. Ned. idem Binnenland idem Overzee 3 Dollarlening 234% 120% 125 59% 125 149 140 168% 191 547 239 172 168% 235 119 124% 60 125 151%, 139% 169 194 549 239 174 1007» 101

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3