Zo denkt men in Waar het om Kerk en Godsdienst in Rusland. Hein £e Bruin's wérk wordt verzameld. Posthume hulde aan merkwaardig tijdgenoot. De> faigd t/of» fCo&Mtfocmdw GEMEENTERADEN ïtiïsesi. L Het is nu ongeveer twee jaar geleden dat Duitsland door de geallieerden in vier bezettings-zónes is verdeeld. Een compromis dat destijds, gezien de houding van de Russen, het enig mogelijke scheen. Sindsdien zijn echter, en dat bleek mij uit tal van gesprekken met vooraanstaande Ame rikanen, de Westerse mogendheden wel tot de ontdekking gekomen dat dit de grondfout is waar aan geheel Duitsland, en mogelijk geheel Europa,, dreigt ten onder te gaan. Vandaar dan ook dat Amerika, Engeland en Frankrijk in hun zones steeds nauwer gaan samen- Werken. Vanzelfsprekend is het dat de U.S.A. daar de leiding heeft. En dat niet alleen omdat Rusland en Amerika in feite de twee grootmeesters van 's werelds schaakspel zijn geworden, maar ook omdat de Amerikanen in generaal Julius Clay een man van groot formaat bezitten, die terecht onlangs in een artikelen-serie in de Saturday Evening Post genoemd werd: Onder koning van Duitsland. Het is dan ook daarom dat ik En juist dat negativisme is een taak en evrantwoordelijkheid met beide handen de gelegenheid Duitsland, en kan voor heel Eu- die we niet zonder meer kunnen aangreep om een bezoek te bren- ropa levensgevaarlijk zijn. De noch mogen naast ons neer leg gen aan de Amerikaanse zöne. En Rus heeft dat beseft! Hij tracht gen. terug in Nederland betreur ik de Duitsers in zijn zöne het posi- Omdat ook dat behoort tot slechts één ding, n.l. dat het tieve communisme te brengen, slechts veertien dagen waren. Ook de Amerikanen beginnen Immers veertien dagen zijn i te begrijpen, dat democratie zon- niet voldoende om op de hoogte j der vaste, gegroeide basis een hol te komen van de situatie in welk begrip is. Gelukkig, land dan ook, laat staan van een Maar nu ook wij. Juist omdat chaotisch en verscheurd Duits- wij er nog steeds prat op gaan land. Men verwachte van mij daneen Christelijke natie te zijn, heb- ook geen verklaring van het Duitse probleem, nog minder een wegwijzer tot oplossing daarvan. Meer weergeven dan impressies kan ik niet. Gerechtigheid of liefde. Eén probleem is er waarmee je als Nederlander in Duitsland tel kens opnieuw, ja vrijwel zonder ophouden wordt geconfronteerd: Welke houding moet ik aanne men tegenover de verslagen Duit sers? Enerzijds bekruipt je vaak een soort leedvermaak. Als je ruines ziet dan mompel je: Rot terdam of Arnhem. En als je lan ge rijen vermagerde mensen met pannetjes voor de centrale keu kens lijdzaam ziet wachten, dan bekruipt je weieens een van: „Zij krijgen hun streken thuis". En als je Christelijk bent, tracht je dat leedvermaak weg te redeneren, of liever te beredene ren in gedachten aan gerechtig heid en vergelding. Anderzijds weet je van je zelf ook heel goed, dat je toch niet helemaal op het rechte spoor bent, omdat het persoonlijk leed vermaak aan alle kanten door de tulen gordijnen van „gerechtig heid" heen gluurt. Ook weet je zeer goed dat „niet ons de wrake toekomt" ook niet de wrake van het smalende glimlachje. ben wij een taak en een verant woordelijkheid die dikwijls on draaglijk zal schijnen en nooit aangenaam zal zijn, maar toch „het gewillig opnemen van ons kruis". En dan gelden ook hier de woorden van Gezelle: Het leven isgeen vreed' alhier, geen wapenstilstand vragen, Het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen. R. K. H. (Eigen reportage. Nadruk ver boden). Op 10 Juli j.l. overleed te Am sterdam geheel onverwacht de dichter en prozaschrijver Hein de Bruin. Zijn hiermee zo plotseling afgesloten ontwikkeling werd in geheel letterkundig Nederland met toenemende belangstelling gevolgd. Zijn eerste bundel „Het ingekïmde land", dat hij eerst op rijper leeftijd publiceerde, vond dadelijk grote waardering en zijn volgende bundels wettigden in derdaad» grote verwachtingen, lielaas minder bekend zijn de Bruin's prozawerken. De roman Wat blijft" vond aanvankelijk tuurbeeld van de vaderlandse let teren een eigen accent gaf. Daarnaast echter wil het comi té met deze_uitgave gelden bijeen brengen, om op deze wijzen aan het gezin van de dichter een klei ne financiële steun te kunnen aanbieden, die door allerlei om standigheden zeer gewenst is. Het comité heeft zich verze kerd van de medewerking van de uitgeversmaatschappijen Bosch en Keuning N.V. te Baarn en D. A. Daamen N.V. te 's-Graven- hage, die deze uitgave belange loos zullen verzorgen, waardoor wel een breder lezerskring, maar de gehele opbrengst, alleen ver- V' Vicieuze cirkel Maar..."... als je dan weer in aanraking komt met van die ver waten hooghartige en tegelijk serviele mensen, waarvoor wij de kenschetsing „typisch Duits" hebben, ja dan is het toch ook weer ondoenlijk om niet wrevelig te worden en toch -weer met christelijke liefde klaar te staan. En zo blijf je steeds aan het problematiseren, net zolang dat je de grens weer over bent. Eri dan heb je de oplossing nog niet gevonden. Het beste kad men dit dilem- Tna, waarin een eerlijk Duisland- bezoeker verwikkeld wordt en blijft, karakteriseren zoals de heer H. A. Lunshof, ieder Else- vier-Jezer welbekend, het deed toen hij met mij sprak over het Duitse probleem: „Wij Nederlan ders zijn geneigd te vergeten, dat er zonder liefde geen gerechtig heid bestaat, maar daarentegen willen de Duitsers maar al te graag die gerechtigheid verdoeze len, en menen zij dat onze plicht tot Christelijke liefde voor hen het recht op verkrijging van barmhartigheid impliceerd. En bok dat is scheef"., Niet negatief zijn. Opzettelijk heb ik dit probleem in mijn eerste artkel aangeroerd, omdat ik er mij van bewust ben, dat beide facetten ook in de vol gende impressies geregeld naar voren zullen -komen, soms onbe wust, soms bewust. Men verden- ke mij dan evenwel niet van ge heime nazi-sympathien of klein zielige mensenhaat, doch wete, dat ik ook voor mijzelf er nog niet in geslaagd hen om een synthese te vinden. Misschien niet omdat ik het zelf te veel wilde doen En ook hierom heb ik dit pro bleem aangesneden, omdat wij ook als land en als christelijke natie, het Duitse volk en onze Duitse broeders in Christus, (en dat zijn er Goddank velen), niet kunnen blijven negeren of haten. Economisch niet, daarvoor is Duitsland een te belangrijk on derdeel van Europa, maar ook moreel niet. Dat heeft alleen ne gatieve resultaten, voor zover men dan nog van „resultaat" kan spreken. zijn zoveel belangrijker novellen als „Schalm en Scharnier" en vooral ,.'t Rad der geboorte" von den alleen in de kleine kring van letterkundigen de juiste waarde ring. Het was "aan vrienden bekend, dat de schrijver reeds geruime tijd het voornemen had, een keu ze uit zijn proza in een afzonder lijke uitgave in het licht te geven. Zijn heengaan heeft de verwe zenlijking van "t plan verhin derd. Een klein comité onder leiding van Anton Duinkerken, heeft zich thans ten doei gesteld, dit boek samen te stellen. Dit comité beoogt met deze uitgave in de eerste plaats een posthume hulde te brengen aan een van de merkwaardigste mo derne schrijvers, die aan 'het cul- De suikerpositie verbeterd. Straks misschien overvloed. Hoewel de suikertoewijzingen van de IiE.F.C. 2,4 millioen ton beneden de vooroorlogse con sumptie in de betrokken landen liggen, vjrordt het evenwicht tus sen vraag en aanbod toch beter benaderd dan in het vorige 'jaar. De werkelijke toestand is waar schijnlijk gunstiger dan uit de cijfers blijkt, daar: 1. de landen hun beschikbare hoeveelheden te klein en hun behoeften te grbot opgeven. 2. Het tekort voor het grootste gedeelte ten laste komt van de ex-vijandelijke lan den, met name Japan en Korea, welke landen voor de oorlog meer dan 1 millioen ton per jaar verbruikten en thans 99.000 ton toegewezen hebben gekregen. 3. Sommige landen hun volledige toewijzingen suiker en vlees niet kunnen afnemen als gevolg van het tekort aan dollars. Het is niet te verwachten, dat de opheffing van de rantsoene ring van suiker, welke thans in de V.S. en Canada is aangekon digd, over de gehele wereld zal plaats vinden voor de suiker leveranties uit de pacific, in het bijzonder Java, worden hervat. Wanneer deze leveranties wor den hervat, is het mogelijk, dat er over de gehele wereld 'n over vloed ontstaat. Voor de landen die zeer hoge prijzen vragen voor suiker, geleverd buiten de toe wijzingen van I.E.F.C. om, wordt het reeds moeilijk hun suiker te verkopen. FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 17) Wat nou? Die man praat over Neel, hoort ze dat goed? Ze luistert scherp, een beetje voor overgebogen. Ze durft niet ver der naar binnen te gaan, uit angst dat ze haar zullen terug sturen. De baard van die man gaat wat' op en neer: „Ja, ja", zegt hij, „zo is het. Neel zeials je toch langs het café gaat, ga het dan maar even zeggen. Ja, een ongeluk is gauw gebeurd, en 't was zo'n beste kerel. Net zo 'k zeg, een beste kerel." „En nou is 't ie dood „En wanneer is dat dan ge beurd?" vraagt Leentje. „Gebeurd? Verleden week Woensdag,... geloof ik, ja, Woensdag „Verleden week?" herhaalt Gerrigie, „dan had ze wéï es eer der een boodschap kunnen stu ren. t Is netjes, ze heb nooit veel om ons gegeven, dat zie je maar weer. Nou zit ze zonder man..,." Nu pas dringt het tot Jannigje door, het is of ze een schok krijgt, de deurknop wordt gloeiend heet in haar handen. Het volgende ogenblik is ze de gelagkamer weer in, de deur uit, de Lekka op. De man van Neel is dood, de man van Neel is dood. In haar angstig schuwe ogen komt een nieuw en helder licht. De man van Neel is dood. Ze steekt in een vaart de Lekka over, springt op de» pont en bedenkt dat ze geen geld heeft. „Ik heb niks", stamelt ze ver ward, „mag ik mee naar dê overkant?" De veerman kijkt in haar op gewonden gezicht, hij wil wat vragen, maar zwijgt omdat er twee mannen op de pont komen. „Toe dan maar", zegt hij. De pont vaart af, ze duikt in elkaar op het bankje, de ogen star op de deur van de gelag- j kamer. Maar die deur blijft dicht. Ze kijkt naar de letters op het bord die kleiner en kleiner i minderd met de productie-kosten aan het comité kan worden afge dragen. De tekst wordt gekozen en Chr. Hist. Unie. Het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie kwam 28 Juni te Utrecht in vergadering bijéén. Langdurig werd stilgestaan bij 'de ernstige politieke toestand, waarin ons land verkeert. Zo wel de Indische kwestie, als het vraagstuk van 's lands financiën werden breedvoerig besproken. Besloten werd de petitie van het comité Rijkseenheid te steunen. Tot lid van het dagelijks be stuur werd herkozen Prof. Dr G. C. van Niftrik te Amster dam. Gekozen werd de heer H. Kikkert te Emmen. Verschil lende personen zullen worden aangezocht als lid der culturele commissie. Te zijnertijd zal de samenstelling gepubliceerd wor den. Geconstateerd werd, dat de innerlijke toestand van de Unie gezond is. Overbrenging Stijkelgroep. Het tweede transport van de stoffelijk<*»eësten van de leden der Strijkelgrop, dat vandaag in ons land zou arriveren, zal naar wij thaifs vernemen op Donder dag 3 Juli te Beek Ubhergen aankomen. Fiscale onbarmhartigheid Het is genoegzaam bekend, dat oorlogsslachtoffers, die in aan merking komen voor een uit kering ter compensatie van ge ledens oorlogsschade, het hun toekomende bedrag gestort zien op hun geblokkeerde rekening. Maar daarbij blijft het niet altijd. Een bedrijf te Nijmegen, dat een schade van f 130.000 had ge leden, zag tot op heden nog geen cent van dit bedrag terug. De fiscus weigerde echter, met de omstandigheden van dit oorlogs slachtoffer rekening te houden en legde beslag op de winkel- inventaris van de getroffene, diehoofdzakelijk uit H.A.R. K.-goederen bestond, die de man als oorlogsslachtoffer had ont vangen. Is het wonder, dat men in de geteisterde gebieden vaak knarsetandt De doodstraf geëist. De 28-jarige M. Vonk, hand langer van de S.D. die tal van moorden op zijn geweten heeft, hoorde voor de Groninger Ka mer van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden, de doodstraf te gen zich eisen. In hoger beroep stond te 's-Gravenhage terecht P. R. verzorgd door Dr K. HeeromaOieraard, tijdens de bezetting (Muus Jacobse). bekend als „het monster van Een korte levenschets van diens hand zal de uitgave inlei den, terwijl een volledige biblio grafie, samengesteld door wijlen B. van Noort, zal worden toege voegd; in het boek zal ook een recent portret worden opgeno men. Zwolle". De procureur-fiscaal eiste verwerping van het beroep. De Sowjetregering heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk 3000 Russische gezinnen in China naar de Sowjet-Unie kunnen repatriëren. WEMELDINGE. In de raadsvergadering van Vrijdag werd medegedeeld, dat de woningen aan den Bierweg thans gereed zijn en dat in de toewijzing enige verandering is gekomen. Tot 2e ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer C. Bakker te Oosterland. Voor het gewoon onderhoud" der al gemene begraafplaats is een ge schikte kracht aangewezen. Oj^een adres van Mevr. de brandraad m de benoeming van een generale brandmeester. Voorts werd gewezen op de toestand van de gemeentetoren en geïnformeerd naar de ver vulling dei? betrekking van hoofd der gemeentebewaarschool. 's-H. ARENDSKERKE. ZateTdag j.l. kwam de raad in spoedeisende Openbare vergade ring bijeen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot WedT M. Noussen, houdende het bouwen van 50 inplaats van verzoek om te harer' behoeve voorzieningen te treffen, werd medegedeeld, dat dit geval is doorgegeven aan het P.V.B.O., zodat binnenkort bekend zal zijn of hieraan iets zal worden ge daan. Thans kwam aan de orde het voorstel tot de bouw van een 12-tal woningen met steun uit 's Rijks kas waartoe tot onteige ning en tot ruiling van grond zal moeten worden overgegaan, welk voorstel door de raad aan genomen werd. De heer W. Dumans te Nij- kerk werd benoemd tot onder wijzer aan de O.L. school, zulks m.i:V. 1 Sept.^a.s. Medegedeeld werd, dat Mevr. Haverman te Kapelle, die aan vankelijk bereid werd bevonden om als tijdelijk onderwijzeres op te treden, zich hiervan heeft teruggetrokken. Aan de vereniging „Eigen Erf" werd een subsidie verleend van f25 per jaar, terwijl aan mej. J. C. van de Putte een gratifi catie werd aangeboden als hul deblijk bij haar 40-jarig jubi leum als onderwijzeres aan de O.L. school. Bij de rondvraag werd gewe zen op het leegpompen der brandputten door een groot fruitkweker en aangedrongen op wederopzeggingschap van een worden„Café De Leksteiger". Als de pont aanlegt moet ze langzaam de steiger oplopen, an ders zal de veerman iets begrij pen en haar misschien terugroe pen. Ze schuiven naar de kant; ze loopt voor de twee mannen uit en knikt naar de veerman, die aarzelend terugknikt. Langzaam gaat ze de steiger op en staat op de Lekdijk. Ze voelt dat de veerman haar nakijkt, daarom gaat ze snel de weg op, die van de dijk het land inloopt. En plot seling zit de angst haar op de hielen, ze zet het op een lopen, 'zonder eenmaal om te zien. De veerman heeft de pont vastgelegd en loopt haar na de steiger op, een beetje moeilijk en gebogen. Bovenaan op de Lek dijk kijkt hij de weg af, die dwars door de weilanden snijdt. Hij ziet Jannigje gaan met een vaart, alsof ze achterna gezeten wordt. Hij zet de handen tot een koker aan de mond: „Jan nigje, kom maar, ik zei je wel helpe. Maar ze hoort hem niet of ze luistert niet. Hij laat de handen mistroostig zakken en kijkt haar na. Ze blijft onophoudelijk door hollen, de rechte dalende weg af. Hij zet zijn pet af, strijkt over zijn grijze haar en zet die pet weer op. Langzaam gaat hij de steiger weer af, de pont op. nog 30 woningen en in verband hiermede tot aankoop c.q. ont eigening van enkele percelen grond. In aanbouw zijn 12 wo ningen, zodat in totaal 62 wo ningen gebouwd zullen worden, t.w. 8 te 's-H. Hendrikskinderen, 20 te 's-H. Arendskerke (dorp), 20 te Nieuwdorp en 14 te Lewe- dorp. De voorstellen tot wijziging van de legesverordening, en wij ziging van de begroting 1946 en 1947 werden z.h.s. aangenomen. Ook het voorstel tot het plaat sen van -• een aantal straatlan taarns werd aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer op 't Hof, wanneer begon nen wordt met de herbestrating van de havenweg te Nieuwdorp. De voorzitter zegt, dat hieraan zo spoedig mogelijk zal worden begonnen. De heer Lindenbergh informeert naar de brandspuit. De voorz. antwoordt, dat de brandspuit thans weer' gerepa reerd is, doch dat nog niet is voorzien in een trekker. Hier-, over is men in onderhandeling. BRUINISSE. In de Zaterdag onder voorzit terschap .van burgemeester van den Berg gehouden gemeente raadsvergadering werd tot on derwijzer aan de O.L. school be noemd de heer M. van Immer- Zeker een kwartier achtereen draaft ze voort langs de weg, dan drukt ze een hand in de zij en staat hijgend stil. Het land is wijd en ver, er loopt wat vee te grazen en een vogel strijkt neer op het gras. De man van Neel is dood, en Neel is alléén. Neel kan haar vast gebruiken. Ze gaat verder, langzamer nu. Ze zal alles doen voor Neel, alles wat ze maar wil. Beelden trekken aan haar ogen voorbij. Neel geeft haaj een doosje pepermunt, een mooie glanzende doos. Neel trekt haar naast zich op een stoel, ze strijkt ook over haar haar en brengt haar naar bed. Dat was toen moeder begraven werd, nee, niet aan denken. Als Neel haar nou- es niet hebben wil? Haar ogen worden donker van sehrik. Maar Neel d'r man is toch dood er. Neel is alleen. Ze gaat voort op een draf om de angst die haar nazit, de angst dat dit alles niet goed uit zal komen. Ze moet nog een vreselijk eind lopen, ze is één keer met de til bury meegereden naar Neel. Er was een stal met een- paar koeien er in. Neel was erg aar dig voor haar, maar in de .tilbury is ze verschrikkelijk bang ge weest omdat vader zo vreemd ging doen. Het lopen duurt lang en ver moeit, «laar ze blijft onverzette- i Kerkgangers, priesters worden bespionneerd. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph", Her- bert Ashley, is kort geleden enige tijd in Rusland geweest en schrijft over de kerk in dat land het volgende: Duizenden studenten aan de Staatuniversitëit van Moskou krijgen onderwijs in het com munisme, terwijl millioenen mensen bij het museum van Le nin eveneens op de hoogte ge steld worden van de leer van het communisme. Ik had een lang gesprek niet de rector van de universiteit, een man van middelbare leeftijd, die me zeer sympathiek aandeed. Hij ant woordde vrijelijk op al mijn vragen, maar hij toonde een zekere voorzichtiheid, wanneer mijn vragen al te zeer op de dingen ingingen. Er zijn 8000 studenten Zij be talen alle 400 roebel per jaar, maar kunnen steun van de staat krijgen. 55 pet. van de studen ten zijn vrouwen. 20 tot 25 pet. van alle professoren zijn leden van de communistische partij. Onder de bewonderaars wan Het oude liedje. De economische recherche tej Velsen heeft grote knoeierijen j met suikercoupures ontdekt. Het betreft naar het schijnt een der grootste zwendelaffaires van de laatste tijd. Het begon met een bakker te ÏJmuiden, die een coupure van vijftig kilo had gehonoreerd. In verbluffend snel tempo volgden toen steeds meer ontdekkingen. Tal van personen uit alle deldn van ons land zijn hierbij be trokken, zodat de economische recherche het onderzoek in deze zaak aan hogere instanties heeft moeten overdragen. De voor naamste figuur in dit bonnen schandaal is een zekere K. uit Heilo, bij wie de recherche een groot aantal paperassen in be slag heeft genomen. het communistische regiem is er heel wat gepraat over het feit, dat Sowjet Rusland „de kerken v/eer heeft geopend" en dat Sta- lrn met een toegeeflijke glimlach de Christelijke godsdienst aan ziet. Dit is niet waar. Iedere concessie aan de kerk gedaan is uit utiliteitsoverwegingen, en de fundamentele vijandelijke hou ding is vastgelegd m de consti tutie van de Sowjet. Deze con stitutie zegt, dat noch Godsver ering, noch anti-christelijke pro paganda zullen verhinderd wor den. Zo is de toestand van het ogenblik. De orthodoxe kerken zijn open, en de godsdienstoefeningen worden door zeer velen bMocht, niaar men mag geen godsdienst onderwijs geven. Zuiver R.K. godsdienstoefe ningen zijn toegelaten, maar on derwijs in de geloofsleer is niet toegestaan. Wanneer de jonge mensen geen onderwijs krijgen in de funda mentele vragen van de Chr. leer, welke kansen heeft het Chris tendom dan? Over al de kerkgangers hangt de schaduw van de Lubianka- gevangenis, waar duizenden po litieke gevangenen heen zijn ge zonden om nooit meer terug te keren. Dit grote gebouw dat haast in het centrum van Moskou ligt wordt dag en nacht door solda ten van de rode armee bewaakt. Niemand kan nalaten te sidde ren, wanneer hij de Lubianka passeert. Spionnen van de Lu bianka bevinden zich ook in de gemeenten van de R.K. kerk. Ik heb ze gezien, verscholen lig gende in de kelders, vanwaar ze de kerk konden overzien. Ze nemen fotografiën van de men sen, die naar de kerk gaan. Ze trachten de priester te bespion- neren. Maar de godsdienstoefe ningen in de St. Louis kerk zijn overvol. Het fundamentele verschil tussen de ideologieën van -de machten van hef Westen en van Sowjet Rusland wordt duidelijk in het grauwe gezicht van de spion, die de kerkgangers be loert en in het fotografie-appa raat, dat gericht is op de kerk- trappen. zeel te Zeist, die als no. 1 op de voordracht stond. Een wijziging in de begroting 1945, die een voordelig verschil van f 65050.38 oplevert, werd goedgekeurd, zodat de begroting sluit met een nadelig saldo van f 16173.76. De rekening over 1944, die eveneens ter tafel kwam sluit met een nadelig saldo van f 7744.13. In de begroting 1947 werden volgens de wens van Ged. Sta ten enige wijzigingen gebracht. Rekening en begroting wer den m.a.s. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Drooger of maatregelen kunnen worden genomen tegen hét afrasteren van tuinen en er ven met prikkeldraad langs de openbare weg. De heer Bal informeerde naar het beschikbaar zijn van het gebouw „Johanna" voor verga deringen, doch het is Volksher stel, die het gebouwtje in ex ploitatie heeft en niet de ge meente. De heer Verspoor heeft vernomen, dat in de havenmond enige^ stenen zijn bloot geko men, die hinder voor de scheep vaart kunnen opleveren. Aan de havenmeester zal opdracht wor den gegeven ze te verwijderen. De heer v. d. Berg vroeg of van de 7 nieuwe woningen aan de Kerkstraat, waarvan er een bestemd was voor Ds Marsman, en nu deze (misschien) naar Leidschendam zal vertrekken, toch beschikbaar blijft voor een nieuw te beroepen predikant. De voorzitter antwoordde beves tigend. Verder verzocht hij huis vesting voor iemand die volgens dokters advies verhuizen moet. De voorzitter zeide, dat de ze ven woningen reeds zijn toege wezen. Besloten werd aan dit geval zo mogelijk voorrang te verle nen wanneer er een woning vrij komt. Wethouder van Vessem vroeg naar aanleiding van het leeg staan vap een bepaald pand of de eigenaar niet kan worden gedwongen, dit te laten herstellen en het dan als wo ning te vorderen. Wanneer de gemeente het vordert moet zij ook de herstelkosten betalen zei- de de voorzitter. De heer Goudzwaard verzocht een aantal rioleringsbuizen in de Dreef en de Weststraat te willen opruimen. Verder wees hij op de ongewenste toestand, dat de aannemers hun puin rus tig laten liggen. (Particulieren deponeren daarop mosselschel- lijk doorgaan en gunt zich geen rust. Een nevelige avond rijst boven het land. Het wördt kou der en de schemer valt snel over de weilanden. Ze moet voortma ken, anders is het nacht voor ze aankomt bij Neel. Wat duurt lopen veel langer dan rijden. Ze kijkt even achterom en holt ver der. Ze voelt de kou niet,en ze merkt niet dat ze honger krijgt, Voort, ze "moet voortmaken, in de dorpen waar ze doorgaat' moet ze maar wat langzamer lo pen, anders zullen de mensen misschien vragen waar ze heen gaat en waar ze vandaan ge komen is. Hoe lang loopt ze nu al? Het wordt zo donker, ze wil de wel, dat ze vroeger van huis was gegaan. Als het straks nacht is, loopt ze hier dan nog altijd alleen? Ze vergeet voor een ogenblik- het doel van haar tocht en wordt bang. De weg is zo stil en ver laten, wonderlijke rompen steken omhoog uit de nevel op het land. Wat is dat toch allemaal? Dat zijn immers koeien en scha pen, is ze bang voor dieren? Ze moet niet zo kinderachtig zijn. Nog eens kijkt ze schichtig achterom in het donker. Komt daar niet iemand haar achterop? Vader misschien of Miet? Be weegt daar niet iets aan de kant van de weg? (Wordt vervolgd.) pen en ander huisvuil en zo ont staan overal kleine vuilnisbel ten. Hieraan zal aandacht wor den besteed. Hi^ bracht verder hulde aan de heer L. van Pope- ring, voor de keurige wijze, waarop deze de Algemene Be graafplaats heeft opgeknapt. Wethouder Geluk wees op de wanorde bij begrafenissen. De opperwachtmeester zal verzocht worden om personeel. Op zijn verzoek werd aan de heer van Vessemmachtiging verleend om restitutie van wa- tergelden te verzoeken _op de eerstdaags te houden vergade ring, doch de opmerking werd gemaakt, dat men liever water heeft dan geld. ZIERIKlZÊE. Vrijdag werden in de gemeen teraad de gemeentebegroting 1947 en bijbegrotingen alsmede de gemeenterekening, rekening gasbedrijf en rekening „Centrale Dienst Noord-Zeeland" over 1944 in handen van commissies ge steld. Een aantal posten Hondenbe lasting en Straatbelasting, tot een bedrag van f 47,40, werd oninbaar verklaard. Diverse be zwaarschriften tegen de straat belasting werdeii ingewilligd of afgewezen. Een wijziging in de begroting Gasbedrijf 1946 werd z.h.s. goedgekeurd. Afwijzend werd beschikt qp een verzoek van de Prov. Ver. ter bevordering van de Geiten- fokkerij in Zeeland, tot het ver lenen van een jaarlijkse vaste bijdrage. I Tot leden van de commissie van toezicht op het Gemeente- hadhuis benoemde de raad mej. Zr. E. Gröntoh en de heren F. Naerebout en J. Baas. Tot on derwijzer aan de Openb. ULO-sch. werd benoemd de heer J. L. de Bel te Wolphaartsdijk en tot stadsklokkenist de heer J. M. Luijkenaar, muziekdirecteur te Zierikzee. Het bestuur van de Soepko kerij heeft de gemeente in eigen dom aangeboden het gebouw aan de Lange 'Nobelstraat, on der bepaling, dat na aftrek der bestaande verplichtingen het geld wordt aangewend voor de stichting van een speel-, ont- spannings- of sportgelegenheid voor de jeugd, zo mogelijk in het Sportpark „Bannink". B. en W. stelden voor deze schenking te aanvaarden en het gebouw in te richten tot stads- timmerhuis, aangezien de Stads waag zeer ongeschikt is en daar in de toekomst de nieuwe vuil niswagen zal worden gestald. Na uitvoerige discussie aan vaardde de raad z. h. s. deze schenking en het voorstel van B. en W. inzake het stadstim- merhuis. Het voorstel tot uit breiding van het gemeente museum werd z.h.s. aanvaard-. Inzake de wijziging in het uit breidingsplan, aankoop huis Schuithaven en bouw van een brandweerremise, herstel kade muren en schoolgebouw a. d. Nieuwe Boogerdstraat, gaf de heer Argelo uitvoerige techni sche toelichting. Uitvoerig werd ook over deze punten van ge dachten gewisseld. De wijziging van het uitbreidingsplan werd met 101 stem aanvaard. Het voorstel tot aankoop huis Schuithaven en 0bouw brand weerremise ter plaatse, werd met 92. stemmen verworpen. Inzaké herstel kademuren en schoolgebouw stelden B. en W. voor overeenkomstig het advies van de Directeur C. D. een be drag van f 7000 te voteren, ten einde daarvan 2 tijdelijke tech nische krachten te kunnen aan stellen voor het voorbereiden en uitwerken der plannen. Z.h.s. keurde de raad de voorstellen van B. en W. in deze goed. Al vorens tot bespreking van wo ningbouw over te gaan, ging de raad geruime tijd in geheime zitting. Na heropening bracht de voorzitter het voorstel ter sprake Herrijzenis. Ditmaal een aanhaling uit de Zeeuwse Kerkbode: Het zou bij ons allemaal zo anders worden na de bevrijding, weet U wel? "aar er -s niets veranderd. En zo er al iets gewij zigd is, dan stellig niet ten goede. We vinden, precies als vroeger, dat we naar de kerk moeten, als we er toe opgetrommeld wor den. We bleven eigenlijk net zo lief thuis. We missen de verwon dering, dat het mag. De nood is immers ook voorbij. Toen die nood er was, waren de kerken voor bijzondere bidstonden in Middelburg bijna te klein. Je krijgt er nu geen honderd men sen meer. Er is blijkbaar niets meer te bidden. Voorzover er kerkelijk en geestelijk leven is, is het aan de lopende band! gemotoriseerd! We hebben de routine te pakken! Wie heeft ons, doorgewinterde Christenen nog iets te vertellen? Jan de Hartog vertelt in z'n boek: „Gods Geuzen" van een juffrouw, die een boek kwam ha len ui) de bibliotheek voor haar man, die ziek was en op de vraag: „Moet het een gods dienstig boek zijn?", ant woordde: „Nee, dank u, hij wordt alweer beter". Godsdienst Nee, dank u! Wij worden alweer beter! Nederland herrijst! Muziek Festival te Nw. en St. Joósland. 40-jarig bestaan O.N.D.A. luisterrijk gevierd. Begunstigd door prachtig zo merweer heeft de muziekver eniging „O.N.D.A." haar 40-jarig bestaan herdacht. De comités, Bestuur „Onda" en Buurten- bond „Oranje-Bovenal" hebben kosten "noch moeite gespaard om de kom van het dorp een fees telijk aanzien te geven. Drie erepoorten, vlaggen, lampions, versiering en vooral bij het con cert van „Ons Genoegen", .Vlis- singen leefde men in een sprook- jestuin en de muziekliefhebbers hebben kunnen genieten van mooie muziek. Vrijdagavond gaf de jubile rende vereniging een concert op het Kerkplein en het Oude Dorp, terwijl Zaterdagmiddag de offi ciële opening plaats had op het Raadhuis door de Burgemeester Mr F. S. K. Graaf van Rand- wijclj De 2de Voorzitter tevens Directeur P. Meliefste, die 39 jaren achtereen directeur is van „Onda" bedankte de burgemees ter voor zijn welkomstwoorden en gaf vervolgens het woord aan de vertegenwoordigers der aan wezige verenigingen. Prachtige bloemenmanden werden aange boden door de Zeeuwse Bond van Harmonie en Fanfare in Zeeland bij monde van zijn Ere voorzitter de heer A. A. MoL Door enkele verenigingen wer den nog bloemen aangeboden, terwijl door verschillende ver enigingen gelukgewenst werd. De optocht van alle deelne mende gezelschappen had veel bekijks ton veel werd er'gevergd door het warm weer van de mu zikanten. Bij terugkomst op het Kerkplein werd gezamenlijk de Bondsmars gespeeld, waarna een aanvang werd gemaakt met de concerten. Elke deelnemende vereniging had een prachtige herinneringsmedaille in ont vangst te nemen, terwijl de pre mies bij loting aan de deelne mende gezelschappen als volgt weiden toegekend: le prijs Fanfare „Excelsior" Middelburg; 2e Harmonie „Voor waarts" Koudekerke; 3e Har monie „Ons Genoegen" Viissin- gen; 4e Fanfare „Oefening na de Arbeid" Middelburg en 5e Harmonie „Advendo" Middel burg. In de loop van de avond werd door Harmonie „Ons Ge noegen" Vlissingen een serenade gebracht aan de directeur Me liefste, terwijl ditzelfde corps o.l.v. de directeur P. de Roojj van -8 tot 10 uur een concert gaf op het Kerkplein. Het festijn werd besloten met een klinken de rede van de Ere-Voorzitter van het Ere-Comité dhr. Graaf, van Randwijck. Oostenrijkse land- en tuinbouwdelegatie. Een delegatie van Oostenrijk se deskundigen is in Den Haag aangekomen ter bestudering van de organisatie op het gebied van productie en afzet van land en tuinbouwproducten in Neder land. Dit is het eerste officiële be zoek, dat door Oostenrijkse functionarissen aan ons 1 '1 sinds het jaar 1938 gebracht wordt. De delegatie, bestaande uit afgevaardigden van het Oos tenrijkse ministerie voor Tuin bouw, de Oostenrijkse Kamer voor Tuinbouw en van de Oos tenrijkse Bedrijfschappen zal in de gelegenheid gesteld worden Nederlandse zaadbedrijven, groentedrogerijen, de tuinbouw bedrijven in het "Westland en de kwekerijen in Aalsmeer en Bos koop, alsmede de Landbouwho geschool te Wageningen te be zichtigen en de afzetmogelijkhe den van Nederlandse tuinbouw producten in Oostenrijk té. be studeren. om de gemeen te" bemiddeling te doen verlenen i. het aanschaf fen van Oosten1 .se woningen als er gegadigc -i voor zijn. Z.h.s. ging de raad hiermede accoord, evenals met het voorstel om de bouw der woningen aan het SlabbersweTf te gunnen aan de firma Gebrs. van Velthoven .te Zierikzee. Bij de rondvraag kwamen o.m. rioleringskwesties, woning- en hotelruimte-tekorten, jubileum feestplannen, rapport kwestie- Bolijn en aanplakbevoegdheid in de hal van het raadhuis ter' rprake.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2