Nog steeds geen nieuwe regering in Indië Nieuwe Franse revolutie voorkomen. Hederland werkt aan...? Engeland in de crisis. Parjjse conferentie werd mislukking? In Juli zou Parijs worden bezet. Aanslag op De Gaulle beraamd. 1955: begin van het einde? Penicilline Industrie in Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Coalitie-kabinet op nationale grondslag Indisch debat in Tweede Kamer uitgesteld. Sofa* Molotof wierp roei in het eten Sociale rechtvaardigheid Uitgave Stichting „Zeeiffesch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissïhgen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 20091 Telefoon redactie 2347; Terneuzen-, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Bij een bijna ondragelijke tem peratuur zijn Zaterdag in Drenthe de jaarlijkse T.T. races gehouden. Ons land verkeert nog altijd in nood. Met de voedsel positie is het nog ver van gun stig gesteld, de kolenvoorziening baart nog altijd de grootste zorg, de volkshuisvesting laat in som mige streken alles te wensen over. De regering laat dan ook niet na er telkens weer de aan dacht op te vestigen, dat er slechts één ding is, dat ons red den kanproductie en nogeens productie en dan voorts de grootst mogelijke soberheid en zuinigheid. Van die noodtoestand spreekt ook het leger van artfbtenaren, dat nog altijd op de been moet worden gehouden om de zaken ia het rechte spoor te leiden. Zo kan b.v. de Rijksverkeersinspec tie volstrekt niet worden gemist, omdat er afiders onnodig veel auto's op de weg zouden zijn en teveel benzine zou worden ge bruikt. Want we moeten zuinig zijn met de benzine. Vanwege de deviezen, waaraan zo dringend gebrek is, dat alles daaronder ltjdt. Ja, we leven nog in een nood toestand, die misschien nog zal verergeren als Indië waarmee nu al zo lang gespeeld werd, straks radicaal is v e - s p e e 1 d. Daarom: hard werken, sober heid, zuinigheid. Maar in Drenthe werden Za terdag de T.T. races gehouden. Dat werd natuurlijk een mis lukking. Gebrek aan benzine en aan banden en omdat de men sen wel iets anders aan hun hoofd hebben dan te kijken naar brullende, voorbij razende mo toren. Zo had het kunnen zijn, maar zo w a s het toch niet hele maal. Ondanks de ontzettende hitte werden de races door meer dan 100.000 toeschouwers uit alle de len van het land afkomstig, bij gewoond. Een speciale verslaggever van de „Nederlander" vertelt van dit grootse festijn: „De Tietie van dit jaar zal bij uw verslaggever onuitwisbaar in zijn geheugen gegrift blijven als een duivels mengsel van hitte en stof. Als gevolg van de hitte werd bovendien het zeer bijzon dere Assense veenstof nog ver mengd met zweet; waardoor de menigte voorzien werd van mas kers. Overal vergezeld van deze twee onafscheidelijke vrienden hebben we de T.T. bezocht. We hebben andere enthousiastelin gen de weg door de nacht gewe zen naar het „Sirkuit". We hebben ons het geweldige par keerterrein opgewurmd om 5 uur 's morgens en hadden be wondering voor het verkeer, hetwelk met behulp van, van elders geïmporteerde, op paar den gezeten Rijkspolitie werd geregeld. Deze was tevens uitge rust met op meerdere plaatsen opgestelde zend- en ontvangtoe stellen. We hadden bewondering voor de grootte van het aantal auto's, dat Nederland naar de T.T reed en hopen dat de ver schrikkelijkste vehikels, die er bij waren, weer heelhuids zijn thuisgekomen zonder door de politie op een remproef te zijn onderzocht We zijn zwetende het circuit cpgedrenteld. Stel u voor, lezers, een zeer heterogeen gezelschap, uitgedost in alle soorten kleding; zo konden bezoekende motor rijders niet nalaten er de gehele dag krijgshaftig té blijven uitzien in leer en met een halve meter brede riem om hun middel over alles heen. Velen voorts met couranten op het hoofd tegen de zonnestralen, couranten voor on der de hoofddeksels gestoken als zonneklep, papieren steken, paraplu's, afgerukte takken en boompjes, alles tegen de zon. Deze wellicht 100.000 personen tellende menigte vermaakte zich op twee manieren, kijkende naar brullende, voorbij razende mo; toren en/of etende." Inderdaad een groot en groots gebeuren. Nederland werkt aan zijn toe komst. Of aan zijn onder gang? ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 682 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 2 JULI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.25 u., on der 21.03 u. Maan op 21.42 u., onder 3.53 u. Volle Maan 11.38 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. Soekarno's antwoord-nota waarschijnlijk de basis Aneta vernam uit Djokja, dat het nieuw te vormen kabinet een nationaal kabinet in de volste zin van het woord zal zijn. Verwacht wordt dat Sjarifoeddin als kabinetsformateur zal worden aangewezen en dat drie vice-premiers zullen worden benoemd.- der belangrijke posten te bezet ten. „Sensationele boodschap" van Peron. Te Buenos Aires wordt mede gedeeld, dat generaal Peron, pre sident van Argentinië, Zondag "a-s. via de radio een „sensationele boodschap" tot de wereld zal richten. Peron zal de buitenland se diplomatieke vertegenwoordi gers, senatoren en journalisten uitnodigen het uitspreken van de boodschap bij te wonen. Staking bij Amerikaanse scheepswerven breidt zich uit. 80.000 arbeiders van 22 Ame rikaanse scheepswerven aan de Atlantische kust en de Golf van Mexico, aangesloten bij het C.I.O. (congress of industrial organisa tion, een der twee grote vakbon den in de V.S.), zijn gisternacht in staking gegaan en zich daar mede gevoegd bij hun 40.000 col lega's, die Donderdag reeds het werk in tien werven van de Beth- lehem Steel Company hebben neergelegd. Het republikeinse persbureau meldt verder, dat de Indonesi sche delegatie, voorheen door Sjahrir geleid, grondig zal wor den gewijzigd. Van Sjahrir wordt gezegd, dat hij waar schijnlijk eqn post in het buiten land zal krijgen, eventueel in Engeland of in de Verenigde Staten, doch dit wordt in de kringen, die nauw met Sjahrir verbonden zijn, inmiddels tegen gesproken. De door Dr van Mook ver zochte opheldering van Soekar no's nota, zal door het nieuwe kabinet worden gegeven. Volgens de republikeinse zesglieden lijkt het waarschijn lijk, dat, met wat men in poli tieke kringen een „coalitiekabi net op nationale grondslag" noemt, een kabinet wordt be-» doeld, waarin de sleutelposities zouden worden ingenomen door 4 partijen, wier leiders met de vorming van de regering zijn belast, terwijl andere partijen zouden zijn uitgenodigd om min- Schouten: Regering ging buiten haar boekje. De voorzitter der Tweede Kamer heeft in de vergadering van gisteren mededeling gedaan van een schrijven van de minister president waarin staat, dat het in het voornemen der regering ligt, om zodra haar dit mogelijk is een verklaring af te leggen, nopens haar beleid ten opzichte van Indonesië en dat de regering zich voorstelt in deze verklaring tevens te betrekken de onder werpen, waarover de aangevraagde interpellatie zich zal uitstrek ken. De regering deelde voorts aan de voorzitter mede, dat het haar bij de huidige ontwikkeling van zaken, om redenen aan het landsbelang ontleend nog niet mogelijk is de harerzijds voorgeno men regeringsverklaring af te leggen. Aangaande de formatie van het nieuwe kabinet, verklaarde de vertegenwoordiger van de Masjoemi tegenover Antara, dat het standpunt reeds Maandag was bepaald, doch dat daaraan nog geen bekendheid was gege ven. Er is ^sprake geweést, dat Se- tiadjit Soegondo, voorzitter van de arbeiderspartij „Boeroeh", het premierschap zou aanvaar den, aldus de regering het ka rakter van arbeiderspartijen ge vend. Waarnemers achtten' dit ech ter even onwaarschijnlijk als de benoeming van Soekiman, lei der van de Masjoemi, tot pre mier. Soekiman verklaarde nog, dat de Masjoemi bereid is tot samenwerken voor de vorming van een nieuwe regering, mits deze haar politiek zal baseren op de antwoordnota van Soe- karno. Zq vertrouwt nochtans dat dit uitstel slechts van korte duur zal behoeven te zijn. De regering is echter wei bereid aldus zeide de voorzitter op korte termijn inlichtingen te verstrekken aan het Senioren Convent, hetgeen dezer dagen zal geschieden. De voorzitter zeide er rekening mede te zullen houden, dat in de loop van de volgende week welUeht een debat over de situatie in In donesië zal plaatsvinden. Het communistische kamerlid, Hoogcarspel meent dat de rege ring zich niet kan beroepen op de gespannen toestand of op de,in gang zijnde onderhandelingen. Want daarover gaat de interpel latie niet. Gevraagd zijn inlich tingen over de regeringsverkla ring van 2 Juni en de nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei. De wijze van handelen is in strijd met de staatkundige positie van de minister en de waardig heid van de Kamer. De heer Hoogcarspel stelt ten slotte voor de interpellatie te doen plaats hebben op Donderdag a.s. De heer Schouten (A.R.) ver klaart naar deze vergadering te zijn gekomen in de Verwachting, dat er een yerklaring zou worden afgelegd omtrent het beleid der regering inzake Indië. Uit de me dedelingen van de voorzitter blijkt hem, dat dit niet kan om rededen van 's lands belang. Hij kan zich daarover thans geen oordeel vormen. Spr. meent, dat we In een si tuatie verkeren als waarin we nog nooit verkeerd hebben. In de bladen lezen we dat ministers ge sproken hebben met de fractie leiders van de P. v. d. A. en de K.V.P., waarbij beide heren zou den zijn ingelicht over het rege ringsbeleid. De regering heeft het blijkbaar niet in strijd geacht met 's lands belang om aan twee fractievoorzitters inlichtingen te geven over hetT regeringsbeleid. Krachtige taal! De indruk kan volgens de heer Schouten ontstaan, dat be paalde politieke stromingen een voorrecht krijgen. De volksvertegenwoordiging kan niet worden ingelicht om redenen van 's lands belang, maar dat bepaalde delen der Volks vertegenwoordiging v&rden in gelicht, wordt niet in strijd met 's lands belang geacht. Geen en kele serieuze groep zal het daarmee eens kunnen zijn. Wij mogen niet berusten in de situatie, waarin de regering aan een deel der volksvertegen woordiging opening vkn zaken verleent en aan een ander deel niet, aldus de heer Schouten. De heer Schouten nam ge noegen met de mededeling dat het Seniorenconvent tegen van daag zal worden geconvoceerd. Bepaalde groepen uit de Kamer zijn ingelicht, zo stelt spr. na der vast en de Kamer zelf niet. Wanneer men met deze me thode doorgaat, draait men de democratie de nek om. Ferenc Gordon, de voorma lige Hongaarse gezant in Zwitserland, .heeft een sleutel op de safe van de legatie, die vijf millioen Zwitserse fran ken bevat (njeer dan drie mil lioen gulden). Hij is niet be reid de sleutel af te geven, voordat in zijn vaderland nieuwe democratische verkie zingen gehouden en de Hon gaarse regering heeft nu be sloten een gerechtelijke actie tegen hem in te stellen. Gor don kan intussen niet over het geld beschikken, want om de safe te openen is een tweede sleutel nodig en die bevindt zich in handen van zijn voor malige assistent Joseph Szall, die thans tot zaakgelastigde is benoemd. Intussen zijn de vijf millioen franken safe. (U.P.) Amerikaanse nota parallel met Nederlandse? Een republikeinse woord- vdbrder heeft de Amerikaanse aide-memoire als volgt gecom- menteerd: Voor de zoveelste maal is aangetoond hoe groot de be langstelling van het buiten land is voor de-Indonesische kwestie. Zoveel politieke acti viteit ten opzichte v,a"n de on derhandelingen tussen Neder land en Indonesië is dan ook volkomen logisch. Engeland en Amerika- trachten steeds een deurtje open te houden, wan neer de situatie in een daed- lock dreigt te komen, zoals weer bleek uit de Amerikaan se aide-memoire, waarin op de onmiddellijke instelling van een interim-regering wordt aangedrongen. In dit verband wcrdt wel licht duidelijker in het licht gesteld wat Dr' van Mook tij dens de persconferentie op 30 Juni verklaarde, nl. dat hij de Amerikaanse aide-memoire liever geen ondersteuning noemde van de Nederlandse nota, doch dat deze evenals de Nederlandse regering uit gaande van Linggadjati als basis, zich langs lijnen be woog, parallel aan die van de Nederlandse voorstellen van 27 Mei. Geen overeenstemming in militaire stafcomtmissie. In de militaire stafcommissie van de grote Vijf heeft men nog geen overeenstemming bereikt over de voorgestelde omvang van de strijdmacht der V.N. De Vei ligheidsraad had verzocht een aanbeveling te doen. Naar verluidt benaderen het Franse en het Britse voorstel el kaar vrij dicht. Zjj verschillen echter aanzienlijk met het Ame rikaanse. China is bereid het Britse voorstel als basis van be spreking te aanvaarden. Rusland heeft geen voorstel ingediend. Na afloop dezer vergadering heeft de commissie bekend ge maakt, wat de gewenste sterkte van de strijdmacht van de V.N. was: Engeland stelde voof: 8 tot 12 gronddivisies, 1200 vliegtuigen, 2 slagschepen en begeleidende schepen. Frankrijk: 16 divisies, 1275 vliegtuigen, 3 slagschepen. V.S.: 20 divisies,'3800 vliegtui gen, 3 slagschepen, 6 vliegtuig moederschepen, 15 kruisers, 84 torpedo- en 90 onderzeeboten. Sowjet-Unie: geen voorstel. ken voor het herstel van Europa in de volgende vier jaar. Ook zijn commissies ad hoe voorge steld voor de bestudering van steenkool-, staal-, voedsel- en transportproblemen. Deze zou den 15 Augustus verslag moeten uitbrengen, Alle landen in Europa, met uitzondering van Spanje, zullen geraadpleegd moeten worden, doch slechts vier landen, buiten de drie grote mogendheden*van Europa, zullen in de commissie zitting hebben. Het Franse plan komt in grote trekken met het Britse overeen. In alle besprekingen aangaande Duitsland zullen de opperbevelhebbers aldaar moe ten worden gekend. Tass sprak zijn mond voorbij. In strijd met de geheimhou ding, waartoe de drie ministers van buitenlandse zaken op de conferentie te Parijs zich had den verplicht, heeft het Sovjet- Russische persbureau Tass ont hullingen gedaan over het Rus sische standpunt, dat lijnrecht staat tegenover het Brits-Franse voorstel. Door deze onthullingen zijn de besprekingen der grote drie Maandag in een critiek stadium gekomen. Volgens Tass gaat het om de volgende kwesties: 1. Moeten de'Europese landen een economisch plan voor Euro pa als geheel opstellen of moet elk land afzonderlijk een lijst van zijn behoeften indienen. Rusland is voorstander van het laatste. 3. Welke landen moeten bij het plan betrokken zijn? Rus land wenst alle tijdens de oor log neutrale landen en de voor malig vijandelijke staten in ver schillende categorieën te zien geplaatst. 3. De positie van Duitsland. Rusland verkiest dat de Duitse kwestie pas zai worden bespro ken dodr de raad van ministers van buitenlandse zaken op de volgende bijeenkomst in No vember. De derde dag. Maandagmiddag om vier urn- begon de derde conferentie tus sen de drie ministers. Zij duur de tot kwart over zeven. Van betrouwbare zijde wordt vefnomen, dat Bevin de Britse voorstellen voor een apparaat, dat in 't kader van het plan- Marshall zou moeten function- neren, heeft geschetst. Molotof zou daarop met Russische voor stellen voor de dag gekomen zijn die niet noemenswaardig ver schillen van 't Russische stand punt, dat Zaterdag en Vrijdag uiteengezet werd. Volgens het Britse plan zullen commissies moeten worden ge vormd om een plan. uit te wer- Illegale Joodse immigratie. De ex-senator Gilette heeft de Amerikaanse Liga voor een vrij Palestina medegedeeld, dat er plannen worden gemaakt om 35.000 Joodse immigranten voor November op een convooi van kleine schepen naar Palestina te brengen. Hierdoor zou het voor de Engelsen moeilijker zijn de schepen aan te houden en op te brengen. Grote drukte heerst er momenteel' op de voornaamste aardap pel- en groenteveiling in ons land, nl. in De- Streek te Groote- broek-Bovenkarspel. Uit wijde omtrek komen de tuinders hier met punters hun producten aanvoeren. Reeds gisteren maakten we melding van een complot, dat in Frankrijk zou zijn ontdekt. Nader wordt thans gemeld, dat dit een uitgebreide actie betreft, gericht tegen de Franse republiek. Tal van arrestaties zijn verricht. Het complot stond onder leiding van een oud-officier voormalig vertrouwd medewerker van maar schalk Pétain. Hij bevindt zich thans onder arrest. Het lag in de bedoeling der samenzweerders in Juli a.s. de Franse regering omver te werpen en te vervangen door een z.g. Directoire, op dictatoriale leest geschoeid. De Franse minister van Bui- tracht in de partij van de Gaule tenlandse Zaken, Edouard De- preux, heeft over dit complot of ficieel medegedeeld, dat een fas cistische organisatie, bestaande uit rechtse verzetslieden, monar chisten, aanhangers van Vichy en vroegere collaborateurs en zich noemende „De zwarte maquis", voornemens was een aanval van 'twee kanten op Parijs te onder nemen. De ene groep zou -uit Bre- tagne vertrekken en de andere uit de Franse zone van Duitsland. Zij zouden van tanks en pantser wagens gebruik maken. Hun eer ste doel was het bevrijden van politieke gevangenen uit de ge vangenis van Fresnes en het scheppen van 'n atmosfeer van burgeroorlog. Daarna zouden de belangrijkste strategische punten van Parijs bezet worden. Alles was reeds tot in de puntjes uit gewerkt. Er is een lijst van per sonen gevonden, die de nieywe regering moesten vormen terwijl men reeds over wetsontwerpen en verordeningen beschikte, die terstond zouden worden uitge vaardigd. Eveneens zou op het program ma staan om generaal de Ganlle in Juli te vermoorden. De moord op de Gaulle zou men ais een daad der communisten hebben doen voorkomen om de veront waardiging van de Franse bevol king op te wekken. Het hoofdkwartier van de sa menzweerders bevond zich in het landhuis van een zekere Vulpis, een Bretons landbezitter, te Lam- balle. Op een vraag aan de minister, of ook leden van de partij van de Gaulle deel uit maakten van de „Zwarte Maquis", deelde hij mede dat bepaalde leden hadden ge in te dringen, doch dat zij door vooraanstaande functionarissen van de partij .waren geëlimineerd. Nader wordt nog uit Parijs vernomen, dat generaal Guillo- dotr, commandant van de gendar merie op het ministerie van oor log, is gearresteerd. Hij is betrok ken bij het complot tegen de re publiek. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 3 Juli. 1.58 u. 1.85 m., 14.13 u. 1.91 m. Bij de Nederl. Kabelfabriek te Dellt is onlangs een merkwaar dige staking uitgebroken. De directie van deze fabriek was voornemens een premiestel sel in te voeren. Zij ging daarbij uit van de gedachte, dat liet ge wenst is aan de meest bekwame vaklieden, boven het normale loon een extra premie toe te kennen. Door de grote meerderheid van de arbeiders werd deze maatregel toegejuicht. Zij zijn blijkbaar met prof. Josephus Jitta, een van de Rijksbemidde laars, van mening, dat de luie en onbekwame arbeider profi teert van de arbeid van de ijve rige en bekwame bedrijfsgenoot. want het is billijk, dat deze pres taties ook bijzonder worden be loond. Het college van Rijksbemid delaars heeft echter en van daar nu de staking door dit plan een streep gehaald. Het werd niet toegestaan door eeh extra-toelage waardering te to nen voor bijzondere prestaties. Allen moéten over één kam wor den geschoren. Alles roept om opvoering van de arbeidsproductiviteit. Maar als daar een poging gedaan wordt om de productiviteit te be vorderen en de arbeidslust te prikkelen, dan wordt daar in naam van de. sociale rechtvaar digheid, een stoKje 'voor gesto ken. Staking van Franse bankbedienden geëindigd. De staking van Franse bank bedienden is gisteren geëindigd. De stakigscommissie heeft niet 39 tegen 7 stemmen besloten de nieuwe voorstellen, die door de regering werden aangeboden, te aanvaarden.' Het werk is gister middag in de meeste banken hervat. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Voor het doen verrichten van enige reparaties is het hospitaal- kerkschip „De Hoop" Maandag de Amsterdamse haven binnen gelopen. Gedurende de zes we ken dat het schip in het drijven de vissersdorp op de Noordzee vertoefde, —is een record aantal n.l. 267 -patiënten gehol pen, waarvan 18 in het hospitaal moesten worden opgenomen. Een lijder aan acute blindedarmont steking kon tijdig naar Aber- rv T7 I J'"" ----- Llan acht Hmstem atoom- I deen worden gebracht en wor den geopereerd. Zodra de her stellingen zijn verricht zal „De Hoop" zich weer naar de vloot begeven. Verwerking van zeewier tot verschillende producten. Aan de Oostzijde van het ka naal door Zuid-Beveland in de directe nabijheid van de in her stel zijnde viakebrug wordt mo menteel een loods gebouwd. Een deel van de loods is reeds ingebruik, waarin men zeewier verwerkt tot veevoeder. Naar wjj vernemen zal een deel van de hal 't welk nog in aan bouw is, bestemd worden voor la boratorium, waarin proeven zui len worden genomen, die zuilen moeten leiden tot fabricage van verschillende artikelen uit het verwerklngsprodnct zeewier. Zo schijnt de mogelijkheid te bestaan, dat er te zijner tijd peniciline vervaardigd zal wor den, het geneesmiddel, dat zijn oorsprong in Engeland vindt en van zeer groot belang is voor de geneeskunde. Een Rotterdams bioloog, die als arts aan een der ziekenhuizen verbonden was en zich thans uit déze functie teruggetrokken zou hebben, zou aan deze industrie verbonden worden om het onder zoek in het laboratorium te lei den. Mochten deze pogingen, die gezien de grootse - opzet van de fabriek wel kans van slagen zul len hebben, dan zal Zeeland en geheel Nederland een uitermate belangrijke industrie rijk zijn, die én voor de Nederlandse genees kunde van zeer groot belang is én De Tweede Kamer heeft gis teren aanvaard het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 12 April 1939 te San'a' gesloten verdrag van vriendschap tussen Nederland en Jemen» voor de deviezenpositie van ons land als wij mogen geloven, dat de penicilline en verdere produc ten geëxporteerd zullen worden. Naar wij vernemen, heeft men de goede soort zeewier, waarop zich de schimmels kunnen vor men, die van belang zijn voor de vervaardiging van penicilline, nog niet gevonden. 30.000 Joden naar Suriname. De Surinaamse wetgevende vergadering heeft met zeven te gen vijf stemmen het voorstel, door de „Freeland League" ge daan, aangenomen om 30.000 Joodse kolonisten op te nemen tot een maximum van 30.000. Vier leden, die tegen het voor stel waren, stemden in met een kleiner aantal. Eén stem was tegen Joodse kolonisatie. De Surinaamse leider van de Mohammedaanse partij deelde het wetgevende lichaam mee, dat hij het voorstel goedkeurde, aangezien Suriname kolonisatie van node heeft voor zijn ont wikkeling. De Progressieve Volkspartij ging met het kolo- nisatievoorstel accoord, mits daarmee geen Surinaamse be langen werden geschaad. De tegenstem kwam uit de Nationale Partij. Een woord voerder van de partij verklaar de, dat het merendeel der leden vreesde, dat de' kolonisten een overheersende positie zouden gaan innemen. De mijnwerkers- bond deelde mee, dat zij de Na tionale Partij steunde. oorlog mogelijk. Somber en grimmig is het we reldbeeld dat eën groep Ameri- kaa.nse geleerden, onder voorzit terschap van prof. Einstein, voor de toekomst geschilderd heeft. Op een persconferentie die j.l. Zondag in Princeton plaats vond en waar de grootste Amerikaan se geleerden zich rond de grijze; Einstein hadden geschaard, ver klaarde Clayton Urey dat mis schien tegen 1955 een atoomoor log zal uitbreken die met super- bommen gevoerd zal worden en onze beschaving zal vernietigen. Hij noemde dit jaartal, want dan zou Rusland de leiding ne men, voor wat betreft de voor raad der atoombommen. Toen Urey het jaar 1955 noemde, viel Einstein hem in de rede met de woorden: „Het tijdse'Iement is niet' belangrijk. Wat wel belang rijk is, is wat wij intussen van plan zijn te doen om de oorlog te vermijden". „Wij hebben reeds een jaar verloren laten gaan ging de grijze geleerde voort en het is dringend noodzakelijk spoedig een praetisch plan op te stellen ter - beveiliging onzer beschaving. Men kan zich niet op de oorlog voorbereiden en vrede verwach ten". Ten slotte verklaarde Urey nog dat het dwaasheid was te gelo ven dat een atoomoorlog binnen enkele uren zou zijn afgelopen, zoals sommigen meenden. Mohammedaanse zending in ons land. v Woensdag 2 Juli a.s. zal het"* hoofd van de Nederlandse missie van de „Ahmadiyya-beweging" in de Islam te 's-Gravenhage aankomen. Deze beweging is belast met het behartigen van de geestelijke belangn der Moslems in Neder land en heeft om. tot taak de Islam onder de Nederlanders te verbreiden. De Europese landen Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Italië en Spanje zijn reeds betrokken in het *missie-werk van deze bewe ging. - Te Brno in Tsjecho-SIowakije is de eerste -steen gelegd van het „Roosevelt-ziekenhuis", be stemd voor kinderen, die lijden1 men, in de slechte samenwer- aan kinderverlamming. I king tussen de vakbonden. P.Z.E.M. -personeel krijgt toelagen. Het dagelijks bestuur der N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teits Maatschappij wil de Raad van Bestuur voorstellen; aan het personeel een tijdelijke toelage van 10 pet. op het grondsalaris en de opbouwtoelage over de jaren 1945 en 1946 toe te kennen. Aanleiding tot dit voorstel is geweest de ontevrecjpnheid on der het personeel van de Cen-, trale te Vlissingen, die zelfs gin gen dreigen met staken. Een van de oorzaken, dat deze toelagen niet eerder werden verstrekt, ligt, naarwij verne- Drastische hezuiniqinqen Er zuJlen n°s mesr ^eperkin- ,J gen op de invoer van consumptie goederen (buiten levensmiddelen) Minder kranten, tabak en benzine. In het Britse -Lagerhuis heeft Dalton, Se Britse minister van Financiën medegedeeld, dat Groot-Brittannië weer zal terug keren tot de "dagbladen van 4 pa gina's, teneinde te bezuinigen op de invoer van krantenpapier, waarvoor dollars betaald moeten worden, terwijl er voorts beper kingen zullen worden doorge voerd in de invoer van tabak en benzine. Naar de minister voorts mede deelde in een uiteenzetting om trent het Britse invoerprogram- moeten volgen. De minister wees er op, dat Groot-Brittannië een groter deel van zijn productie voort uitvoer beschikbaar moet stellen, dit be treft vooral textiel. Voorts waar schuwde 1 )ai ion ervoor, de mogelijkheid van enige verïagTnj?" voor enkele levensmiddelen, met inbegrip van de distributie-arti kelen, niet uitgesloten moet wor den geacht. Deze situatie is zeer ernstig. Niet alleen voor Groot- Brittannië, doch ook voor veel andere landen, in ons invoerpro gramma, aluus de minister, die nen levensmiddelen, grondstoffen ma voor een periode van 121en nl®chines dc eerste plaats in maanden, aanvangende per 1 Juli te nemen- 1947, heeft de ernstige stijging a van het wereldprijsniveau en het ernstige tekort aan dollars een verlaging van de invoer uit dol- larianden noodzakelijk gemaakt. Het is onze taak, aldus de minis ter, pog verdere stappen te on dernemen om dë kloof te over bruggen, welke gaapt tussen on ze invoer en uitvoer. D E B I L T ZE G T: Plaatselijk buiig. Verwachting tot Woensdag avond: Meest zwaar bewolkt m^. plaatselijk een enkele bui. Wei nig verandering in temperatuur. Zwakke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1