Landverhuizers nemen afscheid. let Parlement Bruin als brons Officieren en manschappen één grote familie aan boord. de ieutyd I/OH fantttyHofah-focmdet in de afgelopen week. Rieme-H van SLemet*. Veertien „Schelde-crossers" starten Zaterdag. In Andijk hebben dezer da gen zes gezinnen,, in totaal meer dan dertig" personen, af scheid genomen van de dorps gemeenschap vóór hun ver trek naar Canada. Wij geven hier het verslag van dit af scheid, (zoals wij dat vonden in de Enkh. Crt. van 20 Juni j.l.) omdat wij het relaas aan grijpend vinden in zijn een voud en omdat men met be langstelling zalkennis nemen van het motief, dat deze West-Friezen ertoe dreef om hun vertrouwde geboorte grond vaarwel te zeggen. kort woord, want de tijd dringt, het is bijna half zeven. Dan weer klinkt het aloude Wilhelmus, petten gaan af, een lastige traan wordt tersluiks weggepinkt. Een of niet te bekomen zijn. laatste .handdruk, een innige kus, dan gaan ze. Acht luxe wagens zwenken door de bocht, er wordt hevig gewuifd en met armen ge zwaaid een -laatste groet: „Tot kijk, jongens!" „Tabé, goeie reis!" Dan rijden ze de Dijkweg op, het begin van een lange, lan ge reis. De burgervader gaat voorop in de nieuwe Ford van dokter van der Weg, hij zal zijn kinderen uitgeleide doen tot aan het eind van het dorp. Het volk verspreidt zich, de werkdag wacht. De „Canadezen" zijn vertrokken, hoe velen zullen nog volgen? O, vrijheid, vrijheid, kostbaar bezit! Autobus slaat over de- kop. Zaterdagavond is een grote autobus komende van Dordrecht te Fapendrecht van een hoogte van ruim 3 meter gestort. De autobus, die geheel was bezet, sloeg over de kop eil kwam in een griend terecht. Negen pas sagiers liepen min of meer ern stige verwondingen op. West-Friezen konden „hei jock om haren hafë niet lijden". Andijk: Vijf uur in de morgen. We zijn wat vroeger wakker dan gewoonlijk, want deze mor gen zullen de Canadezen" ver trekken, 6 gezinnen, in totaal meer dan dertig personen. Om zes uur zullen ze starten, vanaf de kerk Welke wondefe macht dwingt hen dit vredig oord te verlaten en een nieuwe woonstee te zoeken in een ander werelddeel? Hebben ze het hier zó slecht? Is het honger of armoede die hen achtervolgt? Helemaal niet! Ze hebben het hier zelfs goed, een goed stuk brood, allerlei comfort (dat ze in de vreemde althans voorlopig zullen missen), sommigen kunnen zich zelfs enige luxe veroorlo venHier is kerk en school dichtbij, dokter en consultatiebu reau, verenigingsleven en ont spanning voor de jeugd, familie, vrienden. Wat is het toch dat hen zo on weerstaanbaar dringt? Het is de zucht naar vrijheid! Ons mooie land is „unheimisch" gemaakt door de overdreven ambtenarij, tot in het onzinnige doorgevoerd! Zullen ze in Canada son-.s ook een lange rit naar het distributiekantoor moeten maken voor een, zegge, één stukje toi letzeep en dan teruggestuurd worden met de boodschap: kom morgen maar terug, want het formulier klopt nietHebben ze daar ook v^i die zware bossen papier voor de loonbelasting, drie of viermaal hetzelfde liedje op zingen, ,,'t hemd van je gat en nog wat", zoals ze hier zeggen Is daar ook een vergunning no dig om vrij te kunnen ademen? Ja, dit is het, deze ontoombare vrijheidsdrang, die ons Westfrie zen eigen is, sinds eeuwen! Schreef niet Hadrianus Junius van de Drechter-Vriessen als een ontembaar volk „het jock om ha ren hals niet konnende lijden". Op het pleintje voor de kerk is reeds veel volk verzameld. Tien voor zes wijst de torenklok en nog is er geen emigrant te zien. De menigte groeit nog steeds aan. dit is niet enkel nieuwsgie righeid, hier leeft het volk mee met een deel van hen, dit zijn vragen die een ieder raken! Vrij heid, wat zou je daar niet voor willen doen? Even voor zessen arriveert de eerste auto: Jaap Prins en Geer tje Mantel. Het wordt een défilé, de hele bevolking trekt langs het wagentje en overstroomt het jonge paar met hun beste wen sen. Dan komt de tweede: Jan Schenk Jzn met vrouw en twee zonen. De zangdirecteur is er het eerst bij om afscheid te nemen en dan volgt het hele volk. Er is slechts tijd voor een korte groet: „Het beste!", „Goeie reis!", kort, maar hartelijk gemeend. Een praatvaar, die een lange speech wil afsteken, wordt eenvoudig op zij gedrukt door het défilerende volle. Jan Schenk neemt de groe ten vrolijk aan. IJen paar jaar geleden is hij met gejuich binnen gehaald, hij heeft meer doorge maakt den één van ons allen, hij heeft Vught en Sachsenhausen van zeer nabij gekend, zelfs bij het naderen van de dood heeft hij volkomen uitkomst ontvangen, nu gaat hij weg en ons volk leeft weer met hem mee. Goeie reis, Jan en Renske! Snel achter elkaar volgen nu de overigen: Toon Mantel met zijn jonge vrouw, Heert Mantel met zijn groot gezin. Zijn vrouw is een Zuid-Duitse, zij heeft meer dan twintig jaar in Holland ge woond, nu zoeken ze een ander Heimatland, wij hebben hier geen blijvende stad. Wim Sluys gaat ook, hij heeft zijn kroost in een omgebouwde jeep geladen, de jeugd is frisch en monter, het is een leuk vacan- tiereisje met dit mooie weef! Pie- ter Vriend van „Bloemenlust" ar riveert, hij gaat naar zijn ouders, die al jaren in Canada wonen. Hij komt in een gespreid bed, zeggen de omstanders, maar voor som migen is het een hele aanpak. Zijn neef Pieter Vriend Jacz. kan niet mee; hij is door een auto aangereden en ligt nu met een gewond been in het ziekenhuis, je moet maar pech hebben, want de kisten zijn al onderweg! Het wordt nog even druk: alle emigranten moeten hun naam zetten in een herinneringsalbum, dat in de slagerij tegenover de kerk klaar ligt, ze komen handen tekort en het is een vrolijk mo ment, als Heert twee handen te gelijk wil drukken. De burgemeester spreekt een De knoeierijen bij V. en D. in Den Bosch. In verband .met de arrestatie van de directie der N.V. Vroom en Dreesmann te 'sJHertogen- bosch kunnen wij nader melden, dat het optreden der politie was gebaseerd op het vermoeden van prijsopdrijving en ernstige dis tributie-overtreding. Er is een omvangrijke knoeie rij met textielpunten in behande ling, waarbij honderdduizenden punten aan de normale handel zouden zijn onttrokken. Op enorme schaal moeten verder zwarte textielaankopen hebben plaats gehad. De gearresteerde directeuren gaven eerst na lang aarzelen toe, dat er een zwarte cassa bestond, waarin Me inkom sten van de zwarte textielver- kopen werden gestort. De zwarte textiel werd weer gebruikt om in de vorm van cadeaux bepaal de personen te bewerken om de firma aan warenhuis-artikelen te helpen, die anders moeilijk De gearresteerde directeuren zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Liftend meisje door auto meegesleurd. Vrijdagavond is tussen Venray en Horst een tragisch ongeval gebeurd. Vier meisjes uit Apel doorn, met hun rijwiel op trip door Limburg, meenden gezien de warmte te moeten liften. Een militair voldeed aan Kun ver zoek en plaatste de meisjes ach ter op een wagen met tractor. Tijdens de rit gleed echter de 19-jarige Jeanne Smits uit Apel- door van de wagen. .Zij werd ongeveer een K.M. aan een touw over het wegdek meegesleurd, terwijl de chauffeur voor in de cabine niets van het ongeval bemerkte. Een passerende rei ziger maakte deze daarop op merkzaam. Medische hulp was spoedig ter plaatse, maar men kon slechts de dood constateren. Zwaar verminkt is het slacht offer naar' een ziekenhuis over gebracht. Wij varen mee met de Tweede Divisie overzee. qp (Van onze Indië-redacteur) v. Enige dagen voor ons vertrek naar Indië lazen wij in een van de Haagse couranten een hoofdartikel, waarin de indruk werd ge wekt, "dat de officieren aan boord van de troepenschepen zich op onvoldoende wijze zouden bewegen onder de manschappen, die tot hun commando behoren. Natuurlijk zijn wjj ter onderzoek uitgegaan zodat wij nu, na tien dagen varen, als onze mening kunnen weergeven, dat althans op de „Kota Baroe" van een dergelijk zich-afzijdig-houden geen sprake is. Oef! die hitte. Al het haar er maar af, misschien helpt dat wel. Hier ziet u het z.g. „Kalekoppen-peloton", aan boord van de Kota Baroe. Elkaar tot steun in lief en leed. Bij navraag vernamen wij nog> dat vóór het vertrek uit Assen, waar beide thans aan boord zijn de bataljons gelegerd waren, de uitdrukkelijke opdracht van de hoogste legerschefs was afgeko men, volgens welke alle officie ren zich zoveel mogelijk onder de troepen moesten bewegen. Voor zover wij dit tot nu toe hebben - kunnen nagaan, wordt aan de gegeven opdracht alge meen voldaan: op de dekken, in de slaapruimen en in de eetzalen zijn steeds officieren, zowel in als buiten de dienst, bij de sol daten waar te nemen. Er moet zelfs rekening mee gehouden worden, dat de jongens op be paalde tijden hun meerderen FEUILLETON door nel vekschoor—v. d. vlis. 16) Op een avond komt Janus weer mee met zijn vader. Hij zit aan het tafeltje en luistert naar een boer, die een lang Ver haal vertelt van een koe. Ze zou er wel bij willen zit ten en ook willen luisteren maar ze durft niet voor Miet. Wat ziet Janus er prachtig uit, hij heeft een half lange broek aan en een nieuwe kiel, hjj lijkt opeens veel groter. Het verhaal is toch zeker niet mooi. Janus staat tenminste op en komt naar haar toe. Hij komt vlak voor de toonbank staan en kijkt, hoe ze de glazen volschenkt. Hij steekt zijn handen in zijn zakken: „Dat kè je goed, Jan- nigje. Zeg, ik ga morgen naar een anderen boer, hier een heel end vandaan, ik kom in een half jaar niet terug. „Alla", schreeuwt Kolenbran der, „is d'r nog wat?" Jannigje komt-achter de toon bank vandaan, ze loopt langs de tafeltjes en zét de glazen neer. Ze hijgt terwijl ze dat doet. Zal ze het nu zeggen? Zal ze zeg gen „Neem me mee? Vraag aan die beer of hij mij gebruiken kan? Ik wil hier niet blijven, ik kan hard werken?" Ze schuift terug achter de toonbank. Janus staat wijdbeens, zijn blauwe ogen kijken lachend het café rond. „Je zal" me vooreerst niet te rug zien, Jannigje, als die boer me hóuen wil, misschien wel nooit meer. Ik ben het zat hier an die Lek." Hij trekt een hand los uit de zak en steekt die omhoog: „Nou daar ga ik, ik mot nog effen met me moeder praten, die heb het druk met me rommel inpak ken." Hij loopt tussen detafeltjes door, lang en een beetje slunge lig. Ze kijkt hem na, als hij zon der om te zien de deur uitgaat, de Lekka op. Er flikkert een wonderlijk licht in haar ogen, ze doet onwille keurig een stap in de richting van de deur. Een stem roept haar tot de werkelijkheid terug. „Hè je niet anders te doen, dan te luilakken? Hè,, slampam per? Alia, of je ken krijgen. Ze duikt schichtig weg, en werkt snel verder achter de toonbank. En opeens, dat is een niet om zich heen wensen te zien en wel, omdat zij zich af en toe ook „helemaal vrij" wil len voelen. Spelen aan boord. Nu nog iets over de ontspan ning van de militairen. Er werden uit de groep orga nisaties opgericht, welke zich ten doel stelden op alle moge lijke wijzen voor afleiding zorg te dragen. Zo zag men kans reeds lang voor het vertrek al lerlei binnenspelen aan te schaf fen, verder hockey-sticks, voet ballen, en2400 boeken. Doch er is voor de jongens, spe ciaal voor hen, die zich op de afgelegen posten bevinden, meer nodig, véél meer en ook hier is de medewerking van Nederland in de eerste plaats een vereiste. Wat de tegenwoordige uitrus- wonderlijk gevoel, opeens kan niets haar meer schelen. Ze moe ten haar maar slaan, overal, ze moeten haar maar doodslaan, het geeft allemaal toch niks. Nou is Janus ook weg, nou is er nooit meer iemand om mee te praten, nou is er nooit meer iemand die wat om haar geeft. Ze wil best dood zijn, het geeft allemaal niks meer. Een ouwelijke zwaarmoedig heid maakt zich van haar mees ter. Ze gaat met neergeslagen ogen door het café, ze loopt een tikje gebogen en scheef. Op bed die avond kan ze niet huilen zoals anders wel eens ge beurt, het geeft allemaal niks meer. Ze wil dood zijn. De dagen die nu komen zijn nog verschrikkelijker, de ruzies worden telkens erger. Leenïje en Gerrigie zijn nog niet weg. Waar moeten ze ook naar toe? Het. is niet waar geweest dat ze bij elkaar horen, nou tenmin ste niet meer. Ze willen niet eens opzij als ze de vloer moet vegen. Ze trappen expres tegen haar handen. Het is ook best te begrijpen, dat ze woedend zijn, ze zitten alledagen net voor gek voor het raam en alle men sen op het dorp weten het. Ze lachen er om en de jongens jou wen buiten voor de ruiten. In het café wordt het hoe lan ger hoe drukker, hoe komt dat toch? 's Avonds is het verschrikke lijk in het café, ze is altijd bang dat het op vechten uit zal ting der manschappen betreft, kan worden gezegd, dat deze aanmerkelijk beter is dan die der voorgaande troepen. Operatie. De doktoren ieder batal jon heeft zijn eigen geneesheer hebben opdracht een door lopend toezicht uit te oefenen op de onder hen ressorterende manschappen. Hoe zorgvuldig zij te werk gaan, moge blijken uit het feit, dat zij bij het consta teren van een acute blinde darm-ontsteking bij de korpo raal E. T. j. M. Lambermont, uit Heinkenszand (Z.), onmiddel lijk besloten tot opereren over te gaan. Het schip verlegde, in verband met de vrij woelige zee, gedurende enige tijd zijn koers en de -operatie verliep naar wens! Binnen enkele dagen hoopt de jongeman monter en wel, en zonder zijn „eigenwijze blindedarm" de ziekenzaal te kunnen verlaten. Rest ons nog te melden, dat sinds kort ook de gymnastiek in het dagelijks programma is op genomen, zodat men de jongens thans iedere morgen,, in de bijna tropische hitte, welke wij nu reeds om ons heen voelen, een half uurtje de „luie leden" kan zien strekken. WIM TAUSENT. Te Dingelsade bij Brurfssum brandden Zondag tijdens de Sacramentsprocessie drie woon huizen uit. Riskante mosselleverin gen naar Engeland. De mosselhandel op Engeland die na enige jaren stilstand thans weer ggat beginnen, heeft enige belangrijke belemmeringen te ^verwinnen, die vorige jaren de afzet niet in de weg stonden. In de eerste plaats is daar de verandering in de leveringsvoor waarden. Vroeger werd geleverd franco aan boord van de Bata vier-boten te Rotterdam, thans moet 1nen leveren franco wal Engeland. Hoewel mosselen voor Engeland voorzien moeten zijn van een certificaat van onbe smetheid en de keuring daarvoor met de uiterste nauwkeurigheid geschiedt, komt het toch wel eens voor, dat mosselen in Engeland bij aankomst worden afgekeurd, omdat men daar weer volgens een andere methode onderzoekt. De handelaar js dan zijn mosselen kwijt, plus de" onkosten tot Rot terdam, nu echter komt daarbij de vracht tot de Engelse wal. Wel brengt de handel daardoor meer deviezen op, doch het risico is alleen voor de handel. Ook acht men in handelaarskringen de retributie voor het Bedrijf schap ad f 2.10 per 100 kg veel te hoog. De mosselen worden daardoor onnodig duur gemaakt. Zou er geen mogelijkheid zijn om de methode die Engeland ge bruikt voor het onderzoek, in ons land in te voeren, waardoor déze riskante leveringen tot het ver leden gaan behoren? r (Van onze Parlementsredacteur) Hoewel de Eerste Kamer voor de behandeling van de Nood voorziening Perswezen een war me dag had uitgekozen, waren de gemoederen toch gelukkig lang niet zo verhit als tijdens de behandeling in de Tweede Kamer. Gelukkig, schrijven wij en dat bedoelen wij in een zeer bepaald opzicht. Want de gemoe- derenverhitting aan de overzijde van het Binnenhof had als oor zaak de abominabele verdediging van de rooms-katholieke heer Kortenhorst van de bovengrond se pers, die hjj een brevet van heldenmoed verleende, terwijl hij de „op hun post" gebleven journalisten en dagbladdirecteu ren vertegenwoordigers Van „Nederland op zijn best" noem de. Verdediging van dit allooi 'werd in de Senaat gelukkig niet gehoord. Integendeel, met name de heer Kropman, die hier na mens de K.V.P. het woord voer de, distancieerde zich uitdruk kelijk van een dergelijke argu mentatie. Het was de heer Al- gra, die nog eens uitdrukkelijk het funeste van de Kortenhors- tiaanse redeneerwijze aantoonde. Anders dan in de-Tweede Ka mer bleken in de Senaat de frac ties niet verdeeld te zijn. Dat zag er aanvankelijk niet zo best uit voor de wetp want in een voltallige Senaat tellen de K.V. P., de C.H. en de Partij van de Vrijheid, de eensgezinde tegen standers, 25 leden, zodat in het gunstigste geval de stemmen zouden hebben gestaakt, waar mee de wet zou zijn verworpen geweest. Dat de aanneming ten slotte geschiedde met 19 tegen 14 stemmen is voornamelijk te danken aan de afwezigheid van 8 leden der K.V.P. Wij merken hierbij op, dat de afwezigheid van deze leden, naar wij rede lijkerwijze kunnen vermoeden, niet zuiver toevallig is geweest. Mr Pollema, sprekende na mens de C.H.-fractie, noemde het wetsontwerp ronduit slecht; vooral de consequenties van het op dit legislatieve paard. De be handeling in de Tweede Kamer leek meer op het debuut van een Zondagsruiter, die de lun- dernissen allesbehalve foutloos had genomen. De minister pa reerde in zijn antwoord deze op merking door te zeggen, dat het wetsontwerp zelve, zeker na de indiening van hét amendement- Burger, ook geen sierlijk ren paard was en zelfs door de beste ruiter moeilijk te berijden zou zijn geweest. Belangrijker was 's ministers mededeling, dat zijn ambtge noot van Justitie de tribunalen er op zal wijzen, dat gezuiver de journalisten en dagbladfunc tionarissen alsnog voor de tri bunalen kunnen verschijnen, waarbij verbeurdverklaring kan worden uitgesproken. De stem ming viel uit, zoals hiervoor reeds is vermeld. Het resultaat was, dat de wet nog juist vóór 1 Juli in het Staatsblad kon ver schijnen, de datum, waarop de oude regeling verviel. De Ka mer was wel in tijdnood, waar tegen door alle sprekers terecht werd gemopperd. De heer Krop man zei zelfs, dat het de laatste keer moest zijn en dat de Ka mer zich in het vervolg niet megr aan „fatale data" zou sto ren. Nu moest de Senaat" zelfs een avondvergadering houden, om dit agendapunt afgehandeld te krijgen. In dezelfde vergadering moest een groot aantal andere punten behandeld worden. Hiervan noe men wij in dit overzicht alleen de wet Nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging. Wij noemen dit punt, omdat hierbij een zeer belangwekkend betoog werd gehouden door Mr Polle ma (C.H.). Deze senator, uitste kend kenner van het Nederland se staatsrecht, ging diep in op het wezen van het noodrecht en betreurde het, dat de Londense wetsbesluiten niet werden ge legaliseerd. Hij betoogde, dat de bijzondere rechtspleging niet in Dertig kinderen door chloor bedwelmd. De warmte in Engeland is aan leiding gewéest tot een opmerke lijk ongeval. 32 kinderen werden in een zwembad te Loughbo rough iri Leicersteshire door chloor bedwelmd, waardoor twee van hen naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De hoeveelheid chloor, die als desinfectiemiddel dienst doet, was te groot en deze omstandig heid en de warmte hadden een aanzienlijke gasontwikkeling ten gevolge. De dertig andere kinderen wer den snel naar 'n naburig park ge bracht om weer bij te komen van hun benauwdheid. Negende Christelijk- Sociale cursus. In 1914 werd onder leiding van Ds Talma en Dr de Visser de eer ste Christeljjk-sociale cursus ge houden. Sedert dierf zijn als regel om de 2 jaar te Lunteren in de gebouwen van de Zendingsstudie- raad de mannen van de Christe- lijk-Sociale Actie bijeengekomen om zich te bezinqen op de chris telijke roeping in het sociaal-eco nomische leven. De laatste cursus (de 8ste) is gehouden in 1937. Die van 1939 kan in verband met de dreigende oorlogsomstandigheden niet door gaan. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond heeft thans besloten, in September van dit jaar op nieuw een cursus te beleggen. Aan de orde zal komen als hoofdthema: de christelijke roe ping in ons volk (geestelijk-zede lijk en sociaal-economisch) en voorts: de taak der christelijke vakbeweging t.o.v. Indië en de Internationale Christelijke Vak beweging. zgn. liquidatieamendement-Bur- ons staatsrecht past en anti- ger waren niet te overzien, ter wijl hij felle critiek oefende op de houding van minister Gielen, die voor een „toevallige" meer derheid in de Kamer was ge zwicht. Mr Kropman (K.V.P.) gooide het over de boeg van een scher pe juridische ontleding van de liquidatieartikelen, een critiek, die ook door de voorstanders van het wetsontwerp grotendeels kon worden onderschreven,zonder erechter de conclusie van mr Kropman aan te verbinden, dat de wet hierdoor zo'n monstrum was geworden, dat zij de Kamer van Revisie niet mocht passeren. Evenals mr Pollema was ook de heer Algra (A.R.) niet erg tevreden over de houding van. de minister. Hij achtte de be windsman geen vaardig ruiter grondwettelijke elementen be vat. Deze opmerkingen maakte Mr Pollema niet, om het in be handeling zijnde wetsontwerp te bestrijden, doch slechts als waarschuwing, om zo spoedig mogelijk tot grondwettelijke staatsrechtelijke verhoudingen terug te keren. Als zodanig had dit betoog onbetwistbare waar de. draaien. Ze blijft maar dicht bij de tussendeur, dan kan ze de keukenkamer in vliegen. Soms moet de veldwachter ko men, om een dronken vent er uit te jagen. En Miet schijnt dat nog leuk te vinden ook. Ze kan zo aardig doen tegen de schippers en te gen de voerlui en ze meent er tóch niks van. Maar dat begrij- Te Leeuwen is bij het zwem men in de Waal een 19-jarige jongen, die de volgende week naar Indië zou vertrekken, bij het baden verdronken. Te Bussum zijn acht slagers gearresteerd. Meer dan 500 kg. clandestien geslacht vlees en 40 pond vet werd in beslag geno men. Gerrigie hebben d'r genoeg van. Het is ook het enige wat ze doen mogen voor Miet. Ze keren d'r stoel een beetje qm en blijven gewoon voor het raam zitten kijken. De enige dag, die een beetje fijn is, is de Maandag. Als ze de was gedaan heeft moet ze die bij de bakker gaan bren gen; daar mag de was drogen, pen die mannen niet. Alleen de als je d'r wat voor geeft. De bak- vader van Janus, die begrijpt het wel, die geeft Miet bijna geen antwoord en hij heeft ge lijk ook. Janus is nou al een hele tijd weg, zijn vader heeft twee keer een aanzichtkaart laten zien, ker en zijn vrouw zijn aardig voor haar, ze geven haar soms een krentebol #n ze mag wel es even in de kamer komen en aan de tafel zitten. Het erge is, dat ze dan weer weg moet naar huis, maar daar probeert ze het was allebei de keren eendan niet aan te denken als ze vaas met bloemen en er achter- in die kamer zit. op stond; „De groeten van Op een zo'n middag als ze Janus" terugkomt van de bakker, duwt Maar nu schrijft hij nooit ze de deur van de gelagkamer meer, zijn vader laat tenminste open en komt het café in. Er is nooit meer wat zien. Hij komt j niemand dan één schipper, die zelf ook zo dikwijls niet meer, j een beetje zit te dutten dicht bij hjj vindt er zeker niks meer j de deur. Waar is Miet? En vader aan, met Miet. Wat vinden die was toch ook thuis vanmiddag? andere mannen daar toch aan? Zijn ze niet bang van haar ogen en van haar griezelige harde handen? Weten ze niet hoe vals ze is en dat ze allemaal kwaad vertelt achter hun ruggen? Ze moesten het eens weten. Vader wordt hoe langer hoe erger, h*j is bijna elke dag dron ken; soms valt hij zo maar neer cp de grond in de keukenkamer. Daar blijft hij liggen tot hij uit geslapen is, niemand wil hem meer naar bed dragen Leentje en Ze loopt naar de tussendeur, doet die open en blijft op de drempel staan. Er zit een. vreemde man aan de tafel, hij is lang en mager met een korte baard. De anderen staan allemaal bij de tafel naar hem te luisteren. Ze merken niet eens, dat zij binnenge komen is. (Wordt vervolgd.) rnet Amilda Zonnebruincrème of Amilda ZonQê-olie. (Ingez. Med.) De ene helft van Nederland examineert de andere helft. examentijd. Hoe zal onze Joep het maken? Komt mijn Betty er ook door? Deez' en dergelijke vragen Treffen dagelijks ons oor! En terwijl de zonnehitte Veler energie verlaagt, Wordt heldhaftig voortgeworsteld Tot het blijde eind: Geslaagd! En de vragers worden telkens Door de „jeugd" becritiseerd O, wat was dat sikkie aardig: Maar die kale: „suf-geleerd". Uren leek het mij te duren 'k Zweeg heel vaak in alle taal. Heim'lijk zag 'k hem naar mij [gluren. Maai- ik dacht: „Wat ben j# [kaal. Duidlijk hoorde ik in de verte Telkens 't blaffen van een hond, M'n gedachten zwierven verder, Omdat ik geen antwoord vond. Zou het waar zijn, dat ze wreken. Al der jaren treiterij. Of is dat, de kwaal tier mensen. Niets dan laff' kwaadsprekerij Aan een tafeltje in 't hoekje, Wordt een meisje „doorgezaagd" Door een zeer geduldig heertje. Wordt ze toch gcid uitgevraagd. Rustig tracht hij haar te helpes Bij de kaart van Afrika, Wijst in 't Zuiden: De Ö»woner* Heten hierZeg het eens dra. Maar ze blijft voortdurend [zwijgen. En hfj stuwt: „Toe, in dat land Wonen heel bekende mensen; 'k Voel me aan hen zeer [verwant!" Plots verheldert haar gezichtje, Want ze kreeg opeens een lichtje; Eén moment nog is het stil. Als ze dan gaan spreken wil. Zwijgen ook de verre blaffers: „O, meneer, het zijn de Kaffers". S. v. d. G. Finish aan het badstrand te Vlissingen, Er zal met spanning worden uitgezien naar het weer op Zater dag a.s. Want daarvan hangt het af, of de negende internationale Scheldebeker Zwemwedstrijd doorgang kan vinden. De voorbereidingen zijn "getrof fen en hoe enorm veel werk aan deze wedstrijd, ..een sportevene ment van de eerste orde, vast zit, weten slechts de organisato ren. Er zijn 14 deelnemers; elke zwemmer wordt vergezeld door een jol, die bemand zal .zijn met een lid van de. Vliss. Reddings brigade, een loods en roeiers (met 25 pet. reserve). Er zijn 3 jollen van da Zeevaartschool, 5 van de Zeeverkenners, 5 van het Ned. Loodswezen, 1 van de heer .Gillissen en 2 reservejollen. Deze bemande jollen vertrek ken met de sleepboot Nolle, even tueel geassisteerd door de sleep boot Rijkswaterstaat om half twaalf naar de haven van Bres- kens. De start zal plaats hebben te Nieuwesluis, ongeveer een half uur vóór hoogwater te Vlissin gen, dus om circa 3 uur. Alle deelnemers zullen des morgens door dr Staverman (die alg. medisch leider is) en dr Vee- ning worjjen onderzocht en ver trekken om 1 uur pér tender van het Belgisch Loodswezen vanaf het Roeiershoofa naar Breskens. De jury bestaat uit de volgen de officials: de heren de Jong, Weijermans, Julianus, Remery en mej. de "Jong. Een afhaalboot van het Nederl. Loodswezen fungeert als juryboót. Een stomboot, een barkas van de M.O.D. en een motorboot 4an de S.H.V. zijn belast met de communicatie tussen de jollen en de tender. Een sloep van de M.O.D. is op het badstrand (dat tijdens de wedstrijd zal zijn afgesloten) aanwezig om de deelnemers te landen. Eén minuut voor de start wordt op de juryboot een kegel gehesen. Tegelijk met het start schot gaat de kegel naar bene den en wordt een blauwe vlag gehesen. De heer Kamermans be paalt het juiste tijdstip van star ten. Teneinde .de toeschouwers op de hoogte te stellen welke zwem mer bij de jol hoort, zal nu en dan het nummer van de jol in de hoogte worden gestoken. Aan de finish zal dit eveneens ge schieden. Vanaf de tender zal steeds radiotelefonisch naar de wal worden opgegeven in welk vak de zwemmers van de kop groep zich bevinden. De finish is een ten anker lig- Dezer dagen kwam een Belgi sche grensbewoner per fiets naar Wolder-Maastricht, voor het bij wonen van een begrafenis. Hij was zeer verhit. Om af te koelen dronk hij een glas koud water met het gevolg, dat hij onmid dellijk ongesteld werd en enkele minuten later overleed. In de rivier de Waal onder Deest (gem. Druten) is bij het zwemmen verdronken de 28-jari- ge mej. M. van Es uit Beuningen. Toen men in de haven van Antwerpen bezig was dieren af te laden uit de Belgische Congo, welke bestemd zijn voor dieren tuinen, werd een der olifanten plötsëling zenuwachtig. Hij stormde op een der bewakers toe, wierp deze op de grond en ver pletterde hem met zijn zware poten. Een auto, terugkomende van de TT-races in Assen is onder de gemeente Ernst tegen een boom gereden. Van de vijf inzittenden werden drie ernstig gewond. •m De 55-jarige gehuwde V. te Deventer is bij het zwemmen in de IJssel verdronken. gend vaartuig, waarop de Ned. driekleur staat, welk vaartuig door de deelnemers moet.worden aangetikt. Om 8 uur dés morgens zullen dr Staverman en de heren Cal- lenfels, Stroobants, Kamermans, de Jong en Weijermans aan het Roeiershoofd bijeenkomen om een tijdig advies te geven aan het bestuur der Zeeuwse Zwemkring, of de wedstrijd zal kunnen door gaan i.v.m. ruw weer, koude enz. Bij het niet doorgaan wordt dit per bulletin bekendgemaakt. In dat geval zal in het Kanaal door Walcheren een wedstrijd plaats vinden over een afstand van 5 km. Om 2 uur wordt dan van de Winterstraat te Middelburg ver trokken en de aankomst is bij het zwemschip Vlissingen. Laat ons echter hopen, het weer medewerkt en de negende Scheldewedstrijd een succes wordt.' Des avonds heeft in de Belgi sche Loodsen Sociëteit de ui i-ei- king der prijzen plaats. De 21-jarige W. Boudewijn uit Kapel-Avezaath, is bij het zwemmen in de Linge verdron ken. Nabij de Maasbrug te Venlo is Zondagmiddag de 30-jaiige W. Hoeymakers te Venlo, door dat een kano kantelde, te water geraakt en verdronken. - Vuorwaardeli builen radioing stelling De officierén-fiscaal bij het bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaarde lijk buiten vervolging gesteld': Pieternella M.'Scheffers, Goes; C. de Jager, Kapelle en Elisabeth J. van Luyk, Dordrecht, onder toezichtstelling, verplichting tot arbeiden en ontz. rechten. Maria J. G. Liplijn, Vlissingen; Hendrika H. Amperse, Goes; J. C. Schipper, Kapelle-Biezelinge; Francina van Koeveringen, Ril- land-Bath; F. E. Pas, Sluis; L. de Rijk#, Tholen; Arenlje A. de Ma- sier, Brouwershaven; Maria P. V. d. Berge, Bruinisse; Cornelia van Leeuwen, Burgh; Agnes M. Wilton, Utrecht; Neeltje M. Tuinman, Dordrecht, ontz. rech ten. Eugenie M. A, Swartele, IJzen- dijke; M. Kayser, Amsterdam, ar beiden en ontz. rechten. Cornelia J. Simmers, Goes; Ja- coba Baas, Nieuwdorp; Anna M. Troost geb. Pieters, Westdorpe en Margaretha J. de Kerf geb. Heenspink, Amsterdam, seider toezichtstelling en ontz. rechten. A. Leenknecht, Graauw en Langendam en V. C. v. d. Driest, 's-Heerenhoek, resp. f 1000 en f3000 betalen en ontz. rechten; M. A. de Paauw, Sas van Gent, onder toezichtstelling en f1500 betalen; J. M. RiSseeuw, Schoon- 'dijke f 750 betalen. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: Johanna P. R. v. d. Winckel, Middelburg; W. de Kubber, Goes; G. H. v. d. Meulen 's-Heer Abtskerke; Bastina J. Faasse, Kapelle; W. Loutese, Kloetinge; C. G. Bouman, Krab- bendijke; P. C. Moens, Hoek; M. Florussen, Zaaim'ag; J- W. v. Dijke, St. Fhilipslam Prijntje M. v. d. Berge, Bruirfiss- W. J. Bom, Haamstede; en Maartje M. Kwast, Zaandam, omdat de gere zen verdenkingen niet ongegrond zijn gebleken, maar de schuld van zodanige aard is, dat straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. A. J. Lous, 's-Heer Arendsker- ke; Cornelia P. Vermeulen en H. vari Iwaarden, Heinkenszand; Janna M. Geense, Hoedekensker- ke; Jonker, Kloetinge; H. tefc. Haaf en P. Versteeg. Zierikzee, omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2