Dr Van Mook over de situatie in Indië. De conferentie te Parijs. Duitsland achterland van Nederland. Een sfeer van onzekerheid en wantrouwen. Een nieuwe heilsboodschap. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG I JULI 1947 De Belgische Koningskwestie. De politiek van Nederland stevig verbonden met Linggadjati. Prins Bernhard heeft griep. HocDweer boven- Noord-Limburg. Complot tegen Franse republiek ontdekt? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie -2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. „Met de „Queen Elizabeth", zo meldt het Persbureau der Ned. Herv. Kerk, is de letter kundige Thomas Mann weer naar Europa terug gekeerd. Hij draagt het recept voor een nieu we wereldorde en een duurza me wereldvrede, met zich mee. Zijn geneesmiddel en- evangelie luidt aldus: „De wereld moet na al wat zij heeft doorgemaakt, een nieuw geloof, een nieuwe godsdienst, een nieuw gevoel voor de mensheid en het indi vidu ontwikkelen. Dat is het doel van mijn literaire arbeid en wanneer mijn werk enige waarde heeft, dan komt dat door deze doelstelling". Waaruit evenwel deze nieuwe godsdienst of dit nieuwe geloof bestaat, is uit de werken van Thomas Mann niet recht dui delijk. Want al zijn literaire ge stalten zijn min of meer zieke lijk, alle physiek of psy chisch aangetast en zijn dich terlijke ^denkbeelden zijn in de grond volkomen materialistisch en nihilistisch. Maar Thomas Mann weet zich aan. te passen en aan zijn -producten het pro- pagandamerk van een nieuwe heilsboodschap te hechten. En het bedroevendste is nog, dat de openbare mening zich daar door laat beïnvloedenDe wereld wil nu eenmaal bedro gen zijn". Wat hier gezegd wordt, is maar al te juist. Dit nieuwe geloof, deze nieu we godsdienst, heeft met den dienst van God niets te maken. Het is hetzelfde humanisti sche levenslied dat in deze da gen in alle toonaarden wordt gezongen. En nieuw is deze „godsdienst" al evenmin. Het evangelie, dat hier wordt gebracht is in de grond der zaak eensluidend met wat de profeet van den godsdienst der Perzen, Zarathustra, propageer de: „rein denken, rein spreken, rein handelen". Maar een han del' en wandel zónder God. De nieuwe godsdienst die hier gebracht wordt is niets anders dan modern heidendom. Dit is echter zoals ge noemde persdienst terecht op merkt het bedroevende, dat dergelijke profeten, die de mas sa afvoeren van Go'd en Zijn Woord, als nieuwe heilaanbren- gers worden begroet ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 681 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZULDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGit, Middelburg, Ds J. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.23 u., onder 22-03 u. Maan op 20.52 u., onder 3.10 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 2'Juli: 1.21 u. 1.74 m., 13.39 u. 1.85 m. Het bureau van de Belgische Liberale partij heeft een be spreking gewijd aan het rapport dat door de commissie van ju risten is uitgebracht over de ge dragingen van koning Leopold tijdens de bezettingsjaren. Na afloop der vergadering is door het bureau een communi que uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat er acte van genomen is, dat het dossier, dat ter beschikking van de commis feie werd" gesteld, uitsluitend is Samengesteld uit stukken, die haar door de Koning zelf waren jgegeven. Het bureau wijst er verder op, dat het, ten einde een Objectieve en volledige voorlich ting te verkrijgen, nodig is ook de documenten die in het bezit zijn van de leden der regerin gen, die sedert de bevrijding aan het bewind zijn geweest, bij het dossier' van de Koning te voegén. Hierna zal hei volledig dos. sier opnieuw aan een grondige studie onderworpen moeten worden, waarbij de conclusies slechts moeten worden ingege ven door de historische waar heid. Dr van Mook heeft Zaterdagmiddag tijdens een persconfe rentie een kort overzicht gegeven, waarbij hij constateerde, dat de Nederlandse regering volledig duidelijk gemaakt heeft, dat haar politiek stevig verbonden is met Linggadjati en geep ander doel nastreeft dan de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat. Hiervoor acht do Nederlandse regering een situatie, welke de mogelijkheid inhoudt om tot uitvoering van de overeenkomst langs wettelijke en ordelijke weg te komen, volstrekt nood zakelijk. De regering meent, dat de Nederlandse voorstellen van 27 Mei een redelijke en aanvaardbare oplossing bieden. De moeilijkheid van het repu~ blikeinse antwoord vhn 27 Juni ,js, dat het onzekerheid laat be staan omtrent belangrijke pun ten, terwijl bijv. de kwestie van de buitenlandse betrekkingen onaangeroerd blijft. Dr van Mook kwalificeerde de Amerikaanse aide-memoire als nuttig en ter juister tijd aan geboden. Hij meende, dht deze aide-memoire mogelijkheden tot opheldering van de verschillen biedt. „De inhoud is in overeen stemming met de algemene lij nen van de politiek van de Ne derlandse regering en hierin wordt terecht opgemerkt, dat een oplossing dringend is". Hij zeide verder, dat, alhoe wel de berichten uit het binnen land nog steeds niet helder zijn de republikeinse regering thans volledig een duidelijk beeld heeft van de voornaamste pun ten en mogelijkheden en hoe daarvobr een oplossing kan be reikt worden. In het republikeinse antwoord van 27 Juni kwam niet duide lijk tot uiting, of de interim-re gering volgens de Nederlandse voorstellen al dan niet aan vaard werd, terwijl ten opzich te van de kwestie van de bin nenlandse veiligheid onzeker heid bestaat. Het republikeinse antwoord verklaart enerzijds, dat een gemeenschappelijke gendarmerie niet aanvaard kan worden, terwijl het anderzijds geen uitspraak doet betreffen de het door de NederlandscTe- gering voorgestelde directoraat voor de Nederlandse veiligheid. Pr van Mook verklaarde, dat de Nederlandse regering moet blijven staan op een gemengd federaal orgaan voor de veilig heid, „zoals elke federale rege ring over een dergelijk appa raat beschikt'. Hij meende verder, dat voor de kwestie van e,en gemeen schappelijke gendarmerie een oplossing kan gevonden worden doch over de aard yan deze op lossing deelde hij niets mee. Op de vraag, of de aanbieding van een Britse nota juist was, antwoordde hij, dat, voor zover hem bekend was, hier geen sprake was van een aide-me moire, doch van een persoon lijke brief van de' Britse consul- generaal aan Soekarno. Verder verklaarde hij, dat hij ten opzichte van essentiële pun ten geen modificaties voor een interimregerinif mogelijk achtte, hoogstens ten opzichte van de tailpunten. Hij wees er op, dat de inte rim-regering op zichzelf niet kon worden aanvaard, zonder dat tevens mede ingestemd werd dat deze regering de beschik king zou krijgen over de appa raten, die zij nodig heeft. In dit verband noemde, dr v. Mook alle punten van de Ne derlandse nota als essentieel voor de verwezenlijking van Linggadjati. Ten aanzien van de slotpara graaf van de Amerikaanse nota zeide dr van Mook, dat het voor de republiek zeker van belang was, dat indien de oplossing1 voor de politieke moeilijkheden gevonden zou zijn, ook de mo gelijkheid bestaat tot het ver krijgen van de nodige midde len voor de economische weder opbouw. De Amerikaanse stap in Indië. Niet op verzoek van de Nederlandse regering. Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft, dat regerings kringen in Den Haag zich niet wensen uit te laten over de nota, welke het State-Departement aan de republikeinen, heeft doen toekomen. Intussen wordt vernomen, dat deze stap geenszins plaats had 'op verzoek van de Nederlandse re gering. De atoombomvoorraad der V. S. De V. S. beschikken thans over voorraden atoombommen van een nieuw en verbeterd type, voldoende volgens ge woonlijk conservatieve kringen om iedere grote stad tér aarde te vernietigen, aldus schrijft dr Robert Hutchins, verbonden aan de universiteit te Chicago, in „Common Cause", het orgaan van de commissie voor liét op stellen van een wereldconstitu tie. Het type atoombom, dat men op Hirosjima en Nagasaki heeft neergeworpen, is volgens dr Hut chins nu al weer uit de tijd. Een wereldparlement en wereldont wapening acht bij de enige op lossing om tot duurzame vrede te geraken. Het Amerikaanse leger. Generaal Eisenhower heeft er in een sub-commissie van de Se naat op aangedrongen meer gel den voor het leger beschikbaar te stellen. Hjj is van oordeel, dat het Amerikaanse leger slechts bij het Russische in kracht ten ach ter staat. Voorts wees hij er op, dat, hoe wel het departement van oorlog met betrekking tot het begro tingsjaar 1948 niet bij voorbaat rekening houdt met de moge lykheid van een oorlog, het die mogelijkheid toch ook niet uit sluit. Zaterdag is de 15-jarige H. Leyenhorst te Nijkerk die de zwemkunst nog niet geheel mees ter was, bij het zwemmen in de vaart verdronken. Een convooi van zes mijnenvegers, onder leiding van Hr. Ms. „Douwe Aukes" is uit de Indische wateren naar Nederland terug gekeerd en heeft de haven van Vlissingen als ligplaats gekozen. In de Franse hoofdstad wordt weer eens een conferentie ge houden, waarin de mannen die geacht worden de groten der aarde te zijn, zullen delibere ren over de wederopbouw van Europa. De' voortekenen zijn volgens sommige persberichten niet in alle opzichten moedgevend. Aanvankelijk scheen het, dat op een grote mate van eensge zindheid kon worden gerekend, maar' andere berichten spreken van een sfeer van onzekerheid en wantrouwen, dit laatste voor al met betrekking tot Amerika en Rusland. Amerika is bereid grote som men voor het economisch her stel, met name ook van Duits land beschikbaar te stellen, maar het is daarbij niet te zeer op de inmenging van Rusland gesteld, en bovendien zal het ook niet bereid zijn, maar zon der meer grote financiële offers té brengen. Een nogal opzien barend bericht van het Russi sche. nieuwsbureau „Tass" schijnt er op te wijzen, dat Rus land geen bezwaar heeft, tegen financiële steun van de V, S., maar dat het geen inmenging, van welk land dan ook, zal dul den in de landen, w.o. een groot deel van Duitsland, jn de Rus sische invloedssfeer. Engelse persstemmen. In een gedeelte der Engelse pers heerst een sterk menings verschil over de betekenis van het bericht van het Russische nieuws bureau „Tass", dat de Russische zienswijze over de besprekingen te Parijs inzake het plan vam Marshall heeft weergegeven. De „Daily Express": de con ferentie te Parijs is in een im passe geraakt, er is een volle dig meningsverschil tussen Be- vin en Bidault enerzijds en Mo- lotof anderzijds. „Daily Herald": het is dwaas van een impasse te gewagen en van een op handen zijnde mis lukking. „Daily Telegraph": de kern van het Sovjet Russische stand punt is deze, dat de Sovjet-Unie enerzijds maar al te bereid zou zijn om voor het herstel van Europa geld van de V. S. te ontvangen, terwijl zij ander zijds geen inmenging van de V. S., Engeland, Frankrijk of een andér land inde aangelegenhe den van enig land in Europa wenst. „Daily Graphic": de Sovjet- Unie schijnt alleen haar mede werking te willen verlenen om Europa tot de bedelstaf te bren gen. „Maficherster Guardian": de argumenten der Sovjet-Unie, die niet Europees, doch natio naal denkt, zijn in zeker op zicht begrijpelijk. Indien zij er echter bij zou blijven, dat Oost- Europa niet economisch met West-Europa en Amerika kan samenwerken, zal de conferen tie te Parijs mislukken. Deze week werden te Brui- nisse ongeveer 16.000 tonnen mosselzaad (groot formaat) uit de Waddenzee aangevoerd; uit de Laagte van Renesse werden nog pl.m. 100 tonnen opgevist, alles voornamelijk voor eigen cultuur. Hoewel officieel hieromtrent geen enkele inlichting te verkrij gen is, oordeelt men in politieke kringen, dat deze Amerikaanse stap een lichte ontspanning te weeg gebracht heeft. Men heeft de indruk, dat, in verband met de jongste ontwikkeling, de periode van afwachten nog niet is afge sloten. Naar verluidt, zou men, alvorens verdere beslissingen te nemen, willen afwachten, hoe de reactif; der republiek op de Ame rikaanse nota zal zijn. Britse stap te Djokja en Batavia. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Britse consul- generaal, Mitcheson, gedurende het weekend per koerier in con tact is geweest met de republi keinse regering te Djokja. Hij heeft zich eveneens in verbinding gesteld met de Ne derlandse autoriteiten te Bata via. Hoewel de Britso stap in de hernieuwde Indonesische crisis minder formeel is geweest dan die van de Amerikaanse rege ring, welke de Indonesische re gering een ai<$p-i;-enioire heeft toegezonden, heeft Mitcheson zijn invloed eveneens aangewend om er bij beide partijen op aan te dringen tot een overeenkomst te komen. De geruchten, welke, gedu rende het weekend op Java de ronde deden over een dreigende Nederlandse militaire actie en over de jongste Indonesische nota, welke de Nederlandse autoriteiten nog niet geheel be vredigt, hebben grote ongerust heid veroorzaakt bij diploma tieke waarnemers in Londen, waar ieder uitbreken van vijan delijkheden beschouwd wordt als een tragische stap terug in de zaak van de wereldvrede. Sjahrir adviseur van Soekarno. Volgens het republikeinse pers bureau Antara kan de formatie van ëen nieuw republikeins kabi net vandaag verwacht worden. Ondertussen is Sjahrir be noemd tot „adviseur" van Soe karno. Bepaalde aanwijzingen ge ven aanleiding tot de gedachte, dat de formatie van het nieuwe kabinet niet eerder plaats zal hebben dan w<unper Soekarno zorgvuldig de Amerikaanse aide- memoire heeft bestudeerd. Sjarifoedin opvolger van Sjahrir? Volgens het republikeinse pers bureau „Antara" is het waar schijnlijk, dat Sjarifoedin, de te genwoordige minister van defen sie, minister-president zal wor den. Soekarno accoord met Sjahrir's politiek. In republikeinse kringen te Ba tavia verneemt Aneta, dat de be noeming van Sjahrir tot adviseur van de president moet beschouwd worden als een duidelijk bewijs, dat de president volledig instemt met de politiek vqn Sjahrir ën deze pdlitiek ook ten uitvoer wenst te brengen. Beschieting van schepen. De Marine-voorlichtingsdienst meldt dat een op 27 Juni ter rede van Djapara varende pa trouilleboot, belast met de con- tröle op infiltratie van republi keinse elementen in de Mallno- gebieden en controle op de smokkelhandel, van de kust uit door mitrailleurs is beschoten. Het vuur werd beantwoord, ten gevolge waarvan brand uitbrak. Een Straat Bali passerend marineschip werd vanuit de Javaanse kust beschoten. Het vuur werd beantwoord. Z. K. H. Prins Bernhard, die zich reeds enige dagen onwel gevoelde, heeft griep en moet op advies van zyn geneesheer rust houden. Ook zijn verjaard- dag heeft de Prins in bed moe ten doorbrengen. Ongunstige vooruit zichten Amerikaanse maisoogst. De vooruitzichten voor de conferentie van de Europese ministers van voedselvoorzie ning, welke volgende week te Parijs wordt geopend, zijn on gunstig o.m. in verband met het feit, dat de Amerikaanse mais oogst 1947 ngar verwachting waarschijnlijk 40 pet. kleiner zal zijn dan het vorig jaar en wellicht de kleinste der laatste 20 jaar. De omvang van het verlies is nog niet definitief bekend, doch de schade, die de maisoogst heeft geledén door regens en overstromingen zal een drasti sche herziening van de tot dus verre optimistische raiwingen noodzakelijk maken. Een onmiddellijk gevolg van de achteruitgang der vooruit zichten voor de maisoogst is de stijging der maisnoteringen te Chicago tot een ongekende hoogte. Alle records der laatste 90 jaar zijn gebroken. Franse boeren willen hogere graanprijs. Een nieuwe aanval op de anti inflatie-campagne van de Franse 'regering kwam van de zijde van vertegenwoordigers van <le Franse boeren, die eisten, dat de graanprijs voor ile nieuwe oogst bijna hef dubbele van die van het vorige jaar zou bedra gen. Belgische Prins-regent naar Congo. Prins-regent Karei van .Bel gië is Zaterdagmiddag per vlieg tuig uit Brussel vertrokken voor een bezoek aan de Belgische Congo. Het bezoek, dat twee maan den zal duren, zal de dink van het moederland vertolken voor de grote bijdrage, die de kolo nie tot de oorlog heeft geleverd. De haven van Antwerpen. De Belgische „Standaard" wijdt een beschouwing aan de haven van Antwerpen waarbij het blad tot de conclusie komt dat er grote behoefte bestaat aan een vloot van kleine haven- lichters, die een sneller overla den mogelijk maken. Het blad betoogt dat de op slagruimten niet meer aan de eisen des tijds voldoen en dringt tenslotte aan op de in dustrialisatie van het Antwerpse havengebied. Het wijst in dit verband op de propagandaJ die Rotterdam reeds sedert jaren maakt om de industriële bedrij ven naar zijn haven te lokken. Controle op de atoomenergie. Een zaak van leven en dood. De noodcommissie van atoom geleerden met aan het hoofd Dr Albert Einstein, heeft- een be roep gedaan op de. bevolking der V. S. om zich bewust te maken, dat de pogingen der V. N. tot het verkrijgen van een internationale controle op atoom energie vruchteloos zijn ge weest en dat de tijd dringt. In deze vérklaring wordt deze controle een gebiedende nood zaak genoemd. Het alternatief is de dood van onze gemeenschap. Wanneer eenmaal de voorraden atoom bommen door twee nationale blokken van een verdeelde we reld gevormd zijn, zal de vrede niet langer gehandhaafd kunnen worden". Dr Harold Curey, vicevoorzit- ter der commissie, yerklaarde, dat de Sowjet-Unie de leiding heeft van het andere blok en dat naar zijn mening tien jaar .na Hirosjima moeten verlopen, voordat de genoemde voorraden gevormd kunnen zijn. Overstroming van de Mississippi. De schade op meer dan 100 milliard dollar ge schat. De Mississippi is tengevolge van de regen tot een hoogte ge wassen als in 130 jaar niet is voorgekomen. In Missouri, Illinois, Nebras- ka en Iowa zijn grote gebieden overstroomd. Honderden men sen werden gedwongen hun hui zen te verlaten. De schade wordt op meer dan 100 milliard dollar geschat. Al leen al in het gebied van St. Louis zijn 600 a 1000 mensen dakloos en bedraagt de schade bijna 10 millioen dollar. Zondag steeg de rivier tot een hoogte van 13 meter. In de nacht van Zondag op Maandag ontlastte zich boven Noord-Limburg een zwaar on weer, dat met hagelval gepaard ging. Men vreest grote schade aan het veldgewas. Te Velden- -Hasselt trof de bliksem een boerderij, waardoor een felle brand ontstond. De pas binnen gehaalde oogst werd een prooi der vlammen, alsmede alle stal len en bijgebouwen. De terstond gealarmeerde Venlose brand weer slaagde er in het woonhuis te redden, maar ook dit liep zware schade op. Worden onze havens ingeschakeld? Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken deelde mede dat generaal Clay chef van de Amerikaanse zone in Duitsland in contact staat met de regerin gen van België en Nederland, be treffende het inschakelen van Nederlandse en Belgische havens voor doorvoer van goederen naar Duitsland. De bedoeling is te zij ner tüd een conferentie te beleg gen, waarin dit probleem ter sprake zal worden gebracht> - In het Kanaal onder de En gelse Zuidkust is een 1516 ton metend Grieks schip op een Deense stoomboot van 2242 ton gevaren en gezonken. De opva renden werden gered. De onlangs afgetreden gene raal Eisenhower heeft op een persconferentie verklaard, dat hij in overleg met president Truman en minister Marshall besloten heeft, ter beschikking van het ministerie van oorlog te blijven. Onder zeer groot voorbehoud wordt gemeld, dat er te Lambal- le een complot tegen de Franse republiek zou zijn ontdekt. Een oud-officier, voormalig vertrouwd medewerker van maarschalk Petajn, die in han den der justitie zou zijn, zou de ziel van dit complot zijn ge weest, "waarbij eveneens Ver scheidene burgerlijke cp militai re personen betrokken zouden zijn. Het doel van het co'mplot zou zijn geweest om de republikein se regering door een organisatie van dictatoriaal karakter te ver vangen. Er zouden documenten zijn gevonden, waarin een plan was vervat, dat aldus meent men te weten voorzag in een actie, welke in Juli a.s. van ver schillende punten uit tegen Pa rijs, in het bijzonder tegen zijn belangrijkste strategische punten alsmede tegen de gevangenis van Fresnes, waarvan alle politieke gevangenen bevrijd zouden zijn, zou zijn ingezet. Er zou voorts een lijst van personen zijn gevonden, die de nieuwe regering, „directoire" ge heten, zouden vormen en wets ontwerpen en terordeningen, die onmiddellijk zouden worden uitgevaardigd. De onderzoekingen zouden reeds maanden aan de gang zijn en pas onlangs door een arres tatie te Lamballe tot een ont knoping hebben geleid. Men betracht tot nu toe de uiterste discretie in deze zaak, waarvan alle elementen nog niet bekend zijn en waarvan bepaalde bij zonderheden nog niet kunnen worden bekend gemaakt. Nader wordt uit Parijs ge meld, dat generaal Guillodot, commandant van de gendarme rie- op het mmistene van Oor log, is gearresteerd. Hij is be trokken bij het complot tegen de republiek, beraamd door een fascistische organisatie. Het jongste onderzoek naar de gedragingen van bepaalde offi cieren van de vroegere Vichy- regering, aldus Reuter, heeft ge leid tot de ontdekking van docu menten, waarin volledige bij zonderheden onftrent het com plot staan. Er Warden nog meer arrestaties verwacht. De rebellie zou in Juli begin nen met het- bezetten van tele graaf- en telefoonstations over het gehele land, terwijl men te gelijkertijd naar Parijs zou op- treKi-en om de voornaamste regeringsgebouwen te bezetten. De doodstraf. Tegen de voormalige SS-er Mollis, eens de schrik van de Am sterdamse S.D., is Zaterdag te Amsterdam de doodstraf geëist. De welvaart van Nederland afhankelijk van een welvarend Duitsland. De „New York Herald Tribune" schrijft in een hoofdartikel: „Het. is een gemeenplaats ge worden, wanneer men opmerkt, dat het Europese herstel afhan kelijk is van het Duitse. Generaliseren op deze wijze is niét altijd overtuigend, doch het valt toe te juichen, wanneer deze mening nader wordt toegelicht. De Rotterdamsche Bankveree- niging heeft zeer nuttig werk ge daan door in haar kwartaalsover zicht aan té tonen hoe de wel vaart van Nederland voor een groot gedeelte afhangt van een redelijk welvarend Duitsland. Men zou het de Nederlanders met het oog op wat zij van de Duit sers te lijden hebben gehad ver geven, wanneer zij wraakgevoe lens Icoc.'t.-rd-js. In werkelijkheid vragen zij slechts een zeer be scheiden vergoeding van Duits land, die er in hoofdzaak op neer komt, dat de Duitse productie hersteld wordt, opdat de normale handel tussen beide landen her vat kan worden. Natuurlijk wenst Nederland, dat Duitsland ontwapend 'blijft. Doch de herstelbetaling' in de vorm van wegvoering of ontman teling van industriële installaties dient beperkt te blijven tot fa brieken. die zich uitsluitend-met de productie van oorlogsmate riaal bezig houden", aldus het ge noemde kwartaalovërz'icht. In de dagen voor Hitler was Duitsland Nederlands grootste" leverancier en afzetgebied. De Nederlanders zouden gaarne deze betrekkingen herstellen. Duits land is het natuurlijke afzetge bied voor de Nederlandse land-1 bouw, in het bijzonder voor zui- J velproducten en groenten. Het le- verde aan Nederland grondstof fen. kolen, kalie, bouwmaterialen, staal, ijzerproducten, machines en gereedschappen. Het Nederlandse herstel wordt belemmerd, omdat het moeilijk is machineonderdelen uit Duits land te krijgen. - Nederland heeft dringend invoer van staal nodig, doch Duitsland heeft op het ogen blik moeite om in eigen dringend ste behoefte te voorzien. De totale slaalproduetie van Wëst-Duitsland was in 1946 nau welijks groter dan het staalver- bruik alleen voor de Amerikaan se blikindustrie. De ineenstorting van Duitsland heeft een rampzalig gevolg ge had voor het transitoyerkeef, dat verzorgd werd door de Neder landse Rilnvloot en' de haven van Rotterdam. De toestand werd nog ver scherpt door de pclitiek der Ame rikaanse en Britse autoriteiten, die de voorkeur gaven aan Bre men en Hamburg boven Rotter dam en Antwerpen ter-besparing van „harde valuta". De verdeling van Duitsland int zones en het ontbreken van een stabiele valuta wordt door de Ne derlanders als oorzaak be schouwd van het vertraagde her stel van de Duitse productie en handel. Daar de Duitse expor teurs in bijna waardeloze marken worden betaald en in deze valuta zelfs met verlies werken, hebben zij weinig lust tot zaken doen. Klaarblijkelijk zullen vele' van deze problemen onoplosbaar blij ven, zolang er nog geen vredes verdrag tot stand is gekomen. Bij de huidige besprekingen te Parijs wordt ewenwel rekening, gehouden met de rol van Duits land in het Europese economische herstel. De meningen van Neder land en van andere kleine na buurstaten van Duitsland over de wijze, waarop dat land in het al gemene Europese plan kan wor den opgenomen zijn waard, dat er zorgvuldige aandacht aan besteed wordt, aldus het.blad. Minister Beel aeeft „niet thuis" voor de E.V.C. Zij moet zich eerst eens wat behoorlijker gedragen. Op een enkele maanden ge leden door het bestuur van de E. V. C. aan de Regering over handigd memorandum, waarin maatregelen werden voorgesteld j om tot een oplossing van het j loon- en prijsvraagstuk te gera ken, ontving genoemd bestuur, blijkens „De Waarheid" vorige week het volgende antwoord. „Van bet door u op 22 April 1947 aap enkele hoofdambtena ren van d(^Departementen van Sociale en Economische Zaken overhandigde memorandum heeft de regering kennis genomen. Een schriftelijke uiteenzetting van het standpunt der regering was voorbereid. Gezien evenwel de houding, welke uw organi satie thans aanneemt, aziet de regering er geen nut in, met u over het Ipeleid, hetwelk zij in 's lands belang meent te moe ten voeren, in correspondentie te treden." Op een vergadering van de nationale raad van de Franse M.C.P. hebben alle leiders dier partij zich tegen wederopne ming van de communisten in de regering verklaard, althans on der de huidige omstandigheden. Het Belgische „Koninklijk weerkundig instituut" te Ukkel deelt mede, dat Vrijdag aldaar een temperatuur van 38.3 gra den Celsius is geregistreerd, wat de hoogste temperatuur sinds 1833 is. Te Veere bracht dë door Pro Rege georganiseerde collecte voor de militaire tehuizen ih Indië ruim*f 300 op. Oud-directeur Neder landse Bank staat terecht. Voor het Haarlemse Tribunaal had zich gisteren te verantwoor den Mr P. H. A. Bijleveld uit Heemstede, de vroegere onder directeur en later directeur van de Nederlandse Bank- De be schuldigde had deze eerste func tie in de zomer van 1942 uit handen van Rost van Tonnin gen aanvaard en werd een jaar later door Seyss Inquart tot directeur benoemd. Als onder directeur verdiende hij f 40.000 per jaar, welk bedrag met f 10.000 werd verhoogd toen hij directeur werd. De ten laste legging vermeld de behalve deze feiten een in- tal delicten, zoals het lidmaat schap van de N.S.B. en het be vorderen van de opleiding van minderjarige kinderen in jeugd storm en weersportkampen. De beschuldigde beweerde, dat door zijn toedoen honderden millioe- nen marken minder in Neder land binnen zijn gevloeid, als resultaat van een onverbidde lijk gevecht tegen 'de opheffing van de deviezengrens. Hij beweerde verder, dat deze handelwijze bijna zijn arrestatie tót gevolg had gehad. De president van het tribu naal, Mr van Löben Seis, zeide het niet te kunnen begrijpen hoe verdachte met een man als Rost van'Tonningen in zee heeft kunnen gaan. Deze-heeft Duits land immers met financiële goocheltoeren grote voordelen bezorgd. De beschuldigde zag zijn vroegere directeur echter als een man, met wie wellicht tot heil van de Nederlandse eco nomie samen te werken was. Bij zijn verdediging gaf hij toe, daf hij in vele opzichten fout is geweest, ofschoon hij volhield, dat hij ernstig getracht heeft de Nederlandse economische wagen uit het Duitse spoor te houden. Over 14 dagen zal het tribu naal advies uitbrengen in deze zaak. ..4

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1