teu Textielindustrie in Amerika. GEMEENTERADEN IN 'T KORT. Dam-Labyrinth. OM jAiutkaekfe. Rechtsvervolging tot schadevergoeding tegen mr P. Dieleman. Ged. Staten hebben thans de rekening der Prov. Inkomsten en Uitgaven over 1943 aan de Prov. Staten aangeboden. Dit jaar le verde een nadelig saldo op van f681191.53. In de toelichting wordt er op gewezen, dat ten laste van de begroting over genoemd jaar o.m. uitgaven zijn gedaan door de toenmalige waarnemend Com missaris der Provincie voor stad- ritten in Middelburg tot een to taalbedrag van f 1577.90. Deze kosten komen ten laste van het Rijk, maar dit wil ze ook met voor rekening nemen, omdat vervoerskosten binnen de be bouwde kom niet kunnen worden vergoed. Mr Dieleman wenst de kosten niet zelf te dragen. Wanneer het bedrag thans niet zonder meer in de provinciale kas wordt teruggestort, wordt voor gesteld een lid van de Prov. Sta ten te benoemen, die een rechts vervolging tot schadevergoeding zal instellen. VLISSINGEN. De Komsomolsk vertrokken. Het Russische schip Komso molsk is van Vlissingen naar Rotterdam vertrokken na een re paratie van ruim 1 jaar te Vlis singen hebben ondergaan. De duur der reparatie werd indertijd vertraagd door financiële om standigheden, waarvoor later een regeling tot stand kwam. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat op een bemanning van 28 personen zich aan boord een vrouwelijke tweede stuurman en een vrouwelijke arts bevinden. De eerste deelde ons mede dat op twee Sowjetschepen nog een vrouwelijke kapitein is. Het schip zal in Rotterdam kolen bunkeren en vandaar de reis naar Leningrad en Archan gel voort zetten. Reeds 1500 voor monument. Het werkcomité voor oprich ting van een monument voor de strijders van het 4e Commando, verheugt zich te kunnen mede delen, dat de Nutsspaarbank een bedrag van f500.beschikbaar heeft gestelivoor het monument. Chr. metaalbewerkers bijeen. In de vergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond afd. Vlis singen op Donderdag en Vrijdag, die geopend werd door de voorz. de heer H. C. V. Sorel nam de heer H. Wetselaar, hoofdbe stuurslid, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid van de afd. Hij deed dit in een historisch overzicht, waarin hij memoreerde de be langrijke plaats die deze afdeling in de bond inneemt, hoe hier in 1928 door de staking aan de Schelde door de stoere standvas tigheid van de leden met hun vrouwen het Liberalistisch bol werk gebroken werd. Hij wekte de leden op om eerst het Koninkrijk Gods te zoeken. Het hoofdbestuurslid de heer B. Roolvink, óie thans in het rayon Amsterdam zal gaan arbeiden, nam met een kort woord even eens afscheid van de Zeeuwse af delingen. Hoewel de Chr. Vakbeweging nog is als een Gideonsbende tus sen de grote stromingen die haar „wil verdringen, heft zij de banier op van Koning Jezus. De overwin ning is niét aan Communisme en Humanisme, maar in de hand van Christus, die reeds overwonnen heeft. Sluit daarom de gelederen en marcheert achter Zijn vaan del, aldus dhr Roolvink. Het nieuwe Hoofdbestuurslid de heer Z. de Waal sprak een woord ter kennismaking en wees er op, dat de macht der Vakbe weging niet gelegen is in het ge tal of in klinkende leuzen, maar dat wij alleen met GOd kloeke daden kunnen doen. Spr. achtte de medewerking van de plaatse lijke besturen van groot gewicht en speciaal de jeugd moet gewon nen worden voor de Chr. Orga nisatie. Voor en na de peuze werd door de Chr. Onth. Jeugdorganisatie, ondej leiding van de heer I. Weug een in drie. delen gespeeld stuk „De Huisleraar" opgevoerd, dat door de talrijke aanwezigen met grote belangstelling werd ge volgd. 2 extra loon Het communistische raadslid C. M. Schillemans heeft aan B. en W. gevraagd of zij bereid zijn te bevorderen, dat ook aan het gemeentepersoneel van Vlissin gen 2 van het bruto-salaris wordt uitgekeerd B. en W. antwoordden, dat zij van hoger hand nadere mede delingen zullen afwachten. Onvoldoende vervoer van Havendorpse schoolkinderen. Over het onvoldoende en ge vaarlijke vervoer van school gaande kinderen van het Ha vendorp stelde dhr A. v. Schijn- del vragen aan B. en W. Door het ontbreken van toe zicht worden de kleinere kinde ren vaak door de groteren min of meer mishandeld. Het komt dikwijls voor, dat enige school kinderen onder het rijden op het trapje blijven staan of aan de wagen hangen. Ook de vertrekuren laten vaak een en ander te wensen over. Als gevolg hiervan hebben enige ouders hun kinderen naar de school te Souburg overge bracht. Door B. en W. is geantwoord, dat in principe besloten is na de zomervacantie permanent „toezicht" te laten meerijden. Bijna alle klassen zullen dan weer normaal school gaan. De N.V „Stoomtram Walche ren" heeft toegezegd, dat abso luut verbetering zal intreden, omdat nieuw materiaal zal aan komen. KAPSLLE. Onderwijsvernieuwing. Onder het motto onderwijsver nieuwing maken thans 45 kinde ren der hoogste klassen van de O.L.-schooI alhier met de hoofd onderwijzer een driedaagse trip naar Den Haag en omgeving. Deze kinderen worden uitgewis seld t.egen 60 Haagse kinderen, die half Juli voor 3 dagen naar hier komen. De Kapelse kinderen worden ondergebracht bij de gezinnen waarvan straks de kinderen naar Zeeland komen. De gemeente Den Haag stelt autobussen beschikbaar om de kinderen de verschillende be zienswaardigheden ter plaatse en in de omgeving te laten zien. De kinderen uit Den Haag zul len de eerste dag een bezoek brengen aan Kapelle en omge ving. Ook zal een bezoek gebracht worden aan Walcheren en daar na aan de Oesterputten te Yer- seke. YERSEKE. Eerste mosselen voor België aangevoerd. Donderdag werden de eerste zendingen mosselen aangevoerd voor de export naar België. De mosselen zijn mooi van stuk, het visgewicht is ^pchter nog niet hoog. Naar wij vernemen bestaat er veel kans, dat 15 Juli a.s. de ex port van mosselen naar Frankrijk beginnen mag. NW- EN ST. JOOSLAND. Kindpren maken schoolreisje. Donderdag 26 Juni maakten de leerlingen van de hoogste klassen van de O.L.-school een school reisje naar Rotterdam per auto bus. Na een bezoek aan de Dier gaarde Blijdorp en een wandeling door de stad werd een „Spido"- tocht gemaakt door de havens van Rotterdam. Vooral de „Nieuw Amsterdam" werd bewonderd. Na nog wat verpoosd te hebben in een speeltuin in Breda be reikten de feestgangers, ondanks de warmte, in de beste stemming omstreeks 10 uur het dorp. HEINKENSZAND. Ter vergadering van Het Groene Kruis bleek, dat de ver. er financieel gunstig voorstaat. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren A. Simonse Bzn. en J. Wirtz. Aan de diaconessenver. zal een jaarlijkse subsidie van f300 worden verstrekt, zolang de kas dit toelaat, voor het onderhoud van de auto der wijkzuster. Voor aankoop van een hoogte- I zon was f 930 geschonken door de commissie tot liquidatie van de collectes van het Noorden. De lezing van cir Vos kon niet doorgaan daar hij weggeroepen werd. DOMBURG. Geitenkeuring. Woensdag had de jaarlijkse geitenkeuring plaats onder lei ding van de heren Versluys en den Engelsen. Lammeren10 stuks, le pr A. Trielier; 2. J. Pattenier; 3. de zelfde; 4. A. Trielier; 5. J. Lou rense; 6. J. Kleinepier. Eenjarige: 3 st., le pr. J. War ners; 2. J. Lourense. Tweejarige: 2 st., le pr. P. Provoost; 2. J. Pattenier. Oudere geiten; 11 st., 1. J. Warners; 2. dezelfde; 3. J. Pat tenier; 4. G. de Pagter; 5. Adr. Provoost; 6. J. Lourense; 7. J. Pattenier; 8. dezelfde; 9. G. de Pagter. Niet minder dan 3 geiten wer den opgeschreven in het Pro vinciaal Stamboek, ze zijn alle van dhr J Warners. AAGTEKERKE. Op de keuring van de Ver. „Tot Verbetering van het Gei tenras" werden 17 dieren naar voren gebracht. Van de groep lammeren werd de eerste prijs toegekend aan Joh. Vos, 2dè pr. Jac. de Visser Pz., 3de pr. P. de Visser Cz. Groep 1-jarige; 1ste pr. L. Wouters tevens diploma P.V„ 2de pr. J. den Hollander, 3de pr. P. de Visser Cz. Groep 2-jarige: 1ste pr. P. Kodde tevens voor P.y. Stam boek. Groep Stamboek Geiten; 1ste pr. J. van Eijzeren. Groep 3-jarige en ouder: 1ste pr. J. van Eijzeren, 2e pr. C. Blaas, 3e pr. Joh. Wijkhuijs, 4de pr. C. Blaas, 5de pr. J. Boo gaard Az., 6e pr. L. van Eijze ren, 7de pr. Jac. de Visser Pz. Een geit van J. van Eijzeren en een van L. Wouters verkre gen een diploma voor fokkerij. Van de in aanbouw zijnde woningen aan de Kerkstraat te Bruinisse woei de vlag, ten te ken, dat ze „onder de kap" waren. De tijdens de turndemonstra- ties te Hoedekenskerke gehouden collecte voor de Ned. militairen in Indië, heeft f 47,82 opgebracht. Dit bedrag is inmiddels overge dragen aan de N.LW.I.N. Op 14 Juli zal een aanvang wojden gemaakt met het leggen van het wegdek over de Thoolse brug. B1GGEKERKE. In de raadsvergadering van vo-1 rige week werden de uren van i openstelling der Burgelijke stand j vastgesteld. De leges werden op voorstel van G.S. met de helft verhoogd. Tot een verhoging van subsidie voor de Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg, gevraagd door de Z.L.M., werd na bespreking besloten. Een drukke bespreking volgde op het voorstel van B. en W, om over te gaan tot de bouw van 9 woningwetwoningen. Hoewel van particulier initiatief nog niets ge bleken is achtten B. en W. langer uitstel der bouw niet verant woord. Het voorstel werd aange nomen. MELISKERKE. Deze week kwam de Raad bij een. Besloten werd een rente loze kasgeldlening aan te gaan met de Provincie groot f8000. Een verzoek van de Z.L.M., om gedurende 20 jaar een sub sidie te verlenen per inwoner en per H.A. en f 10 per leerling per jaar, die de school bezoeken uit deze gemeente, voor de Chr. Lagere Landbouwschool te Mid delburg, teneinde gehouwen te kunnen stichten met onderwij zerswoning werd ingewilligd. Een voorstel van B. en W. om een perceel bouwland achter de begraafplaats te verpachten aan de oude pachters voor f 60 in totaal, werd aangenomen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de particuliere wo ningbouw en het nieuwe plan, afbraak krotwoning, gebruik dorpspomp en vernieuwing dorpstraat. Na afloop werden de in aan bouw zijnde nieuwe woningen van gemeentewege nog bezich tigd onder leiding van de bur gemeester. WESTKAPELLE. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzit terschap van burgemeester de Casembroot. Een tweetal aan vragen om subsidie voor de school voor B.L.O. en de land bouwschool, beide te Middel burg, werden goedgekeurd. Aan de stichting „Nieuw Walcheren" zal op haar verzoek dit jaar een subsidie van f 50 worden toege kend. De volgende punten wer den na bespreking aangenomen: bouw van 12 woningwetwonin gen, bouw van een lijkhuisje (daar het andere verwoest is) en de nieuwe bouwverordening. In de rondvraag stelde dhr Cjj- souw voor, om de netten van het voetbalveld te verhogen. De voorzitter zeide hiervoor maat regelen te zullen nemen. SOUBURG. In de Vrijdag gehouden raads vergadering werden de heren C. Roelse (C.H.) en J. Sinke (C.H.) geïnstalleerd. Na verschillende hamerstuk ken werd een voorstel tot aan koop van gronden voor de bouw van 80 arbeiderswoningen aan genomen. Deze woningen zullen gebouwd worden in de De Dec- kerestraat en Wilhelminastraat. Het voorstel tot onbewoonbaar verklaren van een woning in de Paspoortstraat, kwam de heer G. Janse vreemd voor. De heffing en invordering van precario-rechten kon de heer Bouffs goedkeuring niet wegdragen. Na een kleine*wij ziging in de redactie' van een der artikelen, voorgesteld door de opmerker en een vraag van dhr de Boer of de bestaande luifels hierin vallen, hetwelk niet het geval is, werd het voorstel aan genomen. De begroting werd na enkele opmerkingen van dhr Bouff aangenomen. Mej. Versluis werd benoemd tot schoonhoudster van het ge meentehuis. Voor de opleiding van leer krachten van het kleuteronder wijs zal een subsidie worden verstrekt. De subsidieverhoging voor de Chr. Lagere Landbouw school te Middelburg werd goed gekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Simonse verbetering van de Middelburgse en de Paspoort straat De heer G. Jansen vestigde de aandacht op de gaten bij de brug over het kanaal en de heer J. Sinke op de barak op de hoek van de Turnhoutstraat, die ge vaar oplevert voor het ver keer. De heer L. C. Jansen merkte op dat er beloofd is ver schillende woningen te behan gen, doch dat dit nog niet is gebeurd. Het vermoeden bestaat dat aannemer Haeck tot be hang voor woningen in Tuin dorp heeft gebruikt. Verder vestigde de heer Jansen de aan dacht op de demping der wel putten. POORTVLIET. In de gemeenteraadsvergade ring deelde de voorz. mede, dat het gat in de Schoolstraat is dichtgemaakt en in de Zuidweg zal keislag en grond worden aangebracht. In verband met de wijziging in de verkeersregeling besloot de raad gezien de hoge kosten, geen borden te plaatsen in de hierin opgenomen straten. Inzake een van de Inspecteur van het L.O. ontvangen vergun ning tot verbouwing van de O.L. school, waarin op 14 Febr. een wijziging gebracht werd, be sloot de raad een nieuw besluit te nemen op voorstel van Ged. Staten. De begroting 1946 werd gewij zigd en gebracht op ontv. f 62.383, uitg. f 66.000 en de ka- pitaaldienst op f 7178,52. Vol gens mededeling zouden de jaar wedden voor de ambtenaren met 10 pet. worden verhoogd, die van de vaste ambtenaren met 20 pet. minimum f 100 en maximum f 400. Een der leden vroeg of ook de andere ambtenaren hier voor in aanmerking kunnen ko men. Na in besloten zitting te zijn geweest keurde de raad dit goéd. Een voorstel van B. en W. om het vermenigvuldigingscij- fer te brengen op 2 werd bespro ken. Men zal in deze wachten op de beslissing van Ged. Staten. B. en W. stellen voor de O.L. school te restaureren, hetgeen werd goedgevonden. De heul aan de Gemeente zal ook her steld worden. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat het hoofd der O.L. school met groot verlof komt en weer zijn werk zal kun nen verrichten. WISSENKERKE. Donderdag vergaderde de raad onder voorzitterschap van burge meester J. J. van der Maas vol tallig. Besloten werd B. en W. te machtigen de nodige stappen te doen voor de bouw van 20 arbei derswoningen in het kader van het bouwplan 1947, waarvan 8 te Kamperland, 8 te Wissenkerke en 4 te Geersdijk. Aan de bewoners van Strodorp werd medewerking verleend voor de electrificatie van dit gebied, evenals een bijdrage In de garan tie voor de groep Jac. de Kam te Geersdijk. Vastgesteld werd een verorde ning reinigingsrechten, waarbij voor het meegeven van huisvuil een heffing van f5.per jaar werd ingevoerd. Ten behoeve van de lagere landbouwschool te Middelburg werd een subsidie toegekend van f15.per leerling en per jaar. Aan P. J. van Baaien werd een tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken der U.L.O.-school te Kortgene verleend van f50. per jaar. Een besluit werd vastgesteld waarbg werd bepaald, dat de Her ziening van het plan van uitbrei ding voor de kommen Kamper land, Wissenkerke en Geersdijk m voorbereiding is. Bij de rondvraag informeerde de heer Bustraan naar de voor bereiding van de havenwerken, de heer de Smit vestigde de aan dacht op het ontbreken van een openbare waterplaats, de heer van Halst vroeg of de straatver lichting in de 2 zomermaanden uitgeschakeld kon worden om de bespaarde stroom in de winter maanden weer op te gebruiken, terwijl de heer M. J. Noordhoek meer aandacht vroeg voor het onderhoud van Geersdijk, waarbij de heer Dingemanse zich aan sloot. Na beantwoording sloot de voorz. de vergadering. Gemeenteraad Vlissingen. Principieel debat over de gezinszorg. Oud politie bureau aan de Brees traat wordt hersteld. aan In de raadszitting van Vrijdag middag werd bij het overleggen van het verslag van het water leidingbedrijf over 1945 door dhr de Bart (Arb.) critiek geleverd op het feit, dat sommige raads besluiten, die hierop betrekking hebben, genomen worden voordat de betreffende raadscommissie advies heeft uitgebracht. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L.O. werd be noemd dhr P. A. Bil, hoofd van school B. Bij het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van f 14.737,62 ten behoeve van het herstel en de verbouwing van het pol. bureau aan de Breestraat gaf dhr Marijs (A.R.) als zijn me ning te kennen, dat dit een stap terug betekent. Hij vroeg tevens, of er aan de meubilering wel aan dacht wordt besteed. De burgem. antwoordde, dat B. en W. het voorstel niet van ganser harte deden. Er is eerst getracht, het deel van het nieuwe stadhuis, dat voor het pol. bureau is bestemd, eerder te doen bouwen, maar dit zou enige jaren in beslag nemen. Er zat daarom niets anders op, dan het oude bureau aan de Breestraat als zeer voorlopige op lossing weer in orde te maken. De meubilering heeft de volle aandacht. Aan dhr H. B. J. Knoop zal, als gewezen wethouder van Vlissin gen, een wachtgeld worden toege kend. Gezinszorg. Een principiële noot kwam naar voren in de bespreking van het voorstel tot het invoeren van een regeling voor de gezinszorg. Dhr de Wit (A.R.), die veel waardering had voor de arbeid van B. en W., was toch van me ning, dat de Mij. „De Schelde" niet royaal genoeg voor de dag is gekomen (n.l. met een bijdrage van f2500.Hij wilde het voorstel aanhouden, totdat met „De Schelde" een nadere bespre king is gevoerd. „De gezinszorg mag niet geheel in handen van een sectarische organisatie (i.e. de Ned. Herv. Kerk) liggen, maar ook de ge meente heeft tot taak de verzor ging van de lijdende mensheid", zo betoogde het P. v. d. A.-raads- lid König. Dit n.a.v. het feit, dat de diaconie van de Ned. Herv. Kerk de samenwerking met de gemeente t.a.v. de gezinszorg niet langer wil bestendigen. Hij was daarover zeer verwonderd, daar de samenwerking zo goed was en hij vroeg zich af, welke motieven toch wel een rol speelden bij het verbreken daarvan. Vanzelfsprekend kwam de heer Ventevogel (C.H.) er tegenop, dat de volkskerk door dhr König een sectarische organisatie werd genoemd. Inderdaad was de sa menwerking goed, maar de be schouwing van de gezinszorg hangt geheel af van de wereld en levensbeschouwing. De reden, waarom de diaconie de samen werking heeft verbroken, vindt in deze levensbeschouwing zijn oor zaak, het belangrijke geestelijke element, dat in de gezinszorg ligt, kan bij een samenwerking met een burgerlijke organisatie niet voldoende tot haar recht komen. „En Goddank kan de kerk in fin. opzicht buiten de staat", aldus spreker. Maar hoe zit het dan? Zo vroeg dhr v. Poelje (Arb.). „Is het principe na twee maanden (de proeftijd der samenwerking) dan veranderd?" In een nogal heftige redevoe ring laakte wethouder van Oor schot de houding der diaconie. Waarom baseerde die zich niet vanaf het begin op het principe, dat ze nu huldigt? Slechts één reden zou er zijn geweest, om de samenwerking te verbreken, n.l. wanneer die niet goed geweest was. Hij was zeer teleurgesteld en verklaarde, zich slechts door één ding te laten leiden: de ver zorging der lijdende mensheid. De bijdrage van „De Schelde" is voor een jaar vastgesteld. Is de samenwerking tot genoegen, dan zal dit bedrag worden ver hoogd. Na repliek werd het voorstel aanvaard. De reorganisatie der gemeente lijke verzorging werd goedge keurd, nadat dhr Knoop (P. v. d. V.) als zijn mening had uitge sproken, niet voor samenwerking met Middelburg te zijn en weth. v. Oorschot hem daarop geant woord had, dat samenwerking, waar mogelijk, toegejuicht moet worden. Het levenspeil is er hoger, maar er wordt ook harder gewerkt. De heer W. J. Blijdenstein J.Bzn heeft onlangs een en ander verteld over zijn erva ringen, opgedaan tijdens een driemaandse reis door de V.S., waar hij een groot aantal spin nerijen bezocht. Het valt niet te ontkennen, dat we een lelijk stuk achter zrjn geraakt, aldus de heer Blijdenstein. In de jaren, toen hier een groot gedeelte van de industrie stilstond en de rest zich be moeide om zo min mogelijk uit te voeren, is er in Amerika hard gewerkt. Er wordt ook meer verdiend. Het gemiddelde uurloon in de textielindustrie is 2 a 3 keer zo hoog als bij ons. Maar de arbeidsproductivi teit, d.w.z. de productie in goe deren per arbeider, is eveneens 2 a 3 keer zo hoog. Wanneer we aannemen, dat de kostprijs van het gerede doek voor niet meer dan een derde uit loonkosten bestaat, dan wordt het duidelijk hoe Amerika, niettegenstaande de zeer hoge lonen, toch met zijn goederen kan concurreren. „En wat belet ons dan, om het die Amerikanen na te doen?" In de eerste plaats hebben wij niet de mogelijkheid om de Amerikaanse methoden van massaproductie na te volgen. Laat eens één fabriek alle blauwe overalls voor Europa maken. Maak één kwaliteit en één model. En als die fabriek er eenmaal is en we denken ons een Europees afzetgebied zonder politieke belemmeringen, dan zal geen mens in Europa voor hetzelfde geld een betere overall kunnen fabriceren. Maar in Amerika maakt één fabriek niets anders dan één soort blanwe overalls. Men pro duceert daar een dikke 200 kilo meter doek per dag en in de sa menstelling van dit doek werd sinds 190S slechts éénmaal iets veranderd. Goedkoper kan geen mens het en de fabriek gaat uitstekend. En zo zijn er fabrieken voor handdoeken, voor beddelakens en voor alle massa-artikelen en som mige van die bedrijven hebben een katoenverbruik, dat groter is dan dat van de gehele Neder landse textielindustrie bg elkaar vóór de oorlog. Maar niet alleen de techniek en de economische verhoudin gen zijn verantwoordelijk voor het hoge arbeidsreglement. Ook de zuiver individuele arbeids prestatie is aanzienlijk hoger dan hier. Kort en duidelijk gezegdHet levenspeil is er veel hoger, maar Maar als de laatste eigenaar er op Zondag met zijn kakelbonte (en zelden luttele) familie ach terin, mee uitrijdt, dan is hg als een vorst in vergelijking met die eerste koper, die er honderd maal zoveel voor neertelde. Waarschijnlijk veegt die ne ger in de week de vloer van de fabriek voor 80 dollarcents per uur. Een auto schijnt er niet temin af te kunnen. Belasting komt er vrijwel niet aan te pas. Een auto is geen luxe in Ame rika. Toen we eens in het middag uur bij de ingang van een grote spinnerij stonden, kwamen er een hele serie splinternieuwe grote Chryslers voorrijden. „Krijgen jullie hoog bezoek?" vroegen wij onze geleidsman. „Welnee", was het antwoord, „dat zijn de dames van de mid- dagploeg uit de voorspinnerij. Die huren meestal een paar taxi's." De Amerikaanse textielindu strie zo besloot de heer Blij denstein heeft een grote voor sprong op Europa. Toch zou die voorsprong wel zijn in te halen, wanneer er maar deviezen waren om nieuwe machines te kopen. Daaraan ontbreekt het op het ogenblik ten enenmale. Te Amsterdam is een 36-jarige havenarbeider bij het lossen van een schip met copra aan de Sumatrakade van een bos rot ting afgegleden en tussen schip en kade te water geraakt en verdronken. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. er wordt ook harder gewerkt. Een tweede belemmerende factor is het hier in zovele be drijven nog heersende wan trouwen tegen „de man met de stopwatch". Zonder omvangrijke tijd studies zijn echter veelal geen zuivere en op werkelijke presta tie gebaseerde tarieven vast te stellen. In Amerika accepteert men de „man met de stopwatch" even vanzelfsprekend als „de man met de oliekan", die de machines komt smeren. Op zui ver wetenschappelijke wijze wordt uitgemaakt wat de ar beidsinspanning voor een be paalde taak is. Betekent nu dat hogere loon in Amerika ook werkelijk een zoveel hoger levenspeil? Is in Amerika alles niet veel duurder Wij zijn hier helemaal ver geten hoe men leeft in een land waar letterlijk alles te krijgen is, duur zowel als goedkoop. Zo heeft bijgevolg de textiel arbeider in Amerika de moge lijkheid zich vele dingen te ver schaffen, waar wij nauwelijks meer van dromen. Laten wij op slechts één daarvan even iets nader ingaan. Een nieuwe auto kost ook in Amerika 4000.- a f 5000. En toch heeft practisch iede re textielarbeider een eigen autó. U zult willen weten hoe of dat kan. De begrippen „oud" en „nieuw" zijn voor ons niet meer dezelfde als in Amerika. Wij zijn er door de nood gedwongen aan gewend geraakt om elk be zit tot op de draad te verslij ten alvorens er afstand van te doen, of beter gezegd, alvorens het ons in letterlijke zin ontvalt. In Amerika verslijt men zijn goed naar de graad van zijn welstand. En zo koopt een niet onaanzienlijke laag van de be volking zijn auto's nieuw, om ze na één of twee jaar weer voor een nieuwe te vervangen. Een tweede categorie koopt die auto's tweedehands, om ook op hun beurt, naar gelang van het inkomen, deze weer tegen wat beters in te wisselen. En zo volgt er dan een derde en een vierde groep met het gevolg dat men voor iedere denkbare prijs nog wel een auto kopen kan, die dan ook inderdaad nog loopt. En. nu moet men heus nog niet denken dat de textiel-arbeider achteraan staat in de rij van de kopers. De laatste, doch niettemin meest trotse eigenaar, is altijd de neger. Tegen die tijd rammelt er wel een en ander aan de auto en zg loopt ook niet meer so hard. J. Sinke, Zeeuws kampioen. Wij plaatsen hier de partij, die Sinke het kampioenschap heeft bezorgd. J. Sinke, wit; J. Strooband Jr. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 ...X...; 3. X28 19—24; 4. 39—33 14—19; 5. 44—39 20—25; 6. ...XX14; 7. 41—37 12—18; 8. 37—32 7—12; 9. 46—11 19—23; 10. ...XX...; 11- 41—37 10—14; 12. 35—30 14—19; 13. 50—44 1—7; 14. 47—41 5—10. Deze zet van wit lag niet in de lijn van de verwachtingen 3329 of 28 zou men verwachten. 15. 30—25 10—14; 16. 32—28 ...X...; 17. ...X... 16—21. Nu is de bedoeling van wit 4741 duidelijk, echter heeft hij niet verhinderd dat 1621 ge speeld wordt. 18. 31—26 18—22; 19. 34—29 21—27; 20. 29—24 ...X—ï 21. ...X... 11—16; 22. 34—29 13—19; 23. 40—34 1420; 24. 44—40 19—24; 25. 42—37 9—13; 26. 37—31 20—25. Deze afruil had ik van zwart nog niet verwacht, daar hjj nu wit gelegenheid geeft aan zijn rechtervleugel te gaan spelen. Liever had ik 39 gespeeld. Op 2823 volgt 1318, waar na dreigt 2732 2025 en tevens dreigt ook 2228, wit kan ook nu 3832 niet spelen. Op 3—9 zal wit met 3832 vervolgen "en 3127 zwart positie zou m.i. sterker zijn. 27. ...xX14; 28. 34—29 13—18; 29. 39—34 3—9; 30. 41—37 9—13; 31. 37—32 7—11; 32. ...XX...; 33. 48—42 14—20; 34. 42—37 20—24 35. ...XX...; 36. 34—29 4—9; 37. ...x... 18—23; 38. ...X ...X...; 39. 33—29 8—13; 40. 40—34 2—7??? Dit is een zeer zwakke zet 28 was de zet. 41. 4540 13—19; 42. 43—39 11—16; 43. 29—24 ...X...; 44. X-.. 6—11; 45. 38—33 9—14; 46. 49—44 14—19?? Hier staat zwart zeer slecht na steeds een voordelige partij gespeeld te hebben. Ook 1520 is niet goed, daar dan volgt 4034 en wat nu Hier wreekt zich de 40ste zet van zwart, men spele deze eens naar 8 en in plaats van 1419 nu 8—13. Wit zou het niet gemakkelijk krijgen. m «I 1L m 47. 36—31 ...X...; 48. 25—20 ...X...; 49. 33—29 ...X...; 50. ...X8 27—32; 51. ...XX-I 52. 8—2 1»—24? Waarom niet 1923 (...X...) 3742 indien wit door 40—34 een vangstelling wil maken, dan speelt zwart 1621 en is van re mise verzekerd. 53. X30 3742; 54. 30—34 4247; 55. ...X—20; 56. ...—6 ...—14; 57. Xl7 ...X37; 58. '44—39 ...—14; 59. ...—26 ...—19; 60. 40—35 ...—14; 61. 39—34 ...—23; 62. 34—30 ...—28; 63. 30—24 ...—10; 64. ...—12 —14; 65. 36—31 ...—9?? wat zou er gebeurd zijn als zwart naar 3 speelde!! Op 1223 volgt 16—21 indien 31—26 (3—17) en remise is niet tegen te houden. Op 2318 volgt 3(14) indien verder 18—12 (14—10) (10—19) (15—4). Wie van de lezers kan nog een winst vinden na 1621? 66. 31—26 dl4;%7. ...—18 zwart staat verloren. Sinke, gefeliciteerd met het be haalde succes! Hierbij willen wij ook niet vergeten Anderson, die met een geweldige eindspurt nog een kans maakte de titel op zijn naam te plaatsen. Ook Lente heeft zich zeer goed geweerd en is de 3de plaats ten volle waard. Zeeland zal heden uitkomen te gen Brabant en Limburg met de volgende spelers: Sinke, Lente, Blom, Strooband Jr., Strooband Sr., Boogaard, Slabbekoorn, Her tog, Kaan, Goedbloed. Tot de volgende week. S. Maandag 30 Juni. De op tijd uitgezaaide zomer- worteltjes zullen nu wel oogst- baar zijn. De meeste leken trék ken er graag de diks^p worteltjes uit, dan kunnen de andere weer groeien. Dat is echter geheel ver keerd, worteltjes kunnen daar niet tegen. In de gaatjes die ont staan door het uittrekken, legt de wortelvlieg haar eitjes, daar door worden ze dan straks door wormstekigheid aangetast. Ze zijn dan vurig zegt de huisvrouw. Wortelen moet u steeds voor de voet op oogsten. Kunt u de ver leiding niet weerstaan toch de dikste er uit te halen, giet het bed na de pluk dan direct be hoorlijk nat, dat voorkomt veel narigheid. Drie bonnen voor zeep. De volgends bonaanwijzing voor zeep geschiedt a.s. Donder dag met een bon voor huishoud zeep, zachte zeep en scheerzeep. Deze royaliteit is, naar wij vernemen, geen gevolg van de verbeterde zeeppositie, doch van bet feit, dat de hardezeepaan- wijzing de vorige week over sloeg wegens onvoldoende be voorrading der winkeliers, de zachte zeep door het warme weer snel uitdroogt en dus beter verdeeld kan worden en de scheerzeeptoewijzing (om de 13 weken) aan de orde is. De fraude bij „Oorlog". Het onderzoek naar de fraude op het ministerie van Oorlog, waar vier dienstplichtige onder officieren zijn gearresteerd we gens het tegen steekpenningen verschaffen van vrijstellingen aan dienstplichtigen, heeft aan het licht gebracht, dat de om vang van deze corruptie tot een zeer gering aantal gevallen is beperkt gebleven. In werkelijk heid blijken drie sergeants hun medewerking daarbij te hebben verleend. Het onderzoek is ove rigens nog niet afgesloten. Wijziging van de omzetbelasting. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de omzetbelasting gewij zigd. Het percentage van hef fing, dat thans in het algemeen twee is, wordt verhoogd tot drie, terwijl het percentage van vier in zes verandert. Het voor groot handelaren geldende percentage van een half blijft echter onge wijzigd. Een aantal noodzakelijke le vensbehoeften is van omzetbe lasting vrijgesteld, t.w.aardap pelen, brood, fruit met uit zondering van bevroren fruit en geconserveerd fruit groenten, voor zover vers, gezouten, ge droogd of gekoeld, doch niet be vroren groenten en groenten- conserven, melk, granen (rijst, gort) en meel en bloem van gra nen, voor zover niet verder be werkt. De producten van landbouw, tuinbouw, bosbouw, veehouderij en visserjj zullen, voor zover zij niei zijn vrijgesteld hetgeen met de meeste belangrijke het geval is voortaan in plaats van met 1, resp. 3 percent zijn belast, met 3, resp. 6 percent. Bij levering door een fabri kant van bepaalde aangewezen weeldegoederen is een belasting verschuldigd van 15 pet. Bij uitvoer worden de percen tages van de terug te geven be lasting verhoogd. De formalitei ten zijn vereenvoudigd. Aan de^, ondernemers zal van wege de inspecties der invoer rechten en accijnzen een schrif telijke mededeling worden ge zonden, waarin in het kort da wijzigingen zijn weergegeven. DE NIEUWE FRANKEERZEGELS. In de loop van de maand Juli zullen frankeerzegels van 15, 20 en 30 cent in de nieuwe uitvoering verschijnen. V eilingsbcrichten. KAPELLE-BIEZELINGE. Vei ling van 27 Juni 1947. Kersen 30 85 (vastgest. prijs); Mad. Mou- töt 73—1.28. Rode Bessen: Zoete Rode .3647 Fay's Prolific 36— 65; Laxton No. 1 42—47; Duitse Zure 37; Jhr v. Tetz 63; Witte Bessen 4759; Frambozen 70— 1.40; Dubb. Pr. z. draad 1.24; Peulen 39; Rabarber 6; Aardap pelen 2125; idem kriel 514—6| alles per kg; Kroten 58; Bos- peen 17, beide per bos; Kasprui- men 7, per stuk; Kropsla 2—3Va, per krop. KRABBENDIJKE. Veiling van 27 Juni '47. Prolific 4 0.46C. 7; idem B 0.330.45; Frambozen A 1.09—1.19; idem B 0.60 0.81; Aardbeien B 0.83"fcjfij^^ardap» pelen (eerst.) 80.17. Wat brengt de radio Dinsdag 1 Juli. HILVERSUM I (301.5 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Kwartet; 10.15 Gezongen walsen; 10.50 Haydn en Bocherini; 11.45 Fam. berichten; 12.30 Concert; 13.20 Vaudeville-orkest; 14.00 Opera fragmenten; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Orkest; 16.30 Na schooltijd; 17.45 Rijk over zee; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.20 En semble; 20.05 De gewone man; 20.20 Philh. orkest; 23.30 Zigeu nerklanken. HILVERSUM II (415 M.): 8.0( Nieuws; 8.15 Trio; 9.15 Morgen wijding; 9.35 Arb. vitaminen 11.00 Ensemble; 12.30 Ons plat teland; 13.15 Sextet; 14.00 Mei naald en schaar; 15.15 Matinee 16.25 Viool en piano; 16.40 D< schoolbel; 17.00 Warme aarde 17,30 The Skymasters; 18.30 Or kest; 19.00 Causerie; 19.15 Or gel; 19.30 Cello en piano; 20.11 Festival in Kurhaus; 21.50 Con tact; 22.15 Buiten! overzicht 22.30 Metropole orkest; 23.11 Kurhaus, Zigeunennuz.; 23.41 Serenade.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3