%k fo Spontane sympathie-betuigingen voor Joden waren het gevolg. Walcherse boerderijen worden herheplant. Z>e ieucj-d va*ü&fotifocmdw Garage I. WILLËBOER Gemeenteraad van Goes. de Duitse propaganda-machine door CURT RIESS. De haat stijgt in de loop der jaren tot een climax. Goebbels vindt steeds nieuwe maatregelen uit om de Joden schade te be rokkenen en hen naar de vernietiging te drijven. Als in November 1938 een Poolse Jood (uit nog nooit opgehel derde gronden) het Duitse gezantschap in Parijs binnendringt, en daar een ambtenaar, die overigens geen nazi is, overhoop schiet, acht Goebbels het ogenblik gekomen om een groots opgezette progrom in te stellen. Synagogen worden in brand gestoken, win kels geplunderd, mensen doodgeslagen of naar concentratiekampen gesleept. Dat alles is „spontaan". Dat beweert de Duitse.propagan damachine ten minste. Daar gelooft echter geen mens aan, noch in Duitsland, noch in het buitenland. Eén heel enkele wist toen echter, dat Goebbels en niet Himmier de hele actie begon. Slechts één leidraad in alle artikelen. Hij heeft er een gegronde re den voor. Want ondanks zijn wil de anti-semitische propaganda is het hem in al deze jaren niet ge lukt het volk er werkelijk wan te overtuigen, dat de Joden moeten worden uitgeroeid. Een groot ge deelte van het Duitse volk was j altijd anti-semitisch, maar toch i in een gematigde vorm; deze mensen hadden er niets tegen om j met de Joden zaken te doen, zij hadden er niets tegen een toneel stuk van Reinhardt te zien, een concert van Bruno Walter te ho ren, Heine te reciteren of Ein stein te bestuderen. Door zijn buitensporige propaganda heeft Goebbels voor vele jaren dit soort anti-semieten voor het hoofd gestoten. Nu, met het reus achtige progrom van November 1938, maakt hij de besliSlende fout. De Duitsers zijn geschrokken en ontzet. Een man, die niet wil, dat zijn dochter met een Jood trouwt, wil daarom nog niet, dat synagogen worden verbrand. Overal in Duitsland komt het na deze uitspattingen tot spontane sympathiebetuigingen voor Joden wat veel betekent bij dit ge ïntimideerde volk, welks sterkte immers nooit morele moed is ge weest. Het progrom wordt een beslis sende nederlaag van Goebbels. Hij is veel te schrander om dat niet in te zien. Tot het laatst toe spreekt hij er nog over met zijn medewerker, maar hij geeft nooit toe, dat hij een fout heeft gemaakt. Hij veracht het Duitse volk alleen nog meer dan hij tot nu toe heeft gedaan. Hij ver klaart, dat het een „volk van slappelingen" is. Intelligent debat. Hoe ver Goebbels zich al heeft vergaloppeerd in zijn ontembare haat tegen de Joden, blijkt uit een stenografisch bericht van een zitting, die onder voorzitterschap van Goering op 12 November 1938 dus enige dagen na het progrom plaats vond en waar bij de grote nazi's zich er 't hoofd over breken, wat men de Joden allemaal nog kan aandoen. Hier volgen enige parelen uit deze his torische tragi-comedie. Goebbels „Verder stel ik voor, dat de Joden overal uit het openbare leven worden verwij derd, waar zij zich ophitsend ge dragen. Het is nu nog altijd mo gelijk, dat een Jood met een Duitser in dezelfde slaapwagen reist. Daarom hebben wij een de creet van het Ministerie van Verkeer nodig, 'rit er extra- coupé's voor Joden moeten zijn. Als de coupé's vol zijn, mogen de Joden geen recht op een zitplaats hebben. Zij mogen alleen dan een eigen coupé krijgen, als alle Duitsers zitplaatsen hebben ge vonden. Als er geen plaats meer is, moeten ze in de gang staan". Goering: „In dit geval zou het verstandiger zijn hun eigen coupé's te geven". Goebbels: „Niet, wanneer de trein overvol is!" Goering: „Een ogenblik. Er zal slechts één Joodse wagon zijn. Als die vol is, moeten de andere Joden achterblijven". Goebbels „Nemen wij eens aan, dat er maar twee Joden in de hele trein zijn en de andere coupé's overvol. Deze twee-"Joden hebben dan een hele wagon voor zich alleen. Daarom mogen Joden alleen recht op een plaats heb ben, wanneer alle Duitsers er een hebben gevonden". Goering: „Ik wil de Joden een coupé of een wagon geven. En wanneer een geval, zoals daar Hoewel Goebbels al vrij spoedig andere en grotere pro blemen kreeg door de ont brande wereldoorlog, blijft het hoofdmotief in Gbebbels' pro paganda de haat tegen de Jo den. Curt Riess onthult in dit artikel hoe Goebbels er in de loop van de jaren in slaagt een over grote delèn der wereld verspreid anti-semitisme te kweken. En merkt men niet nog dagelijks de gevolgen van Goebbels leer? net is beschreven, zich voordoet en de trein is overvol, geloof mij, we hebben geen wet nodig. We smijten hem er eenvoudig uit en hü moet helemaal alleen gedu rende de gehele rit op het toilet zitten". Goebbels „Ik deel Uw op vatting niet. Ik geloof er niet aan. Wij moeten er een bijzondere wet voor hebben Tot het laatste toe. De eerste reactie op een derge lijk document is, dat men zich af vraagt, of Goebbels dan werkelijk geen andere zorgen heeft gehad. Spoedig zal hij ze hebben. De oorlog, die voor de deur staat, stelt hem voor belangrijker pro blemen dan dat, wat men twee Joden kan aandoen, die van Ber- lijn naar München reizen. In een jarenlange, uitputtende strijd moet hij het Duitse volk in een goede stemming houden, moet hij hun wijs maken, dat de overwin ning voor de deur staat, moet hij de zogenaamde leugens van de vij anden bestrijden en ontmaskeren. Maar tot het laatste toe gaat de Jodenhaat als een leidraad door al zijn redevoeringen en artike len. Daar het niet goed mogelijk is om van Roosevelt, Stalin en Churchill Joden te maken (of schoon ook dat geprobeerd is), worden ze afgeschilderd als man nen, die geheel onder Joodse in vloed staan. De oorlog van de ge hele wereld tegen de nazi-misda den wordt in de Duitse propa ganda tot een oorlog van het Amerikaanse kapitalisme en het Russische bolsjewisme tegen het onschuldige Duitse volk. Voor Goebbels is Wall Street, waar bij na geen Joden zijn, een Joods in stituut, evenals het bolsjewisme, waarbij het feit, dat alle grote Russische communisten niet Jo den zijn, eenvoudig wordt verdon keremaand. Hoe wanhopiger de zaak wordt, hoe onvermijdelijker en afgrijselijker de Duitse neder laag wordt, des te wildere kreten stoot Goebbels uit tegen de Jo den, die toch juist in deze maan den door de nazi's bij millioenen worden vergast en op andere ma nieren vermoord. Zo gaat het tot. het allerlaatste moment. Zoals Hitler, die nog in zijn testatment voor het Joodse wereldgevaar waarschuwt, schrijft ook Goebbels in zijn laat ste en allerlaatste proclamaties, die hij reeds in Hitler's bunker opstelt, dat de Joden van alles de schuld zijn. Het Duitse volk, dat de propa- I gandist al lang niet meer gelooft, die nog altijd de overwinning profeteert, terwijl zijn huizen worden gebombardeerd, terwijl millioenen Duitsers vallen en de vijand van alle kanten het land binnendringt, gelooft ook al lang niet meer, dat de Joden de enige schuldigen zijn. i Wat echter niet betekent, dat de Duitsers niet op een of andere dag weer aan deze stellingen zul len geloven. De lastige waarheid wordt snel vergeten. Leugens, die geschikt zijn iemand te bewijzen, dat hij onschuldig is, worden ook dan nog geloofd, wanneer zij millioenen keren zijn weerlegd. (Nadruk verboden). Copyright „Zeeuwseh Dagblad". Plannen moeten worden ingediend. Meidoorn moet terugkeren! deze inleiding. Ir. Toxopeus deelde ter verga dering nog mede, dat de noodwet Walcheren eerst in September na het zomerreces in behandeling zal komen. Voorts zei hij, alle moge lijke moeite, te zullen doen om de z.g. „buitengedijkte" boeren voor rang te doen hebben bij de toe wijzing van gronden in de N.O.- Polder. De oogstdepressievergoe- ding zal ook dit jaar weer worden verleend. Tenslotte werd medegedeeld, dat Landbouwherstel aan het Min. van Firi. heeft voorgesteld de kosten van het' water, dat de boeren naar de weilanden moeten brengen (met de daaraan ver bonden transportkosten) te ver goeden. De Stichting Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren hield Donderdagmiddag een ver gadering in het Schuttershof, die door ca. 400 leden werd bezocht. De heer de Jonge sprak over de beplanting der boerderijen. De spreker, die over ervaring van herbeplanting in de Wieringer- meer, op Tholen en Schouwen be schikt, ging in op de ontwikke ling van de buitenplaatsen op Walcheren (17e eeuw) tot de boerderijen van heden. Vele boomweiden zijn boom gaarden geworden. Het is de na tuur geweest, die Walcheren juist zijn typische schoonheid gaf. De invloed van de zeewind is hier groot en een goede beschutting daartegen is noodzakelijk. Heel vaak echter ging het verschaffen van ruimte ten koste van de be planting. De heer de Jonge gaf enige richtlijnen: voor de beplanting om de schuur moet voldoende ruimte zijn voor het verkeer op het bedrijf, vooral wanneer dit straks gemechaniseerd wordt. Een siertuin of bloemenbed moet voor het huis worden aangelegd. Erf en tuin moeten 2% a 3 van de bedrijfsgrootte uitmaken. Een windsingel 1012 m breed is beslist nodig voor de beschutting.' Met de beplanting mag straks niet te grote zuinigheid worden betracht. Vervolgens werd gesproken over het plantmateriaal. De iep komt voor Walcheren niet meer in aanmerking (iepziekte). De populier (in verschillende soor ten) zal de iep vervangen. Op de klei is 8e schietwilg zeer ge schikt. Ook de es en esdoorn zijn te gebruiken. Kastanjebomen zullen het op sommige plaatsen zeer goed doen. Struikbeplanting is van zeer groot belang met het oog op de broedplaats voor vogels, die zulk een voorname rol spelen in de be strijding van insecten. Spreker drong aan op een blij vend contact met Staatsbosbe heer. Een korte bespreking volgde op FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 15) i „Lélijk wijf", zegt ze, „lélijk wijf." Ze schrikt van haar eigen stem en bukt snel naar de rode klinkers. Gauw opschieten, als Miet komt kijken moet ze klaar zijn, heeft ze gezegd. Achter haar gaat de deur van de - keukenkamer open. Miet kijkt om de hoek. Als ze ziet, dat het plaatsje nog niet klaar is, komt ze naar buiten. De deur naar de keukenkamer blijft ach ter haar open staan. „Ben je nou nog niet klaar, scharminkel?" Jannigje komt overeind en ziet door de halfopen deur de gezichten van Gerrigie en Leentje. Ze schudt van nee zonder een woord te zeggen Miet rukt haar heen en weer bij de schouders: „Wat jij! Ik ben hier de baas, snap jij dat? En jij zal netjes met twee woorden sprdken, verstaan? Denk je soms een hond voor je te hebben, hè? Nou, hen je klaar?" „Nee." Twee zwarte ogen gloeien van woede; zonder het te zien, weet deze lange magere vrouw de triomph in de ogen achter haar. Ze rukt Jannigje omhoog, die weer neerhurkt bij de emmer. „Hier jij, zeg ik je. Kan jij geen „moeder" zeggen hè?" Jannigjes ogen worden groot van ontzetting, haar handen val len weerloos nern langs haar lijf, haar mond schiet open van schrik. Om deze ogen en om heel dit wit verschrokken gezicht, wordt Miet plotseling ontembaar, haar handen en armen worden ha mers die beuken op een mager lijf. Jannigje grijpt met twee armen in de ruimte, haar oren en wangen gloeien en haar rug buigt wat krom. Maar ze voelt de slagen niet. Een woord staat gloeiend ge schreven, vlak voor -haar wijd open ogen. Een kostbaar woord, dat niet uitgesproken werd in al deze jaren Moeder. Moeder? Een gezicht is vlak voor haar, een klein smal gezicht met grijze ogen. Die ogen kijken haar aan, bang, verschrikkelijk bang. Moeder. Mevrouw Wagner mocht Hitier „Wolf" noemen Mevrouw Winifred Wagner mocht Hitler „Wolf" noemen, de naam waarmee hij bekend was bij intieme vrienden, en hij on dertekende zijn brieven aan haar met deze naam. Hij gaf haar een Mercedes-wagen en zond haar vijf en vijftig dui zend mark voor elk festival, dat zij in de oorlog tezamen met „Kraft durch Freude" organi seerde te Bayreuth. Dit alles bleek, nu mevrouw Wagner, de in Engeland gébo ren schoondochter van de com ponist Richard Wagner en de vrouw die Hitier eens ernstig overwoog te huwen, moest te recht staan voor een Duits zui veringsgerechtshof te Bayreuth. Mevrouw Wagner ontkende voor de rechtbank, dat zij voor de nazi's lezingen hield. Eens had zij een lezing gehouden, omdat zjj „toevallig" in Mün chen was, toen de Putsch in de bierkelder zich afspeelde. Zij ontkende ook, dat zij in 1923 tiénduizend handtekeningen had verzameld voor Hitiers vrijla ting uit de gevangenis van Landsberg. Haar rug trekt zich plotseling recht, haar weerloze handen worden razend van kracht. Ze heft een vuist naar. het gezicht boven haar. Miet springt geschrokken ach teruit, een hand grijpt haar daar, een stem hijgt overslaan de van drift; „Zal je van dat kind afblijven, hè?" Leentjè staat in de deur, wit van nijd. Jannigje's handen ontspannen zich, voor de tweede maal opent zich haar mond. Wat is dat? Gerrigie komt er ook bij. Het is Jannigje niet die daar mishandeld wordt, zij zijn het zélf. Wat al weken in hen op de loer gelegen heeft, gaat zich wreken. Gerrigie steekt een vinger om hoog naar Miet: „Als je d'r nog één keer aan durft te raken, dan, dan sla ik jou dood Jannigje staat onbeweeglijk, ze zou de ogen van Miet willen zien, maar die" staat met de rug naar haar toe, vlak bij Gerrigie en Leentje. Het blijft een ogen blik angstaanjagend stil, dan stapt Miet de keukenkamer in. Ze loopt regelrecht naar de tus sendeur, daar staat ze stil en •kijkt om, haar ogen glinsteren gevaarlijk. „Als ik wil", zegt ze langzaam, „dan Iaat ik jullie vanavond nog het huis uitzetten door je eigen vader." De deur valt met een slag w k Peulvruchten- studiedagen. Donderdag 3 ën Vrijdag 4 Ju li a.s. organiseert de peulvruch ten-studiecombinatie te Am sterdam een tweetal studieda gen. Ir H. H. Smeenk zal een in leiding houden over de voor uitzichten van de akkerbouw, in het bijzonder de teelt van peulvruchten, met beschouwin gen over de prijsvaststelling van peulvruchten ten opzichte van de productiekosten. De heer A. Poortman zal- spre ken over de toekomstige ex portmogelijkheden van de con sumptie- en zaaipeulvruchten. Ir R. P. Lammers zal een we tenschappelijke beschouwing houden over de verbeterings mogelijkheden van het rassen- sortiment, cultuurmethoden en bestrijding van ziekten en pla gen van onze peulvruchten. Een looncorrectie van drie cent per uur is bij Philips te Eindhoven met terugwerkende kracht van 1 Jan. 1947 af inge voerd ten behoeve van de vak lieden en van het personeel in het fabriekmatig bedrijf. Verliezen Nederlandse strijdkrachten. In de afgelopen week zijn de navolgende verliezen gerappor teerd: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Landmacht: sol daat A. van Berlo, afkomstig uit Gemert. Soldaat H. J. Kuipers, afkom stig uit Leeuwarden. Soldaat N. Kulk, afkomstig van Katwijk aan Zeé. De eerste sneuvelde in de om geving van Modjokerto, de an deren te Medan. In de.Vrijdag gehouden raads vergadering was de heer Bou- man met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stükken was een adres van Duvekot's graanhandel e.a. waarin ernstige bezwaren werden ontwikkeld tegen de sluiting van de haven van 11 Augustus tot 18 Septem ber, aangezien dit voor hun be drijven een uitermate ongunstig gekozen tijdvak is, daar dan juist de grote aan- en afvoeren van landbouwgewassen van de nieuwe oogst plaats hebben. Hierover ontstond een brede discussie. De heer Stoel Feuer- s t e i n betreurde, dat niet vooraf overleg met belangheb benden is gepleegd. De heer D u v e k o t wees er op, dat sluiting gedurende een maand van groot belang is, waarvan de gevolgen alleen drukken op handel en nijverheid. Hij vraagt of het niet mogelijk is nader overleg te plegen. De heer Vin gerling wees er op, dat uitvoering van dit werk nodig is. Hij is overtuigd, dat B. en W. met de verschillende belangen rekening hebben gehouden, maar vindt het jammer, dat met belanghebbenden geen overleg is gepleegd. Is het niet mogelijk het werk in étappen uit te voeren? Er is gesproken van de grote kosten die dit met zich zou brengen. Is daarvan bij benadering iets te zeggen? De heer R o o s e erkent, dat B. en W. voor een moeilijk dilem ma staan. Hij herinnert, dat hij er vroeger op aangedrongen heeft dit werk in MeiJuli uit te voeren. Verder wijst hij er op, dat de laagste inschrijver de fa. Haringman wel in staat zegt te zijn het werk in étappen uit te voeren. De heer Visscher acht spoedige uitvoering zeer gewenst. Hij hoopt, dat B. en W. alles zullen doen om de moei lijkheden zoveel mogelijk te be perken. Van de zijde van B. en W. werd er op gewezen, dat zij aan bepaalde termijnen gebonden waren. Zo- moest ook met de bietencampagne rekening wor den gehouden Zij zouden gaarne aan de bezwaren ten volle te gemoet komen, maar dat is niet mogelijk. Wel hebben zij gedaan gekregen, dat het werk wordt uitgevoerd in het tijdvak 28 Jul i2 8 Augustus. Uitvoering in étappen zou op enorme kosten stuiten, daar dan het gehele werkprogram van de uitvoer der in de knel komt. Aan de voorbereiding is vroeg genoeg begonnen, maar hier is een sa menloop van omstandigheden, waaraan B. en W. niets konden doen. Wat de fa. Haringman be treft, er zijn bepaalde omstan digheden waardoor het niet mo gelijk is het werk aan haar op te dragen. Wat de eventuele sub sidie van belanghebbenden be treft, wordt er op gewezen, dat dit een ander gedeelte betreft, waarop nader zal worden terug gekomen. Overigens zeggen B. en W., overtuigd dat de han del de kurk is waar op Goes drijft, dat zij alles zullen doen de moeilijk heden zoveel mogelijk'te beper ken. Het adres werd daarna voor kennisgeving aangenomen. De V o o r z. deelde nog mede, dat van de indertijd toe gezegde garantie voor de kraam- verpleging tot een bedrag van f 700 slechts f 104 gebruikt be hoefde te worden. Over de voorstellen om het Saspersoneel en de geldophaler bij de gasfabriek in een hogere klasse te plaatsen, staakten op nieuw de stemmen, zodat het verworpen is. Tot bestuursleden uit de Raad van de stichting „Openbare Leeszaal" werden gekozen de heren Vingerling en Haverhoek. De voorstellen inzake het aan gaan van kasgeldleningen, tot vaststelling van het bedrag per leerling voor het gymnastiek onderwijs, van het voorschot der exploitatiekosten der bijz. scholen voor 1947, van het salaris van de te benoemen di recteur-geneesheer van het zie kenhuis, en tot wijziging der gem.begrotingen voor 1945 en 1946 werden z.h.s. goedgekeurd. Een bezwaarschrift van Mevr. Wed. Baljé tegen haar aanslag in het vergunningsrecht, werd afgewezen. Aan de fa. Jac. van Gorp werd toestemming verleend tot het plaatsen van een electromotor in haar perceel Zonnebloemstraat. Aan de heer J. Goedee werd eervol ontslag verleend als vak onderwijzer gymnastiek. Bij het voorstel tot verbete ring der Joachimkade werd er door de heer Z u i d e m a op gewezen, dat het eerste plan werd begroot op f 10.500, het tweede op f 18.000,en het derde op f 32.000. Voor een deel is dit z.i. hieraan te wijten, dat door Gem.-werken, die op dit gebied blijkbaar niet deskundig is, niet vooraf overleg is gepleegd met de Waterstaat. Was dadelijk des kundig advies gevraagd dan had die werk veel goedkoper worden uitgevoerd. De heer Buys antwoordde, dat de meerdere kosten een gevolg zijn van de wijziging der plannen De, heer de R o o gaf toe, dat Gem.- werken zich beter eerst bij de Waterstaat op de hoogte hadden kunnen stellen. Doordat dit niet gebeurde is de uitvoering uitge- sfeld en zijn mede de kosten be langrijk hoger. Het voorstel werd goedgekeurd. De voorstellen om f 15 subsi die voor de lagere landb.school van de Z.L.M. te Middelburg, tot het doen bouwen van een tweetal „Maquete"-woningen, tot conversie van een geldlening j en tot het huren van het per ceel L. Kerkstraat 3, werden z.h.s. goedgekeurd, evenals het voorstel tot aankoop van een barak. Bij het op het laatste mo ment ingekomen voorstel betref fende het beschikbaarstellen van voorschotten voor 51 arbeiders- en 9 middenstandswoningen in formeerde de heer Haver hoek waarom bij Woningwet woningen de schoorsteen altijd geplaatst wordt bij de keuken deur. Dit is blijkbaar een hobby van Gem.werken, maar het is een onmogelijke plaats. Uit de tekeningen bleek echter, dat dit hier niet het geval is. Wèl bij de 103 reeds aanbestede wonirf* gen. Daar deze plannen in ver band met de te hoge kosten toch veranderd zullen moeten wor den is het misschien mogelijk hierin nog wijziging te brengen. Bij de rondvraag werden nog enkele punten van onderge schikten aard ter sprake ge bracht een stinkslootje te vens muskietenkweekplaats aan de Patijnweg en het werpen van visafval in de oude haven die zoals weth. Buys mee deelde de volle aandacht heb ben van B. en W. Daarna sluiting. Met ingang van 20 Juli zal het suikerrantsoen in Engeland van 240 tot 300 gram verhoogd worden. achter haar dicht. Ze staan dicht bij elkander, Jannigje, Leentje en Gerrigie. Ze kijken elkander aan. Hóren ze plotseling bij elkander? Hoe kan dat? Een warmte brandt achter Jannigje's ogen. Ze zijn haar komen helpen! Leentje en Gerrigie zijn haar komen helpen! Dat is niet te be grijpen. Geven ze nou toch om haar? Leentje draait zich om en loopt de keukenkamer in. Gerri gie doet de deur dicht, ze gaat zitten op haar stoel bij het" raam. Als ze de handen op de stoel leuning legt, trillen die. Leentje is bü de tafel blijven staan, ze kijkt door het raam op de Lekka. Voor het eerst in hun leven verlangen ze naar Krijntje. De dagen en weken die volgen zijn verschrikkelijk. Jannigje gaat van de gelagkamer naar dc keukenkamer en naar het plaatsje. Ze spoelt de glazen en de flessen, ze* dweilt de vigeren en wast de vaten, ze knielt in de keukenkamer naar de grond. Twee zwarte ogen achtervolgen haar, twee magere handen grij pen haar beet en schudden haar heen en weer. Vader is bijna nooit meer thuis, niemand weet wat hij doet de hele dag. Als hij thuis is gaat hij in het café zit ten bij een voerman of een schipper, dan kan je er wel op rekenen dat hij dronken wordt. want dan houdt hij niet op met drinken. En ze kan niet meer weglopen ook. Ze moet dikwijls bedienen in het café, ze heeft nou ook verstand van alle fles sen, die achter de toonbank op een paar planken staan. Ze wil weg van huis en ze weet niet waarheen. Soms komt Janus Dorrestein in de gelagkamer met zijn vader en vertelt van zyn boer. Ze staat dan dicht bij zijn tafeltje en luistert maar half. Ze wil dan zeggen: „Zul len wij samen weglopen, Ja nus? Ik zal wel om brood vra gen". Maar ze zégt het natuur lijk nooit Het beste is om op bed te lig gen, vader en DJiet komen nooit naar boven. Als ze haar vinger in haar ene oor stopt en haar andere oor diep in het kussen houdt, hoort ze de ruzie beneden niet. Het is wel akelig, dat je nooit in slaap kan komen, met die vinger in je oor. Ze kan pas slapen, als ze beneden ook naar bed zijn. Soms wordt ze woe dend daar ondeT de dekens, dan prikt het overal onder haar haar en in haar hals. Dan zou ze naar beneden willen lopen de gelag kamer in en alle flessen en gla zen met een smak tegen da grond willen slaan. Maar dat zal ze toch nooit durven. (Wordt vervolgd.) Provincie betaalt 150.000 voor tolvrij maken van Thoolse brug Onlangs meldden wij reeds, dat volledige overeenstemming tus sen Ged. Staten en de Tholense gemeentebesturen was bereikt terzake van een bijdrage van f 0.25 per inwoner gedurende 10 jaar voor de gemeente Tholen als vergoeding voor de gederfde inkomsten bij het tolvrij maken van de Thoolse brug. Jaarlijks krijgt de gem. Tholen nu f3000.- van de naburige gemeenten uit gekeerd. Het Rijk neemt de nog niet af geloste leningsschuld, thans nog f 506593.78, verminderd met het reserve- en onderhoudsfonds, als mede de herstellingskosten van de brug, geschat op ca. f 600.000.- verminderd met de bedragen die de gemeente wegens molest-uit- kering zou ontvangen, voor zijn rekening. De gemeente Tholen gaat met deze regeling in het algemeen ac- coord, maar meent ook aan spraak te moeten maken op het bedrag, dat bij het bouwen van de brug naast de aangegane geld lening uit eigen middelen is .ge fourneerd, n.l. f50428.58. Naar G.S. thans aan de Prov. Staten mededelen, zou de door de regering vereiste medewer king der Provincie om de ophef fing van de tol tot een goed einde te brengen, moeten bestaan in het verlenen van een bijdrage van f 150.000.—. Na overleg met Ged. Staten van N.-Brabant zijn de laatsten bereid gevonden een bijdrage van f 30000.- te verlenen. Het voorstel aan Prov. Staten luidt nu genoemde bijdrage van f 150.000.- aan het Rijk uit te ke ren, doch niet dan nadat tussen het Rijk eiv de gemeente Tholen volledige overeenstemming zal zij bereikt. Voorts zal het ge meenschappelijke besluit met N. Brabant t.a.v. het tarief der bruggelden moeten worden inge trokken. Vasi en zeker/ KLEINE KADE 1, GOES, Agent der Studebaker voor Zuid- en Noord-Beveland. (Ingez. Med.) Het C.N.V. en de spanning tussen lonen en prijzen. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond, bestaande uit de voorzitters van alle aangesloten bonden en de leden van het dagelijks bestuur van het Ver bond, heeft zich dezer dagen opnieuw bezonnen op 't vraag stuk van lonen en prijzen. Het is na ampèle beraadsla ging tot de conclusie gekomen, dat de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek ver strekte gegevens een onvoldoen de basis vormen voor het Vast stellen- van een standpunt. Alvorens daarom een beslis sing te nemen inzake de vraag of en zo ja, in welke mate de lonen behoren te worden gecor rigeerd, besloot het bestuur op korte termijn een onderzoek in te stellen naar het werkelijke peil van de kosten van levens onderhoud, in de arbeiders- en ambtenarengezinnen. Dit onderzoek is bereids be gonnen. Voorts worden gegevens ver zameld over de winstmarges in enkele industrieën, met name in de textielindustrie. Verwacht mag worden, dat het C.N.V.-bestuur binnen een maand een beslissing ter zake zal nemen. Prot. Christelijke reclassering. Vrijdag hield de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging haar jaarvergadering onder leiding van prof. dr II. Dooyenweerd. Deze gaf in zijn openingswoord een beschouwing over de ontstellen de toename van de beroepsmis- misdaad, vooral ook onder de jeugd. Overal treft men Ameri kaanse gangstermethoden aan. De vervaging van de grenzen tussen goed en kwaad is alge meen, een erfenis van de oorlog. Medegedeeld werd, dat min stens 28.000 politieke delinquen ten in aanmerking komen voor onder toezichtstelling. Onnodig te zeggen, dat de reclasserings- instituten erg zwaar worden be last. Door de stichting wordt overleg gepleegd met de Ned. Herv. Kerk, hetgeen hopelijk tot overeenstemmng zal leiden. Voor het hele particuliere re- classeringswpïk zou verdere versnippering fnuikend werken. Na de behandeling van het huishoudelijk gedeelte der agen da, sprak mr N. Smits, secretaris van het centraal college der re classering over de vernieuwing van het gevangeniswezen. De wetgevende vergadering van China heeft besloten alle posttarieven met 400 pCt. te verhogen, teneinde het maande lijks verlies van 61 milliard Chi nese dollars te compenseren. Te Heerenveep is een auto tegen een boom gebotst. Er be vonden zich zes bruilofstgasten in. Twee werden ernstig ge wond, van wie mevrouw Peters uit Lippenhuizen is overleden. Joego-Slavië heeft Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie in kennis gesteld van zijn bereid heid deel te nemen aan de be sprekingen over het plan van Marshall. Communistisch dreigement. De communistische E. V. C. poogt al bij voorbaat de reih- ring een stuk tussen de benen te steken voor het geval zij T nodig mocht achten in Indië krachtig op te treden. Het hoofdbestuur heeft zich tot het N.V.V. en de alg. bond van werkers in het mijnbedrijf gericht om te beraadslagen over een eventuele werkstaking. Dat een dergelijke staking voor heel ons volk in al zijn geledingen niet minder dan een ramp zou betekenen, deert deze leiders niet. Dat het bedrijfsle ven enorme schade zou lijden, de woningbouw stagneren, de voedselvoorziening in gevaar gebracht en de kolenvoorzie- ning voor de a.s. winter onmo gelijk zou worden gemaakt, laat hen koud als zij hun poli tieke doelstellingen maar kun nen bereiken. Heeft Domela Nieuwenhuis niet reeds geleerd, dat men geen politieke omme- let kan bakken zonder eieren te breken? Intussen, de regering is ge waarschuwd en ons volk is op de hoogte gebracht. Van de regering verwachten wij dat zij tegen dergelijke mis dadige woelingen de meest krachtige maatregelen zal ne men, waarbij zij, daarvan zijn we overtuigd, op de daadwer kelijke steun van de overgrote meerderheid van ons volk kan rekenen. Zo was het in 1918. Zo zal 't ook zijn in 1947. Als 't moet. Schelpen zaaien voor de oestercultuur. Dezer dagen zijn de eerste kok- hanenschelpen van Terschelling per schip aangevoerd. Dit is de eerste maal sedert 1934. Dit jaar zullen ongeveer 5000 M' arrive ren om voor de oestercultuur te worden uitgezaaid. Het is verge leken met de jaren 1929/1931, slechts ongeveer 10 van de toen uitgezaaide hoeveelheid. De eerste kokhanenschelpen werden uitgezaaid in 1806 in een totale hoeveelheid van 5000 meter. Dat was, toen de pannen uitgelegd voor de cultuur verdrongen wer den door de schelpen en de platte Yersekse Bank overdekt werd met oesterbroed. Naast jaren waarin heel weinig schelpen werden uitgezaaid wa ren er de topjaren 19291931 en 1941, waarin resp. 50.000 en 10.000 M* werden uitgezaaid. Na de ontdekking van de ver moedelijke ziekteverwekker bij de oesters besloot Dr Korringa, dat slechts bij schoongemaakte percelen een minimum schelpen mocht worden uitgezaaid, waar van een gering deel kokhanen schelpen. Het is te hopen dat weer spoe dig de oesterkweker geheel vrij zal kunnen zijn om uit te zaaien wat hij wil. Goede ontwikkeling oesterlarven. Het warme weer der laatste dagen komt de ontwikkeling der oesterlarven zeer ten goede. De verwachting is, dat a.s. week goede gelegenheid zal zijn voor de uitleg van pannen. Verlaging van de kaasprijzen. De prijzen voor natuurkaas worden met ingang van 29 Juni a.s. zowel voor consument als detaillist verlaagd. De nieuwe prijzen, welke aan de consument mogen worden berekend per kg. zijn als volgt vastgesteld (tussen haakjes de inkoopprijs voor de detaillist). a. Volvette kaas f 1.85 (f 1.53). b. Alle soorten 40plus kaas al of niet voorzien van kruidnagels met uitzondering van de onder c. g en j genoemde soorten f 1.70 (f 1.38). c. 40plus fabrieks Leidse, Friese nagel- en kan terkaas f 1.60 (f 1.28). e. Boe ren Leidse- en Delftsekaas fl.80 (fl.48). f. Volvette korstloze (blokkaas) en smeerkaas in alle verpakkingen, met uitzondering van de onder h. genoemde soort f2 (f 1.68). g. 40plus korstloze- (blokkaas) en smeerkaas f 1.90 (fl.58). h. Volvette korstloze kaas (blokkaas) in verpakking t.m. 50 gram f 2.40 (f 2.08). L 40-plus" korstloze kaas (blok kaas) in verpakkingen t.m. 50 gram f 2.30 (f 1.98). j. Alle soorten van overzee aangevoerde kaas f 1.85 (f 1.53). De economische crimina liteit in Mei 1947. In Mei 1947 werden door ambtenaren van de C.C.D. in totaalx 5.953 processen-verbaal opgemaakt, waarbij 8322 ver dachten waren betrokken. Van de verdachten werden er 33 in verzekerde bewaring gesteld en in 1215 gevallen werd tot inbe slagneming overgegaan. Tegen 3005 verdachten word een aanklacht bij de officier van justitie aanhangig gemaakt, terwijl 5262 verdachten voor de ambtenaar voor de tuchtrecht spraak voor de voedselvoorzie ning zullen moeten verschijnen. Voorts zullen 55 verdachten voor een andere justitiële in- stantie terecht staan. Ten aanzien van de akker bouwproducten werden de meeste overtredingen begaan. Hierbij waren namelijk 2721 verdachten betrokken. Aan de frauduleuze handel in vee en vlees hadden 1774 verdachten zich schuldig gemaakt. Aan grane,., zaden en peul vruchten wen i in totaal 63.925 kg. in L.slag genomen, voorts werden o.m. in beslag genomen: 7645 kg vlees en spek j-01.923 eieren, 16.548 blikjes melk en 105 varkens. Haringprijzen. De maximumprijs voor haring bedraagt met ingang van 29 Juni 10 cent (schoongemaakt) en'8 cent (niet schoongemaakt). oor de groothandel en de re ders worden geen maximum prijzen vastgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2