Bezoek Minister Neb aan Walcheren. De politieke situatie in Indië De economische wederopbouw van Europa. Een dagorder van Generaal Spoor? Licht in het donker Antwoord van Soekarno aan Dr van Mook Amerikaanse invloeden aan het werk Hoe warm het was Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 680 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12, cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.23 u., onder 21.03 u. Maan op 19.51 u., onder 2.37 u. MAANDAG 30 JUNI 1947 Hoofdredacteur: R. ZOIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAKELS E te Goes, l>s R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 1 Juli: 0.39 u. 1.63 m., 13.00 u. 1.79 m. Wat Nederlanös-Indië betreft Wordt de aandacht de laatste tijd in de eerste plaats getrok ken door de gebeurtenissen in verband met de politieke ver wikkelingen. ee^d^voo^dar^kbaar^L"1^ Dr AH Boediardjo, secretaris- j een onderhoud met een republi- over Indië ook nog wel iets an- SeTleraal van de republikeinse de- keins blad verklaard, dat naar rfïrs te Jceeen legatie, is Zaterdagmorgen met zijn mening het antwoord van Dat bliikt uit een schrijven de antwoordnota van Soekarno Soekarno op de Nederlandse aide - - - - - per extra trein aangekomen. van prof. dr J. H. Bavinck, die thans in Indië vertoeft om zich daar van de gang van het Zen dingswerk op de hoogte te stel len. Wat prof. Bavinck meedeelt is van genoegzaam belang om daaraan op deze plaats aandacht te schenken. „Wij hebben in Holland vaak geen denkbeeld van de trouw en volharding, waarmee daar (Midden-Javaj in die kerken al deze jaren gewerkt is en imemoire „voortreffelijk en tege moetkomend" is. Mocht de Ne derlandse regering dit antwoord niet bevredigend vinden, dan be tekent dit aldus Sjahrir dat verdere onderhandelingen onmo gelijk zijn en dat de Nederlan- In afwachting van de aanbie ding was men in officiële Neder landse kringen niet bereid enig commentaar te geven. Republi keinse kringen toonden zich zeer terughoudend. Op de vraag of het antwoord ders geen verdere besprekingen van Soekarno aanknopingspunten wensen. zou bieden voor besprekingen op j Sjahrir voegde aan deze ver korte termijn, antwoordden repu-klaring toe, dat er „geen enkele j blikeinse kringen, dat zij dit ter j kans" is, dat hij opnieuw als pre- beoordeling van de Nederlanders j m;er zai optreden in het volgen- lieten. Zij voegden er aan toe, dat I <je kabinet. Zelfs noemde hij het van de problemen die moesten de grens der in de SeS<;ven MS"!hoogst onwaarschijnlijk, dat hij wnrH„„ standigheden mogelijke tegemoet jin de nieUwe regering de porte- komendheid was bereikt. ifeuille van Buitenlandse Zaken Volgens een bericht van Agence zai beheren. France Presse heeft Sjahrir in worden opgelost. Als er een sy node-vergadering wordt gehou den in Poerwokerto, in Januari van dit jaar, dan komt een van de predikanten, afgevaardigden, lopende de lange afstand van 75 km, omdat hij deze vergade- Amerikaanse financiële toezegging Volgens het Amerikaanse de- republiek en de Nederlanders ring niet missen wilde en geen1 partement van Buitenlandse Za- aanzienlijke vorderingen hebben andere mogelijkheden van ver- ken heeft de Amerikaanse rege- gemaakt ^:.a.v. een overeenkomst voer zich voordeden. ring de Indonesische republiek voor de spoedige oprichting van Hoe hebben deze mensen in gevraagd mede te werken aan al die jaren, waarin de Zending een onmiddellijke vorming van niet helpen kon, hun dagelijks een interimregering. Zij wijst er levensonderhoud gevonden? op, dat uit de tekst van Linggad- Wat moet de offervaardigheid jati duidelijk blijkt, dat Neder- van de gemeenten in deze jaren land gedurende de overgangspe- naleven van de overeenkomst van ontzaglijk gegroeid zijn nu allesriode de souvereiniteit en het uit- j Linggadjati onder de ogen gezien. een federale interimregering voor geheel Indonesië. De Amerikaanse regering heeft met stijgende bezorgdheid het gevaar, verbonden aan het niet- op hun schouders rustte. Wij verbazen ons er nog veel te weinig over, dat die kerken op Midden-Java, die tot op de oorlog in zoveel dingen nog zo afhankelijk waren, met zo grote energie zelf de zaken in handen genomen hebben. Ik durf hier wel ronduit te verklaren, dat er wonderen gebeurd zijn, die ons begrip in elk opzicht te boven gaan. Is er nog voortgang in het werk? Is er openheid voor het evangelie? Dit is de vraag die me telkens op de lippen brandt. Ja, die is er wel, ook al is alles op dit moment uiterst moeilijk. De aandacht van de mensen wordt te zeer bepaald bij aller lei andere vraagstukken. Econo mische problemen, politieke vra gen, die zijn het die op dit mo ment alle belangstelling naar zich toe trekken. Er heerst een zekere gespannenheid, een in nerlijke onrust, die het bijna on mogelijk maakt te komen tot een rustig gesprek over het ene nodige. En toch is telkens wel zegen op het werk. Er wordt wel ge vraagd naar iets dat houvast in het leven kan geven en blijd schap in het hart. Maar heel deze periode is wel bij uitstek vol van gevaren. Er zijn hier in enkele jaren zulke overwel digende dingen gebeurd, er heb ben zoveel verrassingen plaats gevonden dat het moeilijk is weer tot zichzelf te komen. Deze wereld is geworpen mid den in een verbijsterende cri sis, waarvan niemand nog de uiteindelijke gevolgen voorspel len kan. Wat het innerlijk leven van de kerken betreft, daar zijn vele droevige, maar ook vele hoop volle dingen van te zeggen. Ik heb daar in deze weinige dagen al veel over gehoord, 't Meest trof mij het verslag van de sy node van Poerwokerto, dat ik hier vond. Op die synode zijn vele ernstige vragen behandeld. De toon van de besprekingen was in hoge mate rustig en ern stig. Telkens weer, bij ieder punt, treft de beslistheid waar mee teruggegrepen wordt naar de Schrift". En dan verder: „Op een bepaald moment komt ook de politieke vraag aan de orde. De synode draagt aan een deputaatschap op, deze gehele zaak ernstig vanuit de Schrift te bestuderen en de volgende synode daarover voor te lich ten. Altijd is er de onmiddellijke gebondenheid aan de Schrift en- de hartelijke wens om zich door Gods Woord te laten leiden. In allerlei vragen van practi- sche aard worden de besprekin gen geleid door grote voorzich tigheid en nuchterheid. Neen, men moet in Holland niet denken, dat de kerken in dit land haar taak niet verstaan en zich maar al te gemakkelijk laten misleiden. De weinige in drukken, die ik in deze dagen ontvangen heb, wijzen alle in dezelfde richting: er moge nog zoveel zijn dat ons verontrusten en benauwen kan de jonge kel ken hier in dit onmetelijk wijde land zijn zich te volle bewust van de ernst van de situatie. Ze hebben het krachtig voor nemen om de vragen, waarvoor zij geplaatst worden, en waarmee zij te worstelen hebben, onder de ogen te zien vanuit Gods Woord en om in dat Woord van God het antwoord te zoeken, dat zij zo dringend behoeven". Dat zijn verblijdende medede- eindelijk gezag in Indonesië zou behouden. De Amerikaanse regering be looft financiële hulp, zodra de In terimregering tot stand is geko men. De Indonesische regering heeft De V. S. moeten zich noodza kelijkerwijze bezig houden met de ontwikkelingen in Indonesië, gezien de belangrijkheid van In donesië als een der factoren voor het herstel van het Internatio naal evenwicht, zowel econo- Nader wordt gemeld: Na de besprekingen van Zon dagochtend heeft dr van Mook ir Soekarno verzocht om verdere verduidelijking van zijn antwoord op de Nederlandse aide-memoire. Op dit verzoek zal uiterlijk Dins dag of Woensdag geantwoord moeten worden. ongeveer twee jaar geleden Ame- misch als politiek. De Amerikaan- rika een lening van 100 millioen dollar gevraagd. Officiële zegs- Staking Franse mijn werkers geëindigd. Agence France Presse; meldt ter zake, dat de minister van industriële productie de goed keuring van de regering heeft verkregen op de voorstellen, waarmede de vakvereniging van de ondergrondse mijnwerkers zich reeds accoord had ver klaard. Bijzonderheden van 'de regeling zijn nog niet bekend gemaakt. De Gaulle spoedig weer aan de macht? Sommigen menen het. In een te Lille gehouden rpde ter herdenking van 86 slacht offers van het Nazi-regiem, heeft De Gaulle zonder de Franse communistische partij met name te noemen, duidelijk doen uitkomen, dat hij die par tij er van beschuldigd een dic tatuur in Frankrijk te willen vestigen en het land in de Rus sische invloedssfeer te willen brengen. Dit is zijn krachtigste uitdaging aan de communisten sedert het begin van zijn cam pagne. Politieke kringen te Pa lieden van. het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben niet gezegd, of de toege zegde hulp dit bedrag zou belo pen. Dr van Mook en de commissie- generaal hebben de gedelegeer den van de republikeinse regering naar Batavia ontboden voor een te houden bijeenkomst. Men ver wacht, dat de Nederlanders zul len verzoeken om een bevestigend of negatief antwoord op de Ame rikaanse nota van gisteren. Toen gistermorgen de bijeen komst van Nederlanders en Indo nesische gedelegeerden begon, heeft de Nederlands-Indische re geringsvoorlichtingsdienst de vol ledige tekst van de Amerikaanse nota gepubliceerd. Republikeinse kringen verkla ren, dat aan Boediardjo ook een nota van de Britse regering zou zijn overhandigd. De inhoud van de Amerikaanse Nota Hier volgt de tekst van de Ame rikaanse nota: „De Amerikaanse regering heeft met voldoening kennis ge nomen van de voorlopige berich ten, dat de gedelegeerden van de regering wenst derhalve de j rjjs kennen er de betekenis aan Indonesische republiek er op te toe, dat De Gaulle van oordeel wjjzen, dat uit een voortduren van de Impasse waarschijnlijk el lende geboren wordt. Zij wil te vens wjjzen op de voordelen,die die een spoedige overeenkomst en een streven naar samenwerking om de moeilijkheden waar Indo nesië voor staat te overwinnen, zullen opleveren". Besprekingen te Batavia. De republikeinse minister van Onderwijs, Soewandi, die Zater dag de Amerikaanse nota ont ving, heeft zich Zondagmorgen op verzoek van dr van Mook naar i het paleis begeven, waar op dat ogenblik een onderhoud aan de gang was. Na afloop van dit onderhoud, waarbij ook Boediardjo tegen woordig was, is deze per trein naar Djokja vertrokken. Nadat Soewandi en Boediardjo het paleis hadden verlaten, zijn de sultan van Pontianak en Soe- kawati door dr van Mook ontvan gen. Officieel commentaar op de ge voerde besprekingen was niet verkrijgbaar. Naar echter ver luidt, is een republikeins ant woord aan de regering der Ver. Staten op korte termijn te ver wachten. is dat het tijdstip, waarop het land hem aan de macht zou kun nen roepen, snel nadert. Wat de generaal zeide over de econo mische problemen, waarmede Ramadier te kampen heeft, wordt eveneens als zodanig op gevat. De rede werd door 7000 men sen aangehoord. Men applaudi- seerde vooral toen De Gaulle de partijpolitiek critiseerde en het bevrijden van de vakver enigingen van politieke invloed eiste. Bananen voor kinderen. Op 3 Juli a.s. zal voor kinde ren tot 5 jaar een nieuwe bon voor 500 gram bananen bekend gemaakt worden. Het is nage noeg zeker dat omstreeks mid den Juli op de sedert Nov. 1946 lopende bon overal in het land bananen zullen zijn afgeleverd. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van al lerlei factoren, die met de tran sitohandel in dit product samen hangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon op lafige termijn lopende is, waarop weer naar mogelijkheid gedistribu eerd kan worden. H. W. Vliegen, f In de ouderdom van 84 jaar is overleden de heer H. W. Vlie gen, oud-lid van de Tweede Ka mer voor de S.D.A.P. Veemarkthallen te 's-Hertogenbosch verbrand. Zondag is in de veemarkt hallen te 's Hertogenbosch een grote brand uitgebroken. De varkenshallen en twee van de drie grote hallen zijn geheel ver brand evenals het hoofdgebouw. De schade wordt geraamd op 5 ton. v Steun aan de illegaliteit en belasting. Door het lid der Tweede Ka mer, de heer Algera, is aan de minister gevraagd of het hem be kend is, dat van bedragen tot steun der illegaliteit in oorlogs tijd, voor zover ze door N.V.'s zijn beschikbaar gesteld, - vennoot- r«ke mat? ^vloedt. schapsbelasting en onderne- *>e minister deelde mede, dat NIEUWE WEKKREGELING IN WEDEROPBOUW. Nadat min. Neher zijn bezoek aan de getroffen Zuid-Beveland- se gemeenten had beëindigd, is hij direct doorgereden naar Walcheren, waar in Westkapelle burgem. de Casembroot hem ontving en het gezelschap het dorp heeft rondgeleid. De mi nister toonde zich zeer onder de indruk van de vorderingen van de wederopbouw. Bij een bezoek aan het nieuwe, doch geheel leegstaande arbei derskamp op het Vroon heeft de minister toegezegd te zullen be vorderen, dat dit kamp door gangshuis wordt voor 22 gezin nen. Dit betekent een grote ver ruiming van de woongelegenheid ov dit dorpde Dienst Land- bGuwherstel zal voor het gebruik nog toestemming" moeten geven. In Westkapelle werd ook het monument voor de geallieerde gevallenen bezocht en een be zoek gebracht aan de landings plaats. Via Koudekerke werd naar Vlissingen gereden, waar ir%.het „Wooldhuis" geluncht werd. Daarna vertrok men over O.- Souburg naar Middelburg, waar in het Schuttershof een langdu rige bespreking met de burge meesters der Walcherse gemeen ten plaats vond o.l.v. de Com missaris der Koningin en in aan wezigheid van ir Gerbpr, hoofd van het Streekbureau Walcheren en het college van G. S. Rede minister Neher. De minister heeft in een uit voerige rede de economische en financieële toestand van Neder- I land geschetst, die het tempo van de wederopbouw'in belang- mingsbelasting moet worden be taald,zodat zich bijv. het geval voordoet, dat een N.V., die voor genoemd doel in December 1944 een bedrag van f 25.000 heeft be schikbaar gesteld, als gevolg daarvan thans ruim f 11.000 ven nootschapsbelasting en f 3000 on dernemingsbelasting extra moet betalen. Acht de minister het niet on billijk en/of hoogst onbevredigen Molotof en Bevin optimistisch gestemd. Molotof, de Russische minister denkunnen worden samengevat, van buitenlandse zaken, heeft op °P een gericht, door te ko- een officieel banket, dat doorzijn men- Franse collega, Bidault, aangebo den werd, verklaard, dat de hoop op succes van de Parijse confe rentie over de economische we deropbouw van Europa gerecht vaardigd was. „Deze hoop", aldus Molotof, „is gerechtvaardigd, om dat wij alle drie bezield zijn met - de wil, de moeilijkheden te over- aan, Europa .strikt geheim winnen. Laat ons denken aan de houden, offers, die onze landen tijdens de oorlog gebracht hebben. De Britse minister van Buiten landse zaken, Bevin, gaf te ken nen, dat hij ook niet zo pessimis tisch gestemd was over de afloop van de conferentie en zeide, dat men de dingen niet naar zijn uiterlijk moet beoordelen. Bidault was minder optimis tisch dan Molotof en Bevin. Als om te wijzen op de urgentie van de taak, die de drie ministers' moesten vervullen, verontschul digde hij zich voor de soberheid van het diner en de slechte kwa liteit van het brood. Reuter merkt hierbij op, dat ondanks Bidault's verontschuldi ging het menu nauwelijks sober genoemd kon worden. Politieke waarnemers geloven, dat de bijeenkomst van 2uur, die aan het feestmaal voorafging, geen beslissend karakter droeg. De voornaamste redenen hier voor zien wij in het feit, dat de Russische delegatie verzocht had de bijeenkomst een uur uit te stellen, hetgeen, zoals men aan neemt, betekent, dat Molotof nog steeds wacht op definitieve in structies uit Moskou naar aanlei ding van de vergadering van Vrijdag. Men heeft het gevoel, lingen, die nog hoop kunnen ge-da*> wanneer Rusland zich bereid De conferentie te Parijs, De drie ministers van buiten landse zaken hebben besloten om de inhoud van hun besprekingen over het plan-Marshall tot hulp te Terugbetaling bezettings- kosten door V. S. aan Oostenrijk. Radio Wenen deelt mede, dat de Amerikaanse regering 308.382.690 Oostenrijkse schilling aan Oostenrijk zal terugbetalen voor bezettingskosten van het Amerikaanse leger over de pe riode van 30 April 1945 tot 30 Juni 1947, volgens de voor waarden van een overeenkomst, die door de Oostenrijkse rege ring is bekend gemaakt. Franse Regeringscrisis? de openbare behandeling van de wet op de materiële oorlogs schade binnen enkele maanden door de Staten-Generaal zal ge schieden. Vervolgens ging min. Neher in op het probleem der arbei dersvoorziening. Het is naar zijn. mening dringend noodzakelijk, dat de arbeiders op basis van vrijwilligheid in de getroffen gebieden gaan werken en niet bij allerlei onderhoudswerken in hun eigen woonplaats worden 1e werk gesteld. Er zal met alle kracht wor den gestreefd naar het geleide- De oestercultuur in Zeeland verschaft vele handen werk. De pan nen, waarop de nieuwe oesterdieren zich vormen, moeten geregeld schoon gehouden worden. Na de verwijdering van alle ongewenste aanwas, worden de pannen weer klaar gezet om te water te wor den gelaten. ven voor de toekomst. Zo is „ok nog licht in het donker. Zij er evenals bij deze jonge ker ken ook in Nederland een ernstig pogen om de oplossing van de aanhangige vraagstukken te zoe- «en bij het licht van Gods Woord. Een groep personen heeft ge demonstreerd voor de Argen tijnse ambassade te Rome, waar mevrouw Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, momenteel verblijft De politie heeft met gummiknuppels de orde hersteld. verklaard had om met Frankrijk en Engeland samen te werken aan Europa's herstel volgens de door de Westerse mogendheden voorgestelde lijn of indien 't zelf voorstellen had gedaan, die zo veel betekend hadden als een ver werping van de voorstellen der Westerse mogendheden, een of andere officiële verklaring nodig zou zijn geworden. Naar verluid, heeft Bevin zijn verzoek tot geheimhouding van de besprekingen voornamelijk ge daan om het beginstadium, waar in de standpunten van de gedele geerden in algemene termen zou- Op de tweede speciale bijeen komst van het Franse kabinet, is geen overeenstemming be reikt over een loonpolitiek, die een einde zou kunnen maken aan de huidige stakingsgolf en het land zou kunnen redden van een onbeperkte inflatie. Het was bekend, dat de socia listische ministers wensen, dat de regering accoord gaat met een algemene herziening van de lonen, doch dat zij hierbij tegenkanting ondervinden van de zijde der M.R.P. en Radica len. Waarnemers voorspellen thans opnieuw een spoedige val van de regering van Ramadier. Vrije Griekse regering? De voorzitter van de Griekse communistische partij heeft op het nationale congres van Fran se communisten te Straatsburg verklaard, dat spoedig een „Vrije Griekse regering" in door de Griekse communistische gue- rillastrijders bezetten gebieden zal worden gevormd als er niet spoedig een compromis tot stand komt tussen de Griekse regering en de communisten. Aanvrage voor fiets banden. „Bewijs van inschrijving." Het C.D.K. deelt mede, dat de distributiediensten op nader te bepalen dagen aan hen, die in dividueel of collectief in het tijd vak van 15 tot en met 31 Mei j 1. een aanvraag om vervanging van een tourfietsband hebben ingediend, alsmede aan hen die vóór 15 Mei j.l.een aanvraag wegens vervanging hebben in gediend doch nog geen bon voor een band hebben ontvangen, na oproep een „bewijs van inschrij ving voor rijwielband" zullen uitreiken. Bij deze uitreiking moet de stamkaart worden me degebracht. Een „bewijs van in schrijving" zal ook worden uit gereikt aan degenen, die ver zuimd hebben in het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei een aan vraag om vervanging van een tourbuitenband in te dienen. Petroleum voor kook- doeleinden en verlichting. Het C.D.K. deelt mede, dat ge durende de maand Juli de vol gende bonnen van de petroleum- kaarten voor verlichtings- en verwarmingsdoeleinden zijn aan gewezen voor het kopen van de daarachter vermelde hoeveel heden petroleum: Bonkaart UA 611A 33 t.m. 36: 4 liter. Bonkaart UB 611: B 17 B 18 4 liter. Bonkaart UC 611: C 09: 4 liter. Bonkaart UD 611: D 14: 2 liter. „Johan de Witt" op wrak gestoten. Behouden in Soerabaja binnen gelopen. Het s.s. „Johan de Witt" is Donderdagavond j.l. 11 mijl ten westen van de zuidpunt van het eiland Banka op een wrak ge lopen. De voorsteven van het schip werd op enkele plaatsen onder de waterlijn lek geslagen. Met behulp van een z.g. „cofferdam" en de pompmstallatie kon de bemanning het binnendringende water spoedig localiseren en be dwingen. Er bestond geen ge vaar voor de opvarenden, zodat dé gezagvoerder besloot de reis te vervolgen. Het schip, dat door de Nederlandse regering voor Vrijdag zijn naar het K.N.M.I. meldt, in ons land verschillende hitte-records geslagen. In De Bilt werd een maximum temperatuur van 36.8 graden Cel- cius geregistreerd. Tot nu toe was de hoogste Juni-temperatuur die in de annalen van het K.N. M.I. was opgetekend, 33.3 graden Celsius (8 Juni 1915), terwijl de hoogste zomertemperatuur tot nu toe 35.6 graden Celsius bedroeg (28 Juli 1911). Warmer dan in De Bilt was het nog in Maastricht, waar een maximum van 38.4 graden Cel sius werd bereikt. Ook dat is een record. Deze temperatuui-waarde is slechts 0.2 graad lager dan het absolute maximum, dat ooit in Nederland werd opgetekend en dat op naam staat van Warnsveld (38.6 graden Celsius op 23 Au gustus 1944). De nachtelijke minima waren eveneens zeer hoog, zodat de nacht nauwelijks afkoeling bracht. Zo kwam Vrijdag de tem peratuur te De Bilt niet onder 21 gr. Celsius, Zaterdagnacht daalde de thermometer echter tot 18.3 In Twente kwam echter het kwik niet beneden 22 graden Celsius. De waarnemingsreeks van dit lijk inschakelen van de gemeen ten in de wederopbouw. Het ligt in de bedoeling van de minister binnenkort te komen met een nieuwe constructie op bet gebied van de wederopbouw, waarbij het college van alge mene commissarissen zal wor den opgeheven en een gedeelte van de wederopbouwregelingen in handen van de gemeentebe sturen zal worden gelegd. Bijna alle burgemeesters stel den vragen omtrent allerlei dé tailkwesties (vele van financieële aard), de wederopbouw van hun gemeenten betreffende, die de minister op uitvoerige wijze be antwoordde. Na een kort bezoek aan het Kunstmuseum is de minister met zijn gevolg naar Den Haag ver- ti oklcen. troepenvervoer was gecharterd is Zaterdagmorgen om acht uur j sjajion is echter zeer kort, zodat behouden in de haven van [iej geen zin heeft hier van het Soerabaja binnengelopen. breken van records te spreken. Het bericht onjuist en volkomen waardeloos Het Indonesiseh-Republikeinse persbureau Antara heeft een bericht van ra do Djokja gepubliceerd, dat melding maakt van een officiële dagorder, welke generaal Spoor zou hebben uitgevaardigd. Deze dagorder zou neerkomen op de volgende punten: a. Zondag 29 Juni zou met de overgave van alle transportmid delen aan het leger worden be gonnen. b. Alle troepen zouden deel nemen aan de actie en zouden Zondagavond worden samenge trokken. c. Hedenmorgen zou om drie uur dertig begonnen worden met een afleidingsactie aan de aan valspunten, terwijl om zes uur de algemene actie zou beginnen. d. In de Nederlandse bezette gebieden zouden massa-arresta ties plaats vinden. Woningen moesten doorzocht worden, be woond door personen van welke nationaliteit dan ook. - e. Dit bevel zou van kracht zijn, tenzij het Zaterdag te 24 u biijven tenzij het Zaterdag te 24 uur zou worden ingetrokken. Naar aanleiding van dat be richt heeft generaal Soedirman een order uitgevaardigd, waarin bevolen wordt, dat alle republi keinse strijdkrachten en het volk paraat moeten zijn en rus tig moeten blijven en dat elke aanval beantwoord moet wor den. Indien grote gevechten plaats hebben en begonnen zijn door het Nederlandse leger, moet het gehele Indonesische volk aan de tegenaanval deelnemen. Te 's-Gravenhage werd offi cieel medegedeeld, dat omtrent een dagorder van generaal Spoor niets bekend is. Ten hoogste kan dit slaan op stukken, die behoren tot voor bereidende maatregelen, waar van niet is besloten, dat zij zul len worden uitgevoerd. De R.V.D. te Batavia meldt, dat het bericht van radio-Djokja omirent deze dagorder onjuist en volkomen waardeloos is. Republikeinse strijd organisaties bereiden zich voor. De centrale'raad van republi keinse strijdorganisaties heeft verklaard, dat alle Laskjar en volksstrijdkrachten zich op elke mogelijkheid dienden voor te bereiden en dat alle krachten verzameld moesten worden ter verdediging van de antwoord nota van de republikeinse re gering. Giften van het Prov. Zeeuws Comité tot Hulp en Herstel. Het Provinciaal Zeeuws Co- riiité tot Hulp en Herstel, dat op materieel gebied na 1940 zo veel nuttig werk deed, had in feite haar werkzaamheden ge staakt, toen de H.A.R.K. na de bevrijding dit werk overnam. Het Comité had nog een be- drqg in kas, dat thans als laat ste nandeling door het bestuur is verdeeld onder de drie organisa ties, die in de noodgebieden van Zeeland in algemene zin werk zaam zijn om de verloren ge- gane welvaart te herstellen. De verdeling had plaats in verhouding tot het aantal men sen, dat in deze noodgebieden woont. Op deze wijze kon aan de Stichting Nieuw Walcheren een gift worden toegezegd van f 3900, aan de Schoduw te Zierikzee van f 1600 en aan de Ver. ter behartiging van de belangen van West Zeeuwsch Vlaanderen te Oostburg van f 1400. Het. bestuur meent door deze laatste handeling het werk, dat voor deze gedupeerde streken wordt verricht, een nuttige sti mulans te hebben gegeven. VLISSINGEN. Lijk aangespoeld. Gistermorgen is hier het lijk aangespoeld van een der slacht offers van de Engelse sleepboot Fair Play II, welke boot verle den week Zondag sehipbreujf leed. GOES. Dr Scherphuis geneesheer directeur van het Gasthuis. Naar wij vernemen is op voor dracht van het gasthuisbestuur door B. en W. benoemd tot ge neesheer-directeur van het zie kenhuis Oostwal, Dr G. J. Scherphuis, zenuwarts te Vlis singen. In verband hiermee vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt spoedig weer tot opname van patiënten over te gaan. OOSTKAPELLE. De vorige week hield de afd. van de S.G.P. een openbare vergadering, onder leiding van de heer J. Paardekooper, waar in als spreker optrad ds P. J. Dorsman, met het onderwerp: „Een goddelijke bedreiging jegens een afwijkend volk". Spr. wees er op, dat de roede der tuchti ging nog steeds is uitgestrekt, nu er inplaats van vernedering nog steeds een doorbreken is in de zonde. Het oordeel moge om gewend zijn, het is niet afge wend en daarom is het nodig, dat er tot in de hoogste kringen verootmoediging komt en dat de Overheid leert verstaan, dat zij de wet des Heren heeft te hand haven. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westerbork (Dr.), H. Cramer, hulppr. te Hengelo; te Goederede, A. J. Wijmaalen te Leerbroek. Aangenomen naar Ter Aar (Z.-H.), G. C. Severijn te Mui den (N.-H). Geref. Kerken Beroepen te Hardinxveld, V. Dresselhuis te Oldeboorn. Bedankt voor Amsterdam-Z.1 (5e pred.pl.) en voor Badhorve- dorp, D. Roest te Hoogeveen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Alkmaar en te Noord-Bergen, J. Kok, cand. te Hilversum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Boskoop en te N.-Beyerland, Chr. v. Dam, cand. te Gouda; te Hilversum, M. van de Ketterij, cand. te R'dam; te Katwijk aan Zee, C. Hegeman, cand. te Rotterdam. Nagek. Advertenties. DE BILT ZEGT: Gebroken bewolking. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Droog weer, gebroken bewol king, matige wind tussen West en Zuid-West. In het binnenland nog vrij warm, doch koel ver geleken bij de voorafgaande dagen. Algemene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na een lang durig lijden, onze innig geliefde Vrouw, Moe der, Behuwd- en Groot moeder FRANCINA CHRISTIAANSE, in de ouderdom van ruim 66 jaar. Dat zij ruste in vrede. Uit aller naam, JOH. KOEMAN- Waarde, 27 Juni 1947. Achterweg A 68.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1