0p de rand van oorlog? Britse kolenproductie daalt. Onderdeel Kon. Mij „De Schelde" naar Breskens. Sjahrir heeft zijn pogingen opgegeven. Soekarno doet nieuw voorstel. Indrukken te Batavia. Vermindering troepensterkte geëist Dc Vermogensheffing ineens. Trumans derde veto. GEZAGSCRISIS. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het rommelt. Geen gezamenlijke politiemacht. De eee Ufos Haams. Noodvoorziening perswezen. Critiek van de Eerste Kamer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlïssingpn, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Het is een merkwaardig ver schijnsel, dat in het staatsleven het gezagsvraagstuk zich telkens weer met acht op de voorgrond dringt. De laatste jaren voor de oor log scheen er wat dit betreft in ons land enige kentering te zijn gekomen. De S.D.A.P. had langzamer hand een meer „burgerlijk" karak ter gekregen. De scherpe kantjes waren een weinig afgesleten. De oude revolutionnaire klanken werden steeds minder gehoord. Over de grote spoorwegstaking van 1903 werd niet meer gespro ken, de revolutionnaire greep naar de macht in 1918 vond zo goed als geen verdedigers meer en aan de houding van enkele voormanen bij het gebeurde met de „Zeven Provinciën" werd men liever niet herinnerd. Men had geleerd zich aan te passen. De maatschappij bleek toch niet zo „verrot" te zijn als het menigmaal was voorgesteld, er werden steeds meer belang rijke posten in het staatsleven bezet en daarmee ging vanzelf gepaard een minder revolution- nair optreden Inplaats van de revolutie werd de evolutie, een meer gelijdelijke ontwikkeling, gepropageerd en het gevolg was, dat het gezags vraagstuk minder dan voorheen in hel brandpunt stond. Na de oorlog is dat anders ge worden. Alles raakte in bewe ging, ook op staatkundig gebied. Wat ons land betreft, is dat voor al gebleken door de ontstellend sterke groei van het communisme en de revolutionnaire vrijheidsbe weging in Indië. Oude leuzen, die min of meer in het vergeetboek schenen te zijn geraakt, trokken opnieuw de aandacht. Het evangelie van op stand en revolutie werd met nieuwe kracht gepredikt. Dat dwong tot kleifr bekennen. De Partij van de Arbeid, waar van men droomde dat alle rich tingen daarin zouden worden op gelost en die aanvankelijk een middenpositie innam, werd vooral door de Indische kwestie genood zaakt stelling te nemen, positie te kiezen. En zij heeft dit gedaan op de wijze, zoals dat van het begin" af verwacht kon worden omdat er toch in de grond der zaak bij de mannen van de S.D.A.P. geen principale kentering'was en bo vendien de vrees voor de com munistische concurrentie een "grote rol speelde. Zo komt of men wil of niet, het oude gezagsvraagstuk altijd weer op de voorgrond. In de oudheid had men met dit vraagstuk minder moeite, omdat toen de opvatting domineerde, dat de oorsprong van het gezag te zoeken was buiten deze we reld. De vorsten werden geacht van goden af te stammen, zoal niet als bij de Romeinen, de kei zers zelf tot God verheven wer den. Dat met name onder de z.g. cultuurvolken van het Westen in de laatste eeuwen zo sterk me ningsverschil aan het licht kwam over de oorsprong van de regeer macht, vindt vooral hierin zijn oorzaak, dat de mensheid de be lijdenis der Christelijke kerk, dat alle gezag uit Gods hand is, in toenemende mate niet meer be leed en beleefd. Wie zich stelt op Christelijk standpunt, d.w.z. wie zich buigt voor het Woord van God, hetwelk leert dat alle gezag van God af daalt, zoals dat ook nog altijd in onze wetgeving wordt erkend, heeft vaste grond onder de voe ten. En dat is vooral in de dagen van spanning als we nu beleven van ontzaglijke betekenis. Terecht heeft Mr Oud er de lei ding van de P. v. de A. op gewe zen, dat er in de dagen van ge zagscrisis niets zo nodig is als het geven van een duidelijk geluid. Zo is het. Er zal duidelijke taal gesproken moeten worden tot de revolutionnaire leiders in Indië. En niet minder duidelijke taal tot de met grote werkstakingen drei gende communisten. Worde aan de regering wijsheid geschonken en kracht om rechte wegen te gaan. Moge zij zich haar goddelijke opdracht tenvolle be wust zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 679 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per ni.m. Rubriek Kabouters S cent per woord ZATERDAG 28 JUNI 1947 Hoofdredacteur: B. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllssingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 17.31 u., onder I.52 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 29 Juni: II.31 u. 1.62 m., 23.47 u. 1.56 m. Het rommelt in de K.V.P., waarvan de heer Romme de lei der is en waarin velen zich met het Indische beleid van de Kath. Kamerfractie niet kunnen ver- enigigen. Het rommelt niet minder in de P. v. d. A. Er is daar grote ongerustheid bij mensen als Mr Oud, die door het nieuwe partij program ook al min of meer in de hoek werden gedrukt en die op het Indië-beleid van de partij leiding ernstige critiek hebben. Hoe groot de spanning is, bleek wel uit het feit, dat de heer Oud, toch waarlijk geen tweederangs figuur, in het orgaan der partij geen gelegenheid krijgt, zich over een der meest fundamentele kwesties uit te spreken. Ook in wat men genoemd heeft de Christelijke sector, begint het te rommelen. Men begint steeds meer tot de ontdekking te ko men, dat de P. v. d. A. koerst in de richting die men toch eigen lijk niet gewild heeft en dat de „doorbraak" in de practijk bete kent, dat met de door hen voor gestane beginselen bitter weinig rekening wordt gehouden. En dan is er de spanning in verband met het steeds meer op dringen van het Communisme, dat de linkervleugel tracht tegen te gaan, door tegen deze partij cp te bieden. Wat echter een ho- Sjahrir, de minister-predient van de republiek Indonesië is af getreden, omdat hij zich niet meer kon verenigen met de door Soekarno gevolgde politiek. Hij voelde er veel voor consessies met de Ned. Regering te doen. Soekamo heeft Sjahrir's taak overge nomen. Zo spoedig mogelijk zal een nieuw kabinet worden ge vormd. Voorlopig zal Sjahrir als minister van Buitenlandse Zaken blijven fungeren. Soekarno heeft inmiddels de Ned. Regering van antwoord gediend en stelt zich voor het grootste gedeelte achter de verleden week door Sjahrir gehouden rede. De ontslagaanvrage aanvaard. Er begint langzamerhand meer tekening te komen in de ont wikkeling van de toestand in Indië. Gisternacht^ kwam het be- bericht dat ons door een te lexstoring te laat bereikte, dat Soetan Sjahrir, de premier der Indische republiek zijn ont slag heeft aangeboden. Dit besluit van Sjahrir volg de, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zijn eigen socialistische partij een resolutie, waarin zijn concessies aan de Nederlanders in de hui dige politieke crisis worden verworpen, had bevestigd. Be nationalistische partij heeft de concessies ook verworpen, hetgeen betekent, dat alle be langrijke republikeinse partijen tegen de politiek van Sjahrir zijn. Volgens een nader bericht, heeft Soekarno de ontslagaan vrage van Sjahrir aanvaard en zal hij van zijn presidentiële bevoegdheden gebruik maken olm de jongste ontwikkeling van de politieke crisis 't hoofd te bieden. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe regering worden ge vormd. De ministers uit Sjahrir's ka-j binet blijven, zolang geen nieu we regering is gevormd, in functie van een presidenteel kabinet. Sjahrir zelf is waarne mend minister van Buitenland se Zaken. Aneta seint uit Djocja, dat Soekarno inmiddels een ant- woord-nota aan de Nederl. Re gering heeft opgesteld. Daarin wordt allereerst mede gedeeld, dat Soekarno de rege- ringstaak heeft overgenomen, terwijl nogmaals wordt beves tigd, dat de republiek het doel nastreeft, Linggadjati op een be vredigende wijze uit te voeren. Zij betuigt haar instemming met de interim-regering, door de Nederlandse regering voor gesteld, waarvan de vertegen woordiger van de Kroon lid zal zijn maar niet met beslissende stem. Wat betreft de samenstelling van de federale lichamen, deze zaak behoort geregeld te wor den door de interim-regering, waarin vertegenwoordigers van alle delen, die in de toekomst deel zullen uitmaken van de federatie. De Republikeinse regering be aamt volledig wat haar delega tie over deze kwestie in haar laatste brief van 23 Juni ver klaarde. Indien de Nederlanders voor nemens zijn de waarborg voor veiligheid en rust in republi keinse gebieden aan een ge meenschappelijke gendarmerie op te dragen, dan kan zij dat niet aanvaarden. Zij betuigt nogmaals haar be reidheid om haar medewerking te verlenen voor het afschaffen van de demarcatielijnen en het terugtrekken van de troepen in de respectieve garnizoenen. Onmiddellijk na de vorming van de interimregering zal deze ook tot taak hebben de defensie van Indonesië te organiseren. In deze aangelegenheid kunnen de Nederlandse voorstellen, welke de republikeinse regering in hoofdzaak onderschrijft. De republikeinse regering kan verklaren, dat haar inziens de practische uitvoering ten zeer ste kan worden bespoedigd", in dien de stappen, die wederzijds genomen worden, een terugkeer van wederzijds vertrouwen ten gevolge hebben. In dit geval is in de eerste plaats een vermin dering van de troepenmacht van beide partijen nodig. Onder verklaring van haar bereidheid haar troepenmacht ook verder te verminderen met inachtneming van wat daarom trent in Linggadjati is overeen gekomen, dringt de republikein se regering nogmaals bij de Nederlandse regering aan op die vermindering van de leger macht. Prot. Chr. Leesboek. Prijsvraag Er is een prijsvraag uitge schreven door de Willem de Zwij ger-Stichting voor de samenstel ling van een Historisch Leesboek (n.l. een bloemlezing) voor Va derlandse Geschiedenis in Pro testants Christelijke geest, ten gebruike bij het gymnasiaal-, middelbaar- en kweekschoolon- derwijs. Het bekroonde werk zal be loond worden met f 750.en blijft eigendom der stichting. Manuscripten worden, onder motto, ingewacht vóór 31 De cember 1948 aan het bureau der Stichting, Pansierstraat 3 te Scheveningen. Verwachtingen te Batavia. Buitenlandse waarnemers te Batavia zijn van oordeel, dat het woord thans aan Soekarno is en dat, indien Soekarno zich uitspreekt ten gunste van de politiek van de republikeinse delegatie, hij zijn invloed op de massa kan aanwenden om te genwicht te scheppen tegen de invloeden van de uiterste lin kerzijde, die tot grote verras sing van Sjahrir, de linkervleu gel van de republiek dreigt los te maken van de regeringspoli- tiek. Anderzijds meent men te Ba tavia, dat het beroep van de P. v. d. A. op de Indonesische ar beiders een echec is geweest, zelfs al voor het gepubliceerd was. De enige partij, die thans nog de republikeinse regering steunt, is 4e Christelijke partij. Politieke waarnemers te Batavia hadden de indruk, dat de Indonesische" republiek op de rand van oorlog stond, toen Dr Ali Boediardjo, de secre taris van de Indonesische de legatie te Batavia werd ver wacht, en dat alleen druk van buitenlandse mogendhe den zulk een oorlog zou kun nen voorkomen. Dr Ali Boediardjo zou uit Djokja terugkeren met het antwoord van Soekarno op de jongste Nederlandse nota, welke aanvaarding verzocht van het Nederlandse voorstel tot instelling van een federale regering voor de Verenigde Staten van Indonesië. Men meent te weten, dat dit antwoord niet accoord gaat met 2 punten, waarop de Ne derlanders in al hun onder handelingen met de Indonesi sche republiek hebben aange drongen en wel de instel ling van een gemeenschappe lijke Nederlands-Indonesische gendarmerie en de vaststelling van de positie van de verte genwoordiger van de Nëeder- landse Kroon in de Iterim-re- gerin. Men meent ook te we ten, dat het antwoord van Soekarno verdere onderhande lingen vraagt, doch men is van oordeel, dat de Nederlanders zulks in dit stadium zullen verwerpen. Anderzijds had men de in druk, dat het antwoord de po litiek van Sjahrir zou onder steunen. VOOR DE ZONDAG. Geeft de Here de eer Zijns Naams. Psalm 96 8. Godsdienst is niet iets vaags en onbestemds. Het gaat daarbij om zeer duide lijke dingen. De maatstaf die hier geldt, is voor alle tijden en voor alle volken dezelfde. In de enig ware dienst van God gaat het om de eer van Gods Naam. Aan deze norm moet ons dienen van de Heere worden getoetst. Als dit gebeurt, valt het on derzoek niet gunstig uit. Er zijn nog zooveel bij-oogmer ken waardoor het godsdien stig leven moet worden ver klaard. Onze tijd is door en door humanistisch. De mens eist zijn recht op. Aan de godsdienst wordt de waarde niet ontzegd. Alleen maar, haar wordt een plaats gewé zen in het volkeren-leven. Religie is dan de stilling van het verborgen verlangen in het leven van de mens. De godsdienstige opvoeding heeft dan alleen waarde om het menselijk leven te bewa ren bij zedelijkheid en recht. Zo wordt de religie gedeva lueerd. Maar haar waarde ligt niet in de betekenis die zij voor de méns heeft. Zij vindt haar doel in iets an ders. Zij is er om God. „Geeft de Here de eer Zijns Naams". Het gaat in ons leven om de vraag, wat wij doen met de Naam van God. Zijn Naam is in de wereld, in uw leven! In de gebeurte nissen waarin de Heere Zich openbaart is Zijn gerechtig heid en Zijn genade. De Naam Gods is er in de prediking van de Here Chris tus. Hij is er in de rijpwor ding van dit zonde-leven, in de verkondiging van het oor deel over een verloren we reld. Zijn Naam is er in de nodiging tot eeuwig geluk en zaligheid door het Kruis van Jezus Christus. Het gaat voor de mens om hel ant woord. Hier wordt gevraagd de erkènning van 'Gods ge rechtigheid en Zijn genade. Het antwoord moet aan bidding zijn. Daarin valt de mens weg. Hier wordt hij verteerd door de vlammen van Gods Heiligheid. Maar zó wordt de ware godsdienst geboren. Zij ligt in de groot- making van de Naam des Heren. Geen enkel levensterrein wordt uitgesloten. Dit is de verklaring van alle Christe lijke actie. Waar geen aan bidding is, wordt onze reli gie ontwijd. De kerstening van het profane leven kan slechts geschieden van het bidvertrek uit. Aanbidt Hem need'rig al uw [leven, Hem, die in 't Heiligdom verheven Een Godd'Hjk licht van Zich [verspreidt; Leer, aarde, voor Zijn tMajesteit Leer voor Zijn aangezichte [beven! Ps. 96 6. Heinkenszand. BOOY. Definitieve overeenstemming bereikt. Naar wij vernemen, is dezer dagen tussen de fa. van Melle en de N.V. Kon. Mij. „DeSchelde" definitieve overeenstemming bereikt omtrent de verkoop van het nog intact zijnde fabriekspand te Breskens. Het koopcontract is thans gesloten en binnen afzienbare tijd zal de fabriek van koelinstallaties van „De Schelde" naar Breskens worden overgebracht. Op verzoek van „De Schelde" heeft het gemeentebestuur van Breskens reeds enige tijd geleden bemiddeling verleend tot het plaatsen van 25 arbeiders uit die gemeente op een herscholings cursus te Vlissingen. Dit is gelukt en momenteel worden deze mensen voor het werk opgeleid. De coördinatiecommissie van de geallieerde bestuursraad heeft besloten de thans in Duits land bestaande z.g. „doublé summer-time" met ingang van 29 Juni in alle vier de zones van Duitsland te wijzigen. De klok wordt in Duitsland dan weer één uur teruggezet. Dc Eerste Kamer. Het wetsontwerp noodvoor ziening perswezen is door de Eerste Kamer goedgekeurd. De heer Pollema (C. H.) noemde het een vlechts wets ontwerp. Het werd echter met 19 tegen 14 stemmen aangeno men. Tegen stemden de vier aanwezige leden van de C. H. Unie, 7 van de K.v.P. en het enige aanwezige lidvan de Partij v. d. Vrijheid. Z.h.s. werden aangenomen de wijziging van de wet dienst plichtvoorzieningen, het wets ontwerp bijzondere rechtsple ging en het wètsontwerp ter goedkeuring van het culturele verdrag tussen Nederland en België. Morgen viert onze Prins zijn 36ste verjaardag. Z. K. H. Prins Bernhard in het uniform van luitenant-generaal. Aan het voorlopig verslag van de commissie van voorbereiding over het ontwerp van wet inzake Vermogensheffing ineens is het volgende ontleend: van de verstoorde overheidsfinan ciën is niet mogelijk, zonder dat daarvoor belangrijke persoonlijke offers worden gebracht. Er is, aldus deze leden, geen keuze tus- Sommige leden waren van oor- sen het brengen van offers door deel, dat een verbeterde beta- de betaling van een heffing in- lingsregeling, als welke het ge- eens en het niet brengen van of- wijzigde wetsontwerp thans be-1 fers, doch slechts tussen het vat, niet in staat zal zijn, de op- brengen van offers door de beta- peloos pogen blijkt te zijn. Zo rommelt het over heel de linie. Voorbode van een storm, die straks zal losbreken? Laten de Christus belijders hun hoge roeping verstaan, door één- drachtig waakzaam te zijn en werkzaam. gesomde bezwaren te ondervan gen. Zij handhaafden hun gevoelen, dat de tarieven van de inkomsten belasting ai spoedig zo hoog zijn, dat hetgeen overblijft onvoldoen de is voor enigszins belangrijke aflossingen op de aanslagen in de bijzondere heffingen voor een maal. Deze leden zouden het, tot be vordering van een vruchtbare ge- dachtenwisseling waarderen, in dien een schema omtrent de defi nitieve plannen op het stuk van de afwikkeling geldsanering werd verstrekt. Het staat nog allerminst vast, welk deel der geblokkeerd 5 mil liard gulden voor de betaling van beide heffingen zal verdwijnen. Verscheidene leden betreurden, dat bij de uiteenzetting van het saneringsplan niet meer aan dacht was besteed aan reële ver mindering van de rijksuitgaven in de naaste toekomst. Uit psycho logisch oogpunt zou het raad zaam zijn geweest, zo te dier za ke uitvoerige inlichtingen waren verstrekt. Gevraagd werd, of het juist is, dat de minister zijn j blij dende •ambtgenoten had verzocht, te be vorderen dat op elk begrotings hoofdstuk een quantum van 20 pet. zou worden bezuinigd. Ook leden, hier aan het woord, hadden ernstige bedenkingen te gen dit wetsontwerp. Zij betoogden dat bü de aan vaarding er van vele belasting plichtigen In moeilijkheden zou den geraken, doordat zjj niet in staat zouden zijn, de vereiste quota voor de vermogensaanwas- belasting en de heffing ineens op te brengen. Vele leden verklaarden, zich met de hierboven weergegeven critiek slechts zeer ten dele te kunnen verenigen. Herstel van ons geschonden nationale productieapparaat en ling van een heffing ineens of het brengen van offers op een andere wijze. Intussen erkenden zij, dat aan de voorgestelde heffing ineens zowel voordelen als bezwaren zijn verbonden. De besprekingen van de militaire stafcoimmissie. De meerderheid in de mili taire stafcommissie van de V. N. is tfjans van mening, dat de strijdmacht van de V. N. van betrekkelijk kleine omvang moet zijn, zo wordt uit betrouw bare bron vernomen. Volgens een betrouwbare schatting zou de strijdmacht komen te bestaan uit vijftien infanterie-divisies, benevens lucht- en marinestrijd krachten naar verhouding. De grootste geheimhouding wordt bewaard over de besprekingen, die de commissie tijdens het a.s. weekend zal voeren. Naar ver luidt, gelooft de commissie in staat te zijn voor de vergade ring van de Veiligheidsraad van Maandag een schema gereed te hebben. Wallace over Marshall's plan. ^fallace, voormalig vice-presi dent der V. S., noemt het plan van Marshall tot het verlenen van economische hulp aan Euro pa in een artikel in de „New Republic", waarvan Wallace hoofdredacteur is, een grote vooruitgang, vergeleken met de Truman-doctrine. Wallace merkt op, dat dit plan het zijne nabij komt. Hij voegt er aan toe, dat evenwel gevreesd moet worden, dat het huidige congres, voor de meerderheid Republikeins, de benodigde millioenen dollars slechts zal willen beschikbaar stellen, indien zij gebruikt wor den voor sterk anti-communis tische en anti-socialistische doel einden. Vijfdaagse werkweek in gevaar. Hongaars minister over het vredesverdrag. Mihalyf, tijdelijk minister van buitenlandse zaken van Honga rije, heeft in het parlement ten aanzien van de ratificatie van het vredesverdrag, dat het tra gisch is, dat een republiek, ge boren uit de vrije wil van het Hongaarse volk, een dergelijk verdrag moet aanvaarden. Het volk zal echter alles doen wat in zijn vermogen is om de voorwaarden van het verdrag te vervullen. De minister zeide, dat de verplichting tot waarbor ging van de individuele rechten en vrijheden een eenzijdige is, cjaar dergelijke verplichtingen door andere niet worden nage komen. Mihalyf hoopte, dat de be sprekingen inzake de Hongaren in Tsjeeho-Slowakije bevredi gende resultaten zouden afwer pen en zouden leiden tot betere betrekkingen tussen beide lan den. De herstelbetalingen zijn een zware last voor het land en de minister hoopte, dat de be langhebbende mogendheden ter zake tot een redelijke overeen komst met Hongarije te zullen komen. President Truman heeft zijn veto uitgesproken over het wets ontwerp, waarbij de Amerikaan se invoerrechten op wol kunnen worden verhoogd en de invoer van wol kan worden beperkt. Dit is in veertien dagen tijd het derde veto van President Truman. De begin Mei ingevoerde vijf daagse arbeidsweek in de En gelse steenkolenmijnen dreigt reeds thans in gevaar te komen De minister voor brandstoffen- voorziening, Shinwell, moest op een vergadering van de mijn werkers in Barnsley erkennen, dat het absenteïsme in het gro te kolendistrict Yorshire toe neemt en dat de arbeidsgeschil len productieverlies veroorza ken. In de eerste twee weken na de invoering van de vijf daagse arbeidsweek toonde de steenkolenproductie een ver toename. Officiële personen gaven dan ook hun tevredenheid te kennen, maar durfden zich niet uit te laten over het uiteindelijke resultaat van de verkorte arbeidsperiode welke tenslotte 'n experiment was. Toen de nationalisatie der steenkolenmijnen haar beslag had gekregen, meende de La- bour-regering de reeds lang op haar programma staande vijf daagse arbeidsweek te moeten invoeren. Dit geschiedde onmid dellijk na de steenkolencrisis, die het bewijs leverde, dat de steenkolen de sleutel vormen voor de nationale economie. In haar productieoverzicht van het begin van dit jaar verklaar de de regering, dat in 1947 200 millioen ton kolen moest wor den geproduceerd. Bij de invoering der vijfdaag se werkweek rekende de rege ring op de volle medewerking der arbeiders. De leiders van de vakverenigingen hebben echter nooit openlijk verklaard, dat de 200 millioen ton met de ver korte arbeidsweek bereikt zou worden, en zeiden, dat de pro ductie van de mijnwerkers zelf niet de belangrijkste oorzaak was van '8e lage productie, maar dat een verhoogde leve ring in de "eerste plaats afhan kelijk is van een modernisering van de arbeidsmethoden, dus van betere mijninstallaties. Nadat dc mijnwerkers had den getoond, dat het gestelde productiedoel bereikt Icon wor den, valt er nu een terugslag waar te nemen, die het gehele programma in de war schijnt te sturen. Daling van de productie kan Engeland zich niet veroorloven. De arbeidsgeschillen dreigen 't succes van de vijfdaagse ar beidsweek te niet te doen. De mijnwerkersleider Joseph Hall heeft verklaard, dat het 'een slechte dag zal zijn, wanneer men tot de zesdaagse arbeids week zal moeten terugkeren. Hiertoe zal men evenwel over moeten gaan, indien er geen grotere hoeveelheden naar bo ven worden gebracht dan nu 't geval is. Grote smokkelaffaire ontdekt. Een grote smokkelaffaire in Zwitserse horloges, die in totaal ongeveer 4100 horloges met een gezamenlijke inkoopwaarde aan deviezen van f 100.000 omvatte, is door de Schiedamse politie ontdekt. Zij slaagden er in drie Schiedammers alsmede een Rot terdamse dame te arresteren, terwijl een proces verbaal naar de Zwitserse politie is doorge stuurd, om twee Zwitsers, die eveneens deel uitmaakten van dé smokkelbende te vervolgen. „Stichting Ncd. blinden wezen" opgericht. Op initiatief van de Ned. Blindenraad is opgericht de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen", welke stichting ten doel heeft de samenwerking te bevorderen tussen de ver schillende instellingen op het gebied van de blindenzorg in ons land. 23 instellingen traden onmiddellijk tot de nieuwe stichting toe, waaronder de lan delijke blindenbonden, de on derwijsinrichtingen, verschillen de werkverschaffingen, algeme ne blindenzorgverenigingen, bibliotheken, bet Ned. Geleide- hondentonds, e.a. Hevig onweer boven Londen. Een der hevigste onweder, sinds mensenheugenis maakt het radio grafisch verkeer van Londen naar landen overzee vrijwel onmoge lijk. een functionaris van de Britse posterijen verklaarde, dat hij in zijn 40-jarige ervaring nog nooit zo'n ernstige atmosferische storing heeft meegemaakt. Zware regens brachten het Londense verkeer tot stilstand. De Britse zonale controle commissie maakt bekend, dat de steenkoolproductie van het Ruhrgebied tot 223.000 ton per dag is gestegen. Aan deze re cordproductie is een geleidelijke stijging sinds het begin van' de maand Juni voorafgegaan. Eind Mei was de productie 210.000 ton per dag. Resolutie van de P.N.I. Door de voorzitter van P.N.I., Dr Gani, is een resolutie onder tekend, volgens welke niet ac coord wordt gegaan met de aan vaarding de jure en formeel van de vertegenwoordiger van de Kroon doer de voorzitter van de republikeinse delegatie. De vertegenwoordiger van de Ne derlandse regering in de fede rale interim-regering dient geen beslissende stem té hebben. Al le beslissingen dienen met al gemene stemmen te worden ge nomen. In de tweede plaats mag de souvereiniteit van de republiek tijdens de interim-regering niet worden verkleind. De erkenning van de grote mogendheden Amerika en Engeland en de er kenning de jure van Egypte moet niet ongedaan worden ge maakt. De verbindingen van de republiek met andere mogend heden dienen te worden gecon tinueerd. Ten derde moeten de econo mische aangelegenheden ten spoedigste worden geregeld overeenkomstig de republikein se antwoordnota. Ten slotte wordt het yoorstel tot een gezamenlijke gendarme rie verworpen. De constructie en de rechten van de federale overgangsregering moeten blij ven zoals beschreven in de re publikeinse antwoord-nota. De voorzitter van de P. N. X. heeft meegedeeld, dat de com munistische partij slechts iq- stemt met de republikeinse te genvoorstellen. Mevrouw Laksjmi Pandit, zuBter van Pandit Nehroe, is benoemd tot eerste Voor-Indi sche ambassadeur in de Sowjet- Unie. Zij is de meest vooraanstaan de vrouw in de Voor-Indische onafhankelijkheidsbeweging. Zij was tevens de eerste vróuw, dié de leiding had over een dele gatie op de algemene vergade ring der V.N. Uit semi-officiële bron te Buenos Aires wordt vernomen, dat de Argentijnse regering medio September de Britse spoorwegen in Argentinië in bezit zal nemen. De overeen komst. waarbij deze spoorwegen aan de Argentijns# regering worden verkocht, werd op 14 Februari te Buenos Aires ge tekend. Gift voor het Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft van het Amerikaanse Rode Kruis een gift ontvangen van 21.000 dollars, waarvan een ge deelte bestemd is voor dé appa ratuur voor de ledenregistratie; het andere gedeelte is bestemd voor grondstoffen voor het Wel fare-work in de hospitalen. DE BILT Z E G T: Afkoeling door onweer. Verwachting tot Vrijdagavond: Minder warm, doch nog zwoel en onweersachtig, met meert zware bewolking. Veranderlijke wind. a

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1