Handvest van de V.N. modern bouwwerk van internationaal recht. Ernstige waarschuwing. Hun boodschap aan de wereld. Trumans strijd tegen communisme. Politieke activiteit in Djokja. Nieuwe crisis in Frankrijk vrijwel zeker. Anti-inflatie-politiek een mislukking PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het W oningbou w-program 1947. Er is geen reden tot pessimisme en ontmoediging. Gift aan Oostenrijk. Protestnota aan Roemenië. Wat is de interpretatie van Marshall's rede? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Uit een thans gepubliceerd schrijven van Mr P. J. Oud, een der vooraanstaande mannen in de Partij van de Arbeid, blijkt duidelijk, dat de houding van partijbestuur en Kamerfractie wat 'betreft het Indische vraag stuk, volstrekt niet door alle partijgenooten gedeeld wordt. Wij laten bedoeld schrijven hier Volgen. „Het Algemeen Handelsblad heeft de resolutie, inzake de In dische politiek op 14 Juni aan genomen door de Partijraad van de Partij van de Arbeid, gewezen op de tweeslachtigheid dier resolutie. Deze ommerking was maar al te juist. Voor zover de resolutie een beroep deed op de regering der republiek Indonesia was zij al leszins aanvaardbaar. Het er - mede verbonden beroep op de Nederlandse regering ontnam aan het beroep op de republiek echter bij voorbaat zijn beteke nis. Niet alleen, dat dit beroep geen reële grond had, de Nederlandse regering is in te gemoetkomendheid tegenover de republiek zeker niet te kort geschoten het kon boven dien tot niet anders leiden dan tot versterking der republiek in haar onjuiste houding. De rege ring der republiek kon er toch geen andere indruk uit krijgen dan dat zij in een der ^egerings partijen tegen de regering steun zou vinden. In dagen van gezagscrisis is niets zo nodig als het geven van een duidelijk geluid. Wie onze poiitieke geschiede nis van de eerste decennia de zer eeuw kent, herinert zich de jaren 1903, 1918 en 1933. De fouten, die de toenmalinge S. D A. P. in die dagen heeft ge maakt, sproten voort uit de zelfde vrees, die de resolutie van de Partij v. d. Arbeid heeft ingegeven. Aangezien ik het 'n ramp voor de democratie zou achten, indien de Partij van de Arbeid de weg der tweeslach tigheid zou opgaan, meen ik daartegen een waarschuwend woord te moeten laten klinken. Zo ooit, dan is hier een prin- cipiis obsta op Zijn plaats. Ik ben er zeker van, dat ik niet de enige in de Partij van de Arbeid ben die zoo denkt. Er zijn tal van anderen die mijn mening delen". Deze ernstige waarschuwing van Mr Oud is volkomen op haar plaats. Het is niet minder dan een ramp, wanneer politieke partij en en op haar voetspoor de re gering, ten opzichte van de ge- zagshandhaving een tweeslach tig standpunt innemen; wan neer wij hebben daar reeds eerder op gewezen met het gezag gespeeld en met de revo lutie gecoquetteerd wordt. Tekenend voor de verhoudin gen is wel, dat dit schrijven in het „Algemeen Handelsblad" werd opgenomen. Mr Oud deelt hieromtrent mede, dat een schrijven van bo venstaande strekking, door het orgaan van de P. v. d. A., het „Vrije Volk", als niet oppor tuun geweigerd werd. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 678 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 27 JUNI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.22 u., ondei 21.04 u. Maan op 16.18 u., onder 1.36 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAKELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDEWEV te Poortvliet. Arbeidsproductiviteit lager dan verwacht mag worden. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Vliet in verband met het bouwplan 1947 heeft de minister van Wederopbouw o.prt, het volgende geantwoord: In de opzet van het woning bouwprogramma voor 1947 zijn door de minister geen wijzigingen van betekenis aangebracht. Nog steeds wordt uitgegaan van een bouwvolume, gelijkstaande met 28000 woningen. Het is niet juist, dat voor alle woningen, behorende tot het programma voor 1947, de aanbe steding voor 1 Juli 1947 moet zijn geschied. Ook de minister is van oor deel, dat het ongeveer gelijktij dig loskomen van een betrekke lijk groot aantal aanbestedingen het gevaar in zich sluit, dat de inschrijvingen hoger worden. Hij heeft dit risico echter aanvaard enerzijds omdat hij het van het allerhoogste belang acht, dat het bouwvolume, vastgesteld voor het eerste halfjaar, wordt bereikt, anderzijds omdat prijs excessen kunnen worden voor komen, doordat bepaald is, dat geen gunning mag plaats heb ben, alvorens daarvoor toestem ming is verleend door de direc teur-generaal van de Volkshuis vesting. De minister kan de zekerheid niet geven, dat er in ieder geval voldoende arbeiders en materia len aanwezig zullen zijn voor de verwezenlijking van het gehele bouwprogramma voor 1947. Hij mag evenwel aannemen voor dat het bouwvolume, dat op grond van de getroffen maatregel voor 1 Juli is besteed, arbeiders en materiial beschikbaar zullen zijn. Overigens heeft hij thans nog geen reden te twijfelen aan de uitvoerbaarheid van het wo ningbouwprogramma voor het tweede halfjaar. "Voor het afwerken van het oouwprogramma zal voorts de medewerking nodig zijn ven alle betrokkenen.'In de eerste plaats denkt de minister hierbij aan de bouwvakarbeiders, op wier schouders een zware en om- Truman: Het Amerikaanse volk zal z'n uiterste best doen voor 't welslagen der organi satie der V.N. Tsjang Kai Sjek: Geen enkele moeilijkheid is onoverkoom- baar. Gromyko: V.N. kan doeltreffend wapen in de strijd voor de vrede worden. Spaak: Het is,niet te laat, maar het is wel tijd om argwaan uit te bannen. He: Er is geen reden tot pessimisme en ont moediging. Ramadier: Groter eensgezindheid is vereist." Attlee: We moeten vertrouwen hebben. Het grootste deel van de Franse pers voorspelt een regerings crisis als gevolg van het bezuinigingsplan en waarschuwt voor inflatie, chaos en regeringsonmacht, die de nasleep zouden kun nen zpn van de val van het huidige kabinet. Het onafhankelijke, voormalig-illegale blad „Combat" voorspelt zelfs, dat, wanneer de regering ten - val komt, een dictator de macht aan zich zal trekken. .Zelfs de doorgaans optimistische socialist Blum schrijft in „Le Populaire", dat de anti-inflatiepolitiek, die hij vorig jaar December begonnen was, een mislukking is geworden. kabinet-Ramadier heeft Het een Pyrrhusoverwinning behaald, die de regering zozeer heeft ver zwakt, dat men haar geen drie weken meer geeft. Met een meer derheid van ongeveer zestig stemmen heeft de nationale ver gadering het wetsontwerp tot redding van de franc door bezui niging, kortweg Schumann's „Redt de franc-program^ gehe ten, goedgekeurd, doch niet dan na 21 uur gedebatteerd te heb ben. Hoewel de radicalen vijf ver tegenwoordigers in het kabinet hebben, stemden acht radicale afgevaardigden, onder wie ex- premier Daladier, tegen het wets ontwerp, veertig radicalen ont hielden zich van stemming en slechts twintig stemden voor. Ook onder de onafhankelijke con servatieven, met twee ministers in het kabinet vertegenwoordigd, is de stemming verdeelt. Men twijfelt er aan, of de regering deze meerderheid zou hebben be haald, wanneer de communisten niet zo ondiplomatiek waren ge weest om demonstraties buiten het parlement te houden. Motie van vertrouwen. Ramadier zal thans van de As semblee een vertrouwensmotie vragen, inzake zijn economische politiek. Dit zal echter gebeuren na de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, die van daag te Parijs wordt gehouden. Ex-rijkskanselier Brüning terug? Volgens het dagblad „Tages- spiegel" heeft de vroegere rijkskanselier Brüning nog geen beslissing genomen over zijn terugkeer uit Amerika naar Duiteland. Hij zou zich eerst willen verzekeren van de mo gelijkheid om eventueel naar Amerika terug te keren voor het geval de omstandigheden voor zijn terugkeer in het Duit se politieke leven hem niet gun stig lijken. Sinds lange tijd gin gen in Duitsland geruchten over Brünings aanstaande terug keer, waarbij de verwachting werd geuit, dat hij een profes soraat in Bonn zou aanvaarden en zich bij de CDU (Christelijk Democratische Unie) zou aan sluiten. 1 imillioen woorden per minuut. De „News Chronicle" meldt uit Washington, dat de „Radio Corporation of Ame rica" een nieuw systeem van radiocommunicatie zal toe passen, waardoor per minuut 1 millioen woorden kunnen worden overgeseind. Volgens Trammei, voorzitter van de NBC (Amerikaanse Nationa le Omroep) kunnen met dit systeem, „ultrafax" genaamd, 20 romans, elk van 50.000 woorden, in 60 seconden van Sfew-York naar San Fran cisco worden doorgegeven. Dc Groten der aarde sprek en Ter gelegenheid var de verjaardag van het Handvest der Verenigde Naties, dat gisteren twee jaar geleden te San Fransisco werd ondertekend, hebben de staatshoofden van de grootste landen en vooraanstaande personen uit de organisatie der V. N. een radio-boodschap tot de wereld gericht. Ook Stalin was uitgenodigd bij deze gelegenheid het woord te voe ren. Doch het Russische staatshoofd weigerde en liet zich door Gromyko vervangen. Verder richtten een boodschap tot de wereld: Truman, Tsjang Kai Sjek, Spaak, Ramadier en Trygve Lie en Attlee. In vrijwel alle redevoeringen werd er meer of minder op gewezen, dat nog veel wan trouwen moest worden overwonnen. Boodschappen van Truman en Tsjang Kai Sjek. In zijn boodschap hernieuwde Truman de plechtige belofte, dat het Amerikaanse volk en zijn re gering hun .uiterste best zullen doen om het slagen van de orga nisatie der V.N. te verzekeren. treffend wapen in de strijd voor vrede en veiligheid van alle vol ken zou worden. Boodschap van Spaak. „Wanneer zullen wij inzien, dat de vrede een zelfs belangrijker doel is dan de overwinning en dat Tsjang Kai Sjek, verklaarde in om deze te bereiken elke poging Reeds 300.000 stakers. De Franse mijnwerkersstaking, die bijna 200.000 arbeiders omvat heeft zich thans uitgebreid over het steenkoolgebied van Saint Etienne in Centraal Frankrijk, waar, naar het A.F.P. meldt, in bijna alle mijnen het werk ge heel stil ligt. Het verbond van de Franse metaalarbeiders, dat 300.000 man vertegenwoordigt, heeft voor Maandag een staking van 24 uur aangekondigd, tenzij de regering de produytie-bom zal verhogen en ook de textielarbeiders hebben gedreigd -vandaag in staking te zullen gaan als hun eis om hoger loon niet wordt ingewilligd. zijn boodschap, dat China het enige lid der V.N. is, dat naleving van de beginselen van het Hand vest der V.N. in zijn grondwet heeft opgenomen. Tsjang Kai Sjek zeide, dat geen enkele moeilijkheid onoverkoom- baar hoeft te zijnials alle leden der V.N. hun nationale belangen ondergeschikt willen maken aan het hogere belang v;m een ver enigde wereld. Boodschap van Gromyko. Gromyko, permanent Russisch lid van de Veiligheidsraad, heeft in Zijn radioboodschap de over tuiging uitgesproken, dat de V.N. alle middelen bezaten om een I goed functionnerend apparaat in de strijd voor de vrede te wor den. Het principe van eensgezind heid tussen de grote vijf was in het belang van alle landen, groot en klein. Na twee jaar kon men echter nog geen conclusie trek ken wat betreft de doelmatigheid van de organisatie. Hij hoopte, dat zij een doel- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft krachtig geprotesteerd tegen de „drastische beroving van burger* ïïjke vrijheden, waaraan het Roemeense volk wordt onderworpen", ïn een nota, die door de Amerikaanse vertegenwoordiger in Boe karest, Roy Melbourne, namens de Amerikaahse regering aan de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken is overhandigd, wordt uitdrukking gegeven aan de „grote bezorgdheid" over deze ontwikkeling in Roemenië en verklaard, dat zij de na leving van de bepalingen van het Roemeense vredesverdrag nadelig zou kunnen beïnvloeden. Werkt Schacht aan plan voor Duitsland? Welingelichte Berlijnse pers kringen melden, dat Schacht thans onder huisarrest te Frankfort werkt aan een plan voor het herstel van Duitsland. Naar verluidt beweert Schacht, dat Duitsland volgens zijn plan geen verdere hulp van Enge land of de V.S. meer nodig heeft. Intussen is Schachts verdedi ger in hoger beroep gegaan tegen het vonnis, dat tegen hem is uitgesproken. In de nota wordt vooral gepro testeerd tegen „de arrestatie van honderden leden der oppositie partij en hun detinering voor on bepaalde tijd in gevangenissen en concentratiekampen onder be treurenswaardige omstandighe den". De verklaring van de Roemeen se minister Van Binnenlandse Za ken, dat deze maatregelen „hoofdzakelijk zijn om orde in het binnenland te bewaren" wordt door de Amerikaanse regering van de hand gewezen. De Ameri kaanse nota zegt, dat deze maat regelen eerder een opzettelijke poging zijn om de democratische elementen van de Roemeense be volking, die zich tegen het hui dige regiem verzetten, te onder drukken of op terroristische wij ze te intimideren. De V.S. waar schuwen de Roemeense regering, dat de toestand in Roemenië in het oog gehouden zal worden en de genomen maatregelen in strijd zijn met artikel drie van het Roemeense vredesverdrag, waar bij de Roemeense regering ver plicht is, de meest elementaire menselijke rechten en fundamen tele vrijheden in Roemenië te waarborgen. Gift aan Oostenrijk. De V. S. heeft aan Oostenrijk een schenking gedaan van 100 millioen dollar. Deze gift wekt I Herinneringen op aan de onlangs uitgesproken Amerikaanse vrees j dat na Hongarije Oostenrijk aan de beurt zou zijn voor een binnenlandse omwenteling, is bestemd voor den aankoop van goederen, die rechtstreeks aan de bevolking ten goede zullen komen. vangrijke taak rust. Elke opvoe ring van de arbeidsproductivi teit welke over het geheel genomen nog lager ligt dan ver wacht mag worden zal de volkswoningbouw onmid dellijk ten goede komen. Het zwart laten verrichten van werk komt nog steeds op veel te grote schaal voor, waar door vele bouwvakarbeiders aan nuttiger werk worden onttrok ken. Nieuwe ongeregeldheden aan Oostenrijks-Joego slavische grens. De Britse autoriteiten waren Woensdag ernstig verontrust over een herleving van de on geregeldheden aan de Oosten- rijks-Joegoslavische grens, waar Sloweense „Witte-Gardë troe pen", die het wapen van ex- koning Peter van Joego-Slavië voeren, naar verluidt de omge ving hebijen geterroriseerd. De Oostenrijkse gendarmes zijn te licht gewapend om er eén einde aan te maken en de Engelsen zjjn niet bereid troe pen in te zetten in een gebied, waar gemakkelijk een interna tionaal incident kan ontstaan. Er zouden verscheidene perso nen door deze Witte-Garde troe pen gedood zjjn. Volgens brie ven, die op het graf van een Witgardist waren achtergelaten, vechten deze troepen tegen het communisme. Britse protestnota aan Roemenië. Een woordvoerder van he£ Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken meeft meegedeeld, dat En geland aan de Roemeense rege ring een protestnota tegen de golf van politieke arrestaties in Roemenië heeft doen toekomen. Ofschoon de inhoud van de no ta niet officieel bekend is ge maakt, neemt men in betrouw bare kringen aan, dat hij met die van de Amerikaanse nota over een komt. waard is beproefd te worden aldus Spaak, de Belgische pre mier, die voorzitter is geweest van de eerste zitting van de al gemene vergadering der V.N., in zijn radio-toespraak. „Het is niet te Iaat, maar het is wel tijd de methoden om arg waan uit te bannen te veranderen en eindelijk een ware geest van begrip en een waar verlangen naar samenwerking te tonen". Aan het slot van deze rede zei- de Spaak: „Laat ieder op deze verjaardag van het tekenen van het Handvest zijn geweten onder zoeken, laat ieder ziehzelf vra gen, waar en wanneer hij wellicht niet geheel trouw is geweest aan de grote edele principes, welke hij aanhing,en laat hij boven alles ziehzelf beioven zijn fouten niet te herhalen". Boodschap van Trygve Lie. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., verklaarde „Op grond van onze korte ervaring geduren de de moeilijkste periode in de internationale verhoudingen ge loof ik, dat wij kunnen zeggen, dat «de volkeren in 'staat zijn ef fectief te werken voor het ge meenschappelijk welzijn volgens het principe van individuele sou- vereiniteit". Hij zeide, dat de machinerie der V.N. op* sommige plaatsen nog wel wat stroef draait, maar de organisatie is in elk geval ge heel gereed. Lie vraagt tenslotte het" vertrouwen te -bewaren, dat de V.N. haar plicht zullen kunnen doen. Er is geen reden" tot pessimis me en ontmoediging, aangezien men dapper en onzelfzuchtig de gemeenschappelijke vijanden in tweede wereldoorlog heeft over wonnen, aldus Lie. Boodschap van Ramadier. De Franse minister, Ramadier, heeft in zijn radioboodschap ge wezen op de vorderingen, die de organisatie der V.N. reeds heeft gemaakt en een beroep op de we reld gedaan om grotere eensge zindheid na te streven. De twee pijlers van de maatschappij, mens en staat, moeten zich nog meer inspannen om de geest van de vrede te verbreiden. Het Handvest van de V.N. is een modern bouwwerk van inter nationaal recht, opgebouwd door alle regerigmm in liet belang van vrede, rechtvaardigheid, ver draagzaamheid en broederschap. Beter nog dan de steun van regeringen is het om de steun van de betrokkerx volkeren te hebben, aldus Ramadier. John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën en voor zitter van de nationale adviesraad, die Traman adviseert omtrent programma's voor steunverlening aan het buitenland, heeft op een persconferentie verklaard, dat het plan van Marshall Amerika rdet definitief verplicht om Europa of enig ander deel der wereld financieel te helpen. De nationale adviesraad werkt geen plannen uit om de voorstellen van Marshall uit te voeren. „Was het dan niet Marshall's bedoeling om de Europese mo gendheden uit te nodigen, zich te wenden tot Amerika voor hun noodzakelijk behoeften?". Het antwoord van Snyder op deze vraag luidde: „geenszins". Deze verklaring van Snyder wekte verwondering, ofschoon men er niet zeker van was, hoe ze geïnterpreteerd zou moeten worden. Aan de andere kant moet toegegeven worden, dat in de Harvard-rede van Marshall niet over dollars is gesproken. Marshall wees erop, dat de taak van de V.S. bestond uit „vriend schappelijke steun bij het opstel len van het Europese program en het steunen van een dergelijk program, voorzover het practisch voor ons is om hiertoe over te gaan". Indien men de woorden van Marshall in de strikte betekenis opvat is de verklaring van Sny der gerechtvaardigd. Snyder zeide nog: „Mijn ziens wijze is, dat Marshall de Euro pese landen verzocht heeft zelf Sterke daling van de roepiah. Het republikeinse dagblad „Nasional" merkt op, dat de nieuw benoemde regeringscom missaris in Batavia, Dr Makim Salim nog niet veel succes ge had heeft met zijn taak de po sitie van de roepiah te verbe teren. Het blad merkt op, dat sedert de bank Negara zich ook min of meer met een zwarte geldhandel bezig houdt, de bank wel zware verliezen moet gele den hebben, aangezien zij ging opkopen, toen de roepiah 33 Indische cent noteerde, terwijl inmiddels deze koers weer tot 37 cent ic gedaald; de inventaris op te maken en te zien wat zij zelf kunnen doen". Snyder hield *later een tweede persconferentie, nadat zijn eerste de ministeries van 'Financiën en Buitenlandse Zaken waren ge bombardeerd met vragen, wat Snyder precies had bedoeld. Sny der gaf thans nadere „ophelde ringen", welke het duidelijk heb ben gemaakt, dat zjjn verklaring in het geheel niét in strijd is met de algemene interpretatie van het plan Marshall. Wat het plan van Marshall en de Europese re actie daarop betreft, is de toe stand dus geheel dezelfde als voor de verklaringen van Snyder. Boodschap van Attlee. De Britse minister-presidept, Attlee, heeft in zijn radio-rede ter gelegenheid van de tweede verjaardag der ondertekening van het Handvest verklaard, dat men niet te veel aandacht moet schenken aan de verschillen, die bij de discussies in de Veiligheids raad aan het licht treden en het constructieve werk, dat de V.N. op economisch en sociaal gebeid verrichten, over het hoofd zien. Als wij ons allen in vrede ver enigen en vertrouwen in de V.N. stellen, aldus Attlee, ben ik er re delijk zeker van, dat deze organi satie onze beste hoopt vormt, dat de vrede zal worden verzekerd en de welvaart zal toenemen. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 28 Juni: 10.30 u. 1.59 m., 22.50 u. 1.47 m. Franse nota aan Egypte. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat een protest tegen de poli tieke activiteit in Egypte van Abdel Krim, is vervat in een nota, die Woensdag aan de Egyptische regering is over handigd. De Franse regering wacht thans af welke maatregelen worden genomen om de Egyp tische beloften aangaandd*Abdel Krim in vervulling te doen gaan. Maximumprijzen voor aalbessen opgeschort. De prijs voor aalbessen (rode en witte), die aanvankelijk se dert 16 Juni j.l. aan een maxi mumprijsregeling gebonden zou zijn, wordt tot 30 Juni a.s. vrij gelaten. De minister van Land bouw heeft dit besluit genomen, omdat de pluk van de bessen pas begonnen is en het niet in de bedoeling ligt de primeurs aan een prijsregeling te binden. De maximum kleinhandelsprijs wordt van 30 Juni af voor bes sen met een doorsnede van 10 m.m. en meer 85 cent per kg. en voor bessen met een door snede van minder jian 10 m.m. 65 cent per kg. Door scholieren wordt te Ar- nemuiden, in 'verband met de huidige papierschaarste, oud pa pier opgehaald bij de inwoners. Beroepsvervoer op de weg. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schilthuis in verband met de reorganisatie van de be staande bedrijfsorganisatie van het beroepsvervoer op de weg heeft de minister van Verkeer en Waterstaat o.m. het volgende geantwoord Er wordt overleg gepleegd over een reorganisatie van de bestaande bedrijfsorganisatie. Dit overleg is nog niet beëindigd, zodat over de toekomstige struc tuur en de daarmede verband houdende regelingen geen ver dere mededelingen kunnen wor den gedaan. Treedt Sjahrir's kabinet af? De speciale correspondent van Aneta seint: Dr Soekiman, voor zitter van de Masjoemi, heeft voor de tweede maal sinds het bestaan van deze partij een pers conferentie gehouden. „De grootste oppositiepartij, zo zeide hij, die niet accoord gaat met Linggadjati, beschouwt Sjah rir's laatste briefwisseling met de commissie-generaal als een ver dere consequentie van het teke nen van deze overeenkomst en is het daarmee dus evenmin eens. De Masjoemi zal echter als een man achter de regering staan, in dien het er om gaat verdere Ne derlandse agressie tegen te gaan" Het beleid van het kabinet be sprekend, zeide Soekiman het te betreuren, dat de regering er niet in was geslaagd in het buitenland met name Amerika en Engeland, een juist beeld te geven van de Indonesische revolutie n.l. als de mocratische revolutie. „Indien het deze machtén gaat om busi ness' of democratie, dan moet de zaak van de democratie de door slag geven". Soekiman meende, dat een ka binetserisis mogelijk is. Er wordt n.l. verwacht, dat het kabinet voor het nemen van verdere stap pen aan het werkcomité een her nieuwd mandaat zal vragen, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat het werkcomité dit mandaat niet zal verschaffen. Overigens achtte hij deze mogelijkheid niet groot. Persstemmen. De ochtendbladen te Djokja hebben de laatste brief van Sjah- rir en het memorandum der Ne derlandse regering gepubliceerd. „Nasional" schrijft in een hoofd artikel o.m.: Wanneer de Nederlanders vast houden aan hun eis van een ge- zamelijke gendarmerie voor het republikeinse gebied, Zal het volk officieel en niet officieel, een oor log prefereren boven verdere consessies. Enkele kabinetsleden verklaar den tegenover ,Anete, dat. de mo gelijkheid van een kabinetscrisis reëel genoemd moet worden doch anderzijds waren zij van mening, da* een uiteenzetting over de po litieke ontwikkeling aan de poli tieke partijen verhelderend zal werken. Een groot tentoonstellingsstuk, betrekking hebbende op Neerland's strijd tegen het water is op verzoek van het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor de dienst van de Rijkswaterstaat vervaar digd. Dit 'stuk zal worden geëxposeerd ter gelegenheid van de tulpenfeesten in hét" Amerikaanse stadje Holland In Michigan en daarna ook in andere Amerikaanse steden. Het Nederlandse memorandum wordt in regeringskringen be schouwd als „achter de feiten aanlopend Het delegatielid Soe- peno zei „de aide memoire is te beschouwen als een nakomertje". Gruwelijke mishandeling van gewonde. De „Dienst Legercontacten" deelt mede, dat na een overval op een Nederlandse patrouille te Tjiandoer op 16 Mei een sol daat-ziekenverpleger vermist werd. Na telefonisch contact met de T.R.I. kregen de Nederlanders de mededeling, dat zij de volgen de dag het stoffelijk overschot aan de demarcatielijn in ont vangst konden nemen. Daar ter plaatse troffen de Nederlanders een lijk aan, dat geheel naakt was en op afschuwelijke wijze was verminkt. Het medisch on derzoek bracht aan het licht, dat de cmgelukkige een schotwond in het bovenbeen had gekregen, welke wond echter beslist niet dodelijk, kon zijn geweest. Hij was door gruwelijke mishande ling ter dood gebracht. Men heeft op de protesten, bij de republikeinse autoriteiten in gediend, een onbevredigend ant woord ontvangen. Op 19 Jpni zijn aan de demarcatielijn enige eigen dommen van het slachtoffer overhandigd, doch omtrent zijn kleren, bewapening, munitie enz., alsmede omtrent eventuele maat regelen, door de republikeinse autoriteiten genomen om de schuldigen te bestraffen, heeft men nog niets vernomen. Amerika heeft aan Oostenrijk een bedrag van 100 millioen dollar ten geschenke gegeven. Bij de overhandiging werd de nadruk er op gelegd, dat het hier een vrije gift betreft, die niet terugbetaald behoeft te worden, en dat Amerika geen geheime bedoeling heeft met dit geschenk. Nederlandse regering verwacht beantwoording van haar memorandum. Gebleken is, dat in verschil lende kringen misverstand ig ontstaan door het elkaar krui sen van het memorandum, na mens de Nederlandse regering overhandigd, en de laatste brief, door de heer Sjahrrr als voor zitter van de republikeinse de legatie aan de C.G. verzonden. Van bevoegde zijde wordt in dit verband de aandacht er op gevestigd, dat de laatste brief van Sjahrir het Nederlandse memorandum n i et ongedaan heeft gemaakt of heeft achter haald. De regering verwacht een eigen antwoord van de repu blikeinse regering. Kinderbijslag zal voortaan ook worden toegekend aan arbeiders die hier te lande werkzaam zijn doch in België hun woonplaats hebben. DE BILT ZEGT Onweerskansen. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond. Overdag toenemende bewol king, met op vele plaatsen on weersbuien. Nog warm, zwakke en later matige wind tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5