Buitenlandse mogendheden helpen de Griekse opstandelingen. Uit Indië weinig nieuws. Geblokkeerde tegoeden. Dnitslands herstel en Marshall's plan. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beiers minister voor de zuivering ontslagen. Rapport Balkan-commissie der V. N. Joego-Slavië en Bulgarije steunen openlijk separistische beweging. Vach! in Hevige Brand te Brussel eiste zeventien doden. Vliegtuigen in botsing. PerzisGhe Prins te New-York vermist. Stakingen en politieke relletjes in Italië. De voorraadpositie van Jam. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Een minister is een machtig man. Dit geldt wel in 't bijzonder van de minister van Financiën, die niet alleen de Rijksmiddelen beheerst, maar die ook de koor den van de beurs van instellin gen en particulieren in handen houdt. Wij hebben nu wel geleerd, dat ondanks alle deblokkerings maatregelen het geblokkeerde geld veilig weggeborgen is. Wie geen achterstallige belastingen te betalen heeft, krijgt geen kans over dit tegoed te beschik ken. Alleen, wanneer de minister toestemming geeft is het moge lijk een deel van het geblok keerde tegoed in handen te krij gen. Zoo is nu ook bepaald, dat bijschrijvingen voor het Prins Bernhardfonds uit geblokkeerd geld zijn toegestaan. Dat is prachtig. Wanneer iemand warme belangstelling heeft voor wetenschap of kunst, voor muziek of toneel en voor culturele arbeid in de meest brede zin, en hij is bereid daar voor een offer te brengen, dan mag hij zijn geblokkeerd tegoed aanspreken. De vraag komt op of deze be paling niet voor uitbreiding vatbaar is. Er zijn b.v. tal van kerken, die tengevolge van oorlogsge weld in grote moeilijkheden ver keren. Welnu, wat is er tegen, dat geblokkeerde tegoeden voor herstel en vernieuwing worden gebruikt Hetzelfde geld van de woning bouw. Algemeen wordt erkend, dat de volkshuisvesting voor ons volksleven van de allergrootste betekenis is. Zo spoedig moge lijk moet aan het veelvuldig al of niet gedwongen samenwonen en het eindeloos rekken van verlovingen een einde worden gemaakt. Het is een zaak, zeker van niet minder betekenis, dan wat met een groot woord als het „culturele leven" wordt aange duid. Er zijn velen die graag zou den willen bouwen, maar die daarin door financiële moeilijk heden verhinderd worden. En nu is er wel de Fïnancierings- regeling 1947 die mooi is en goed bedoeld, maar die alleen dit gebrek heeft, dat ze wel een regeling geeft, maar geen financiën. Verdient het geen aanbeveling ook voor dit doel geblokkeerde gelden vrij te geven? De belangen hiermee gemoeid zijn zeker van niet minder bete kenis, dan de geldsanering, hoe belangrijk die ook moge zijn. Detailhandel in gebruikte goederen. Inschakeling bij consu- mentencrediet. De vakgroep detailhandel-in- gebruikte-goederen heeft zich met een request tot de minister van Financiën gewend, waarin er op wordt aangedrongen voor de detaillisten in gebruikte goederen het tot heden gelden de verbod op te heffen om de ze goederen op consumenten- credietbonnen te verhandelen. In het request wordt er o.m. op gewezen, dat de handel in gebruikte goederen, welke vroe ger in hoofdzaak was aangewe zen op de kleine man, gedu rende de oorlog en ook later een deel van het betere publiek tot zich trok. Deze handel voor zag geruime tijd in bepaalde behoeften, vooral in de periode, waarijs nieuw vervaardigde goederen nog weinig aan de markt kwamen. Nu deze situatie zich lang zamerhand wijzigt, geven vele beter gesitueerden weer de voorkur aa nnieuwe goederen, en ic de detailhandel-in-ge- bruikte-goederen weer meer en meer aangewezen op de arbei dende klasse, welke zich gaarne tot deze detaillisten wendt, om dat in vele gevallen de voor keur wordt gegeven aan ge bruikt, maar niettemin in goede staat verkerend voor-oorlogs goed, dat bovendien vaak van betere kwaliteit is, dan de nieuwvervaardigde goederen, en ook voor lagere prijs verkrijg baar. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 678 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 6 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DAG 27 JUNI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.22 u., onder 21.04 u. Maan op 16.18 u., onder 1.36 u. Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet! Dena meldt, dat Dr Ehard, de Beierse premier, heeft de minister voor de zuivering, Al fred Loritz, ontslagen. Tijdens het debat, dat na Ehard's mededeling in 't parle ment volgde, noemde een lid, van de C.D.U. Loritz een „tweede Adolf Hitler". Loritz is ontslagen op grond van een onderzoek der regering naar de werkzaamheid van de speciale controle-organisatie van het ministerie voor de zuive ring een bureau, dat onlangs op last van het militaire be stuur moest worden opgeheven, daar het veel gelijkenis ver toonde met geheime politie. Gisteren is te Lake Success het rapport gepubliceerd van de „Commissie van Onderzoek in de Balkanlanden" der Verenigde Naties. Dit rapport wordt voor de meerderheid der leden van de commissie ondersteund. De Russische en Poolse afgevaardigden noemen het rapport echter onjuist en delen de mening van "de meerderheid der Commissie niet. Uit het rapport blijkt o.a., dat Joego-Slavië en Bulgarije openlijk steun hebben verleend aan de Macedonische separatistische be weging. Doch ook Griekenland is niet van schuld vrij te pleiten. De voornaamste conclusies van het rapport zijn de volgende: 1. Joego-Slavië en, in mindere mate, Albanië en Bulgarije steu nen de guerillastrijders in Grie kenland. 2. Joego-Slavië heeft te Boel- kes aan de Griekse grens een vluchtelingenkamp gesticht, waar Grieken politiek en mili tair geschoold worden en ver volgens naar Griekenland wor den teruggezonden om aan de guerilla deel te nemen. 3. Bij Tirana te Roebig be vindt zich een Albanees vluch telingenkamp, waar Grieken po litieke en militaire scholing ont vangen en tevens heeft Albanië gidsen en verbindingsmannen ter beschikkig gesteld van guer rillastrijders, die uit Albanië en Joego-Slavië naar Griekenland terugkeerden. Deze hulp had nog plaats in 1946. 4. De Bulgaarse steun aan de Griekse guerillastrijders bestaat uit hulp bij grensoverschrijding, ziekenhuisfaciliteiten en wapen leveranties 5. Joego-Slavië en Bulgarije hebben openlijk steun verleend aan de Macedonische separatis tische beweging, doch de Griekse vervolging van in Macedonië wonende Slaven heeft een vruchtbare sfeer voor dergelijke bewegingen geschapen. 6. Het rapport beschuldigt beide zijden van talrijke kleine grensschendingen. Het rapport verklaart tevens, dat de discriminatie en vervol ging van minderheden en poli tieke oppositiegroepen door de Griekse autoriteiten grotendeels verantwoordelijk zijn voor het toenemen der guerillastrijd- krachten. Ook Griekenland schuldig. De commissieleden, die het rapport steunen, zijn de verte genwoordigers van Australië, België, Brazilië, China, Colum bia, Syrië en Engeland. Het Rus sische en Poolse Hd wezen alle beschuldigingen tegen de Slavi sche staten van de hand, terwijl de Franse gedelegeerde boven staande conclusies niet wilde onderschrijven, daar hjj van me ning is, dat slechts de Veilig heidsraad het recht heeft derge lijke conclusies te trekken. De Russische en Poolse afge vaardigden noemden de beschul digingen van Griekse getuigen tegen de Slavische staten „vals en provocerend" en verklaar den, dat vele der Griekse ge tuigen „fascisten en misdadige elementen" zijn. In het meerderheidsrapport wordt voorts verklaard, dat de commissie in Griekenland een aanzienlijke mate van politieke vrijheid en vrijheid van spreken heeft aangetroffen. De meerderheid van de com missie is tevens van mening, dat sommige leden der Griekse gen darmerie en officieel toegelaten rechtse strijdgroepen zich heb ben schuldig gemaakt aan massa-arrestaties, gevangenne mingen, verbanningen, ransel partijen en andere brutaliteiten en het in brand steken van huizen. Voorstel tot interventie. De commissie heeft de vol gende aanbevelingen aan de Vei ligheidsraad gedaan; 1. De Veiligheidsraad moet de vier betrokken regeringen aan bevelen zich te onthouden van acties, die spanning in de grens gebieden veroorzaken en van het aanmoedigen van dissidente groepen in eikaars landen. 2. De vier regeringen zouden vredesconventies moeten teke nen. 3. De Veiligheidsraad zou een kleine commissie of een enkele gecommiteerde in de onrustige gebieden moeten aanstellen, die incidenten zou moeten rappor teren. 4. Vluchtelingen uit elk der vier landen dienen in kampen te worden afgezonderd en niet in staat worden gesteld politieke of militaire activiteit te ont plooien. Indien mogelijk moeten de kampen onder internationaal toezicht worden gesteld. De Denen kunnen momen teel niet trouwen en niet scheiden. U zult zich afvra gen, waarom niet. De zaak is zeer eenvoudig. De formu lieren, die hiervoor nodig zijn, moeten voorzien zijn van een afbeelding van de' regerende koning. Koning Christiaan is echter gestorven en de formulieren met een afbeel ding van Koning Frederik zijn nog niet klaar, omdat dé drukkers in staking zijn gegaan, wat helaas meer voorkomt... 5. De Veiligheidsraad zal de betrokken regeringen moeten verzoeken de uitvoerbaarheid van vrijwillige uitwisseling van minderheden te onderzoeken. De Sowjet-Unie en Polen wei gerden evenwel deze aanbeve lingen te steunen, daar zij „de souvereine rechten van de 4 sta ten om hun onderlinge betrek kingen zelf te regelen beper ken". Tal van landen waren vertegenwoordigd op het Internationaal Congres van Bijbelgenootschappen, dat op Birkhoven gehouden werd. Tijdens een der zittingen onder presidium van de Schot, §ir Gil bert Hegg, terwijl het woord gevoerd wordt door Dr G. Darling ton uit Amerika.' Bevin brengt Vrijdag een spe ciaal opgestelde instructie over de plaats aan Duitsland in het plan van Marshall haar Parijs mee. Onmiddellijk nadat het bericht over de Sowjet-Russische aan vaarding van de Engels-Franse uitnodiging was ontvangen, heeft Bevin maarschalk Douglas, de Britse opperbevelhebber in Duitsland, opdracht gegeven om een analyse op te stellen van de raakpunten tussen het Duitse vraagstuk en het Europese her stel als geheel. Men acht het thans mogelijk, dat het Sowjet-Russische verlan gen naar herstelbetalingen thans minder acuut wordt, nu men Amerikaanse hulp op grote schaal in het vooruitzicht heeft. Duitse mening over de conferentie. De Russische toezegging tot deelneming aan een conferentie over het plan van Marshall heeft de Duitse openbare mening een glimpje nieuwe hoop gebracht. Van Duitse zijde verwacht men, dat de herleving van de Duitse economie het kernpunt zal vor men van de besprekingen te Pa rijs, De Senaatspresident van Bre- j men, Kaisen, heeft de hoop uit gesproken, dat de besprekingen i te Parijs ertoe zullen leiden, dat zekerheid verkregen wordt over het lot van stilgelegde of voor ontmanteling aangewezen bedrij ven. Eisenhower, Chef van de Ame rikaanse generale staf, heeft het presidentschap van de universi teit van Columbia aangenomen, Hij zal deze functie volgend jaar aanvaarden. Inde Britse zóne van Duitsland en de Britse sector van Berlijn zfjn in de maand Mei 3236 Duit sers van hun functies ontheven wegens vroegere betrekkingen met de Nazi's. Productie van 5000 auto banden per maand. Dinsdagmiddag is de dochter onderneming van de grote Fran se Michelin-autobandenfabrie- ken, te 's-Hertogenbosch ge opend, in tegenwoordigheid van vele genodigden uit industriële en de hoogste ambtelijke krin gen, o.a. minister Huysmans, de Franse ambassadeur in Neder land en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Tijdens de lunch gaf de pre sident-commissaris van de N.V. Ned. Bandenindustrie Michelin een overzicht van de oprich ting, de bouw en de verwach tingen van de nieuwe fabriek. Tegen het einde van 1937 werd de N.V. opgericht met een kapitaal van één millioen gul den. Nadat in 1938 te 's-Her togenbosch een stuk grond was aangekocht van 30.000 M2, kwa men daar in September 1939 de gebouwen, die een oppervlak te beslaan van 13.000 M2., ge reed. Al het materiaal was in 1940 reeds aanwezig om met de fabricatie te beginnen, toen de oorlog uitbrak. Tijdens de oorlog werden de gebouwen door de Duitsers in beslag genomen en na de be vrijding vormden zij een op slagplaats ten behoeve van de Engelse intendance. Verwacht wordt, dat gedu rende deze zomer de fabriek 5000 autobanden per maand zal fabriceren en dat over een jaar deze productie zal zijn ver dubbeld. In die tussentijd zal de fabricatie van rijwielbanden ten getale van 33.000 stuks per maand ter hand worden geno men. ,De heer Smits van Oyen bracht ten slotte hulde aan de Franse ingenieurs en technici, die dit alles tot stand hebben gebracht en eindigde met de wens, dat deze fabriek te meer een symbool moge zijn van de Franse en Nederlandse samen werking. Vervolgens sprak mi nister Huysmans, die de fabriek voor geopend verklaarde. In afwachting van het antwoord der republiek. De minister van economische zaken van Steeswijk Holstein heeft de idee van een Europese tolunie en Centrale leiding voor de Europese kolenproductie, spoorwegen en scheepvaart, ge opperd. In de Duitse discussies over Parijs speelt uiteraard de wens naar eenheid de hoofdrol. Het officiële Russische blad, de Taegliche Rundschau, schrijft, dat Amerikaanse hulp zeer wel kom is, mits Marshall's verkla ring betekent, dat Amerika zich wil afwenden van de politiek „die met behulp van de dollar politie ke druk wil uitoefenen op behoef tige landen". Goederenvervoer per vliegtuig. De N.V. Hollandse Stoomboot- Mij te Amsterdam heeft van de „British Nederland Airservices Limited" te Londen de hoofd vertegenwoordiging voor Neder land gekregen. Genoemde lucht vaartmaatschappij biedt gele genheid voor goederenvervoer per charter-vliegtuig van Groot Brittannië, in het bijzonder van Midden- en Noord-Engeland, naar Nederland en andere Europese landen vice versa. De luchtvaartmij bezit op het ogenblik vliegtuigen, bemand met een piloot, die een vracht van ongeveer 900 kg kunnen vervoeren. Twee andere toestel len zijn in bestelling. Het republikeinse kabinet is gistermorgen te 11 uur in ver gadering gegaan. Indische persstemmen. De „Star Weekly", een Chi nees weekblad te Batavia, schreef o.m. dat een spoedige beslissing voor Nederland ge wenst is, maar dat het op de lange baan schuiven van een beslissing voor de republiek voordeliger zou zijn. Volgens de „Boeroek", een republikeins blad, vallen dé Nederlandse voorstellen in alle fundamentele punten samen met de inzichten der republi keinse delegatie. Er is alleen verschil van formulering. Het is thans aan de Nederlanders om hun goede wil te tonen. De „Kedaulatan Rakjat" ver klaarde dat de republikeinse' voorstellen zeer redelijk wa ren, maar dat ze ver ten ach ter bleven bij de verlangens van het volk. Als er geweld moet worden gebruikt, aldus dit blad, dan ligt de fout niet bij de republiek. De „Nieuwsgier" schreef de vorige week, dat de situatie zich thans vrij snel in ongun stige zin schijnt te ontwikke len. Te Djokja zouden berich ten ontvangen zijn, dat alle tekenen wezen op een spoedig doorstoten van de Nederlandse troepen naar het binnenland. Stengun of brandspuit. Het republikeinse persbureau „Antara" maakte melding van de volgende anecdote: Enkele Nederlanders merkten tijdens een onderhoud met de republi keinse minister van defensie, Mr Amir Sjarifoedin, kort ge leden te Batavia schertsend op, dat „de Nederlanders binnen acht dagen in Djokjakarta zou den kunnen zijn, niet met een extra-trein, doch met sten- en brenguns". Sjarifoedin ant woordde hierop: „Dan is het beter, dat U een brandspuit meeneemt". Buitenlandse interventie? In het laatst der vorige week viel het op, hoe merkwaardig kalm de toon van de republi keinse pers en radio was. Klaar blijkelijk was dit het gevolg van de vaste overtuiging, dat het buitenland zou intervenl eren, indien de gang van zaken mocht leiden tot het afbreken der onderhandelingen met alle gevolgen daarvan. Het (in het Nederlands ge redigeerde) republik. „Nieuws blad" citeerde met voldoening de Amerikaanse nota, waarin de nadruk werd gelegd op de wenselijkheid vah een vreed zame oplossing van het Indone sisch probleem en meende, dat deze „overwinning" te danken was „aan ons stand houden te genover de geweldige druk van de Nederlandse agressie, waar door bewezen is, dat de repu bliek geen eendagsvliegje is". Het blad voegde hieraan toe dat, „nu de situatie voor ons ten goede is gekeerd", het meer dan ooit zaak was om de repu blikeinse regeringspolitiek te steunen, welke zoals duidelijk is gebleken, tot een 100 pet. Merdeka van Sabang tot Me- rauke en Hollandia zal voeren. De vrijheid is verzekerd, en de houding van Amerika ten op zichte van de Indonesische kwestie is „nu wel duidelijk en door ons kan hieruit een grote morele kracht worden geput om de besprekingen met de Nederlanders voort te zetten op basis van de antwoord-nota, waarna met nadruk werd ge zegd, dat „iets daarvan afhalen zou betekenen, dat de vrijheid van het Indonesische volk niet meer volledig is". Het blad be sloot triomphantelijk met de opmerking: „Nu wij de houding van Amerika kennen, behoeven wij slechts de komende dingen af te wachten." Zoals we gisteren reeds meld den, heeft Dinsdagmiddag te Brussel een hevige brand ge woed, welke twee gebouwen in as legde, o.a. het ministerie van Onderwijs en aan 17 personen, onder wie 7 vrouwen, het leven kostte. 30 gewonden worden in 't ziekenhuis verpleegd. De autoriteiten waren ver baasd over de hevigheid van de explosie en de snelheid, waar mee het vuur om zich heen greep, daar het enige sterk brandbare materiaal onder- wijsfilms en oude Duitse Ufa- films, na de bevrijding in het ministerie opgeslagen in een vrandvrije kluis waren opge borgen. Een keten van gehelmde sol daten bracht waardevolle boe ken en schilderijen en overblijf selen van verbrande archieven in veiligheid. De brand schijnt ontstaan te zijn in de kelder van het ge bouw, waarin zich het film archief van 't ministerie be vindt. Wegens de staking der gemeentelijke bedrijven was er geen electrisch licht, waardoor een der leden van het perso neel met een lucifer licht heeft willen maken. Het aanwezige filmmateriaal vatte hierdoor vlam en 'tvuur werd in enkele ogenblikken zo hevig, dat het reeds tot de bovenste verdieping was doorgedrongen, voor het aanwezige personeel in de an dere bureaux de brand bemerk te. Daar twee liftkokers en 't trappenhuis in brand stonden, was de bovenste verdieping ge heel geblokkeerd. Het personeel vluchtte daarom het dak op, doch verscheidene werden door zulk een schrik bevangen, dat zij zich naar beneden wierpen. De brandweer was zeer spoe dig ter plaatse en wist het per soneel door middel van ladders te redden. Enkele personen, die zich in de dakgoten bevonden, konden slechts met de magirus- ladder gered worden. Op dat ogenblik was het vuur hen tot op enkele meters genaderd. Zij waren half verstikt van de rook. Het blijkt, <lat zicli in de kan toren aan de achterzijde van het ministerie vreselijke taferelen hebben afgespeeld. Een jonge vrouw, wier kleren en haren brandden, klom op het venster kozijn en liet zich van de zevende verdieping te pletter vallen. Een andere vrouw sprong gillend van angst van de vierde verdieping en stortte door een glazen dak. Nog twee andere vouwen wierpen zich in hun wanhoop uit de ra men. Nader wordt nog vernomen, dat bij de brand niet minder dan 41.000 dossiers verloren zijn ge gaan en loopt de schade in de millioenen. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 28 Juni: 10.30 u. 1.59 m„ 22.50 u. 1.47 m. Dinsdagmiddag kwamen twee vliegtuigen op het vlieg veld Ypenburg met elkaar in botsing. Het waren twee een- motorige vliegtuigen. Een der toestellen, een Tiger Moth van de Rijksluchtvaartschool, be stuurd door de 21-jarige A. N. Saaltink, werd geheel vernield. Het tweede toestel, een een- motorige Beech Airchraft, be stuurd door de 43-jarige F. ten Bos uit Bussum, werd bescha digd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Beheer niet-Duitse bezit tingen in Amerikaanse zóne. Het Ame..,:aanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het Ame rikaanse mil.'tdire bestuur in Duitsland bereid is het beheer over ongeveer 10.000 „neutrale" en geallieerde bezittingen in de Amerikaanse zone en de Ame rikaanse sector van Berlijn te staken. Het betreft eigendommen van niet-ingezetenen van Duitsland, die staatsburgers of ingezete nen zijn van leden der V. N. of van neutrale landen, met uitzondering van Spanje en Portugal. De eigenaars mogen thans zelf een beheerder aanstellen. De 15-jarige prins Hamid- Reza Pahlevi, een broer van de Sjah van Perzië, is sedert Maan dagavond niet in zijn hotel te New York teruggekeerd. Men meent te weten, dat de prins zich per „Air France" naar Parijs heeft begeven. Zijn broer heeft tegen de po litie verklaard, dat prins Ha- mid hem verlaten had om een paar kranten te kopen, doch niet is terug gekeerd. De jon gen heeft vermoedelijk 'n groot bedrag aan geld bij zich. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Prins daar is aangekomen. Birma streeft naar Dominion-status. Birmese politieke leiders stel len pogingen in het werk om met Groot-Brittannië tot een overeenkomst te komen, waar bij de Birmese Uitvoerende Raad (voorlopige regering) in een voorlopige Dominion-rege ring wordt veranderd. In Birma is men algemeen van mening, dat de machtsover dracht in Birma niet later moet geschieden dan in Voor-Indië. De nieuwe Italiaanse regering, waaraan de linksgeoriënteerde partijen geen deel nemen, moet nu het hoofd bieden aan geweld daden en bloedvergieten op Si cilië, waar een algemene staking is geproclameerd, en botsingen tussen politieke tegenstanders in andere delen van Italië. Op Si cilië werden springstoffen, auto matische wapens en handgrana ten gebruikt bij aanvallen op hoofdkwartieren van linkse par tijen. De aanvallers zouden be horen tot de roverbende van Sal- vatore Giuliano, die de Commu nisten „de oorlog" verklaard heeft. Bij deze aanvallen werden 2 personen gedood en 20 gewond. Uit Palermo komen berichten van van vele incidenten. De po litie en gendarmes zijn gemobili seerd. Het Siciliaanse vakverbond dat in hoofdzaak linksgeoriën teerd is, heeft een staking voor het gehele eiland uitgeroepen uit protest tegen de aanvallen op Corrtmunisten. Uit andere delen van Italië ko men berichten binnen van aan vallen der linksen op bijeenkom sten van rechtsen. Een afgevaar digde van de Christendémocrati- Opvoedkundige conferentie te Praag. Een internationale opvoed kundige conferentie is Dinsdag te Praag geopend. Tot voorzit ter werd een Nederlander geko zen en wel dr Reys. Aan de conferentie namen deel afgevaardigden uit Enge land, België, Denemarken, Bul garije, Nederland, Noorwegen en Zweden. Grote lcwantums dreigen verloren te gaan. Het lid der Tweede Kamer de heer Den Hartog heeft aan de minister van Landbouw ge vraagd: Is het de minister bekend, dat vooral bij de kleinere jamfabri kanten zeer grote voorraden jam aanwezig zjjn en dat mede ais gevolg van het feit, dat het pu bliek vrywel uitsluitend „merk- jam" vraagt, het gevaar bestaat, dat grote hoeveelheden jam zul len bederven, terwijl bovendien verschillende van de betrokken j fabrikanten ia financiële rooei- j Iijkheden dreigen te geraken J Indien ja, of de minister dan niet van oordeel is, dat onver- wijld maatregelen dienen te wor den genomen, welke er op ge richt zijn de bij de bedoelde fa brikanten aanwezige voorraden ten snelste te ruimen en in de consumptie te brengen, opdat geen kostbaar voedsel verloren ga en aan de moeilijkheden, waarin de fabrikanten in questie verkeren, worde te gemoet ge- komen? Franse protest-nota aan Egypte. Naar verluidt heeft de Franse ambassadeur te Cairo de Egyp tische regering een nota over handigd, waarin protest wordt aangetekend tegen „politieke verklaringen" van Abd el Krim, de vroegere leider van de Ma rokkaanse opstand, die thans in Egypte vertoeft. sche partij werd te Napels afge ranseld. Bijeenkomsten van de Uomo Qualunque (de partij van de kleine man) werden te Tarente en Ancona onderbroken, waarbij vele personen gewond werden. In Rome is een wijdvertakte neofas- cistische organisatie ontdekt. Tenslotte zijn de brandweerlieden van Rome en transportarbeiders in staking gegaan. PASSAGIERSLIJST. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Zierikzee en Tholen, ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Indrapoera" dat 8 Juni j.l. van Batavia is vertrokken en vermoedelijk 4 Juli te Rotterdam zal aanko men. De Arnhemse gemeenteraad heeft de gemeentebegroting 1947 vastgesteld met een tekort van 4 millioen gulden. Professor Ernst Reuter (Soci aal-Democraat) is tot burge meester van de stad Berlijn ge kozen. DE BILT ZEGT: Meer bewolking. Verwachting tot Donderdag avond: Droog weer met overdag meer bewolking. Meest matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Iets lagere temperatuur dan gisteren. Per K.L.M. Skymaster zijn de heren J. Schouten, lid der Tweede Kamer (rechts) en J. A. N. J. S. Bruins Slot op Schiphol uit Indië teruggekeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1