/SU LAATSTE BERICHTEN. IN "T~KORT. Tubtfvackie. l/ooe he*, die. f fraai* tcouwu* S Terry en Berry in „De Bril van Sultan Sar". Provinciale Turndag te Hoedekenskerke. Een kleine duizend turfeers en turnsters waren Zaterdag in Hoedekenskerke bijeengekomen waar zij op de weide van de heer Boogaard turndemonstra- ties. uitvoerden. In het <Jorp verzamelden de turners en turnster zich, van- waar zij onder muzikale bege leiding van het pijpereorps „Excelsior" te Goes en het mu ziekcorps „Con Amore" te Hoe dekenskerke naar het veld trok ken. Het waren de turnvereni gingen Luetor et Emergo uit .Hoedekenskerke, E.M.M. - uit Terneuzen, O.N.N. uit Bieze- linge, Voorwaarts uit Axel, O. K. K. uit Goes en Oranje Nas sau uit Vlissingen, allen aange sloten bij" het Ned. Chr. Gym- nastiekverbond, die deelnamen aan de demonstraties. Oefenin gen in allerlei variaties wer den uitgevoerd door de vereni gingen, nadat ds Hulsbergen een openingswoord had gespro ken, waarin hij er aan herin- r rde dat een jaar geleden I- ïdekenskerke nog geen turn- j vereniging bezat en thans de vréugde beleeft van provinciale turnciemonstraties op haar ter rein. De demonstraties werden gegeven op de maat van gramor foonmuziek en hoewel de oefe ningen over het algemeen goed j uitgevoerd werden kan het peil nog omhoog gebracht worden. De heer Dees, voorz. van het Zuiderdistrict van het N.C.G.V., was het echter een vreugde het slotwoord te mogen spreken op deze middag, die door onvol doende organisatie een énigs zins rommelige indruk maakte. Anti-revolutionnaire Gemeente- bestuurders. In een,Zaterdag onder leiding van de heer R. Zuidema te Goes gehouden vergadering, I werd besloten tot heroprichting j van de vroeger bestaande ■Zeeuwse Vereniging van A.R. j Gemeentebestuurders. Tot bestuursledelf werden ge kozen de heren A. I. Catsman, Aardenburg, J. M. Contant, Co- Iijnsplaat, A. A. van Eeten, Nieu- werkerk, J. L. Dregmans, Kou- dekerke, G. Krijger, Poortvliét, C. de Putter, Axel en R. Zuide ma, Goes. Door de heer J. S. Hoek te Middelburg, werd een inleiding gehouden over „De gemee.nte en het culturele leven', waarop 'een drukke bespreking volgde en waarbij verschillende punten van practische aard aan de orde kwamen. De bespreking zal in de volgende vergadering worden voortgezet. Mosselseizoen vangt aan. De export van mosselen naar Engeland en België zal 30 Juni a-s. mogen beginnen. De contingenten zullen deze week worden verdeeld en niet veeluiteenlopen van de vorige jaren. Ook naar Frankrijk zal hoogst waarschijnlijk 30 Jiini mogen worden -geëxporteerd. MIDDELBURG. Tentweek Leger des Heils. Het Leger des Heils organi seert van 5 tim 13 Juli een tentweek op het terrein aan de Zusterstraat. Deze tentweek wordt Zaterdagavond 5 Juli ge spend met een grote muziek uitvoering door het Schiedamse muziekcorps in de Oostkerk. Maandagavond komt adj. P. Helmhoudt spreken over zijn In dische jaren; Dinsdagavond wordt het lekenspel over Saul en Michal opgevoerd; in de samenkomst van Woensdag avond zullen spreken ds F. Don en ds H. Veldkamp; Donder dagavond komen de officiëren van de Zeeuwse korpsen en van Breda sprekeneen grote Anti- Dranksamenkomst is belegd op Vrijdagavond; dan wordt ook het spel ,,De Poort der Genade" of ,,'t Lichtend Kruis" opge voerd; Zaterdagavond is er be zoek van kolonel en mevr. Chr. Rönitz en Zondag 13 Juli ten slotte, wanneer het Leger des INZENDING PREDIKBEURTEN. Correspondenten en ande ren, die predikbeurten inzen den, worden verzocht de op gaven uiterlijk Woensdag te verzenden, daaT de rubriek niet meer op Zaterdag maar 's Vrfldags geplaatst zal wor den. Heils te Middelburg 58 jaar bestaat, worden diverse samen komsten belegd. VLISSINGEN. Canadese kraan voor haven. Eind Juli zal een achttons Dieselkraan, die in Canada is besteld, naar Nederland wor den verscheept. Deze kraan is bestemd voor de haven van Vlissingen. Concert Crescendo. De accordeonvereniging Cres cendo geeft hedenavond, onder leiding van haar directeur de heer M. P. Ventevogel een con cert op het Bellamypark. De gemeenteraad is bijeen geroepen tegen Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur. Het wekelijkse spreekuur van 'de Burgemeester kan Woensdag 25 Juni niet door-,, gaan dat van de Wethouder van Gemeentewerken en Volks huisvesting op Donderdag 26 Juni eveneens niet. GOES. Mulo-vergadering. Zaterdagmiddag j.I. vergader de in hotel „Centraal" te Goes de afdelingen Zeeland van de "V ereniging voor Mulo en die voor Chr. Mulo, om het schrifte lijk examen 1947 te bespreken. Geconstateerd werd, dat hét ge boden werk over 't algemeen goed geredigeerd en op het peil was, dat van Mulo-candidaten mag verwacht worden. Wel werd met - klem uitgesproken, dat nóch de opgaven nóch de waardering van het schriftelijk werk zodanig mogen worden, dat het Mulo-diploma in waarde zou dalenin de komende jaren zal vooral voor de B-candidaten niet te laag gegrepen mogen worden, opdat ze met vertrou wen in de 4é klasse van H.B.S., op de M.T.S., e.d. kunnen toe gelaten worden. Daarna vergaderde elke afde ling afzonderlijk en werden bij Chr.'Mulo verslagen uitgebracht van diverse conferenties o,a. in verband met het rapport Bolke- stein e.d. Tot bestuursleden wer den gekozen de heren J. ,.B. Fondse van Oostburg en R. A. Swamborn van Middelburg, tot voorzitter de heer H. C. van Donk te Goes. Getracht zal wor den een cursus voor Physica te openen in onze provincie voor de docenten in dit vak. De scheid dende voorzitter, de heer B. H. Ligteringen van Vlissingen ein digde, nadat hem een woord van waardering was gewijd voor z'n leiding gedurende 3 jaar, met dank aan God. Geslaagde avondvierdaagse. Woensdag, Donderdag, Vrij dag 15 en Zaterdag 20 kin, dat was het programma voor de 40 deelneemsters en deelnemers aan de avondvierdaagse. Naast de Wandelver. .Amateur", de Korfbalver. „Togo" en de Gym- nastiekver. „Volharding", na men verschillende individuele personen deel aan deze tochten, die Vrijdag in de stromende regen plaats vond. In totaal waren er 3 «itvallers, in tegen stelling met Middelburg, waar van de 151 deelnemers één de strijd moest opgeven; deson danks mag de vierdaagse zeker geslaagd heten. Deze vierdaagse was georga niseerd door "een comité,.samen gesteld uit leden vah de Ne derlandse Wandelsportbond. Aan de 3 groepen konden groepsmedailles worden uit gereikt en aan alle deelnemers- die de tochten tot een goed DE HEREN SCHOUTEN EN BRUIN SLOT TERUGGEKEERD Gistermiddag zijn de heren J. Schouten en dr Bruins Slot met het Indië-vliegtuig uit Batavia op Schiphol aangekomen. Behalve Batavia, werden be zocht Bandoeng, Semarang, Soe- rabaja, Makassar, Pale'mbang en Medan. Het voornemen ook Ambon en de Minahassa te bezoeken hebben zij wegens tijdnood moetei) opge ven. Beide heren spraken hUn grote tevredenheid uit over -de medewerking, die zij 'van alle burgerlijke en militaire autoritei ten hebben ontvangen. Zij hebben gesproken zowel met voorstan ders van hun zienswijze als uit gesproken aanhangers van de re publiek. De heer Schouten zeide bjj zijn aankomst: „We hebben veel ge zien, veel gehoord en veel ge leerd, doch onze algemene ziens wijze heeft geen wijziging onder gaan". Hij had alle lof voor het nit- nemende moreel der Nederlandse troepen en. in het bijzonder voor hun houding tegenover de bevol king. Hü fs van mening dat de inlandse bevolking, in de gebieden waar zij zich kan uiten, op duidelijke wijze te kennen geeft, dat zij het optreden van onze troepen waardeert. SOWJET-VOORSTEL INZAKE PLAN-MARSHALL AANVAARD Radio Moskou meldt, cja t de Britse ambassadeur en de Franse zaakgelastigde Molotof er van in kennis hebben ge steld, dat hun regeringen het Sowjet-voorstel, dat de bijeen komst van de grote drie ter be spreking vanhet plan van Marshall Vrijdag £e Parijs zal- beginnen, hebben aanvaard. AMERIKAANSE SENAAT OVERSTEMT VETO VAN TRUMAN. De Amerikaanse senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daarmee de Ar beidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „Closed Shop" verbiedt, aangenomen. PROTESTSTAKINGEN IN AMERIKA. In tenminste een twialftal steenkoolmijnen in de Ameri kaanse staat Alabama hebben, binnen drie uur na het aanvaar den van de arbeidswet door de senaat, de arbeiders het werk neergelegd. Volgens een vakver- enigingsfunctionnaris zijn nog meer proteststakingen te ver wachten. WEST-DUITS LAND EN MARSHALL'» PLAN. Het bericht, dat Marshall, Groot-Brittannië een vertrouwe lijke nota zou hebben gezonden, behelzende dat de economische wederopbouw van West-Duits- land de basis moet vormen van het plan voor Europa, is door een woordvoerder van 't Britse ministerie van buitenlandse za ken categorisch tegengesproken. Hij verklaarde, dat er goede reden was om te veronderstellen dat de rol van Duitsland in het plan van Marshall nóg niet was besproken door Londen en Was hington. 'einde brachten, het avondvier daagse kruis. Een tiental deelnemers van het vorige jaar kregen thans een 2 op hun toen verworven medaille. Door de harmonie „Eupho- nia" werd o.l.v. de heer P. de Rooy Zaterdagavond een con cert gegeven in dé tuin van het Schuttershof. Dit uitstekend uit gevoerde concert trok een flink aantal belangstellenden. OOSTKAPELLE. Diploma-uitreiking E.HJB.O. Vrijdag had alhier de uitrei king plaats van de diploma's en insignes van de op 7 Mei ge slaagde cursisten der Afd. Oost- kapelle der Ned. Ver. E.H.B.O. Na het welkomstwoord van de voorz., de heer Alewijnse, reikte Dr Bom de diploma's uit, waarbij hij de cursisten op het hart drukte, hët geleerde goed in de praktijk te bren gen. Dhr Vader, instructeur, spelde de insignes op de borst, na de leden op hun plicht te hebben gewezen om ieder te helpen zoveel in hun vermogen ligt. Mevr. SpreglerStaringh sprak namens de burgemeester de blijdschap uit, dat ook op Oostkapelle nu een E.H.-ploeg is, welke hun dorpsgenoten en anderen zullen kunnen helpen. De voorz. dankte Dr Bom en dhr Vader voor hun werk en reikte aan Dr P. Bom een rook- standaard uit en aan dhr Vader een fraai boekwerk. De avond werd verder in ge zellig .samenzijn doorgebracht. DOMBURG. De eerste geldinzameling voor een kerkklok heeft Zaterdag f 573 opgebracht. Die avond concerteerden het fanfaregezel schap en de beide zangvereni gingen ter ondersteuning van de collecte. ARNEMUIDEN. Eerste woningen onder de kap. In tegenwoordigheid van B. en W. en de gemeente-opzich ter dhr Neugebauer,' gingen de eerste in aanbouw, zijnde ge- meentewoningen onder de kap. In de alg. ledenvergade ring van de Vereen. Het Groe ne Kruis werd de rekening over 1S46 vastgesteld. Als bestuurs lid in.de vacature ontstaan door het vertrek van dhr E. J. Smid. werd gekozen de heer Gerritse. KOUDEKERKE. Gemeenteraad. In de raadsvergadering van Donderdag werd de nieuwe bouwverordening aan de raad gepresenteerd met de verorde ning voor zomerwoningen. Dhr de Kroo was het mgt verschil lende artikelen niet eens en vroeg opheldering. De vrager is bang voor êenheidsbouw van hogerhand opgelegd, dat het ka rakter van Walcheren zal Scha den. Dhr Flipse wil de zomer- woningbouw in de hand hou den, doo'r te bepalen, dat men niet kleiner mag bouwen dan 25 M2. en niet groter dan 50 M2. Dit werd overgenomen' en even eens, dat de onderbouw in steen moet worden uitgevoerd. Besloten Werd de vroongron- den in erfpacht te geven aan Vlissingen, die dan tevens even tuele kosten er uit vootvloeien- de te zijnen laste zal hemen. Ook werd aangenomen de ver bouw van de openbare school tot gymnastieklokaal. Een garantie zal verleend worden voor stroomlevering aan een gedeelte van de Dishoekse Keiweg en een voorschot van f 11.500 voor herstel van de wo ningen van de bouwver. „Cou- burg". De lagere landbouwschool in Middelburg zal subsidie ontvan gen. Te zijner tijd zal terrein aangelegcf worden voor zomer woningen. Op het z.g.n. „Groentje" zui len een tweetal banken ge plaatst worden. Dhr Vos vroeg naar herstel van het rijwielpad en de aanleg van waterleiding. Verder be pleitte hij de aanleg van een sportterrein; dit heeft reeds de aandacht van B. en W. Dhr Flipse zou gaarne een parkeerterrein aan de duinen zien, dat zomers noodzakelijk is en vestigde de aandacht op een daarvoor z.i. geschikt terrein. Tot slot werd nog de aandacht gevestigd op het puin enz. bij het vroegere huis van dhr Loeff. BRUINISSE. Bru 26 gezonken. Het motormosselvaartuig Bru 26 van Gebrs. de Ronde is, ge laden met mosselzaad van de Waddenzee nabij Willemstad, omdat het wegens de sterke stroom wat dicht langs de kant voer, op een onder water voor komend voorwerp, waarschijn lijk een paal gevaren. Het schip zonk onmiddellijk, doch de be manning kon zich redden. Een in de nabijheid zijnde bok tracht het schip te lichten. HAAMSTEDE. Eindles Lagere TuinbonwschooL Vrijdagmiddag werd de eind les gehouden met de leerlingen er 4de klasse, waarbij enkele leden van het schoolbestuur aanwezig waren, Ir W. "van Soest van de tuinbouwvoorlich- tingsdienst en de commissie van toezicht. De leerlingen werden door het hoofd der school, dhr Har- ting, over de vakken fruitteelt, ziektebestrijding en grondken nis ondervraagd. In een toespraak wees Ir van Soest de gediplomeerden er op, dat het diploma slechts een mijl paal betekende in. hun leven en dat ze zich nog meer in moeten spannen om zich te ontwikke len. Hierna reikte burgem. Roëll voorz. van .de comm. van toe zicht, aan de volgende leerlin gen met een kort toepasselijk woord het diploma uitG. M. de Jonge te Haamstede en L. v. Damme en Th.. Hanse Az. te Haamstede. De voorz. K. J. Dembruine fe liciteerde hen met hun succes en merkte op, dat de eerste stap op de weg naar verdere ontwik keling moest zijn lid worden van de vereniging van ou'd-leer- lingen „Pomona". Nadat een der leerlingen onder het aanbieden van een blijvend aandenken het hoofd der school had dank ge zegd voor het genoten onder wijs, nam dhr Hartog met een enkel woord afscheid van de .ge slaagden. WISSENKERKE. Niwin-comité opgericht. In deze gemeente is een N.I.- W.I.N.-comité opgericht, dat be staat -uit de volgende heren: J. J. v. d. Maas, Joh. Heusevelclt, J. K. Kramer en B. Kramer te Wissenkerke, C. Meulenberg en J. de Moor te Kamperland en A. I. Janse, J. Dingemanse en P. Kramer te Geersdjjk. De gemeenteraad alhier komt Donderdag a.s. des na middags 2 uur in openbare ver gadering bijeen. Vrijdagavond liep de „Desire", eigendom van de Wed. de Dek ker te Antwerpen; op de Oost berm van de haven te Hant- weert. Een zestal sleepboten slaagden er in het schip zonder noemenswaardige lekkage vlot te trekken. De Chr. Zangveren. „Looft den Heere" te Westkapelle zal Zater dag 5 Juli a.s. een uitstapje maken per autobus naar Ouwe- hand's Dierenpark. Diefstal in het groot. Tien militairen van het corps uitrustingstroepen uit de Oranje- Nassaukazerne te Amsterdam stonden vorige week terecht voor de Haagse Krijgsraad. Zij hadden diefstal en heling op hun geweten van 300 uniformen, 450 hemden, 450 broeken, 300 overalls, 300 paar sokken, 25 paar schoenen en tien stel rijwielbanden. Zeven verdachten kregen straffen, va riërend tussen zes maanden en een jaar en acht maanden, terwijl de drie andere er met lichtere straf afkwamen. Deze week weer een ei. Op 26 Juni zal een bon voor 1- ei worden aangewezen voor de leeftijdsgroepen A, B en C (personen van 5 jaar en ouder). Geen hogere benzineprijs. Van bevoegde zijde wordt ons desgevraagd medegedeeld, dat er in tegenstelling tot een op een vergadering van verla ders en eigen vervoerders ge dane, mededeling momenteel geen sprake is van een vóor- nemen 'om de benzineprijs te verhogen. De pianobouwer Seletzky heeft een piano met 35 toejsen' in hét octaaf gebouwd. Het in strument dient voor experimen ten en niet voor concerten. In Moskouse muziekkringen wordt er op gewezen, dat het instru ment vooral betekenis heeft voor de weergave van exotische mu ziek'. Het Duitsche- nieuwsbureau in de Amerikaanse zone, Dena, verneemt, dat Rusland voor Oc tober van dit jaar 10Q.000 Duitse krijgsgevangenen zal repatriëren. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen maakt bekend, dat generaal Orsborn voor de derde keer zal huwen én wel met de oudste dochter van Generaal Higgins van het Leger des Heils, Phillis Taylor. Uit het kantoorgebouw van de. K.L.M. te Londen zijn Zaterdag j.I. 2 koffertjes inhoudende bankbiljetten ter waarde van 4.800 dollar, gestolen. De Nationale vergadering van de Pendsjaab heeft zich uitge sproken voor verdeling van de provincie. De meer dan 10.000 arbeiders der Keulse constructiewerkplaat- 'sen, .die de vorige- week als pro test tegen de? rantsoenverlaging in staking zijn gegaan, hebben zich gisteren weer op hun werk gemeld. De vorst van Monaco, Prins Louis II herdenkt 26 Juni de dag waarop hij voor 25 jaar zijn vader Albert I opvolgde. 1200 havenarbeiders te Laro- chelle (Westkust van Frankrijk) zhn instaking gegaan. Zij eisen een productiepremie- van 10 francs per uur. Bij de wollenstoffenfabriek Blomjous te Tilburg is een wilde staking uitgebroken, die onge veer dertig personen omvat. De Poolse premier, heeft in het parlement medegedeeld, dat vijf millioen Polen zijn gevestigd in het herkregen Westelijk gebied en dat sedert Februari van vorig jaar 1.788.000 Duitsers uit dat gebied-zijn geëvacueerd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maarssen (2e pred.pl.), N. Bqusema te Zuid- Beyerland; té Leidén, H. J. van Achterberg te Holten; te Aag- tekerke, J. Theunissen te Lut- ten aan de Dedemsvaart. Aangenomen naar Bloemen- daal, J. Drost te Kapelle; naar N. en O. Niedorp, J. Appel, cand. te Wognum; naar Oranje stad op Aruba (Ned. West-In- dië), J. J. van de Wall te Kerk- Avezaath; naar Piedra Plat op Aruba, T. Hogerwaard, zen dingspredikant te Leiden. "Bedankt voor Spanbroek en Opmeer, A. F. Scholte te Wir- dum. Geref. Kerken. Beroepen te Ooltgensplaat, J W. v. Tol te Sliedrechtte. Tiel, drs H. Boswijk te Elburg; te Zaamslag, J. J. Ritsema te Gen- deren. Bedankt voor 's-Graveland, P. Warmenhoven te Reeuwijk. Geref. Gemeenten. Beroepen te H. L Ambacht, M. v. d. Ketterij, cand. te Rotter dam; te Tholen, W. de Wit, cand. te Rotterdam. Hulpprediker. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelburg is "voor de tijd, dat ds Smits in Indië verblijft tot hulpprediker benoemd cand. C. J. J. Janse te Zeist, die deze benoeming heeft aangenomen. Afscheid en intrede. Ds J. H. Kluiver, Ned. Herv. predikant te Colijnsplaat, hoopt Zondag 6 Juli "afscheid te ne men van zijn gemeente en 13 Juli intrede te doen te 's-Gra- venpolder na bevestigd te zijn door Ds Lely. Generale Synode Geref. Kerken. De Gen. Synode der Geref. Kerken zal tot alle Geref. mili tairen in Indië een persoonlijk schrijven richten. Er werden de- putaten benoemd voor de proef bundel ter verbetering van het psalmgezang, welke bundel dit jaar in druk komt, en' voor de financiële toestand der gescheur de kerken. Ds G. Lugtigheid te Zwolle werd generaal-deputaat voor de Evangelisatie, ds Th. Ruys te Lisse en ir P. Steneker te Souburg voor de Zending, ds J. Maaskant te Brussel voor de ziekenhuizen. Voorts werden be- noemetx tot curator der TheoL Hogeschool ds E. I. F. Nawijn'te Kampentot afgevaardigden naar de Oecumenische Synode dr Hoek, dr Polman, ds S. G. de Graaf en ouderling W. War- naar (voor Nederland)ouder ling C. Zwaan (voor België)mr Koster (voor Indië)ds L. Men- sink te Nordhorn (voor Bent- heim en O.-Friesland)tot de- putaat in de Centrale Raad voor Gezinszorg mr. A. J. L. van Beeck Calkoên. De betreffende deputaten werd verzocht, zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen inzake de kerkelijke positie van jle diaconale armen verzorging, in verband met de vrees, dat door Overheidsbe moeiing de diaconale verzorging zou worden aangetast. Na afdoening van nog enkele zaken werd de vergadering ge sloten. Visserij en Zondags heiliging. Kerkelijke uitspraken. Dp-Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Katwijk heeft destijds uitgesproken, dat het zes dagen Vissen in strijd is met Gods gebod tot Zondagsheili ging, daar de visserij op Zon dag geen werk van barmhartig heid en niet nodzakelijk is. De Ned. Herv. Syhode heeft daar na uitgesproken, dat zij zich wenste te onthouden van een uitspraak -over de technische kant van dit probleem, doch dat de reder, die aaitdringt op Zon- dagsarbeid, een zeer grote ver antwoordelijkheid op zich neemt Het verplaatsen van de Zon dagsrust naar andere dagen werd geen oplossing genoemd. Het Katwijjcse rapport is bestu deerd door de Ned. Herv. Ge meente en de Geref. Kerk van Vlaardingen. De Ned. Herv. kerkeraajl van die vissersplaats is echter van oordeel, dat tegen het z.g. „zes dagen vissen", ook al brengt dit mede, dat op de Zondagmiddag de vleet moet worden 'uitgezet, geen op de H. Schrift gegronde bezwaren kun nen worden uitgebracht, omdat voor de Nieuw Testamentisehe gemeente niet de stipte gebon denheid aan bepaalde „tijden" bestaat. Zij, die 5 dagen vissen, worden natuurlijk niet opge wekt 6 dagen te gaan vissen. Het doen van een half „Zater- dagavondsehot" acht men een averechtse oplossing en werkt 'it „Judaïstische geestesverhou- ding" in de hand. De Kerkeraad heeft de Generale Synode om een uitsplaak gevraagd. Wereldbond van Bijbelgenootschappen. De besprekingen van de Uni ted Bible Sopiety, welke van 18 tot 23 Juni een bijeenkomst houdt te Amersfoort, werden voortgezet. Bijna alle landen van de we reld passeerden' de revue. In Czechoslovak ij e zo. vertelde dr J. Krenek, mo derator van de Evangelische kerk der Czechische broeders is thans een Bijbelgenootschap in oprichting. Over Denemarken en Noorwegen kon een gunstiger rapport gegeven wor den. Hier kon n.l. gedurende de oorlog de bijbel of althans het Nieuwe Testament worden ge drukt. In Finland echter 'is ge durende de oorlog weer een groot tekort ontstaan. Hier ging het gehele bijbelhuis met de drukkerij verloren. Over België gaf verslag de voorzitter van het pas opge richte bijbelgenootschap, ds W. G. Thohger. Nog niet 1 pet. van de bevolking is Protestant. Voor die weinige protestanten is de verspreiding van de bijbel in het gehele land een zeer moei lijke taak. Dr Mae Boegner van F r a n kr r ij k deelde mede, dat ook in Frankrijk is besloten tot de op richting van een bijbelgenoot schap. In Zwits eland zal al het bijbelverspreiclingsw.erk wor den samengevoegd in één bij belgenootschap. Deken Mystedt van Stockholm kon mededelen, dat het Zweedse genootschap thans klaar is om actief deel te gaan nemen aan de verspreiding van de bijbel in andere landen. Iri Oostenrijk heerst een enorm bijbeltekort. De heer P.. Mahanty, rector van de theologische hogeschool te Calcutta vertelde, dat het bijbelgenootschap aldaar de zorg heeft voor de verspreiding onder 400.000.000 inwoners van het Verre Oosten. Enorm is toe name van diegenen die lezen kunnen. Op het ogenblik zijn dat er 50 tot 60 millioen, maar dit aantal gaat in de laatste jaren door het grote aantal scholen ontzaglijk vooruit. In China wordt de bijbel in groter aantallen, verspreid dan overal elders ter wereld. Vier honderd colporteurs leveren acht tot negen milioen bijbels en bijbelgedeelten per jaar aan dit volk van vierhonderd tot vijfhonderd millioen. Achtereenvolgens werden nog behandeldAfrika, Spanje, Portugal, Joegoslavië, Roeme- niëi Griekenland, Petzië, Japan en Ned.-Indië. Twee vertegenwoordigers van de Indonesische en' de Chinese kerk in Indië zijn gearriveerd. Bisschop Berggrav besloot de besprekingen van deze confe- rentiedagen. Hij zeide diep on der de indruk te zijn van al het gehoorde. Onderwijs. M.U.L.O.-examen. Voor Zeeland zal het Mulo examen te Goes in het Schut tershof worden gehouden en wel van 15 Juli (voorzitter de heer J M. Thierry van Haarlem) en van 2226 Juli (voorzitter de heer R. A. C. Rothfusz Van Am sterdam). Er zijn bijna 300 can- didaten in ons gewest. Geslaagd voor het Machi nistendiploma B, theor. ged. de heer M. J. L. de Graaff en voor 3e Stuurman de heer J. C. van de Klippe, leerlingen der de Ruij- terschool, beiden te Vlissingen. Te Amsterdam slaagden voor het examen costumière de dames M. Maat te Ellewouts- dijk en N. Ovaa te Ritthem. Voor lerares costuumnaaien en knippen mej. J. Reijnoudt te N. en St. Joosland, alle leerlin gen van de Mode Academie De Leeuw van Rees te Middelburg. 314 282% 158% 108 360 Amsterdamse Effectenbeurs SÏotkoersen op 23 Juni 1947. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 3 Ned. 1937 997,. 3—3% Ned. '38 100% 3—3% Ned. '47 997* 2% Spaarcert. 101 ■3% Amsterdam 100*/* 3%. Den Haag 100% 3% Rotterdam 100% Amsterd. Bank 142 Incasso-Bank 142% Rotterd. Bank 147% Twentsche Bank 158 Ned. Handel Mij. 132% A.K.U. 184 v. d. Bergh Jurgens Fokker Vliegtuigen 220% v. Gelder Papier 133% Leverbros Unilever 6 pref. idem 4 pref. idem NederL Ford Philips Gloeilampen 391% Dordtsche Olie 380 pref. idem 397% Kon. Olie 408 Billiton IX rubriek 332% Amsterdam Rubber 141 Deli-Batavia Rubb. 99 Oost-Java Rubber 72 Serbadjadi Rubber 70b Ver. Ind. Cult. Ond. 70b Holl.-Amerika Lijn 206% Java-China Japanl. 171 Kon. Ned. Stoomb. 174% Kon. Pakketvaart 169 Ned. Scheepv. Unie 184 Rotterd. Lloyd 186% Stoomv. Mfj. Ned. 212 H.V.A. - 236% Java Cultuur 112% Ned. Ind. Suiker Unie 121% Vorstenlanden 58% Deli Batavia Mij. 118% Deli Maatschappij 141% Senembah 130% Muller Co Ie serie 193% Wilton Fyénoord 192 p. b. Bei. Ned. 544 idem Binnenland- 238 idem Overzee 170 Dollarlening Dinsdag 24 Juni. Komkommers worden niet veel in kleine tuinen gekiveekt, de kwestie is: ze nemen nogal wat ruimte in beslag, terwijl de resultaten over het alge meen niet zo best zijn. Dak is toch echter dikwijls aan eigen schuld te wijten, men plant na melijk verkeerde soorten, soor ten die eigenlijk beter onder glas gekweekt kunnen worden, voor volle grondcultuur kunt u het best gebruik maken van de geelvruchtige soorten. Wan neer nu sterke, in potten ge kweekte planten bij een kwe ker gekocht worden, kan men hiervan nog oogsten. Heeft men een broeibak, dan zal men daar mee meer succes bereiken. Ove rigens, men moet zorgen voor een zonnige, beschutte stand plaats, vóór alles hebben ze veel warmte nodig. 997,. 100% 997i? 101 100% 101 1007* 140% 140% 144 156% 133% 184 310 226% 134% 282 157% 107% 355% 391% 383 397% 410% 336 142% 104 72 72 208% 169% 176% 166 184% 188 213 233 115 123 58 119% 144% 132 163% ex 194% 545 239 171 vertrokkenBritse sleepboot Cervia naar Plymouthm.s, Nieuwaal naar Antwerpen; m.s. Rottum naar Antwerpenm.s. Jorgen Claus naar Genua. Ge- pass. naar Antwerpens.s. Swee- linck van Rotterdam; s.s. Leegh- water, idem; m.s. Progres van Huli; s-s. Limburg van Londen; s.s. Randfontein van Genuam.s. Oleum naar Gent; m.s. Levelan- de en Hast I van de Middelland se Zee. Gepass. van Antwerpen m.s. Maraat V naar Huil; m.s. Zeehond naar Oslo; m.s. Zeeland naar Cardiff; s.s. Salland naar Amsterdam; m.s. Cronenburgh naar Rotterdamm.s. Duurswold. naar zee; m.s. Weltevreden naar Kopenhagen; s.s. Helder naar Cuba. 23 Juni: Te Vlissingen aange komen; m.s. Geziena van Hull- Van Vlissingen vertrokken; m.s. Jantje Eppiena naar Kopenha gen sib. Jacobus naar Dor drecht. Gepass. van Antwerpen m.s. Fiducia naar Londen. NEDERL: PASSAGIERS SCHEPEN. Amsteikerk, West Afrika— A'dam, 21/6 van Las Palmas. Bantam, BataviaR'dam, 21/6 pass. Gibraltar. Gaasterkerkf SydneyR'dam, pass. 23/6 Gibraltar. Jaarstroom, A'damWest Afrika, - pass. 21/6 Finisterre. Joh. de Witt, A'damBatavia, 22/6 van Sabang. Joh. van Oldenbarnevelt, Ba- coradi. taviaA'dam, pass.22/6 Mini- coy. Maaskerk, R'damWest Afri ka, 22/6 te Tacoradi Sloterdijk, R'damBatavia, pass. 22/6 Quessant. Tjimenteng, R'damBatavia, 22/6 te Aden. Zuiderkruis, naar Batavia. 21/6 van Suez Zie pag. 4 van dit blad. (Ingez. med.) Dammen. De damwedstrijd Zaterdag 21 Juni te Yerseke gehouden voor het provinciaal kampioenschap had de volgende uitslag: M. F. de Jongede Smet 20; J. BlomStraobanjj Sr. 11 Strooband JrAnderson 11. Wedstrijdleider was dhr Goed- bloed. Burgemeester A. C. Wil- lemsen opende de wedstrijd en prees de activiteit der Yersekse damqlub. Wat brengt de radio 101% 101% SCHEEPV AARTBERICHTEN. 2} Juni: Te Vlissingen aange komen m.s. Aldouit zee naar Antwerpen; m.s. Jantje Eppiena van Antwerpen; sleepboot Jaco bus van Zeebrugge; m.s. Nieuwaal van Boulogne. Van Vlissingen vertrokkenm.s. Ri sico naar Antwerpen; m.s. Mi- zar naar Stockholm; m.s. Delta naar Londen. Gepass. naar Ant werpen: m.s. Hebe Nobel' uit zee; s.s. Grebbestroom van Rot terdam. Gepass. van Antwer pen: m.s. Reiger naar zee; m.s. Ida naar. Kopenhagen; m.s. Ra pid naar Hamburgm.s. Bali naar Oslo; s.s. Boskoop naar Amsterdam; m.s. Vrede naar Dublin. 22 Juni: 'Te Vlissingen aange komen m.s. Rottum van. Lon den; Deens m.s. Jorgen Claus van Kopenhagen. Van Vlissingen 23.30 Richard Tauber. Woensdag JJ5 Juni. HILVERSUM I, 301,5 M.: 8.00 Nieuws; Symphonie; 10.00 Mor genwijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 Pianorecital; 12.00 Vaude villeorkest; 13.15 Voor 't Platte land; 13.20 Sextet; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Sextet; 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Accordeonorkest; 17.30 Volksherstelpraatje; 17.45 Orgel spel; 18.20 Volksdansorkest; 18.30 Nederl. .Strijdkr.; 19.00 Hand1 vest der V.N. 19.45 Bijbellezen; 20.00 Nieuws; 20.15 Don Juan; '21.15 Hoorspel II; 22.00 Metro poleorkest; 22.45 Geestelijk le ven; 23.15 Lichte muziek. HILVERSUM H, 218 415 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Koor; 8.30 Morgenklanken f 9.00 Voor jonge zieken; 9.50 A'palachia; 10.30 Morgendienst, -ds P. de Looze, Herv. pred. te Hilversum; 11.00 Zangprpgr.; 11.30 Quintet; 12.15 Sangh en spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Scala-sextet; 14,00 Garde-' muziek; 14.30 Reportage Chr. Geref. M.V. Bondsdag; 15.45 Or gelspel; 16.15 Meisjeskoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.30 Hawaiiklanken; 17.45 Rijk over zee; 18.00 Land en tuinbouw; 18.15 Gram.; 18.20 Vacantietrips; 18.30 Volksuniversiteit; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Act. ge luid; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.30 B.B.C.-orkest; 22.45 Over denking; 23.00 Mandolinata; „Oi Ai!" had de man al bo ven op de berg geroepen, (,de steen!" Zo snel zijn bepen hem kon den dragen kwam hij aanren nen. De grootvizier was in middels ook bij zijn mannen aangekomen. „Wat is er?" vroeg hij. „Heer, deze beren hebben met de gruwelijke Sirdar de 5teen van onze onderaardse gang weggewenteld. Zij zijn naar binnen gegaan!". Een ogenblik stond Joessoef na te denken. Toen kwam er een duivelse grijns over zijn gezicht. „Zij hebben zichzelf schaak mat gezet", mompelde hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3