let Parlement Vlissingen zal zijn bevrijders eren. in de afgelopen week. Vaststellen Ouderdomsuitkering. Ver. voor Ziefcenhuisverpleymg vergaderde. ifirdislri&üli! jiersapperafuar. Landwachter heulde een arrestant af. l)z> ^eufjd uati }aw/iig4e> HöUtofecwtdu 1 (Van onze Parle mentsredacteur). Drie ministers hebben verleden week op bepaalde punten het loodje moeten leggen in de Twee de Kamer. De eerste was mi n i s t e r Neher, die in het wetsontwerp- Toewijzing onroerend goed ten. behoeve van de Wederopbouw de bevoegdheid kreeg, vergoeding wegens onteigening niet in baar geld, doch in onroerend goed te doen plaats hebben. In dit wets ontwerp kwam een bepaling voor, dat een onroerende zaak, eigen dom van een gemeente, slechts toegewezen kan worden, indien B. cn W. zich daarmee verenigen. De heer Ten Hagen, krachtig ge steund door de heer Algera (A.R.t bepleitte, dat de raad In plaats van B. en W. hier behoort op te treden, omdat dit het krachtens de gemeentewet aan gewezen orgaan is voor beslissin gen over gemeente-eigendommen. Minister Neher wilde hier niet aan, omdat hij meende, dat de ge meenteraden minder besluitvaar dig zouden zijn. Zelfs wilde hij er nog niet aan, nadat op voorstel van de heer Algera het amende ment-Ten Hagen (Arb.) over de le zaak was aangevuld met de cc ipromisbepaling, dat de Raad zij bevoegdheid aan B. en W., geheel overeenkomstig de ge meentewet, kan overdragen. De minister moest'echter het onder spit delven: met 67 tegen 5 stem men werd het amendement aan genomen. De tweede minister, die kenne lijk teleurgesteld "de vergadering yerliet was Prof Lieftinck. Hij wilde gezellig met de Tweede Kamer samen een spaarkous jjreien. Deze kous heette: wets ontwerp tot instelling van een Nationale Spaarraad en het uit geven van RijksspaarbrievenHet was met deze kous wat eigen aardig, want zij bestond uit twee stukken. De voet was er voor ge breid, aldus minister Lieftinck, om het spaargeld te stoppen, dat zou binnenkomen door de propa- ganda-actie van de Nationale Spaarraad. Deze zou moeten die nen ter stimulering en coördine ring van de particuliere initia tieven op dit terrein. Er was echter maar één kamerlid, nL.de heer Hofstra (Arb.), die namens zijn fractie graag met de minis-, ter wilde samenbreien. De heer Lucas (K.V.P.) had er geen be zwaar tegen, dat deze kousevoet werd gebreid, doch uitermate en thousiast was hij niet. De andere sprekers, n.l. de heren Verkerk (A.R.), Krol en Schmal (C.H.), Bierema (Vrijh.) en Hoogcarspel (Comm.) wilden echter niet mee- breien en waren voortdurend be zig,-'s ministers breisel af te trekken. De motieven van de eer ste vier waren vrijwel gelijk. Met de minister waren zij van oor deel, dat er gespaard moet wor den, wil Nederland er weer eni germate bovenop komen. Doch dat (jit zou moeten geschieden onder leiding van een ambtelijk apparaat (de heer Schmal sprak zelfs van een ambtelijke wolf in schaapskleren), .wat het bureau van de spaarraad toch zal wor- Yden, achtten zij uit den boze. De lieer Hoogcarspel (Comm.) had andere motieven: de arbeiders kunnen, wegens hun lage lonen, niét sparen. Propaganda is dus overbodig! De bovenste helft van de kous wa§ van gans andere stof. De mi nister. wilde nl. de mogelijkheid openen tot het uitgeven van Rijksspaarbrieven. Nu was ook de heer Lucas niet van zins, met de minister mee te breien. Hij vpnd het wél goed, dat dit stuk van de kous eens zou worden ge breid, m.a.w'., hij keurde het prin cipe van deze spaarbrieven wel goed, maar omdat de minister zelf had verklaard, voorlopig nog niet aan het uitgeven van deze brieven te denken, wilde hij bij amendement ip de wet de bepa ling opgenomen zien, dat de arti kelen over de spaarbrieven pas in werking zouden treden op een nader, bij afzonderlijke wet te be palen, tijdstip. De oorzaak van dit amendement moet naar onze mening worden gezocht in het feit, dat minister Lieftinck de twee onderwerpen: nationale spaarraad en uitgifte van spaar brieven, in één wet wilde regelen. Nu' maakte het immers Stellig de indruk, alsof deze Rijksspaarbrie ven van te voren reeds bedoeld werdén als het middel, dat door gehele kous af te breien, de ka mer besliste anders: het amende- ment-Lijgas (K.V.P.) werd aan genomen met 44 tegen 27 stem men. Minister Lieftinck was zicht baar teleurgesteld, maar achtte toch het overgebleven deel der kous nog belangrijk genoeg. De wet zelve werd aangenomen met 45 tegen 26 stemmen (tegen stemden A.R., C.H., S.G.P. en Communisten). En daarmee was de kous af, al was het in de ogen van de minister nu niet meer dan een sok met een rafelrandje. De derde minister, die, on danks zijn spitsvondigheid, met de kous op de kop - huiswaarts moest keren, was Minister van Maarseveen. Men kent het befaamde arrest van de bij- bijzondere raad van cassatie van 17 Februari 1947, waarbij is be slist, dat Duitsers, die zich aan bepaalde oorlogsmisdrijven heb ben schuldig gemaakt, niet op grond van de bestaande Neder landse strafwetgeving^ kunnen worden veroordeeld. Hét spreekt vanzelf, dat zowel de minister van Justitie als de Tweede Ka mer en van deze laatste in het bijzonder de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht, als het ware met elkaar wedijverden, om deze, het rechtsgevoel aller minst bevredigende, lacune te vullen. Was men het over het doel volkomen eens, ten aanzien van de delictsomschrijving was dit allerminst het gevaL De mi nister kwam met een omschrij ving, die bepaaldelijk aansloot bij de bestaande Nederlandse gewo ne en bijzondere strafwetgeving. De Vaste Commissie kwam ech ter met een amendement, waarbij aangehaakt werd bij.de omschrij ving in het Handvest, behorende bij de, Overeenkomst van Londen van 8 Augustus 1945. Dit komt dus neer op een incorporeren in de Nederlandse wetgeving van regelen van het Internationaal recht. Minister van Maarseveen had vele juridische bezwaren, die echter de Vaste Commissie niet konden overtuigen. De voorzitter der Commissie gaf een zeer ge- documenteeerde uiteenzetting van de motieven, daarbij onder steund door de andere leden der commissie. Alras bleek, dat wel mr Donker sprak, doch dat hij feitelijk de spreekbuis was van de Bijzondere Raad van Cassatie zelf. Het slot van het lied was, dat de minister de gehele Kamer te genover zich vond: het amende ment werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals trouwens de wet zelfi gebruikt bij zijn propaganda- actie. De minister kon nog zo verklaren, dat dit niet het geval was en er nog zo voor pleiten, de Een monument op het Oranjebolwerk. Vlis- singse bevolking tone haar dankbaarheid. In de vroege morgen van 1 November 1944 landden op het bolwerk 'bij de Oranjemolen de eerste geallieerde soldaten, die kwamen om Vlissingen te be vrijden! Zij behoorden tot bet 4de lan dings-commando der geallïëer- de legers. Hét geheel uit vrijwilligers samengestelde Commando be stond behalve uit. Engelsen en Schotten uit een vrij groot aan- tal Fransen, die uit het Franse ondergrondse verzet afkomstig waren." Het had, voor het in Vlis singen landde, reeds zijn sporen verdiend. O.a. had het de lan dingen op de Lofodden en bij Dieppe uitgevoerd, die ons nog goed in het geheugen liggen. Ook aan de landing in Norman- dië had het deelgenomen. De leden van dit Commando, aan wie wij in de eerste plaats onze bevrijding hebben te dan ken, zouden een monument op gericht willen zien ter nage dachtenis van hun vele kame- radèn, die in de oorlog gebleven z\jn. De Commandant, Luite- nant-Kolonel Dawson, heeft in November 1946 aan het Ge meentebestuur aangeboden een model in brons voor een stand beeld van een commando-sol daat, welk standbeeld de leden van het nu ontbonden Comman do geplaatst "wensen te zien op de plaats op hét bolwerk, waar zij voet aan wal hebben gezet. Verwacht wordt," dat velen van de officieren en soldaten van het Commando bij de onthul ling tegenjvoordig zullen willen zijn. Het gemeentebestuur heeft gemeend" dat de inwoners van Vlissingen het als een eer zul len beschouwen, dat het 4de Commando, dat op zoveel .ver schillende plaatsen wapenfeiten heeft verricht, juist in Vlissingen het gedenkteken wil zien verrijzen, dat een ere teken voor zijn 'gesneuvelden moet zijn en de herinnering aan dit Commando moet leven dig houden. Vlissingen zal dank baar de gelegenheid aangrijpen hét Commando de eer te bewijz- zen, die het toekomt. Intussen is om tot een goé de uitvoering van het monu ment te komen, geld nodig, veel geld zelfs. Het door de leden van het Commando zelf bijeen gebrachte bedrag, al is het op zichzelf beschouwd niet gering, zal bij lange na niet voldoende zijn. Onder voorzitterschap van burgem. Mr B. Kolff heeft zich een Comité uit alle bevolkings groepen gevormd, dat de ver zien in des étalage van Boek handel D'huy in de Badhuis straat. Vanavond komt de bond van Buurtverenigingen bijeen, om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen van het „plan de campagne". Ongetwijfeld zullen velen zich bij deze gelegenheid de vraag stellen: „In wat voor toestand zou ik mij bevinden, indien duizen den en duizenden jonge vrijwil ligers uit Engeland en Frank rijk zich niet bereid hadden ver klaard de landingscommando's te vormen en daardoor een on misbare voorwaarde te schep pen voor het slagen van die lan dingsoperaties, die de bevrij ding van Nederland en van Europa met zich gebracht hebben. Wie deze vraag zich heeft gesteld, zal vol bereidvaardig heid een geldelijk offer brengen 'dat het mogelijk maakt-dit mo nument op te richten. Vlissingen wil h et .gedenkteken door het nageslacht beschouwd zien als een tastbaar bewijs van zijn dankbaarheid aan hen, die aan Vlissingen de waarheid en het recht, in één woord de vrijheid hebben teruggegeven. Het werkcomité is als volgt samengesteld: W. Poppe, Weth. van onderwijs, voorz.j. Lou- werse, secr.A. Lokke, penn.; ir A. de Regt, Ch. de Priester, P. Wanst en H. J. Smits, léden. Hoe worden eigen inkomsten berekend? Zoals bekend, is het bedrag 'der uitkering, die straks genoten kan worden, krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, afhanke lijk van de grootte der eigen in komsten. Minister Drees heeft voor de berekening van deze in komsten thans een regeling gepu bliceerd. Niet als inkomsten worden aangemerktonderhoudsbijdra gen van kinderen enz. op grond van wettelijke alimentatiever plichting; bijdragen van kerke lijke of particuliere "instellingen van weldadigheid; overheidssteun indien bij de berekening van deze steun rekening is gehouden met de uitkering krachtens de Nood wet Ouderdomsvoorziening; de kinderbijslag. Alle overige inkomsten wor den meegeteld. Inkomsten in na- tura worden door de Raad van Arbeid op geldswaarde geschat. Inkomsten uit vermogen wor den berekend op de grondslag der lijfrentewaarde op 85-j. leeftijd. De lijfrente wordt geschat op 6 pCt van het zuiver vermogen van een gehuwde man en op 8 pCt van het vermogen van een onge huwdpersoon. De waarde van een eigen huis wordt steeds geschat op f 3333,33 voor een gehuwd eigenaar-bewo ner en f 2500.voor een onge huwde, in gemeenten le klas. In andere klassen liggen deze be dragen uiteraard lager. Een andere beschikking bevat regelen voor de commissies van onderzoek. De voorzitter is bij voorkeur de burgemeester of een wethouder. De taak der com missie is, de Raad van Arbeid van advies te dienen over toekenning weigering, herziening of intrek king der uitkeringen. Het college van B. en W. moet toezicht hou den op deze gemeentelijke com missies. Ned. jeugd helpt Duitse Jeugdherbergen, Nederlandse en Britse jeugd groepen zullen een bijdrage le veren aan het herstel der Duit se jeugdherbergen, zo is offi cieel medegedeeld. Namens de internationale federatie van jeugdherbergen vertoeft thans haar secretaris Meilink te Ham burg teneinde de uitzending te regelen van dertig Engelse en Nederlandse jongemannen, die hun vacantiedagen zullen op offeren, teneinde mede, te hel pen aan de bouw van een jeugd herberg te Eppendorf. De Ne derlandse helpers zullen onder de zorgen van het Rode Kruis vallen en persoonlijk de kosten van hun uitzending dragen. Men- hoopt, dat andere groepen hiin voorbeeld zullen volgen wanneer de eerste haar werk tijd van veertien, dagen voltooid heeft. krijgen. Kit Comité zal in de komende Weken een beroep doen op de vrijgevigheid van de Vlis- singse bevolking. Het model-standbeeld zal in verschillende winkels met de de Spaarraad zou moeten worden jwlag van het Commando ten toongesteld worden, zodat een ieder zich een denkbeeld van bet op te richten monument kan vormen. Voorlopig kan men het De ver. voor Ziekenhuisverple- ging in Z.- en N.-Beveland hield Zaterdag j.L té Goes ondeb voor zitterschap van de heer Mr Dr Mes, haar alg. vergadering. De secretaris-penningmeester de heer A. de Lange bracht het jaarverslag uit. Ook deze stelde voorop, dat het de taak van het Bestuur en van de federatie van verenigingen voor Ziekenhuisverpleging is, met kracht op te komen voor de belangen van vereniging en leden. Er mag en er moet zo nodig op gewezen worden, dat Verenigingen als deze. uit het particulier initiatief ontstaan, zegenrijk werk hebben verricht en nog altijd verrichten én een stuk gezonde volkskracht ver tegenwoordigen. Spr. deelde verder mede, dat het aantal leden per 31 Dec. 1946 bedroeg 34.243, waarvan 32.100 betalend zijn. Het, aantal verplicht ver zekerden, dat bij de vereniging was herverzekerd, voor wat zie- kenhuisverpléging aangaat, be- dere fondsen bijeen wil zien te!droeg 26.057.-Het aantal leden, FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 11) T-i Radeloos van angst holt ze naast haar voort. De Lekka is eindeloos, eindeloos. „Moeder, waar gaan we' heen?" In het hoofd van Krijntje Ko lenbrander herhalen zich woor den, tienmaal, twintigmaal, woorden die ze niet uitspreken kan. „Ik weet het niet, ik weet het niet, ik weet het piet." Er is een gedachte, die, zich vastzet in haar doorlopen en niet stilstaan, geen ogenblik stilstaan. Doorlopen en dit kind meenemen, ,dit- kind, dat van haar is. Maar Jannigje houdt het niet- meer uit, zë staat stil en schreeuwt met gierende schreeu wen het donker in. t Het brengt.Krijntje plotseling tot bezinning, ze houdt hijgend aaar vaart in en kijkt verwezen teer op het kind. Hun ogen zien in. eikander, lezelfde ogen zijn het; Wijd en frijs en angstig. Ze trekt Jannigje wild. naar tich toe, haar stem spreekt kort! en hijgend, een hand ligt tegen het hart. „Stil maar, kind, stil jij maar. We zullen wel naar huis gaan. We zullen wel naar huis gaan, kom jij maar Jannigje loopt dicht tegen haar aan, klein en ellendig. Ze moe ten twee maal stil staan, omdat Krijntje geen adem krijgen kan. Maar in de nacht, als. Jannigje van moeheid in slaap gevallen is cp de zolder, keert voor Krijntje de "angst. De ontzaglijke, onuitspreke lijke angst. „Morgen laat ik haar wegha len. Staan de woorden daar ge schreven voor haar op de bed- steewand? Waarom is het kind zo blij ge weest, dat ze lezen leerde? Haar verstand wordt vreemd helder. Wat kan ze doen tegen Kolenbrander? Ze kan niets doen, ze zullen komen en haar meenemen, zoalk ze vele dingen uit dit huis hebben meegeno men. Ze'zullen'haar opsluiten en dat in een ziekenhuis werd op genomen, bedroeg 1171 en dat der verplicht verzekerden 1012. Het aantal ziekenhuisopnamen was zó hoog, dat het opnamen- percentage van de A-verzeke ring dat van alle vorige jaren overtrof. Hierdoor en door de stijging van de verpleegprijjzen in de ziekenhuizen waren de uit gaven belangrijk hoger dan het kind zal alleen zijn. Het zwart van de nacht sluit zich om haar heen als een ge vangenis. Ze moet weg, nu da delijk, ze moet weg. Maar ze loopt immers al buiten en het kind' loopt aan haar hand. De wind jaagt achter haar aan en het'wateg klotst: onstuimig, lik-, kend. Verder, Verder, voort in deze nacht, het kind is immers bij haar. Het kind laat haar niet al leen, het kind laat haar immers nooit alleen. Voort in deze vreselijke nacht, niet terug meer, nooit terug meer. Ze komt tot zichzelf en snakt naar adem. Een vreselijke be nauwdheid komt over haar. Haar handen duwen tegen de bedstee- wand. Eri is iets dat ze wegduwen moet, verder en verder van zich af. Die handen verslappen, ze vallen krachteloos neer op het bed. Haar rechterarm valt over Kolenbranders schouder. Ais Kolenbrander de volgende morgen wakker wordt, schrikt hjj. Het is voor het. eerst sinds jaren, dat hij schrikt. Een kwartier later staan er vier mensen voor de bedstede: Kolenbrander, Leentje en Garri- gie en een dokter." De dokter buigt zich over Krijjjtjé heen, heel lang. Niemand ziet, dat Jannigje de vorig jaar. De uitkeringen moes ten per 1 Jan. 1947 worden verhoogd, waardoor ook de con tributie móest worden gewij zigd. De collectieve Sanatorium verzekering trad per l'Jan. '46 in werking. Reeds werd in 1946 aan 19 patiënten, die in een Sanatorium of San.-afd. van een ziekenhuis moesten worden op genomen, uitkering toegekend. Na het afsluiten van het boek jaar werd weer een belangrijke maatregel uitgevaardigd. Per 17 Febr. 1947 kregen de vrij willig verzekerden bij een zie kenfonds evenals de verplicht verzekerden recht op 42 dagen ziekenhuisverpleging 3e klas, waarvoor o.a. hun premie werd verhoogd. In vele plaatsen gaf dit aanleiding tot moeilijkheden, maar het Alg. Ziekenfonds her verzekerde hier zijn vrijwillig verzekerden bij de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Het per centage der leden, dat tot nu toe hedankt heeft, is ver be neden de raming gebleven en is in sommige gemeenten al heel gering. Zeer velen blijven lid om zeker te zijn van een langduriger uitkering 3e klas of omdat z"vi 2e klas verpleging prefereren. Met de beste wen sen voor de toekomst van de vereniging besloot spr. zijn ver slag. De aftredende bestuursleden, de heren S. Balkende te Wol- keukenkamer binnenkomt Ze blijft staan bij de deur en kijkt naar de vier mensen" bij de bed stede. Ze spert in angst de mond wijd open. Nóu gaat het gebeuren, nou halen ze haar moeder weg. De dokter richt zich langzaam op: „Ja, zé is gestorven, een hart verlamming". Het gezicht van Jannigje Ko lenbrander krijgt een vale tint, het suist in haar oren, een zwart gordijn trekt langs haar ogen.' Ze wankelt tegen de muur en steekt een arm uit. Maar een ra zende drift brengt haar weer tot bezinning. In een schim ziet ze het stille gezicht van haar moe der in de .bedstede. Ze denkt nog „Nou ga ik hem doodslaan, nou ga ik hem doodslaan". Dan springt ze op haar vader af als een dier op zijn prooi. Haar magere vuisten beuken op zijn rug? op zijn armen: „Dat heb jij gedaan, jij, jij, jij Een arm slingert haar ver van zich af, een hand wil haar slaan, maar ze zakt neer op de grond. Er is ergens een diepe afgrond, waar ze geruisloos- in wegglijdt. De dag, dat Krijntje Kolen brander, begraven wordf, is een druilerige regendag. Neel en Teun zijn gekomen en zitten om de tafel in de keukenkamer. Ko lenbrander loopt doelloos heen en weer, zijn gezicht is rood. en SS-er preekte in Herv. Kerk van Hurwenen. Enkele weken geleden heeft de in kamp te Vuren gedetineerde S.S.-er Haveman, een vroegere predikant, in de Ned. Herv. nood kerk van Hurwenen (Bommeler- waard) gepreekt in plaats van zijn broer de plaatselijke predi kant, ds J. Th. Haveman. De S.S.- er trad de kerk binnén onder toe zicht van een gewapende bewa ker, die tijdens de dienst bij de kansel bleef staan. Zijn tekst was Wie zonder zonden is, werpe de eeste steen......" Hoewel de kerkeraad toestem ming had verleend, was het kerk volk zeerontstemd over deze gang van zaken. Lastige vraag. Velen hebben de bedoeling van enkele vragen op de Volkstel lingsformulieren niet begrepen. Achter de vraag in welke be trekking zijn stonden tot het hoofd van het gezin, antwoord den verscheiden vrouwen: heel goed, gaat wel, beroerd slecht Het scheelde maar een komma. Op het postkantoor te Zundert vervoegde zich een vrouw voor het bétalen van inkomstenbelasting. Ze leg de 't aanslagbiljet en een bedrag van f 16.50 voor het loket neer, onder mede deling, dat ze de belasting maar in haar geheel zou vol doen. De kantoorhouder, die het aanslagbiljet bekeek en het te betalen bedrag zag, dacht, dat de. vrouw een grapje maakte. Hü zei daar om, dat ze een beetje dieper in haar beurs moest tasten, als „ze de belasting ineens wilde voldoen. De vrouw, zich nergens- 'van bewust, zette grote ogen op en be weerde, dat ze f 16.50 had neergelegd, wat volgens haar voldoende was. Gezien de ernst waarmee ze sprak, liet de afnbtenaar de gedachte aan 'n grap varen en legde de vrouw uit, dat ze niet f 16,50 maar... f1650 moest betalen Toen de juistheid hiervan tot de vrouw was doorge drongen, schrok ze hier zo hevig van, dat ze flauw viel en met water moest worden bijgebracht. Wat zo'n komma al niet doen kan faartsdijk, A. J. van Liere te Kapelle en J. Vader te Krab- bendijke werden herkozen, ter wijl in de vacature-P. C. Schip pers te Kortgene werd gekozen de beer Z. C. Salomé, aldaar. Tot lid van de controle-commis sie (vac.-B. Voskuijl) werd ge kozen de heer J. 'P. vanWel te Kloetinge, De uitkeringen werden be paald op dezelfde bedragen als is vastgesteld op 14 Dec. 1946. Alleen werd de uitkering van de collectieve Sanatorium-ver zekering gewijzigd in f 1.50 per dag voor onbeperkten tijd (met ingang van een nader te bepalen datum), terwijl de gelegenheid zal worden opengesteld om zich individueel te verzekeren tegen een Sarii-uitkering van f 3.- per dag voor onbepaalde "tijd tegen een lage contributie. De wachttijd werd van zes op drie maanden teruggebracht. Het Bestuur ontving machti ging om indien dit nodig mocht 'blijken, van het reservefonds een afzonderlijke stichting te maken. Mocht hiervoor wijzi ging van Statuten of huish. reglement noodzakelijk zijn, dan zal een' buitengewone alg. ver gadering worden belegd. Besloten werd met ingang van een nog nader vast te stellen datum over te gaan tot het in stellen van een aanvullende 3e klas verzekering voor hen, die bij een ziekenfonds verplicht of vrijwillig verzekerd zijn. De uit kering vangt aan op de 43-ste dag van de ziekenhuisverpleging en loopt tot en met de 100-ste dag. Zodra dit mogelijk blijkt, kan deze termijn worden ver lengd. Ook is hieraan een aan vullende Saiiatorium-verzeke- ring verbonden (vanaf de eerste dag van de opname) ad fl.50 Eer dag. De contributie werd epaald op 4 cent per week voor personen van 16 jaar en ouder en. 1 cent p. w. voor de San.-verz. De voorzitter deelde mede, dat het Bestuur over weegt een soortgelijke aanvul lende verzekering ook mogelijk te maken voor de leden van de vëreniging, die niet bij een zie kenfonds verzekerd zjjn. bezweet, zijn kleine waterige ogen kijken langsJannigje heen, die zich tegen het raam aandrukt. Neel staat langzaam op, ze komt naar Jannigje toe en trekt haar naast zich op een stoel: „Kom maar bij me zitten, kind, je mag best huilen". Maar ze zit stijf en strak op de stoel naast Neel. Ze voelt alleen een weldadige warmte, die van Need uitgaat en löom door haar heen trekt. De bedie naar ter begrafenis komt de keukenkamer in „Is er iemand, die de dode nog wenst te zien?" Twee wijde grijze ogen zien naar hem op, zijn stem veran dert daar van. Het is misschien voor beteerst op een vreemde begrafenis, dat hij werkelijk be-- wogen is. „Wil jij je moeder nog zien, kleine meid?" Ze schudt langzaam van nee, de lippen op elkaar en kijkt recht voor zich uit. De uren gaan voorbij als een vreselijke droom; als ze terug komen door de druilende regen en weer zitten in de keukenka mer, trekt haar gezicht wit weg. Ze ligt opeens tegen Neel aan' er. Neel streelt over haar hoofd. Ze voelt nog vaag dat iemand haar naar boven draagt en in bed legt, waar ze dadelijk in slaapt. (Wordt vervolgd.) Minister Gieleu geeft nadere toelichting. Minister Gielen staat geenszins onsympathiek tegenover de ge dachte aan de /.nieuwe" pers de beschikking over bepaalde appa- raturen te geven. Hij zal bevor deren, dat herdistribütie van de bestaande apparatuur in een aparte wet wordt geregeld. Zijn aanvankelijke bezwaren van grondwettelijke aard tegen het in 1 wetsontwerp verwerkte amendement Burger zijn door de nieuwe redactie weggenomen. Herdistributie van apparatuur kan zich volgens de minister niet uitstrekken over bladen, die. niet in ernstige mate" hebben gecol laboreerd. De minister is niet voornemens de betrokkeh wets artikelen toe te passen tegen on dernemingen, die thans 'n cou rant uitgeven, tenzij zij de maat regelen der perszuivering frustre ren. De perszuiveringscommissie beschikt over voldoende gegevens om na te gaan welke bedrijven voor de onteigeningsprocedure in aanmerking komen. Zeker is, volgens de minister, dat bij onteigening behalve de ge taxeerde waarde van gebouwen en apparatuur ook bedrijfsschade moet worden uitgekeerd. Het staat te bezien of de prijs die de „nieuwe" of 'getroffen bladen be. talen moeten, hun financiële draagkracht niet te hoven zal gaan. De minister meent niet dat het op de weg der overheid ligt op staatskosten deze apparatuur aan bepaalde bladen te beschik king te stellen. Dit alles deelt de minister me de in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eer ste Kamer over de noodvoorzie ning perswezen. Bieten-rooien. Te Groningen heeft 'een groot aantal boeren terecht gestaan/ I omdat zij in October 1946 voor het. rooien van de bieten een hoger tarief hadden betaald, I dan door de Stichting 'voor de 1 Landbouw was vastgesteld. Zi.j zaten echter in een dwang positie, ómdat voor dat tari f geen arbeiders, die in de i-\- brieken veel meer konden ver diénen, waren te krijgen. De boeren stonden voor de keus: de bieten in de grond te laten zitten of tegen de fabrie ken op te bieden. Zë kozen het iaatste. zodat de bieten uit de grond kwamen, maar met het gevolg, dat de betrokken boe ren gestraft werden met boeten zelfs tot f 500 het geval. Ieder gevoelt, dat het op ein ze wijze niet kan doorgaan, daar we anders dit zullen bele-' ven, dat straks de bieten, onze grote suikerproducenten, in de grond blijven zitten. Er zullen dus maatregelen genomen moeten worden, dat óf de arbeiders ook inderdaad voor de vastgestelde lonen gaan werken, óf dat de Overheid werkkrachten beschikbaar stelt om de bieten te rooien. Een lastig geval. Maar aJe de overheid leiding wil geven er. a zegt dan zal zij ook b moeti i zeggen enc en d (In de vorige flits, was in het laatste gedeelte sprake van de Stichting van de Arbeid. Nu geldt wat daar gezegd werd ook van deze Stichting, maar hier was toch bedoeld de Stich ting van de Landbouw.) Te Londen heerst gebrek aan aardappelen, dat naar schatting tot het eind van deze week zal duren. Bijzonder Gerechtshof Middelburg. Bonte rij van landwachters en S.S.ers. Een N.S.K.K.-man. De eerste, zaak was die tegen ae 20-jarige landarbeider Jan W. Rottier te Borssele, die in Mei '44 tot de N.S.S.K.K. jïas toegetreden. Hij kwam uit een N.S.B.-gezinna een oplei ding te Vilvoorde had hij in D'land o.m. benzine voor de vliegvelden gereden. De proc.-fisc. eiste één jaar voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en onder werping aan het toezicht S.T.P.D. Het jaar dient te wor den doorgebracht in het jeugd huis te Hansweert! Tegen dat laatste maakte mr Kuijpers be- .zwaar. Landwachter paste nazi methoden toe. De25-jarige Albert B. Schoonackers, kleerma ker te Middelburg, was van Jan.- Sept. '44 landwachter geweest, eerst te Zwolle, daarna te M'burg. Iri Juni 1944 had hij te M'burg het persoonsbewijs van zekere H. Harting gecon troleerd en hem overgebracht naar de Landwachtkazerne in de Koepoortstraat. In Juli '44 bewaakte hij een inbeslaggeno- men radiotoestel aan de Pas- poortstfaat te Souburg; in Aug. '44 arresteerde hij te Aarden- burg de onderduiker A. Hups- man, die hij naar M'burg over bracht en tenslotte aan de Frontführer van de O.T. over leverde. In Oct. '44 is hjj nog toegetreden tot de Waffen S.S. Harting, als getuige gehoord, verklaarde,- medegenomen te zijn naar de landwachtkazerne en daar gedurende drie uren te zijn afgebeuld door Bierens, cömm. landw. en besch. Zij pasten de nazi-methodes toe als „vallen, opslaan" en hij kreeg een em mer water over zich heen. Dat laatste wérd door Schoon ackers toegegeven. Bierens had hem gezegd, de arrestant „af te •knijpen", hoewel hij niet pre cies wist, welke methoden hij mocht toepassen. De proc.-fisc, achtte zijn op treden tegen Harting meer dan ergerlijk. Het blijkt ook, dat hij bij Kesteren tegen de geallieer den heeft gevochten, al beweert besch. niet gescho.ten te heb ben. „Hij zal de vijand alleen verwijtend in het oog gekeken hebben", aldus de proc.-fisc. De eis -was 15 jaar gev.straf ,met aftrek, Mr Kuipers wees op de N.S.B.- sieer, waarin besch. had ver keerd in het gezin. Naar zijn mening is .de geestelijke ontwik keling van deze besch. zeer ge remd en hij stelde de vraag, of een psychiatrisch rapport van deze besch. niet noodzakelijk is. Hij vroeg uiterste clementie. Nog niet van verkeerde daden overtuigd. Marinus Schipper, 56 jaar en bakker te Driewegen (Terneuzen) hals als hulpland- wachter patrouille gelopen bij Terneuzen en deelgenomen aan een razzia op onderduikers te AxeL Hij. was lid der N.S.B. en van alle mogelijke nevenorgani saties. De proc.-fisc. noemde besch. een sluw man, die nu nog niet van zijn verkeerde daden is overtuigd. Hij eisto een gev.straf van 9 jaar met aftrek. Mr Kuipers vond deze eis veel te hoogz.i. is het geval zeef on schuldig, daar hij slechts 1920 uren heeft gepatrouilleerd en misschien even bij de bioscoop te Axel op onderduikers heeft staan wachten. Een karakterise ring van de Landwacht door de verd. ontlokte de proc.-fisc. de opmerking: „Het lijkt wel een propaganda voor de landwacht!" Lid O.T.,' om meer tej verdienen. De 26-jarige Middelburgse landarbeider A b r a h am L'iehtenda^ was in 1942 tot de Org. Todt toegetreden; in 1944 was hij bewaker geweest in het O.T. strafkamp te Sou burg. De reden van toetreding tot de O.T. was: meer verdie nen. Wat de bewaking betreft: dit bleek nogal mee te vallen; besch. was aangesteld ter bewa king van materiaal en enige malen verplicht geworden de gevangenen naar het werk te brengen. De proc.-fisc. eiste een gev. straf van 3 jaar en 8 maanden gev.straf met aftrek. Mr P. C. Adriaanse was ver dediger. Slachtoffer propaganda. Arij Verpoort e, een 33-jarige Terneuzense chauffeur, was reeds in 1941 tot de Waf fen S.S. toegetreden. De eis was „5 jaar gev.straf met aftrek. Mr P. C. Adriaanse was van mening, dat besch. een willig slachtoffer van de propaganda is geworden, doordat hü het in materieel opzicht zeer slecht had. Landstorhier dacht goed Nederlander te zijn. Een landstormer .was de 22- jarige P i e t e r v. As, los werkman te Zierikzee. Hij was in 1941 toegetreden. Hij gaf zich het air een zeer goed Nederlan der te zijn, wat de pres. hem deed verzoeken op te houden met zijn praatjes en zijn leu gens. Zo beweerde hij b.v. niet te Weten, dat er öp een plaats, waar hü zelf was, razzia's wer den gehouden, Hü had ook dienst gedaan bij de D. Reichs- bahn. De proc.-fiscè noemde besch. een fanatiek N.S.B.'er en eiste een gev.straf van 1 jaar met aftrek. Mr P, C. Adriaanse wees op de jeugdige leeftijd van besch. en verzocht clementie. Een ondergedoken landwachter. De laatste zaak was die -tegen de 24-jarige vrachtrijder J o - h a n Fr. B. V i n k uit Hulst, die in Juni 1943 tot de Landwacht Nederland was toe getreden. Hij was ook bij een militaire instantie in D'land werkzaam geweest. Op het laatst'der bezetting was hij nog in Wolvega ondergedoken. Hiermede rekening houdend eiste de proc.-fisc. een gev.straf van 3 'A jaar met aftrek. Mr Kurtz was verdediger. Uitspraken. Daar het Hof tot 8 Augustus a.s. met vacantie gaat, deed het in de middagzitting uitspraak in bovenvermelde zaken: J. W. Rottier: 1 jaar voorw., proeftijd 3 jaar, onder toezichtstelling S.T.P.D. A. B. Schoonackers: IC jaar gev.straf met aftrek se dert 1 Aug. 45 en verlof tot in stellen beroep in cassatie. M. Schipp.er: 6 jaar gev.straf ijiet -aftrek sedert 10 April '45 en ontz. rechten voor het leven. A. L i c h t e n d a g2'A j: gev. straf met aftrek-sedert 30 April 1945. A. Verpoorte: 5 jaar gev. strhf met aftrek sedert 5 Mei 1945. P. v. As: 5 jaar gev. straf met aftrek sedert 15 Mei 1945 en ontz. rechten voor 15 jaar. J. F. B. V i n k3 jaar gev. straf met aftrek sedert 16 Mei 1945. Een lumineuze inval. Een inwoner van een Twent se gemeente, juist getrouwd, kreeg het in deze tijd eigenaar dige idee om een eigen huis te willen bewonen met zijn echt genote. Hü adverteerde en liep naar het huisvestingsbureau, maar iedereen lachte om zijn optimisme. Waar zouden ze vandaan moeten komen, de hui zen in deze woningnood. Maar het echtpaar, vinding rijk, kreeg een lumineuze inval. In een plaatselijk blad ver scheen een advertentie, waarin een jong Canadees officier met echtgenote een woning zoekt. De post bezorgde maar even dertig brieven....

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2