Ned. Regering vraagt onmiddellijke en gehele aanvaarding der nota. Scheepsramp te Vlissingen. WAAR HET OMGAAT. Het rapport over Koning Leopold. Onenigheid in militaire stafcommissie. Sowjet-Unie toont zich toegeeflijk. Grete fascistisck v organisatie ontdekt. Zeven leden der bemanning verdrenken. Slowakije aan de beurt? Zaad en vrucht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 24 juni m: Aide-memoire der Ned. Regering. Zonder aanvaarding samenspreking onmogelijk. Laatste waarschuwing aan de Republiek. Toenemend® republikeinse militaire activiteit. Snel handelen eerste vereiste. Resolutie Nat. Comité „Handhaving Rijkseenheid". Sleepboot kapseisde. Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 53, Tel. 168; Middelburg, Rou- ïansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wat thans in Indië gebeurt staat niet op zichzelf. De com munistische, revolutionnaire be weging is maar niet zo uit de lucht komen vallen. Daar is een lange tijd van voorbereiding aan vooraf gegaan. Reeds in Juni 1927, dus juist 20 jaar geleden, werden te Lei den en Den Haag, huiszoekin gen gedaan bij Indische studen ten, die niet zonder reden ver dacht werden, van communis tische agitatie. Onder hen, die zich toen in de bijzondere be langstelling Van de politie moch ten verheugen, en bij wie aller lei bezwarend materiaal in be slag werd genomen, was ook Mohammed Hatta, thans een van de leidende figuren in de republiek. In diezelfde maand werd ook het stoffelijk overschot van ge- i. raai Van Heutz ter aarde be steld. In verband daarmede hielden toen de communisten te Am sterdam een protestvergadering. Het communistische Kamer lid L. de Visser zei daar: „Deze bloedhond was de intieme vriend van dien anderen chris- telijken volksheld: „Olie-Colijn". Een andere spreker, Adoel Bachar, een Indonesiër, spoor de openlijk tot revolutie aan. Na dien hebben we gebeur tenissen gehad als met „De Zeven Provinciën", die door socialisten en communisten als om strijd werden toegejuicht. Zo is het revolutie-zaqfl, dat thans tot ontwikkeling is geko men, reeds jarenlang gestrooid. En.nu is dit het ongelukkige. De regering, inplaats van deze verderfelijke communis tische beweging met wortel en tak uit te roeien en contact te zoeken met hen, die op een ordelijke wijze de ontwikkeling en vrijmaking van Indië be ogen, laat de rustige onderda nen» die onder de terreur van de republiek gebukt gaan aan hun lot over, terwijl zij de communistisch-revolutionnaire groep officieel erkent en met haar op voet van gelijkheid Onderhandeld. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e jaargang No. 675 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAJKELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 12.32 u., onder 0.54 u. Eerste kwartier 13.25 u. Hoogwater te Vlissiiigen. Woensdag 25 Jun:i 7.17 u. 1.85 m., 19.35 u. 1.58 m. Dr van Mook heeft gister de volgende aide-memoire overhandigd aan de Republikeinse ^^Nederlandse regering wenst aan de regering van de Republiek te bevestigen, dat zij de" bedenkingen vervat in de nota van de Commissie-Generaal van 21 Juni deelt. Zij wil, zoekende naar wat verenigt en niet naar wat scheidt, thans niet treden in wat slechts zou neerkomen op een herhaling van de bedenkingen die de Commissie-Generaal heeft geop perd tegen de nota van de Republikeinse delegatie van 7 Juni. In de bezwaren die van de zijde van Oost-Indonesië en West-Borneo zijn geopperd, waarvan zij de ernst inziet, wil zij thans evenmin treden. Zij wenst nogmaals te doen uitkomen dat zij bij voortduring bezield is met de hoop, dat zij er in zal slagen met de Republiek evenals met Oost-Indonesië en West-Borneo reeds het geval is, langs vreedzame weg een schikking uit te werken op de grondslag der overeenkomst van Linggadjati, welke schikking de natuurlijke aspiraties van dë inwoners der Republiek recht doet wedervaren en die tezelfdertijd de vrijwillig over eengekomen associatie tusschen de volken van Nederland en Indonesië verwezenlijkt. Het Socialistische blad „Le Peuple" bracht commentaar op het rapport over de houding van de Koning. Het blad noemt het rapport eenzijdig van karakter. Het rap port vormt, aldus „Le Peuple", een pleidooi voor de Koning het geen niet te verwonderen valt aangezien de leden der commissie van onderzoek door de Koning persoonlijk zijn aangewezen. „Le Peuple" beschuldigt de commissie er van deze bescheiden dusdanig verwerkt te hebben, dat •zij een zo gunstig mogelijk licht op de figuur van de koning wer pen. Het blad stelt verder in het licht, dat, ondanks de conclusie van het rapport, in de bijgevoeg de documenten tot uitdrukking komt, dat, in tegenstelling.' met hetgeen de rechtskundigen ver klaren, de leden der regering dui delijk aan Koning Leopold te ver staan hebben gegeven, dat zijn beslissingen in strijd waren met de grondwet, dat hij van plan was met andere ministers onder voogdijschap van de vijand te re geren, dat hij de overtuiging toe gedaan was, dat de oorlog voor de geallieerden was verloren en van oordeel was geen verbinte nissen tegenover de geallieerden meer te hebben. Volgens „Le Peuple" zouden de documenten de juistheid van de door het parlement genomen be slissing met betrekking tot de Koning bevestigen. Het blad be sluit met er op te wijzen, dat' iedere nieuwe agitatie over de koningskwestie ,in België geen ander effect kan hebben dan de belangen van het land, en jn de eerste, plaats die van het koning schap en de dynastie, t^ schaden Juist daarom is zij zo teleur gesteld door de nota van dB Republikeinse delegatie van 7 Juni. Harerzijds op 27 Mei in volkomen goede trouw voor stellen geforinuleerd hebbende, gericht op verwezenlijking van een gezonde en voor Indonesië zowel als voor Nederland vruchtbare staatsvorm, voorstel len wier redelijkheid ook voor onpartijdige derden duidelijk is, wil zij te dezer plaatse, op dat blijkbaar bij de regering der Republiek nog bestaand misverstand worde opgeheven, doen uitkomen dat deze voor stellen volkomen recht doen wedervaren aan de grondge dachten van de overeenkomst van Linggadjati. Waar ook de regering der Republiek de beginselen van Linggadjati aanvaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gerust gemoed treden in de voorstel len die in de nota van de Com missie-Generaal van 27 Mei zijn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe een herhaald en drin gend beroep op de regering der Republiek, rekening houdend friet de mogelijkheid dat deze niet volldedig heeft beseft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoogste betekenis is. In het sterk besef harer verantwoor delijkheid voor het opheffen van een onhoudbare toestand, wil zij harerzijds gaarne zo ver als mogelijk is binnen de grenzen die een deugdelijke constructie zowel van de Indo nesische federatie als van de Nederlands-Indische Unie- stel- De Sowjet-leden van de mili- taire-stafeommissie der V.N, /.iju Zaterdag uit de vergadering der commissie gelopen, uit protest tegen liet in bespreking nemen van bepaalde vragen, die kolonel Hogdson van Australië in de Vei ligheidsraad naar voren had ge bracht. De Sowjets waren van me ning, dat de vragen niet be antwoord hoefden te worden, aangezien zij niet door de raad in zijn geheel werden gesteld. In bedoelde vragen werd ver zocht opheldering te verschaf fen over bepaalde punten in het rapport van de militaire staf commissie. De antwoorden werden door de vier overige vertegenwoor digers zonder goedkeuring der Sowjet-Unie naar de. veilig heidsraad gezonden. Dit nieuws werd bekend, na dat de Raad officieel een aan tal artikelen van het rapport der commissie, waarover in de commissie eensgezindheid be stond, had goedgekeurd. Gromyko verklaarde later te genover journalisten, dat het weglopen der Sowjet-vertegen- woordlgers niet een boycot van de bijeenkomsten der commissie betekende. Het incident is niet ernstig en heeft geen invloed op het toekomstige werk der com missie. len, daarbij met betrekking tot het alles beheersend vraagstuk van het Centrale gezag in In donesië gedurende de over gangstijd, nog het volgende doen uitkomen. Het is gewenst goed uiteen te houden wat di rect noodzakelijk is enerzijds en wat na verdere voorberei ding zou kunnen tot standko- men anderzijds. In verband hiermede zou een federale raad als door de Commissie-Generaal voorgesteld aanstonds kunnen worden ingesteld, mede om te voorzien in een gemeenschap pelijke Nederlands-Indonesische leiding bij de oplossing der ac tuele en dringende financiële en economische vraagstukken. In hoeverre een verdere her vorming der Indische regering voor de overgangstijd wenselijk en' bereikbaar is, zal aan de or de komen wanneer de voorbe-. reiding der wettelijke maatre gelen ter hand wordt genomen, die artikel 15 der overeenkomst van Linggadjati heeft voorge schreven. Op bepaalde bewoor dingen staat de Nederlandse re gering niet. Zij meent echter, mede op grond van het over leg, dat haar organen hebben gepleegd met Oost-Indonesië en West-Borneo, en na de boven gegeven toelichting, de rege ring der Republiek nadrukke lijk te mogen uitnodigen de voorstellen van 27 Mei alsnog te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad als door de Com- nlissie-Generaal Voorgesteld, sa men te roepen om aan de voor bereiding en wat verder ge schieden moet leiding te ge ven." Aan Nederlandse zijde 4 doden en 12 gewonden te betreuren. Republikeinse delegatie tot concessies bereid. De Nederlandse militaire woordvoerder heeft in het mili tair weekoverzicht bekend ge maakt, dat aan Nederlandse zij de 4 doden en 12 gewonden te betreuren zijn. In Medan valt over de ge hele linie een toenemende repu blikeinse activiteit waar te ne men. De watertoevoer is thans, na vier maanden onderhande len, door de republikeinen her steld. In de noordelijke sector worden de Nedèrl. patrouilles aanhoudend van over de de marcatielijn beschoten, terwijl tevens infiltraties plaats had den. In dè Oostelijke sector werd een aanval op een Neder landse patrouille gedaan door een gewapende bende. Vernielingen door republi keinse benden nemen toe. Padang biedt hetzelfde beeld. Bij de hervatting van de besprekingen over de politie- overeenkomst werd opnieuw geen overeenstemming bereikt wegens de verregaande republi keinse eisen ten aanzien van de rechtspraak en de bevoegdhe den. In de sector van Batavia, ten Zuiden van Tangeran, had een langdurig vuurgevecht met republikeinse benden plaats, terwijl in Semarang voortdurend in alle sectoren aan de stellin gen werd gebouwd. Deze week zijn uit Soerabaja 12 beschietingen op Nederland se patrouilles en posten gemeld. Op Bali houdt de terreur tegen de Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom wer den- enige moorden gemeld. Republikeinse bij Sjahrir. autoriteiten •Zondagmorgen is met toe stemming vande; Nederlandse autoriteiten een republikeins vliegtuig op Kemajoran geland. Onder de pasagiers bevonden zich o.m. Amir Sjarifoeddin, Mohammèd Roem en een aantal republikeinse partijleiders en autoriteiten. Na de besprekin gen ten huize van Sjahrir, keer de een gedeelte van het gezel schap naar Djokja terug om verslag uit te brengen. Sjarifoeddin verklaarde te genover Aneta „mogelijk komeu wij morgen (Maandag) weer naar Batavia". Verder zeide hij, dat de besluiten, op de vergade ring bij Sjahrir genomen, bin dend zullen zijn, doch hij deelde niet mede, welke besluiten ge nomen waren. Roem zeide, dat de politieke sfeer in Djokja rus tig genoemd mag worde Maandagmorgen heeft de C.G. een brief qntvangen van Sjahrir als voorzitter van de Indonesi sche delegatie,, waarin op ver schillende punten een nadere toe lichting werd gegeven, zoals de G.G. verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de repu blikeinse delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen in de Nederlandse nota behou dens toestemming van de republi keinse regering. De kwestie van èén gemeen schappelijke gendarmerie, waar over de opvattingen zozeer uit een blijken te lopen, zou een onderwerp van nadere bespre king dienen uit te maken! Nog kan worden gemeld, dat na de kabinetszitting in. Nederland tussen Den Haag en Batavia een zeer intensief telegrafisch contact onderhouden wordt. Als enige van de belangrijk ste grondgedachten noemt de Regering: a. Het Indonesisch nationa lisme moet in zijn verschillende schakering volle vrijheid tot ontplooiing krijgen en zich in een eigen Indonesisch federa tief staatsverband ontwikke len. b. Nederland en Indonesië moeten in beider belang en in het belang van de internatio nale samenleving, duurzaam een gemeenschappelijk staats verband behouden. c. Om te komen tot de toe komstige staatkundige ver houdingen is uit te gaan van de geldende wettelijke en be staande feitelijke' verhoudin gen. d. Zowel Oost-Indonesië en Borneo als de Republiek moe- tenin hun eigen waarde Wor den erkend opdat zij in het nieuwe staatsbestel op de voet ener waarachtige federatie de plaats kunnen verwerven die hun toekomt en die zij verlan gen. e. De fundamentele rechten en vrijheden moetén ten be hoeve van alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers worden gewaarborgd. f. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië meet op voldoende machtsmiddelen steunen. Hun omvang zal dus kunnen wer den aangepast aan de mate waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn. g. Onverwijld dient in het belang van Indonesië en Ne derland en van de wereld-eco nomie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand worden genomen op basis van bedrijfs- en rechts zekerheid. Degrelle ite Madrid? Naar „Le Peuple" uit goede bron verneemt, zou Degrelle, de vroegere leider van Rex, zich sedert enige tijd te Madrid be vinden. Hij zou daar een villa in de buitenwijk bewonen, het z.g. „Blauwe Huis". Falangisten zouden geregeld de wacht be trekken voor het huis van De grelle en deze laatste dikwijls gebruik maken van een offici ële auto, om in gezelschap van generaal Munez Grande (bevel hebber van de blauwe divisie) Fernandeze Cuesta en Serrano Suner uit te gaan. Complot in Slowakije? Het communistische Engelse blad „Daily Worker" meldt uit Praag, dat „een complot, dat zeer veel gelijkenis vertoont met de fascistische samenzwering in Hongarije" de achtergrond vormt van de huidige politieke situatie in Slowakije. Na een grondig onderzoek van I tien dagen heeft de commissie, die onlangs door de Tsjechische en Slowaakse partijen is ge vormd, ontdekt, dat de wettige democratische partij in Slowa kije een fascistische sehaduw- organisatie gemaseerd heeft".. Tornado in Nebraska. Ten westen van het plaatsje Loomie in Nebraska (V.S.) heeft een tornado gewoed, die, naar men verwacht, 50 personen het leven zal hebben gekost. De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna 114 Meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zijn verdronken. In het zaken kwartier van de stad staan don derden huizen onder water. Ofschoon de Sowjetrussische Bevin heeft ook in het Lagerhuis regering momenteel nog niet be- verklaard, dat hjj niet van plan nnViilrf „ham ïnlïnkblMrrAw V.a4.ma4 t.1» 1 lJ 1.j schikt over inlichtingen betref fende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de V.S., en betreffende de maat regelen, die door de Britse en Franse regeringen tijdens de af gelopen besprekingen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sowjetrussische regering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van buitenlandse zaken. De Sowjetrussische regering is van mening, dat een dergelijke conferentie op 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vinden. In diplomatieke kringen te Lon den wordt als eerste reactie ge wezen op de verzoeningsgezinde toon van het Russische antwoord op het plan-Marshall. Het Sowjet-voornemen om Mö- lotoff naar Parijs te zenden vormt wel een groot contrast met de geruchten, die de vorige week de ronde deden, dat de Sowjet- Unie de uitnodiging van Bevin en Bidault slecht^ zou willen aan- vaorden als de bijeenkomst der ministers te Praag, zou worden gehouden en Wysjinsky de Sow jet-Unie zou mogen vertegen woordigen. Men acht echter te Londen alle moeilijkheden nog niet van de baan. Bjj de tenuitvoerlegging van het plan-Marshall is snel heid een der eerste vereisten en Zuivering in Hongarije. De Hongaarse minister van justitie, Ris, heeft in een rede verklaard, dat het ministerie van buitenlandse zaken grondig gezuiverd dient te worden om een „werkelijk Hongaarse bui tenlandse politiek in overeen stemming met de Sovjet-Unie mogelijk te maken. Ris achtte het een fout, dat men het vorige jaar ook het stemrecht had gegeven aan „de vjjanden der democratieën". Naar het Britse blad „The Times" meldt, is in Italië een fascistische organisatie met 300.000 leden ontdekt, die zich ten doel had gesteld de verering van de duce te bevorderen, zich te wreken op de „verraders van het fascisme", het huidige poli tieke en civiele leven van het land te saboteren en zelf aan de macht te komen. Aftreden van G.G. en Dr van Mook geëist. Het nationaal comité Handha ving Rijkseenheid heeft een reso lutie gericht tot de minister-pre sident. In deze resolutie wordt be toogd, dat de gevoerde politiek ten opzichte van Indië steeds verder is afgegleden en dat men thans voor een afgrond is komen te staan. Twéé millioen personen op Ja va en Madoera, aldus de resolu tie, zijn in het laaiste half jaar aan honger bezweken. De com munistische tendenz in de leiding der republiek is sterk toegeno men. Hiervoor stelt het Comité zo wel de republiek als dé Indische en Nederlands-Indische regering verantwoordelijk. Het Comité eist het aftreden van de C.G. en de luitenant gouverneur-gene raal en een definitief breken met de republiek als verdragspartij. Het Comité veroordeelt hét in roepen van buitenlandse goede diensten of bemiddeling en ver langt ten slotte wijziging van be leid, benoeming van mannen op de verantwoordelijke posten „die allereerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven zonder aan de eer van het Ko ninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen". De resolutie concludeert baar doel tenslotte in het volgende de sideratum: In vernieuwde vorm een Ko ninkrijk der Nederlanden, in hechte rijksverbondenheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksgezag, dat zelf-regering ook van de ge bieden overzee op zodanige wijze waarborgt, dat aan de aldaar le vende werkelijke nationale ver langens naar politieke zelfstan digheid ten, volle recht weder vaart en de onderdanen des rijks aldaar in veiligheid kunnen leven. Groep Stern in Italië dreigt. Een belangrijk woordvoerder van de Joodse verzetsgroep Stern, een 26-jarige Jood uit de Balkan heeft verklaard, dat de groep Stern de Britse ambassa deur te Rome, die bij de aanval van dë Irgoen op de Britse am bassade niet aanwezig vyas, zal laten boeten, zodra rijn optre den hun tegenstaat. Tevens deel de deze woordvoerder mee, dat de Italiaanse sectie vah de groep Stern het plan heeft 4 of 5 Britse politiemannen te doden, die in Italië een onderzoek instellen inzake de onlangs verzonden brief bommen. DE SLACHTOFFERS: De bij de scheepsramp om gekomen slachtoffers zijn: R. W.. D. Davey, kapitein; P. Wedlock, eerste machinist; Ch. Saumaux, stoker; P. Tau- ner, matroos; H. Ceily, kok; de tweede machinist; en de Belgische zéeloods Camille Lafére uit Ostende, De Engelse sleepboot Fair Play II is Zondagmiddag op de reede van Vlissingen, slepende Finse S.S. Kuurtanes bjj het inkorten van de tros gekapseisd. Zeven van de elf opvarenden kwamen hierbij om het leven. Talloze wandelaars waren Zon dagmiddag getuige van de onder gang van de Engelse sleepboot Fair Play II, die het Finse S.S. Kuurtanes sleepte en in afwach ting van de Goliath die assisten- tentie zou verlenen aan het transport van het schip dat, be stemd voor sloop, naar Antwer pen moest worden gesleept door een manoeuvre is omgeslagep. Vermoedelijk heeft de kapitein va* het korte oponthoud gebruik trachten te maken om de tros te korten, waarbij de sleepboot achteruit trok en waarschijnlijk tengevolge van de sterke stroom is gekapseisd. Naast de Goliath die reeds on derweg was schoot ogenblikkelijk de Bruinvis van het Nederlandse Loedwezen toe om reddingspo gingen in het werk te stellen. Deze slaagde erin een tweetal mannen, die zich aan het snel zinkende schip vastklemden, op te pikken, juist voor de „Fair Play II" geheel in de golven ver dween. De „Goliath" pikte nog de stuurman van de vergane sleep boot op, en een bootje van het Belgisch loodswezen, dat zich eveneens terstond naar de plaats van de ramp had gespoed, een matroos. Vier overlevenden konden dus in Vlissingen aan wal worden ge bracht. Op last van dokter Detmar werden de overlevenden naar het St. Joseph Ziekenhuis gebracht. De namen der overlevenden zijn: John Ellam. uit Bristol, stuur man; David Zwin uit Ballow Tur- nest, stoker; Demnis Beasant en Fortunato Polidano de scheeps jongen, afkomstig uit Alexan- drië; zij bevinden zich in goede welstand; In het ziekenhuis vertelde de stuurman, dat zes leden der be manning, w.o. de kapitein, ver dronken zijn. De kapitein alsmede de Belgische loods Camille Lafère een in Vlissingen bekende figuur, is de onderhandelingen vast te laten lopen op een tactiek inzake procedure-aangelegenheden, die tot uitstel leidt. Geen Europeanen? De bekende medewerker van de New York Herald Tribune, Walter Lippman schrijft naar aanleiding van het plan Marshall o.m. „Zolang Bevin en Bidault hun blikken eerst naar Washington richten waar het Europese aan gelegenheden betreft, handelen z(j niet als Europeanen. Het fantastisch, dat er nog geen gemeenschappelijke politiek is van Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Nederland en België t.o.v. Duitsland en het Ruhr-gebied, hetgeen bijna zeker te Wijten is aan het teveel concenereren op Washington.- De rede van Marshall in de universiteit te Harvard is naar mpn mening bedoeld om deze val se betrekkingen tussen de Euro pese landen onderling en hun be trekkingen met de V.S. te wijzi gen. De bedoeling van Marshall is, dat de Europese landen onder ling het met elkaar eens moeten worden l.p.v. dat rij trachten leder voor zich een overeenkomst met de V.S. te bereiken. Wij kun nen noch willen Europa bestu ren". Lippman waarschuwt voor „een overmatige inmenging in de bin nenlandse Europese aangelegen heden", waarvoor hij^ als „con creet voorbeeld" de overeen komst met Griekenland aanhaalt. „De Griekse verwikkeling", aldus Lippman, „illustreert volkomen de noodzakelijkheid voor een grondige verandering van onze politiek, die door Marshall's rede wordt gekenmerkt. De V.S. kunnen Europa alleen helpen, indien Europa zelf dë meeste moeite doet om zich er bovenop te werken". en de roerganger moeten ter stond met 't zinkende schip in de diepte zijn verzonken. Het Finse schip is des n&'chts naar Antwerpen gesleept door de sleepboot „Goliath". Op de plaats van het ongeluk is een lichtboei- gelegd. (Een technische storing maak te het ons onmogelijk dit bericht reeds gisteren te publiceren). Marshall over Pan- Amerikaans militaire samenwerking. Marshall, heeft de commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden gewaarschuwd, dat de Zuid- en Midden-Amerikaanse landen „ergens anders" hulp zou den zoeken, indien het congres Truman's plan voor bevoorrading met* en standaardisatie van wa pens van het westelijk halfrond zou verwerpen. Marshall wees -et op, dat de militaire samenwerking roet de Zuid- en Midden-Amerikaanse landen tjjdens de oorlog bemoei lijkt werd, doordat verschillende van deze landen hun leger door Duitsland of andere Europese landen hadden laten trainen en bevoorraden. Engels vliegtuig neer gestort. Zaterdagmorgen omstreeks half 10 is bij Delzendorp onder de gemeente Gemert een vlieg tuig van, de R.A.F. neergestort en totaal uit elkaar geslagen. Voor zover men heeft kunnen vaststellen werd het toestel al leen bemand door den „staf sergeant" Peter Hickson, die, onherkenbaar verminkt, aan de hand van zijn papieren geïdenti ficeerd kon worden. Rusland wees Japanse capitulatie aanbiedingen af. Kolonel Fellers, voormalig militair secretaris van Generaal Mac Arthur, geallieerd opper bevelhebber in het Verre Oos ten, heeft in een artikel in het te Washington verschijnende tijdschrift Foreign *1 Service" verklaard, dat de Sowjet-Unie gedurende de zes maanden, die aan de Japanse capitulatie voor af gingen, herhaaldelijk aanbie dingen van capitulatie via haar heeft tegengehouden. Fellere zegt, dat hij deze inlichting uit Japanse bron heeft gekregen. De Sowjets deden 'deze aanbie dingen teniet door „exorbitante eisen",, omdat zij zich een „over heersende positie" in het na oorlogse Verre (Dosten wilde scheppen, aldus Fellers. In het Roergebied wordt de voedseltoestand weer kritieker. De komende week zal er geen vlees, groente of vet verstrekt worden. -Voor de viswinkels verdringen zich thans jong en oud, om hun rantsoen te verkrijgen. Het blad van Tsjecho-Slowaak- se communistische partij „Rucje Pravo", heeft de democratische (Katholieke) partij in Slowakije, welke aldaar de meerderheids partij is, ervan beschuldigd, dat zij leden van de vroegere separa tistische Slowaakse beweging en volgelingen van terechtgestelde verraders onder haar leiders telt. Het blad verklaarde, dat de ge hele Democratische partij in han den is van volgelingen van Hinkla (de Slowaakse fascisten leider) en Tiso, die wegens ver raad is terechtgesteld. Aanvoer van walvistraan. Geen verbetering vetpositie. De grote aanvoer van traan door de „Willem Barendsz" zal geen-verhoging van het zeep- of boterrantsoen tengevolge hebben, aldus verklaarde ir L. de Waal van de Ned. Mij voor de Walvis vaart gisteren voor de leden der „Havenvereniging Rotterdam", aangezien de Regering thans der besparing van deviezen zoveel minder vet in het buitenland aan koopt. Het meegebrachte walvisvlees wordt, zoals bekend, thans door een grote firma ingeblikt en zal straks bonvrij worden1 verkocht. De traansmaak is er geheel af, aldus kon ir De Waal proefonder vindelijk verklaren. Het houtverbruik voor woningbouw. In November van het vorig jaar moest het houtverbruik bij de bouw van woningen drastisch worden beperkt, tér vervanging van het zeer schaar se hout past -men andera con structies toe. o.m. in beton of holle baksteen. Gezien de moeilijkheden, die déze constructies bij de bouw van kleine blokken medebren gen en de daardoor optredende verhoging der bouwkosten, stond reeds te voren vast, dat zo spoedig mogelijk een gun stiger oplossing gevonden dien de te worden. _De houtpositie laat zich thans iets gunstiger „aanzien en daarom is nu be paald, dat v voor woningen, die in groepen van milder dan 10 stuks worden aanbesteed de minimum hoeveelheid* hout per woning, die vorig jaar was voorgeschreven met 2 kub. me ter kon worden verhoogd. On danks deze verruiming zijn de toegemeten hoeveelheden ech ter nog veel geringer dan voor deoorlog bij de woningbouw werden verbruikt. DE BILT ZEGT: Warmer. Naar Zuid-West of Zuid draai ende wind. Tijdelijk afnemende bewolking. Droog weer. Warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1