De bevolking van de Residentie Zeeuwse boeren en tuinders vergaderden. Tildy biedt ontslag aan. iPU Om ïuUthaeUie. in 't kort. Voorwaardelijk buiten vervolging stelling Terry en Berry in ..De Bril van Sultan Sar". Snelle toename aantal inwoners. Ongekend hoog geboortecijfer. 's-Gravenhage telt momenteel meer dan 530.0(H) inwoners. Dit aantal is hoger dan ooit tevoren. De oorzaken voor deze groei zijn een geboorte-aantal en daardoor een geboorte-overschot als niet eerder voorgekomen en een ves tigingsoverschot, dat alle verhou dingen overtreft. De bevolkings-toenéming in 1946 werd voor de tweede maal het half millioen aantal inwoners gepasseerd. Op 31 December 1946 woonden er 523.650 mensen in 's-Gravenhage. Nu zijn er al weer ongeveer zevenduizend bijgeko- men. Tot de bevolkingstoeneming in 1946 ad 47.333 droeg het over schot door meer vestiging, dan vertrek met 35.497 zielen bij. Het hoogste voor-oorlogse saldo voor deze eeuw bedroeg 8732. Voor 1946 is. het ruim vier maal zo groot. Bijna eén derde deel van het vestigingsoverschot in 1946 be staat uit gerepatrieerden uit de Overzeese 1 Gebiedsdelen, hl. 11.069. Het ongekend hoge geboorte cijfer, met een laag sterftecijfer, is de tweede oorzaak van de snel le groei. Voor de oorlog was een geboortecijfer van 15 of 16 per duizend inwoners per jaar nor maal voor de grote steden. Héf cijfer voor geheel Nederland was toen echter hoger, in -1939: -20.6. Voor 's-Gravenhage was het in 1946 32, dat is in absolute zin een alles overtreffend record. Mei 1946 was de vruchtbaarste maand met 1748 geboorten. Daarna daalde het van Juli af tot 1144 in November. Sindsdien steeg het weer. Verwacht wordt, dat ook 1947 een flink geboorte cijfer zal opleveren. Niet "alleen in Den Haag, doch ook in Rotterdam en Amsterdam steeg het geboortecijfer. Amster dam had -in 1939 een geboorte cijfer van 15.6, in 1946 28.8; Rotterdam resp. 17.en 30.8. Het cijfer voor geheel Nederland in dat jsfar is 30.2. Pver geheel 1946 werden 558 onwettige kinderen geboren. Eep aantal hoger dan ooi^ te voren. Het hoogste percentage in deze eeuw was rond 5 in 1902, thans is het 3.7. Het ligt evenwel nog belangrijk boven het vooroorlogse van 2.6 in 1939. Het huwelijkscijfer en het aan tal echtscheidingen betekenen beide een record. In 1946 werden 6.447 huwelijken gesloten, of 13 per 1000 inwoners. Het cijfer voor-jjet laatste „normale" jaar, 1938, was 8.5 per 1000 inwoners. Bedroeg het 'aantal echtschei dingen voor de oorlog ruim 600 per jaar, in 1946 was het 1633. Bonnen werkkleding voor bedrijven met 10 of meer arbeiders. Het C D.K. deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten op na.der te publiceren data de bonnen voor werkkleding zullen uitreiken, welke zijn toegewe zen op de collectieve aanvragen, ingediend door bedrijven met 10 of meer- arbeiders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitreiking slechts voor een gedeelte aan de aan vragen kan worden voldaan. Middagvergadering der C. B. T. 0. te Oostburg In de middagvergadering, die door plm. 450 personen werd bij gewoond, deelde de voorz. me de, dat de heer J. Oele, die van af 1919 penningmeester der afd. was en veel voor haar gedaan had, tot erelid was benoemd. Als spreker trad daarna op de heer W. Cnossen te Woerden met het onderwerp: „Waarom bedrijfsorganisatie in de landbouw?" 1 Spr. gaf eerst een breed his torisch overzicht van het be drijfsleven, waarbij hij in het die nog vastzitten, aan de ZLM. moeten zich laten leiden, niet door de traditie, maar door Gods Woord ook al zullen ze dan misschien enkele vrienden ver liezen. Zij trachten hun hou ding te verdedigen door de z.g. zuurdesemgedachte, maar veelal zal blijken, dat het zout smake loos is geworden. Spr. wekte de aanwezigen op, om ieder op zijn plaats propa gandist te zijn voor de CBTB. en om zich in het bedrijfsleven en ook in het organisatieleven als Christenen te openbaren, die licht stelde dat het stelsel der .een goddelijke taak hebben te moordende concurrentie volko men heeft gefaald, tei-wijl in de 30er jaren overheidsinmenging noodzakelijk bleek. Thans is de toestand zo, dat een volledige vrijlating van het bedrijfsleven naar de ondergang zou voeren. Er zal geordend moeten wor den, maar "dan geen ordening van boven af, omdat daaraan, de bezwaren kleven van verstarring en ondeskundigheid. Daarom is het van groot belang dat de Stichting ,VoOr de Landbouw tot stand kwam, welke Stichting dit voordeel heeft, dat zij uit de drie vak- en standsorganisa ties is opgebouwd, terwijl daar in tevens de in het volk levende levens- en wereldbeschouwin gen tot uitdrukking komen. Hier' geen gelijkgeschakelde eenheid, maar een eenheid bij verscheidenheid. Spr. ontkende niet, dat de Overheid een zekere taak heeft ten opzichte van het bedrijfs leven, maar de,, eigen organisa tie aan wie bij verdere uitbouw publiekrechtelijke bevoegdheid moet worden verleend, gaat voorop. Een sterke bedrijfsorganisatie is echter alleen mogelijk, indien er krachtige stands- en vak-or ganisaties zijn en daarom moet ook de C.B.T.B. zo sterk en groot mogelijk worden gemaakt. Spr. eindigde met een kracht/ige opwekking om de Christelijke organisatie te versterken en overeenkomstig de eis van Gods Woord te prediken sociale ge rechtigheid. Naar aanleiding van deze re de werden tal van vragen ge steld, die op duidelijke wijze werden bentwoord. Rede Ds H. Veldkamp. Wordt Bengalen verdeeld? De vertegenwoordigers van de niet-Mohammedaanse gebieden van Bengalen hebben in de wet gevende vergadering gestemd voor verdeling van de provincie bevolking groot 60 mililoen zielen volgens het Britse voorstel. De vertegenwoordigers de Mohammedaanse gebieden echter, in aparte bijeenkomst, spraken zich uit tegen verde- lingi Deze twee stemmingen vonden plaats, nadat in geza menlijke bijeenkomst met 126 tegen 90 stemmen gestemd was voor aansluiting mj een nieu we, aparte constituerende ver gadering en tegen aansluiting bij de bestaande. Volgens het Britse voorstel zal verdeling plaats vinden wan neer daartoe door een van bei de partijen bij eenvoudige meerderheid van stemmen de wens te kennenwordt gegeven. Laslo Jekely, de vroegere ka binetschef van Zoltan Tildy, de tegenwoordige president van Hongarije, die ook het klimaat van zijn land ongezond achtte en daarom de wijk genomen heeft naar de ski-velden van Zwitserland, heeft te Genève verklaard, dat er Vrijdagmor gen in alle vroegte, om half zes plaatselijke tijd, te Boedapest een plaatselijke zitting van het kabinet heeft plaats gehad. Op deze zitting heeft de Hongaarse president, Zoltan Tildy, zijn ont slag aangeboden. Het Hongaarse kabinet heeft geweigerd zijn ontslag aan te nemen. Tildy stemde er in toe nog enkele da gen in functie te biijven, ten einde de huidige gespannen si tuatie niet te doen verergeren. Jekely is varf plan naar New- York fe gaan. Hij was op weg naar Brussel, waar hij door Til dy tot gezant benoemd was. Veilig buiten Hongarije bedank te Jekely echter voor de eer en wilde liever in ballingschap zijn dagen, doorbrengen in de Ver. Staten. vervullen. Na een slotwoord van de voorzitter werd deze jaarverga dering, waarop de CBTB. met voldoening kan terugzien, door ds Veldkamp met dankzegging gesloten. De daarna gevolgde rondrit viel zeer in de smaak. Generaal de Gaulle zal op 9 Juli te Parijs tijdens een dejeu ner, aangeboden door de Engel se en Amerikaanse journalisten, een, naar verluidt, belangrijke rede uitspreken. De financiële onderhandelin gen werden Vrijdag op de Pa- rijse beurs voor vijftien minuten onderbroken tengevolge van een staking van makelaars-employé's. De 23-jarige J. .van Reekum te Meteren was in een kersen- bóomgaard bezig met kersen keren. Hij schoot daarbij met een geweer, met het noodlottig gevolg dat het geweer uit el kaar vloog en hij dodelijk ge wond werd. Monument opgericht. uiterlijk 3 Juli a s., aan ons bu- Kort geleden werd te Wier- reau, Wijngaardstraat 41 te den (O.) een monument ont huld, waarop als opschrift staat „Hier werd 25-12-'44 bescho ten een trein met weggevoerde mannen van de eilanden Goeree en Overflakkee en Schouwen en Duiveland op transport voor dwangarbeid in Duitsland. Zij die ontkwamen en in Wiërden en omliggende plaatsen een vei lig onderdak vonden, en zij die in aftidere vorm hulp ontvingen, dragen dit gedenkteken in dank bare herinnering op aan de Overijsselse bevolking en geden ken in eerbied de slachtoffers: A. Doornheim geb. '1-9-1921 te, Sommelsdijk; D. J. v. d. Graaf van de vroegere tramdienst Goes, inzendt. Aanvraag-for mu iieren zijn aldaar verkrijgbaar. Provinciaal of 'regionaal georga- seerde instellingen kunnen zich rechtstreeks tot ons wenden. Wij hopen op deze wijze een klein gedeelte van óe nog heer sende nood te kunnen lenigen, resp. objecten, die wegens geld gebrek niet tén uitvoer kunnen worden gebracht, te helpen ver wezenlijken. MIDDELBURG. De rails zjjn opgeruimd. Eindelijk (we schreven er meermalen over) zijn dan de rails geb. 3-3-1916 te Renesse; P. Kerk geb. 9-9-1925 te Achthui zen; P. Lont geb. 19-2-1908 te Wieringen." Voor dit fnonument is ook op Schouwen en Duiveland geld ingezameld en afgedragen aan het Comité in Flakkee. Aangezien het in Wierden en omgeving bevreemding heeft verwekt, dat bij de onthulling Hierna verkreeg ds Veldkamp' van het monument geen verte- te Middelburg het woord, voor het spreken van een s 1 o t - ^w oord. Spr. wees er op, dat de boer niet altjjd gewaardeerd wordt, hoewel we vaak op het platte land een innerlijke beschaving aantreffen die de stedeling dik wijls mist. - De boer en de stedeling zijn op elkaar aangewezen, omdat er geen evenwicht is tussen pro ductie en consumptie. In de toer komende stad, het nieuwe Jeru zalem, .zal dit evenwicht vol komen zijn. Dat zal een stad zijn in combinatie met het para dijs, en het is onze taak aan het bereikèn van de evenwichtstoe stand mee te werken. Spr. betoogde vervolgens, dat Christen boeren en tuinders van Gods wegè lid behoren te zijn van de C.B.T.B., omdat: le. De aarde des Heeren is mitsgaders hare volheid. Wij zijn in heel ons leven afhanke lijk van God en daarom is het onbegrijpelijk, dat Christenboe- ren lid zijn van een organisatie die God er buiten willen laten. De behartiging van de stoffelij ke belangen mag nooit nummer één zijn. We zijn niet in de -eer ste plaats boer, maar in de eer ste plaats Christen. 2e. De Christelijke organisa tie nodig is t.o. de Overheid. Immers in Gods Woord vindt men de Overheids taak en haar begrenzing. 3e. De Christelijke organisa tie nodig is omdat alles in het geloof moet geschieden. We kunnen het leven niet in stuk ken knippen: een stuk voor de Zondag en een stuk voor de Week. Het leven moet door één geloofslijn gedragen worden. Wat uit het geloof niet is, dat genwoordigers van dit eiland aanwezig waren, heeft men zich tot het Comité in Flakkee ge wend. Deze verklaarde, dat door een misverstand vergeten is Schouwen en Duiveland de de finitieve datum van onthulling te berichten. Het comité be treurt dit, maar kan aan de zaak niets meer veranderen. Evenwel de bewoners van Wierden en omstreken kunnen verzekerd zijn van de dankbaar heid en de vriendschap- van de bewoners van Schouwen en Duiveland. Twèede uitkering voor getroffen Zeeland van Volksherstel. Het Provinciaal Bestuuir van Nederlands Volksherstel in Zee land schrijft ons: Binnenkort hopen wij in Zee land een tweede uitkering uit het Fonds Noodgebieden te kun nen doen, ditmaal echter tot on geveer de helft van het bedrag, dat -bij de eerste verdeling tot uitkering kwam.' Wederom worden dezelfde normen aangehouden als de vo rige maal, namelijk dat de gel den alleen worden gegeven aan gemeenten, die op welke wijze dan ook voor meer dan 20 pet. getroffen zijn, terwijl de objec- Vlissingen uit de Langevieie- en van de Langevielesingel verdwe nen. Begin vorige week is men be gonnen met het opvijzelen der rails. Direct daarna is een nieuwe bestrating gelegd. Op de Lange vielesingel is men momenteel nog met hèt leggen van een nieuw wegdek bezig. Het is voor wagenbestuurders zowel als voor fietsers een grote verbetering, nu deze hinderlijke obstakels in het plaveisel zijn verdwenen. Druk bezig met in orde brengen der bolwerken. Het in orde maken der bolwer ken voor de herbeplanting in No vember a.s. vindt geregelde voortgang. Het Langevielebol- werk tussen de Langevieie- en Seisbuitenbrug is thans groten deels gereed voor het herbeplan- ten. De wandelweg is flink ver hard en met witte" steentjes dui delijk van de toekomstige gazons en bossages gescheiden. Zonder één groen sprietje ligt dit bolwerk er nu nog bij, wach tend 'op de grote dag, dat het sein tot herbeplanting gegeven zal worden! Herbestrating gedeelte Markt Op de Markt zijn straatmakers thans bezig met het herbestraten van een gedeelte van het plein, dat dringend verbetering be- .hoefde. Schoolgebouw C.O.A.K. krijgt met Augustus weer zjjn oude bestemming. Wij' meldden reeds, dat het thans vrijwel vaststaat, dat in Augustus de Centrale Opleiding Administratief Kader naar Mid- Dc Landdag van het Rode Kruis. Hoog woei Vrijdag de witte vredesvlag met het rode kruis boven de prachtig gelegen Goudsberg bij Lunteren, waar begunstigd door ideaal zomer weer de grote Land dag van het Nederlandse Rode Kruis door Prinses Juliana werd geopend. Eea ontzaglijke mensenmenig te was op de been, tengevolge van het feit, dat het hoofd bestuur ditmaal elkë belang stellende gelegenheid bood deze jaarlijkse bijeenkomst bij te wonen. De Landdag stond in het teken van het 80-jarig ju bileum en dit - verklaarde de aanwezigheid van talrijke hoge autoriteiten en buitenlandse gasten, onder welke zich de ge zanten van België en Zwitser land, benevens vertegenwoordi gers van het Belgische Rode Kruis en het comité internatio nal en de Liga uit Genève be vonden, H. K. H. Prinses Juliana, die per auto ujt Soestdijk arriveer de, sprak de officiële openings rede uit, waarin zij allen, en in het bijzonder de Belgische en Zwitserse gezant en de verte genwoordigers van het Rode Kruis uit die landen verwel komde en de aanwezigen op wekte het Rode Kruis-ideaal met overtuiging uit te dragen. Na de openingsplechtigheid werd door een afdeling van de militaire geneeskundige dienst een aanschouwelijk beeld gege ven van de behandeling van ge wonden op het slagveld en' het vervoer van het front naar de hulpverbandplaats. Het was een zeer interessante demonstratie, die uitstekend te volgen was en volgens de aanwezigen de over tuiging schonk, dat deze dienst volkomen voor zijn taak bere kend is. Uitgeleide gedaan .door een enthousiaste menigte vertrok Prinses, Juliana na afloop der demonstratie. Amerikaans generaal over toekomstige oorlog. Generaal Lawton Collins, di recteur- van de voorlichtings dienst van het Amerikaanse de partement van oordog, heeft tij dens een congres van de ver eniging van reserve-officieren- o.m. verklaard: „De V. S. moe ten 1.750.000 manschappen on middellijk beschikbaar hebben op dq dag van een eventuele mobilisatie. De V. S. bezitten thans zes divisies, terwijl Rus land er 200 kan opstellen zon der nog rekening te houden met 100 divisies uit de Satellietlan- den. Wij beschikken over 4000 vliegtuigen, de Russen over meer dan 10.000'. Collins vestigde de aandacht der officieren ook op een toe komstige oorlog, „waarin van alle middelen gebruik gemaakt zal worden, waarvoor de oorlog voerenden tot nu toe zijn terug gedeinsd". Tenslotte wees Collin nog op de noodzakelijkheid ojn de Ame rikaanse militaire politiek met de buitenlandse in overeen stemming te brengen. ten, waarvoor bedragen ter be-delburg zal terugkeren. Het schikking worden gesteld, weer i schoolgebouw aan het Molenwa- worden gerangschikt in a. me-ter zal dan door de gem. secr. en disch-hygiënische doeleindenb.de cüstributiedienst ontruimd sociale doeleinden en c. culturele j moeten zijn. doeleinden. Aanvragen om in aanmerking te komen voor een geldelijke bijdrage, voor zover dit nog dringend nodig is, dienen te ge schieden via het plaatselijk N.V.H.-H.A.R.K.-comité, dat de opgaven na overleg met en ac- coordbevinding door de burge j- Er Vordt hard gewerkt aan het in orde brengen van het ge bouw „De Gouden Poorte" aan de Wagenaarstraat en verwacht wordt, dat het juist even voor Augustus voor de secretarie zal kunnen worden ingericht. Ook aan het pand op de Dam, waarin de distributiedienst wordt onder is zónde. De Christen boeren,1 meester zo spoedig mogelijk, gebracht, zijn de werkzaamheden die van geringere omvang zijn dan die aan „de Gouden Poorte", begonnen. Zoals men weet, wordt een ge deelte van de 450 cursisten (dè totale sterkte der opleiding) voor gedurende minstens twee jaar in het voorm. Militair Hospitaal on dergebracht, hierin moeten enige veranderingen wordenaange bracht. Een ander gedeelte der militairen zal worden gehuisvest in het gespaard gebleven gedeelte der kazerne a»n de -Konings- straat. De plannen voor de bouw van een nieuwe kazerne aan de Kor te Noordstraat zijn nog steeds niet gereed, doch wèl staat vast, dat men van plan is deze in de toekomst in grote omvang op te bouwen dan de kazerne vroeger was. Wachtlokaal op de Markt beantwoordt niet kgn het doel. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Ver. „Handelsbe lang" zich- met een adres -tot B. en W. te Middelburg gewend, waarin het de mening uit, dat het wachtlokaal voor de autobuspas sagiers op de Markt niet zal be antwoorden aan het doel, waatoe het is gesticht. Hoewei genoemd bestuur met waardering het totstandkomen van dit wachtlokaal heeft gecon stateerd, dringt het er bij B, en W. ten sterkste op aan, maatre gelen te nemen, dat het cachet van restaurant van dit lokaal wordt afgenomen. Om hiertoe te geraken, zal het noodzakelijk zijn, aan de buitenzijde door middel van een bord duidelijk ie doen blijken, dat het hier een wacht- gelegenheïd betreft en bovendien te vermijden, dat de wachtenden steeds de kellner moeten, verwij zen. Het is n.L reeds gebleken, dat sommigen, die vaak van een autobus gebruik maken, geduren de de tijd van wachten liever niet deze gelegenheid binnengaan, om te voorkómen, dat steeds weer opnieuw een aanval op hun por- temonnaie wordt ondernomen. VLISSINGEN. Moeilijkheden en mogelijk heden voor de Middenstand. De laatste dagen komen veel Belgen naar het strand en de omgeving van Vlissingen. Gere geld komen verschillende leer lingen van kostscholen onder geleide van geestelijken per boot naar hier, vooral om aan het strand te genieten van zon en zee. Deze Zuiderburen mo gen allen f30 meebrengen, waar voor ze niet alleen behoorlijk trachten te eten, maar ook sou venirs en andere snuisterijen mee terugnemen. Vooral ook boe ken en tijdschriften die in Bel gië zeker driemaal zo duur zijn als hier worden gretig gekocht. Voor de zakenmensen is thans de grote moeilijkheid deze men sen aan het eten te houden, ze krijgen n.L slechts beperkte toe wijzing, daar het gebruik geba seerd wordt op het verbruik van vóór de oorlog. De toen be staande hotels hadden ruime omzetten, de tegenwoprdige con- sumptiebedrijven hebben dit niet. Terecht klaagden de bezoe kers dan ook dat er niet vol doende etenkon worden ge kocht Ze kopen daarom al wat los en vast is om hun Hollands geld kwijt te raken. Voor zaken met souvenirs en andere dege lijke gebruiksvoorwerpen ligt hier zeker een weg om door de vestiging van een tijdelijk be drijf aan het strand of de bou levard, deze grote vraag op te vangen. Dronkenschap. Enige rechercheurs wilden zich over een dronken man ont fermen, doch daar was 't heer schap niet van gediend. Er ont stond een worsteling, waardoor de man over de straat kwam te rollen. Toen de politieman nen hem mogelijk wat hard op pakten, bleek de broek van de arrestant hier niet 'tegen be stand, zodat zekere edele delen van 'smans lichaam zichtbaar werden. In deze vrij neteligë positie werd de reis naar het politiebureau voortgezet. De reeds 20.000 inwoners weer bereikt. Uit de voorlopige cijfers van de> volkstelling blijkt, dat Vlis singen weer meer dan 20.000 inwoners telt. In verband met de trage vordering van den we deropbouw en de stagnatie in den nieuwbouw zal de vooroor logse sterkte van plm. 23.000 dit jaar nog wel niet worden bereikt. Verder volgen nog enige ge gevens over de situatie in de herrijzende Scheldestad. Van de 20.200 inwoners zijn 10.224 m. en 9976 yr. Alleen wonende per sonen zijn er 281, huishouders 5493, beschikbare woningen 4535, beschadigde 290, leeg staande 38. Oud-roest dieven. Op het haventerrein liggen nog grote partijen oud "ijzer, die door het Bureau voor Nonferro metalen verkocht zijn aan een opkoper te Vlissingen. Donder dag waren, een tweetal Middel burgers doende een vrachtauto hiervan vol te iaden. Een dienst doende agent informeerde eens naar de opdracht van de beide heren, doch deze bleek niet aan wezig te zijn. Het gevolg was, dat de dieven zich op het poli tiebureau moesten verantwoor- C.C.D. zijn Donderdagavond de groothandelaar in granen K. met zijn boekhouder gearres teerd. Zij zouden zich schuldig gemaakt hebben aan overtre ding der distributievoorschrif ten betreffende peulvruchten. Dé beide verdachten, die eerst te Kruiningen waren opgeslo ten zjjn, Vrijdag naar Goes ge bracht waar ze in politiecellen in bewaring gesteld zijn. COLIJNSPLAAT. Leeslust sterk verminderd. In het afgelopen wintersei zoen werden uit de leesbiblio theek der Ned. Herv. Gem. 8718 boeken uitgeleend, waarvan 1733 jeugdboeken. In het jaar 1945 bedroeg dit 14337 boeken. Deze cijfers vergelekei), blijkt dat de leeslust sterk achteruit gaat, het geen wel te wijten is aan de vele vermakelij Wieden die deze tijd biedt. SINT LAURENS. Woensdagavond vergaderde on der leiding van dhr Riemens de Oranjevereniging. De bestuurs voorstellen pmtrent een op 1 Sep tember te houden Oranjefeest werden goedgekeurd en ver schillende commissies aangewe zen voor" het organiseren voor ringrijden1 met losse paarden en sjezen, gecostumeerd korfbalspel, stoeltjesdans eri een kinderfeest. De bespreking van het bestuur met'dat der buurtver. (voorma lige wijk B) hadden een bevre digend resultaat. THOLEN. Uitslag volkstelling. Uit voorlopige gegevens van de volkstelling blijkt, dat het aantal inwoners 3218 is; te we ten 1562 mannen en 1656 vrou wen. Het aantal woningen be draagt 848, huishoudens 859, al leen wonenden 6 en het aantal bewoonde ruimten is 7. ST. PHILIPSLAND. Concordia 'jubileerde. Donderdag had te St. Philips- land een groot muziekfestival plgats, dat georganiseerd was door de muziekvereniging „Con- eordia" ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan. Veertien muziekkorpsen na men aan dit festival deeL In de bovenzaal van Hotel De Druiventros heette de burge meester, de heer L J. de Jong, tevens ere-voorzitter van het ere-comité, de aanwezigen, di\ recteuren, voorzitters en secre tarissen van de deelnemende verenigingen, welkom, daarbij wijzende op de overwonnen Maandag 23 Juni. Muurbloemen kunnen heei goed in eigen tuin gezaaid wor den. Spit de grond behoorlijk pm, daarna gelijk harken en uit zaaien. Bij voorkeur zoekt men een licht schaduwplekje. Zodra de plantjes opkomen en ze han teerbaar zijn, kunnen ze op een onderlinge afstand van ongeveer tien centimeter verplant wor den. In de late herfst worden ze dan op de voor hen bestemde plaatsen, in de border of bloem perken uitgeplant. Vroeger kwa men alleen de bruinkleurige soorten voor, tegenwoordig oranjebloemige en ook violette. Op 20 Juni gepasseerd van Ant werpen: s.s. Amstelveen naar Kaapstad; m.s. Westlaan naar Werwick. 21 Juni m.s. Mary naar Lon den; s.s. Algaarife naar Tilbury. den. Aanvankelijk wilden ze moeilijkheden, niet mee, doch ze besloten uit- De voorzitter van het ere- eindelijk de reis dan maar percomité, de heer J. Tols, prees geladen auto te doen, waarbij ze geflankeerd werden door de agent en een, inmiddels gearri veerde collega. In een hotel te Vlisingen heeft een minderjarige dienst bode zich schuldig gemaakt aan ontvreemding van handdoeken, waardoor zij in handen van de politie geraakte. Door deze nadere kennisma king bleek deze 20-jarige dienst bode een prostitué te zijn, die gesignaleerd stond in het Poli tieblad en wier aanhouding door de politie te Den Haag en Utrecht werd verzocht. Zij is vanuit Vlissingen op transport gesteld en aan de ouders uitgeleverd. GOES. Belangstelling van Belgische tuinders. Een 45-tal leden van de Bel gische Tuindersbond, die in de afgelopen week een bezoek brachten aan Nederland, bezoch ten ook Goes waar zij zich op de veiling lieten inlichten om trent de aanvoer, koelcel en wij ze van veilen. Verder bezocht het gezelschap de proeftuin te Wilhelminadorp, waar speciaal aandacht aan de onderstammen werd geschonken. Nieuwe verkeersregeling 1 Juli in werking. Met ingang van 1 Juli a.s. treedt de nieuwe verkeersrege ling in werking. In 'deze rege ling zijn een groot aantal stra ten opgenomen. Het éénrich tingsverkeer zal worden uitge breid o.a. tot de Ganzepoort- straat, Lange Kerkstraat, Korte Kerkstraat, Klokstraat, Zuster straat, Wijngaardstraat, Rijffel- straat en de rijwegen rond de Grote Markt. Gesloten in beide richtingen .worden de Keizerstraat en Brou wersgang. Zaterdags van 1922 uur zal- de Lange Kerkstraat gesloten zijn voor rij wiel verkeer. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal a.s.; Vrij dag des narrf. 2 uur vergaderen. Aan de orde komt. o.m. een voorstel om het salaris van de te benoemen geneesheer-direc teur van het Gasthuis vast te stellen op f 8500. Verder een ge wijzigd plan tot verbetering van de toegangsweg tot de nieuwe haven. De kosten worden be groot op f 32.000 of f 14.000 ho ger dan het oorspronkelijke plan. KRABBENDIJKE. Graanhandelaar met boekhouder gearresteerd. het doorzettingsvermogen van Concordia en stelde een dronk in op de jubilaresse. Hij hul digde echter niét alleen de ver eniging, maar ook 't bestuurs lid, de heer C. van Bendegom en de directeur, de heer L. Cla- risse, en de trommelslager, de heer J. M. Kaashoek. De voorzitter van het Con- cordia-bestuur, de heer C. van Bendegom, heette de zuster- "verenigingen van Tholen en Schouwen-Duiveland welkom. Hij wees er op, dat het niet al leen een grote dag voor Con cordia was, "maar ook voor St.-' Philipsland. De directeur van „Nieuw Leven" te Ouwerkerk, de heer C. A. Sw'emme, wenste namens de verenigingen Concordia ge luk. De heer C. J. Hage deed dat namens de afdeling Tholen van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Na dit officiële deel van het feest volgde het eigenlijke fes tival waarvoor grote belangstel ling bestond. De 14 deelnemende korpen trokken in optocht door het met vlaggen getooide dorp, waarna in de Voorstraat een ensemble-mars werd uitgevoerd. Des middags vingen de con certen aan en tot laat in de avond klonk de muziek over St. Philipsland, dat een dag meemaakte die het niet spoedig zal vergeten! Dhr J. Colijn, hoofdbouwkun- dige le kl. bij de Ned. Spoorwe gen te Goes, is met ingang van 1 Juni j.l. tot stationschef 2e kl. bevorderd met standplaats Vlis singen. Op 27 Juni zullen een 70-tal "Ouden van dagen uit Haamstede een rijtoer maken naar Zuid- Beveland. De collecte voor de financiering van deze tocht bracht f 530 op. SCHEEPVAARTBERICHTEN Op 20 Juni aangekomen te Vlissingen: m.s. Mudo van Ant werpen; m.s. Mizar van Gent; m.s. NooYdstad van Ostende. 21 Juni m.s. Risico van Lon den; Eng. slbt.Servïa met ponton Denton van Gravesand. Op 20 Juni vertrokken van Vlissingen: Mudo naar Odensee; m.s. Aktjo naar Götenburg. Op 20 Juni gepasseerd naar Antwerpen: m.s. Vrede van Rot terdam; m.s. Zeeland van New- haven; m.s. Duurswold van Rot terdam; m.s. Friso van Kingley. 21 Juni: m.s. Lark van Katkko; ï»,S. Coen van Ipswitch; s.s. Eu- Door de ambtenaren van de terpe van Amsterdam. KANTONRECHTER TE MIDDELBURG. Strafzaken. B. v. B. uit Arnemuiden werd wegens overtreding van de Vogelwet veroordeeld tot een boete van f 15 subs. 8 d. h. A. M. M. de B. te Vlissingen reed met zijn motorrijwiel m de Coosje Buskenstraat, terwijl hij zodanig onder invloed was van sterke drank, dat hij niet in staat was om dit naar be horen te besturen. Bovendien reed hij zonder licht en had hij geen rijbewijs. Hem werd een aantal boeten opgelegd tot een totaal van fill.— subs. 39 d. h., terwijl de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, hem voor 3 m. werd ontzegd. BM. R., die te Koudekerke het zijn vrachtauto, zonder daarvan te voren blijk te heb ben gegeven, achteruit reed en in botsing kwam met een na derende motor, waarvan de be stuurder gewond werd, kreeg een boete van f 40 sbs. 20 d. h. P. J. R. te Vlissingen, had zich te verantwoorden wegens overtreding van de Vestigings wet KleinbedrijfStraff 30 subs. 15 d. h. Terwijl L. H. de'J. uit Goes met enkele vrienden in het gras lag achtervolgde zijn Hond een haas. f35 subs. 15 d, h. Overtreding Woningwet: M. P. te Middelburg wenste een paardenstal te laten inrichten tot garage en sloopte zonder vergunning een in de weg staande muur. f 50 subs. 20 d. h. Het was reeds eerder voor gekomen, dat J. B. te Vlissin gen in „kennelijke staat" Ver keerde. f 20 subs. 10 d. h. J. B. te Colijnsplaat had zich mét zjjn hond in het bouwland bevonden, toen deze een haas achtervolgde. In tegenstelling met de dagvaarding zou B. de hond hebben teruggeroepen. Bovendien bevond de hond zich op "zijn eigen land. B. werd vrij gesproken. G. .v.- te Middelburg kon aan de politie geen werkboekje als voorgeschreven in het Rijtijden besluit vertonen en werd bij verstek veroordeeld tot f 15 sub. 8 d. h. A. B. te Heinkenszand had het werkboekje wel bij zich, maar had nagelaten het behoor lijk/in te vullen, f 10 b. s. 5 d. h. F. v. 0. te Middelburg reed met zijn auto zonder rijbewijs, f 10 subs. 4 d. h. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch voor de Provincie Zee land, hebben de volgende perso nen voorwaardelijk buiten ver volging gesteld: Maria M. J. van Fraassen, Goes en Cornelia A. Moeliker, St. Annaland, onder toezichtstel ling en- ontzetting rechten. P. D. de Heus, Vlissingen, on der tpezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting 'rechten. -Cath. J. V; Doorn, geb. Lefe- vre, Middelburg en W. A. Wage- maker, St. Philipsland, ontzet ting rechten. R. Casetta, Middelburg, onder toezichtstelling en f 4000 beta len. C. H. Meijer, Goes, f 100 be talen; Cathayina Waterman, Waarde, onder toezichtstelling, f 1000 betalen en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: P. J. Hubregtse, Groede, K. M. Straub, Kloetinge, A. Nieu- wenhuize, Oudelande, Francien de Mul, Philippine, en Pieter- nella Hoogedeure geb. Barent- sen, Veere, allen omdat de ge rezen verdenkingen niet onge grond zijn gebleken, doch de schuld van zodanige aard, dat oplegging van straf of maatre gel niet gerechtvaardigd is te achten. RcISalia Faas .geb. Vermeulen en P. Faas, beiden Koudekerke en W. M. van Aller, Vlissingen, omdat de gerezen ver4enkingen ongegrond zijn gebleken. Terwijl grootvizier Joessoef in het beste humeur van de wereld door Ashbir reed, zaten de ro vers, die hun tenten hadden op geslagen in een dal nabij het dorp, om het vuur en bespraken de. gebeurtenissen. „Joessoef Pasja zal snel recht spreken over die. beren", zei een van de rovers. „Hoge bomen zijn ér genoeg", vond een ander. „Wij zullen invloedrijke man nen worden", peinsde een derde. „Het komt ons toe", zei Halef, „wij hebben meer slachtoffers gemaakt dan alle andere rovers benden samen!" x Op dat ogenblik kwam een wachtpost de. rovers ademloos het kamp binnenhollen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3