Economisch herstel van West-Duitsland hasis van Marshall's plan? Alles o. k. in Hongarije? Was Sjabrir's rede camouflage? Avond-Vierdaagse werd succes. De Indische les. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 23 JUNI 1947 Komende dagen van vitaal belang voor de wereld. Tildy niet afgetreden, doch weet van niets. Geeft China vredespogingen op? Amerikaanse plannen voor Duitsland. Wedstrijd helpsters Rode Kruis. Algemene indruk: verwarrende situatie. Tankschip de lucht in. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aangche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wij weten niet precies hoe thans oe zaken iri Indië staan. Het republikeinsche antwoord op de nadere-nota van de com missie-generaal is volgens de laatste berichten nog niet vast gesteld. Wel is het duidelijk, dat bij de leiding van de republiek een kentering is waakte nemen. Opnieuw zijn we daardoor onder de indruk gekomen van het feit, dat er in Indië ontzag lijk veel verknoeid is.de laatste jaren. De republiek was tot nu toe onhandelbaar. Zij stelde alleen n;aar eisen. Maar nauwelijks laat nu de regering een krachtiger en een meer vast geluid horen, of Soe- karno en zijn vrienden gaan in binden. Er komen nadere verklarin gen. De toon van de antwoord nota mocht wat scherp rijn, het was toch goed bedoeld. En men is totnadere verklaringen gaarne bereid. Natuurlijk wil dit niet jog gen, dat het antwoord dat thans wordt voorbereid in alle opzichten bevredigend zal zijn. Men zal wel trachten het spel dat tot nu toe gespeeld werd voort te zetten en alles doeii v/at mogelijk is om de Zaak ver der te rekken. En dan zullen we moeten afwachten hoe de regering en de commissie-gene raal daarqp zullen reageren. Maar hoe het ook zal gaan, er is reeds veel onherstelbaar verknoeid. Er zijn gedane za ken die geen keer nemen. Het herstsl van Indië is belangrijk vertraagd. Enorme schade is aangericht. Dat zou anders geweest zijn wanneer de regering van meet zr krachtig was opgetreden. Als zij haar gezag had ge handhaafd en orde en rust had hersteld, dan zou veel ellende zijn voorkomen. Indië en een groot deel van de Indische be volking, zou dan voor veèl rampspoed zijn bewaard. Geen groter ramp voor een volk dan een regering die, om dat zij niet 'haar hoge roeping beseft, met het gezag laat spelen.. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 674 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREL.SE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliet! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.20 u., onder 21.04 u. Maan op 11.12 u., onder 0.40 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 24 Juni: 618 u. 2.08 m., 18.36 it. 1.79 m. Het Franse dagblad „Franc Tlreur" meldt uit Londen, dat Marshall aan de Britse regering een vertrouwelijk schrijven heeft gezonden, waarin hij uiteenzet, dat het economische herstel van West-Duitsland der basis moet zijn van het plan tot hulp aan Europa. Volgens het blad gaf Mars hall als reden op, dat de belangen van West-Duitsland tevens die van de V.S. zijn en dat de hulp- voorstellen ten doel hebben om te voorzien in het tekort aan dollars in Europa en meer in het bijzonder in West-Duitsland. De Britse regering was enigszins bezorgd, maar stemde er toch in toe, aldus het blad. „Het Britse kabinet is er allereerst op uit de V.S. niet te mishagen". Pensioen voor deelnemers aan het verzet. Geen «almoes maar recht. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp „Invoering van een buitengewoon pensioen voor 'deelnemers aan het verzet als mede voor him nagelaten be trekkingen" is het volgende ont leend Algemeen stemdè men er mede in,dat door het toeken nen van een recht op pensioen aan verzetsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen gelijk in. het ontwerp voorgesteld, een einde wordt gemaakt aan de on gewenste en uit*'nationaal oog punt onwaardige toestand dat hun verzorging tot op heden min of meer het karakter van een aalmoes had. Met alle waardering voor de regeling aoals zij er ligt, waren zeer vele leden van oordeel, dat de voorgestelde pensioenuitke ring tij karig is gehouden. De" Stichting J9401945 vreest, naar hun mening terecht, dat bij een ongewijzigd aanvaarden van dit ontwerp in de toekomst van particuliere zijde in belang rijke mate gezorgd zal moeten worden voor een algemene toe slagvoorziening,' aangezien ook naar hun opvatting de voorge stelde uitkeringen bepaaldelijk die voor weduwen en wezen over de gehele lijn aan de lage kant liggen. Zeer vele leden bepleitten de wenselijkheid de uitbetaling der buitengewone pensioenen in handen te leggen van de Stich- tig 1940-1945. Dit zou in over eenstemming zijn met hetgeen, in Augustus 1945 door de toen malige minister werd toegezegd. Volgens de' „Franc Tireur" is het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken er van op de hoogte gesteld, dat Engeland het voorhemen heeft zijn goedkeuring te hechten aan deze politiek, die echter aan beide zijden van het Kanaal geheim gehouden wordt, omdat men bang is voor de reac tie van het volk. DeV.N. en het plan. De Britse vertegenwoordiger bij de V.N. Cadogan, heeft de secretaris-generaal Trygve, Lie namens Bevin ervan in kennis gesteld dat de rol van de V.N. in gedachten wordt gehouden bij de onderhandelingen over het plan van Marshall voor hulp aan Europa. Bevins boodschap voegde hier aan toe, dat Bevin het initiatief had genomen voor besprekingen met andere regeringen, doch dat Trygve Lie van de voortgang dier onderhandelingen op de hoogte zou worden gehouden, ook van het antwoord van Molotof op de uitnodiging van de Britse en Franse regeringen zal Lie op de hoogte worden gehouden. Vooraanstaande funetionnaris- sen der V.N. spraken hnn voldoe ning uit over deze stap van Bevin. Bidault over het plan. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, heeft in de Assemblee zijn instemming betuigd met het plan-Marshall. Hij zcide té hopén dat er spoe dig een overeenkomst tot stand zou kunnen komen tassen dè Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk, en hij was van mening, dat de volgende dagen van vitaal be lang zullen zyn voor Frankrijk, Europa en de wereld. De Assem blee besloot een debat over de conferentie van Moskou uit te stellen tot later datum. Russisch verdrag van 1945 heb ben geschonden door China: geen verlof te geven om de havens Darwin en Port Arthur over te nemen, terwijl de Chi nese communisten wel van deze havens gebruik mochten maken. De vice-pres. achtte het onmo gelijk, dat troepen uit Buiten- Mongolië zonder steun van de Sowjet-Unie hat zouden wagen Chinees grondgebied binnen te vallen. Hij noemde het een ge vaar voor de V:N. en voor de wereldvrede, indien China Mand- sjoerije zou verliezen. Volgens het Chinese persbu reau „Central News" zijn er ver schillende aanwijzingen, dat bui- ten-MongoIië op grote schaal een invasie voorbereidt van de Chi nese provincie Skinkiang tussen Mongolië en Tibet. Italië voor het plan. Italië heeft officieel zijn voor nemen kenbaar gemaakt volledig samenwerking te verlenen aan het plan van Marshall voor hulp aan Europa in een nota aan Tiet Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. „Observer" oyer het plan. Het herstel van Europa zal de V.S. 25 milliard dollar en 10 jaar ingespannen arbeid kosten, aldus voorspelt de Zondagseditie van het onafhankelijke Engelse blad The observer" in een artikel van 5 kolommen, getiteld „De red ding van Europa". Het artikel werd voorbereid met behulp van leden van het Instituut voor Sta tistiek te Oxford en in overleg met Lord Beveridge en enkele andere vooraanstaande Engelse economen. „Indien de staten van Europa deze ongeëvenaarde gelegenheid (het plan van Marshall) niet aan grijpen, zal haar straf snel, ver schrikkelijk en verdiend zijn", al dus het blad. Bevin, Bidault en Molotof te Praag bijeen? Buitenlandse bronnen te Mos kou hebben de suggestie naar vo ren gebracht, dat Praag wellicht een geschikt plaats van samen komst voor de ministers Bevin, Bidault en Molotof betreffende bespreking van het plan van Marshall zal zijn. Moskou accoord. Het officiële Sowjet-Russische persbureau Tass, meldde heden morgen, dat de Sowjet-Russische regering de voorstellen van de Franse en Britse regeringen aan vaardt en erin heeft toegestemd, deel te nemen aan een conferen tie van de drie ministers van Bui tenlandse Zaken. Hongaafs Witboek verschenen. i In het witboek, dat de, Hongaarse regering- publiceerde, wor den Engeland en de V.S. er van beschuldigd, dat zij de voormalige minister-president Nagy en de zogenaamde samenzweerders heb ben aangeboden gelden en materiële steun te verlenen, ook wor den de „samenzweerders" er van beschuldigd, dat zij de Engelse en Amerikanse missies militaire en anti-Sowjet-Russische inlich tingen hebben verschaft. Abdel Krim over Marokko. Abdel Krim, de voormalige lei der van opstandelingen in -het Rifgebergte (Marokko) die na een ballingschap van 21 jaar op Reunion op weg. van Frankrijk naar Egypte wist te ontvluehten, heeft in een interview met de Alexandrijnse correspondent van het Franse dagblad „Fiaro" als zijn mening 'te kennen gegeven, dat het Franse protestoraat in Marokko moet worden opgehe ven. Volgens Abdel Krim staat Frankrijk op het punt in Noord- Afrika dezelfde grove fouten te maken met dezelfde gevolgen als in Syrië. Hij beschuldigde Frank rijk er van, dat het Marokko be zet houdt zoals eens de Duitsers Frankrijk. Op de vraag, of hij het plan had de wapens tegen Frank rijk op te nemen, antwoorde hij: „Dat weet God alleen en Hij zal aan onze zijde staan". De corres pondent opperde de mogelijkheid, dat andere mogendheden Marok ko zouden bezetten, indien Frankrijk zich terugtrekt. Abdel Krim antwoordde: „alle landen, zowel het uwe als het mijne zul len verplicht zijn bases te vormen tegen het communisme". Fascistische verzets organisatie ontdekt. Te Rome is medegedeeld, dat de Italiaanse politie te Rome een fascistische verzets-organi- satie, genaamd „Partita Fascis ts Delia Riscossa" Fascisti sche partij van de Opstand) heeft ontdekt. De ontdekking werd gedaan naar aanleding van de arrestatie van een man, die een buis met ontplofbare stof en twee handgranaten bij zich had. In de woning van de arrestant vond men wapenenen ammunitie alsmede fascistisch propagandamateriaal en docu menten betreffende de organi satie. Nog een aantal andere personen is daarna gearesteerd. „De Chinese Centrale regering zal geen pogingen, meer in het werk stellen om vreile te sluiten met de Communisten, doch alle krachten inspannen om de gewa- pendo tegenstand te breken", al dus heeft volgens het Chinese on afhankelijke nieuwsblad „Hsin Min Pao" de vice president van China verklaard. Volgens deze zal de Sowjet- Unie, wanneer de V.S. de hand van China aftrekken, de enige vreemde mogendheid zijn, die belangen in China heeft. Hij beschuldigde de Russen ervan, dat zij het ChineesSowjetr In een interview met het Duitse Persbureau Dena hééft de militaire viee-gouverneur van de Amerikaanse zóne, Gene raal Keating, verklaard, dat de Amerikaanse militaire bezet tingsautoriteiten in de naaste toekomst de volgende drie plan nen willen verwezenlijken: 1. economische fusie van alle bezettingszones 2. vorming van een centrale Duitse regering: 3. hervorming van het geld wezen. In het bijzonder legde de gene raal de nadruk op, de noodzaak der monetaire hervorming daar niet het weinige vertrouwen, dat het Duitse geld geniet, een ver klaring mag achten van de ge ringe productievermeerdering van de steenkoolmijnen en het Ruhrgebied. Het Repubbkeins antwoord. Nog geen overeenstemming. De Indonesische kabinetsleden en partijleiders, die te Batavia in vergadering bijeen zijn ge weest, zijn niet tot overeenstem ming gekomen omtrent de for mulering van het antwoord op de Nederlandse voorstellen. Een voltallige zitting van het republikeinse kabinet is op Dinsdag bepaald. Nader wordt nog, uit Batavia gemeld: De vergadering van de repu- garije spreekt, blikeinse autoriteiten uit Djoeja 1 met de te Batavia aanwezige ministers is accoord gegaan met de hoofdlijnen van Sjahrirs po litieke verklaring, op 19 Juni voor de radio, uitgesproken. Over het opstellen van een antwoord op de jongste brief van de commissie-generaal zal het werkcomité van h'et K.N.I.P. en het voltallig kabinet moeten be slissen, waarvoor Sjahrir en de te Batavia aanwezige ministers en delegatieleden vandaag naar Djokja zullen reizen. De vergadering, welke giste- Volgens het witboek Zou F. Kapocs, particulier secretaris van Nagy, verklaard shebben, dat Nagy hem" opdracht had gegeven om Racz, jde nieuwe handelsadvi seur van de Amerikaanse legatie te Boedapest, alle faciliteiten te verlenen en voorkomend te be handelen, daar Racz finantiële steun aan de partij der kleine boeren bij de volgende verkiezin gen had beloofd. In het witboek is een.verkla ring opgenomen van Balata, broer van Kalman Salata, voor aanstaand parlementslid van de partij der kleine boeren.Salata verklaart van zijn broer verno men te hebben, dat Nagy betrek kingen met Engeland en de V.S., in het bijzonder met Engeland, wilde aanknopen. Daartoe had Nagy zijn zoon alk secretaris aan de Hongaarse legatie te Was hington verbonden. Volgens. Kapocs, aldus het wit boek, trachtte Nagy Hongarije in Zuid-bost-Europa tot politieke en economische basis voor Ame rika te maken. Arthur Schoen- feld, Amerikaans vertegenwoor diger te Boedapest tot aan het begin van deze maand, zou ver klaard hebben, dat hij Nagy's po litiek en tactiek goedkeurde én dat de V.S. Hongarije met lenin gen en goederen zouden helpen. Volgéns Kapocs heeft Nagy Jr bij zijn vertrek een brief van zijn Vader aan Dean Acheson, onder minister van Buitenlandse Zaken, meegenomen, waarin hjj om poli tieke hulp verzocht en een soort gelijk schrijven aan Sol Bloóm, voorzitter van de commissie VTior Buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardig den. - Tfildy niet afgetreden, In een regeringscommuniqué worden namens de Hongaarse president, Zoltan Tildy, de bui tenlandse berichten ^ils zou Tildy zijn afgetreden, tegengesproken. Tildy heeft verklaard, dat de gedachte aan aftreden nooit by hem of bij iemand uit zyn omge ving is opgekomen. Hij begreep ten enenmale niet, hoe de ge ruchten over zjjn aftreden in de wereld gekomen waren. Tildy zeide, dat hij geen oor deel wilde vellen over de ex-mi nister-president Nagy en liem geen verrader wilde noemen. Til dy heeft de documenten, die tot de crisis hebben geleid, niet ge- Zien, voordat zij gepubliceerd werden, de aanklacht van Bcla Kovacs tegen Nagy en andere lei ders in het complot tegen de Staat had hij pas uit de couranten vernomen. Ook is hij door het kabinet niet geraadpleegd over de tere kwestie van., publicatie van witboek, dat over interventie van de V.S. en Engeland in Hon- over de toekomst van de kleine staten in Zuid-OostvEuropa. Hongarye vraagt waarnemers. De plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Hongaarse Socialistische partij, Marosan, heelt in een rede verklaard, dat Hongarije oprecht, wenst samen te werken met zijn buren en de Westerse mogendheden. „Wij nodigen de Europese lan den uit waarnemers en journalis ten naar Hongarije te zenden om vast te stellen, dat er geen po ging is gedaan in de richting van een dictatorschap", zo zeide Ma rosan. Zeeland krijgt de eerste prijs. Op de Zaterdag j.l. te ,Lun- te?en gehouden wedstrijd tussen Helpstersploegen van het Rode Kruis uit alle Kringen van Ne derland, waaraan ook 3 ploegen van het Belgische Rode Kruis medededen, werd door de groep van de afdeling Zuid-Beveland- West, die de KringZeeland vertegenwoordigde, dé eerste prijs behaald met 475 punten. Een der Belgische ploegen kreeg de tweede prijs met 456 punten, en de ploeg, die Noord- Holland vertegenwoordigde de derde met 432 punten. Bij de wedstrijd werden tevens punten uitgedeeld aan de com mandanten der deelnemende ploegen. Na afloop bleek, dat de commandante van de Belgi sche ploeg als eerste 150 pun ten had gekregen (het maxi mum) Mevrouw van Heel Van Dissel, commandante van de ploeg van Zuid-Beveland: West tweede met 132 punten en mejuffrouw Van der Hoeve van de ploeg, die Zuid-Holland vertegenwoordigde, derde met 119 punten. - Op 36 Juni zullen de staats hoofden der 5 grote' mog'endhe den ter gelegenheid van de twee jarige herdenking van de on dertekening van het handvest der V.N. per radio een bood schap tot de volkeren der we reld richten. De president gaf uiting aan zijn volkomen vertrouwen in de toe komst van Hongarije als onaf hankelijke staat en aan de hoop," dat de grote mogendheden het binnenkort eens zullen worden ren ten huize van Sjahrir bijeen is geweest, was van meening, dat voor het aanbrengen van wijzigingen in de voorstellen vah de republikeinse nota we derom het kabinet en het/werk comité toestemming moeten ver lenen. De Avond-Vierdaagse op Woensdag- t.m. Zaterdagavond j.l., gehouden vanuit Middel burg, is een succes geworden. 154 deelnemenden hadden zich opgegeven; 151 waren op gekomen en van dit aantal heeft slechts één de strijd tegen de kilometers moeten opgeven. Vier groepen, n.l. de gymna- stiekveren- „Medioburgum" té Middelburg, de Gymnastiekver. Astrow" te Souburg, de Vliss. Wandelspörtver. „Noad" en de Padvinders van Vlissingen, als mede een groot aantal individu ele tippelaars, liepen de eerste drie avonden 15 km en Zater dagavond 20 km. Woensdag ging het via Arnemuiden, Don derdag over Gapinge en Seroos- kerke, Vrijdag via Koudekerke Vlissingen en Zaterdag over Oostkapelle en Grijpskerke. Slechte wegen óp sommige plaatsen of regen op Vrijdag avond waren niet bij machte de goede stemming te bederven of het pittige tempo, waarin werd gelopen, noemenswaard te ver minderen. Uitgangspunt was de Markt; bij de „Vergenoeging" moest steeds worden afgemeld. Zaterdagavond werden de wandelaars aan de rand der stad op de Seisweg opgewacht door de Signaalafd. van „Astrow", die onder grote be langstelling vari*het publiek de deelnemenden naar de „Ver genoeging" begeleidde. Ondér- weg kregen enige tippelaars nog bloemen als beloning voor hun Minister Fievez naar Engeland. De minister van' Oorlog zal van 23 tot en met 28 Juni een bezoek brengen aan Engeland, teneinde aldaar verschillende oefencentra van leger en lucht macht te bezoeken. Een desbe treffende uitnodiging werd reeds het vorig jaar van de Britse regering ontvangen, doch de minister was toen verhin derd daaraan gevolg te geven. Te Marseille zijn Zaterdag de dagblademploye's in staking ge gaan. Zij eisen 17. pet. loonsver hoging^ In Noord-Oost-Engeland zijn Zaterdag ,-meer dan 4000 chauf feur's en conducteurs der auto bussen in staking gegaan. Zij willen meer concessies dan de reeds verleende 44-urige werk week. prestaties. In de „Vergenoeging" heeft dhr J. B. Rosenboom een lans gebroken voor oprichting van een wandeïsportvereniging in Middelburg en dank gebracht aan het comité, dat deze Vier daagse organiseerde, alsmede aan de E.H.B.O.-groep, die ge lukkig weinig werk had te doen. - De heer H. ïmanse reikte daarop de groepsprijzen uit aan ,>Astrow", „Noad", Medio" en een groep H.B.S.-ers, leden van de H.B.S.-Gymnastiekver.een eervolle vermelding kregen de Vliss. Padvinders en deelnemen den van de Firma „Focus". Allen, die de tochten tot een goed eind brachten, ontvingen het Avond-Vierdaagsekruis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hierden, H. A. van Slooten te Haaften; te Nieuw-Weerdinge, A. Pietersma te Uxk; te Santpoort, G. A. Ti chelaar, hulppred. aldaar; te Leeuwarden, D. T. Los- te De- •venter; te Ouderkerk a. d. IJs- sel, H. Bout te Delfshaven; te Westkapélle, J. G. Panhuise te Druten en Leeuwen. Aangenomen naar Benne- broek, W. M. Maas te Kuinre. Bedankt voor Dussen, J. van Vliet te Heilouw; voor Oud- Beijerland, P. Bouw te Wouden berg; voor Erichenf, H. van Ar- kel te Gelselaar; voor Jaarsveld en Gouderak, C. C. Kerkx te Op en Neder Andel; voor Tietjerk M. J. ten Bruggenkate te Zeg veld. Geref. Kerken. Drietal te Leek, H. W. Kroeze te Curasao, M. J. v. Dijken te Nunspeet' en H. Wiersema te Oldehove. Beroepen te Stad aan 't Ha ringvliet, H. Smit te Rottevalle; te Leek, H. W. Kroese te Cura sao, met verlof te Sneek. - Aangenomen nhar Emlich- heim (D.), J. P. C. ten Brink te Gouda. Geref. Gemeenten. Tweetal te Hilversum, C. He geman en M. v. d. Ketterij, bei den cand. te Rotterdam. Beroepen te Alblasserdam, cand. M. v. d. Ketterijte Kat wijk aan Zee en Paterson (V. St.), caiid. C. Hegeman; te Din- teloord, Chr. van Dam, cand. te Gouda. Nadere briefwisseling tussen Republikeinse delegatie en Commissie- Generaal. Vrijdag is de navolgende brief van Sjahrir aan de voorzitter van de commissie-generaal overhan digd. „Hierbij stellen wjj uwe dele gatie officieel in kennis met de zakeiyke inhoud van de radiorede waarvan de tekst hiernevens gaat, Welke ilr Donderdagavohd 30.00 uur mocht uitspreken. 1. Wij stemmen in met de in stelling zo spoedig mogelijk van een interim-regering. 2." Wij stemmen, er mede in, dat de positie van de vertegen woordiger van de kroon de jure eri formeel zal zijn als voorge steld in öe nota van uwe dele gatie van 27 Mei 1947. Wij hopen, dat in de loop van de overgangs periode de regering op dit punt meer gelijkenis zal gaan verto nen met hetgeen in onze ant- woord-nota werd gesteld, zodat ten slotte deze regering overgaat in de regering van de souvereine verenigde staten van Indonesië. 3. De besprekingen omtrent de vorm van de interim-regering zo als door uwe delegatie voorge steld als „nader overleg" dienen plaats te hebben met vertegen woordigers van Indonesia, Timor en Borneo. Deze besprekingen zullen zo spoedig mogelijk moeten begin nen, opdat de interim-regering reeds vóór Juli a.s. kan gaan werken. 4. Taak van deze interim-rege ring zal o.m. zijn het instellen van de federale organen, zoals vermeld in de bijlagen van de no ta van uwe delegatie. Bijzonder urgent lóordt hierbij beschouwd een zo snel mogelijke instelling van de federale economische or ganen. Met dit voorstel vertrou wen wij, dat aanstonds de sa menwerking, zoals de overeen komst van Linggadjati deze be doelt en wenst, gerealiseerd kan worden. Wanneer ook uwe delegatie hiermede kan instemmen, ver wachten wij u zo spoedig moge lijk het initiatief te willen nemen tot de besprekingen, hierboven onder punt 3 genoemd. De commissie-generaal heeft daarpm het volgende geantwoord „Ons schrijven, waarin het standpunt van de commissie-ge neraal betreffende uw antwoord op onze nota van 27 Mei j.l. kan uw -delegatie wordt kenbaar ge maakt, werd gekruist door uw schrijven d.d. 20 Juni j.l. Wij menen in dit laatste schrij ven een poging te mogen zien tot het overbruggen van de grote af stand^ welke tussen de door onze delegaties gewisselde nota's be staat. Gezien het belang onzer materie mag er echter geen on zekerheid zijn over de vraag, in hoeverre de summière formule ring in de brief van 20 Juni een aanvaarding van onze voorstellen van 27 Mei j.. betekent. Alvorens hierop in te gaan, wil de C.G. met voldoening constate ren, dat ten aanzien, van de po sitie van de vertegenwoordiger van de Kroon haar voorstellen, zowel ten aanzien van zijn de jure bijzondere positie met beslis- sings-bevoegdheid, als ten aan zien van de vorm van zijn optre den in de overgangsregering te zamen met de vertegenwoordi gingen van dé staatkundige or ganisaties in Indonesië worden aanvaard. De aanvaarding vah dit ene punt neemt echter niet weg, dat op alle andere punten uw voor stellen de onze niet zpn genaderd. Een andere conclusie ware slechts mogelijk wanneer punt 4 van pw.schrijven aldus gelezen zou mogen worden, dat de repu blikeinse regering instemt met de instelling van alle federale orga nen, «velke in de bijlagen onzer nota worden genoemd, en uit het woord „zoals" onder punt 4 zou mogen worden afgeleid, dat het geen in onze bijlagen omtrent deze federale organen wordt ge steld, alsnog door genoemde re gering tèn volle wórdt onder- onderschreven. De C.G. meent in dit verband tg moeten opmerken, dat het nimmer in de bedoeling kan lig gen -de vaststelling van de alge mene regelingen der uitvoerióg van de overeenkomst van Ling- gadjati te ontnemen aan de dele gaties èn toe te vertrouwen aan de Interim-regering. Aangezien ook uw schrijven van 20 Juni aan de Nederlandse regering werd "voorgelegd, stelt de C.G. het op prijs uw antwoord op het bovenstaande ten spoedig ste te mogen vernemen, opdat ook dit bij de beoordeling van uw schrijven in aanmerking kanko men". Commentaar „Nieuwsgier". Aan een commentaar van de „Nieuwsgier" op de radio-rede van Sjahrir is het volgende ontleend „De verklaring is in zeer verzoenende toon gesteld,, doch zij mist, althans op het eerste gezicht, alle aangrijpingspun ten voor de realisatie van een eventuele verzoening, terwijl zij een interpretatie van de re publikeinse voorstellen - geeft, die niéts terugneemt van de feitelijke en ondubbelzinnige Tekst. Tenslotte zijn bedoelingen wel van grote - waarde, doch van veel minder concrete be tekenis dan feitelijke punten, welke men zwart op wit stelt er, waartoe men zich wenst te verbinden. Wat dit nu betreft, kan men alleen tot "de conclusie "komen, dat de republikeinse tegennota integraal gehandhaafd wordt. Misschien mag men daaraan verbinden de suggestie, dat de republikeinse delegatie zelf enigszins geschrokken is van de reactie op haar werk en na tuurlijk wensen wij onder geen omstandigheid de verzekering in twijfel te trekken, dat de repu blikeinse delegatie niet anders beoogde (let welbeoogde) dan „het vinden van een oplos sing op de basis van de Ling- gadjati-overeenkomst". Voorshands is dus niets an ders te zeggen dan dat wij Sjah rir zeer verplicht zijn, doch dat hij het antwoord qp de vraag wat nu?" bepaald niet gegeven heeft." Republikeins commentaar. De meerderheid van de repu blikeinse politieke wereld is van mening, dat het republikeinse antwoord op de jongste brief van de C.-G. in bevredigende mate de van Nederlandse zijde verlangde ophelderingen en, na dere presisermg zal bevatten. De kwestie van een gemeen schappelijke gendarmerie werd aangehaald als. voorbeeld van eeh aangelegenheid, waarbij psychologische en prestige ele-, menten op de formulering van het republikeinse standpunt van niet te onderschatten invloed kunnen zijn. Andere republikeinse kringen gaven blijk zich te realiseren, dat juist deze kwestie een van de kernpunten" van, de Neder landse nota is,Tën aanzien waar van materiële concessies nauwe lijks zouden kunnen worden verv/ach't. DE BILT ZEGT: Vrij koel. Voor het Noorden van het land matige, nu en dan vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Meest zwakke be wolking met plaatselijk enige regen. Vrij koel. Voor het overige gedeelte van het land zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen, wisselende bewolking met aanvankelijk hier en daar nog een regenbuitje, later afnemen de bewolking. Weinig verande ring in temperatuur. Nagek. Advertenties. Te Long Beach (Californië) is een olietankschip van de Shell de lucht in gevlogen. De vlam men zijn op de kust overgesla gen. De brandweerlieden voe ren een verwoede strijd om uit breiding van de brand tot an dere tankschepen met benzine en olie te voorkomen. Men ver wacht, dat het schip, waar de ontploffing heeft plaats gehad, r.og minstens 5 dagen zal bran den. Twee personen vonden de dood, 10 personen worden ver mist, 30 werden gewoed. Heden behaagde -het de Here, na een lang durig en smartelijk lij den, uit ons midden weg te nemen, onze innig geliefde Man, Vader, Zoon én Broeder, MARIENUS JOHANNES DE JONGE, in de ouderdom van bijna 50 jaar. Dat zijn heengaan vrede is, zij ons tot troost en sterkte. Zijn diepbedroefde Echtgenote^ M. DE JONGE— KOOLE. JOH. DE JONGE en Verloofde. JOH. DE JONGE. C. DE JONGE— DE RIJDER. JOH. MAR. DE JONGE. J. DE JONGE— DEN ENGELSMAN. CATH. GEBUIJS— DE JONGE. D.' C. GEBUIJS. N. KOOLE. Wolf aartsdijk, 21 Juni i947. Heden ovérleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze innig geliefde Broe der, Behuwdbroeder en Oom, de heer DANIËL FRANCKE, in de ouderdom van 73 jaar en 8 maanden. Diep betreurd door ons allen. De Familie FRANCKE. St.-Laurens, 21 Juni 1947. Noordweg 223. De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. Woensdagmiddag. Ver trek van het sterfhuis om 12 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1