Politieke verwachting in Indië. Handelen Frankrijk en Engeland op eigen houtje Verder onderhandelen onvruchtbaar. Uit naan der mensen van goede wil. Spaarzame instemming met het spaarplan van Minister Lieftinck. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Radio-Moskou beschuldigt. Moskou: Geen samenwerking. Petersons onderhoud met Moiotof. Zal Rusland medewerken aan Marshall's plan? Treedt Eisenhower af? De ontwapenings commissie der V.N. Vliegtuigramp in Syrië. De staking in België. Nader overleg nog mogelijk? Doodstraf voor guerillastryders. Bouwkassen onder coniröle. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, I* Vorst- str. 70. TeL 3438, Giro 374289. Kantoren: Vhssingen, Walstraat 33, Tel 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 18, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 3347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Van het Binnenhof. De Tweede Kamer heeft zich Dinsdag en Woensdag bezig ge houden met het wetsontwerp op de nationale Spaarraad en het uitgeven van Rijksspaarbrieven. Het ontwerp werd zoals te ver wachten was niet met onverdeel de instemming begroet. Dat bleek al dadelijk toen de heer Verkerk (A.R.) critiek oefende op het plan om de rege ringsvoorlichtingsdienst te be lasten met het voeren der propa ganda voor de spaarcampagne. Hij vroeg of het niet mogelijk is de spaarinstellingen die optreden uit sociaal besef hierbij de leiding te laten en of het niet beter is in- plaats van spaarbrieven te ko men tot een vrijwillige opbouw- lening met oplopende rente. De heer Krol (C.H.) tapte uit hetzelfde vaatje. Deze spreker sprak voorts de vrees uit, dat door een statuut van gedwongen sparen de spaarzin zal worden tegengegaan. De -kleine spaarder is niet gesteld op ambtelijke in menging. Zijn partijgeoot Schmall drong er op aan het particulier initiatief op de voor grond te stellen. Wat de rege ringsvoorlichtingsdienst betreft, die hij liever verdwijnen zag, had hij de indruk dat de minister be zig is voor deze dienst emplooi te zoeken. De verwachtingen van de heer Lucas (K.V.P.) bleken niet hoog gespannen, maar hij achtte het toch niet juist de minister niet de gelegenheid te geven zijn plannen te verwezenlijken. De heer B i e r e m a (P. v. d. V.) verklaarde van het nut van sparen volkomen overtuigd te zijn, maar hij kan niet inzien, dat dit door de instelling van een spaarraad bevorderd zal worden. Z.i. is het particulier initiatief in genen dele in gebreke gebleven en uij achtte het helemaal niet nodig de regeringsvoorlichtings dienst op deze wijze nieuw leven in te blazen. Van geheel andere aard was de critiek van de heer Hoogcars- pel (Comm.) die betoogde, dat de spaarbrieven in de eerste plaats bedoeld zijn voor de arbei ders, die echter al gedwongen sparen, omdat zij niet voldoende consumeren. Hij ging zelfs zover, het ontwerp te betitelen als een hoon voor de arbeiders. Zo sterk sprak de heer H o f s t r a (P. v. d. A.) zich niet uit, maar hij meende wel, dat de spaarpropa- ganda op andere groepen dan die der arbeiders gericht moet wor den. Minister Lieftinck liet bij de verdediging van het ont werp sombere tonen horen. We staan, zo betoogde hij, in ons land voor een toestand die zorg wekkend is, met het oog op de deviezenpositie en de begrotings- kosten. Er zijn, zo meende hij, nog wel mogelijkheden om het sparen te vermeerderen door het nalaten van alle overtollige con sumptie-uitgaven, niet alleen door de particuliere huishoudin gen, maar ook in de bedrijfshuis- houding en in de staatshuishou ding. Wij hebben dit laatste al meer gehoord. Maar waarom dan niet krachtig ingegrepen? Dit behoeft toch niet te wachten op een in te stellen spaarcampagne? Ook de minst draagkrachtigen kunnen naar het oordeel van de minister hun aandeel leveren. De vrees dat door dit voorstel aan het leiden van spaargelden in de richting van eigen kanalen scha de gedaan zal worden achtte de minister niet gegrond. Bij de replieken bleek, dat de bezwaren niet waren weggeno men wat de minister aanleiding gaf er op te wijzen dat voor de wederopbouw de uiterste krachts inspanning nodig is en dat dit ontwerp te strekking heeft de re gering de middelen daartoe in de hand te geven. Overigens deed hij de toezegging, dat van de be voegdheid ten aanzien van de spaarbrieven een spaarzaam ge bruik zal worden gemaakt. De heer Lucas (K.V.P.) was hierop blijkbaar nog niet hele maal gerust. Hij stelde voor te bepalen dat de artikelen verband houdende met het uitgeven van spaarbrieven in werking zullen treden op een nader bij de wet te bepalen datum. Hiertegen maak te de heer H o f s t r a (P. v. d. A.) bezwaar, maar dit kon niet verhinderen, dat het amendement met 44 tegen 27 st. werd aange nomen. Het wetsontwerp werd daarna aangenomen met 45 tegen 26 stemmen. ZEEUWSCH DAGBLAD De Hongaarse verkiezingen. De premier van de Hongaarse coalitieregering, Dinnyes, ver klaarde gisteren dat zijn partij, de kleine boeren, nooit zou toe stemmen in verkiezingen zonder afzonderlijke partijlijsten of in een kieswet, waarbij het kies recht zou worden beperkt. Deze verklaring staat tegen over die van de Sociaal-Demo cratische minister van Justitie, Ris, die heeft medegedeeld dat de nieuwe kieswet tenminste 300.000 Hongaarse kiezers uit zou sluiten. Dit zou voorname lijk geschieden door het verho gen van de kiesgerechtigde leef tijd en door het uitsluiten van familieleden van nazi's, die nog steeds onder hetzelfde dak leven met hen. 3e JAARGANG No. 672 Abonnementsprijs 8.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters S cent per woord VRIJDAG 20 JUNI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.19 u., ondel 21.04 u. Maan op 6.52 u., onder 23.52 u. Hoofdredacteur: R. ZUTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KAREI.SE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vliastagen en Ds VV. VROEGJNDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 21 Juni: 3.25 u. 2.37 m., 15.46 u. 2.29 m. I Radio-Moskou publiceerde een telegram van Tass, het officiële Sowjet-Russische nieuwsbureau, uit Parijs over de Brits-Franse besprekingen betreffende Marshall's hnlpvoorstel. In dit telegram wordt gezegd: „Men kan niet ontkomen aan de indruk, dat deze besprekingen een poging beteke nen om achter de rug van de Sowjet-Unie en andere Europese landen om te handelen. Het valt moeiljjk te zeggen op dit moment wat de uitslag van de besprekingen zal zijn. Zoals bekend zjjn de Franse en Britse regeringen van meet af aan begonnen op eigen houtje te handelen zonder de regeringen van andere Europese landen omtrent haar plannen' in te lichten. Hoe de onderhan delingen ook zullen aflopen, men kan niet aan de indruk ontkomen, dat het doel ervan verre blijft van waarborging van een durende, vruchtbare en vreedzame samenwerking tussen de grote en kleine mogendheden van het Europese continent". Het Tass-telegram werd door Radio-Moskou uitgezonden In het binnenlands programma en Is op in het oog vallende wijze in de bladen gepubliceerd. Op een persconferentie ter ambassade heeft de Bjritse am bassadeur te Moskou, Sir Mau rice Peterson, verklaard, dat hij met de Sowjet-minister van bui tenlandse zaken, Moiotof, een onderhoud heeft gehad over Marshalls aanbod en over Hon garije. Sir Maurice legde er de na druk op, dat Marshalls aanbod een economische aangelegenheid en geen politieke en hij vroeg Moiotof, of de Sowjet-regering haar standpunt ten aanzien van deze kwestie reeds had bepaald. Moiotof antwoordde, dat de Sowjet-Unie zich nog niet ge noeg op de hoogte acht om haar mening over Marshalls aanbod te kennen te geven, doch zij stelt er belang in verdere inlich tingen te ontvangen over de ont wikkeling der kwestie. Ten aanzien van Hongarije bleef Moiotof op het standpunt staan, dat de Britse els om te 'worden ingelicht over de Hon gaarse regeringscrisis inmenging in Hongarije's binnenlandse aan gelegenheden betekent en Sir Maurice moest overrichterzake vertrekken, nadat hij Moiotof een geschreven verklaring van het standpunt der Britse rege ring had overhandigd. Clayton heeft voorgesteld, datMen legde te Washington de de Sowjet-Unie zal trachten een I opmerkingen van Clayton in positieve bijdrage te leveren tot het plan van Marshall door be paalde landen in Oost-Europa aan voedsel en grondstoffen te helpen. Verder heeft Clayton op een persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaanse regering de eco nomische raad voor Europa van de V. N. een voortreffelijk lichaam acht om de Europese ideeën en plannen betreffende de toekomstige hulp van de V. S. samen te binden aan de V. S, door te geven. De Amerikaanse regering acht de Engels-Franse besprekingen het logisch begin van de Euro pese uitwerking van Marshali's plan. Clayton legde er de nadruk op, dat de verklaringen van Marshall en andere leden van het ministerie van buitenlandse zaken niet ten onrechte moeten worden gehouden voor even zo vele tekenen van een geheel nieuw leen- en pachtprogram- ma. Op een vraag betreffende een mogelijke deelneming van Rus land en de landen van Oost- Europa aan het plan Marshall antwoordde Clayton, dat het grote vraagstuk de betalingsba lans van die landen vormt, die door de oorlogsverwoestingen thans genoodzaakt zijn buiten gewone hoeveelheden voedsel, brandstof en grondstoffen te im porteren. Met betrekking tot Rusland zeide Clayton, dat er geen moei- lijheden met de betalingsbelans zijn, en het zou wel mogelijk zijn, dat Rusland zich zou scha ren aan 4e zijde der hulpverle nende mogendheden, in het bij zonder voor landen van Oost- Europa. Volgens door het mini sterie van buitenlandse zaken ontvangen berichten zijn de vooruitzichten van de graan oogst in de Sowjet-Unie buiten gewoon goed. Clayton voegde er aan toe, dat er tot dusver geen aanwij zingen waren, dat Rusland be reid zou zijn een bijdrage te leveren. die zin uit, dat Rusland, zoals de zaak nu staat, niet in aanmer king komt voor steun ingevolge het plan Marshall. Marshall had vorige week gezegd, dat Rusland beschouwd kon worden als een deel van Europa, en dat hij der halve als deel van het plan niet voorstelde dat Rusland een bij drage zou leveren, en de uitnodi ging van Engeland en Frankrijk aan de Sovjet-Unie zijn ook niet noodzakelijkerwijs van een der gelijke mogelijkheid uitgegaan: Clayton heeft het echter thans duidelijk gemaakt, dat de Ame rikaanse regering van mening is, dat Rusland voor steun niet in aanmerking komt. Volgens een bericht van de Amerikaanse journalist Walter Winchell in de „New-York Mir ror" zou generaal Dwight Eisen hower, chef van staf van het leger der V. S., aan Truman om ontslag hebben verzocht en voor zitter worden van de Columbia universiteit in New-York, in de komende herfst. Volgens Win chell zou het verzoek om ont slag ongetwijfeld aanvaard wor den. Bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. Gromyko dreigt. De ontwapeningscommissie der V.N. heeft met acht voor, de Sowjet-Unie tegen en met twee onthoudingen een Amerikaans werkprogram aangenomen. De belangrijkste punten van het plan zijn ten eerste de algemene be ginselen van de ontwapening, ten tweede een systeem van beveili gingen tegen schendingen en ten derde praktische voorstellen voor de ontwapening in staten die geen lid zijn van de V.N. Het Sowjet-werkplan waarin getracht wordt de ontwapenings kwestie en de atoomenergie-con trole samen te vatten, werd afge wezen. Aan het eind van het debat verklaarde de Sowjet-afgevaar- digde Gromyko, dat het in het Amerikaanse plan gemaakte on derscheid tussen conventionele en atoomwapenen in strijd is met de opdracht die de commis sie van algemene vergadering heeft ontvangen. Gromyko ging voort „dit kunstmatige onder scheid is een hinderpaal voor het werk, dat de commissie nog te doen staat, en zal haar pogingen om de opdracht van de algemene vergadering ten uitvoer te leg gen doen mislukken met al de gevolgen van dien". Te Lake Success wordt Gromy- ko's verklaring geïnterpreteerd als een bedreiging dat de Sowjet- Ünie de besprekingen over de ontwapening zal boycotten. Ook de raad van de Franse republiek heeft thans zijn goed keuring gehecht aan de ratifica tie van het vredesverdrag met Italië. Het kantoor van de Pan-Ame rican Airways heeft bericht uit Damascus ontvangen aangaande het verongelukken van een Con- stellation-Clipper in Syrië, waar bij twaalf personen om het le ven zijn gekomen en tien ge wond werden. Protest verbonden politieke partijen. De verbonden politieke partijen hebben een telegram gericht aan de minister-president, aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, waarin zij o.m. uitspreken: Uitgezonderd kleine geselecteerde zogenaamde „regeringskrin gen" en aanhang, is vrijwel de ganse gemeenschap er van over tuigd, dat, hoezeer betreurenswaardig het eventueel gebruik van machtsmiddelen ook moge zijn, elk verder onderhandelen met deze republiek onvruchtbaar is en zonder uitzicht op het verkrijgen van de voor de Indische en Nederlandse volken beide en de voor de internationale belangen aannemelijke op lossing. De verbonden politieke partijen verwerpen bij voorbaat arbitrage, bijzonderlijk van Lord Killearn, daar deze immers mede verantwoordelijk is voor de bestaande impasse. Dc verdeling der Don Suisse. Bij de verdeling van de cre- dieten van de Don Suisse over de door de oorlog getroffen lan den wordt in de eerste plaats de bevolkingsdichtheid als maat staf genomen. De hulpverlening per hoofd bedraagt in franken voor de verschillende landen als volgt: Luxemburg 4.98, Oosten rijk 3.30, Nederland 1.50, Honga rije 1.40, Finland 1.08, Noorwe gen 0.71, Frankrijk 0.68, België 0.56, Polen 0.52, Italië 0.48, Duitsland 0.44, Joego-Slavië 0.31, Griekenland 0.25, Tsjecho-SIo- wakije 0.12, Roemenië 0.05. Regering der V. S. dementeert verhadl in „Liberty". Naar aanleiding van het in het Amerikaanse tijdschrift „Liberty" gepubliceerd verhaal, waarin bij zonderheden worden gegeven over pogingen tot het sluiten van een afzonderlijke vrede, welke de Sowjet-Unie in 1943 ondernomen zou hebben, ontkent de regering der V.S., dat het hier een van regeringswege geautoriseerd ver haal betreft. Internationale jaarbeurs te Stockholm. De internationale jaarbeurs te StoOkholm, de St Eriksmaessan, die vopr de Skandinavische lan den van grote betekenis is, wordt dit jaar gehouden van 23 Aug. tot 7 Sept. Het succes van deze beurs in 1946 heeft ertoe geleid, dat wederom werd be sloten met een collectieve Ne derlandse inzending deel te ne men. De regeling van de Neder landse deelneming is in handen van het centrale instituut voor handelsvoorlichting in samen werking met het Nederlandse overzee-instituut te Rotterdam, sectie Noorse landen. Italië wil zekerheid omtrent handvest. Naar van gezaghebbende zijde vernomen wordt, zal Italië alle leden van de Veiligheidsraad om hun mening vragen over de bete kenis van de artikelen 53 en 107 van het handvest der V.N. Deze artikelen houden in, dat leden van de V.N. maatregelen kunnen nemen om agressie van voorma lige vijandelijke landen te verhin deren, zonder goedkeuring van de Veiligheidsraad. Italië wil weten of deze arti kelen nog van toepassing zullen zijn op voormalige vijandelijke staten, nadat zij leden der V.N. zijn geworden. Italië zou evenwel kunnen aanvoeren, dat het als co-bel-li-gerent in de latere sta dia van de oorlog is erkend. Tot dusverre heeft nog geen der re geringen, w.o. Engeland, om vWer mening in deze kwestie door Italië is verzocht, commentaar geleverd op de toepassing van genoemde artikelen in de toe komst. DALENDE KOERS VAN DE REPUBLIKEINSE ROEPIAH. Het Chinese blad „Keng Po" te Batavia schreef Zaterdag, dat de republikeinse roepiah tot 27% cent is gedaald, terwijl het Ne derlandse bankpapier op de zwar- te-geldmarkt volgens dit blad ge stadig stijgende is. De republikeinse radio heeft met nadruk de geruchten tegen gesproken als zou de ropiah ge liquideerd worden. Hieraan werd toegevoegd, dat de republikeinse regering in al haar pogingen wordt belemmerd door het feit, dat het gezag te Batavia niet in haar handen ligt. Zijnerzijds verklaarde de Indo nesische groothandelaar Dasaad, die pas van een commerciële we reldreis te Batavia is terugge keerd in een interview met het republikeinse dagblad „Soem- ber", dat de koersdaling van het republikeinse geld niet de schuld van de Nederlanders of de Chi nezen is, doch van de republikein se regeringsinstanties, die haar taak niet op zodanige wijze ver richten, dat zij bet vertrouwen van het volk wekken. In de Indonesische handelwe- reld is een welig tierende corrup tie, die in de hand wordt gewerkt door de regeririgsordonnanties welke de handels vrijheid der mate beknotten, dat de winst niet langer in een redelijke ver houding tot het risico staat. Zoals reeds bericht is Woens dagmorgen onder de scheepsher- stellers van de Antwerpse haven een wilde staking uitgebroken. Ook de werklieden van de „Mer cantile", van het Gutthriedok en van het Belliard-Crightondok zijn bij deze staking betrokken. De staking is gevolgd op het bekend worden van de resolutie der na tionale arbeidsconferentie, die op 16 en 17 Juni te Brussel werd ge houden en tijdens welke de eisen tot een algemene loonsverhoging werden afgewezen. De plaatselijke vakbondleiders hebben de staking afgekeurd. De staking in de machinefabrieken te Charleroi duurt intussen voort. In de metaalindustrie is het werk Woensdag weer hervat. Ook in Luik is de werkhervatting algemeen. Het personeel van de Centrale Post en van de Post cheque- en girodienst te Brussel heeft, na 24 uur gestaakt te heb ben, Woensdagmiddag het werk hervat De onafhankelijke Liga van Europese samenwerking heeft, in verband met Marshall's plan een verklaring gepubliceerd, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: De promotors van de O.L.E.S., handelend uit naam van ontel bare mensen van goede wil, zonder onderscheid van partij of gezindte, verspreid over geheel Europa en de wereld daarbui ten, beijveren zich nu reeds meer dan een jaar om de weg te bereiden voor een toenade ring tussen de volkeren van Europa op economisch gebied. De rede van Marshall vormt voor de promotors der Liga een machtige aanmoediging en geeft er nieuwe beteekenis aan. Alle menschen van goede trouw erkennen de volstrekte noodzakelijkheid ener organie ke samenwerking tussen de vol ken. van Europa op economisch gebied, als men wil komen tot het herstel der welvaart en tot de verzekering der basis van een duurzame vrede in de ge hele wereld.. Zich bewust van de ernst van het ogenblik en overtuigd, dat het initiatief van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken aan Europa en de wereld een kans geeft, waarvan ten volle gebruik dient te worden gemaakt, vestigen de promotors der Liga de aandacht van het publiek en van de regeringen der landen waar de Liga reeds een comité van actie kent, op de dringende noodzaak, dat er maatregelen worden genomen. Zij stellen zich voor hun aan deel te nemen in het gemeen schappelijk streven en al de middelen, die in hun macht zijn, in het werk te stellen, om een nauwere samenwerking op te kweken tussen de Europese na ties, zulks zowel in overeen stemming met hun eigen noden en aspiraties, als met de aan moedigingen, die hun geworden uit andere verenigde naties, en in het bijzonder uit de V. S. bij monde van Marshall. Deze verklaring is ondertekend door de heren: Adolphe A. Berie Jr., oud vice-minister van Buiten landse Zaken der V.S.; Sir Ha rold Butler, oud-directeur van het internationale arbeidsbureau te Genève; Guill Konsbruck, oud minister van Economische Zaken in Luxemburg; Motz, voorzifter teit zou geven. der Liberale partij in België; Dr J. H. Retinger, oud-adviseur in politieke zaken van de minister president van Polen; Serruys, economist en oud-minister in Frankrijk; P. A. Kerstens, oud minister van Economische Zaken in NederlandDr P. 'van Zeeland, oud-minister-president van Bel gië. Hongaarse oppositie beschuldigt regering. Leden van de oppositie in de Hongaarse Nationale Vergade ring hebben het kabinet ervan beschuldigd, buiten de grondwet om gehandeld te hebben door niet eerst in de vergadering om een votum van vertrouwen ver zocht te hebben, alvorens te trachten, volledige bevoegdheden, die verleend zijn, te verkrijgen. Ook de voorzitter der vergade ring zou in strijd met de grond wet gehandeld hebben door ver leden week Donderdag het debat te sluiten, voordat het kabinet om een votum van vertrouwen verzocht had. De voorzitter antwoordde, dat het debat niet was gesloten, doch slechts onderbroken was jom technische redenen. Het zou la ter weer voortgezet worden. Amerikaans zeelieden staking geëindigd. De staking van zeelieden aan de Amerikaanse oostkust, waar door de uitvoer van goederen naar Europa dreigde te worden opgehouden, is gisteren geëindigd Een loonsverhoging van 5 pet. is aanvaard. Het Spaanse referendum. Het referendum, dat 6 Juli in Spanje over Franco's successie wet zal worden gehouden, stelt zowel Monarchisten als Republi keinen voor een moeilijke beslis sing. Indien de Monarchisten voor de wet, die Spanje tot een monarchie zonder koning, maakt, zouden stemmen, zouden zij de indruk wekken, dat het Spaanse volk een republiek wenst. In sommige republikeinse krin- daarentegen voelt men, dat een aanmerkelijk aantal stemmen tegen de wet het referendum een schijn van eerlijkheid en icgitimi- Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" is van Amsterdam naar Den Helder vertrokken. Hoewel het niet de gewoonte is, dat een oorlogsbodem passagiers medeneemt, werd ditmaal een uitzon dering gemaakt voor een tiental leerlingen van een Amsterdam se school, welke de „Maurits" geadopteerd heeft. Tevens maak ten tien Marva's voor het eerst deze reis mede. Dat de school jongens dit reisje buitengewooon apprecieerden beheeift geen betoog. Het „Nieuwsblad" te Batavia schrijft: Wat wij van republikeinse zijde aan feitelijke bijzonderheden vernamen, biedt niet veel houvast voor optimistische verwach tingen. Het blad ontkent, dat er enige waarheid in het verhaal is, dat Sjahrir tijdens de jongste beslissingen te Djokja omge praat is door een onwillige groep van republikeinse leiders, welke het op een breuk willen laten aankomen. Sjahrir heeft gisteren bezoek ontvangen van de Amerikaanse consul-generaal. De vorige dag had hij reeds besprekingen ge voerd met de Britse consul-ge neraal, en gisterochtend met de minister-president van Oost-In- donesië. De politieke sfeer kenmerkt zich heden door de begonnen be spreking betreffende de beslis sing van de Nederlahdse rege ring over de adviezen van de commissie-generaal, Oost-Indo- nesië en West-Borneo. Goed ingelichte republikeinse zegslieden schrijven de kans op nader overleg tusschen de Ne derlandse en republikeinse re gering, waardoor een breuk nog zou kunnen worden vermeden, niet geheel af. Aan de andere kant zijn Nederlandse zegslie den geneigd de waarschijnlijk van deze kans hoog aan te slaan. De openbare aanklager aan het militair gerechtshof te Madrid heeft tegen 4 communistische guerillastrijders de doodstraf ge- eist. Tegen 6 andere beschuldigden onder wie 4 vrouwen, zijn gevan genisstraffen van 20 tot 30 jaar geëist. Het tiental wordt er van verdacht betrokken geweest te zijn bij het vermoorden van2 ci viele bewakers te Cabanilas de la Sierra, toen zij een lading dy namiet naar Madrid trachtten over te brengen, bij een aanval op een bank te Madrid en andere incidenten. Irgoen beschuldigt Nahganah. De Joodse verzetsorganisatie Irgoen zwai Leoemi heeft in een uitzending voor haar geheime radio-omroep „de stem van het strijdende Zion" de Joodse onder grondse verdedigingsorganisatie Haganah er van beschuldigd dat zij achter gesloten deuren een burgeroorlog voorbereidt. Het le dental der Irgoen schat men op 7.000, dat der Haganah, op 80.000. Volgens het radiobericht maken Britse beulen met hulp van me dewerkers en voorlichters der Haganah de stroppen klaar voor drie leden der Irgoen, die Maan dag door het militair gerechtshof ter dood zijn veroordeeld. De Parrindo op Bali verboden. Naar aanleiding van het tegen de partai Pakjat (volkspartij) te Bali gerichte verbod, meldt de R.V..D. te Batavia nog, dat er geen bezwaar is dat deze par tij aandrong op een plebisciet over aansluiting van Bali bij de republiek. Zolang niet getracht wordt een dergelijke aansluiting te verwe zenlijken met misdadige mid delen, is het verlangen daartoe volkomen legaal. De Parrindo en haar vertakkingen gebrui ken echter wel de misdaad en de terreur, waarvan de militaire weekoverzichten van de laatste tijd herhaaldelijk melding ma ken, evenals van de republikein se infiltratiepogingen van het Banjoewangische uit. De terroristen trachten o.m da desabewoners over te halen om hun partij te kiezen middels da redenering, dat wie tegen hen is, afgemaakt zal worden. Hier bij wordt dan ter aansporing verteld, dat de Nederlanders Ja va spoedig zullen ontruimen en Bali eveneens, waardoor da desabewoners toch aan de repu blikeinen overgeleverd zijn. De rol, die de Parrindo op Bali speelt, evenals die van da met haar samenwerkende ter- reur-organisaties, is zodoende dermate groeiend, dat ingegre pen moet worden. Dit was da conclusie waartoe de zelfbe- stuurders van Bali zowel als da regering van Oost-Indonesië ge komen waren. Het Zwitserse parlement heeft aanschaffing besjoten van 75 Engelse Vampin Duesen jacht vliegtuigen voor de Zwitserse luchtvloot ten bedrage van 52 millioen Zwitserse franken. De suikervoorraad in Nederl. Indië. Charles Wolf, de Ameri kaanse vice-consul te Bata via, is van Batavia via Am sterdam per K.L.M.-vliegtuig in New-York gearriveerd, alwaar hij op het ministerie van Buitenlandse Zaken ver slag uit zal brengen over de I.E.F.C. suikercommissie, die op het ogenblik de suiker stock bestudeert, welke naar schatting 900.000 ton be draagt. Niet officiële bronnen heb ben verklaard, dat de Indo nesiërs dreigen de suiker- voorraden liever te vernieti gen, dan deze in handen van dc Nederlanders tr laten vallen, 'indien zij niet ver: krijgen, wal hen toekomt volgens eerlijke economische verdeling. In de Staatscourant is ver schenen de Algemene Maatregel van Bestuur, bedoeld in de wet voorlopige voorziening Bouw kassen. Deze A. M. is geacht in gegaan d.d. 15 Juni. De consequentie hieruit voort vloeiende is, dat 3 maanden na dato, dus 15 September a.s., het aan alle bouwkassen verboden is haar acquisitie voort te zet ten. De Bouwkassen zjjn inmiddels onder controle van de Verzeke ringskamer gekomen, welke in stantie ontheffing van bovenbe doeld verbod kan verlenen. Deze ontheffing -zal alleen ge geven worden aan die Bouwkas sen, welke voldoen aan bepaalde voornamelijk finantiële eisen. De niet -bonafide bouwkassen zullen bedoelde toestemming niet ont vangen. Een uitnemende maatregel. In de toekomst zullen de bouw kassen bij de particuliere wo ningbouw een belangrijke rol kunnen Spelen. Maar dan moet er ook de zekerheid zijn dat men te doen heeft met bonafide bouwkassen, in alle opzichten in staat aan hun verplichtingen te voldoen. DE BILT ZEGT: Tijdelijk brekende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Zwakke, later matige wind, I overwegend tussen V/est en Zuid. [Weinig verandering van tempe- ratuur. In de provincies Fries- land, Groningen en Drente vrij veel bewolking met aanvankelijk .nog nu en dan enige regen. In het overige gedeelte van het land: tijdelijk opklarend met op enkele plaatsen ochtendmist: La ter weer toenemende bewolking met enige r- een in het Wésten '„van het land. Gromyko heeft in de Veiiig- hcidsraad -Voorgesteld de Franse gezant te' Praag, Maurice Dejean tot gouverneur van Triest te be- noemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1