Rusland trachtte naar afzonderlijke vrede! Ook Nederland juicht Marshall's plan tee. Anreol over Marshall's plan. Inval in Turkije beraamd? Concentratiekampen in Oost-Dnitsiand. Truman's veto blijft van kracht. 11.000 havenarbeiders staken. Wijziging Ziektewet en Invaliditeitswet. Het advies is gearriveerd. Middenstands- organisatie. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hitier wilde te veel weten. Serieus onderzocht. Goede wil eerste vereiste. commissie UnaCefêecé. Sjahrir ziet geen reden voor oorlog. Madoerezen gearresteerd. De eenheid in het Kabinet en de Indische kwestie. Concessie aan de Partij van den Arbeid? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- i str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, TiL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Ook voor de middenstand be gint het organisatie-vraagstuk van steeds groter betekenis te worden. Wij leven nu eenmaa.l in een tijd van ordening en organisatie. Wil men iets voor zijn stand of vak bereiken, dan is organisatie onontbeerlijk. Dat geldt vooral in buitenge wone omstandigheden als waarin wij ons thans bevinden. Het is telkens nodig dat met de rege ring en allerlei leiding gevende instanties voeling wordt gehou den en dat is alleen mogelijk via de organisaties. Wil de regering weten wat er in de kringen van de middenstand leeft, dan zal zij zich hebben te wenden tot de or ganisaties en zal dc middenstand van de regering iets gedaan krij gen, dan zal hij door middel van de organisaties zijn wensen ken baar moeten maken. Bij de middenstand zoals die thans georganiseerd is, wordt on derscheid gemaakt tussen stands- en vakorganisaties. De v a korganisatie is in de eer ste plaats gericht op de behar tiging van het b e d r ij f sbelang, terwijl de stand s-organisatie over de verschillende takken van bedrijf heer.6rijpt en de klein-on- dernemers uit handel en nijver heid op grond van hun gemeen schappelijke belangen als mid denstanders verenigt. Wij kennen in ons land drie middenstandsbonden, de Kon. Nederl. Middenstandsbond, de Christelijke Middenstandsbond en de Ned. R.K. Middenstandsbond. Deze bonden zijn tegelijkertijd centrale van de plaatselijke of gewestelijke standsorganisaties en van de patroonsvakbonden van bepaalde levensrichting. Do Kon. Ned. Middenstands bond stelt zich blijkens de statu ten ten doel de behartiging van de zedelijke en stoffelijke belan gen van de middenstand, zonder aantasting van de godsdienstige en staatkundige opvatting van de leden. Dit is het ideaal. Maar in de practijk is het, zoals vanzelf spreekt en de ervaring leerde, niet altijd mogelijk. De Christelijke Middenstands bond heeft zijn doel aldus om schreven, dat hij, uitgaande van de overtuiging dat de Heilige Schrift en de traditiën van ons volk de betrouwbare grondslagen voor ons maatschappelijk leven uitmaken in overeenstemming met deze grondslag de zedelijke en stoffelijke belangen van zijn leden tracht te behartigen. Deze Bond wordt gevormd door plaatselijke verenigingen van de Christelijke Middenstand, nationale Christelijke vakorgani saties van middenstanders, en in dividuele leden. De Ned. R.K. Middenstands bond is een federatie van vijf diocesane Katholieke standsorga- nisaties van de middenstand en een dertigtal nationale Kath. pa troonvakorganisaties. Deze bonden werken naast el kaar, ieder op eigen terrein. Waar dit, met inachtneming van de wederzijdse beginselen moge lijk is, treed men gezamenlijk op. In verband daarmede is (zo was het althans voor 10 Mei 1940) een permanente commissie van overleg gevormd, die regelmatig bijeenkomt ter bespreking van de vraagstukken welke de belangen van de middenstand raken. Een grote vlucht heeft de or ganisatie onder de middenstan ders niet genomen. Van huis uit is de middenstander min of meer individualistisch aangelgd. Wel zijn er. tal van plaatselijke verenigingen, maar deze oefenen als het gaat om grote vragen van algemene aard, waarbij herhaal delijk overleg met de regering nodig is. geen invloed van bete kenis uit. Met name bij de Christelijke middenstanders is er op het ge bied vc organisatie een beden kelijk tekort. Tijdens een lunch van de ver eniging van buitenlandse journa listen te Parijs heeft Auriol, de Franse president, een warm plei dooi gehouden voor Marshall's plan voor steun aan Europa. „De Franse republiek", zo zei- de Auriol, „verwelkomt Mars hall's stoutmoedig en wjjs Initia tief. Frankrijk moet het met en thousiasme begroeten en de uit gestippelde weg met vastbeslo tenheid volgen. Ons gehele conti nent kan deze gelegenheid niet voorbij laten gaan". Auriol noemde het economische en het politieke vraagstuk een en het zelfde, doch achtte het misschien verstandiger om zon der dralen de materiële kwesties op te lossen, daar volgens zijn mening het politieke wantrouwen langzamerhand van zelf zal ver dwijnen, wanneer ieders bestaan verzekerd is. Daarom heeft de Franse regering het stoutmoedi ge en wijze plan van Marshall met vreugde begroet. „Welk land", aldus Auriol, „moet deze kans meer aangrijpen dan Frank rijk, dat historisch en geogra- phisch de taak schijnt gekregen te hebben om de oude en de nieuwe wereld met elkaar te ver binden?" 3e JAARGANG No. 671 Abonnementsprijs 3.80 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters S cent per woord DONDERDAG 19 JUNI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.19 u., onder 21.03 u. Maan op 5.31 u., onder 23.14 u. Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BABON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds B. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 20 Juni: 2.36 u. 2.26 m., 14.59 u. 2.31 m. -en zeldzame vijftiende-eeuw- se „Lobkowitz" bijbel, ter waar de- van f 50.000, welke door de Duitsers uit de archieven te Brno was gestolen, is terugge vonden en naar Brno terugge bracht O pzienbarende onthullinge n. Na een diepgaand onderzoek en bevestiging van de belangrijkste detailpunten door hoge ambte naren der Amerikaanse regering, Is thans vrijwel vast komen te staan, dat de Sowjet-Unle in Januari 1943 pogingen in het werk heert gesteld om tot een afzonderlijke vrede met Duitsland te komen. Deze opzienbarende onthulling is een van de vreemdste en meest betekenisvolle onvertelde oorlogsverhalen. Ongeveer medio Januari 1943 werd A. M. Aleksandroff, aristo cratisch deskundige in Duitse aangelegenheden en assistent chef van het protocol op het Sowjet-Russisch departement van Buitenlandse Zaken, bij zijn chef, U. N. Barkof, ontboden. Aleksandroff kreeg order zich ge reed te houden voor een geheime zending ter beëindiging van de oorlog: een geheime reis naar Stockholm ter overlegging van zekere vredesvoorwaarden aan de Duitsers. De voorwaarden welke Aleks androff werden medegegeven, waren niet moeilijk te onthou den: De Duitsers zouden ai hun belangstelling voor Finland moe ten laten varen en terugtrekken ten Westen van de lijn Riga-Dar- danellen. Wanneer Bnsland het nodig zouoordelen Turkije bin nen te vallen om de lang gewens te faciliteiten aan de Dardanellen te verkrijgen, zou Duitsland zich afzijdig houden. In overeenstem ming met terreinsgesteidheden zouden zekere wijzigingen wor den aangebracht in de grenslijn tussen Riga en de Dardanellen, ln het bijzonder op Pools gebied. De reis naar Stockholm werd uitgesteld totdat Stalin geconfe reerd had met de Amerikaanse ambassadeur William H. Stand- ley, doch op 26 Jaunari, nadat Stalin de ambassadeur had ont vangen, kreeg Aleksandroff order zich naar Stockholm te begeven en in contact te treden met de Sowjetrussische gezante madame Alexandra Kollontay. Het was duidelijk, dat Standley niet ge bracht had wat Stalin verlangde: Een tweede front in Frankrijk. Jood of heiden Madame Kollontay vond een een bemiddelaar, die in verbin ding trad met dr. Wilhelm Dank- wort, een te Stockholm aanwezig Duits ambtenaar, die de Gestapo waarschuwde, welke weer bericht doorgaf naar het hoofdkwartier te Berlijn. Handelsbesprekingen Engeland-Rusland hervat. In antwoord op een desbetref fende vraag in het Britse parle ment deelde Wilson, de Britse minister voor overzeese handel Dinsdag mede, dat hij hoopt zeer binnenkort naar Moskou te ver trekken ter hervatting van de handelsbesprekingen met de hier Himmier zelf nam de zaak- Aleksandroff in handen en zond twee van zijn meest vertrouwde agenten naar Stockholm. Het was slechts een kwestie van en kele dagen, om Aleksandroff uit te horen. Daarna spoedden zij zich terug naar Duitsland. Hlmmler besloot toen de voor waarden onverwijld aan Hitier voor te leggen. Deze bevond zich op z.ijn oostelijk hoofdkwatier in Oost-Pruisen. Himmier vertelde na rijn terugkomst, hoe Hitier de zaak had overwogen en alle stuk ken had doorgelezen. Toen, aldus vertelde hg, stelde de Ftihrer de ze ene vraag: „Wel, wie Is die Aleksandroff? Is hij een Jood of een heiden?" Himmier kon op deze vraag geen antwoord geven. Er werd in het geheim navraag gedaan in Sofia, omdat de Bulgaren mis schien uitsluitsel zouden kunnen geven. Verschillende dagen later kwam het antwoord, dat „Alek sandroff geen Joods bloed had". Er was iets uitgelekt. De Russi sche inlichtingendienst had ver nomen, dat de Buigaren was ver zocht een onderzoek naar Alek sandroff in te stellen. Himmier vernam toen, dat Aleksandroff uit Stockholm was vertrokken. Nevenstaand artikel werd deze week door het Ameri kaanse tijdschrift „Liberty" gepubliceerd en is van de hand van Paul Schwarz en Guy Richards. Het is samengesteld na maandenlange arbeid van clandestiene besprekingen met Europeanen, wier veiligheid afhangt van hun anonimiteit en met anderen, die er tot nog toe over gezwegen hebben, omdat zij ervoor terugge schrokken de toch toch reeds delicate betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de andere geallieerden nog verder te vertroebelen. Paul Schwarz was, voordat Hitier aan de macht kvvairi, Duits consul-generaal te New York en werd Amerikaans burger. „Liberty" heeft het artikel slechts aanvaard, na dat van eigen zijde een diep gaand onderzoek is ingesteld en hoge ambtenaren van de Amerikaanse regering de be langrijkste detailpunten heb ben bevestigd. Van officiële zijde wordt medegedeeld: De Nederlandse rege ring heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Amerikaanse minister van buitenland se zaken op 5 Juli te Cambridge Massachusetts afgelegde ver klaring over de gezondmaking, waarvoor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is, van de economische en financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld-economie en consolidatie van vreedzame verhou dingen. De stem van een niet-vrij volk. Nagy, de voormalige Hongaar se premier, heeft tijdens een persconferentie te Washington verklaard, dat hij binnen de perken der wet iedere methode in de internationale betrekkin gen te baat zou nemen de hui dige toestand in Hongarije te wijzigen. Nagy weigerde bijzon derheden omtrent zijn plan te onthullen, doch zeide, dat hij contact zou opnemen met func tionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. „Ik wil de woordvoerder zijn van een volk zonder stem om de wereld op de hoogte te stellen van vrat er in Hongarije en andere Centraal-Europese landen gaande is", aldus Nagy. Op de vraag, of hij een rege ring in ballingschap wilde sa menstellen, antwoordde hij: „Daarover kan ik nog geen ver klaring afleggen, omdat ik slechts enkele dagen hier ben". Italiaans schip gezonken. Een Italiaans schip met wijn, dat van Sicilië op weg was naar Genua is bij het eiland Giglio, 125 km. ten Noord-Westen van Rome, op een mijn gelopen en gezonken. 15 opvarenden kwa men om het leven. Dinsdag is te Jeruzalem de eer ste openbare vergadering van de speciale commissie der V.N. voor Palestina begonnen. Sjertok, hoofd van het Joods Bureau van de afdeling Washing ton, behandelde in een rede van zeventig minuten alle phasen van de Joodse politieke, economische, sociale en culturele activiteit. „Palestina, zo zeide hij is een natie in wording. Er be staat reeds een nationaal econo misch leven in Palestina". Hij verklaarde, dat de Joodse trek naar Palestina „een massale te rugkeer" was. Het streven der Joden was gericht op het ophou wen van een volledig nationaal stelsel. Op de vraag van de Nederland se afgevaardigde Blom „Wat is de definitie van Jood", antwoord de Sjertok, dat hij Jood is, die lid is van de Joodse gemeenschap en de Joodse godsdienst aanhangt. Nederland streeft er te zamen met België en Luxemburg reeds geruime tijd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de heden daagse omstandigheden aanpas sen, welk streven deze landen blijkens hun tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overweging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europese sa menwerking reeds in studie, zo als ondermeer blijkt uit het me morandum over Duitsland van Sovjet-Unie. Hij voegde aan toe, dat op het ogenblik be sprekingen met de Sovjet-rege- ^januari ö^beïekkTuik kor' rirw 7iin mot hot doel14 Januari, up peueKKeiijK Kor te termijn hoopt de Nederlandse regering het resultaat van die ring gaande zijn met het doel de onderhandelingen zeer spoe dig weder op te nemen. Franz Neumann, de leider der sociaal-democratische partij hl Berlijn, heeft Maandag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in de Franse sector verklaard, dat er op het ogenblik in Oost-Duits- land meer concentratiekampen zijn dan ooit tijdens het nazi-be wind. „De vervolging van politi ci, die tegenstanders zijn van de door de communisten beheerste Socialistische Eenheidspartij in de Russische zone neemt gestadig toe", aldus Neumann. Jacht op ziekenhuis- moordenaar. Het stadje Macon in het Fran se departement Saone et Loire verkeert 'in opschudding sinds bekend is geworden, dat de po litie jacht maakt op een mani ak, die in de loop van de laat ste drie jaren de dood van een 17-tal in het plaatselijk zieken huis verpleegde vrouwen ver oorzaakt zou hebben. Het personeel van het zieken huis is aan een streng verhoor onderworpen, in het bijzonder degenen, die aanwezig waren bij de gynaecologische operaties welke aan de mysterieuze 17 sterfgevallen voorafgingen. Men vermoedt, dat de dood van de 17 slachtoffers is veroorzaakt door toevoeging van gifstoffen aan de bij deze operaties ge bruikte medicamenten. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft het veto van Truman inzake de voorgestelde belastingverlaging van 4 milliard dollar in stemming gebracht met het resultaat, dat 268 leden tegen en 137 voor het veto stemden. Hierdoor is de mogelijkheid, dat de voorgestelde belastingwet zal worden toegepast, uitgesloten, door de vereiste tweederde meer derheid op twee stemmen na niet bereikt werd. Een tweede telling van het aantal stemmen beves tigde het resultaat der stemming. studie niet alleen aan alle Euro pese landen, maar met name ook aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State Departement in kennis gesteld van dit standpunt en van het bovenvermelde voornemen. Te vens doet de Nederlandse rege ring hiervan mededeling aan alle Europese regeringen. De regering van België en Luxemburg hebben na overleg met de Nederlandse regering het State Department van eeij, over- eenkomstig standpunt doen blij ken. Italië staat achter *t plan. Tarchinani, de Italiaanse am bassadeur te Washington, heeft officieel aan Clayton, de Ameri kaanse onderminister voor eco nomische aangelegenheden aan het ministerie van buitenlandse zaken, meegedeeld, dat Italië zijn volledige steun zal verlenen aan het plan van Marshall om in Europa met vereende krachten tot economisch herstel te komen. Antwerpse haven Hgt söl. Van de zeventienduizend Ant werpse havenarbeiders ril" Dins dag elf duizend in staking ge gaan. De staking is een gevolg van de weigering van Spaak, de Bel gische minister-president, in te stemmen met een algemene loonsverhoging voor dc arbei ders, welke tot uiting is ge bracht op de bijeenkomst van de arheidsconferentie. Naar verluidt is de staking met gekruiste armen te Luik en Hoei opgeheven. Het werk wordt algemeen weer hervat. De staking der arbeiders in de machinefabrieken te Charle roi duurt echter voort. De be trokkenen eisen de fr. 500, die aan de arbeiders in de zware metaalindustrie zijn toegezegd en door de ondernemers in prin cipe reeds zijn aanvaard. De Brits-Franse besprekin gen over M:> .hall's plan. De Britse en Franse minister van buitenlandse zaken, Bevin en Bideault, hebben geconfereerd over het Amerikaanse aanbod van hulp aan Europa. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Parijs ver klaarde, dat het reeds van het begin der besprekingen duide lijk is gebleken, dat er een grote mate van overeenstemming heerst. Frans-Britse uitnodiging aan Moskou. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben een officiële uitnodiging tot de Sowjet-Unie gericht om deel te nemen aan een bestu dering van het voorstel van Marshall tot hulpverlening door de V. S. aan Europa. Tijdens een Dinsdag gehou den eerste bijeenkomst van de commissie van onderzoek voor Palestina van de V.N., in een door de politie streng bewaakt gebouw te Jeruzalem, heeft een der aanwezige fotografen een, naar men kan aan nemen onbedoeld, knal-effect bereiktOp gegeven moment ontglipte aan de foto graaf namelijk een koffertje met bliksemlichtlampen, die bij het neervallen allen tege lijk ontploften. De afgevaar digden, in hun concentratie op troebelen en bom-aanslagen wel in een zeer gedisponeerde gemoedstoestand verkerend, sprongen en bloc omhoog van hun zetelsWanneer de fo tograaf van dit moment als nog een plaatje heeft weten te maken, hebben zijn lampen toch een rendement opge leverd. In verscheidene staal- en che mische fabrieken te Keulen is Dinsdag het werk opgeschort ten gevolge van de voedseltoestand met name de vermindering van het broodrantsoen. Verlenging uitkering duur ziekengeld tot jaar. thans voor de Ziektewet geldende premietarief de kosten van de on derhavige verbetering zullen kunnen worden gedekt. Betekent de verlenging van de uitkeringsduur van het zieken geld op zich zelf reeds een ver betering, bovendien brengt die maatregel nog een viertal gun stige gevolgen met zich mede. Vooreerst is de verplichte ver zekering ingevolge het Zieken- fondsenbesluit afhankelijk van het bestaan van de verzekering krachtens de Ziektewet. De ver zekering krachtens de Ziektewet duurt voort gedurende de tijd, waarover ziekengeld ingevolge die wet wordt uitgekeerd. Met de voorgestelde regeling wordt dus bereikt, dat de verplichte zieken fondsverzekering van de arbeider ook tijdens diens ziekte over een vol jaar kan voortduren, hetgeen mede van belang is voor zijn ge zinsleden, die eventueel op grond van zijn verzekering indirect ver zekerd zijn. Het wordt als een be zwaar gevoeld, dat de zieken fondsaanspraken van de zieke ar beider en zijn gezin thans na 26 weken eindigen. Voorts behoudt de arbeider over de dagen, waarover hij zie kengeld krachtens de Ziektewet ontvangt, tevens aanspraak op kinderbijslag ingevolge de Kin derbijslagwet, indien hij ook overigens aan de bepalingen van die wet voldoet. Ook in dit op zicht wordt derhalve, als gevolg van de voorgestelde wijziging, een alleszins wenselijke verbetering verkregen. Aangezien vervolgens, zoals vermeld, gedurende de tijd, dat ziekengeld ingevolge de Ziekte wet wordt uitgekeerd, de verze kering krachtens die wet blijft bestaan, behoudt de echtgenote van de arbeider eventueel ook ge durende die tijd recht op kraam geld. Ten slotte zij veaneld, dat van een Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging der Ziektewet en der Inva liditeitswet. In de memorie van toelichting herinnert de minister van Sociale Zaken eraan dat hij reeds bij ver schillende gelegenheden heeft te kennen gegeven, dat verlenging van de uitkeringsduur van het ziekengeld van een half jaar tot een jaar hem wenselijk voor kwam en een punt van overwe ging bij hem uitmaakte. Het moet bepaald onbevredigend worden geacht, aldus de minister, dat een arbeider, die lijdende is aan een langdurige, slepende ziekte, reeds na een half jaar ziekengeld te hebben genoten terugvalt op de lage invaliditeitsuitkering. Verlenging van de uitkerings duur van het ziekengeld tot een jaar zal tot gevolg hebben, dat voor ziektegevallen, welke binnen een jaar aflopen; een afdoende regeling wordt verkregen. De minister heeft omtrent de voorgestelde verlenging van de ziekengelduitkering het gevoelen ingewonnen van de Stichting van de Arbeid. Deze heeft hem te kennen gegeven, dat zij zich daar mede gaarne verenigt en het tot stand komen van een daartoe strekkende wijziging in de ziek tewet toejuicht. Uit statistische gegevens over de jaren 1937 tot 1942 is geble ken, dat ongeveer 1,5 pCt van de uitkeringsgevallen over die jaren langer heeft geduurd dan 26 we ken. Ruim genomen kan dit aan tal worden geschat op 7000 per jaar. Uit het feit, dat het aantal langdurige ziektegevallen slechts een zeer gering percentage van het totaal uitmaakt, blijkt, dat de kosten van de voorgestelde maatregel betrekkelijk gering zullen zijn. Verwacht mag wor den, dat met een premieverho ging van ongeveer 12 pCt van het Het advies der commissie-generaal omtrent de republikeinse tegennota is gistermorgen bij de regering binnengekomen. Naar het A.N.P. verneemt, hebben overeenkomstig eer dere berichten de regeringen van West-Borneo en Indonesia Timoer inderdaad nog afzonderlijke adviezen voor de Neder landse regering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse regering bereikt. Over de inhoud der ontvangen adviezen wordt ten departe- mente het stilzwijgen betracht. Men deelde mede, dat de rege ring het in dit stadium niet raadzaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. Sjahrir ziet geen reden voor oorlog. Sjahrir is gisteren te Batavia gearriveerd om aldaar bespre kingen te voeren met verschil lende vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen over de huidige crisis in Indonesië. Hij verklaarde tegenover ver slaggevers, dat hij in het huidi ge stadium geen reden voor oor log in Indonesië zag en dat hij het Nederlandse pessimisme be treffende de republiek niet be greep. Aangaande het republikeinse antwoord op de Nederlandse nota zei hij: „Er is nog steeds tijd voor onderhandeling op ba sis van de wisseling". Madoerezen door republie- keinen gearresteerd. Vluchtelingen van Madoera, die te Soerabaja zijn aangeko men, hebben gemeld, dat voor mannen van de „Persatoean Ke- bangsaan Madoera" (Madoerese vereniging te Soerabaja) door de republikeinse politie gearres teerd zouden zijn. De voorzitter telegrafeerde het volgende naar de commissie-generaal: „Naar aanleiding van de ge vangenneming van familieleden van de voormannen van de P. K. M. verzoekt het Madoerese volk te Soerabaja dringend, dat maatregelen genomen zullen len worden om de genoemde slachtoffers te bevrijden". Weerlegging republikeinse klacht. De dienst voor legercontacten deelt mede: In Padang werd de zer dagen van officiële republi keinse zijde een klacht inge diend, inhoudend, dat Neder landse militair op de 23e Mei „met geweld rijst aan de be volking zouden hebben ontno men", terwijl op vele plaatsen de te velde staande oogst door hen zou zijn gesneden en op 6 trucks weggevoerd". Dit alles zou hebben plaats ge had bij de dessa te Tjibadak Air. De klacht werd meteen, als bericht, aan het republikeinse persbureau Antara doorgegeven, dat haar publiceerde. De territoriaal militair com mandant, kol. Sluyter, nodigde onverwijld de republikeinse bur gemeester van Ladang, de heer Azizehan uit, in gezelschap van de commandant van het batal jon jagers, naar Tjibadak Air te gaan voor het instellen van een onderzoek ter plaatse. Deze invitatie werd niet aan genomen. Een herhaalde poging om de heer Azizehan er toe te bewe gen aan dit onderzoek zijn steun te verlenen, of althans een ver vanger daarvoor aan te wijzen, leverde al evenmin resultaat op. Met de Cdt jagers begaf zich daags daarop dan de vertegen woordiger van de dienst voor legercontacten naar Tjibadak Air, waar geconstateerd werd, dat de bevolking rustig bezig was op de sawahs te werken. Op de vraag, of men overlast had ondervonden van de zijde van Nederlandse militairen werd ontkennend geantwoord. In lan ge tijd had men daar in de buurt geen trucks gezien, noch be richten omtrent afvoer van padi vernomen. Van geweldpleging was niets bekend. Integendeel, wanneer er Nederlandse militai ren in de buurt geweest waren, dan was de omgang steeds van vriendschappelijke aard geweest Linggadjati en de Veiligheidsraad. Een bericht uit Lake Success meldde, dat de Nederlandse re gering de tekst van de overeen komst van Linggadjati aan de Veiligheidsraad ter kennisne ming heeft aangeboden. In dit verband zij eraan her innerd, dat in de vergadering van de veiligheidsraad, welke van 7 tot 13 Febr. werd gehou den, overwogen is of de situa tie, welke in Indonesië was ont staan, een gevaar betekende voor de handhaving van de in ternationale vrede en veiligheid- De Nederlandse vertegenwoor diger in de raad, mr van Klef- fens, heeft toen opgemerkt, dat hij zeer goed kan begrijpen, dat de Veiligheidsraad interesse had voor de besprekingen, welke toen te Batavia plaats hadden. Alleen en uitsluitend om deze reden zou hij aan zijn regering voorstellen, het resultaat dier besprekingen aan de raad over te leggen. Na verloop van tijd heeft de overeenkomst van Linggadjati thans blijkbaar de raad bereikt. Een politieke medewerker van het A.N.p. schrijft: Het spreekt vanzelf dat in deze dagen van spanning allerlei on derstellingen worden geuit met betrekking tot de mogelijkheid van een Kabinetscrisis, indien een deel der regering tot de over tuiging zou zijn gekomen, dat straf optreden van het Neder landse gezag in Indonesië onaf wendbaar zou zijn geworden. Bekend is, dat de Katholieken een militair optreden in het al leruiterste geval niet zouden willen uitsluiten. Hoe staat het nu met de „Arbeids"-ministers Er bestaat op het ogenblik of ficieel niets anders dan de nota aan de republiek en haar ant woord daarop. Dit antwoord is ook door de P. v. d. A. als onbe vredigend gekenschetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De P. v. d. A. ziet dus blijk baar als enige mogelijkheid om wapengeweld te vermijden, dat de republiek van standpunt zal de bovengenoemde 7000 ziektege vallen, welke langer duren dan 26 weken globaal geschat in 1400 gevallen gemiddeld na 41 weken wederom arbeidsgeschiktheid be staat. In deze gevallen kan de uitkering krachtens de Invalidi teitswet en de daaraan verbon den administratiekosten geheel worden bespaard. De daartoe noodzakelijke wijzigingen in de Invaliditeitswet worden bij dit wetsontwerp eveneens voorge steld. Verder wordt voorgesteld, de verjaringstermijn van drie op zes maanden te brengen. Hiermede wordt tevens de ver jaringstermijn van het recht op kraamgeld op een half jaar ge bracht, hetgeen met het oog op de vrij veelvuldig voorkomende te late aanvragen in verband met onbekendheid met de wettelijke bepalingen eveneens gewenst is. De minister acht niet voldoen de grond aanwezig om bij blijven de invaliditeit de Invaliditeits- rente onmiddellijk bij de aanvang van die invaliditeit te doen in gaan, zoals thans het geval is, ook indien recht op ziekengeld krachtens de Ziektewet of een bijzondere ziekengeldregeling be staat. Thans wordt voorgesteld ook bij blijvende invaliditeit de uitkering krachtens de invalidi teitswet in aansluiting op de zie-i kengelduitkering te doen plaats vinden. 1 veranderen en inderdaad bereid zal zijn meer tegemoetkomend heid te betrachten dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Ne derland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangenomen resolutie. Hier komen dus verdere con cessies van Nederland om de hoek kijken. Doch nu is het de vraag of de kabinetspartner tot zodanige concessies bereid zal blijken. Wanneer deze laatste niets meer zou willen toegeven, zou intussen een opbevredigende toestand blijven bestaan. Het is nu denkbaar, dat om uit de knoop te geraken, een com promis in het kabinet gevonden wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn, nieuwe concessies te doen, maar dat de republiek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aange wezen punten op haar antwoord terug te komen. Op die wijze al thans zou de P. v. d. A. tegemoet getreden kunnen worden. Een dergelijke oplossing wordt op het ogenblik in politieke kringen mo gelijk geacht. Men oordeelt daar de kans op een kabinetscrisis niet zo groot. Partisanen-actie in Noord-Italië? Verschillende Italiaanse bla den blijven zich tot de echo maken van geruchten, volgens welke groepen partisanen zich in Noord-Italië aan het organi seren zouden zijn. De Tempo en de Messagero wijzen er op, dat het ministerie van binnenlandse zaken geen ontkenning levert van hetgeen bij geruchte wordt beweerd. Het socialistische blad Avanti publiceert een dergelijk bericht, doch onder de kop: „De Partisanen van Noord-Italië te gen de clericale regering". Daar tegenover verzekert het commu nistische blad Unita, dat er in het gebied van Asti geen sprake is van enige beweging van par tisanen. DE BILT ZEGT: Koeler. Meest zwaar bewolkt met vooral in de avond en nacht regenbuien, gepaard gaande met onweer. Matige wind uit Zuid westelijke richtingen. Lager» temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1