Nieuwe Britse stappen te Moskou. C.-G. acht verder onder handelen vruchteloos. De Buitenzede affaire. Niemand kan Europa helpen als het zichzelf niet helpt. Zeeliedenstaking in Amerika. Strijd in Griekenland. Truman spreekt veto uit De strijd in China. Wie wordt gouverneur van Triest? Wallace doet nieuw voorstel. Nog 9.000.000 slaven. Voorstel tot enpete regeringsbeleid Londen. 500 Saren moeten vertrekken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog geen rust in Hongarije. Politieke relletjes. Rechtsherstel met behulp van leger? De Tolunie goed voorbeeld. Evacuatie van in Nederl.-Indië geïnterneerden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L._ Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 670 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 18 JUNI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerldpg van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUÏZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.19 u., ons der 21.03 u. Maan op 4.25 u.r onder 22.20' u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 19 Juni: 1.46 u. 2.12 m., 14.11 u. 2.22 m, De onbloedige „staatsgreep" te Buitenzorg waarbij door de Soendanese Volkspartij het ci viele bestuur van de republiek terzijde werd geschoven, heeft geen gevolgen van betekenis gehad. De Nederlands Indische rege ring heeft aanvankelijk een af wachtende houding1 aangenomen, en heeft daarna, toen bleek dat de P.R.P. niet in staat bleek het bestuursprobleem op te lossen, de oude toestand hersteld. Hier bij werd als eis gesteld, dat ga ranties zouden worden gegeven voor een deugdelijk bestuur, waarbij tenvolle rekening wordt gehouden met de ter plaatse be staande verhoudingen en in de tweede plaats met de veiligheid van personen en met de positie van hen, die ondoordacht aan de daden van de P.R.P. hebben meegedaan. Hieraan werd nog toegevoegd, dat de regering nog steedsj op het standpunt staat, dat geen belemmeringen in de weg ge legd mogen worden aan een nor male actie ener politieke partij die als zodanig recht heeft op bescherming tegen terreur en intimidatie. Dit schijnt een zeer verstan dig besluit, omdat op deze wijze een democratische ontwikkeling van het partij leven mogelijk blijft. Toch en dit is aan de In dische pers niet ontgaan komt hier een tweeslachtigheid tot uiting, die niet bevredigt. Zo schrijft b.v. „Het Dagblad", dat het toch wel vreemd aan doet, dat een staatsgreep als on democratisch wordt veroordeeld en derhalve niet wordt erkend, terwijl de republikeinsche „staatsgreep" welke gepaard is gegaan met onzegbaar lijden van duizenden, met bloedvergieten en brandstichting, wel als een voldongen feit is aanvaard. Zulk een verschil in waardering, zegt het blad, spreekt sterk tot de verbeelding van de massa en brengt die er toe om te zeggen, dat wie de macht heeft, ook het recht heeft. Hier wordt de spijker op de kop geslagen.. Wat de regering thans doet tegenover de Soendanese Volks partij, had zij moeten doen toen de revolutionnaire leiders van de „republiek" hun greep naar de macht deden. Ook toen had zij duidelijk moeten laten uitkomen, dat zij geen belemmering in de weg wenst te leggen aan een' nor male actie ener politieke partij dat zij een democratische ont wikkeling niet in de weg wil staan en met alle gerechtvaar digde wensen rekening wil hou den, zoals dat reeds lang tevo ren door H. M. de Koningin was toegezegd, maar dat een- revo lutionnaire staatsgreep in geen enkel opzicht zou worden er kend. Door zó op te treden, zon de regering als geroepen het ge zag hoog te houden aan haar goddelijke opdracht hebben vol daan, en zou haar houding niet alleen in Indië en Nederland, maar ook in het buitenland, ver trouwen hebben gewekt. Veel ellende zou dan zijn voorkomen. Het belang van In dië en de Indische bevolking zou zijn gediend. De Amerikaans.e onderminis ter van arbeid, John Gibson, heeft order ontvangen van de minister, de staking, welke thans zevenhonderd schepen heeft vastgelegd, snel tot een oplos sing te brengen. Hij heeft opnieuw vertegen woordigers van reders en zee lieden voor een conferentie uit genodigd. Curran, de voorzitter van de vakvereniging van zee lieden, heeft verklaard, dat de staking, welke Zondagnacht door hem is geproclameerd, zich zal uitbreiden wanneer aan de eisen van de vakvereniging betreffen de arbeidscontracten niet tege moet gekomen zou worden, en dan binnen enkele dagen een 1150 schepen zou treffen. Volgens Amerikaanse ambte naren, die belast zijn met de zorg voor graan- en steenkool- voorraden voor het buitenland, kon de staking niet op onge legener tijd begonnen zijn. Door deze staking zou Groot-Brittan- niës hoop, om nog voor de ko mende v winter Amerikaanse steenkool in voorraad te krij gen, wel eens in rook kunnen vevvliegen. Peterson, de Britse ambassadeur te Moskou heeft thans in structie ontvangen een nader onderhoud aan te vragen met Molotof en hem een memorandum te overhandigen over het Britse standpunt ten aanzien van het optreden der Sowjet- Unie inzake de recente Hongaarse regeringscrisis. In dit memorandum worden de door Molotof naar voren ge brachte beweringen in krachtige bewoordingen van de hand ge nezen. Peterson heeft order ontvangen er nogmaals op te wij zen, dat Groot-Brittannië ten volste recht had om inlichtingen te vragen, op grond van de richtlijnen voor de Geallieerde Bestuursraad. De hoeken open? Hongarije is bereid alle mate riaal over de jongste crisis aan een commissie van onderzoek der V.N. voor te leggen, als de grote mogendheden hiermee ac- coord gaan, aldus verklaarde de Hongaarse minister van Justitie. „Indien een dergelijk onderzoek zou plaats hebben, zal Amerika, daar ben ik zeker van, onmid dellijk Nagy en Eckhardt (leider der boerenpartij voor de oorlog) tengevolge van wat het over hen zou vernemen, uit het land zetten." Een andere woordvoerder gaf uiting aan zijn bezorgdheid over de rol, die de V.S. thans in Europa spelen. „Wil Amerika de rol van Duitsland overne men en een nieuwe ramp ver oorzaken? De Hongaarse socia listen zijn bang, dat de kapi- taalshelangen voor de Ameri kaanse regering belangrijker zijn dan de vrede der wereld", aldus deze woordvoerder. Relletjes. Sulyok, leider van de Hon gaarse Vrijheidspartij (opposi tie), die Hongarije verleden week een politiestaat heeft ge noemd, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken beloofd niet meer in het openbaar te zullen spreken, voordat de mi nister de houding van zichzelf en van zijn communistische po litie t.o.v. de bijeenkomsten en de organisatie der Vrijheidspartij heeft bepaald. Maandag is het op een bijeen komst van de Vrijheidspartij tot botsingen gekomen. De politie moest tussen beide komen. Ver scheidene personen werden ge wond, Te Boedapest werden de leden der Vrijheidspartij op een bijeenkomst met rotte eieren be kogeld. Het Griekse nieuwsbureau meldt, dat Griekse regerings vliegtuigen gisteren werden in gezet om een groep guerilla- strijders te Daphni, nabij Cala- vrita in de Peloponnesus te hel pen vernietigen. De guerillastrij- ders verloren 54 man en 59 werden gewond, zo voegt het bureau er aan toe. Ook elders werden guerilla- strijders gedood, gewond of ge vangen genomen, alsmede ma teriaal buitgemaakt. Het Griekse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de ont werpovereenkomst tussen Grie kenland en de V. S. inzake het Amerikaanse aanbod tot het ver lenen van financiële hulp. Truman heeft zijn veto uitge sproken over een wetsvoorstel, dat door het Congres reeds is goedgekeurd en een verlaging der belastingen beoogt van 4 milliard dollar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitge sproken over een maatregel, die door het door de Republikeinen beheerste Congres is goedgekeurd Truman zeide, dat het wetsvoor stel dubieuze voordelen bood ten koste van een -gezonde belas- tingpolitiek. Truman ft de eerste president in de geschiedenis der V. S., die zijn veto uitspreekt over een wet voor belastingverlaging. Slechts eenmaal eerder werd over een belastingwet het veto uitgespro ken, namelijk door Roosevelt in 1944. Harold Knutson, voorzitter van de commissie van het Huis van Afgevaardigden voor de geld middelen, die oorspronkelijk de wet voorstelde, noemde de daad van Truman „ongevoelige poli tiek" en deed een beroep op het Congres om het veto te niet te doen. Men acht hèt niet waar schijnlijk, dat in de senaat de vereiste twee derde meerderheid zal behaald worden. Truman spreekt te Princeton. Truman heeft, na op de uni versiteit van Princeton in New- Jersey tot doctor honoris causa te zijn gepromoveerd, een toe spraak gehouden, waarin hij be toogde, dat de V. S. sterk moes ten blijven, daar de kleine' mo gendheden anders zouden gaan vrezen, dat Amerika zijn we reldleiderschap zou willen op geven. Hij pleitte in zijn rede rede hoofdzakelijk voor alge mene militaire oefening en rui mer toetreding van studenten tot regeringsdienst. Ook vroeg hij de steun van de onderwijs instellingen voor het program voor algemene militaire oefe ning. Schacht te Frankfort, Volgens mededeling van amb tenaren van het Bizonal finan ciële Bureau wordt Dr Schacht, Hitiers financiële tovenaar, op het Amerikaanse hoofdkwartier te Frankfort in verhoor geno men. Reeds eerder is bericht, dat Schacht uit het internerings kamp Ludwigsburg, waarin hij bij uitspraak van het Duitse zui veringsgerecht geplaatst was, weggehaald was. Men neemt aan, dat Schacht verhoord wordt om trent zijn financiële plannen. De Palestina-commissie begint. Maandagavond is bekend ge maakt, dat 13 der belangrijkste banken van Hongarije onmiddel lijk aan commissarissen zullen overgaan. De 3 voornaamste banken van Boedapest zullen worden toegewezen aan 3 com missarissen, die resp. door de Communistische, de Socialisti sche en de Kleine Boerenpartij zullen worden benoemd. In Augustus zullen de banken ge nationaliseerd worden. De politieke toestand in Hon garije is nog niet geheel tot op lossing gebracht. Volgens onbe vestigde berichten is kolonel Stefan Szemes, die de Hongaarse militaire missie op de vredes conferentie te Parijs leidde, ge arresteerd. Men verwacht ook, dat de partij der kleine boeren minstens nog zes van haar afge vaardigden uit de partij zal stoten. Volgens de communistische radio hebhen de troepen der communisten Maandag Pengh- sien, wegens de steenkool- en ijzermijnen de tweede mijnstad van China, ingenomen. Het ra diobericht voegde er aan toe, dat de communisten alle ver bindingen tussen Peking en Tientsin, evenals die tussen bei de steden en Paoting, de hoofd stad van Hopei, in handen heb ben. Peking, Tientsin en Paoting komen dientengevolge met hun nationalistische bezetting geïso leerd te liggen. De voorzitter van de sociaal democratische partij in China, heeft gisteren -voorspeld, dat de Chinese regering een nieuwe poging zou doen om met de com munisten tot een vergelijk te komen. Hij twijfelde er echter aan, of deze over vrede zouden willen spreken, nu het getij der militaire operaties hun ten gun ste keert. De Chinese regeringstroepen hebben de omgeving van Tient sin versterkt, nu de communis tische troepen hun aanvallen in dit gebied hebben vermeerderd. Het incident te Sinkiang be schouwt men als een louter plaatselijk geschil tussen Sin kiang en Buiten-Mongolië. Men gelooft niet, dat de Sowjet-Unie plannen van agressie tegen Chi na koestert. Stakingen te Luik. Gistermorgen is in de metaal- en mijnindustrie in het Luikse een omvangrijke staking uitge broken. Men vreest, dat de sta king zich tot andere takken van industrie zal uitbreiden. Door het ministerie van Ver keerswezen wordt bevestigd, dat ook de bedienden en arbeiders der telefoondiensten te Luik gistermorgen het werk hebben neergelegd. Het Centraal Bureau der tele graafdiensten te Luik is geslo ten. De Veiligheidsraad discusseert. Parodi (Frankrijk) heelt de Veiligheidsraad Maandag ge waarschuwd, dat de raad in hoge mate het gezag van de V.N. in gevaar zal brengen, indien hij geen vorderingen maakt bij het organiseren van een internatio nale militaire macht. De raad be sloot bij de voortzetting van de besprekingen over het rapport van de militaire stafcommissie het rapport in volledige vergade ring punt voor punt te bespreken. De Sowjet-Unie heeft zich Maandag gekant tegen een Brits verzoek, dat de kwestie van het gouverneurschap van Triest, ten Naar de Indische correspondent van „Trouw" meldt, heeft de Commissie-Generaad een één stemming advies uitgebracht aan de Nederlandse regering. De strekking er van zou zijn, dat verder onderhandelen met de re publiek over de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati vruchteloos moet worden geacht en dat de Ned-Indische regering de uitvoering thans zelf ter hand dient te nemen. Zij zou daartoe moeten beginnen met het herstel van de rechtsstaat in het gebied der republiek met behulp van het militaire apparaat. Het. rapport der Commissie- Generaal zal dus geen minder heidsadvies bevatten. Ten aan zien van alle belangrijke punten bestaat thans overeenstemming tussen Dr van Mooie en de leden der Commissie-Generaal. De heren Sehermerhorn en Van Poll hebben de laatste dagen druk geconfereerd met de Ned.- Indische regering en hun eigen adviseurs. Ook zijn vertegenwoor digers van de regeringen van Oost-ïndonesië en West-Borneo geraadpleegd over de vraag wat waarvan de Grote Vier "«"5 n overeenstemming ul. thanS geschieden. Volgens nog geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken, op de agen da van de Veiligheidsraad zou worden geplaatst. Gromyko verklaarde aan de Veiligheidsraad, dat de Raad deze kwestie niet kan bespreken, al vorens het vredesverdrag met Italië is geratificeerd. Gromyko stelde een nieuwe Sowjet-candidaat voor het gou verneurschap voor, wiens naam niet bekend werd gemaakt. Men meent te weten, dat deze. candi- daat een burger der Sowjet-Unie is. Vrijdag zal "de Veiligheidsraad zijn discussies over deze kwestie voort zetten. H. K. H. Prinses Juliana verlaat het N.V. Pluis te Utrecht, waar Zij Zaterdag de demonstraties van de E.H.B.O, bijwoonde. Kindersterfte in Frankrijk. In de Academie de Medecine heeft M. E. Lesne een referaat gehouden over de huidige kin dersterfte in Frankrijk. Uit de cijfers bleek, dat thans jaarlijks ongeveer T00.000 kinde ren beneden het jaar in Frank rijk sterven, ten gevolge van de oorlog, de bezetting, de sociale en economische toestanden, van dodelijke ziekten. Von Brauchitsch niet uitgeleverd. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone meldt, heeft een Amerikaans woordvoerder het bericht tegengesproken, dat de vroegere Duitse generaals Von Brauchitsch en Guderian en van dem Bach ter berechting aan Polen zullen worden uitge leverd. Hij wil toenaderinq tot de S.U. Wallace heeft er bij Truman en Marshall op aangedrongen om Stalin en Molotof op een conferentie te Berlijn uit te no digen. Hij stelde deze conferentie voor als de eerste stap in de richting van een politiek, die tot doel heeft om het bereiken van een overeenkomst tussen Amerika en de Sovjet Unie voorrang te verlenen boven de vredesregelingen met Duitsland en Oostenrijk. Wallace spoorde de Ameri kaanse regering aan om aan de V. N. een volledig verbod van internationale wapenhandel voor te stellen om de huidige breuk in de onderhandelingen over een overeenkomst inzake de atoom energie te helen. Verder riep hij de democratische partij op om de leiding te nemen van een ac tie om de Amerikaanse muni tie-industrieën te nationaliseren, zodat men geen voordeel kan hebben van het vervullen van zijn vaderlandse plicht om het land te verdedigen. Tenslotte dreigde Wallace met de oprich ting van een nieuwe partij, in dien ae beide bestaande partijen voortgaan op de huidige weg, die tot oorlog en depressie leidt en met zelfmoord gelijk staat, ook al zou deze nieuwe partij het volgend jaar geen kans op succes bij de presidentsverkie zingen hebben. Rondom Marshall's plan. De speciale commissie der V.N. voor Palestina is haar werkzaam heden te Jeruzalem begonnen met een informele vergadering. Tegelijkertijd begon een staking der Arabieren over het gehele I Amerika, land. 1 Een speciale commissie van de internationale conferentie voor de mensehenrechten heeft een beroep gedaan op de V. N. om de slavernij over de gehele we reld af te schaffen. Volgens deze commissie leven er thans nog 9.000.000 mensen onder een of andere vorm van slavernij. Van wie 2.000.000 in Abessynië en evenveel kinder- slaven in China, 700.000 in Ara- bië, 300.000 in Liberië en andere delen van Afrika en in Voor- Indië en 4.000.000 in Latijns In een hoofdartikel over het plan van Marshall schrijft de New-York Herald Tribune: Met de gemeenschappelijke Engels- Franse economische commissie, die in Januari werd opgericht en met de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse douane-unie zijn de grondslagen voor samenwer king gelegd. De enige realisti sche wijze, waarop de enorme taak van het slechten der bar rières, die Europa verdelen, kan worden aangepast, is door mid del van regionale overeenkom sten, en er bestaat goede ver wachting dat er meer gebieden van samenwerking in Europa zullen komen. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel in verband met het voorstel van Marshall en de ontmoeting van Bevin en Bideault: „Het is te hopen, dat op de bijeenkomst te Parijs men zich niet slechts zal concentreren op het verkrijgen van de maxi male hulp der V. S., doch ook aandacht zal schenken aan een gedragslijn, volgens welke een maximale Europese productie verkregen kan worden onafhan kelijk van politieke of doctri naire overwegingen. Want nie mand kan Europa helpen wan neer het zichzelf niet wil hel pen." De Tolunie en 't plan. In goed ingelichte kringen wordt gewezen op de belang stelling die de rede van Mars hall in de Belgische regerings kringen heeft gewekt. Onmiddellijk zijn de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse regeringen langs diplomatieke weg met elkaar in contact ge treden. Dit contact bracht de overeenstemming van de stand punten der drie landen aan het licht, zodat een accoord werd be reikt. In dezelfde kringen wordt er op gewezen hoezeer het plan tot een economisch accoord door de Amerikaanse opinie gunstig ont haald wordt. De Amerikaanse openbare me ning beschouwt dit accoord als een soort voorafbeelding van de Europese regionale verstandhou ding, die door Marshall wordt gewenst. De Wereldbank en het plan. John J. Mccloy, president van de Wereldbank, heeft beloofd, dat de Wereldbank haar steun zal verlenen aan elk willekeurig plan, dat de Europese landen in het kader van het voorstel van Marshall tot het verlenen van economische hulp zullen uitwer ken. V. N. en 't plan. Naar wordt medegedeeld, zou Se economische commissie voor Europa der V. N. gaarne in <le gelegenheid worden gesteld om te helpen het plan van Marshall ten uitvoer te brengen. Waarnemers wijzen er op, dat de omvang van de steun, die de economische commissie zou kun nen verlenen, afhsftigt van de houding, die de landen van O.- Europa tegenover het plan aan nemen. Frankrijk en 't plan. Volgens Bonnet is de Franse regering van mening, dat de to tale behoeften van een gezamen lijk programma voor het her stel van geheel Europa minder zouden zijn dan de som van de behoeften der staten, wanneer deze' in aparte programma's tot uiting komen. Aneta luidde hun advies, dat de Republikeinse antwoordnota geen aanknopingspunt biedt voor ver der overleg op korte termijn. Gistermiddag, bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter me de, dat was binnengekomen een missive van de heer Van der Goes van Naters, ten geleide van een voorstel tot het houden van een enquete naar het rege ringsbeleid der kabinetten De Geer en Gerprandy, sedert de Duitse inval van io Mei 1940, tot aan de capitulatie van 5 Mei 1945. De kersen waren te duur. Maandag zijn de nieuwe ker- senprijzen ingegaan en reeds Dinsdag veroordeelde de tucht rechter te Amsterdam een vier tal overtreders tot gevoelige straffen. Drie groentehandelaren die te hoge prijzen hadden be rekend werden veroordeeld tot een week sluiten en f 50 boete. Een vierde zal f 500 boete moe ten betalen. Geen sleutelgeld. Op een perceel aan het Dam rak te Amsterdam prijkte dezer dagen het ongewone bordje: te huur, huurprijs f 250 per maand. Een Haarlemse dame zag het bordje en voelde er wel wat voor het perceel tegen deze prijs te huren. Bij de makelaars aan-, geland vernam ze echter, dat er nog een kleinigheid bijkwam., vijftien mille contant. De dame zou er met haar ver loofde over spreken en kwam des middags inderdaad met deze terug. Er werd nog wat gemar chandeerd met het gevolg, dat tienduizend gulden contant zou worden betaald en vijf duizend gulden in accepten. Deze laatste werden uitgeschreven en ter te kening voorgelegd, doch op het ogenblik bleek de verloofde een ambtenaar van de prijsbeheer- sching te zijn en deze was het niet met de gang van zaken eens. Het gevolg was dat de beide eigenaren veroordeeld werden tot resp. f 500 en f 1000 en de makelaars tot elk f 1000 boete. De invloed van do Communisten. Uit Batavia wordt gemeld, dat de laatste weken de radicale en communistische invloeden zich steeds sterker doen gevoelen. De communistische leider Alimin en het vroegere communistische lid der Tweede Kamer, Roestan Ef- fendi, treden openlijk op de voor grond, evenals de exponent van het extremisme op Java, Soeto- mo. De Republiekeinse regering schijnt weinig invloed meer op de gang van zaken te hebben. Engeland achter de schermen? Volgens Republikeinse bronnen zal Sjahrir vandaag, op verzoek van de Britse consul-generaal J. M. L. Mitcheson, te Batavia aan komen om overleg te plegen om trent de souvereiniteit van de voorgestelde Interim-regering voor Indonesië. De Masjoemi laat zich gelden. De concentratie van Islamieli- sche partijen, de bekende „Mas joemi", zal volgens „Merdeka" binnenkort door middel van een manifest bekend maken, dat 96 van de Indon. bevolking Isla- mietiSch is en dat uit dien hoofde zal worden gestreefd naar de nauwste samenwerking tussen de republiek en andere ïslamietische staten, echter zonder een front te vormen tegenover andere gods diensten. Vervolgens zou de Mas joemi zeer nadrukkelijk naar vo ren brengen,„dat in de republiek met haar „gelovige bevolking" nooit een heerschappij kan wor den gevestigd door enige ideolo gie, welke niet gegrondvest is op geloof en godsdienst. Communisten steunen Italiaanse regering. Het communistische lid van de Italiaanse constituerende ver gadering, die minister van finan ciën was in het tweede kabinet- De Gasperi, heeft tijdens het de bat over het regeringsprogrant verklaard, dat zijn partij de „po litieke stabiliteit" niet in gevaar zal brengen. Hij zeide, dat Italië buiten landse credieten nodig heeft en slechts Amerika deze -kan ver strekken. Deportatie-order van Frans bestuur. Het Franse militaire bestuur heeft een order tot deportatie van 495 Duitse gezinnen in het; Saargebied uitgegeven, welke gezinnen een „gevaar voor de veiligheid" worden genoemd. Politieke partij én, alsmede vertegenwoordigers van Katho lieke en protestantse kerken hebben echter bereikt, dat 'de order voor 500 der oorspronke lijk 1500 getroffen personen is ingetrokken. Gemeenschappelijke actie van Nederlandse yrouwen. De voornaamste vrouwenbon den in ons land, als de Nat. Vrouwenraad, de Nederl. Chr. Vrouwenbond, het R.K. Vrouwen gilde e.a. hebben opnieuw een adres gericht aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen, waarin zij uiting geven aan hun grote be zorgdheid over het lot der ge- evacueerden in Indië. Na gewezen te hebben op de tegenstrijdigheid in de officiële mededelingen van het departe ment te dezer zaken, waardoor het vertrouwen niet weinig is ge schokt vervolgt het adres: Uit zeer betrouwbare bron ver nemen wij, dat er geen sprake van is, dat de rechtspositie van de Warganegara's in het binnen land sterk verbeterd zou zijn, waardoor deze mensen er de voorkeur aan zouden geven in de republiek te blijven. Daar duiden ook niet de pamfletten met drei gementen aan het adres van de Indo-Europeanen op, evenmin als de plannen door de Neder lands-Indische Regering gemaakt om massa emigratie van Indo- Europeanen naar Nieuw Guinea te bevorderen. Het is overigens zonder meer duidelijk, dat de 14.500 Ambonnezen, Menadone- zen en Timorezen, waarover met geen woord meer gerept wordt, evenmin in de republiek wensen te blijven. Ernstige bezorghcid bestaat over de 2600 Nederlanders meest kinderen en ouden van da genvoorkomende op een lijst, opgevraagd door hun familiele den, terwjjl voorts over vele an deren geen nadere gegevens be schikbaar zyn. Ondergetekenden- kunnen niet aannemen, dat deze mensen als Warganegara's in de republiek wensen te blijven en hun familieleden in het onder Ne derlands gezag staand gebied zelfs geen bericht te zenden. De vraag, wat met deze mensen is geschied, is nog volkomen open. Het zal Uwer Excellentie be kend zijn dat pakketten naar on ze Rijksgenoten in de kampen ge stuurd, hen nooit bereiken. Indien U zulks wenst kan het I.E.V. U daarover terstond inlich ten. Adressanten eindigen met als haar mening uit te spreken, dat ondanks herhaalde verzekerin gen, de regering niet optreedt op de wijze als het droevig lot der geïnterneerden, onze Christelijke Het 2-jarig dochtertje van de familie K. te 's-Gravenhage, dat in een kinderstoel zat, vastgebon den rhet een riem, gleed in een onbewaakt ogenblik uit de stoel. Het kreeg de riem om de borst, waardoor zij stikte. Het Franse v -bond van bank bedienden heeft besloten Donder dag een staking af te kondigen, indien haar eisen om hoger sala ris en een werkweek van 5 dagen niet worden ingewilligd. De heer G. Eyskens, minister van Financiën in België is be noemd tot gouverneur van de In ternationale Bank voor Weder opbouw én* Economische ontwik keling. Naar het Belgische blad ,,Le Peuple" Weet mede te delen, heeft de heer ^jrenne, secretaris van de koning, voor 19 Juni een audiëntifc aangevraagd bij de prins-regent teneinde hem het verslag te overhandigen van de commissie van juristen, die m onderzoek heeft ingesteld naav d gedragingen van de koning tij dens de bezetting. De economische recherche hield te 's-Gravenhage 14 perso nen aan wegens zwarte handel. Er werden 11 mud anthraciet, 25 paar damesschoenen, valse sui ker- en margarinetoewijzingen in beslag genomen. DE BILT ZEGT Zomers weer. Overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk overal zonnig weer. Later in het Westen van het land toenemende bewolking, vooral in de hogere niveaux. Overwegend droog. Iets hogere temperatuur dan gisteren. overtuigipg en de eer van ons volk dwingend aan ons opleggen. Nog steeds zuchten duizenden Rijksgenoten binnen de republiek onder een ondragelijk juk. Zij achten het onbegrijpelijk, dat in een zo belangrijke aangelegen heid zo onduidelijke gegevens worden verstrekt, welke soms later véeer worden herroepen. Politiek mag hierbij geen rol spe len, hier hoort slechts Christen plicht en verantwoordelijkheid ter sprake te komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1