Nederland neme 't recht - in eigen banden. Verlies van Indië onher stelbare ramp. Voldoende productie van textiel. De jonge kerken in Indië. Militaire actie niet de enige mogelijkheid Duitse mentaliteit. De feug-d van fanmIfyfe ICoteHfoancUc Landgenoten in Duitse kampen en gevangenissen. Indische vraagstuk. Wat nu? Riemen van Siemen. Maximumprijzen voor kersen. De maximumprijs voor kersen is met ingang van herten vastgesteld op f 1.15 per kilo voor de consument. De prijscon trole zal in het gehele land De „N. R. Crt.", die de repu blikeinse antwoord-nota in ver schillende opzichten onbevredi gend acht, is niettemin van oor- - deel, dat om in Indië op korte op da na,cvl"g ^e™an termijn tot een oplossing te ge- onverhoopt blij- raken, militaire actie niet de i if' datJ h°gere prlJ?en worden enige mogelijkheid is gevraagd, dan zal de prijscon- Voorlegging van 'het geschil i tr?le zonder ^ere waarsehu- aan de U.N.O. of arbitrage is om j wfsmgrijpen vaD verschillende redenen, mede in f" f "^'regelen de kersen verband met de tijdnood, ontuit- ter PlaaJse fgcn de vastgestelde voerbaar. Te overdreven ware prlJS verkopen. echter nog: de bemiddeling, goe- De verkoop van siqaren. de diensten en de instelling van 3 een internationale commissie van De vakgroep detailhandel in onderzoek. tabak en tabaksfabricaten maakt Het blad erkent, dat zich hier- het publiek er op attent, dat, bij verschillende moeilijkheden hoewel de sigaren thans zonder voordoen, maar: j bon mogen worden verkocht, de voorraad toch nog zeer beperkt „In alle drie geschetste procc- is, zodat de winkelier niet op tlures zou een onpartijdige derde grote schaal sigaren kan afleve- ïn het geval worden betrokken en 1 ren en zich verplicht ziet de af- het juridisch monstrum; dat wij j levering van sigaren te beper- als partij, tevens als rechter zou- ken tot diegenen, die bij hem den optreden, worden vermeden". „De zware weg der overreding en vreedzame middelen moet tot het harde einde worden bewan deld. Het einde is in zicht. Rest nog slechts de mogelijkheid öf van bemiddeling, öf van goede diensten of van de internationale commissie van onderzoek. Daar na, op zeer korte termijn, is He slagboom bereikt. Militair ingrij pen zou dan zijn een bittere nood zaak, maar een noodzaak waar van een ieder zal kunnen getui gen dat we haar tot iedere rede lijke prijs hebben willen vermij den! Een noodzaak, ons niet al leen opgelegd door de plicht tot bescherming van eigen en vreem de eigendomsrechten, doch bo venal door onze verplichtingen jegens minderheden en mense lijke rechten. In het belang van Indonesië zelf! Moge te twaalfder ure blijken dat wij hiertoe niet gedwongen 'zullen worden!" hun distributiebon voor sigaret ten of kerftabak besteden. Verduistering op grote schaal. Dóór de rijkspolitie te Sassen - heim is in voorarrest gesteld J. V. M., hoofdopzichter van het rayon Zuid-Holland noordelijk deel van een ontginningsmaat schappij als verdacht van ver duistering van gelden tot een bedrag van plm. f 40.000, die hij in de loop van het jaar 1946 heeft opgenomen bij verschil lende opdrachtgevers, die wer ken door die maatschappij lieten uitvoeren en welke gelden door hem niet zijn afgedragen. De fraude is thans aan het licht gekomen doordat twee de zer opdrachtgevers geen ver antwoording vonden van de door hen afgedragen gelden op de door het hoofdkantoor gezonden afrekeningen. 1 ren, werd „Haupstadt der Be- wegung" en kreeg ook nu een Piet Bakker van Elsevier isij"n?' München, d.i. Beieren, met een A.T.O.-convooi naar vrolijk meè aan de oorlog. Praag geweest. Hij kwam door *L v^ron^waaa:digaiig er Duitsland en bekeek de puin-efn °P Pruisen om de oorlog 1 rit ATV DvtllCAM dit d T. hopen en de mensen. Hij sprak vele dorpelingen. Zij begrijpen niets van de oorlog en van de ned rlaag. Zij zijn boos op de geallieerde controle op de boe ren. Enz. Samenvattend formuleert P. Bakker: „En nog zien zij hun razernij niet in. Zij grommen en mok ken en smeden wraakplannen. Het enige „licht" in hun pau- perbestaan is de mogelijkheid, van een oorlog tussen Rusland en Amerika. Dan zal men hen weer nodig hebben om de bols jewisten te bestrijden. Dan wordt Duitsland weer machtig en sterk en een on misbare factor in de wereldpo litiek. Hoopt dit volk dan nooit op vrede? Het denkt in „oor log". Alleen vanhet zwaard kan de zegen komen. „Wir hat- ten fast gesiegd, wenn nur nichtEn dan volgt er een oppervlakkige domheid, waar mee een op spieken betrapte kwajongen zich pleegt te troos ten". Na 1918 hebben wij nooit er ger op de Pruisen horen schel den dan in Beieren. Zij hadden de oorlog niet gewild. De Prui sen hadden hen meegesleept. München, hoofdstad van Beie- of op Pruisen omdat dit de he gemonie had in het Duitse rijk? Het is inderdaad een denken in „oorlog", en een denken in „macht". Zij zijn nog brutaal en boden P. B. zaken, goederen aan, gestolen uit Holland. „Men staat versteld, hoe keu rig de ruïnebewoners er nog uitzien!" Zó is het nog in 1947. Schoenfabricatie laat te wensen over. Gezien de goederenschaarste, uitoefening van hun beroep no- waaronder een groot deel van nig hebben, werkkleding, zij het de wereld lijdt en de dollar- in een mate, die nog te wensen schaarste, waarmede Europa in het bijzonder te kampen beeft, is het voor een ieder duidelijk, dat ook het zo zwaar geteister de Nederland de krapheid aan goederen en deviezen in bijzon dere mate ervaart. De aanvankelijk blijkbaar gunstiger vooruitzichten op het gebied der deviezen hebben in het najaar 1946 aanleiding ge geven tot een zeker aankoop- Schema in het buitenland, dat biet te handhaven was, toen in Maart 1947 de deviezenvooruit- Zichten minder gunstig bleken te zijn. Derhalve moesten de .verschillende ministeries hun beleid op het ingekrompen de- viezenprogramma aanpassen. Nu de regering met de her ziening van haar deviezensche- ma is gereed gekomen, zal spoe dig meer worden hekend ge maakt betreffende de hiermede Samenhangende maatregelen. Teneinde te voorkomen, dat ongemotiveerde onrust ontstaat, geeft de minister hieronder aan hoe de voorziening van enkele belangrijke artikelen naar alle waarschij nlijkheid in de naaste toekomst zal zijn. Tabaksartikelen. Op 12 Juni j.l. werd bekend gemaakt, dat sigaren voortaan zonder bon kunnen worden ge kocht en afgeleverd. Tot deze maatregel werd besloten, omdat rekening houdende met de pro- ductieverhoudingen in de ta baksindustrie en de vraag van het publiek gemeend werd, dat ondanks de zorgelijke financiële toestand toch enige verruiming op dit gebied niet achterwege mocht blijven ook al pm de Zwarte handel in tabaksproduc ten te bestrijden. Textiel. Het is de bedoeling dit jaar de toegezegde 80 punten aan te wijzen. Vergeleken bij verleden jaar, toen 50 punten werden aangewezen, betekent dit, dat de voorziening dit jaar beter zal zijn dan in 1946. Gaarne wordt toegegeven, dat vooral in ver band met de grote achterstand, deze voorziening nog lang niet zal beantwoorden aan de vraag, die er is. Boven de 80 punten ontvan gen de werkers, die zulks bij de overlaat. Dat de produe ie niet voldoen de zal zijn om !e punten te ho noreren, behoeft niet te wor den gevreesd. Ondanks een grotere export, welke tenslotte noodzakelijk is om van het buitenland de no dige grondstoffen en artikelen los te krijgen, zal naar verwach ting de productie zoveel hoger zijn, dat zonder bezwaar aan de grotere vraag zal kunnen wor den voldaan. Schoenen. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden toegewezen. In verband met de noodzakelijke versobe ring zal niet meer dan een paar schoenen per 1jaar beschik baar kunnen worden gesteld. Bovendien zal voor kinderen per jaar een extra bon worden verstrekt. Bepaalde categoriën ontvangen bovendien een paar werkschoenen per jaar. Rijwielbanden. In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel beschikken geleide lijk bij deze distributie zullen worden ingeschakeld. Zeep. De grote wereldschaarste aan grondstoffen voor de zeepfabri cage is oorzaak, dat de voorzie ning van dit artikel nog bene den de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, telkens om de twee weken een bon aan te wij zen voor resp. 250 gr. waspoe- der, 250 gr. zachte zeep en 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toi letzeep. Hoewel niet te hopen is het speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich moeilijkheden zullen voordoen, waardoor dit pro gramma niet steeds kan worden gevolgd. Nagy is toegang in de V.S. verleend. Het Arabische Hoge Comité heeft officieel kennis gegeven aan Trygve Lie, dat het de Com missie van Onderzoek voor Pale stina van de V.N. zal boycotten. De Egyp. Reg. heeft Abdoel Krim een maandelijkse toelage van 2000 pond toegestaan. FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. Krijntje tilt een pan van het aan. grote kolenfornuis en giet het hete water in de gootsteen. De wasem gaat door de kamer en slaat tegen de ruiten. Jannigje tekent een pop op de wasem van de ruit, ze tekent daar an dere poppen naast, grote en kleine. Die kleinste is moeder, die an dere zijn vader en Gerrigie en Leentje. Wacht, nou moet ze d'r zélf ook nog bij. Een kleur trekt over haar mager ouwelijk kin dergezicht, de grote grijze ogen onder het brede, wat te schon kige voorhoofd worden donker. Met twee vuisten veegt ze de poppen weg op één na. Nou staat vader nog maar alleen op het raam, nou kan ze met hem doen, wat ze wil. Rits, een been er af, nou heeft hi' nog maar één been. Rits nog een been er af, nou staat hij daar voor gek op het raam. Ze steekt een iange tong naar hem uit. Een stem brengt haar tot be zinning. Krijntje staat achter haar en trekt haar tegen zich ,Wat doe je toch?" Ze kijkt met een bonzend hart omhoog in het gezicht van haar moeder. Nou praat moeder net als andere moeders, nou kijkt haar möeder liet Zoen waar is die ziekte van Janus Dorrestein nou? Ze wrijft haar schort met het geel verschoten haar voorzich tig tegen het grauwbonte schart van haar moeder. MaaT Krijntjes ogen worden weer we zenloos en schuw„Ga nog maar wat buiten spelen." Ze bemerkt de teleurstelling in de kinderogen niet en gaat zitten op de stoel naast het for nuis. Jannigje loopt de kamer door, er zijn twee deuren in deze keu kenkamer. De ene gaat naar de gelagkamer, de andere naar een klein plaatsje met rode klinkers. Ze gaat over die klinkers, een bouwvallig poortje door en steekt de Lekka over tot de steiger. Een nieuwe donkere lucht komt aandd^en, maar de re- Vleesloze dagen in de restaurants. Naar de Nieuwe Courant meldt zal Dinsdag 17 Juni de eerste vleesloze dag in de res taurants en andere eetgelegen- heden zijn. Voortaan wordt Dins dags en Vrijdags geen vlees ge serveerd, met inbegrip van wild en gevogelte. De veesterfte in de Noord-Oostpolder. Het hoofd van de veterinaire afdeling van de directie van de Noord-Oostpolder, deelt naar aanleiding van de berichten over de veesterfte bij enkele boeren mede, dat er geen reden tot on gerustheid bestaat. Van de ^>000 stuks vee, die sedert begin Mei in de weide zijn, is slechts een negental koeien gestorven aan z.g. trommelzucht, een ziekte waarbij zich in de pens van de koe gassen ontwikkelen en die in sommige gevallen de dood ten gevolge heeft. Deze ziekte vormt een verschijnsel, dat zich vol gens deze zegsman ook wel in andere provincies heeft voorge daan en kan inderdaad aan het nuttigen van bepaalde klaver soorten worden toegeschreven. Ernstige beschuldiging. Edouard de Neve heeft een brochure het licht doen zien, waarin hij op grond van zijn eigen ervaringen in kampen en gevangenissen in Duitsland en na gesprekken met Nederlandse dokters, die er ook zijn geweest, tot de conclusie komt, dat 60 van onze landgenoten welke daar gestorven zijn, thans nog zouden leven, indien de regeringen-Ger- brandy te Londen via het Inter nationale Rode Kruis voedselpa- ketten zouden hebben gezonden. Vooral na de grote transporten van September '44 toen men dat dn Nederland zelf niet meer doen kon. Hij wijst er op, dat de Neder landse regering de enige was, die in dit opzicht niets deed. De Franse, de Belgische, de Tsjecho- Slowaakse en de Noorse, die ook in Londen gevestigd waren, zorg den er wèl voor. Ook de Deense regering te Kopenhagen heeft regelmatig voor haar gevangen onderdanen gezorgd. Hieraan wordt toegevoegd, dat ongeveer 6 maanden na de terug keer der overlevende gevangenen ruit de Duitse concentratiekam pen een commissie aan het werk is gegaan om te onderzoeken waaraan en aan wie deze zeer ernstige nalatigheid te wijten is. Dgze commissie is 14 Mei jJ. in Den Haag bijeen geweest en zou bij die gelegenheid haar gereed gekomen rapport aanbieden aan het Nederlandse Rode Kruis. Er werd toen echter besloten „het rapport niet het licht te doen zien voordat een aantal do cumenten, die pas waren binnen gekomen en wier inhoud een ge heel ander licht qp de zaak wierp zouden zijn doorgewerkt". Het zijn beschuldigingen van hoogst ernstige aard die hier ■wofden geuit. Een officieel onderzoek zal niet achterwege mogen blijven. Dr J. A. H. J. S. Bruins Slot seint uit Medan aan „Trouw' o.m. Het antwoord der Republiek is een grote kunstmatige mist bank, met opzet gelegd om de wagen der Indische politiek de finitief in de modder te doen vastlopen.*Het antwoord is over de gehele linie volstrekt onbe vredigend. Nederland noch In dië schiet er iets mee op. Wij verwachten, dat dit spel nu uit is, dat de Nederlandse regering nu de consequentie, de enig mogelijke consequentie, trekt. Er moet een beslissing vallen, een spoedige beslissing. Het is (en dat zij de troost en de zekerheid voor alle wankel moedigen in Nederland en ïn- diëde enige beslissing. Ne derland neme het reeht, z ij n recht dat tevens zijn plicht is in eigen handen. De onwil -of de onmacht der Republiek is nu afdoende ge bleken. De kruik, die ander half jaar lang te water ging, is gebroken. De regering trekke de consequentie. De Neder landse regering geve haar organen in Indië thans onmid dellijk de opdracht orde en rust, recht en veiligheid, de voor waarden voor de welvaart en de nationale vrijheid der Indi sche volkeren, te verzekeren, opdat te elfder ure Nederland tegenover Indië, tegenover de buitenwereld en tegenover zich zelf zijn rechte plicht vervulle. Organen van de P. v. d. A. dringen er op aan, dat nu b e middeling van b.v. Enge land en Amerika zal worden gevraagd, en ook „De Tijd" (R.K.) wijst in dezelfde rich ting. Daartegenover wijst „Fr. Dagblad" er op, dat dit de po litiek is, die ons tot nu toe een zee van moeilijkheden heeft ge bracht. Het is een droevig relaas, vol vernedering voor de Neder landers, vol verknoeide kansen, vol ondeskundig en partijdig ingrijpen, het relaas van wat de Engelsen van Christison tot K31- learn hebben „gepresteerd" in Indië. Zij hebben onze soldaten op gesloten; zij hebben wapens ge leverd aan de Repoebllkzij hebben onze marine belet, een eind te maken aan de moord partijen .op Bagan-si-Api-Api, etc. Amerikaanse Onderwijzers in de eeuw van het kind. Lage salarissen en gebrek aan roeping. Het onderwijs in Amerika, vericeert in een crisis, waarvan men de oorzaken in het anders zo practische Amerika, niet had ver wacht. De lage salarissen zijn oorzaak, dat velen hun plaats voor de klas verlaten. Daarom moge dit artikel in eerbiedige hulde op gedragen zijn aan die onderwijzers in Amerika, zowel als in Nederland, die ondanks de druk van de omstandigheden, trouw bleven aan hun vak. Geen ijskasten en auto's. Maandenlang heeft het onder wijzersprobleem in Nederland het onderwerp gevormd van discus sie. Niet zodra had ik voet aan wal gezet in de in het oude Europa zo dikwijls benijde Nieuwe Wereld, of -ook hier zoemden pers en radio van moei lijkheden bij het onderwijs; moei lijkheden ontdaan echter van de vernieuwingsfranje. Lage salarissen, weinig waar dering van de zijde der ouders en, niettegenstaande de democra tische gemeenschapsidealen van het Amerikaanse onderwijs, het slechte gedrag van de school jeugd, vormden de penitenties van alle onderwijzers en onder wijzeressen over de lengte en breedte van de Verenigde Staten. De gemiddelde salarissen van leerkrachten aan scholen, onge veer overeenkomende met onze scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, liggen beneden die van fabrieksarbeiders. Iedere Amerikaanse staat be hartigt zijn eigen onderwijs. Dit brengt vele verschillen met'zich mee, o.a. in salariëring en diplo mering. In Ohio, een staat van middelbare grootte met acht ste den van meer dan 200.000 inwo ners, bedraagt het gemiddelde onderwijzersinkomen 2181 dollar terwijl 75 pet. van de onderwij zers bij het lager onderwijs min der dan 1850 -dollar verdient en 25 pet. zelfs minder dan 1454 dollar. Wat dat op het ogenblik in Amerika betekent in een periode van topprijzen, waar de koop kracht van een dollar gelijk is aan een gulden, behoeft nauwe lijks nadere uitleg. Het betekent geen auto en geen ijskast, beide essentiële bij dragen voor de meest tot het Amerikaanse volk sprekende doelstelling van de Acte van On afhankelijkheid: een gelukkig leven. Het betekent een bestaan beneden de gemiddelde Ameri kaanse levensstandaard. Het be tekent ook de onmogelijkheid om de drie maanden durende zomer- vacanlie te besteden op de wflze, waarvoor deze lange vacantie werd geschapen, n.l. om college te lopen of buitenlandse reizen te maken. Bovendien hebben de ruwheid en slechte manieren voor een groot deel der Amerikaanse jeugd, door sommigen geweten aan de ruwheid en prikkeling in radio en pers, en de blijkbare onmacht van of het gebrek aan goede wil bij de ouders om hun kinderen een goede opvoeding te geven, het ondei-wijs in vele scho len tot een bijna onmogelijke taak gemaakt. 350.000 gediplomeerde leerkrach ten hun plaats voor de Mas. Meer dan 110.000 onderwijzers, die nu voor de Mas staan, voldoen niet aan de eisen die aan een behoor lijke onderwijzer gesteld mogen worden. In het rfjke Californië met zijn in het algenjeen prachtige inrich tingen voor' onderwijs, bestaat voor het komende schooljaar een behoefte aan 6000 extra leer krachten. In Juni komen er ech ter slechts 1591 op zijn hoogst Maar. Bij het Calvjjn-College in Grand Rapids waren voor 15 Maart reeds 200 aanvragen binnen voor Christelijke onderwijzers. Nog geen 50 studenten zijn voor deze aanvragen beschikbaar. In het rijke Amerika blijken de belangen van onderwijs en ook van kerk en zending achter te staan bij de mercantiele belan gen. Toch gaan er de laatste tijd ook stemmen op, die wijzen op de gevaren, die de toestanden bij het onderwijs voor de handelsbe langen van grote groepen van het Amerikaanse volk met zich bren gen. De kerkelijke bladen besteden veel aandacht aan het onderwij zersprobleem. Zij vestigen er de aandacht op, dat ondanks de moeilijkheden de roeping van de Christen blijft bestaan om zich te wijden aan de opvoeding van de jeugd. Zij wijten het tekort aan leerkrachten qp de christe lijke scholen aan de geestelijke laksheid en oppervlakMgheid en aan een valse opvatting van de roeping. Dezelfde oorzaken vrijzen zij Hetrapport der Commissie- Van Poll bevat daaromtrent ergerlijke voorbeelden. Het slechtste, het meest anti-nationale, wat de Neder landse Regering kan doen, is nu in deze acute moeilijkheden zich opnieuw wenden tot de Britten met het verzoek, maar weer een Killearn te zenden. Als de Regering in die rich ting een „oplossing" zou zoe ken in de crisis, waarin onwil en de chicanes van de Repoe- blik ons hebben gebracht, dan zou het.een nationale plicht van de eerste orde zijn, deze Re gering aan te vallen en te be strijden zo lang, tot" zij door de verontwaardiging van het Nederlandse volk werd weg gejaagd. Wij zeggen de Nederlandse Regering met nadruk: draag uw eigen verantwoordelijkheid! Verknoei uw laatste kans niet, door de Killearns er in te halen. Beledig ons nationaal besef niet, door onze jongens nog eens en voor het laatst te stellen onder Engelse curatele. Wij hebben leergeld betaald. Wij willen geen horigen zijn van Engeland. Tot nu toe zijn het de „bond genoten" geweest, die ons ge hinderd hebben in ons pogen, een werkelijk nationale oplos sing te vinden voor het Indische probleem. Wij zijn daartoe in staat. Wij beschouwen het als een ereplicht, in Indië de staten gemeenschap te helpen opbou wen, die aan de Indisehe vol ken de vrijheid geeft, welke onmisbare voorwaarde is voor een werkelijk nationale ont plooiing. Vergrotende trap: Brutaal... Brutaler! In een te vormen interim- regering verlangt Republica Indonesia minstens de helft der zetels! Eeuwen vloeit reeds 't water Der bergen naar de zee! Eeuwen golfgeklater Aan duin en dijk en reei Zo golft ook 't menslij k leven Onafgebroken voort; Nu eens een tijd van vrede ■En dan weer jaren: moord! En elke Revolutie Had maar een klein begin, Zoals het kleine vonkje Soms jaagt de brand erin! Voor dat de Jacobijnen Hun vaibijlspad begaan, Werd hun door Girondijnen Gemaakt een effen baan. Zo ging het ook in Rusland: Eerst heerst gematigdheid Van kalme Mensjewiki, Maar slechts voor korte tijd, Dan volgt de Bolsjewiki Met felle heftigheid! Het kort verloop daarginder Toont nu reeds zonneMaar, Het stijgen van de eisen Met iedre dag van 't jaar. Vraagt ieder die brutaal is Des werelds derde deel, Soekarno en consorten Vindt dat nog lang niet veeL Och, dat men nu beseffe, Dat dralen misdaad is, En gauw die vonk gaat blussen Aleer 'tvoor goed te laat is. S. v. d. G. Onze nationale traditie, onze vrijheidszin, onze kennis van de Indisehe volken stellen ons in staat, een positieve bijdrage, te leveren voor een oplossing, ■die een duurzame, vreedzame ontwikkeling mogelijk maakt. Maar die bijdrage zullen we nóóit kunnen leveren, als we ons opnieuw, en nu vrijwillig, onder curatele stellen van En geland. Minister Liefiinck tot de P. v. d. A. In een te Rotterdam voor de P. v. d. A. gehouden rede heeft minister Lieftinck het woord ge voerd over de problemen op financiëel gebied. Spr. wees er op, dat de han delsbalans voor de oorlog wel een nadelig saldo van 465 mil- lioen toonde, doch. dit werd ruimschoots gedekt door inkom sten uit andere bronnen. Voor 1947 bedraagt het tekort echter circa f 2 milliard. Daartegenover staan een aanzienlijk geringer aantal dekkingsmiddelen uit an dere hoofde dan in 1938 het ge val was. Verkreeg men b.v. voor de oorlog uit de overzeese gebieds delen inkomsten ten bedrage van ruim f 70 millioen gulden, momenteel is Indië nog een debetpost en moeten we daar nog geld op toeleggen. Dit laatste gaf spr. aanleiding iets te zeggen over de economi sche betekenis, die Nederlands Indië voor de oorlog voor het moederland en omgekeerd bezat. Tegenover de belangrijke in komsten die Nederland uit Ned.- Indië genoot, stond dat Neder land dooreengenomen jaarlijks meer kapitaal in Indië belegde, dan het aan inkomen er uit ge noot. Zodoende werd Indië door Nederlands kapitaal en Neder landse arbeid ontsloten. Kon de bevolking van Java b.v. in een eeuw tijds vertienvoudigen, ter wijl de levensstandaard niet en kel gelijk bleef, maar in be langrijke mate verbeterde. Ik treed, zo zei de minister, hier niet in het vraagstuk van de Indische politiek, maai' con stateer slechts, dat een verlies van het in Indië belegde volks- yermogen en een beëindiging van de economische samenwer king tussen Nederland en Indië voor ons land een economische ramp zou betekenen, waarvan het zich waarschijnlijk niet zou herstellen, en voor Indië een weinig minder groot verlies, ten zij een ander land of andere landen onze actieve rol op eco nomisch gebied daar zouden overnemen. De Indonesische kwestie vraagt maar zij weten dat zij in allerlei dagelijks onze aandacht. Ondanks verhoudingen staan tegenover de trage voortgang in de drin- eigen volk en daarom willen zij aan voor het gebrek aan werkers voer kerk, zending en ziekerrver- De leerkrachten lopen weg. pleging. Volgens de National Education TINY MULDER. Society verlieten sinds de aanval F op Pearl Harbour meer dan gen heeft opgehouden. Van de overkant komt de pont naderbij, ze staat hier dikwijls te kijken en te verlangen om mee te mo gen met de pont, maar ze heeft nooit centen. Als de mensen de steiger zijn opgelopen, gaat zij de steiger af. „Mag ik met je mee, schip per?" De veerman lacht, zijn klein vriendelijk gezicht straalt 'haar toe. Hij wrijft langs zijn grijs schippersbaardje„Hè je cente?" Ze schudt teleurgesteld van nee en houdt hem twee lege handen voor. De lach verdwijnt van zijn goed gezicht, hij kijkt naar het café recht tegenover de steiger. Het bord boven de deur van de gelagkamer rammelt hoorbaar in de wind. „Café „De Leksteiger", letters rood op wit, duidelijk, dringend. Hij steekt een oude rimpelige hand uit en trekt haar op de pont: „Nou, voor één keertje, meigie, maar niks tegen de jongens zeg- nou gaat ze nóóit meer terug naar. het café. Misschien later als ze groot is en een hoop cen ten verdient, om moeder te ha len, de anderen laat ze thuis. Die moeten zelf maar het eten koken en de borden wassen en boodschappen doen zonder centen. De pont drijft los van de kant, en drijft weg op de Lek. Er komen twee rode kleurtjes op haar gezicht, ze kijkt naar het water dat woelig langs de kanten klotst. Een schuit trekt voorbij, de veerman zwaait naar de schipper, die langzaam een arm omhoogheft. Gedachteloos doet ze hem dat na. Als de pont aanlegt aan de overkant, hangt ze gebogen over de zijwand, maar de veerman grijpt haar vast: „Oppassen, meigie, anders ga je te water, dan wordt je moe der kwaad." Jannigje lacht daarom. De veerman weet er helemaal niks van, moeder wordt nooit kwaad, hij bedoelt vader zeker. Ze stroopt een mouw omhoog gen, denk er om. Ben je bang en drukt op een paar blauwe voor het water?" Ze schudt van nee met stra lende ogen en staat sprakeloos rond te kijken. Bang? Ze is bang voor vader en voor Leentje en voor Gerri gie, niet voor het water. Het wa ter is te mooi. Nou woont ze op een boot net als de schippers, plekken. Zie je nou wel, Janus Dorrestein wou het niet gelo ven, maar als je arm eenmaal blauw wordt, dan doet hij geen zeer meer. Er komt maar één klant op de pont, een lange man met een pijp in zijn mond. De pont vaart weer af en drijft op de stroom. Als hij vastligt bij de steiger tilt ze haar jurkje op, haalt een kleverig hoopje drop uit haar zak en houdt dat de veerman voor: „Wil je dat?" Hij buigt zich over het kind en kijkt weer even omhoog naar de deur van het café. „Hou jü dat maar, dingske, je bent een best meigie, hoor, ga nou maar gauw naar huis. Het hoopje drop verdwijnt in haar zak, ze loopt de pont af, de steiger op, maar gaat het café voorbij. De Iqcht is hél en blin kend nu, schelwitte wolken to renen hoog jin de verte. Langs de Lekka groeien biezen, op sommige plekken zijn ze heel hoog. Ze laat zich een eind ver der tussen die biezen zakken, maar kijkt schrikkerig om, als ze voetstappen hoort. Is dat vader? Nee, gelukkig, het is de man van de pont, die voorbijgaat. Ze moet een beetje dieper wegkruipen, want als va der haar ziet, zal hij haar slaan. Vader is in twee dagen niet dronken geweest, vandaag zal hij het wel weer zijn. Nou moest Janus Dorrestein. komen, hij kan fluitjes maken en hij weet altijd leuke spelletjes. Maar Janus is zijn opa begraven, die is zo maar dood gegaan, ze hadden er geen erg in bij Janus thuis. Ze wou dat vader ook dood ging. (Wordt vervoldg.) gende besprekingen worden wij allen steeds meer overtuigd, dat wij zelf betrokken zijn bij de ont wikkeling der zaken in het verre Oosten. Geleidelijk komen de meesten onder ons wel tot het inzicht, dat de toestand van vóór de oorlog in de koloniale gebie den 'niet meer zal terugkeren. Wij naderen de tijd van de poli tieke gelijkstelling, waardoor de ook inheemse kerken zijn en zul len nooit een afdeling van een Europese kerk kunnen worden. Zij bestuderen de tekeningen van ■de gemeenten in het N.T. Zeer zeker leren ook zij uit de erva ringen van de geschiedenis der oude kerken, maar dit betekent niet, dat zij het westers Chris tendom moeten overnemen. Te midden van eigen volk,, sprekend ontwaakte volkeren in het Oos- j de eigen taal, zoeken zij de ten .doelbewust streven naar een eigen nationaal bestaan. Nu is het de vraag, of de inheemse be volking wel inziet, welke plaats zij kan innemen in de rij der vol keren, wat zij kan en nog niet kan in de brede samenleving. vruchtbaarste wegen om voor eigen volk het geestelijk leven toegankelijk te maken en samen de wil van Chrustus te volbren gen. Zonder de jarenlang gekende controle der zending moeten zij i nu tonen, bat zij zelf het inzicht De ervaring op de zendingster-en de geschiktheid hebben eigen reinen heeft geleerd, dat een we- ~1"" derzijds zich aanpassen aan nieuwe verhoudingen mogelijk is. Onder leiding van de Chr. Zen ding rijn de jonge kerken ont staan. Zodra wordt erkend, dat de inheemse Christenen zich zo kunnen organiseren, dat zij zelf leiding kunnen geven aan hun kerkelijk leven, worden zij zelf standig verklaard. Het aanpas- kerkelijk leven te bestuderen en te verzorgen. De jonge kerken mogen wor den gezien als de vrucht van ja renlange trouwe arbeid der Chr. zending, maar mogen nooit wor den beschouwd als het bezit der zending. Met blijdschap mag worden geconstateerd, dat zij na de oorlog weer het contact met de oude kerken hebben begeerd en singsvermogen wordt dan bij1 dat daar, waar de republiek, dat beide partijen verondersteld, ter wijl de spanningen bij de zelf- standigveiklaring na de zelfstan digwording tot een minimum worden teruggebracht. cantact tot dusverre practisch nog onmogelijk maakt, toch het oprechte verlangen leeft, de in spirerende gemeenschap van de oude keiken weer spoedig te mo- ■De voornaamste taak der jonge gen ervaren, kerken is waarlijk inheems te Deze dingen te weten worden temidden van .eigen volk en tegelijk oecumenisch te leren denken en handelen. Die taak stemt alle zendingsvrienden tot oot moedige dank. Het zwaard heeft verdeeldheid gebracht, maar het kan slechts worden vervuld, wan- j kruis van Christus heeft verenigd neer de jonge kerken werkelijkeen eenheid geschapen die boven kerken zijn, die in dankbare ge-1 alle woelingen van oorlog en re- hoorzaamheid aan de verhoogde j volutie uitreikt. En de Westerse Heer der Gemeente leven uit hetèn de jonge Oosterse kerken zijn Woord. leden van Zijn lichaam. Die ge- En nu mag worden geconsta teerd, dat op vele vroegere zen dingsterreinen de jonge christe nen hun verbondenheid niet zien als een vrije vereniging, maar als lijkstelling was er. voordat er nog onderhandeld werd over een poli tieke gelijkstelling. Dat is het wonder der genade dat duidelijk zichtbaar is voor n ieder, die een -stichting Gods in Jezus j ogen heeft om te zien. Christus. Geheel in de zin van Dat de jonge kerken waarlijk het N.T. weten zij zich door het kerk blijven en mogen Mijken te eeuwig evangelie bijeengeroepen rijn de kracht, die het in het -, i /-\ i JT. 1 IntroTi I .biIvo tot gemeenschappelijke Godsver ering, en gemeenschappelijk ge loof in Hem, Die hun leven is ge worden. Zij voelen zich niet als een gezelschap van zedelijk vol maakten, maar zijn zich bewust steeds weer uit genade te moeten leven. De jonge kerken willen trouw zijn aan Christus, haar Heer, Oosten ontwaakte leven zal kun nen leiden tot zegen van eigen volk en tot het verkrijgen van een vruchtbare samenwerking met Nederland, dat ondanks veel tekortkomingen de laatste tien tallen jaren daar ginds toch zo veel goeds heeft gebracht! IC

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2