Partij van de Arbeid wil Achesonoverdcau' het nog eens proberen. Republiek wil bemiddeling Nationalisatie van de Ned. Bank Rusland beschikt af wijzend over de nota's Marshall's plan valt in goede aarde Onze Middenstand. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hartstochtelijk beroep op beide partijen. Vermindering van troepenmacht gevraagd Drie vliegtuigen verongelukt ROMME Resolutie Voedselnood in het Ruhrgebied. Wetsontwerp ingediend Frankrijk ratificeert Gruber bekent 2)e we-fr mum vzidz? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. In een onlangs gehouden radio-rede heeft de heer H. Pezie te Almelo betoogd, dat het een opvallend verschijnsel is, dat na de oorlog in een groot deel van de Nederlandse pers een a.h.w. georganiseerde aan val is ingezet tegen de Midden stand. „Zo maar, zonder enige aan wijsbare aanleiding en zeer zeker zonder dat de Midden stand er zelf op bedacht was, schijnen allerlei machten uit vele geledingen der bevolking elkaar gevonden te hebben, met het doel een offensief te ope nen tegen deze bevolkingsgroep, die voorbestemd schijnt tot „het hoofd van Jut", waarop als in speelse luim thans de slagen vallen van hen, die zich van hun kracht bewust, een slacht offer zoeken voor hun politiek- economische strijdlusten." "Wij laten in het midden ï>f deze beschuldiging in haar al gemeenheid juist is. In elk ge val is deze voorstelling van zaken van sterke overdrijving niet vrij te pleiten. Van meer betekenis achten wij, wat deze radioredenaar verder betoogde, n.l. dat de organisatie van de Middenstand niet is zoals die behoort te wezen. Deze klacht is niet nieuw. Ook voor de oorlog werd zij reeds gehoord. Over de vraag of een zelf standige middenstand als de kern der natie moet worden beschouwd, zoals het meer malen is voorgesteld, kan ver schil van mening bestaan. Maar zeker is wel, dat de handeldrij vende middenstand, die een zo belangrijke taak heeft te ver vullen voor het welzijn van ons volksleven, van grote betekenis moet worden geacht. Maar juist daarom is het nodig, dat zij zich laat gelden en zich om met de heer Pezie te spreken niet als „de kop van Jut" laat gebruiken. Er zijn behalve de talrijke vakorganisaties, nog altijd de vier Middenstandsorganisaties, n.l. de Kon. Nederl. Midden standsbond, de Christelijke-, de R.Kath.- en de Moderne Mid denstandsbond, die uiteindelijk weer verenigd zijn in een fede ratief verband: de Nederlandse Middenstandscentrale. Het valt echter op, dat deze organisaties weinig van zich laten horen. In deze tijd, vol van sociale- en economische spanningen, zijn de vakorganisaties van werk nemers over heel de linie actief. En hetzelfde kan gezegd wor den van de boeren- en tuinders organisaties, die zich terdege laten gelden. Nu bestaat de mogelijkheid, dat de georganiseerde midden stand meer in stilte werkt, maar toch kunnen we ons niet ont trekken aan de indruk, dat er hier een tekort is, dat zich in de toekomst zal gaan wreken. De middenstand moge ver staan, dat alleen wie zichzelf respecteert, bij anderen respect kan afdwingen. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 668 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 16 JUNI 1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.19.u., onder 21.02 u. Maan op 3.04 u., onder 19.42 u. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROKGINDKWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 17 Juni: 0.17 u. 1.80 m., 12.43 u. 2.05 m. De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft zich op de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering beraden op haar houding ten opzichte van de criiieke toestand in Indo nesië. Eenparig waren de leden der „Partijraad het er over eens, dat vóór alles een bloedig conflict moest worden vermeden. De raad nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin een hartstochtelijk beroep wordt gedaan op de regering van Nederland en de represen tanten der Republiek om met inspanning van alle krachten een catastrophe te voorkomen. 71 personen omgekomen. De Zaterdag vermiste skymas- ter van de Capital Air Lines in Amerika is op "de top van van Blue Ridge Mountains, ongeveer 20 km ten N.W. van Leesburg ge vonden. Het toestel werd volko men vernield. 50 personen kwa men om het leven. De bestuurder van het vlieg tuig was de 46-jarige kapitein Horace Stark, die 26 jaar piloot is geweest en 3.750.000 km heeft gevlogen. Verscheidene uitvindingen op luchtvaartgebied zijn- door hem gedaan, waarvan enkele door de meeste luchtvaartmaatschappijen konden worden toegepast. In de Hawks Montains is een groot Amerikaans legervliegtuig verongelukt. 11 personen kwa men om het leven. 72 km van Dalat in Frans Indo China is een Frans vliegtuig neer gestort, waardoor 10 personen, o.w. vier kinderen zijn gedood. Het vliegtuig onderhield een geregelde verbinding tussen Sai gon en Dalat. Constructiefout in Skymasters? De republikeinse Senator E. Brewster, voorzitter van de han dels-subcommissie voor de lucht vaart van de Amerikaanse senaat acht het niet ^uitgesloten, dat er in de Skymasters een construc tiefout zit. In minder dan drie weken tijd zijn in de V. S. drie en in Japan een Skymaster ver ongelukt. Brewster verklaarde, dat hij motorstoornis niet on waarschijnlijk vond. Congrespartij keurt Britse plan goed. Het comité van de Voor-Indi sche Congrespartij heeft een re solutie, waarbij het Britse plan' voor de machtsoverdracht aan de Voor-Indiërs wordt goedge keurd, met 157 tegen 29 stem men en 32 onthoudingen aan vaard. Koffertje met 5000 gestolen. Toen Vrijdag een Bussumse zakenvrouw de trein verliet, kwam zij op het perron tot de ontdekking, dat zjj een koffertje in de trein had laten staan. Zij snelde de trein weer in, doch het koffertje bleek reeds ver- De resolutie luidt als volgt: Kennis genomen hebbende van de nota van de commissie-gene raal aan de Indonesische dele gatie en van het antwoord daar op; met voldoening constaterende, dat beide partijen de overeen komst van Linggadjati als de vaste, grondslag van hun betrek kingen aanvaarden; echter met teleurstelling ken nis nemende van het feit, dat uit het Indonesische antwoord blijkt van zodanige principiële verschillen van interpretatie dier overeenkomst als niet mocht worden verwacht na de vóór haar ondertekening tussen beide partijen gevoerde corresponden tie, waardoor de republiek Indo nesia van de Nederlandse inter pretatie volledig op de hoogte was; stelt vast, dat de antwoord nota van de Republiek voor on middellijke verwezenlijking voorstelt een staatsrechtelijke constructie, die niet te rijmen valt met hetgeen de overeen komst van Linggadjati voor de overgangstoestand naar de sou- vereine V. S.'van Indonesië be paalt. Enerzijds van oordeel, dat de Ned. regering daaraan niet zon der grondwetsherziening zal kunnen medewerken; anderzijds nog steeds over tuigd, dat een gewapend conflict heilloos zou zijn voor beide na ties; overtuigd, dat na het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati geen andere grond slag voor een juist beleid aan vaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord; overtuigd bovendien, dat een oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ontstaan; doet een hartstochtelijk beroep op de regeringen van Nederland en van de republiek Indonesia beide om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een cata strophe te voorkomen en vraagt in het bijzonder van de Ned. re gering: a. hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest drin gende punten alsnog op korte termijn tot een resulaat te ge raken; b. het onderwerpen van' de daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; c. duidelijke maatregelen, ge schikt om de ernstig verstoorde vertrouwenssfeer te herstellen en met name: I. In verband met de aankomst van de 2e divisie in Indonesië, onmiddellijke aflossing van troe- over de pen en zo spoedig mogelijk ver dere vermindering van de troe penmacht. II. Algeheel herstel van de toestand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de P. R. P., tenminste met verwijde ring uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoor delijke Nederlandse autoriteiten. III Beëindiging van de cam pagne, als thans door de rege ringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia wordt gevoerd, die ontaard is in een psychologische oorlogs voorbereiding. IV. Benoeming van progres sieve figuren op leidende posten in Indonesië. Ook de Communisten. Ook de Communisten hebben een resolutie aangenomen. Zij verlangen van de Nederlandse regering: a. Het onmiddellijk heropenen van de onderhandelingen, ten einde op vreedzame wijze te ge raken tot een. integrale uitvoe ring van het te Linggadjati ge sloten accoord, onder uitsluiting van elk geweld of dreiging met geweld. b. Het onmiddellijk overgaan tot aanzienlijke vermindering van het aantal in Indonesië ge legerde troepen, als inleiding van de terugkeer van leger en vloot naar het vaderland. De zuivering van de leiding der ci viele en legerdiensteiwen de be zetting van de posten door per sonen, die de in het accoord van Linggadjati overeengekomen vreedzame regeling van het con flict waarborgen. „Het jongste antwoord van de Republiek, zo zeer afwij kend van 't overeengekomene te Linggadjati (zoals de reso lutie van de Partijraad in alle duidelijkheid stelt)", aldus Prof. Romme, „levert naast een ganse reeks van andere feiten, een jammerlijke proef op de som, dat beschadiging van de vertrouwenssfeer een euvel is, waarover men zich vóór alles tot de Republiek moet richten. Daarom ware 't vragen van maatregelen aan de republiek hier naar mijn gevoel meer op zijn plaats ge weest". Teneinde mogelijk misver stand te voorkomen, voegde Prof. Romme hieraan uitdruk kelijk toe, dat hij zich met de ook in de overeenkomst van Linggadjati vervatte gedachte van zo spoedig mogelijke ver mindering van de troepen macht natuurlijk verenigde, „Zo lang dit nog niet mo gelijk is", so besloot Prof. Romme zijn commentaar, „moet de aflossing m.i. aldus geschieden, dat evenmin van een vermeerdering, als van een vermindering van de ge- vechtswaardige troepen kan worden gesproken. Voor wie zich stelt op de basis van Linggadjati spreekt dit van zelf en dat in tegenstelling tot de republiek, de regering zich op deze basis stelt, blijkt, naar overigens niet anders te verwachten viel, ook de vier kante mening te zijn van de partijraad van de P. v. d. A." Dean Acheson, onder-minis ter van Buitenlandsche Zaken in de V. S. heeft in een rede voor de studenten van de uni versiteit te Middletown (Con necticut) de Sowjet-Unie er van beschuldigt, dat zij een politiek volgt, die lijnrecht ingaat tegen elke mogelijkheid van een in ternationale overeenkomst. Na het optreden van de Sowjet- Unie inzake, de machines uit Mandsjoerije, inzake Korea, Dairen, Griekenland, Hongarije, Duitsland en Oostenrijk te heb ben gecritiseerd, noemde Ache son de economische exploitatie van de gebieden ten oosten van de lijn Stettin-Triëst door de Sowjet-Unie een zeer ernstig feit. Acheson pleitte voor een energieke actie overeenkomstig de leer van president Truman. Ernstiger dan ooit. Tijdens het weekeinde is de bevolking van de streken langs de Ruhr ongerust en mismoedig geworden, daar zij vernomen heeft, dat haar voedselrantsoen in de komende week slechts uit 2 pond brood zal bestaan. Vol- geps de winkeliers zullen de ge zinnen geen vlees, groenten of vet krijgen. De Britse functio naris noemde de toestand „waar schijnlijk zo ernstig als nooit te voren". "Reeds weken lang va rieert het broodrantsoen tussen 3 en 5 pond. Naar verluidt heeft het be stuur van het Vakverbond in het Ruhrgebied een protest te- geilde verlaging van het brood rantsoen aan William Asbury, de Britse gewestelijke commis saris voor Noord-Rijnland Westfalen, gezonden. Uit de textielstad Krefeld aan de Westelijke oever van de Rijn wordt gemeld, dat de ongerust heid dergelijke vormen heeft aangenomen, dat men verwacht, dat de bevolking de aanzien lijke graanvoorraden in dit ge bied zal bestormen. De minister van Financiën heett aan de Tweede Kamer aange boden het ontwerp van wet inzake de nieuwe bepalingen van het statuut van de Ned. Bank N.V. Gelijktijdig is ingediend het hier mede samenhangende wetsontwerp te regeling van de eigendoms overgang op de staat van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank, m.w.w. inzake de nationalisatie van de Ned. Bank N.V., welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. De nationalisatie. Het algemeen nut van de naas ting van de aandelen' van de Ned. Bank N.V. motiveren de ministers aan de hand van het gewijzigde karakter van de posi tie van de band onder de huidige tijdsomstandigheden. Door de groei van het op commerciële doeleinden ingestelde bankwezen en door de hiermede gepaard wijziging in de economische sa menstelling van ons land ver kreeg de Ned. Bank meer en meer het karakter van een cen trale bank, waarop de andere bankinstellingen voor het waar borgen van haar credietwaardig- heid in tijden van crisis konden terugvallen. Reeds door het haar verleende voorrecht tot het uitgeven van bankbiljetten vervulde zij open bare werkzaamheden, welke tot het terrein van de overheidstaak behoren. Aan dit laatste werd 't commerciële element in de taak stelling der bank, n.l. het streven naar winst, zelfs vrijwel geheel ondergeschikt gemaakt. Ook met het oog hierop meent de regering, dat het billijk zal zijn de staat de gevolgen van een eventuele winstderving te doen dragen en deze niet af te wente len op particuliere aandeelhou ders. Er kunnen zich immers om standigheden voordoen, dat de bank zich genoodzaakt ziet winst mogelijkheden te laten varen, wanneer zij niet passen in het ka der van de op e t tijdstip te vol gen bankpolitiek. Schadeloosstelling. De regering stelt voor aan de houders van aandelen van de Ned. Bank een schadeloosstelling toe te kennen. vrede met Italië. Na een stormachtige vergade ring, waarin Bidault zich te ver dedigen had tegen een opstandige minderheid, heeft de Franse Na tionale Vergadering Vrijdag het vredesverdrag met Italië gerati ficeerd. Er werden 510 stemmen ten gunste van ratificatie uitgebracht terwijl een tachtigtal leden zich van stemming onthield. Degenen, die zich van stemming onthielden deden dit om blijk te geven van hun bezwaren tegen zekere pun ten van het verdrag en mede uit protest tegen het verzoek van Bidault om vertrouwen in zijn persoonlijk beleid ten aanzien van de kwestie Triest. Het waren zowel radicaal-so cialisten als leden van de uiterst rechtse vleugel, die zich van stemming onthielden. dwenen. In het koffertje bevond zich een bedrag van f 5000. Hoe wel een hoge beloning is uitge loofd, is de „eerlijke" vinder nog niet komen opdagen. Voorlopige Joodse regering? De Haganah heeft een vlug schrift verspreid waarin staat te lezen, dat de Irgoen-Zwai Leoemi en de Stern-groep beslo ten hebben een „voorlopige Joodse regering" samen te stel len. Deze regering zou haar ze tel in het buitenland hebben, maar in Palestina in het geheim door enkele ministers vertegen woordigd zijn. De Grondwet de- De Indonesische republiek zal een derde natie om^bemiddeling vragen, indien de onderhande lingen met de Nederlanders mislukken, zo heeft dr A. KL Gani, minister van Economi sche Zaken, verklaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclausule van Linggadjati „Wij zijn nog steeds bereid hard te werken aan een vreedzame oplossing van dit accoord voor het welzijn van beide betrokken volken". Dr Gani liet zich niet rut over de vraag, welk land de Repu bliek tot bemiddelaar zou wil len benoemen. In sommige repu blikeinse kringen is mep van mening, dat wederom de hulp van Engeland zal worden inge roepen. Volgens het Franse persbureau A.F.P. worden de geruchten, als zou er meningsverschil bestaan tussen de leden van de C.-G. en dr van Mook betreffende de Nederlandse politiek in de hui dige situatie, in officiële Neder- landsche kringen te Batavia ca tegorisch tegengesproken. Politieke activiteit te Batavia. De C.-G., die haar advies uit zal brengen aan de Nederland se regering, die vandaag de Republikeinse antwoordnota met betrekking tot de Neder landse voorstellen voor een in terim regering zal behandelen, heeft Zaterdag 6 leden van de raad van West-Borneo te Bata via ontvangen. De Commissie- Generaal heeft Vrijdag verte genwoordigers van Oost-Indo- nesië ontmoet. Het voornaamste geschilpunt tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs is de duur van de periode, waarin de interim-regering afhankelijk zal zijn van de gouverneur-gene raal. Het staat vrij wel vast, dat het advies van de commissie niet voor de Kabinetszitting gereed zal zijn. Engeland is voornemens het initiatief te nemen bij het rege len van bespreking tussen verte genwoordigers van de Europese landen om te overleggen, hoe het plan van Marshall voor hulp aan Europa uitgewerkt kan worden. Dit overleg zal een van de onder werpen vormen van de bespre kingen, die Bevin en andere leden van de Engelse regering zullen voeren met Clayton, de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, wiens komend be- zoeïc aan Londen in welingelich te kringen „zeer welkom" wordt genoemd. De Hongaarse kwestie. In een nota heeft de Russische autoriteit in Hongarije, generaal Zwiridof, antwoord gegeven op de Amerikaanse nota inzake de omwenteling in Hongarije. Dr Karl Gruber, de Oostenrijk se minister van buitenlandse za ken, heeft in een rede toegege ven, dat hij verantwoordelijk is geweest voor het „uitlekken" van de geheime besprekingen tussen Dr Leopold Figl, de Oostenrijkse kanselier, en Ernst Fischer, de communistische afgevaardigde, dat aanleiding is geworden tot de politieke crisis, die Dinsdag begon. „Het was mij niet moge lijk, om dit voor het volk geheim te houden", aldus Gruber. „Indien de regering werkelijk, zoals door Fischer voorgesteld werd, gewijzigd was geworden zelfs indien de wijziging tot stand zou zijn gekomen zonder enige druk van de zjjde van een der bezettende mogendheden zou het nieuwe kabinet in hevige ma te de achterdocht van de wester se mogendheden gewekt hebben. Dat zou tevens de totstandko- zer regering zou 1 Augustus be- ming van het vredesverdrag vol kend gemaakt worden. De Haganah waarschuwt de Joodse bevolking van Palestina voor deze regering, die, aldus de Haganah, door middel van terreur zal regeren en zal trachten de democratische ele menten van het Jodendom te verdrukken. - Te Londen wórdt medege deeld, dat de Britse regering thans wellicht nieuwe diploma tieke stappen zal nemen om te zorgen, dat de ratificatie van de vredesverdragen van Duitslands satelieten spoedig door alle vier grote mogendheden zal zijn ge schied. maakt onmogelijk gemaakt heb ben". Ontslagen in Portugal. Te Lissabon is officieel bekend gemaakt, dat elf officieren en twaalf hoogleraren, onder wie zeven leden der medische facul teit, ontslagen zijn wegens „re- volutionnaire activiteit". Volgens de officiële verklaring hebben betrokkenen bijgedragen tot het uitbreken- van stakingen in di verse industriecentra. De rege ring zegt strenge maatregelen te zullen nemen en eventueel de agitatoren te zullen verbannen, geallieerde bestuursraad. In de nota van generaal Zwi ridof wordt o.m. gezegd: „Het is onmogelijk om in het Amerikaanse protest iets anders te zien dan een poging om de personen, die betrekkingen on derhielden met de samenzweer ders, die naar het buitenland gevlucht zijn, te ondersteunen. Ik wijs alle bezwaren van de hand, daar zij ongegrond zijn. Volgens mij zie ik niets in mijn maatregelen, dat in strijd zou kunnen zijn met de overeen komst van Jalta. Ik verklaar, dat de Sowjet-regering geens zins zich gemengd heeft in Hon gaarse aangelegenheden. Der halve kan ik niet accoord gaan met de vorming van een drie- mogendhedencommissie voor een onderzoek naar de toestand in Hongarije en ik ben van mening, dat een dergelijke oplossing een onvergeeflijke interventie in Hongaarse aangelegenheden is." Zwiridof's verklaring, die tege lijkertijd met de Amerikaanse nota werd gepubliceerd, is alleen in een Hongaars communistisch blad afgedrukt. S.-U. beschuldigt Engeland. In een communique, waarin althans in een opzicht bewoor dingen worden gebruikt, die zelden in diplomatieke taal wor den gebezigd, hebben S.-U. auto riteiten Engeland beschuldigd van inmenging in de interne aangelegenheden van Hongarije. Het communique zwijgt over het Britse verzoek om de docu menten over de voorgeschiede nis van het aftreden van Nagy in overeenstemming met de be palingen van de overeenkomst der bestuurscommissie ter be schikking te stellen aan de Britse vertegenwoordiger in de Europese landen in actie Engeland neemt het initiatief Marshall's plan inzake de hulpverlening aan Europa is in ver schillende Europese landen van liarte toegejuicht. Bevin noemde In een rede de door Marshall te Havard gehouden rede een, wel ke wellicht tot de grootste redevoeringen in de wereldgeschiede nis behoort en zeide van mening te zijn, dat de V. S. op de meest onzelfzuchtige wijze hebben gehandeld. Waarschijnlijk zal men pogen Malshail's plan althans gedeelte lijk deze winter in practijte te brengen. Men is te Londen ver heugd over Marshall's verklaring dat de Sovjet-Unie ook werd ge rekend tot de landen te behoren, die voor hulp in aanmerking ko men. De Franse pers. Het aanbod van Marshallis opk door de Parijse pers warm toegejuicht. „De wereld heeft geen keus. Zij moet op economisch terrein samenwerken of ten onder gaan door collectieve zelfmoord met behulp van de atoombom. Europa moet het erop wagen. Men heeft het verzocht zijn behoeften te spe cificeren. Dat moet het ook doen. Ieder land moet eerlijk opgeven wat het nodig en niet nodig heeft. Wij juichen Marshali's voor stel toe als de enige manifestatie van moed en verstand sinds lan ge tijd". Wij en het plan. De Nederlandse regering heeft besprekingen gevoerd met de Begisehe en Luxemburgse rege ringen in verband met een sa mengaan der Europese landen ten einde tot economisch herstel van Europa te komen. Verwacht mag worden, dat de reacties der drie regeringen met elkander in overeenstemming zullen zijn. Bevin naar Parijs. Bevin gaat morgen naar Pa rijs om besprekingen te voeren met Bidault, over het Ameri kaanse plan voor hulp aan Europa. De Franse regering heeft die der Sowjet-Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projecten van Marshall te zeg gen. Britse nota. Ook over de Britse nota is door de S.-U. afwijzend beschikt. In het antwoord wordt o.m. ge zegd: Als voortspruitende uit het verlangen om aan Hongarije de wil van zekere buitenlandse re geringen op te leggen, stelt de Sowjet-regering zich afwijzend tegenover de verklaring van de Britse regering erf brengt tege lijkertijd tot uitdrukking, dat zij weigert te geloven, dat de ont wikkelingen in Hongarije de normale betrekkingen tussen Hongarije en Groot-Brittannië hebben belemmerd. Tildy over Nagy. Tildy, president van Hongarije heeft de beschuldiging dat Nagy onder bedreiging van naar de S.U. te worden gedeporteerd ge dwongen zou zijn geworden op zijn post te blijven, louter laster genoemd. Tildy verklaarde, dat tot de be noeming van de nieuwe minister president en van kabinetsleden werd besloten na eenstemmige voorstellen van de leden van de communistische, de boeren- en andere politieke partijen en dat hij zijn goedkeuring heeft gehecht aan deze voorstellen. Reacties op Snlyoks rede. De rede, welke de leider der Hongaarse Vrijheidspartij, Su- lyok, heeft gehouden en waarin hij verklaarde, dat Hongarije een politiestaat is geworden, werd door radio Moskou „kwaaraardi- ge laster tegen de Hongaarse de mocratie" genoemd. Sulyok heeft tijdens een storm achtige bijeenkomst van het Hon gaarse parlement verklaard, dat er in het gehele land een „poli tieke terreur" heerste, en dat Hongarije was geworden tot een politiestaat vol spionnen. In Engeland hebben onder zoekingen plaats op het gebied van twee nieuwe vormen van oorlogvoering, die waarschijn lijk dodelijker zijn dan het ge bruik van de atoombom. Het betreft de radioactieve wolk en de bacteriologische bom. Bacteriologische proefnemin gen hebben op een speciaal station in Zuid-Engeland plaats, waar bijna 200 tech nici werkzaam zijn. Volgens welingelichte krin gen te Londen hebben de V.S. een klein aantal bacteriologi sche bommen gereed. Behalve, naar men aanneemt, een hon derdtal atoombommen van nieuw type. In Engeland en Australië houdt men zich ook bezig met de ontwikkeling van geleide projectielen. Proefnemingen met deze wapenen zijn uitslui tend op de Atlantische Oceaan gericht. Zij meent hiervoor te stellen een rentegevende ^ordering op lange termijn op dé Ned. staat. Aangezien een Vaste renteuit kering van 5 pet. per jaar billijk wordt geacht, vinden de minis ters het de beste oplossing aan de aandeelhouders inschrijvingen te verstrekken in het 2% pet. grootboek der nationale schuld tot een beloop van tweemaal het nominaal bedrag van elk aandeel De nieuwe bankwet. Zoals uit het voorgaande reeds is gebleken, ligt het in de, bedoe ling om de Bankwet 1937 te ver vangen door een nieuwe Bankwet. Hierbij is er naar gestreeft niet méér te veranderen dan nodig was- en te handhaven hetgeen in de bestaande bepalingen gedu rende een practijk van vele 'jaren deugdelijk is gebleken. Nieuw in het onderhavige ont werp is artikel 9, waarin de taak stelling van de Ned. Bank als circulatiebank in algemene trek ken wordt omschreven. Volgens de memorie van toelichting is 't eerste lid hiervan het belang rijkst. Hierin wordt tot uitdruk- ging gebracht, dat de bank tot taak heeft het reguleren van de Ned. geldeenheid zodanig te bé- borderen, als van 's lands wel vaart het meest dienstig is. In het tweede lid van artikel 9 wordt gezegd: Zij verzorgt de geldsomloop in Nederland, voor zover deze uit bankbiljetten be staat, vergemakkelijkt het girale geldverkeer in Nederland en be vordert het betalingsverkeer in het buitenland. Volgens het derde lid zal de bank toezicht uitoefenen op het credietwezen. De strijd in China. Volgens te Sjanghai ontvan gen berichten heeft het offen sief van de Chinese communis tische troepen op de spoorwe gen in Mandsjoerije zich uitge breid. Een hevige strijd woedt in de nabijheid van het vliegveld en de westelijke voorsteden van Jangtjsoe, die onder voortdu rend artillerievuur staat en reeds hevig brandt. Volgens mi litaire waarnemers te Sjanghai is het onmiddellijk oogmerk van de communisten de inname van Moekden door een tweezijdige insluitingsmanoeijiVre van Pen- ki, een belangrijk mijncentrum ten Z.O. van Moekden. Incident van Sinkiang. Volgens het Chinese persbu reau „Central News" zijn de Mongolen, die Sinkiang hebben aangevallen, definitief terugge slagen met achterlating van 30 doden en een aantal wapenen. Hiermee schijnt het incident, militair gezien, geëindigd te zijn. Dementi der Mongolen. Volgens een bericht van radio Moskou heeft de regering van Buiten Mongolië officieel ont kend, dat haar troepen de Chi nese provincie Sinkiang zouden zijn binnengevallen. In deze re geringsverklaring worden de Chinese troepen er van beschul digd Mongools grondgebied te hebben geschonden. Bij de Chinese regering is een protest en een verzoek om scha devergoeding ingediend. Geref. Kerken. Beroepen te Anna-Paulowna- polder, W. P. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude; te Sloot- dorp, J. S. v. d. Bos te Nieuw- lande; te Bleiswijk, C. Kamper te Pesse. Bedankt voor Doezum, C. Boon te Duurswoude; voor Ijlst, P. C. Jongbloed te Marken; voor Zevenhoven, J. S. v. d. Bos te Nieuwlandevoor Colijnsplaat, H. W. Kroeze te Curasao, iet verlof hier te lande. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te IJsselmuiden, C. v. d. Waal te Pingjum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Nieuw-Vennep, J. v. Doorn te Urk en A. Zwiep te IJmuiden. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage (vac. A. W. C. de Wit), J. Gron- loh te Deventer. Op de staatsmijn „Maurits" hebben zich twee dodelijke on gelukken voorgedaanéén in de ondergrondse werken en één op het rangeerterrein. De slachtóf- fers zijn resp. 40 en 29 jaar oud. I DE BILT ZEGT: Tijdelijk opklarend. I Weersverwachting geldig tot Maandagavond i Aanvankelijk meest matige wind tussen Noord en West. Wisselende bewolkt met nog en- kele regenbuien. Na tijdelijk op klaring later opnieuw toene mende bewolking met in het Westen van' het land enige re gen en naar Zuidelijke richtin gen krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1