De Literaire Revue. ZEEUWSCH DAGBLAD Gesprek mét een Khaki-Dominé, TWEEDE BLAD De> feufyd van fanviifyfe ICatznbcandet iCunsi in 't Uacl. Uitkering toegestaan. GEMEENTERADEN fmmeieniput TUisen. Onaangenaam avontuur. ZATERDAG 14 JUNI 1947 No. 667 Hoofdkantoor: GOES, Lange Vorststraat. Bijkantoren MIDDELBURG, Rouaansche Kaai. VLISSINGEN, Walstraat. TERNEUZEN, Vlooswijckstraat. „Het kan nog goedkomen" zegt Ds Koningsberger. Het is wel een heel grote te genstelling, deze predikant, zo als wij hem gekend hebben van vroeger als dominee in een gro te stad en deze in lichtgeel ge klede en gebruinde militair Maar wat niet veranderd is, dat is de ernstige en bezonnen wijze waarop luit-kol. ds Ko ningsberger, de kort geleden uit Indië teruggekeerde chef-veld prediker, tot ons spreekt. Jawat zullen we eigen lijk vragen...., er zijn immers zo heel veel dingen waarover wij zo graag de mening van een terzake kundige zouden willen horen. Politiek Ds Koningsberger glimlacht fijntjes en wijst met een veel betekenend gebaar op zijn uni form, waarop de zilveren balk en de twee sterren prijken Maar als vanzelf komt er gang in ons gesprek, dat op ver schillende onderwerpen over springt, het gebrek aan veld predikers, de ontspanning die door de Niwin geboden wordt. Hoe denkt u over de aard van de geboden ontspanning, dominee In Nederland zijn de me ningen daarover nog al eens verdeeld geweest Ach, ziet u, persoonlijk ben ik nooit bij dat soort din gen aanwezig, maar te oordelen naar wat ik daar zo van hoor, geloof ik niet, dat we ons daar over ernstig bezorgd hoeven te maken. Vergeet u vooral niet uit het oog te verliezen dat in Indië de dingen nu eenmaal zo heel anders liggen. De dienst is hard, ontspanning is bijna even hard nodig als het dagelijks voedsel, ook Zondags moet er ontspanning zijn, een ontspan ning, die natuurlijk een ander karakter moet dragen, dus geen feestavonden in een pseudo-ver- amerikaanste stijl .met afschu welijke muziek. Ja, inderdaad er worden wel voetbalmatches op Zondag gehouden, maar wan neer zo iets onder kerktijd ge beurt, laten wij vanzelfsprekend een ernstig protest horen. Trouwensom nog even terug te komen op het peil van de geboden ontspanning: het valt me steeds meer op, hoe cri- tisch meestentijds de jongens staan tegenover het gebodene. Wanneer er eens een heel enke le keer een programma tussen door loopt, dat maar net door. de beugel kan, dan worden de jongens bepaald wild en steken ze hun afkeuring niet onder stoelen of banken. Ik heb van enkele gevallen gehoord, waar bij minderwaardige artisten uit gefloten werden en bijkans het toneel werden afgejaagd.... Wat dunkt u, dommee, zou het niet moeilijk zijn voor onze jongens, eenmaal in het moe derland teruggekeerd, om zich weer aan te passen aan de le venswijze hier in Holland, voor al wat betreft de morele zijde? Zouden de invloeden in Indië ondergaan niet een geheel an dere levenshouding tengevolge kunnen hebben? Beslist niet; ik geloof zeker dat dat veranderen zal zodra zij weer in het vaderland terug gekeerd zullen zijn, want ook de aard van het land is hierop van grote invloed.... Het onderhoudende gesprek neemt vele en ondoordachte wendingen en de antwoorden die ds Koningsberger op onze vragen geeft, getuigen van een gedegen kennis van de toestan den in Indië. Indië is mij trouwens niet helemaal vreemd, ik werd n.L in Buitenzorg geboren en mijn vader was geruime tijd voorzit ter van de Volksraad. Reeds in zijn tijd waren de eerste teke nen van het ontwakende natio nalisme merkbaar. Weet u, zo vervolgt Ds Koningsberger het gesprek, wat mij hier in Holland zo heel erg opvalt, dat zovele mensen, die meestal nog nooit Zuidelij ker zijn geweest dan Maastricht, reeds dadelijk klaar staan met hun oordelen en menen dat zij van land en volk alles afweten. Ik adviseer deze mensen dan ook steeds om liever hun mond te houden Dan komt plotseling een vraag recht op de man af Dacht u, dat de situatie in Indië nog tot klaarheid kan ko men, of hebben wij reeds alles verspeeld. Even is het stil, maar dan geeft Ds Koningsberger ons zijn antwoord, kort en beslist. Jaal zal dat misschien voor de andere zijde veel leed met zich mee brengen. Van Hol landse kant zullen wij niet bang behoeven te zijn voor ernstige verliezen En de onlangs gepubli ceerde nota Weer glimlacht Ds Konings berger, want toch steekt de po litiek weer even het hoofd om de deur Ik ben bang, dat men er van republikeinse zijde weinig belang voor zal tonen en wat dan de gevolgen zullnn zijn De vraag blijft onbeantwoord en er valt een stilte, waarin men bijkans kan horen wat er ge dacht wordt. Het is onze tijd om te vertrek ken en ook Ds Koningsberger moet zich haasten, want ondanks het korte ziekenverlof is dit voor hem een tijd van haasten en reppen geworden. Spreekbeurt na spreekbeurt moet door hem vervuld worden, maar hij kwijt zich van zijn taak met een bran dende ijver die zo kenmerkend is voor deze dienaar van Chris tus en vriend van onze jongens over zee." N.P.G.Crt. Coöp. Zuivelfabriek pleegde fraude. Door de coöp. zuivelfabriek in Drenthe waren belangrijke hóe veelheden melk, boter, kaas, chocomelk en yoghurt afgele verd, zonder dat hiervoor de be nodigde bonnen, toewijzingen of vergunningen in ontvangst wer den genomen. Deze fraude werd zwaar aan gerekend en de tuchtrechter veroordeelde haar tot betaling van een boete van f4000 ver beurdverklaring van het inbe slaggenomene en het storten van een waarborgsom van f6000, die vervalt als binnen een jaar, na dat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan het bedrijf zich weer schuldig maakt aan een overtreding van de zuivel- voorschriften. Maximumprijzen voor kersen en aalbessen. De minister van Landbouw heeft in de huidige prijzen voor kersen en aalbessen aanleiding gevonden tot het stellen van maximum-prijzen voor dit fruit. Ingaande 16 Juni a.s. mag de kleinhandel voor kersen maxi maal f 1.15 per kg. berekenen. Aalbessen (rode en witte) mo gen met ingang van die datum t.m. 21 Juni ten hoogste f 0.85 per kg. en van 23 Juni af f 0.65 per kg. kosten. Voor groothandelaar en teler zijn voor kersen de maximum prijzen resp. op f 97 en f 85 per 100 kg. gesteld. De rode en witte aalbessen mag de groothandelaar t.m. 21 Juni voor ten hoogste f71 en de teler voor ten hoog ste f 60 per 100 kg. verhandelen. Van 23 Juni af zijn voor dit fruit voor groothandelaar en teler de maximumprijzen resp. f 54.50 en f45 per 100 kg. Godsdienstonderwijs op de kweekscholen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Deerling, heeft aan de minister van Onderwijs de vol gende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het'juist, dat de minis ter voornemens is, binnenkort aan de bijzondere en gemeen telijke kweekscholen een aantal lesuren voor godsdienstonderwijs te subsidiëren boven en behalve het thans geldende aantal van 104 gesubsidieerde lesuren, welk aantal overeenkomt met het ge tal lesuren, vastgesteld in de FEUILLETON door NEL VERSCHOOR—v. d. VLIS. 3) o— Hier, buiten, in deze verloren heid van vreemde straten en wegen, rijst er een vreemde deernis in haar, deernis met deze twee mensen, die niet an ders bezitten dan hun hardheid en onwil, hun dronken vader. Het is alsof ze hun levens voor het eerst los ziet van haar eigen leven, van alles wat ze haar in deze jaren hebben aan gedaan. Is het hun schuld dat zij de ze vader hebben? Is het hiin schuld dat er geen man geko men is, die hen nodig had, die hen lief had en trouwen wilde? Is het een wonder, dat al wat er misschien aan zachtheid en aan goedheid in hen heeft ge leefd, met het gaan der jaren is verschrompeld en verdord? Jannigje begint weer hard nekkig te huilen, ze sust het kind op haar knieën, de deernis vloeit weg uit haar hart, uit haar ogen. Ze hebben - geen medelijden gekend met haar, ze zullen geen medelijden kennen met Jan nigje-, haar kind. Ze hebben haar een plaats in het huis misgund, hoewel het haar huis was, zé hebben haar het leven onmoge lijk gemaakt, ze zullen ook Jan nigje het leven onmogelijk maken. Het kind wordt stil in haar armen, ze blijft de gezichten op de bok bekijken in een menge ling van verzet en angst. Leent je en Gerrigie worden onrustig onder haar blik. Er is iets in dit kijken van Krijntje, dat haar onderscheidt van ieder ander, zo is er iets in haar kleine handen, in heel haar smal er tenger lijf dat haar onder scheidt van ieder ander. Iets on verklaarbaars wat haar uitheft boven hun ruw gedoe en onge voeligheid. Ze springen van de bok en ver schikken wat aan de meubels op een manier, alsof die wagen alleen meubels bevat. De deur van het café wordt met een ruk opengedaan; Ko lenbrander klimt op de bok. Ze rijden weer verder tot de wa gen voor de tweede maal tot staan wordt gebracht voor een café. Kolenbrander moet het gevoel van wroeging op de een of an dere manier zien kwijt te raken. I urentabel voor de rijkskweek scholen? 2. Indien de minister deze vra gen bevestigend beantwoordt, is hij dan bereid mede te delen, welke reden hem heeft geleid om thans tot bovenbedoelde maatregel over te gaan? 3. Is de minister bereid, ook voor de rijkskweekscholen, in plaats van de thans geldende onvoldoende regeling van het godsdienstonderwijs, een meer bevredigende regeling te tref fen, waarvan de financiële con sequenties overeenkomen met de voorgenomen subsidie-ver meerdering van de bijzondere en gemeentelijke kweekscholen, opdat geen bevoorrechting plaats vindt van de ene categorie kweekscholen boven de andere? Minder kolen uit Duitsland. De Bèrljjnse correspondent van het A.N.P. meldt: Het Duit se kolenexportprogramma voor ziet voor het derde kwarlaal van dit jaar in een export van 2.379 750 ton, vergokken met 2.800.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Aan Neder land zijn 293.000 ton toegewezen tegen 448.750 ton in het derde kwartaal van 1946. De uitvoer van sigaren en cigarillos. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat met ingang van 13 Juni sigaren en cigarillos in beginsel niet meer als goederen voor het persoonlijk gebruik van de reiziger of als kleine ge schenken zonder vergunning van de centrale dienst voor in- en uitvoer mogen worden uitge voerd. De ambtenaren der invoer rechten en accijnzen kunnen evenwel naar gelang van de om standigheden de uitvoer van een aangebroken doos met ten hoogste tien sigaren toestaan. Hierbij zullen zij onder meer re kening houden met de hoeveel heid aan andere tabaksfabrika ten (sigaretten en tabak), welke de reiziger bij het verlaten van het land bij zich heeft. Tot 2 procent van het jaarloon. Naar wij vernemen heeft het college van Rijksbemiddelaars bepaald, dat het veroorloofd is zonder voorafgaande afzonder lijke toestemming van het col lege, in de loop van 1947 een cf meer uitkeringen toe te ken nen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste 2 pet. vaq het jaarloon van de betrokken werknemer, ineens of bij ge deelten uit te keren bij een of meer gelegenheden als Pasen, Kerstmis, de vacantie,_ enz. Zoals men weet was tot he den het doen van zodanige uit kering alleen toegestaan aan die werkgevers, die dit ook vroeger deden. Bovengenoemd besluit komt tevens tegemoet aan wen sen, geuit in het bakkersbedrijf. De door de oorlog afgebroken traditie om zomeravonduitvoerin gen te geven in de Grote Kerk te Naarden zal door de Nederlandse Bachvereniging weer worden voortgezet. Vrijdag 20 Juni 's avonds om 19 uur zal in de Grote Kerk een avonduitvoering Worden gegeven van „Die Hohe Messe" van Joh Seb. Bach. Medewerking verlenenAnkie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Annie Hermes, alt; Jan Schipper, tenor; Max Kloos en Guus Hoekman, bas; Albert de Klerk, clavecimbel; Valentijn Schoonderbeek orgel en het Con certgebouworkest. Het geheel staat onder leiding van Anton van der Horst. Het B.B.C. Symphonieorkest begin 25 Juni voor de tweede maal in zijn bestaan een, conti nentale tournee. De eerste tour nee door Europa werd gemaakt in 1936. Amsterdam zal het bekende Engelse orkest met zijn orkest meester Paul Beard op Woensdag 25 Juni in de grote zaal van het concertgebouw beluisteren. Dit concert begint om half negen en wordt door de B.B.C. Home Ser vice gerelayeerd. Het programma omvat o.a. de ouverture „De ge temde Feeks" van Wagenaar. In het Kurhaus te Schevenin- gen wordt de tournee besloten men een concert op Donderdag 26 Juni, dat om 20.15 uur aan vangt. Hier dirigeert Sir Adrian Boult een programma dat weder om een Nederlandse compositie bevat en wel de Piet Heinrhap- sodie van Peter van Anrooy. In het prentenkabinet van het Museum Boymans wordt vandaag een herdehkings-tentoonstelling geopend van de etser Johannes Proost. De tentoonstelling bevat enkele vroege schiderijen en te keningen uit zijn Brabantse be ginperiode, geeft verder een vrijwel compleet overzicht van zijn etswerk, vanaf de vroegste bladen in 1909 en 1910 vervaar digd tot de laatste, serie van de Belgische steenfabrieken uit 1939. Bij het bombardement van 1940 werd ook het atelier van Proost geheel vernield, waarbij vrijwel al zijn etsplaten en daar aanwezige drukken verloren gin gen. De thans geëxposeerde en vermoedelijk enige complete ver zameling etsen is afkomstig van de etser A. Schotel, die alle drukken voor Proost vervaardig de. Proost werd te Geervliet in 1882 geboren en vestigde zich, na o.a. werkzaam te zijn geweest in Brabant, Culemborg, een jaar te Antwerpen en in Essen aan de roer, in 1924 te Rotterdam. Di rect bij de inval van de- Duitsers in ons land werd hij gearresteerd en overleed 26 Maart 1942 in het concentratiekamp te Oraniën- burg. Bij het vierde café komt dé waard hen roepen; Leent je en Gerrigie hijsen Kolenbrander samen achter in de kar, waar hij onbeweeglijk liggen blijft. Gerrigie neemt de teugels, het paard loopt in draf. ,Hoe lang nog?" vraagt Krijntje, maar, niemand geeft antwoord. De Lek komt in 't zicht, het water blikkert schel tegen de lucht. Krijntje knijpt een ogenblik de ogen dicht voor het fel ge schitter. Tussen de halftoege- knepen oogleden door tuurt ze haar het water van de Lek. Er lopen wat mensen die genieten van deze dag, die genieten van het jong bottende leven. De wagen staat stil voor een klein café, recht tegenover een steiger, waar de veerman juist de pont heeft vastgelegd. Leentje en Gerrigie dragen hun vader de gelagkamer bin nen en leggen hem op een hou ten bank, die langs een der wanden staat. Ze kijken om zich heen en nemen deze gelagkamer in zich op. Er staan tafeltjes en stoelen, er is een kleine verve loze toonbank. Achter deze toonbank bevindt zich een deur, die toegang geeft tot een grote keukenkamer met twee» ramen aan de Lek. Ze halen de meubels van de wagen en dragen die de gelag kamer door, achter de toonbank heen, de keukenkamer in. Krijntje staat aan de ingang 's-GRA VENPOLDER. Onder voorzitterschap van burgemeester Jansen vergaderde Donderdagavond de gemeente raad. Ter sprake werd" gebracht de riolering in de Bosseweide alsmede klinkerbestrating hier van met trottoirband en beplan ting. De raming is f 25.000. Het nieuwe rioleringsplan waarvan de kosten op f 2000 geschat wor den werd aangenomen. Besloten werd lid te worden van de openbare leeszaal en bibliotheek te Goes. De ver. „Eigen Erf"' werd een subsidie van f 25 toegekend. Z.h.st. werd goedgekeurd, dat door de P.Z. E.M. een kabel in de Langeweg wordt gelegd en een lantaarn geplaatst wordt. Een verzoek om de sloot te dempen en de weg stofvrij te maken zal nader bezien wor den. De hondenbelasting werd ge wijzigd in f 10 per hond. Nadat de rekening over 1946 was vastgesteld werd het bouw plan 1947 besproken, dat 29 woningen en een winkelhuis omvat en z.h.s. goedgekeurd. Van C. Potter zal tegen, f2.50 per vierk meter grond worden aangekocht, wanneer Ged. Staten dat goedkeuren. Het sportterrein zal worden verhuurd van f 50 per jaar. Gestimuleerd door het succes van de brandweer op de wed- 'strijden te Kapelle, stelde de voorzitter voor f75 beschikbaar te stellen voor meerdere deel name aan wedstrijden. De raad ging hiermede accoord. Het uitbreidingsplan der ge meente, dat aan het bouwen zekere regelen stelt, werd aan genomen. Op een vraag van dhr Grim inzake uitbreiding van het B. A., werd geantwoord, dat dit om advies naar het B.A. is doorge zonden. De heer Tissink 'wilde gaarne weten waarom 's-Gravenpolder niets van Volksherstel heeft ont vangen. De voorzitter heeft deze zaak reeds bepleit en zeide de regeling niet te kunnen begrij pen. SEROOSKERKE (W.). Op de j.l. Maandagavond ge houden raadsvergadering werd op voorstel van B. en W. be sloten medewerking te verlenen aan het bestuur der vereniging voor Christelijk Volksonderwijs voor het vervangen van het be staande sanitair der school door een moderner systeem, waarvan de kosten circa f 1750 bedragen. Evenzo werd besloten mede werking te verlenen aan het be stuur der vereniging voor Geref. L.O. voor het herstellen van de schade aan het schoolgebouw tot een bedrag van f 8343. Van dit schoolbestuur is voorts nog ontvangen een verzoek om de gem. vergoeding over het jaar 1946. Deze vergoeding werd vastgesteld op f 1444, terwijl de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven werden be paald op f 1981.96. Door het bestuur der ver. voor C.V.O. werd nog ingediend een verzoek om voorschot op de gem. vergoeding der exploitatie kosten over 1947. In verband met het aantal leerlingen over het afgelopen jaar werd dit voorschot bepaald op f492. Nu de Ambachtsheer Baron Pallandt bereid* is gevonden het plantrecht in de dorpskern aan de gfemeente te verkopen, werd tot deze koop besloten voor een bedrag van f 25. Een tweetal voorstellen van B. en W. tot wijziging der be grotingen voor 1946 en 1947 passeren als hamerstukken de revue. Een verzoek om verho ging der subsidie aan de Z.L.M. voor de lagere landbouwschool wordt om advies in handen ge steld van B. en W. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Cornelisse naar de toestand der brandblusmiddelen. De heer Kesteloo wees op de wenselijk heid om zo spoedig mogelijk de huisnummerplaatjes, die in ver band met de vernummering der gemeente zijn besteld, te doen aanbrengen. De voorzitter zeide; dat na ontvangst hiertoe onver wijld zal worden overgegaan. Tenslotte vroeg de heer Janse of de parochieput niet kan wor den schoon gemaakt. De voorz. antwoordde, dat dit reeds meer dere malen is verzocht aan de Rijksdienst voor Landbouwher- Stel. POORTVLIET. Na de opening van een ver gadering bracht de voorz., bur gemeester van Oeveren, dank voor het vlot verloop van zaken tijdens zijn ziekte. Na afhande ling van verscheidene gewone zaken werd de opheffing van het tolgeld voor de Tholense brug besproken, waarvoor de Comm. der Koningin besprekin gen heeft gevoerd. Tholen zal, indien dit door gang vindt, een groot offer moe ten brengen. Voor Poortvliet zou het, wanneer zij medewerking wil verlenen om tot opheffing van de tol te komen, op een totaal bedrag van f4500 komen. Met alg. st. werd dit aangeno men. B. en W. werd voorts machti ging verleend grond te kopen voor het bouwen van woningen voor f 2.50 per vierk. meter. Daarop zullen 3 blokken van 3 woningen worden gebouwd en niet, zoals 'oorspronkelijk was besloten 8 woningen. Nu komen er 9, dig, iets kleiner zullen wor den. Hierna volgde de rondvraag. van het café, de armen langs het lichaam. Haar ogen rusten c>p de man, die haar man is, op de meubels, die langs haar heen gedragen worden. Om welke reden zal zij hier nog lang blijven? Ze keert zich om en loopt naar buiten. Pe pont vaart af, de veerman staat wijdbeenseen kleine oude man met een schip- persbaardje. Hij kijkt lang en aandachtig naar de vrouw voor het café. Maar Krijntje zet hem niet, haar ogen rusten strak en onbe weeglijk op het blikkerende water. Het schreien van Jannigje brengt haar tot beznning, ze keert zich af van het water. Ze haalt de wieg tussen twee om gevallen stoelen vandaan en draagt hem behoedzaam door de gelagkamer, langs Kolenbran der, de keukenkamer in. Benoemingen. Benoemd tot lid van de Dijk- raad voor de waterkering van de calam. Vlietepolder, als ver tegenwoordiger van de Thoorn- polder, W. de Jonge te Wisse- kerke gezworene van het waterschap Nissestelle, W. Boonman Jz. te Nisse gezworene van de Oude Kraaijertpolder, A. Vermue te Heinkenszand gezworene van de Wissekerke polder, A. J. Dieleman te Wisse kerke gezworene van de calam. Oud Kempenshofstedepolder, J. K. Droogendijk te Stavenisse; gezworene van het waterschap 's-Gravenpoldpr, J. Verhulst te 's-Gravenpolder gezworene van het waterschap Middel Zwake, P. Smulders te s-Gravenpolder dijkgraaf van de Nieuw Sab b'ingepolder, J. J. Klompe en tot gezworene P. S. Noteboom, bei den te Wolphaartsdijk; gezworene van de Nieuw West-Kraaijertpolder, A. Blok te Nieuwdorp ('s-H. Arendskerke) gezworene van de West- Kraaijertpolder, J. Remijn te Nieuwdorp (s-H. Arendskerke) gezworene van de Zaamslag- polder, A. Dekker te Zaamslag gezworene van de Zuider Nieuwlandpolder bij Brouwers haven, P. J. Gaanderse te Brou wershaven dijkgraaf van de Zuider Nieuwlandpolder bij Brouwers haven, H. J. Gast te Brouwers haven gezworene van het calami- teuze waterschap Oud en Jong Breskens, C. J. Manneke te Breskens leden van de Dijkraad voor de waterkering van het calami- teuze waterschap Oud en Jong Breskens, als vertegenwoordi gers van dat waterschap J. Ris- seeuw-de Bruijne te Cadzand en A. J. de Crook te Breskens; dijkgraaf van de Heerenpol der, P. Blok en tot gezworene J. Sinke Dzn., beiden te Wol- phaartsdijk lid van de Dijkraad voor de waterkering van het calarmteuze waterschap Scherpenisse, als ■vertegenwoordiger van dat wa terschap J. van Houdt te Scherpenisse. Voorzichtig met tweedehands wagens. Het is een even kort als droef verhaal. Ergens in de uitlopers van ons land reed een eigenvervoer der met zijn nieuw bezit. Het bezit was echter niet nieuw; 't was een vooroorlogse D.K.W., waarmede hij vrij ongestoord over 's lands heirbanen reed, totdat er epige armen omhoog gingen en gestopt moest wor den voor controle op smokke laars. De eigenaar kon gerust de ambtenaren in kwestie laten graaien in zijn auto, daar hij er van overtuigd was geen contra bande in welke vorm ook te ver voeren. Groot werden echter zijn ogen, alsmede schrik en woede, toen hem door de ambtenaren werd medegedeeld, dat zij zo vrij moesten zijn, de D.K.W. in beslag te nemen. Er was n.l. geconstateerd, dat het wagentje een ruimte bevatte, die, naar des ambtenaars inzicht en oor deel, kennelijk was ingericht voor het vervoer van smokkel waar. Art. lObis van de wet In-, Uit en Doorvoer zegt n.l., dat een wagen in beslag genomen kan worden, indien hij naar de me ning van de ambtenaren kenne lijk is ingericht voor het ont trekken van goederen aan de controle door ambtenaren van Invoerrechten en Accijnzen. Verre van genoeglijk was de ze sensatie voor' den ongeluk- kigen eigen vervoerder, die na de aanschaf van dit tweede hands apparaat werkelijk niet op, onder en in de wagen was gaan onderzoeken of de wagen er misschien slechtere aspiraties op nahield dan hijzelf. Indien men werkelijk te goeder trouw is, dan is het wel een hoogst onaangename gebeurtenis, indien men op deze wijze zijn wagen kwijt raakt. Daarom is het gewenst bij aan koop van een tweedehands wa gen, deze terdege op geheime bergplaatsen te onderzoeken. Het presidium van de Opper ste Sowjet der Sowjet-Unie heeft de minister van de lichte industrie, Loukine, om gezond heidsredenen van zijn functie ontheven en Nicolas Tsjesnokov als zijn opvolger benoemd. De voormalige Duitse veld maarschalken en generaals, die te Neurenberg onder beschul diging van oorlogsmisdaden op hun berechting wachten, heb ben geprotesteerd tegen een voorstel om hun nieuwe unifor men zonder enige decoratie of distinctieven te verschaffen. Opheldering gewenst. Bij de behandeling van het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen, werd door Mr Bur ger, voorsteller van het bekende amendement een ietwat opzien bare mededeling gedaan. Dr Beekenkamp, chef van de afd. Perszuivering van het mini sterie van O. K. en W„ zou n.l. een aantal Kamerleden hebben bezocht om hen te bewegen tegen het amendement-Burger te stem men. Volgens minister Gielen zou hier sprake geweest zijn van het op verzoek verstrekken van in lichtingen. Wat ook al een enigs zins vreemde figuur is. De zaak werd er echter niet beter op, toen Mr Burger nader onthulde, dat Dr Beekenkamp verklaard zou hebben, dat als het amendement werd aangenomen, het door hem zou worden gesabo teerd. Hier is een ernstig onderzoek op zijn plaats. Meermalen krijgt men de in druk, dat bepaalde ambtenaren machtiger schijnen dan een mi nister en het parlement samen. Maar dit loopt toch wel de spuigaten uit. Als tenminste waar is wat Mr Burger vertelde. Is dat niet het geval dan heeft Dr Beekenkamp er recht op, dat hij door zijn par tijgenoot openlijk wordt gereha biliteerd. Twee Duitse officieren heb ben van „achter het prikkel draad" een felicitatie aan Abdel Krim gezonden. Zij verklaar den, dat niet slechts de Arabie ren zich over de ontsnapping van de leider verheugen, doch allen, die naar de dageraad der vrijheid verlangen. Momenteel vindt in Genève een conferentie van deskundi gen over biologische standa... .satie. De conferentie staat onder leiding van dr Tim merman, de directeur van het Nederlandse iiisfb""t voor volkshygiëne. Een aantal prommeme uuit- sers in de Britse zone hebben aan de plaatsvervangende mili taire gouverneur, Generaal Robertson, een protest gezon den tegen de voortzetting van de krijgsgevangenschap van Duitse soldaten. Engeland en Frankrijk heb ben een overeenkomst gete kend over het recruteren van arbeidskrachten onder verplaat ste personen van Slavische en Germaanse oorsprong in de Britse zone. Vijf verdachten in een spion- nageproc'es te Belgrado, waarbij ook de voormalige militaire at taché van de Griekse legatie is betrokken, zijn gistermorgen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van 10 tot 16, jaar. Een waarnemer van de Griekse le gatie woonde het proces bij. Studenten van meer dan 50 universiteiten en scholen te Sjanghai zijn een dag in staking gégaan als protest tegen het vasthouden van 50 studenten, die ra gearresteerd te zijn tijdens recente relletjes, nu worden „heropgevoed" op een onbe kende plaats. Radio Moskou meldt, dat het presidium van de Opperste Sow jet een decreet heeft uitgevaar digd, waarbij de oprichting van een kanselarij van het presidium met een kanselier aan het hoofd, wordt bekend gemaakt. In ver band hierme wordt het bestuurs departement van het presidium afgeschaft. II. Een kind aanvaardt leven. het Jannigje Kolenbrander staat voor het 'raam van de keuken kamer. Een lage lucht jaagt schadu wen over het water. Een boot glijdt onbewogen voorbij de steiger, waar de veerman zijn pont losmaakt. Dan, onver wacht, breekt een schichtige zon door de wolken; een korte bui kletst spetterend nejr op de golven, een regenboog spant I zich van horizon tot horizon. 1 Jannigje's vinger wijst naar het gebeuren daarbuiten, ze wil haar moeder roepen, maar een blik achterom doet haar zwij gen en recht staan. Moeder zit naast het fornuis, dan hoeft ze niks te vragen, dan geeft moeder toch geen antwoord. Janus Dorrestein van de Lekka zegt, dat haar moeder een ziekte heeft, en dat ze daarom naast het fornuis gaat zitten en dat ze daarom bijna nooit wat zegt. Dat liegt hij lekker toch, als hij het nóg es durft te zeggen, dan slaat ze hem dood. Ze schokt even samen van dat vreselijke woord, maar knikt daarnaja, dan slaat ze hem dóód, niemand mag wat van haar moeder zeggen. Zij weet het wel beter moeder is bang, bang van Ger rigie en Leentje en van vader. Gerrigie en Leentje zijn de baas in huis en vader in het café. kjaar als vader dronken is, is hij overal de baas. Dan slaat en dan schopt hij naar iedereen, dan scheldt hij moeder vreselijk uit. Dan zijn Gerrigie en Leentje lekker óók bang. Ze kijkt om, omdat ze haar moeder hoort opstaan. Als moe der voor het eten zorgt staat ze op en ook als de borden ge wassen moeten worden. Maar verder mag ze niks doen voor Leentje en Gerrigie. In het café mag ze niet komen. (Wordt vervolgd.) Margreeth Wolfjes: „De zonde in Gods Tuin". Uitgave: Uitgevers Mij. Holland, Amsterdam. Wat er eigenlijk met onze der. Maar al deze raadgevingen Chr. literatuur aan de hand is, is ons een raadsel. We hebben daar reeds eerder op gewezen. Weer hebben we een boek voor ons liggen waarmee we eigen lijk geen weg weten en waar van we liever zouden hebben gehad, dat het niet verschenen slaat ze in de wind, omdat ze niet geloven kan, dat ze tegen Gods wil handelt. Natuurlijk loopt de verhouding op een fiasco uit. Aan het einde sterft haar vader en het meisje ziet slechts één horizon en die is rood van bloed. Ze komt "nog was. Maar het is er en we wor- tot de erkenning (op de laatste den wel gedwongen om er ons bladzij) dat ze voor de liefde mee bezig te houden. Vooral, I eigen wetten heeft gevormd, omdat de uitgevers het een pre- j waarin zij zelfs God Zijn Woord tentie hebben meegegeven. Ze niet spreken liet. tekenen er n.l. bij aan, dat dit boek geen burgerlijk-christe lijke familieroman is, maar dat de schrijfster ons hier dwingt de oordelen en veroordelen van onze eigengerechtigheid te her- zien „opdat we ons vrijuit zou-1 den kunnen bezighouden met de problemen, waarin de jonge men- j Het proleem, dat hier behan deld wordt is geen specifiek he dendaags jeugdprobleem. En of we tegenover dit meisje, dat on danks vele waarschuwingen en tegen beter weten in toch een weg gaat, die van God afleidt „onze oordelen en veroordelen van onze eigengerechtigheid te sen van onze tijd zich geplaatst herzien hebben", is voor mij zien". Mooi gezegd en goed be-geen vraag, maar een weet. Met eigengerechtigheid heeft onze afwijzende houding niets te ma- doeld misschien. Maar wij be houden ons het recht voor hier. een vraagteken te plaatsen. Margreeth Woltjes schreef„De Zonde in Gods Tuin". Van de zelfde schrijfster verscheen reëds eerder een bundel gedich ten „Het herinneren ons. ken. Wij kennen de zwaarte van de sexuële moeilijkheden, waarmee de jonge mensen, voor al in deze tijd te kampen heb ben. We zijn zelf jong. Maar vreemde hart". We hier gaat het in de eerste plaats dat we hierbij niet om die moeilijkheden. Ze hebben aangetekend dat we in zijn het gevolg van een ver- öit bundeltje niet gevonden had-1 keerde keuze, den, wat we zochten (Chr. poë- Weer moeten we constateren, zie). Een vreemd hart zat er dat een product uit Protestants achter „Het Vreemde hart". En Christelijke kring een fiasco is hetzelfde zouden we kunnen geworden. En weer is het een zeggen van de „De Zonde in jong schrijfster. Jammer is dat. Gods Tuin". We hebben niet ge- Margreeth Woltjes geeft ons merkt, dat Margreeth Woltjes geen oplossing. -Ze weet geen ons dwingt onze vooroordelen oplossing en daarom komt het te herzien. We vragen ons af, I meisje eerst op de laatste blad wat dit boek eigenlijk te maken heeft met d e preblematiek, waarmee de jonge mensen van onze tijd te worstelen hebben. We hebben er geen specifiek he dendaagse jeugdproblemen in kunnen ontdekken. We kunnen ons natuurlijk vergissen. Maar we geloven niet, dat we dat doen. Het bbek handelt over een meisje uit een Christelijk gezin, zijde (op zeven na (ie laatste regel) tot de erkenning van haar schuld. De grote van een schrijver wordt niet bepaald door het constateren van feiten, maar door het vinden van een oplossing. Overigens spijt het ons, meer dan we zeggen kun nen, dat dit boek een misluk king geworden is. Margreeth Woltjes kan schrijven. Ze heeft dat in aanraking komt met een i een goede stijl, al doen verschil- jonge man „van de wereld" Ze lende zinnen een beetje gewild begint van hem te houden en aan. De literaire waarde wordt hun liefde groeit tot een passie.1 echter niet alleen bepaald door Op een gegeven ogenblik ver geten ze zich en de ellende be gint. Het meisje wordt van ver schillende zijden gewaarschuwd. Niet in het minst door haar va- de stijl, maar ook door de in houd. En de inhoud van dit boek staat ons niet aan. Een Christel ij ke roman is het niet WIM REUGEBRINK.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5