Zal tactiek der verschroeide aarde worden toegepast? Nu België aan de beurt Samenwerking tussen Europese HONGARIJE EEN SINISTER BEGRIP. De jeugd in deze na-oorlogse tijd. Verwarde situatie in 't Oosten. Be hriefliommensmokkel. Yreile met ieder PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republiek tot alles in staat. ft financieel beleid te Londen Particuliere woningbouw Kans op algemene staking. Groenten naar Duitsland Utrecht met meisjes overstroomd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Daar wordt in deze tijd veel geklaagd over de jeugd. Men be schuldigt ze van losbandigheid, tuchteloosheid, normloosheid en ordeloosheid. Daarnevens, dat ze niet gericht is op de innerlijke waarden van het leven, maar op de buitenkant derzelve. Prof. Waterink geeft dit in deze woorden weer: De tegen woordige jeugd leeft meer op zijn prikkels en stelt daarom meer belang in datgene wat vlees en zenuwen prikkelt, dan in datgene wat diepere waarde en diepere zin heeft. Dit komt vooral uit in de grote plaats, welke het spel in allerlei vorm in jiaar leven inneemt. Ook zouden wij daarbij kunnen wijzen op de grote voorliefde en vandaar het drukke bezoek van film, dans en toneel. Uit dit alles vloeit als het ware van zelf voort dat de klacht ge hoord moet worden, welke wij vertolkt vinden in deze woorden van Prof. Waterink: „Algemeen is de klacht, dat de jeugd van tegenwoordig minder flink, minder knap, minder be gaafd is dan die van vroeger. Tientallen malen kan men bij oudere leraren van Gymnasia en Hogere Burgerscholen vernemen, dat het verantwoordelijkheids gevoel en het doorzettingsver mogen der kinderen belangrijk slechter is dan voor dertig, veer tig jaar". In de jeugd ligt de toekomst. Wij stemmen het allen toe, dat de toekomst voor zware en moei lijke vragen stelt. Wanneer deze beschuldigingen waar zijn dan zal de jeugd teruggeroepen moeten worden. Nu mogen wij de jeugd van on ze tijd geen onrecht aandoen. Het is niet bepaald een verschijn sel van onze tijd, dat er over de jeugd geklaagd wordt. Dat is door alle tijden heen geschied. Dat wil niet zeggen, dat dit on gerechtvaardigde klachten waren. Ook in de klachten, welke onze grootouders slaakten, lag eén kern van waarheid. Jeugd zoekt immers nieuwe wegen. Zonder dat zou de maat schappij verstarren. Dit zoeken van nieuwe wegen bevat in zich zélf grote gevaren en talrijke be zwaren. Vandaar de waarschu wingen, welke o.a. in de eerste hoofdstukken van het Spreuken- boek reeds tót de jeugd gericht worden. Doch hiermee is het vraagstuk van de jeugd onzer dagen niet afgedaan. Wie dit zou menen zou geen oog hebben voor de grote afstand tussen de oudere en de jongere generatie, welke ont staan is. Immers in de klachten, welke wij zo even opsomden ligt maar al te veel waarheid. Daarom zullen wij een onder zoek in moeten stellen naar de oorzaken om daarna genezing te kunnen zoeken. Daarbij zullen wij uit moeten gaan van de waarheid dat de jeugd voortkomt uit het gezin en in dat gezin dan ook zijn steun moet hebben. Het is'•het gezin, dat voorna melijk het kind vormt. Al wat daarbuiten is, werkt daarin slechts samen tot ondersteuning en aanvulling. Wanneer er geklaagd wordt over de jeugd, dan zal het goed zijn om allereerst een onderzoek in te stellen naar het gezin en zo nodig in de tweede plaats naar de school. Het zou kunnen zijn als de jeugd van het rechte pad afwijkt, dat een der voornaamste oorzaken is, dat het gezin ook niet beantwoordt aan de norm, welke daaraan gesteld mag wor den. En zeker mogen wij daarbij niet vergeten, dat de afstand tus sen ouderen en jongeren, buiten oorzaken in het gezin gelegen, te groot is geworden. Wij willen zelfs onderstrepen, dat er bij de jeugd een groot gebrek is aan eerbied voor het gezag, ook voor het ouderlijk gezag. Komt dit niet uit in de afstand tussen de taal der ouderen en der jongeren, welke vooral in de woordkeus en het woordgebruik zulk een op- va'lend verschil vertoond. Over het gezin en de ouderen velt Thijs Booy in „De Jeugd in West-Europa" een scherp oor deel. .Wij lezen daar o.a.: „Een bitter slecht voorbeeld hebben veel ouderen gegeven. Het is eigenlijk niet te verwon deren, dat zoveel generatiegeno ten op hol zijn geslagen. Zij groei den op te midden van normloos heid. Voor' velen was omkoop baarheid geen kwestie van ja of neen, maar van het bedrag. In de oorlogsjaren is veel ge logen. Zeer velen zijn aan leugen en oneerlijk-zijn gewend geraakt. Er zijn jongeren, die zelf niet meer merken of ze eerlijk zijn of niet, niet meer merken of ze lie gen of onwaarheid spreken". Zo is eigenlijk het gehele leven een grote leugen geworden. Te midden daarvan groeit nu ook het gedoopte zaad der gemeente op. Ook de kerkelijke jeugd ver keert in deze wereld in de crisis der jeugd. In een afzonderlijk ar tikel wensen wij dit nader te bezien. W. V. De politie te Rotterdam heeft in een huis aan de Tolhuisstraat 91.000 Engelse sigaretten in be slag genomen. De bewoner van het huis werd gearresteerd. Bui ten stonden twee personenauto's gereed om de sigaretten te ver voeren. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 667 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 tent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.19 u., onder 21.01 u. Maan op 2.22 u., onder 16.45 u. ZATERDAG 14 JUNI 1947 Hoofdredacteur: K. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VBOEGINDEWEÏ te Poortvliet. Hoogwater Je Vlissingen. Zondag 15 Juni: 11.09 u. 1.69 m., 23.30 u. 1.59 m. Geen overleg met Indonesische delegatie. In een commentaar door radio Djokja is gezegd dat de Indonesiërs niet meer overheerst en uitgeperst willen worden. Daarom zijn zij vast besloten voor de vrijheid te strijden. In het geval zij hiertoe gedwongen zouden worden, zal de politiek van de verschroeide aarde worden toegepast, waarvoor alle verantwoordelijkheid op de Nederlanders zal neerkomen. De commentator besluit met een beroep op liet volk, ^zich gereed te houden voor dienst betoon aan het geliefde geboorteland Indonesië. Schermerhorn en Van Poll hebben Donderdag uitvoerige be sprekingen gevoerd met Dr van Mook, diens naaste medewer kers en hun eigen adviseurs. Deze besprekingen zijn Vrijdag voortgezet. De woordvoerder van de com missie-generaal verklaarde te genover Aneta, dat het niet ge heel zeker was, dat de commis sie-generaal voor Maandag ge reed zou zijn met het advies voor de Nederlandse regering, daar nog allerlei personen en instan ties moeten worden geraad pleegd, o.m. de Sultan Hamid II van Pontianak, hoofd van de daeran West-Borneo, alsmede president Soekawati en de mi nisters Hamelink en Anak Agoeng van Oost-Indonesië, die thans allen te Batavia vertoe Parlementaire enquête van de baan? Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Bij verschillende gelegenhe den is zowel in de pers als in parlementaire kringen de moge lijkheid geopperd, een parlemen taire enquete in te stellen naar het financiële beleid, dat de Ne derlandse regering, welke in oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. 'Zijn wij wel ingelicht, dan is de laatste tijd steeds min der voor een dergelijke enquete gevoeld. Zij zou een zeert omvangrijke procedure betekenen en dus veel tijd en geld kosten. De laatste van de parlementaire enquetes en tevens de belangrijkste, wel ke ons parlement ooit onder nam, had plaats in 1886'87 en betrof een onderzoek naar de toestanden in de fabrieken en werkplaatsen. Hierbij kwamen toen ontstellende feiten op soci aal gebied aan het licht. Dan is er in 1933 door een speciale kamercommissie, benoemd naar aanleiding van een aangenomen motie van het toenmalige Twee de Kamerlid Krijger, een onder zoek ingesteld in de befaamde zaak „Spoorhout". De laatste commissie was vxij spoedig met haar rapport ge reed, maar een dergelijke gang van zaken zou niet te verwach ten zijn in de kwestie van het Londense beleid, waarbij een commissie naar Londen zou moe ten gaan en personen zou moe ten horen, die thans over de ge hele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening, dat een parlementaire enquete niet zo heel veel meer aan het licht zou brengen, dan nu reeds be kend is geworden. De commis sie voor de rijksuitgaven heeft thans een verslag doen verschij nen naar aanleiding van hetgeen de buitengewone rekenkamer te Londen rapporteerde. Zij heeft van dit verslag zeer veel werk gemaakt en het legt de vinger op tal van kwesties, terwijl de commissie op vele punten nade re inlichtingen gevraagd heeft. In parlementaire kringen ge looft men dan ook niet, dat het denkbeeld van een parlemen taire enquete nog veel kans op verwezenlijking heeft. Geen overleg. Volgens de woordvoerder was niet te verwachten, dat de'com- missie-generaal ten behoeve van het opstellen van het advies voor de Nederlandse regering, overleg zal plegen met de repu blikeinse delegatie. Voorts deelde hij mede, dat volgens directe informaties uit Nederland, het bericht, als zou de Partij van de Arbeid ook een strakker optreden van het kabi net Reel in een onverhoopte, onvermijdelijke situatie steunen, onjuist is. De organen van de Partij van de Arbeid zullen zich hierover in een op een dezer dagen te houden vergadering beraden. De te Batavia aanwezige repu blikeinse autoriteiten komen da gelijks bijeen om de toestand te bespreken. termijn te Batavia zal terugke ren. Inmiddelsworden Hatta, die thans op Sumatra is, alsme de regeringsautoriteiten te Djok ja, dagelijks van c- politieke ontwikkelingen op de hoogte gehouden. Twaalf van de voornaamste republikeinse politieke partijen hebben zich verbonden in de „Kesatoean Tekan Partai", om een eenheidsprogram vast te stellen, met de bedoeling „alle eventualiteiten, voortvloeiende •uit de consequenties van de re publikeinse antwoordnota, het hoofd te kunnen bieden". Voorzitter is Kamadjaja van de P.N.I. Als eerste stap zal op 17 Jjini te Solo een massavergadering gehouden worden, waar als sprekers op zullen treden de communist Alimin, generaal Soetomo en het voormalige com- Het is niet uitgesloten, dat*f munistische Kamerlid Roestam Sjahrir, die zich op het ogenblik te Linggadjati bevindt, op korte Effendi, aldus meldt Antara uit Solo, H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de 15e nationale tentoonstelling van de Vereniging „Het Nederlandse Tre'jp'aard", welke in 's-Hertogenboseh werd gehouden. Ook uit Het buitenland was de belangstelling voor deze tentoonstelling zeer groot. Onze Vorstin (links op de foto) slaat het défilé der paarden gade. VOOR DE ZONDAG. ze-et vasl (rU-ls. Velen snakken naar een huis. We weten meer dan ooit wat woningnood is. Wat het is in een te kleine woning te zitten, zich te moeten be helpen in een bouwvallig on derdak, het eigen huis nood gedwongen met anderen te moeten delen. Hoevelen ook. dolen niet zo goed als héle maal zonder een dak boven hun hoofd rond in het puin van door bombardementen ■weggevaagde steden. Niets is in de wereld van vandaag zo urgent als woningbouw. Een eigen huis is voor de mens onontbeerlijk. Wie ronddoolt zonder woning, zonder een verberging tegen de regenvlagen en de storm vlagen, geen plek heeft als een oase van rust temidden van het gejaagde en woelige leven waar hij zichzelf weer vindt, is diep te beklagen. Maar hoevelen staan er geestelijk zo vc«r. Ze zwer- Wees mij tot een sterke rotssteen, tot een zeer vast huis om mij te behouden. Ps. 31Sb. ven aïs daklozen in het puin van ons door die zonde ver woest menselijk leven. Ze hebben geen thuis, geen vei lige schutse. Ze vinden geen rust voor hun ziel. Anderen wanen een wo- ning te hebben, maar liet is een noodwoning, een mo dern getimmerte, dat in se rie wordt gebouwd door de wijsheid dezer, wereld, die dwaasheid is bij God. Deze zijn nog dieper te beklagen, omdat hun vermeend huis op zand is gebouwd en hen ontvallen gaat als de slag regen neerstriemt, de water stromen er tegen beuken en de stormwinden er gierend tegen aanslaan. Ons levenshuis moet staan op een vast fundament, op de steenrots. Dan moge de slagregen neergutsen, dan mogen de golven nog zo hoog slaan, aan mogen de stormvnnden waaien, dat huis blijft eeuwig staan omdat het op de steenrots is gegrond. Die steenrots is de Heere Jezus Christus. Een iegelijk die Zijn woor den hoort en dezelve doet is een voorzichtig man. Die iceet, zo het aardse huis de zes tabelnakels gebroken wordt, hij een gebouw van God heeft, een huis niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen en hij kent in zijn leven het ver langen mét deze woonstede uit den hemel overkleed te worden. Zxjn toevlucht uit de nood van dit leven is God. Wees mij tot een sterke rotssteen, tot een zeer vast huis om mij te behouden. Die bede van de psalmist welt ook telkens weer op uit zijn gebroken en verslagen hart. Hij zal niet beschaamd worden. Want God bouwt zélf zijn levenshuis. Sulyok, de tot de Hongaarse vrijheidspartij behorende oppo sitieleider, heeft tijdens een de baj; in het Hongaarse parlement verklaard, dat, ofschoon Het ni et waar was dat er revolutie in Hongarije zou zijn, de huidige kalmte toe te schrijven was aan vrees en angst. Hongarije is geworden tot een politiestaat, vol spionnen. Er be staat geen persvrijheid of vrij heid van meningsuiting. Wanneer de vrijheidspartij bijeenkomsten houdt, verschijnen ongeregelde volksbenden, voorzien van wa penen, drank en geld. Vele par tijleden zijn gearresteerd en ge ïnterneerd. Hongarijeis een si nister begrip geworden voor de wereld. Nagy was volgens Su lyok in de val gelopen door een meesterlijke manoeuvre van de linkerzijde, die Kern zijn vrij heid gelaten had om te voorko men dat hij een martelaar zou worden en een symbool voor de boeren. Rusland weigert. Volgens mededeling van Hec tor Meneill, Engels minister van staat, in het Lagerhuis, zal En geland voortgaan met aandrin gen bij de Sowjet-Unie en de Hongaarse regering op volledige Student van 102 jaar geslaagd. Robert Rownd, wiens uni versitaire studie door een oor log werd onderbroken, heeft eindelijk zijn diploma voor letteren van de universiteit te Meacville in Pennsylvanië ge kregen. Dit zou volstrekt niet vermeldenswaard - zijn, ware het niet, dat de gediplomeerde 102 jaar oud was en dat de oorlog, ten gevolge waarvan hij zijn studie niet kon voort zetten, de burgeroorlog van 1864 was. V. S. nemen het initiatief. De Rijksbegroting. Als gevolg van de versehil- dende zijden geuite wens om de rijksbegroting in het vervolk op een meer overzichtelijke wijze samen te stellen, heeft de rege ring besloten de ontwerp-begro- ting voor 194*8 op te stellen volgens een nieuw schema. In verband hiermede is het nodig de comptabiliteitswet op ondergeschikte punten te wijzi gen, waartoe thans een voorstel is ingediend. Naar de „Gazet van Antwer-1 komt tot een conclusie dat de 1 -■* arbeiders zich hiermede zelf geen dienst bewijzen. De werkgevers in de metaal industrie van Charleroi hadden een premie van fr. 500 toege staan. De regering kon dit even wel niet toelaten. Wat verwacht werd gebeurde ook, zo schrijft het blad verder. Ook de mijn werkers van Charleroi eisten deze premie en legden het werk neer. De arbeiders die tot deze wilde staking besluiten, zo ein digt het blad, maken een slechte berekening. Zij stellen de bij eenkomst van de nationale ar- beidsconferentie onder de be dreigingen van enkele tiendui zenden en schaden het prestige van de vakverenigingen, die zich hadden verbonden voor het bijeenkomen niet naar het wa pen der staking te zullen grij pen. Truman en Marshall hebben de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Clayton, gemachtigd, in Europa de mogelijkheden te on derzoeken voor het uitwerken van een program van samenwer king tussen de Europese landen, dat voorziet in Europa's eigen onderhoud. Clayton zal zich naar Londen, Parijs, Brussel en misschien nog andere Europese hoofdsteden be geven, om te vernemen, wat de Europese landen van plan zijn om tot zulk een samenwerking te ge raken. Volgens een raming van Ame rikaanse regeringsexperts zal Europa, met inbegrip van Enge land in de komende 3 of 4 jaren, jaarlijks een bedrag van 5 mil liard a 6milliard dollars nodig hebben om weer op de been te komen, aldus werd medegedeeld door Benjamin Cohen, een van de voornaamste adviseurs van Marshall. Tenzij Europa zich van vol doende steun kan verzekeren, zal het voor sommige Europese landen moeilijk zijn politieke on rust te vermijden. pen" meldt, wordt de dreiging van een algemene staking in België steeds groter. Als regel mag men wel aan nemen dat de méeste stakingen zullen worden uitgesteld tot ,na de nationale arbeidsconferentie op 16 Juni, doch men vreest, dat indien deze conferentie de ar beiders geen voldoening schenkt een algemene staking niet meel is tegen te houden. Intussen is eergisteren even eens in een groot gedeelte van de borinage het werk neerge legd. De arbeiders verlangen hier aanvullende betaalde ver loven en toekenning van gratis vervoer op de spoorwegen voor het betaalde verlof. In de metaalfabrieken van Thy-le-Chateau te Marcinelle is het werk intussen hervat over eenkomstig de beslissing van de vakbond dat de staking zich zou beperken tot de maehinebouw- fabrieken. De centrale van het Belgische tramwegpersoneel heeft tijdens een vergadering gisteren beslo ten het werk vandaag opnieuw 24 uur neer te leggen. Tot eigen schade. Het socialistische blad "„Le Peuple" wijdt een beschouwing aan de stakingen in België cn Aardbevingen in Indië? Twee „zeer ernstige" aardbe vingen, vermoedelijk ontstaan in Indonesië, zijn geregistreerd door de seismograaf der Univer siteit van Fordham, Donderdag om 10.21 uur en om 11.24 uur Nederlandse tijd. De steunverlening. Het allereerste doel van Ame rika is, steun te verlenen aan programma's welke een Europa dat in eigen onderhoud kan voor zien, ten doel hebben. Daar het economische leven van de ver schillende Europese staten nauw verbonden is, moet pi-ioriteit worden verleend aan die pro gramma's welke het herstel van Europa als geheel bevorderen. Wij hebben belang bij een vrij Europa, zo verklaarde hij. Het economische herstel van Europa is even belangrijk voor het eco nomische leven van een vreed zame wereld, als het economische herstel van Duitsland voor Europa. In aansluiting op wat wij in ons nummer van 12 Juni Over dit onderwerp schreven, vernemen inlichtingen over de ontwikke- 1WÜ van bevoegde zijde, dat aan lingen in Hongarije, waarop het departement van Wederop- I bouw en Volkshuisvesting, een andere regeling in voorbereiding Engeland recht heeft. Volgens Molotof wordt Enge land door zijn verlangen om op de hoogte te komen van de toe stand in Hongarije er toe gedre ven om zich met" de interne aan gelegenheden van Hongarije te bemoeien. Molotof wil niet er kennen, dat .Engeland gelijk heeft, wanneer het ais een van de in de geallieerde bestuurs commissie vertegenwoordigde landen meent recht te hebben op de verlangde inlichtingen, aldus Meneill. Petkoff schuldig De procureur van de arron dissementsrechtbank te Sofia heeft het bureau van. de grote volksvergadering medegedeeld, dat bij de huiszoeking in dr woning van Petkoff ontslagaan vragen van 23 afgevaardigden der oppositie, gericht aan de voorzitter van de volksvergade ring, zijn aangetroffen. commissie voor geloofs brieven van de volksvergade ring heeft een onderzoek inge steld on is tot de conclusie ge komen, dat Petkoff, »led.en der oppositie gedwongen had hun ontslagbrieven op te stellen, waardoor hij ze tot gewillige werktuigen maakte. Op deze wijze wist Petkoff zich te ver zekeren van „eenheid" onder de oppositie aldus de commissie. De volksvergadering heeft zich accoord verklaard met de conclusie der commissie voor de geloofsbrieven en het De bedoeling zou zijn de finan ciering van de particuliere bouw, in overeenstemming te brengen met het principe van de Land- arbeiderswet. Het gevolg zou zijn, dat het Rijk voorlopig de bouw financiert, althans daarvoor ga rant is. Met belangstelling wachten wij nadere mededelingen hieromtrent af. I Onder de huidige regeling zal het toch vrijwel onmogelijk zijn de particuliere bouw op grote schaal op gang te brengen. Wel is hier en daar getracht bij de verstrekking van eerste hypotheek de gemeenten in te schakelen, maar van hogerhand wordt hiertoe weinig medewer king verleend. Met de verzending van groen ten naar Duitsland schijnt het nog niet te vlotten. Naar het „Vrije Volk" vernam, wordt er nog druk geconfereerd met de •geallieerde bezettings autoriteiten. De geallieerden blij ken nog steeds niet tot een be slissing te kunnen komen. De laatste dagen is niets over de be sprekingen bekend geworden, doch wel staat vast, dat de Ne derlandse onderhandelaars alles ontslag i in het werk stellen om eên gun- van de 23 oppositie-leden aan- j stig resultaat voor onze land- en vaard. tuinbouw te bereiken. Grote manifestatie in het stadion. Meer dan dertienduizend meis jes hqjjben Woonsdag de Bonds dag uitgeschreven dóór de „Bond van Meisjesverenigingen op G. G." bezocht. Op zes plastsen kwa men de meisjes bijeen. De hoofdsamenkomst vond Veel te weinig wordt beseft, dat een verloving als het goed is een beslissing vergt, die ver antwoord blijft tot het graf toe. Bovenal echter behoort het ge loof in ieder, huis toe te nemen. De middagvergadering bracht Haiderabad en Travan- core willen onafhankelijkheid. De -Nizam van Haiderabad, de grootste vorstenstaat van Voor- Indië met een bevolking van meer dan 16 ïpillioen en de Ma- haradjah van Travancore, een maritieme staat met een grote thoriumvoorraad, hebben zich voor onafhankelijkheid uitge sproken, wanneer de Engelsen Voor-Indië verlaten. De Nlzam heeft in een te Haiderabad uit gevaardigd edict verklaard, dat hij zich niet bij de constituëren- de vergadering van Hindoestan en Pakistan zal aansluiten. Prjaises Marijke. De Utrechtse kinderarts, J. H. G. Carstens, deelde nog mede, dat de kleine dubbel zijdige lenstroebeling, die dezer dagen uit de beide ogen van Prinses Marijke chirurgisch zal worden ver wijderd, het gevolg is van het feit, dat H. K. H. Prin ses Juliana in het begin harer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. plaats in de Beatrixhal van de de meisjes onder het gehoor van Jaarbeurs; hier leidde mej. F. 1 Prof. Dr G. M. den Hartogh, Jansen van Beek, bondspre- I die refereerde over „De kracht sidente de samenkomsten. Zij Ivan het geloof". De meeste aan- wekte de meisjes op getuigen van wezigen, aldus Prof. den Hartogh, Christus te blijven temidden van een volk, dat steeds minder be lang stelt in de dienst van God. Diverse gasten woonden de vergadering bij. Twee ervan, te weten afgevaardigden uit Ameri ka en Duitsland, spraken de ver gadering toe. Miss. T i m m er I presidente van de Gereformeerde meisjesbond in Amerika, hield een bruisende speech in uitste kend Nederlands. Mej. H e n n y K1 i p p e richtte zich namens de meisjesverenigingen in Laar (Did.) tot de aanwezigen.' Zij be leed als Duitse de schuld van j haar volk aan de in Nederland geleden ellende en kon verklaren, dat de Gereformeerden in Duits- (land, op enkele uitzonderingen Door middel van fofeVis de na> weerstand hadden geboden en^-™gT •,ari^e Franse aan jjet nationaal-socia]isme.* zegt Truman. Op de derde en laatste dag van zijn bezoek aan Canada heeft Truman op een officieuze persconferentie te Montebele verklaard, dat de V. S. slechts een doelwit kennen: Vrede in de wereld met iedere staat ter wereld. „En ik wil nadruk leg gen op „iedere", voegde Truman er aan toe. Gezeten naast Mac kenzie King, de Canadese pre mier, .zei Truman, dat zijn be zoek aan Canada evenals zijn jongste reis naar Mexico tot doel had de banden tussen de ver schillende delen van het weste lijk halfrond hechter te maken. Jodin, Elizabeth Lazarus, die te zamen met een man op de Frans- Belgische grens is gearresteerd en in het bezit van briefbommen bevonden, door haar verwanten herkend als de doÉhter van de welbekende Franse componist Daniel Lazarus, een van de tech nische directeuren van de Parijse Opera. Haar grootvader van moeders kant was de' Russische componist Alexander Seriabin. Zij was beter bekend onder het pseudoniem Betty Knuth, onder welke naam zij twee hoeken ge schreven heeft, waarvan eerr, be vattende korte verhalen over haar verblijf onder de Duitsers in Frankrijk, binnenkort zal ver schijnen. Zij was tijdens de oorlog illegaal werkzaam in de omge ving van Toulouse. Een zending in 1943 bracht haar door de Duit se zone van Frankrijk naar Bel gië. Bij haar terugkomst vernam zij, dat haar 38-jarige moeder, een vooraanstaand illegaal werk ster van Russische afkomst, in haar flat te Toulouse door Vichy- soldaten was doodgeschoten. Overige toespraken. Mevr. Gera Kraan v. d. Burg te Viaardingen hield een referaat over het onderwerp „Nieuwe bloei. Daarin schetste zij het verval, der huisgezinnen. zullen de verklaring, die de Cate chismus van het geloof geeft, wel kennen. Of ze zelf dat geloof, reeds bezitten is een moeilijker te beantwoorden vraag. Spr. ging na, wat de kerk van oude tijd af al getoond heeft aan geloof en wek te de meisjes op uit dat geloof te leven. Mej. Franc. Buré van Amster dam sprak het slotwoord. In de andere gebouwen werden door verschillende sprekers en spreeksters het woord gevoerd. En toenhet Stadion! De stad Utrecht, die vroeger slechts A.J.C.-ers marcheren zag en in latere jaren N.S.B.-ers, heeft Donderdag een stoet Gere formeerde meisjes door haar straten zien stappen. Voorafge gaan door de postmuziek wandel den de meisjes naar het Stadion. Weldra daverden de straten van het vrolijk gezang, dat de onaf zienbare rijen meisjes te horen gaven. Het Stadion vulde zich langzaam; het werd voller dan het bij enig sportfestijn is, want Er zijn vorig jaar in Nederland ook de wielerbanen waren, voor dubbel zoveel kinderen geboren zoveel mogelijk door meisjes in- als een jaar eerder. Helaas is dit j genomen. .niet enkel bloei, want het getal Op het grasveld had men de kinderen zonder vader sprong omtrekken van Nederland uitge- van 1600 per jaar op 5200. En dat is slechts .één symptoom van de degeneratie des volks. lekend. In een kort én schoon declamatorium, uitgesproken door de heer H. Feenstra, werd Do jongeren van vandaag zijn elke provincie toegesproken. Tel de gezinnen van straks. Wat kens traden provinciebewoonsters wordt er veel van hen verwacht. in klederdracht naar haar eigen Zij hebben bij de opbouw van hun i terrein. To?n zij allen haar plaats gezinsleven de tijd tegen. Vroe ger begon men in een eigen wo ning, nu moeten de jongel'ui^ic-i op een paar kamers behelpen. Dat breekt de intimiteit. Wie niet sterk is kan er zijn huwe lijksleven door zien vergaan. In het algemeen riep mevr. Kraan de meisjes toe voorzichti ger te worden in de omgang. Maar ook kwam het haar wen selijk voor, dat de verlovingen niet te overhaast geschieden, ten zal worden. hadden ingenomen, weerklonk een ode op Nederland, die eindig de met de bede: Heere Jezus, zie ons aan Schenk ons Uw heilig vuur. Waarop de aanwezigen zich verhieven van hun zitplaatsen en allen gezamenlijk zeiden: Uw stoottroep Heer, treedt aan! Dat was het indrukwekkend einde van een bondsdag, die door niemand der aanwezigen verge-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1