mwnemmu ecU^zendini LAATSTE BERICHTEN. Voorstellen aan Prov. Staten. IN 'T KORT. Mijiibrand in Noord-Frankrijk. Internationale suikertoewijzingen 4 November 1947. j dat dit niet te zeggen valt, daar l het Streek'oureau zeer veel zeg- Begin der herbeplanting j genschap bij de uitvoering heelt. Dit bureau wil wel medewer ken, maar of Den Haag van de urgentie is overtuigd, dient nog te worden afgewacht. In ieder van Walcheren. De officiële datum, waarop, in aanwezigheid van H. M. de Koningin, gestart zal worden met de herbeplanting van Wal- geval zullen B. en W. alles doen cheren, is door het bestuur der i om de uitvoering te bespoedi- Stichting Nieuw Walcheren be- gen. paald op 4 November a.s. In de morgenuren van die j AARDENBURG. Aanbesteding. Door architect A. E. Schone werd namens de Stichting „Aar denburg herbouwt" ten Gemeen tehuize te Aardenburg onder hands aanbesteed; het bouwen van 12 woningen aldaar. De raming was f164.789.en de uitslag luidde: Panagro te Warmond f 168.000.Dierick- Ghuys f199.241.Ingenieursbu reau Bouwnijverheid f 259.400.-. Het werk is aan de laagste in schrijver gegund. dag zullen de voor de bevrij ding van Walcheren gevallen, geallieerde strijders te land, ter zee en in de lucht, op indruk- j wekitende wijze worden her dacht te Westkapelle bij de I landingsplaats en daarna te Vlissingen, in welke laatste plaats na afloop van de her denking een korte dienst in de St.-Jacobskerk zal worden ge houden. Des middags gaan overal op het eiland de vlaggen uit, wan neer op het Seisbolwerk te Middelburg de eerste herbeplan ting zal plaatsvinden door een 1000-tal schoolkinderen uit alle Walcherse steden en dorpen. Wanneer deze uitzonderlijke gebeurtenic is afgelopen, zal op de Markt te Middelburg een waarlijk grootse vlaggenparade worden gehouden. Aan 'n groot aantal masten zullen de vlaggen der verbonden volken worden gehesen. Een spreekkoor van vele padvindsters zal aan deze vlaggenparade een ongekende luister bijzetten. Dit waren de mededelingen, die de directeur der Stichting Nieuw-Walcheren, dhr G. Bal- lintijn, deed tijdens het diner der Ver. „Handelsbelang" op Woensdagavond j.l. 450.000 voor verbetering der Middel burgse singels. Voetpaden aan beide kanten. - Tempo van uitvoering onbekend. De Singels rond Middelburg bevinden zich, grotendeels als gevolg van de inundatie in een bijzonder slechte staat. Bij het voorbereiden der pjan nen tot verbetering is overwo gen, of deze kich moet beper ken tot herstellen zonder meer of tot volledig herstel en ver betering. Deze laatste oplossing verdient alleszins de voorkeur. In het plan is gerekend op een breedte van rijdek van 6 meter, dat echter op enige min der druk bereden gedeelten tot 5 meter moet worden vermin derd. De bedoeling is verder om langs de vestzijden een eenvou dig verhoogd voetpad aan te leggen bestaande uit een ge walste puinlaag, bedekt met een laag fijn grint vastgelegd in as phalt, terwijl als scheiding tus sen weg en voetpad een troit- toirband is gedacht. Aan de an dere zijde is eveneens een der gelijk voetpad ontworpen, doch daar waar gebouwd is als een tegelpad. Langs de Veersesingel en een deel der Langevielesin- gel tot de Koudek.weg waar de huizen laag staan is een hellende grasberm geprojecteerd met een rijwielpad van betontegels, ter wijl ook het gedeelte Noord- brug-Noordweg een fietspad krijgt. Het ligt in de bedoeling tege lijk met deze werkzaamheden tevens het Noordbolwerk, Park de Griffioeft en Park v. Nieu- wenhoven te voorzien van een zelfde wegdek. Teneinde verzak kingen te voorkomen wordt hier gedacht aan een klinkerbestra- ting met daaroverheen een as phalt slijtlaag. De totale kosten worden geraamd op f 450.000, waarvan f 200.000 wel in aan merking zal kunnen worden ge bracht voor bijdrage in herstel. Dit crediet van f 450.000 is door de gemeenteraad Woens dagmiddag verleend. Het was dhr Hoek (A.R.), die B. en W. lof toezwaaide vopr de voortvarendheid in dit opzicht, maar die toch graag wilde weten, PASSAGIERSLIJST. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Tholen en Zierikzee ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Nieuw Holland", dat 23 Mei j.l. uit Batavia is vertrokken en ver moedelijk 19 Juni a.s. te Am sterdam zal aankomen. WAARDE. Vliegtuig maakte noodlanding. Dinsdagmiddag moest een militair lesvliegtuig een Tiger Moth, wegens een storing, een noodlanding uitvoeren op het graanveld van de landbouwer Wolfert. Ter assistentie landde nog een vliegtuig. Na het defect te hebben ^verholpen konden beiden weer opstijgen. Aan hét graan werd geen schade aan gericht. KRUININGEN. Woonwagen in brand. Vermoedelijk door het omval len van een petroleumtoestel geraakte de op de Zanddijk staande woonwagen van de fam Maasman in brand. Toen de brandweer arriveerde was de wagen inmiddels tptaal ver brand. SOUBURG. Uitslag volkstelling. De voorlopige uitslag van de gehouden volkstelling toont aan, dat er 1316 bewoonde wo ningen en ruimten zijn; 1310 huishoudens en 78 alleenwonen de personen. De bevolking bestaat uit 2412 mannen en 2409 vrouwen; in totaal dus 4821 personen. Het aantal leegstaande wo ningen bedraagt 4, het aantal woningen welke door besehadi ging tijdelijk onbewoonbaar zijn is 167, terwijl als kantoor 9 woningen in gebruik zijn OOSTKAPELLE. Gemeenteraad. Maandagavond kwam de ge meenteraad in openbare ver gadering bijeen. Na opening werd behandeld het verzoek van dhr M. Reinhoudt om ont slag als lid van de raad, in ver band met zijn vertrek naar Aagtekerke. De voorzitter sprak de scheidende wethouder toe. Hij roemde de aangename verhouding, welke steeds in het college van B. en W. heeft be staan. Ook de samenwerking in de raadsvergaderingen was uitmuntend. Hij sprak de wens uit, dat het de heer Reinhoudt in zijn nieuwe woonplaats in alle opzichten naar wens zal mogen gaan. Dhr Reinhoudt dankte de voorzitter voor zijn woorden en bracht tevens dank aan weth. Maljaars en aan de overige raadsleden voor de pret tige verhouding, Tot opvolger van dhr Rein houdt werd benoemd verklaard dhr J. Paardekoper (S.G.P.) Inzake het ontwerp herstel plan Walcheren werden enkele opmerkingen gemaakt, welke aan Ged. Staten zullen worden medegedeeld. SCHOONDIJKE. Slachtoffertje ter aarde besteld. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag op de al gemene begraafplaats het stof felijk overschot ter aarde be steld van het 15 maanden oude zoontje van de familie H, dat vorige week door een leerling verpleegster, in het St.-Anto- niusgesticht te Oostburg, in een vlaag van verstandsverbijs tering, gedood werd. Aan 'de groeve werd het woord gevoerd door de plaatselijke predikant, Voor het bestuur van de School met de Bijbel te Souburg vond &e aanbesteding plaats van het herstel van een tweetal wo ningen op het Oranjeplein. Hoogste inschrijver was K. Las- sche te Haarlem voor f 4874,50 en laagste Meyer en Sibbel te Souburg voor f 2680. Dinsdagavond kwam het dochtertje van de hoofdonder wijzer te Oostkapelle zodanig te vallen met het rijwiel, dat ze haar arm brak. Met ingang van 10 Juni is overgeplaatst naar Krabben- tlijke de wachtmeester der Rijks politie W. van Oosten te We- meldinge. In diens plaats is be noemd wachtmeester Meijaard te Schore-Biezelinge. Toen het dochtertje van de fam. T. te Kruiningen de rij weg overstak, wverd ze aangere den door een vrachtauto en met een bloedende hoofdwonde op de weg geslingerd. Het meisje is per ziekenauto naar het zie kenhuis vervoerd. Mej. J. v. B. te Arnemuiden werd Woensdagmiddag te Mid delburg door een wielrijder aangereden, met het gevolg, dat een van haar armen zeer zwaar werd gekneusd. Door de gemeenteraad van St.-Maartensdijk is aangeno men het bouwen van 20 arbei derswoningen. Te St.-Maartensdijk zijn voor rekening van gemeente en pol ders binnen gekomen vier sche pen met klinkers voor de aan leg van een nieuwe weg. Dinsdag j.l. is te St.-Maar tensdijk voor de tweede maal tribunaal gehouden voor het onderzoek tegen de oud-burge meester Polderman, wonende te Breda. Wegens reparatie aan de Veerpont zal het Thoolse veer gestremd zijn voor het overzet ten van auto's, voertuigen -en motoren van a.s. Vrijdagnacht 12 uur tot a.s. Zaterdagv.m. 12 uur. in welk tempo het werk zal j Ds Schopenhouer en door de worden uitgevoerd. Wethouder rector van het ziekenhuis te v. 't Westende deelde hem mede, i Oostburg. INDONESISCHE STEDEN BESCHOTEN Volgens een niet bevestigd bericht van het republikeinse persbureau Antara zouden de steden Blimbingsari en Gelon- dong, ten Z. van Banjoewangi (Ogst Java) door een Neder lands oorlogsschip zijn bescho ten. DE POLITIEKE SITUATIE IN INDIE. Volgens het Franse persbu reau A.F.P. heeft een hoge Ne derlandse autoriteit te Batavia verklaard: „De phase van onderhandelen moet als afgesloten worden be schouwd. Er blijven slechts twee mogelijkheden: evacuatie door de Nederlanders van Java en Sumatra, of militaire actie". Wij hebben een laatste poging om met de republikeinen langs de weg van onderhandelingen tot overeenstemming te komen, in het werk gesteld. Thans be staat er geen mogelijke basis voor besprekingen meer. ndien wij de republikeinse tegenvoorstellen zouden aan vaarden, zou dit gelijk staan i met het uitleveren van geheel Indonesië aan de republiek en wij zouden zelf geen enkele macht meer overhouden. RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET? In politieke kringen verluidt, dat verschillende vooraanstaan de leden van de oppositie-par tijen door Dr Beel zouden zijn gepolst om in het Kabinet zit ting te nemen. Het gelukte ons niet hierover positieve gegevens te krijgen. Toch zijn er aan wij zingen,dat reconstructie van het Kabinet niet tot de onmogelijkheden be hoort. SUIKER NIET VAN DE BON. Te Rotterdam werden giste ren verschillende winkels be stormd door huismoeders die bon-vrije suiker wilden kopen. Een radio-bericht omtrent vrije suikerverkoop had echter be trekking opAmerika. SPOEDVERGADERING INDONESISCHE DELEGATIE. Naar Reuter verneemt, zal de Indonesische delegatie Zaterdag te Batavia een spoedvergade ring beleggen, waarop de ernsti ge toestand, ontstaan na de over handiging van de Indonesische tegen-nota over de Nederlandse voorstellen voor een interim- regering in Indonesië, besproken zal worden. Men verwacht, dat vier van de zes leden der dele gatie, o.w. minister Roem, die per vliegtuig naar Batavia zal reizen, de vergadering zullen bijwonen, waarna de besprekin gen met de commissie-generaal zullen worden gevoerd. V.S. HOPEN OP EEN VREED ZAME OPLOSSING IN INDIE. Donderdag heeft Marshall ver klaard: „De regering der V.S. heeft met vreugde kennis geno men van het feit, dat de regering de Indonesische republiek spoedig heeft geantwoord op de Neder landse voorstellen. Wij hopen, dat in deze ontwikkeling de mogelijk heid besloten ligt van een spoe dige vreedzame oplossing in een geest van goede trouw en com promis". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Echteld, M. Wes terhof te Nieuwerkerk; te Olde- broek, K. van der Pol te Ede; te Roswinkel, M. Hylkema te Kloosterhaar; te Sexbierum, G. Kaastra te De Lier; te Jams- weer, W. S. Bakker, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Aalsmeer, W. Moerman te Nieuwkoop naar Lollum-Waaxens, J. Haan stra, Ind. pred. met verlofnaar Sleeuwijk, C. R. Plomp te Oos- tërhout (N.Br.). Geref. Kerken. Tweetal te Ferwerd, A. J. van Dijk te Koudum en J. H. Meule- mans te Den Ham. Bafoepen te Baarn (2e pred.- pl.), J. C. Seegers te Beekber gen; te Grouw-Irnsum, cand. W. Wiersinga te Apeldoorn; te Mij drecht, J. B. Vanhaelen te Ger- kesklooster-Strooboste Olde- broek, W. v. d. Bos te O.- en N.-Wetering. Geref. Kerken (art. 31 K.p.) Beroepen te Nieuwleusen, C. van der Waal te Pingjum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Enschedé, J. Tam- minga te Rotterdam-Centrum te Rijnsaterwoude, I. van der Knijff te Papendrecht. Bedankt voor Scheveningen, N de Jong te Middelharnis. Beroepbaar. Ds J. W. Eggink, geestel. verz. van pol. delinquenten, stelt zich in de Geref. Kerken weer be roepbaar. AdresSóerenseweg 39, Apeldoorn. Vrije Evang. Gemeenten. Benoemd tot legerpredikant P. B. Muller, te Nijverdal, die deze benoeming heeft aangeno men. Ontheffing uit het ambt. Op zijn verzoek is aan ds P. Swagerman, Ned. Herv. pred. te Echteld eervol ontheffing uit het ambt verleend. Theol. Hogeschool te Kampen. Te Kampen is deze week de jaarlijkse Theol. Hogeschooldag van de Geref. Kerken gehouden. De bidstond werd geleid door ds A. v. d. Weg te Bussum. De rector, prof. Brillenburg Wurth, gaf een openhartige uit eenzetting van de toestand van de hogeschool, die door het ver lies van vele van haar trouwe vrienden en een belangrijk aan tal studenten in een critiek sta dium was gekomen. Verder werd het woord ge voerd door ds P .v. Strien van Groningen over „Kerk en volks leven'" en ds S. R. Smilde te Delfshaven over „Predikanten nood". Het slotwoord werd ge sproken door dr D. K. Wie- lenga, res. veldprediker, over „De kracht van het Evangelie". „Handelsbelang" jubileerde. De bekende Middelburgse Ver. „Handelsbelang" één der oudste middenstandsorganisaties van ons land, heeft haar gouden ju bileum gevierd op een wijze, haar naam en geschiedenis waardig. De voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, kon in de Concert en Gehoorzaal vele leden van „Handelsbelang" en genodigden verwelkomen, waaronder Mid delburgs, burgemeester. Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenhurg, Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, lid der Tweede Kamer, dhr Koe ne, gem.-secr., dhrn Maljers en De Jonge, resp. voorz. en secr. der K. v. K„ Ir Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren en dhr Ballintijn van de Stich ting Nieuw Walcheren. Voor het diner werd allereerst gesproken door de burgemees ter, die de middenstand de kurk noemde, waarop de maatschappij drijfv: Mr Baron v. d. Feltz no digde de zakenlieden uit, hun wensen en problemen met hem te bespreken, opdat hij in Den Haag de Zeeuwse belangen des te beter kan behartigen; dhr Maljers bracht ernstige critiek uit op de houding der regering met haar prijsbeheersingspoli- tiek, belastingmaatregelen enz. t.o.v. de middenstand: dhr De Jonge gaf de verzekering, dat de ervaring, die hij als secretaris van „Handelsbelang" heeft op gedaan, hem nu van groot nut is in zijn functie als secr. der K. v. K.; dhr Leertouwer verzeker de namens de Zeeuwse journalis ten, dat het contact met ,,Han delsbelang" op hoge prijs wordt gesteld; dhr Ir Gerber kwam nog eens terug op een „warme" vergadering van de ver., die hij bijwoonde en waar hij zeer veel critiek te horen kreeg, maar hij wees op lichtpunten, die nu ook t.a.v. de herbouw voor de Mid delburgse middenstanders steeds sterker wórden; dhr Lamber- mont hoopte, dat de ver. „De Hanze" (die hij vertegenwoor digde) zich door de grote acti viteit van „Handelsbelang" tot even grote prestaties in staat mag onen; dhr Ballintijn verge leek de Stichting Nw. Walche ren en de jubilerende ver. met een dwerg en een reus: eerstge noemde organisatie zal verdwij nen, wanneer Walcheren in oude glorie is hersteld, „Han delsbelang" heeft een taak voor heden en voor de verre toe komst; dhr Caljouw, sprekend namens de „Centrale Commissie Voorziening Zeeland" en de Ver. Ambachtsschool, wenste het be stuur toe, dat het ledental spoe dig verdubbeld mag zijn, omdat eendracht macht maakt, vooral nu de regering onheilspellende plannen tegenover de midden stand koestert. Natuurlijk lieten alle 'sprekers hun woorden vergezeld gaan van gelukwensen met het 50- jarig jubileum en in het bijzon der werd steeds weer de voor zitter gehuldigd voor zijn harde werken in het belarig van de middenstand, hetgeen zijn be kroning vond in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „In mij, aldus dhr Stofkoper, wordt „Handels belang" geëerd en graag zou ik alle leden de decoratie "op de borst spelden!" Dhr v. Dixhoorn bood hem namens de leden een schitteren de bloemenmand in de vorm van een schip aan, waarvoor dhr Stofkoper hartelijk dankte. Voor mevr. Stofkoper en mevr. D'huy, die hun echtgeno ten zo dikwijls voor „Handels belang" moeten afstaan, was er een mooie fruitmand. Tijdens het diner heeft de voorzitter een overzicht gege ven van de werkzaamheden, die de ver. gedurende de tijd van haar bestaan heeft verricht. Wij komen hierop nog nader terug. Volstaan wij thans met het uitspreken van de overtuiging, dat voor „Handelsbelang", on der leiding van haar actieve voorzitter nog een grote toe komst in dienst van de Middel burgse middenstand is wegge legd en dat ze kan terugzien op een vruchtbare periode van 50 jaren! Onze kolenpositie. De totale hoeveelheid kolen beschikbaar voor binnenlands gebruik bedroeg in Mei van het vorig jaar 698.735 ton. In Mei van dit jaar was dit cijfer gé- stegen 1.002.089 ton. De gasproductie in Nederland. De totale gasproductie der gasbedrijven in Nederland be droeg in 1939 gemiddeld per kwartaal (in 1000 kub. meters) 148.135. In het 4e kwartaal 1946 was dit cijfer 183.317, wat een stijging met 24 pet. betekent. BI het eerste kwartaal 1947 was er me 190.411 duizend kub. meter een stijging met 29 pet. Nat. Tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard". Bezoek van H. M. de Koningin. Zeeland maakt een goed figuur. De 15e nationale tentoonstel ling van de vereniging het Ne derlandse Trekpaard te .'s-Herto- genbosch behoort weer tot het verleden. Haar beschermvrouwe Koningin Wilhelmina woonde Woensdagmiddag „de grote pa rade" van het Nederlandse trek paard bij. Een schouwspel, dat meer dan 15000 toeschouwers in extase bracht toen dit massa- defilé plaats vond. H. M. de Koningin heeft daar op persoonlijk de door haar ge schonken medailles aan de 'eige naars van de kampioenen 1947 uitgereikt. De heer E. Verstraaten uit Graauw, die eigenaar is van Hon da van Melo, een schitterend merriepaard van 9 Februari 1934, werd speciaal aan Hare Majesteit voorgesteld, evenals de eigenaar van de vermaarde stallen „De Dobbelaere" uit IJzendijke, die met 12 inzendingen was verte genwoordigd en een schitterend achttal in de ring leidde. Ongeveer 14.30 uur had Hare Majesteit onder de klanken van het Wilhelmus op de eretribune plaatsgenomen. Nadat de vele regeringsverte genwoordigers van naties uit alle werelddelen en de bijzondere handelsattaché's aan de Lands vrouwe waren voorgesteld, werd onmiddellijk met de demonstra ties begonnen en verscheen de bloem van de Nederlandse trek paardenfokkerij op het groene veld voor de eretribune. De kampioenen, reserve kam pioenen en eerste prijswinnerse- lecties uit de superklasse werden niet stormachtig gejuich begroet. Vooral het landvolk, dat massaal tegenwoordig was, raakte in geestdrift, toen de vier en acht spannen pp het terrein versche- Kleding voor personeel der bootdiensten. Het personeel, dat werk zaam is bij de Prov. Stoom bootdiensten in Zeeland, krijgt gedeeltelijk uniformkleding en gedeeltelijk vergoeding van kleedgeld. Door de dienstcommissie uit het personeel zijn in dit opzicht enkele wensen naar voren ge bracht. Als gevolg daarvan stellen Ged. Staten thans de Prov. Staten voor, het machine kamer- en het werkplaatsperso- neel in het vervolg ook kleding te verstrekken en de agenten en de goederenklerken geheel van uniformkleding te voor zien. In de toekomst zal dus practisch al het bij de boot diensten werkzame personeel in uniform zijn gestoken. Opbouwtoelage. In de winterzitting werd een besluit genomen tot het ver lenen van een opbouwtoelage aan het personeel der provin cie over 1945 en 1946. Hier tegen bestaan geen bezwaren bij de Min. v. Binnenl. Zaken, doch het zal nodig zijn enige kleine wijzigingen aan te bren gen ter verkrijging van de ko ninklijke goedkeuring. In de eerste plaats moet in het be sluit tot uitdrukking worden gebracht het tijdelijke karakter der toelage en in de tweede plaats zalB de opbouwtoelage alleen kunnen worden genoten over het grondloon. Dit heeft tot gevolg, dat voor de laagst- bezoldigden deze toelage min der wordt. Subsidie. Ged. Staten stellen de Prov. Staten voor een jaarlijkse bij drage van 50.toe te ken nen aan de Stichting „Instituut voor Bestuurswetenschappen", dat zich ten doel stelt het be vorderen van de theoretische en practische beoefening van de bestuurswetenschappen, in het hijzonder voor zover van recht streeks belang voor het open baar bestuur. Verkoop grond aan het Rijk. Er is een voorstel ingediend tot het in eigendom overdragen aan het Rijk van 160 M2. op de hoek BalansSt. Pieter straat voor de prijs van f 10.— per M2., onder voorwaarde, dat alle aan de overdracht verbon den kosten voor rekening van het Rijk "komen. Het Rijk wil dit gedeelte bestemmen tot Rijks- achief. Behoud der schoonheid van Zeeland. Verordening voorgesteld. Er mag niets meer ver lóren gaan. De Ged. Staten van Zeeland hebben een voorstel bij de Prov. Staten ingediend in de vorm van een ontwerp-verordening tot behoud van de schoonheid van stad en land in Zeeland. Een dergelijke verordening bestaat eigenlijk al vanaf 1912, maar deze beperkt zich tot het weren van hinderlijke reclame. Het gevolg van deze beperking was, dat de rechter een inter pretatie gaf,, die niet met de bedoeling der verordening strookte en ontduiking op grote schaal mogelijk maakte. In de winterzitting van 1938 der Staten werd er dan oók reeds op gewezen, dat wijziging of intrekking noodzakelijk zou zijn. Een voorstel tot wijziging kon de Staten echter niet meer bereiken. Nu echter in Zeeland door oorlogsgeweld zoveel natuur- en landschapsschoon is verloren gegaan, dient er meer dan ooit voor te worden gewaakt, dat wat .er is, zal blijven en inbreuk daarop wordt voorkomen. De werkingssfeer dezer ver ordening dient dan ook te wor den uitgebreid tot de bebouw de kommen der gemeenten en tot het verbieden van alles, wat niet past in de structuur van het landschap, al zullen uitzonderingsbepalingen -nodig blijven. Inbreuken op het natuur schoon immers worden niet uit sluitend veroorzaakt door re clames, maar evenzeer door an tennes, uitsteeksels van bouw werken, kleuren daarvan, ver zamelingen van afval, pin, enz. Het lijkt Ged. Staten even eens noodzakelijk, de verorde ning van toepassing te verkla ren voor de bebouwde kommen der gemeenten, hetgeen niet uit sluit, dat een vérgaand ingrijpen in plaatselijke belangen en toe standen te verwachten is, indien dit niet strikt noodzakelijk mocht zijn. Ged. Staten kunnen de ge hele regeling van deze materie aan de gemeentelijke wetgever overlaten, doch in gemeenten, waar aan deze zaak geen aan dacht wordt besteed, kan op grond van de provinciale ver ordening worden ingegrepen. Het woord „landschapsschoon" is in het ontwerp opgenomen, om een ruimer terrein te kun nen bestrijken. Voor elk geval zullen Ged. Staten het advies vragen van een deskundige of een deskun dige instantie op dit gebied. nen en tenslotte bij de grote mon stershow de keuring in het wit gestoken verzorgers een prachtig staaltje gaven van massadressuur met groepen van acht en meer paarden, die in volle draf langs de tribune werden geleid en dan plotseling front maakten. Twee uur lang sloeg de Koningin de grote parade gade en verliet ten slotte onder ovationele toejui chingen het terrein. Kampioen der hengsten werd Alban van Veldzicht, eigenaar Johan de Feyter Jzn uit Schoon- dijke en G. L. van Lannoije uit Aardenbn-g, een vos in de groep der bo- 'n van 4 jaar, grote maat. Reserve kampioen Herseur van Hagerhof, eigenaar A. Wouters uit Gilze, een bruine hengst, klei ne maat in de groep van 5 jaar en ouder. Kampioen der merries werd Honda van Melo, een bruine van E. Verstraaten uit Graauw in Zeeland en reservekampioen der merries Astrid van Weel, eigenaar H. Verhaagh uit Seve- num, een grote vos in de groep van 5 tot 8 jarigen. Van de bekroningen melden wij nog: Zilveren wisselbeker van de ge meente 's-Hertogenboseli voor een vijftal vossen van Stuller de Dobbellaere te IJzendijke. Bij de hengsten van 5 jaar en ouder grote maat, ging de strijd tussen Pompier van Zuidzande 6 j. vos van G. Lannoye te Aarden burg en de donkervos Nico van Janslust 5 j. van wed. Diederen te Sittard. Na arbitrage zege vierde Pompier. Vierj. grote maat le Alban van Veldzicht eig. J. de Feyter te Schoondijke, 2e Nico van Annie van C. Dekker te Axel. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 10 Juni; Te Vlissingen aange komen: m.s. Atlantic van Ant werpen. Gepass. van Antwer pen: m.s. Bunda naar Oslo; m.s. Sambre naar R'dam; m.s. Kaap Falga naar Esbjerg. 11. Juni: Te Vlissingen aange komen: m.s. Kwiek van Ant werpen. Van Vlissingen vertrok ken: m.s. Zwerver naar Delfzijl; m.s. Atlantic naar Granville. Gepass. naar Antwerpenm.s. Orion van R'dam; m.s. Glasha ven van Oslo; s.s. Holland van Rotterdam; m.s. Angea uit zee naar Gent; s.s. Jaarstroom van R'dams.s. Leeghwater van Cassablanca; s.s. Hugo de Vries van R'dam; m.s. "Welpo van Amsterdam; m.s. Strijpe van Amsterdam; s.s. Meliskerk van R'dam. 12 Juni: Gepass. van Antwer pen s.s. Monica naar Malmö. Ronde van St. Jansteen. Woensdag 2 Juli wordt voor de 15e maal te St. Jansteën een wegwedstrijd voor amateurs ver reden over 100 km. Duivensport. .Wedvlucht „De reisduif" St Philipsland. Vlucht 7 Juni '47 van Noyon: le en 3e prijs L. Vermeij; 2e pr. C. Verwijs; 4e J. C. Verwijs; 5e Jan Geense. le overduif Adr. den Braber. Tijd eerste duif 3 uur, 19 min 42 sec. Korfbal. Wedstrijdprogramma voor Za terdag 14 Juni 1947: le kl. A: Vios 1—Seolto 1; 2e kl. A: B.K.C. 1—S.S.S. 1; Swift 2Tjoba; 2e kl. B: Smer- diekZeelandia; Volharding 2 Rapide; 3e kl. A: Top—Elto Madjoe 2Tovos, K.V. 1Si- note; 3e kl. B: De Poel V.Z.O.D., K.V.W.—Dios 2; 3e kl. C: Eendracht-S.V.O., D.S.V. Vios 2; 3e kl. D: Fortuna Groede, ScampoloB.K.C. 2, Zuidzande—V.K.V. 2. Maandag 16 Juni: 2e kl. A: VitesseTogo 2. Woensdag 18 Juni: Swift 1 Madjoe 1. Amsterdamse' Effectenbeurs. Slotkoersen op 12 Juni 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. V.K. L.K. 3 Ned. 1937 99?/,, 997.0 3—3Ned. '38 99u/« 99% 33% Ned.'47 997.. 997.0 2% Spaarcert. lol1/,. 1017.0 3% Amsterdam 100% 100% 314 Den Haag 100 100% 3% Rotterdam 100% 100% Amsterd. Bank 138% 138% Incasso-Bank 139 140 Rotterd. Bank 144% 142% Twentsehe Bank 156 155% Ned. Handel Mij. 132 131% A.K.U. 173% 174% v. d. Bergh Jurgens 299 300% Fokker Vliegtuigen 220'4 224% v. Gelder Papier 133 132 Leverbros Unilever 275% 276 6 pref. idem 156% 157% 4 pref., idem 108% 108 Nederl. Ford 356 359 Philips Gloeilamp. 387% 391 Dordtsche Olie 375 381% pref. idem 391% 391% Kon. Olie 405% 407% Billiton 11 rubriek 333 333 Amsterdam Rubber 132% 133 Deli-Batavia Rubb. 90% 91% Oost-Java Rubber 71 71% Serbadjadi Rubber 69 68% Ver. Ind. Cult. Ond. 70 70 Holl.-Amerika Lijn 209 209% Java-China Japanl. 171% 17$% Kon. Ned. Stoomb. 174 177% Kon. Pakketvaart 164% 163 Ned. Scheepv. Unie 185% 185 Rottend. Lloyd 193 194 StoomV. Mij. Ned. 222% 223 1I.V.A. 227 228 Java Cultuur 107 107 Ned. Ind. Suiker Unie 113% 112 Vorstenlanden 55 55% Deli-Batavia Mij. 114 113 Deli Maatschappij 131% 133% Senembah 120 121% Muller Co Ie serie' 187% 194 Wilton Fyenoord 194% 171% p. b. Bel. Ned. 542 541 idem Binnenland 235 239 idem Overzee 170 169 Dollarlening lOO"/» 100% Enige dagen geleden is brand uitgebroken in een mijnschacht te Lievin. Men is niet in» staat geweest het vuur te blussen, en de arbeiders, die met blussen waren belast, hebben him »>n-rjn, gen moeten staken. Enige honderden mijnwti„„rs zijn door de brand werkloos ge worden. Internationaal privaatrecht. De Commissie van de Codifi catie 'van het internationaal recht der V. N. heett Woensdag een resolutie aangenomen, waar bij als de mening der commissie wordt uitgesproken, dat de commissie niets behport te doen wat af zou kunnen wijken van het waardevolle werk, dat thans op het gebied van de ontwikke ling van het internationaal pri vaatrecht gedaan wordt op de Haagse conferentie voor inter nationaal privaatrecht, en waar bij zij voorstelt, dat op dit ter rein de commissie zal overwe gen contact te zoeken met de Nederlandse regering. De resolutie werd aangenomen met eeii stem tegen (de Sowjet- Unie) en vier onthoudingen. Vijfentwintig Rexisten ter dood veroordeeld. De Krijgsraad te Brussel heeft Woensdag uitspraak gedaaij, .in het proces tegen Rexisten van de brigade Z. Vijfentwintig be klaagden werden ter dood ver oordeeld, waaronder de leider Mattbys. Prinses Marijke moet oogbehandeling ondergaan. De Utrechtse kinderarts J. H. G. Carstens deelt in overleg met het prinselijk paar het volgende mede: „Reeds kort na de geboorte van Prinses Marijke is het ge bleken, dat de kleine een dub-' belzijdige lens-troebeling heeft. Er is hieraan niet direct rucht baarheid gegeven, omdat moest worden afgewacht hoe de kleine prinses zich lichamelijk zou ont wikkelen. Waar haar gezond heidstoestand uitstekend is, be staat thans tegen een operatie generlei bezwaar. Prinses Marijke zal voor een operatieve behandeling door Prof. Dr H. J. M. Weve in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht worden opgenomen." Naar wij vernemen zal de doop eerst na de behandeling plaats hebben. Toewijzing sterke drank aan militairen. Vragen aan den Minister van Oorlog. Door het lid der Tweede Ka mer van der Prug zijn aan de minister van Oorlog de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen of het juist is, dat nog steeds aan militairen boven de rang van korporaal toewijzingen voor een liter jenever per maand worden verstrekt? 2. Indien vraag 1 bevestigend word^ beantwoord, is de minis ter aan 'niet van mening, dat verstrekking van sterke drank van overheidswege aan militai ren niet alleen onnodig, doch ook ongewenst te achten is, daar hierdoor de drinkgewoonte in de hand gewerkt wordt? 3. Is het de ministe?' bekend, dat toepassing van een zodanige maatregel in brede kringen van ons volk ongerustheid verwekt, niet het minst bij de ouders, die de zorg voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van hun jon gens bij de inlijving in het leger voor een goed deel uit handen moeten geven en aan de mili taire autoriteiten overlaten? 4. Is de minister, overtuigd van de grote verantwoordelijk heid die op hem rust, ook ten aanzien van de morele, zedelijke en geestelijke gezondheid van de aan zijn zorgen toevertrouw de militairen, bereid te bevor deren, dat spoedig een eind wordt gemaakt aan de be schikbaarstelling van jenever aan militairen? Arnold Meyer in hoger beroep. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft Woensdag opnieuw de zaak van Arnold Meyer be handeld. Hij werd door het bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 5 jaren gevan genisstraf en ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor de tijd van 10 jaren* De procureur-generaal eiste bevestiging van het vonnis met uitzondering van de ontzetting rechten. Voor Nederland *een ver hoging van 20000 ton. Met het oog op het feit, dat de over de gehele wereld voor export beschikbare voorraden suiker in Juni werden geraamd op _15t340.000 short tons i.p.v. op 14.986.000 short tons, zoals in Februari was geraamd, heeft de internationale noodvoedselraad heden _een algemene verhoging van de suikertofwijzingen aan 24 consumerende landen voor gesteld. Voor Nederland is een verhoging voorgesteld van 20.000 ton. Treinen naar Parijs en Bazel rijden weer. Met ingang van gisteren zijn de treinen van en naar Parijs en die van en naar Bazel, die tengevolge van de Franse spoor wegstaking niet naar hun be stemming konden worden door gevoerd, weer gaan rijden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3