Regering leefde op royale voet. Toestand was nimmer zo oritiek. Sigaren vandaag bonvri Wat gebeurt er met de atoom OPROEP TOT WIJSHEID GEHOORD. Stijgende spanning. Sowjet beschuldigt Engeland. Franco moet weg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRUDAG 13 JUNI 1947 Het financieel beleid van „Londen". Bureaux speelden voor Sinterklaas. Ontoelaatbare toestanden. Russen zijn de schuld. Grijpt het Nederlandse leger in Schrikwekkende verhoudingen. Bezoigdbeid over Bulgarije. Geen kans op oorlog. Leider van Gestapo vrijgelaten. Spoorwegstaking ten einde. Beide partijen tevredan. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Met deze woorden heeft de „Nederlander" de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indië naar het ons voorkomt juist ge tekend. De overgrote meerderheid van ons volk, dit blijkt wel uit de verschillende perscommentaren, is van oordeel, dat de tegen voorstellen van de Republiek, die alleen beogen de zaken op de lange baan te schuiven, vol komen onaanvaardbaar zijn De Republiek heeft zelfs in de kringen, die tot nu toe het re geringsstandpunt door dik en dun verdedigden van de com munisten spreken wij in dit ver band niet -de indruk gewekt, dat -ij een loyale uitvoering van Linggadjati niet wi! en het uiterste zal- doen deze te ver- hind"ren. En zoo schijnt volkomen juist wa» de „Nederlander' aan het slot van een samenvattend arti- ..ji opmerkt: „De harde feiten hebben de regering thans gebracht op het standpunt, dat wij van den be ginne af hebben ingenomen. Het is haar en haar aanhang door schade en schande duide lijk geworden, dat de heren van re republiek geen enkel verge lijk willen en in tegemoetko mendheid slechts een aansporing zien om hun onmatige eisen nog hoger op te voeren. Zo is Ir Soekarno er dus in geslaagd de tegenstellingen t.a.v. de Indische politiek binnen het Nederlandse volk op te heffen. De positie van de Nederlandse regering is daardoor ongemeen versterkt, ook al mag haar aan vankelijke zwakheid geen ogen blik uit het oog verloren wor den. Het is slechts te hopen, dat zij thans zodanig zal weten te handelen, dat de eenheid van het volk t.a.v. deze certrale, al les beheersende questie niet weer even spoedig verloren gaat als zij tot stand gekomen is. Lord Pakenham, de Britse mi nister verantwoordelijk voor Duitsland en Oostenrijk, heeft in het Hogerhuis onthuld, dat de re gering der Sowjet-Unie de Britse regering er van heeft beschuldigd zich te hebben gemengd in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Deze beschuldiging werd door Molotof geuit, in antwoord op het Britse verzoek om inlichtingen over de politieke gebeurtenissen in Hongarije. Pakenham ver klaarde, dat hij de gelegenheid wilde benutten om „deze beschul diging in het openbaar van de hand te wijzen". De Britse am bassadeur te Moskou had instruc tie gekregen de kwestie der Hon gaarse regeringswisselingen met Molotof te bespreken en een uit eenzetting verzocht ten einde op de hoogte te worden gesteld van de feiten. Tevens werd een uit eenzetting van de politiek der Sowjets verzocht. Molotof wilde klaarblijkelijk ons rechtstreeks verzoek om inlichtingen niet in willigen, en heeft geantwoord met de beschuldiging, dat de Britse regering zelf zich gemengd heeft in de binnenlandse aangele genheden van Hongarije. ZEEUWSCH DAGBLAD Templevrood t Burggraaf Templewood, meer hekend als Sir Samuel Hoare, ex- minister van Buitenlandse Zaken in Engeland en ex- Brits ambas sadeur in Spanje»' heeft tijdens .het debat over de Buitenlandse aangelegenheden in het Engelse Hoger Huis voorgesteld, dat de Britse regering, indien dë Sow- jet-Ruosen het verzoek om een Engels-Amerikaans-Sowjet-Rus- sisch onderzoek naar de gebeur tenissen in Hongarije afwijzen, samen met de Amerikaanse re gering deze kwestie voor de Al gemene Vergadering der V.N. of voor de Veiligheidsraad brengt. Templewood noemde de toe stand in Spanje volkomen onbe vredigend. Het wordt er in Span je volgens Templewood niet be ter, maar slechter op. Franco wrrnt zich als kampioen op tegen de burgeroorlog en het commu nisme. Hoe langer dit regiem stand houdt, des te onvermiidelij- ker is de strijd tussen fascisme en communisme in Spanje en des te zekerder is het, dat er te eni ger tiid een nieuwe burgeroorlog sal uitbreken. Hij beschreef het terugtrekken van de Britse mis sie uit Madrid als een waarde loze daad. „De enige doelmatige actie om van het regiem van Franco bevrijd te worden zou een embargo on olie, steenkool en rubber zijn". Onder toejuichingen verklaar de Templewood, dat Engeland het ..gewichtige Amerikaanse voorstel" tot economische hulp voor Europa met open armen zou begroeten. 3e JAARGANG No. 666 Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Advertentieprijs. 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteurt R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.20 u., onder 21.00 u. Maan op 2.07 u., onder 15.22 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 14 Juni: 10.10 u. 1.53 m„ 22.23 u. 1.40 m. Uit het verslag over het financiefel beleid van de regering, gedurende haar verbijjf te Londen, welk verslag thans aan de Tweede Kamer is overgelegd, blijkt, dat niet steeds die zorgvuldigheid in acht werd genomen, die een regering betaamt. Op de meest wonderlijke wijze werd met sala rissen enz. omgesprongen. Er bestonden ontoelaatbare toestanden en er gebeurden dingen, die niet te verantwoorden zijn. Een soort Sinterklaasmentaliteit beheerste verschillende bureaux. Aan het verslag is het volgende ontleend: Nadat eerst gewezen is op de moeilijke omstandigheden waar onder met ongeschoold personeel moest worden gewerkt en het gebrek aan openbare controle vervolgt het verslag: De gevolgen zijn helaas niet uitgebleven. Aan een zuinig be heer heeft nogal wat ontbroken. Er is meermalen op royale voet geleefd. Al te dikwijls bleek het besef te ontbreken, dat de gelden, die hier werden uitgegeven, het vermogen van het verarmde Ne derlandse volk vormden, waarop werd ingeteerd. Voorts ontbrak de voortdurende herinnering, dat het levenspeil van het Nederland se volk in de oorlogsjaren hoe langer hoe meer daalde, zodat er nimmer aanleiding iiad mogen zijn in Londen een levenspeil te voeren, dat voor de aldaar werk zame -Nederlander uitging boven het niveau, waarop hij voor 10 Mei 1940 leefde. Rekenkamer actief. Het is de commissie gebleken, dat de buitengewone algemene rekenkamer tot de actiefste der Nederlandse overheidsorganen in oorlogstijd overzee moet worden gerekend. Aan de voorzitter van deze kamer, mr dr A. A. van Rhijn en zijn medewerkers van hoog tot laag mag een woord van warme erkentelijkheid voor de noeste, vaak zeer moeilijke en weinig bemoedigende arbeid niet worden onthouden. De commissie kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat door vele ambtenaren, van hoog tot laag, in Londen en Amerika door de combinatie salaris plus verblijfsvergoeding en andere emolumenten (reis- en verblijf kosten) naast de speciale belas- tingpolitiek inkomens zijn geno ten, die met inachtneming uiteraard van de bijzondere om standigheden in generlei ver houding stonden tot wat zij voor Nagy Nazi-metlioden in Hongarije. Nagy, de kortgeleden afgetre den premier van Hongarije, heeft in een brief aan het Hogerhuislid Lord Sittart verklaard, dat de Sowjet-Unie in Hongarije de bur gerlijke democratie omver wil werpen en het land geheel onder de macht der communisten wil brengen. Het is precies dezelfde methode, aldus Nagy, als van de Duitse Nazi's, die op hun vijfde kolonne vertrouwden. Nagy stelt voor, dat de Angelsaksische machten een volledig onderzoek instellen naar de samenzwering in Hongarije, echter niet op Hon gaarse bodem, doch te New York of Genève, waar de originele be wijsstukken heen gebracht zou den moeten worden. Nagy toont zich er in deze brief van overtuigd, dat de com munisten maandenlang de uit schakeling van leidende democra ten hebben voorbereid. Britse kruiser in Amsterdam. De 5450 ton metende Britse lichte kruiser „Sirius" is de Am sterdamse haven binnengelopen. De oorlogsbodem, die een offi cieel bezoek aan ons land brengt, blijft tot 16 Juli a.s. in Amster dam en vertrekt dan naar De nemarken. De bemanning be staat uit 35 officieren en 450 manschappen. overeenkomstige arbeid in Ne derland (zouden hebben) genoten. Ontoelaatbare toestanden. Of de verschillende ministers in Londen door het zeer nauwe persoonlijke contact, dat zij met de eigen ambtenaren hadden, wel voldoende het menselijk streven naar de behartiging van het naakte eigenbelang hebben kun nen onderkennen, meent de com missie in dit verband te moeten betwijfelen. Dat ontoelaatbare toestanden bestonden, is de commissie ook op een ander terrein gebleken: voor het gebruik van eigen auto's door ambtenaren werd in de aan vang 10 d. per mijl vergoed, ter wijl de Koninklijke Shell in der gelijke gevallen 3 en de Unilever 2% tot 3 d. per mijl vergoedde en de marine met 3 d. op dezelfde basis stond als de Engelse ma- raine. Dit kleine facet acht de commissie typerend voor de VA Banque mentaliteit der eerste pe riode van het Londense beleid. Sinterklaaspoli tiek. Een soort Sinterklaasmentali teit spreekt naar de mening der commissie uit het feit, dat op on voldoende gronden in 1941 aan een drietal hoge marineofficieren persoonlijke toelagen werden toe gekend van maandelijks resp. 30, 30 en 40 pond. Bedoelde function- narissen ontvingen toen behalve hun salaris nog verblijfsvergoe ding en oorlogs toelage, zodat zij Aan de Tweede Kamer is thans overgelegd het verslag der Comnissie voor Rijksuit gaven over de halfjaarlijkse verslagen van de Buitenge wone Algemene Rekenkamer, welke tijdens de oorlog te Londen zetelde, betreffende haar werkzaamheden over de periode van 1 Juli 1941 tot en met 31 December 1944. Deze halfjaarlijkse verslagen zijn destijds uitsluitend ter kennis van de Kamerleden 'gebracht. reeds een zeer aanzienlijk inko men hadden. Door actie van de rekenkamer is deze ongemoti veerde bevoordeling ongedaan gemaakt. Dat de minister van Marine de huur van het in 1941 door hefti zelf bewoonde huis ad 341.50 per kwartaal uit Rijks- gelden dééd bijpassen, kwam de rekenkamer bepaald onjuist voor. Met alle waardering voor het vele goede en nuttige, dat in oor logstijd overzee onder zeer moei lijke omstandigheden werd tot stand gebracht, is het toch het aanvankelijk oordeel der commis sie voor de Rijksuitgaven, dat op comptabel gebied in Londen en elders overzee door de Neder landse regering en haar organen niet steeds die zorgvuldigheid in acht werd genomen, die een goed huisvader, zeker wanneer hij ver van -de zijnen vertoeft, betaamt. Vliegtuigongeluk in' Brazilië. Een vliegtuig van de Argen- tijnsche luchtlijn FAMA is Dins dagavond te Natal in Brazilië neergestort. Drie leden der be manning en twee passagiers vonden de dood en 13 passa giers werden licht gewond. Het toestel was op weg van Buenos Aires naar Londen. Bij het opstijgen vloog het tegen een telegraafpaal en brak in tweeën. Inbraken bij Russische ambassade. De Sovjet-Russische ambassa deur te Londen heeft tweemaal bij het Britse departement van buitenlandse zaken geprotesteerd naar aanleiding van inbraken ten nadele van de Sovjet-Russi sche ambassade. In de protest nota wordt geen gewag gemaakt van vermissing van officiële do cumenten. Slechts enkele gou den horloges werden vermist. Er bleek zorgvuldig gespeurd te zijn in boeken, tijdschriften en particuliere correspondentie. Te 's-Heftogenbosch werd de vijftiende grote trekpaardententoon stelling gehouden. Een merrie met veulen dravend voor de jury. Indertijd deed de minister van Economische Zaken de toezegging dat tegen medio 1947 het tabaksrantsoen zou zijn verdubbeld. De tot nu toe plaats hebbende rantsoenver hoging van 2 op 2% rantsoen per week had een bevredigend resultaat. In verband hiermede, en re kening houdende met de hui dige productieverhoudingen, zal daarom in plaats van het rantsoen op 4 eenheden per week vast te stellen met in gang van vandaag de distri butie van sigaren zijn opgehe ven. Het rantsoen dat waar schijnlijk gehandhaafd kan blijven op 2% eenheid per week kan dan in zijn geheel besteed worden voor de aan koop van sigaretten en kerf tabak. Volgens het te Batavia verschijnende Nederlandse blad „Nieuws gier" is de situatie nimmer zo critiek geweest en het blad voegt er aan toe: „De situatie schijnt zich nog in ongustiger richting te ontwikkelen". Het „Dagblad is van mening, dat de republiek de Javaanse hege monie over de Indonesische archipel voorstaat en.gaat dan verder: „Alles hangt af van de houding van Den Haag. Men zal moeilijk kunnen aannemen, dat de Nederlandse regering zich nogmaals lenen zal voor heropening van de onderhandelingen, die de ellende in Indonesië hebben doen uitgroeien tot schrikwekkende ver houdingen". m De republikeinse dagbladen verwachten, dat een ingrijpen van het Nederlandse leger op handen is. Het republikeinse blad „Mer- deka" is van oordeel, dat het Indonesische volk voor een van de meest beslissende perioden van haar geschiedenis staat. „Ons volk en ons land staan op dit ogenblik voor grote ge varen". De commissie-generaal studeert. Gistermorgen zijn de twee le den van de commissie-generaal, de heren Schermerhorn èn van Poll te Batavia teruggekeerd. Zij wensen geen verklaring af te leggen over de republikeinse tegennota, waarvan zij pas in Singapore een exemplaar ont vangen hebben. De volgende dagen zullen ge bruikt worden voor een nauw gezette bestudering van de nota alsmede voor besprekingen met de Nederlands-Indische regering en adviseurs. Daar Maandag a.s. het Ka binet te 's-Gravenhage over de ze zaak vergadert, wordt ge tracht nog vóór Maandag een advies uit te brengen. Te Singapore hadden infor mele bepalingen plaats met de plaatsvervanger van lord Kil- learn. De republiek wenst te overheersen. In aansluiting op de commen- De arrestatie van Petkof. Het Amerikaanse ministerie I ven voor het opheffen van de van buitenlandse zaken heeft naar aanleiding van de arresta tie van Petkof verklaard, dat, indien Petkof voor de rechter stoel verschijnt, het huidige Bul gaarse regiem naar hot idee van vele Bulgaren en zeker van alle vrijheidslievende volkeren bui ten Bulgarije voor de rechter stoel zal verschijnen. De V. S. gevóélen een diepe sympathie voor Petkof, omdat hij openlijk gestreden heeft voor het invoeren en voortbestaan van de burgerlijke vrijheden in zijn eigen land. Op 7 Juni hebben de huidige politieke vertegenwoordigers van de V. S. in Bulgarije de minis ter-president persoonlijk ge vraagd om de redenen op te ge- Lie Trygve Lie, secretaris-gene raal der V.N. heeft in een toe spraak tot de Vereniging voor de V. N. te Winnipeg verklaard, dat er practisch geen kans op oorlog is. „Ik vraag u te gelo ven, dat geen enkele verant woordelijke regering in de ge hele wereld van mening is, dat er ook maar iets door een nieu we oftTog kan worden gewon nen". Onenigheid binnen de V. N. moet men verwachten zolang er verschillen tussen de grote mogendheden bestaan. Mij n werkersstaking in België. Woensdagmorgen is te Char leroi in België een staking van 65000 mijnwerkers begonnen naar aanleiding van een geschil met de regering over de uitbe taling van bijzondere toeslagen. Deze staking dreigt weerklank te zullen vinden bij arbeiders van andere industrieën in het gebied van Charleroi, met name in de ijzer- en staalfabrieken. Griekse nota aan Trygve Lie. De secretaris-generaal der V.N. Trygve Lie, heeft een nota ont vangen van de Griekse regering, waarin wordt verklaard, dat de Griekse bevolking van het Noor delijk gebied van Epirus (Zuid- Abanië) „door mishandeling van de zijde der Albanezen en uithon gering met uitroeiing binnen 12 maanden wordt bedreigd". Ter wijl het vorigjaar, aldus de Griek se nota, gemiddeld 10 personen uit Albanië de wijk namen naar Griekenland, komen thans onge veer 50 vluchtelingen per dag Griekenland binnen. Gereformeerde vrouwen te Apeldoorn bijeen. (Van onze correspondent.) Woensdag heeft de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen te Apeldoorn haar bondsdag ge houden. Er was zoveel belang stelling, dat de grote Hervorm de Kerk aan de Loolaan geheel vol liep. Voor de verafwonende dames, die de avond tevoren naar Apeldoorn waren gekomen, werd Dinsdag een begroetings- avond gehouden. De eigenlijke bondsvergadering zette Woens dagmorgen in met dagbehande ling van enkele huishoudelijke zaken. In de plaats van Mevr. Heuzeveldt werd tot presidente gekozen Mevr. Nawijn uit Delf zijl. Nadien werd een declama- torium uitgevoerd, dat door mevr. Heuzeveldt was geschre ven. Des middags luisterde men naar de Kampense hoogleeraar prof. dr K. Dijk, die een rede hield over de vraag „Mogen wij voorttrekken" Prof. Dijk gaf op deze vraag een bevestigend antwoord en hij bekrachtigde dit antwoord door er op te wijzen, dat het zelfs noodzakelijk is de arbeid te continueren. Voor een speci fiek Gereformeerde vrouwen organisatie is naast de Chr. Vrouwenbond wel degelijk plaats. De Chr. Vrouwenbond heeft trouwens een ander doel en een andere werkwijze. De bedoeling van de vrou wenverenigingen is niet dat de Gereformeerde vrouwen ge leerde bollebozen worden. Dat zou onjuist wezen. Maar wel be ijveren de vrouwen zich op haar verenigingen om de kennis van Gods Woord te vergroten. Daar is behoefte aan. Indien de vrouw haar huishouden naar behoren bestuurt dan is het volkomen verantwoord wanneer zij daar naast nog wat tijd voor, een voudige studie reserveert. Dat zal trouwens ten goede komen aan gezin en kerk. Ds A. S. Timmer, predikant te Apeldoorn, sprak een opwek kende slotrede. Na afloop van de bondsdag werden enkele uit stapjes gemaakt. De distributie van suiker voor huishoudelijke verbruikers in de V.S. is opgeheven. De prijsbe- heersing voor suiker zal echter blijven bestaan. Nieuw voorstel van Rusland. Sowjet-Rusland heeft Dinsdag aan de V. N. een nieuw voor stel ten aanzien van-de internationale controle op de atoom energie voorgelegd. Het nieuwe voorstelgaat verder dan de Sowjet-regering in het verleden gegaan is, doch bevat nog steeds een afwijzing van de Amerikaanse eis, dat de atoom energie onder internationaal beheer gesteld zal worden. Het Sowjet-Russische voorstel houdt in,-dat de internationale controle-commissie ook eigen laboratoria ter beschikking moet krijgen om haar op de hoogte te kunnen houden van de laatste vindingen. Een van de voornaamste ta ken der commissie zou bestaan in het verzekeren van een brede uitwisseling van inlichtingen over atoomenergie onder de vol keren. Gromyko verklaarde, dat het voorsTëi berustte op een eerst te sluiten internationale over eenkomst ter uitbanning van atoom-wapenen en andere wa penen voor massa-vernietiging. Nog grote verschillen. De Commissie voor Atoom energie besloot het Sowjet-Rus sische voorstel voor uitvoerige bespreking naar de beide per- mamente subcommissies te ver wijzen. Volgens deskundigen op atoom gebied gaat het nieuwe plan veel verder dan de oorspronkelijke Sowjet-Russische voorstellen in. zake inspectie, maar is het nog ver verwijderd van de zienswijze der Amerikaanse regering. Een belangrijk punt van het plan is het voorstel, dat de in ternationale controle-commissie na het inspecteren van de atoom- fabrieken het recht zal hebben om aanbevelingen te doen aan de regering. De Amerikaanse zienswijze is echter, dat het internationaal bureau voor de atoomenergie het recht moet hebben in alle landen de atoomproductie te lei den en ten uitvoer te brengen. De meerderheid der afgevaardig den in de commissie voor de atoomenergie sluit zich bjj deze zienswijze aan. Een tweede punt, waarin het Sowjet-Russische plan veel van de Amerikaanse zienswijze ver schilt, ligt in het voorstel om het internationale controlebureau volkomen onder controle van dedenazificatierechtbanken. Veiligheidsraad te stellen, waar het veto van de grote mogend heden kan worden toegepast. Austin (V.S.) merkte na de bijeenkomst op, dat het nieuwe plan nog het beginsel van natio naal beheer van atoomfabrieken handhaaft, waarin volgens Aus tin een gevaar schuilt voor een eeuwigdurend geschil met het internationaal bureau over de kwestie der souvereiniteit. Andere afgevaardigden waren bevreesd, dat een nieuw voorstel in dit stadium slechts verwar ring te weeg zou brengen en vertraging zou brengen in de oprichting van een internatio nale instantie voor de atoom energie. De Ontwapeningscommissie. De Ontwapeningscommissie der V. N. heeft opnieuw ge poogd tot een accoord te komen inzake het werkprogram. De Sowjet-afgevaardigde, Gro myko, bleef er op aandringen, dat het programma de volgende drie punten zal omvatten: 1. Verbod van atoomwapens. 2. Productiebeperking van de oorlogsindustrie. 3. Telling van militaire bases en strijdkrachten, welke elk land buiten zijn eigen grenzen heeft. Engeland, de V. S., Frankrijk en China waren het echter niet eens met de strekking van het Sowjet-voorstel. Rudolf Diele, voormalig leider van de Gestapo, die gearresteerd werd naar aanleiding van aan vallen op hem in de Duitse pers, is op last van generaal-majoor Taylor, de eerste Amerikaanse aanklager, weer vrij gelaten. Diele had zich vrijwillig als getuige beschikbaar gesteld voor parlementaire onschendbaarheid van Petkof. De eerste minister was van oordeel, dat interventie van andere landen de verden king zou wekken, dat Petkof ondergrondse betrekkingen on derhield met het buitenland, en dat hij alleen in Bulgarije zou berecht wórden. Het Amerikaanse ministerie protesteert tegen dit inschuiven van revolutionnaire beweegrede nen voor een poging tot het na komen van een te Jalta door de Sowjet-Unie, Engeland en de V. S. op zich genomen taak. Bevin over Petkof. Bevin heeft in het Lagerhuis in antwoord op gestelde vragen omtrent de toestand in Hongarije en Bulgarije verklaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse op positieleider Petkof, volgend op het verbod van de twee enigst overgebleven Bulgaarse opposi tie-bladen en andere maatrege len, waardoor de tegenstanders van de Bulgaarse regering van vrijheid van handelen beroofd werden, bij de Britse regering ernstige bezorgdheid had doen rijzen. Gevraagd, of hij inlich tingen had gekregen over de aard van de beschuldigingen tegen Petkof, antwoordde Bevin: Neen, %at is juist de moeilijk heid. Nadat Bevin verklaard had, verder niets over de Hongaarse kwestie te kunnen zeggen, vroeg William Gallacher, communist, of hij de voormalige Hongaarse minister-president,... Nagy, niet wilde adviseren om, indien hij onschuldig was, naar zijn land terug te keren en zijn beschul digers het zwijgen op te leggen. Bevin antwoordde, dat hij een dergelijke raad niet kon geven alvorens van een ander land een veiligheidswaarborg te hebben ontvangen. taren, welke te Batavia omtrent de republikeinse antwoordnota zijn gegeven, heeft de' woord voerder van de regerings-voor- liehtingsdienst in een andere be spreking van de antwoordnota nog het volgende gezfgd: „Er zou samengewerkt moe ten worden tussen de Neder landers, de republikeinen, de Oo=t- Indonesiërs en de bewo ners van Borneo, om me» ver eende krachten dit land een waardige plaats in de wereld te geven. Het woord samenwerking komr practisch niet voor in de republikeinse nota en als dit voorkomt is de redactie van de betreffende paragraaf toch wel zo,, dat deze samenwerking in feite uitloopt op een dictaat van de republiek". De woordvoerder zeide, dat het opmerkelijk is, hoe de repu blikeinse delegatie door kleine wijzigingen in de getalsverhou dingen, welke door de commis sie-generaal zijn voorgesteld, zich ec-n positie tracht te ver werven, waarin zonder mede- werxing van de republiek in In donesië niets kan worden beslist De republiek verschaft, zich in feite een veto-recht. erzoek om interventie? internationale Uit Nederlandse bron wordt gemeld, dat de situatie „op het front bij Soerabaja", dicht bij Modjokerto, slechter as gewor den, terwijl Antara mededeelt, dat op 10 Juni de kustverdedi ging in de buurt van Banjoe- wangi een Nederlands oorlogs schip beschoten heeft Het republikeinse dagblad „Merdeka" veronderstelt', dat 't zeer waarschijnlijk is, dat Sjah- rir, die Zich op het ogenblik te Cheribon bevindt, een verzoek om internationale interventie zal indienen, wanneer de com missie-generaal hat republikein se tegen-memorandum zou ver werpen Een blad in Djokjakai-ta voor spelt ernstige plaatse'ij ke bot singen. Moeilijkheden in Argentinië. Twee regeringen trachtten gisteren de macht te krijgen in de provincie Cordoba in Argen tinië. De gouverneur, Aochter, is door het parlement van Cordo ba beschuldigd van „admini stratieve oneerlijkheid en gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel", en hij moest zijn bevoegd heden overdragen. Hij weigerde dit echter. Het 'parlement werd door hem gesloten, en het moest in een door de politie belegerde kamer besluiten de gouverneur uit de macht te ontzetten. Noodregeling ouderdomsvoorziening. 1 October in werking. Bij K. B. van 11 Juni is be paald, dat de wet „Noodregeling Ouderdomsvoorziening" per 1 October a.s. in werking zal tre den. Op deze datum zullen de eerste uitkeringen aan de daar voor in aanmerking komende ouden van dagen plaats vinden. In ons blad van gisteren maakten we in „Laatste berichten? met enkele woorden reeds gewag van liet einde van de spoorwegstaking in Frankrijk. Ter elfder ure is een nationale ramp voorkomen, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn geweest. De staking eindigde gistermor gen om half vijf toen de regering de loonsverhoging voor de spoorwegarbeiders, waartoe door werkgevers en werknemers reeds eerder besloten was, goedkeurde. Voor de officiële goedkeuring van de regering werd bekendgemaakt had'de leiding der stakers reeds bevel gegeven het werk te her vatten, gezien „de vooruitzichten van de bereikte overeenkomst". De hoofdlijnen functionneerden gisteren reeds, doch het zal nog verscheidene dagen duren voor alle diensten weer normaal zijn. Concessies van beide zijden. Voor het bereiken van de over eenkomst zijn van beide zijden concessies gedaan, voor de twee de helft van dit jaar betekent de nieuwe loonschaal een verhoog de uitgave van bijna 10 milliard francs. In een verklaring, die Rama- dier heeft uitgegeven, wordt ge zegd, dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is geko men. „De oproep tot wijsheid is gehoord. De regering vertrouwt dat de spoorwegarbeiders hun krachtsinspanningen zullen ver dubbelen om de spoorwegen bin nen de korst mogelijke tijd weer op orde te krijgen". DE BILT ZEGT: Op de meeste plaatsen warmer. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Overdag meest 'matige wind tusschen Noordoost en Oost. In de noordelijke provincies nog overdrijvende wolkenvelden. In het overige gedeelte van het land licht tot half bewolkt. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1