Medeverantwoordelijkheid legt verplichtingen op. De strijd tegen de coloradokever. Dr J. F. 0. Huese naar Afrika. Fïnancïerïngsregeling Woningbouw 1947. Het imifonn-verraad i Raad van Vakcentrales tot de arbeiders. Werkgeversorganisaties over arbeidsconflicten. Voorwaardelijk boiten verrolging stelling Hunzt in 't lead. Ttilsa*. gedurende de Meidagen 1940. Verstaat uw plicht. Stakingen met internationale oorsprong. Taak van regering, werkgevers en werknemers. De raad van bestuur in ar-1 Voor de vraag of en in hoe- beidszaken, het gemeenschappe- verre verhogingen in het niveau lijk orgaan van alle centralevan prijzen en Ionen zullen moe- werkgeversorganisaties in Neder- j ten worden aangebracht, berust land, heeft in verband met de de verantwoordelijkheid onder de thans zich voordoende arbeids- huidige omstandigheden bij de re- conflicten een commdnique gepu-gering. bliceerd, waaraan het volgende is ontleend „Na een periode van betrekke lijke orde, waarin door de ge meenschappelijke inspanning van ondernemers en arbeiders in vele bedrijfstakken reeds een belang rijke bijdrage geleverd kon wor den voor het herstel van ons land, zijn de laatste dagen op tal van plaatsen arbeidsmoeilijkhe- den aan de dag getreden, her haaldelijk in de vorm van sta kingen. Wy menen, dat deze stakingen voor een niet onbelangrijk deel als politieke stakingen moeten worden gekenmerkt, welke een internationale «oorsprong hebben en in een zeker verband staan met soortgelijke conflicten elders In West-Europa. Op deze wijze wordt in ons land getracht de moeilijkbeden der arbeiders en hun gezinnen op onverantwoorde lijke wijze uit te buiten. Een algemene sfeer van onrust dreigt zodoende te ontstaan. Ongetwijfeld heeft hier in de eerste plaats de regering de op dracht om enerzijds in het open bare leven de noodzakelijke voor waarden voor een verder herstel te handhaven, ^anderzijds een vaste economische "koers te blij ven volgen en ons volk hierom trent een zo ruim mogelijke voor lichting te geven. Stellig is hiernaast echter, be- halve voor de arbeiders zelf, die zich van hun plichten ook onder bezwarende omstandigheden be wust moeten zijn, ook een taak voor de ondernemers weggelegd. Bij een geleide 'economie, waar van men de onvermijdelijkheid, althans voor de nog voor ons liggende jaren van zorg en nood, algemeen zal moeten erkennen, past een bereidheid tot samen werking en tot discipline. Wil men met de regering de loonontwikkeling in de hand blij ven houden, dan dient men zich naar de hiervoor geldende rege lingen te gedragen, terwijl de tot standkoming van eventuele cor recties ordelijk behoort te ver lopen. Wij bevelen hiervoor aan het voeren van overleg met de arbeidersorgansaties, met welker centrales door de georganiseerde werkgevers in de Stichting van de Arbeid wordt samengewerkt. Zulke onderhandelingen dienen uiteraard zo snel mogelijk te ver lopen, wil men het de vakvereni- gihgsbestuurders mogelijk maken verantwoordelijkheid voor dit overleg te blijven dragen. Voor politieke agitatie en wilde stakin gen behoort evenwel onder geen omstandigheid opzij te worden gegaan. Daarnaast moet worden be dacht, dat ter voorkoming van een inflationistische ontwikkeling van het loon- en prijspeil ook aan de mogelijkheid tot prijsverlaging in elke bedrijfstak door de onder nemers voortdurend grote aan dacht moet worden besteed. Im mers bij gelijkblijvende lonen kan aan de zorgelijke toestand in vele gezinnen slechts door dalende prijzen worden tegemoet ge komen. Aan het geregeld overleg met de arbeidersvertegenwoordigers over de richtlijnen der loonpoli tiek en over de verdere arbeids voorwaarden, waarbij dit jaar de vacantie een zeer belangrijk punt vormt, nemen de werkgeversor ganisaties in de Stichting van de Arbeid voortdurend deel. Over de algemene inzichten van het bedrijfsleven omtrent deze onderwerpen worden de re gering en het college' van Rijks bemiddelaars steeds op de hoogte gehouden. Wij menen, dat deze behandeling van zaken ter wille van goede sociale verhoudingen met kracht moet worden voort gezet en de algemene steun van de verantwoordelijke leiders van het bedrijfsleven verdient. Aan wilde, onregelmatige eisen dient daarentegen niet te worden toegegeven, evenmin als op clan destiene wijze aan het algemene beleid afbreuk behoort te worden gedaan". Wettelijke regeling. Protectie of vrees voor de kever? Aan het verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wering en verdelging van de coloradokever is -het vol gende ontleend: Vele leden wezen er op, dat het voorkomen van deze kever veel al een belemmering vormt voor de export. Derhalve dient al het mogelijke tot wering en verdel ging van de kever'te worden ge daan, al zullen de landbouwers daardoor ook lasten en verplich tingen moeten worden opgelegd. Intussen is omtrent de omvang van het voorkomen van de kever hier te lande niet veel bekend en zouden deze leden hieromtrent gaarne nadere inlichtingen tege moet zien. Verscheidene andere leden, die zich hierbij aansloten, meenden te weten, dat de kever in Neder land tot op heden slechts spora disch voorkwam en dat deze in de laatste jaren in tegenstelling met de omringende landen zo krachtig is bestreden, dat het ge vaar van overbrenging bij export zeer gering, zo niet nihil is. Zij betreurden het daarom, dat onze export thans belemmeringen in de weg worden gesteld, die meer aan protectie dan aan vrees voor de coloradokever doen denken. Zou de regering in zulke gevallen er niet op kunnen aandringen, dat ook een Nederlandse deskun dige in de gelegenheid wordt ge steld de aanwezigheid van kevers in een zending vast te stellen? Deze leden waren van oordeel, dat het voorkomen van de kever niet moet worden verheeld en dat het buitenland duidelijk moet worden gemaakt, op welke effec tieve wijze het gevaar hier wordt bestreden door de reeds getrof fen en de nog meer afdoende, in dit ontwerp vdorgestelde maat regelen. ïn verband met het grote be lang vqor de export vroegen enige leden of het geen aanbeve ling zou verdienen, dat de minis ter de medewerking van de pers vraagt om geen berichten over de kever te publiceren zonder voor afgaand overleg met de betrok ken overheidsorganen. Vele leden spraken er hun vol doening over uit, dat de verschil lende maatregelen thans in een wet zullen worden belichaamd en dat meer dan tot dusver de ver antwoordelijkheid zal worden ge legd op de aardappelverbouwers zelf. Verplichte levering van vee. Daar de aanvoer van slacht vee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhuizen is verbruikt, -zijn voor enige tijd bijzondere maat regelen nodig om het tijdelijk met 100 gr. tot 300 gr. in de 14 dagen verlaagde vleesrantsoen te kunnen verschaffen. In opdracht van de minister van Landbouw zullen de pro vinciale voedselcommissarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, dat dadrtoe krach tens bestaande verordening de bevoegdheid bezit, ingaande 16 Juni 1947 de veehouders weke lijks belasten met een verplich te levering van vee. De minister die deze maatre gel slechts node neemt, ver wacht de medewerking van de veehouders om het mogelijk te maken de bevolking het zo be scheiden vleesrantsoen te kun nen blijven verstrekken. In voorbereiding is verder, af gezien van de reeds aangekon digde invoering van twee vlees loze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vleesverbruik in hotels, restau rants en dergelijke inrichtin gen. Uitwisseling landbouwproducten. De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse voorzitters van de j .commissie voor landbouw, voed- selvoorziening en visserij heb- ben op 19 en 20 Mei j.l. bespre kingen gevoerd over de uitvoe- ring van het protocol, dat de ministers van landbouw van de bij de tolunie betrokken landen hebben opgesteld over de uit wisseling van landbouwproduc ten. Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, zal op grond van deze onderhandelingen vrije j uitwisseling van bepaalde pro- i ducten plaats vinden, op voor. waarde, dat deze geschiedt te gen prijzen, welke niet beneden j de nog vast te-stéllen-minimum- prijs voor het betreffende pro- ducht zullen liggen. Aan het eind van hun Latijn. De Amerikanen doen. hun uiterste best om hun'weten schappelijke opleidingsinsti tuten op een zo boog moge lijk peil te brengen, al zijn hun methoden daarbij dan in onze ogen wel eens vreemd soortig. Een enkele maal nemen zij echter wel eens een hele rare zwaai. Zo be paalde dezer dagen te Mary land University, dat de les sen in het Latijn in de toe komst zouden vervallen en vervangen zouden worden door lessen in... autorijden. Een der professoren in het Latijn zai bij die gelegen heid: „Latijn is alleen maar nuttig voor hen, die 't nodig hebben, terwijl voorzichtig autorijden nuttig is voor iedereen. Ik vind daarom het besluit gerechtvaardigd". Wat men er ook van zeggen moge: dat was toch wel een een objectieve classicus. XXX. Maar Afrika is nu eenmaal zoafe gezegd, met zware straffen een wonderlijk land. Er zijn an tilopen, die blaffen als een hond (Guib, Antilope harnaché). Er zijn apen, die ook al als honden blaffen (Cynocéphale) en er zijn honden, die nooit een bek open doen. Als een neger U wenkt nadetbij te komen, dan maakt hij onze beweging van weg te gaan. Als men als „groene" ter jacht gaat heeft dit tengevolge, dat als de pisteur het wild ziet, hij U haastig „weg" wenkt, wat tot gevolg heeft, dat ge terug deinst en veroorzaakt dat uw geweerdrager bijna op je rug klimt, want die denkt vooruit te moeten komen. Als de pisteur zegt: het is vlakbij, prepareer je dan op een urenlange wandeling, maar hoe kan het ook anders, want het begrip van „uur" en „kilometer" is ze vreemd. Wij zijn er zo langzamerhand aan gewend: wpar wij onze leeuwen schoten was er volgens de chef op geen 100 kilometer een te bekennen, dat bestond niet. Reeds de eerste nacht hoorden we ze brullen en de volgende dag schoot ik de eerste. Toen vroeg ik weer: leeuwen hier? Ja er waren er vele!! Als ze je vragen mee te mogen rijden naar de volgende stad (200 km.) stappen ze pronto bij het eerste dorp op 5 km. uit, want daar hebben ze een broer wonen of zoiets. Het is het „land zonder logica" en daar moet je eerst aan wennen. Mijn chef- pisteur was een Arabier en rookt dus niet. Ik vergiste me een keer en bood hem een sigaret aan, die hij minzaam glim lachend weigerde, maar een week daarna liet hij door mijn boy vragen of hij nu nooit een sigaret van monsieur kreeg? Het gaat zover dat we, als ze zeggen: hier is geen wild, een dagje blij ven om te jagen!! Het is een wonderlijke wereld, met won derlijke mensen. Rijdt ge door een dorp, waar ge moeite moet doen de over de weg fladderende kippen te ver mijden, dan antwoorden ze je strijk en zet, als ge een kip wilt kopen: we hebben geen kippen. Dit is blijkbaar hun opvatting van beleefdheid: ze liegen liever, dan te weigeren. Maar, ach is bij onze westerse pseudobeschaving beleefdheid ook niet dikwijls lie gen? Ook moet ik TJ iets vertellen van de jachtmethoden der inlan ders. Met hun lansen, valkuilen en netten kunnen ze menig beestje bemachtigen, maar soms gaan ze tot grootscher opgezette jachtpartijen over. Een der po pulairste was vroeger de „vuur- jacht", die thans echter door strenge straffen bijna is uitge roeid. Enige dorpen werkten daarin samen: met grote terrein kennis werd een vlakte met hoog droog gras (droge tijd) uit gekozen en het omringende ter rein werd zorgvuldig afgebrand. Na enige tijd zijn de dieren gewend om in dit eiland van hoog gras te gaan rusten en dan sloegen de heren hun slag. On der de grootste stilte wordt op een bepaald uur dit graseiland ringsom en overal tegelijk in brand gestoken. De dieren, die er zich in bevinden zijn verlo ren: ze vinden geen uitweg, stik ken in de rook, of breken vol komen verzengd uit, waar de wrede lansen hun wachten. Het is voorgekomen, dat honderd oli fanten zo "e dood vonden. Maar heeft men er practisch een eind aan gemaakt en elke jager zal als hij een verdachte plek ziet er de brand in steken. Als het op één punt en niet ringsom gebeurt, zal geen enkel dier zich door grasbrand laten ver rassen: het heeft alle tijd zich kalm te verwijderen. Wij lopen dan ook steeds met lucifers in de zak en als we terugkeren van de jacht hebben we menig brandje aangestoken. Alleen de Milans (valken) profiteren er dan van, want in grote zwermen cirkelap ze er boven om de op vliegende insecten in te pikken. Een verbrand dier heb ik nooit gevonden, want zoo snel woe kert het vuur niet voort. Voor uitroeiing bestaat momenteel geen gevaar meer, olifanten ne men in aantal toe, leeuwen zijn er dit jaar abnormaal veel en van Gorilla's, die geheel be schermd zijn, wemelt het in de Cameroun. Alleen de Rhinoceros is zijn jarenlange achtervolging nog niet te boven. Uit zijn hoorn maakte men een medicijn, dat duur naar China werd verkocht. Gelukkig hebben de Engelsen het gevaar eerder ingezien en ddor hun reservaten paal en perk gesteld aan alle jacht. De Belgen hebben hun reservaat aan het Kivumeer, zelfs alle in boorlingen verwijderd, zodat het rijk van het dier alleen is. De hoofdinspecteur van de jacht hier vertelde me, thans hier het zelfde te willen doen en tevens het jagen vijf kilometer terzijde van alle wegen strikt te zullen verbieden. Dat maakt aan alle sehieterij uit auto's en aan alle lichtbakkerij een einde. Het is te hopen. Te Bretteville in Normandië heeft de Zweedse minister van Sociale Zaken een geschenk van 400 pasklare huizen aan Frankrijk overgedragen. De officieren-fiscaal bij hét Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeland hebben voor waardelijk buiten vervolging ge steld: Johanna Scheffers, Utrecht, Gerarda M. L. Heijens,' Rotter dam, onder toezichtstelling en Ontzetting rechten. Maria de Pan, Middelburg, H. Winterswijk, Goes, ontz. rechten. Janna Veerhoek, Borssele, Adriana A. v. d. Sande en Jacoba W. v. d. Sande, Brouwershaven, onder toezichtstelling, verplich ting tot arbeiden en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk zijn buiten vervolging gesteld: Maria D. Damman, Middel burg; Apolonia Kemeling, Vlis- singen; J. van Eenennaam, Sou burg; P. Bimmel, Aagtekerke; Pelagie J. Minneboo, D. Roelse en Maart je M. de Vries, allen Veere; J. A. van Wijk, Goes; A. Reedijk, Axel, allen omdat de gerezen ver denkingen niet ongegrond zijn gebleken, 'doch de schuld van be trokkene van zodanige aard is, dat oplegging van een straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. Agnes M. Ringoot, Sluis en A. de Groene, Vollenhove, daar de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Landwachter wist niet, hoe een geweer te gebruiken! N.S.B.-er uit sociale over wegingen. De 34-jarige Middelburgse las ser Jacobus Joh. Lefevre, die Maandagmorgen voorkwam, was in 1940 N.S.B.-er geworden; hij had als blokleider gefungeerd en medegewerkt aan colportage van N.S.B.-bladen. Bovendien was hij lid van de W.A., het N.A.F. en de N.V.D. geweest. Van 1941 tot 1944 was hij bij het z.g. Springcommando op het Vlis- singse vliegveld werkzaam. Na dat hij in Febr. '44 een oplei dingscursus te Schalkhaar had gevolgd, was hij beroepsland- waehter geworden, waarbij hij met een jachtgeweer gewapend was geweest. Tot de N.S.B. was hij toegetre den, omdat hij dacht, dat deze be weging het voor de arbeiders be ter zou maken. Nooit had hij zich kunnen voor stellen, dat het jachtgeweer, dat hij droeg tegen het Nederlandse publiek zou moeten worden ge bruikt. Bovendien had hij in Schalkhaar nooit schietoefenin gen medegemaakt; dat behoorde niet tot de opleiding(!) Er had dan ook nooit munitie in zijn ge weer gezeten en het gebruik van het wapen was hem geheel onbe kend. Mr Anne Bolle merkte op, dat besch. eigenlijk niets bijzonders heeft gedaan. Eigenlijk was hij erin gelopen, want tot de land wacht was hij toegetreden^ om maar niet naar Duitsland te wor den uitgezonden. Zij vroeg spoe dige invrijheidstelling. Uitspraak op 16 Juni a.s. Het concertgebouworkest zal o.l.v. Eduard van Beinum tot be sluit van het concertseizoen in een serie van 7 concerten alle symphonieën en pianoconcerten van Beethoven uitvoeren. Als pianosolist treedt op Ar thur Sch nabel, terwijl bij de 9e symphonie de dames Corry Bij ster en Annie Woud en de heren Henk Noort en Herman Schey hun medewerking verlenen. Het programma is voorlopig als volgt samengesteld: Donderdag 19 Juni 2de symphonie en 1ste pianocon cert; Dinsdag 24 Juni 2de piano- concért, 8ste en 5de symphonie; Donderdag 26 Juni 4de sympho nie en 5de pianoconcert; Donder dag 3-Juli 9de symphonie; Zater dag 5 Juli Den Haag 9de sympho nie; Dinsdag 8 Juli 9de sympho nie. De bekende Engelse schrijver en toneelcriticus James Evershed Agata is op 69-jarige leeftijd te Londen overleden. Van zijn hand verschenen onder meer de roman „Responsibility", het toneelstuk J'Accuse, een autographie „Ego" en een aantal essays. Op 13 Juni zal in het sted. mu seum te Amsterdam een expositie worden geopend van een 70-tal werken van de Franse schilder Pierre Bonnard. Het meerendeel van deze schilderijen, afkomstig uit Parijse musea, is thans in Ko penhagen .geëxposeerd. Zij wor den aangevuld met 20 doeken uit Zwitserse collecties, die Vrijdag middag in de hoofdstad arriveer den. Hedenavond zal de Amerikaan se dirigent Leonard Bernstein in het Kurhaus dirigeren. Het con cert wordt door de N.C.R.V. uit gezonden. Bernstein werd in 1918 te Law rence geborep en leerde zich zelf de beginselen van het piano spelen. In 1943 maakte hij zijn opzien barend debuut in de New Yorkse muziekwereld met het dirigeren van de New Yorkse philharmonie als invaller van Bruno Walter. In 1945 volgde hij Stokowski op als leider der New York City Symphony. Bernstein schreef de symphonie „Jeremia", welke in 1944 door de New Yorkse Music Critics Circle word bekroond. Thans maakt hij zijn eerste Europese tournee. Een chassis-loze autobus? De Nederlandse Spoorwegen hebben hij de van Doorne's Aan- hangwagenfabrieken (D.A.F.) te Eindhoven een order geplaatst voor de fabricage van 80 auto bussen. Deze bussen zullen geheel volgens ontwerp van de D.A.F. technici vervaardigd worden in samenwerking met ingenieurs van de Spoorwegen. Men beschouwt bij de D.A.F. deze order als een „aanloop-or der", waardoor zij in staat wordt gesteld een geheel, nieuwe indu strie te vestigen. De bus biedt plaats aan 42 per sonen. Onder de vloer is een ho rizontale motor aangebracht. Het probleem van de constructie is in dit geval opgelost door een zelfdragende carosserie, als het ware een samenbouw van chassis en carrosserie, vervaardigd door de firma Verheul te Waddinx- veen. Deskundigen zijn van mening, dat deze zelfdragende carosserie de passagiers een betere bescher ming biedt en het comfort bij het rijden verhoogt. Voorts wordt door deze constructie materiaal bespaard, waardoor de bus als geheel lichter wordt. De bus is voorzien van een Amerikaanse „Waukesha"-benzi- nemotor, van 125 P.K. Voorts is een luchtcirculatiesysteem aan gebracht berustende op een ge forceerde circulatie, waarbij de lucht in de winter verwarmd wordt. Truman heeft Norman Ar mour benoemd tot onderminis ter van buitenlandse zaken voor Latijns-Amerikaanse aangele genheden in de plaats van Spruille Braden, die is afgetre den. Een achtjarig jongetje in Hil versum gaf een demonstratie van op zijn hoofd staan. Even later njpest een dokter komen om een punaise uit dit hoofd te verwyderen. Toelichting Dr v. d. Meer. De directeur-generaal voor de volkshuisvesting, Dr van der Meer, gaf voor de leden van de vakgroep „onroerende zaken" een toelichting op de „financierings regeling woningbouw 1947". „Wij heblien op het ogenblik een achterstand van 250.000 wo ningen. Zelfs met een productie plan van 70.000 woningen per jaar (dit is ruim l'/2 maal de jaar-productie van voor de oor log, welke 40.000 bedroeg), zal het nog 10 a 15 jaar duren, eer er weer behoorlijke woning-toe standen zijn. De moeilijkheden van het ogen blik zijn drieërlei: 1. Materiaal: Hiervoor zijn we voor een belangrijk gedeelte aan gewezen op het buitenland, dit is dus een deviezenkwestie. 2. Werkkrachten: Het aantal bouwvakarbeiders is practisch gelijk aan dat van voor de oor log. Juist in de zwaarst getroffen gebieden is slechts een zeer klein aantal bouwvakarbeiders voor handen. Daar omscholing onmo gelijk is, zijn wij dus aangewezen op eenvoudige bouwsystemen, als b.v. montage-bouw. 3. Financiën: Bij een jaar-pro ductie van 70.000 woningen zal een bedrag van ruim een half milliard per jaar geïnvesteerd moeten worden. Hiervoor moet de regering gebruik maken van het particulier initiatief, dat dan ook bij de wederopbouwplannen dient te worden ingeschakeld", aldus Dr van der Meer. Bij het daarna gevolgde debat, werd van de zijde der vakgroep enige crifiek op de financierings regeling uitgeoefend. Er werd naar voren gebracht, dat het onder de huidige finan cieringsregeling onmogelijk is voor de eigenarén-axploitanten een hoger rendement uit hun be leggingen te verkrijgen. Ook de Vennootschapsbelasting (gemid deld ongeveer 30 van het ren dement) werd scherp becritï- seerd. Voor deze kwestie, ver wees Dr van der Meer de vragen stellers naar de minister van Fi nanciën. Voorts werd het in de regeling gestelde onderhoudspercentage te laag geacht. Tegenover de gerin ge onderhoudskosten in de eerste jaren, staan de gestegen lonen, de hoge kosten en de verminderde duurzaamheid der materialen zo als bijv. verf. Tenslotte kwam de mogelijkheid van een huurveiling ter sprake, eveneens omschreven in de financieringsregeling, waar van het volledig profijt alleen aan het Rijk ten goede komt. Met deze regeling konden de leden van de vakgroep zich allerminst verenigen. ALS RHEUMAT1SCHE PIJNEN U HET LEVEN VERGALLEN dan is het hoog tijd een Kru- schen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Krq- schen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circule ren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze wor den regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheuma- tische pijn. Weifel niet langer; begin Üw kuur dadelijk. Uw apotheker en drogist hebben Kruschen Salts voorradig. (Ingez. Med.) Te weinig brood in Britse zone. De Britse opperbevelhebber in Duitsland, Douglas, heeft ver klaard, dat het broodrantsoen in de Britse zone misschien tot Augustus niet volledig gehono reerd zou kunnen worden en dat het zou afhangen van de hoeveel heid graan, welke uit Duitse bronnen bijeengebracht zou kun nen worden. Tot, aan de nieuwe oogst zullen de Duitsers in de Britse zone van minder dan duizend calorieën per dag moeten leven. Eerst eind Augustus zal de nieuwe Duitse oogst veroorloven bet rantsoen van 1550 calorieën weer ten volle te honoreren. De vooruitzichten voor de Duit se graanoogst zijn iets beter dan vorig jaar. Twee Nporse onderzeeboten c.e „Uthaug' en de „Utstein" zullen van 12 tot 16 Juni een bezoek brengen aan ons land. Tegen „Klokken Peter" 20 jaar geëist. De advocaat-fiscaal eiste voor de Maastrichtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof een ge vangenisstraf van 20 jaar tegen „Klokken Peter* (P. J. Meulen- berg, aannemer te Haarlem), die schuldig bevonden is aan klok- kenroof en het aanleggen van vliegvelden. Hij deed zijn werk zo goed, dat general-kommissar Dr Smidt schriftelijk zijn waar dering over zijn ijver uitsprak. In vier maanden tijds wist deze collaborateur in 3 provincies 2104 klokken uit de kerken te halen, zodat wij gerust mogen aannemen, dat in het geheel door deze man 4000 klokken werden weggeroofd, aldus Baron van Voorst tot Voorst in zijn re quisitoir. In twee jaren verdiende hij meer dan een millioen gulden. Spr. eiste 20 jaar gevangenis straf. In zijn pleidooi gaf Mr de de Pont het Rijksbureau van Non-Ferro metalen in eerste in stantie de schuld voor deze klok- kenaffaire. Hij vroeg de uiterste clementie van het hof voor deze verdachte, „die niet geweten heeft dat hij een misdrijf be ging". Mackenzie King 20 jaar premier van Canada. Mackenzie King is twintig jaar premier van Canada. Dit is voor het gemenebest een record. King hoopt echter het record van Sir Robert Walpole, die in de acht tiende eeuw levende Engelse pre mier, die twintig jaar, tien maan den en negen dagen aan het be wind was, te breken. De viering van deze dag valt samen met het begin van het driedaags bezoek van president Truman. Generaal Reynders, die tot kort voor de oorlog opperbevel hebber van het Nederlandse le ger was, heeft volgens „De Gel derlander" enige mededelingen gedaan over de wijze, waarop d Duitsers de stelling bij het Maas-Waal-kanaal hebben door broken. Op 10 Mei 's morgens om half vier naderde, een troep van ongeveer 30 Duitse solda ten zonder uitrusting, begeleid door 4 personen in de uniform van de Kon. Marechaussee met het geweer in de aanslag, de brug bij Heumen. Een der mare chaussees, die zuiver Nederlands sprak en op de hoogte was van. het wachtwoord, verklaarde een aêntal Duitse deserteurs te be geleiden en verzocht de brug neer te laten. De dienstdoende korporaal van de politietroepen liet de z.g. deserteurs door. Nadat zij de kazematten waren gepasseerd, haalden de Duitsers machine pistolen te voorschijn en vielen daarmede de bezetting van de brug aan. Drie kazematten ge raakten in handen van de vijand. De toesnellende compag niescommandant werd door een handgranaat getroffen en sneu velde. Onze troepen toonden zich door het verraad niet ont moedigd en openden van hun stelling uit het vuur op de door gedrongen Duitsers. Luitenant van der Wal en luit. Gastman voerden met hun compagnie met ware doodsverachting een te genaanval uit, waardoor de Duitsers uit "de Nederlandse ka zematten werden verdreven. Maar onze troepen slaagden er niet in de brug te heroveren. Perswet en -recht. In de Tweede Kamer is de <m- rige week een warm en soms zeer scherp debat gevoerd over de j noodvoorziening perswezen. De zaak is van genoegzaam be lang om daarvoor warm te lopen. De bladen die gedurende de oor log met Duitse medewerking en i onder Duitse controle bleven ver- schijnen mogen nóg zulke goede bedoelingen hebben gehad: zij hebben de Duitse zaak gediend. Dat wast al het water van de Schelde niet af. De zaak waarover het debat het heetst was en waarop het tenslotte vastliep, betrof een amendement-Burger c.s. om het mogelijk te maken de bezittingen van het bedrijf van een persor gaan in eigendom te vorderen ten bate van een gezuiverd Neder lands perswezen. Zo op het eerste gezicht een sympathieke maatregel. En voor een deel van de ex-illegale pers van zeer veel belang. De grote vraag waarover het debat liep is echter: wordt op deze wijze recht gedaan en ge handeld in overeenstemming met de grondwet? Belangrijke vraag. Het is toch noodzakelijk, dat een perswet het persrecht waarborgt. Vandaag Dinsdag valt waarschijnlijk een beslissing. jNfederl. Spoorwegen en de Franse spoorweg staking. Tengevolge van de spoorweg staking in Frankrijk lopen de D- treinen uit Nederland van en naar Parijs tot nader order tot en van Brussel Zuid. Ook de internationale verbin ding met Bazel, via Luik en Lu xemburg, is verbroken. Deze trein loopt tot en van Luxem burg. Reizigers, bestemd voor Ba zel, wordt aangeraden via Duits land te reizen. Zij moeten voor 't Duitse parcours in het bezit zijn van een military entry permit of military transit permit. Het Amerikaanse leger heeft honderd B-36 bommenwerpers de grootste ter wereld be steld. Deze bommenwerpers kun nen 4536 kg. bommen over 16.000 ion. vervoeren. De Raad van Vakcentrales pu bliceert het volgende: „Aan de Nederlandse arbei ders. De arbeiders van ons land ken nen onze vakbeweging. Zij heeft de arbeider cultureel en sociaal tot een persoonlijkheid gemaakt -en wanneer binnen niet al te lange tijd, als vrucht .van haar werk, de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie tot stand zal ge bracht zijn, dan zijn de arbeiders onproletariseerd, wijl zij dan meespreken, beslissen, mede-ver antwoordelijkheid dragen voor de gang van zaken in 't Nederland se bedrijfsleven. De grief was, dat over de ar beiders, zonder hen werd beslist. Daardoor werd de menselijke en maatschappelijke waardigheid van de arbeider aangetast. Die toestand is reeds belang rijk gewijzigd, zowel door de tot standkoming van collectieve con tracten, als door het overleg in vakraden en Stichting van de Arbeid. Medeverantwoordelijkheid. Het communiqué wijst er op, dat de arbeiders nu medeverant woordelijkheid dragen en daar voor de consequentie bewust moe ten aanvaarden. Er zijn lieden, die daar anders over denken. Lieden, wier gees telijke en politieke voedingsbron buiten Nederland moet gezocht worden. Lieden, die de sociale en eco nomische chaos nastreven met 't doel, middels die chaos politieke winst te maken. Zij voeren bevelen nit, stellen in liet wilde weg eisen, procla meren, waar zij kans hebben, sta llingen. Deze lieden gebruiken de nood van ons volk om hun ideeën in gang te doen vinden, aldus be toogt het communiqué. De nood van ons volk. Een kind kent die. Wij zijn sterk verarmd. Hier gaat de verantwoordelijk heid van de Nederlandse arbei ders spreken. Voornamelijk hun arbeid kan en zal ons volk op de duur uit het moeras van de ar moede redden. Het is geen kunst onverant woorde looneisen te stellen en stakingen te proclameren. Bruta liteit en onverantwoordelijkheid zijn daarvoor voldoende. Er is onder deze omstandighe den slechts één orgaan, hetwelk verantwoordelijk kan zijn, en dat is de regering. De regering moet zorgen, dat lonen en prijzen zo goed moge lijk in evenwicht blijven. De re gering moet zorgen, dat de prij zen niet te hoog, de Ionen niet te laag zijn. Wij leven in een vrij land. Men kan van mening verschillen over de politiek, die de regering ten deze heeft gevolgd en nog volgt. Maar elk Nederlander, die be seft de nood, waarin ons land en volk zich bevinden, zai zich mo reel verplicht gevoelen de rege ring bij haar zware opbouw-ar- beid, zoveel mogelijk, behulpzaam te zijn. Het streven onzer centralen blijft op het volgende gericht: De lonen zo hoog mogelijk: De prijzen zo laag mogelijk; De sociale positie zo doeltref fend mogelijk; De toekomst zo ideaal moge lijk. Nederlandse arbeiders, De Raad van Vakcentralen en. zijn vakbonden spreken nog eens heel nadrukkelijk uit, dat zij voortdurend al het redelijke zui len dóen, om de waarachtige be langen van de arbeiders doelma tig te behartigen. A Verstaat nu uw taak en uw plicht: onder geen omstandighe den meedoen aan stakingen en acties, die niet uitgaan of ge voerd worden door uw eigen vak bond. Niet alleen niet meegaan, doch gij dient u, en met alle u ten dienste staande geoorloofde middelen tegen zulke acties te verzetten. Dan dient gij uw 'belangen en die van uwe gezinnen, dan dient ge een lands- en volksbelang van de allergrootste orde. Wij rekenen op U. Gij kunt op ons rekenen". Buitenlandse scheerapparaten. Werden in 1945 voor het leger aangekocht. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer van den Born in verband met het uitrus ten van de officieren van het Nederlandse leger met een bui tenlands z.g. gilette-gleufseheer- apparaat, heeft de minister van oorlog het volgende geantwoord; Het is inderdaad juist, dat o.a. de officieren van het Nederland se leger worden uitgerust met een z.g. gilette-gleurseheerappa- raat. Deze apparaten zijn af komstig uit Canada en behoren tot een grote partij kleding- en uitrustingstukken, welke in 1945 in genoemd land werden aan gekocht. De voorraad van deze appa raten is thans bijna uitgeput. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat in zake de aanschaffing van scheerapparaten en de daarbij behorende mesjes in Nederland reeds voorbereidingen werden getroffen. De import van groente in Engeland wordt na 1 April 1948 verboden. Naar de „Manchester Guar dian" meldt, heeft de vice-pre sident van de National Farmers Union, E. H. Gardener te Lin coln medegedeeld, dat het En gelse ministerie van Landbouw de import van groenten uit Europa na 1 April van het vol gende jaar zal verbieden met het oog op de schade welke door de colorado-kever op het continent is aangericht. "Hij vertrouwde er echter op, dat alle groente- en fruitsoor- ten welke Engeland nodig heeft, in Engeland zelf zouden kunnen worden verbjgjiwd. - Een Lancastervliegtuig heeft Maandag het wereldafstands record gebroken door een vlucht van Bermuda naar Londen van 6200 K.M. in 13 uur 36 minuten, met een gemiddelde snelheid j van 460 K.M. per uur. Geduren de de vlucht ontving het vlieg tuig brandstof van een ander vliegtuig in de lucht. I

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2