kan de Alieen een federatief Europa Sowjet-invloed keren. De Gasperi krijgt het zwaar. Kieuwe lening gevraagd. Onbevredigend antwoord S.U. bevreest voor superioriteit der V.S.? Groeiende onrust over Oost-Europa. V.S, wil Europa hulp bieden, VLIEGENDE STEDEN Dreigende staking in België. Zelfstandige krachtige Indische politiek gevraagd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 11 JUNI 1947 „■Z&ek steun frij- de Chc. /a-Ufautdeft." „Siet ende considereert wat een goede courage vermach". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstrlaat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD -3e JAARGANG No. 664 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.20 u., on der 20.59 u. Maan op 1.40 u., onder 12.48 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 12 Juni: 7.54 u. 1.45 m., 20.18 u. 1.23 m. Het antwoord van de repu bliek op de nota van de Com missie-Generaal, moet in hoge mate onbevredigend worden genoemd. Uit het gehele stuk blijkt, dat de republiek zich niet wenst te houden aan de bepalingen van Linggadjati en dat zij in elk geval al het mogelijke doet om de uitvoering te vertragen. De nota van de Commissie- Generaal wordt over heel de linie afgewezen. Het stuk, waarvan de Maan dagavond gepubliceerde rege ringsverklaring zegt, dat het een knap stuk werk genoemd zou kunnen worden, ais het een civiele procedure gold, begint met een ernstige beschuldiging aan het adres aan de Nederl.- Indische regering, als zouden in de door Nederland bezette gebieden een tekort heersen aan rust, orde en veiligheid. Op onbeschaamde wijze wor den zo de zaken op hun kop gezet en een voorstelling van zaken gegeven, die lijnrecht in strijd is met de waarheid. Wat de overige punten be treft, is het duidelijk, dat de republiek het zelfs in deze overgangstijd geheel voor het zeggen wil hebben en dat zij geen andere macht naast zich erkent. In de regeringsverklaring wordt dan ook volkomen te recht opgemerkt; „Blijkbaar wil de republiek een overheersende plaats in Indone sië innemen, teil koste van de an dere delen, die zichzelf wllfen zijn ais gelijkberechtigde partners in de te stichten Indonesische Fe deratie. De nota bevat een miskenning van de regeling, die in het ac eoord van Linggadjati is neerge legd met betrekking tot de peri ode die moet voorafgaan aan de inwerkingtreding der Federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Nederlandse regering aangedron gen op grote spoed, mede omdat zij het internationale plicht acht de economie van Indonesië weer op ordelijke basis ten behoeve van de wereld op gang te bren gen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de Republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertragen, inmiddels de schuld aan de Nederlanders gevend". Zo is het inderdaad. Niet alleen wordt, nu reeds, de volledige macht opgeëist over Java en Sumatra, maar bovendien wordt medezeggen schap gevraagd over de status van de overige gebieden. Wat de buitenlandse betrek kingen betreft, vraagt de repu bliek onmiddellijke vertegen woordiging door het vestigen van ambassades en consulaten. Militaire samenwerking, zo: als door de nota gevraagd, wordt zonder meer afgewezen. Er moet een nationaal leger worden gevormd, waarbij de medewerking van Nederland zich mag. bepalen tot het ver strekken van hulp in de vorm van materiaal en adviseurs. Rust en orde moeten worden verzekerd, niet door een ge meenschappelijke gendarmerie, maar uitsluitend door de repu blikeinse politie. De republiek moet dus alle macht in handen hebben. De bevolking, die zo diep gebukt gaat onder de terreur en die nu nog althans voor een deel, een wijkplaats vindt in de door de Nederlandse troepen be schermde gebieden, is dan zon der meer aan de terroristen overgeleverd. Geen enkele toezegging wordt voorts gedaan, dat de gewa pende acties naar de Malino- gebieden een einde zullen nemen. Wat gezegd wordt omtrent eventuele teruggave van par ticuliere bezittingen en onder nemingen een punt waarbij ook Amerika sterk geïnteres seerd is is mede in alle op zichten onbevredigend. De nota van de C.-G. vraagt de onmiddellijke beschikking over de eigendommen. Neen. zegt de republiek, eerst zal worden nagegaan, welke eigen dommen voor nationalisatie in aanmerking komen. Van de overige eigendommen zal de opbrengst gestort worden in een deviezenfonds, waarvan het bestuur zodanig moet worden samengesteld, dat de vertegen woordigers van de republiek nooit overstemd kunnen worden. Het is niet nodig op de bij zonderheden hier nader in te gaan. Wij kunnen volstaan met de opmerking, dat het antwoord over heel c!e linie afwijzend is. Het woord is thans aan de regering en aan de Commissie- Generaal. Bij de toezending van de nota verklaarde de C.-G. o.m. het volgende; „Mocht (lit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen moge lijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vra^g wat verder staat te gebeuren moeten overleggen aan de Nederlandse regering". r Welnu, het aunvoord is, wat tie hoofdzaken betreft, afwijzend, en in hoge mate onbevredigend. Dat daardoor een ernstige toestand geschapen is, blijkt wel uit wat omtrent de reactie in regeringskringen werd mede gedeeld. De toon van dit officiële com mentaar maakte een goede in druk. Daartegenover staat ech ter, dat de door de heer Scher- BULLIT Massa-arrestaties in 't Oosten. William Biillit, voormalig ambassadeur der V.S. Ie Moskou, heeft tijdens een bijeenkomst in de universiteit van Georgetown verklaard, dat alleen de superieure militaire kracht der V.S. het Rode leger verhinderde, geheel Europa te bezetten. ..In Europa", aldus Bullit, „weet iedereen, dat indien de resterende Europese democratiën zich niet aaneen kunnen sluiten, zij uiteindelijk één voor één door de Sowjet-Unie opgeslokt zullen worden. HET MODERNSTE K.L.M. VERKEERSVLIEGTUIG. De Lockheed „Gold Plate" mo del 749 Constellation, waarvan de K.L.M. binnenkort een aantal zal krijgen, verschilt in vele opzich ten van de huidige, vooral wat betreft de inrichting en uitrusting der cabine. Deze is ni. tbans voorzien van een koelinrichting, waardoor in het warme jaargetij en in de tropen de passagiers in alle comfort kunnen reizen. Daar naast is natuurlijk de verwar ming en de klimaatregeling ge handhaafd. De cabine, welke on der druk kan worden gebracht voor het vliegen op grote hoogte, waardoor de luchtdruk gelijk bljjft aan die, welke heerst op ongeveer 2400 meter hoogte, on geacht de vlieghoogte, is als cais son gebouwd binnen de feitelijke romp. Door dit caisson met rub- berblokken tegen de romphuid te isoleren, hebben de passagiers niet de minste last van de door de motoren veroorzaakte trillin- De regering der V.S. zo be toogde Bullit zou de volken van de democratische landen van Europa terstond hun vertrouwen en hoop kunnen terugschenken, indien zij de Britse en Franse re geringen zou kunnen overreden om samen met de V.S. de vor ming van een Europese federatie, waartoe alle landen met demo cratische regiems, met inbegrip van de Duitse staten, zouden kunnen toetreden, tot stand te brengen. De Russische leiders wagen het momenteel niet oorlog te voeren tegen ons of onze vrienden, om dat zij weten, dat de V.S. op het ogenblik veel sterker zijn dan de Sovjet-Unie en al haar bondge noten. Wanneer zij echter ooit mochten denken sterker te zijn, zullen zij tot de aanval overgaan. Slechts de superioriteit van ons luchtwapen en het bezit van atoombommen beletten Stalin om het Rode leger bevel te geven, geheel Europa te bezetten". Dictatuur van minderheden. Groot-Brittannië heelt thans aan Washington bemerkingen doen toekomen op het ontwerp van de nota, welke de V.S. aan Moskou willen zenden in 'verband met de regeringswijziging in Hongarije. In welingelichte kringen te Londen neemt men aan, dat sommige wijzigingen in de Amerikaanse tekst zijn voorgesteld. Of Groot- Brittannië 7.elf een nota aan Moskou zal zenden, zal afhangen van de reactie van Washington op de jongste Britse bemerkingen. Tot nog toe zijn geen ver der? berichten meer ontvangen over arrestaties in Polen of Slo wakije. De gebeurtenissen in Oost-Europa en de Balkan, wor den echter te Londen met scher pere aandacht gade geslagen, daar men er zich steeds meer bezorgd over maakt. Hongarije. De Hongaarse., socialistische minister van Industrie heeft te Zürich verklaard, dat Nagy ge weigerd had ter wille van zijn politieke overtuigingen gevaar te lopen, door naar Boedapest terug te keren. De minister zeide, dat vele samenzweerders tegen de republiek tot de on middellijke omgeving van Nagy behoorden. Nagy werd verzocht uit Zwitserland naar zijn land terug te keren om het een en ander óp te hëlderen. Hij wei gerde en trad af. Hierdoor werd het nodig een nieuwe premier te benoemen. De Minister be toogde, dat het op het ogenblik volkomen rustig is in Hongarije en dat berichten over arresta ties leugens waren. Rusland onderweg. Op alle mogelijke manieren tracht Rusland haar invloed in Europa uit te breiden. Voorlopig heeft zij nog de door haar bezette gebieden tot arbeidsveld gekozen. De vredesverdragen noodza ken de Russen uit deze gebie den terug te trekken en daar om nemen zij elke gelegenheid te baat om hun invlcfed blij vend te vestigen. Het: gevolg hiervan zijn massa-arfestaties in Polen, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, regeringsom wentelingen enz. Rusland is onderweg naar de wereldhego- nomie. Bulgarije. In verband met de arrestatie van Petkof in Bulgarije kunnen we nog het volgende medede len. Engeland heeft omtrent deze kwestie enkele vragen aan Bulgarije gesteld. Een woord voerder van het Britse departe ment van Buitenlandse Zaken weigerde aan te duiden of het door Dimitrof, de Bulgaarse mi nister-president gegeven ant woord bevredigend kan worden beschouwd. De woordvoerder verklaarde, "j?e terreurmethoden en vervol dat Groot-Brittannië niet kon S'ngen der regering voorbijzien, dat volgens de door de dictatuur van een min derheid, welke voortgaat het land communistisch te maken tegen de uitdrukkelijke .uit spraak van de volkswil in. Het communiqué verlangt toepassing van art. 3 van het vredesverdrag en nakoming van de bepalingen van Potsdam. Jalta en Moskou. Tenslotte wordt er op aangedrongen, dat de „koning de volle uitoefe ning van zijn bevoegdheden ge geven zal worden door uitscha keling van de macht der hui dige regering'. Anderzijds wordt geprotesteerd tegen de arrestaties, die „zonder ophou den doorgang vinden" en tegen voorwaarden van het vredesver drag met Bulgarije aan alle Bul gaarse burgers volle democrati sche en burgerlijke vrijheden gelaten moesten worden. Roemenië. In een door de Roemeense na tionale boerenpartij uitgegeven communiqué wordt, „ten over staan van de publieke opinie der wereld" geprotesteerd te gen „het optreden van de rege ring, die zich staande houdt Maurice Schumann adviseert Debat over spoorwegcrisis. De Franse spoorwegstaking heeft zich thans Jot Algerië uit gebreid. De Algerijnse spoorwegarbeiders besloten een waar schuwingsstaking van 24 uur te houden. De staking is een mani festatie zowel uit solidariteit met de arbeiders in het moeder land als ter regeling van de eisen der Algerijnse spoorweg arbeiders. Ramadier heeft de spoorweg-1 Centraal Verbond van Chr. Vak crisis gistermiddag voor de Na- verenigingen een representatief tionale Vergadering gebracht'. 1 karakter heeft en hij stelde de Het ministerie voor de Koop- vraag of de ellende van de ar- vaardijmarine uit zijn groeiendebeiders hier alles verklaart, zoals bezorgdheid over het feit, dat men beweert, en of het voortdu- de .schepen in de Franse havensrend beschikbaar stellen van gro- tengevolge van de staking wor- ter bedragen voor salarissen, den vastgehouden. In de havendeze ellende in de toekomst zou van Cherbourg liggen vijf Ame- j kunnen verbeteren. Als meest rikaanse schepen met steenkool, sprekend voorbeeld geeft hij waardoor een verlies van 2500 daarbij de salarissen van het dollar per schip en per dag wordt geleden. Zeven schepen, welke voor Le Havre bestemd waren, zijn naar buitenlandse havens gedirigeerd. Schumann adviseert: Met betrekking tot de moeilijk heden waarin de regering van Ramadier, in verband met de vele sociale conflicten verkeert, stelt Maurice? Schumann in het blad spoorwegpersoneel aan, welke in 1945 nog 36 milliard frank be droegen en in 1947 tot 66 milliard gestegen zijn. 100 personen verdronken. Meer dan 100 personen zijn, doordat een rivierboot bij Woo- soeng, ongeveer 80 km ten noor den van Sjanghai, in een hevige storm zonk, verdronken. 200 pas- 1'AuË$ het orgaan "van* d'eM.R.R I sagiers werden gered, de vpaag of het niet mogelijk zou zijn, dat de regering steun zou kunnen vinden bij het verbond van Chr. Vakverenigingen waar mede zij zich zou kunnen ver staan over een gemeenschappelijk sociaal plan. De schrijver merkt daarbij op, dat uit de jongste ver kiezingen voor do sociale raden duidelijk gebleken is, dat het Hét personeel van de Brus selse en Brabantse trams heeft in een schrijven aan de leiders Van de socialistisch-communisti- sche vakbond van het tramper soneel doen weten, dat het Za terdag en Zondag het werk zal neerleggen, indien voor die da tum geen overeenkomst met de regering wordt bereikt. Als gevolg van de langzaam- aan-staking van het tramperso neel was gistermorgen in het kolenbekken van Charleroi het gehele verkeer ontredderd. Tal rijke arbeiders van de kolen mijnen kwamen met aanzien lijke vertraging op het werk. De. leiders van hét tramper soneel in Antwerpen hebben be kend gemaakt dat in de provin cie Antwerpen het werk vandaag eveneens zal worden neergelegd, overeenkomstig de besluiten van de Nationale bond van tram- en autobuspersoneel. Twee Arabische sjeiks wer den Maandag door onbekenden doodgeschoten nadat zij Tel Aviv hadden verlaten, waar zij land aan Joden hadden ver kocht Arabische staking, in Palestina. De hoge executieve der Pa lestijnse Arabieren heeft beslo ten vóór 16 Juni een algemene Arabische staking in het gehele land uit te roepen. 16 Juni is. de dag, waarop de speciale commissie voor Pales tina der V.N. haar werk zal be ginnen. merhorn gehouden radiorede een sterk onzakelijke en slap pe indruk achterliet. Wij lev-m nu weer in af wachting. Zal de regering nu eindelijk ingrijpen en tonen, dat zij in staat is te regeren? Of zullen de onderhandelingen worden gerekt en nieuwe concessies worden voorbereid, die toch niet tot het gewenste doel zullen leiden Zeker is, dat de regering thans voor een uiterst belang rijke beslissing staat. Een be slissing, die historische beteke nis zal hebben. Moge God aan de regering en aan allen, die geroepen wor den aan een beslissing mee te werken, wijsheid schenken, om besluiten te nemen, die waarlijk zijn in het belang van Neder land en Indië beide, in het be-r lang van het Koninkrijk der Nederlanden. Op 1 Febr. 1937 werd de 350ste geboortedag van Jan Pietersz. Coen herdacht. Bij die gelegenheid hield Dr H. Colijn een gedachtenisrede, die hij, na herinnerd te hebben aan wat gedaan werd om de herinnering aan deze held levendig te houden aldus besloot: „Dit alles is goed Maar het is niet genoeg. Coen verlangt meer van ons. Niet voor zichzelf, want er is nauwelijks een tweede te noemen die minder aan zichzelf dacht dan hij. Hij verlangt meer van ons ter wille van het Rijk, dat hij hielp grondvesten. Hij vraagt dat het nageslacht zal luisteren naar de bemoedigende woorden die hij meer dan eenmaal tot de Bewindhebbers in het vaderland richtte. „Siet ende considereert doch wat een goede couragie vermach", riep hij hun toe als de macht der Engelsen in de Archipel geknot is en men vaste voet op Java verworven heeft. „Dispereert niet"zo klinkt zijn woord bij een andere gele genheid; wanhoop niet ook al stuwen de golven van moeiten en zorgen tegen U op. Die woorden zijn niet aan tijd of plaats gebonden. Ze werden geuit in de aanvang der 17e eeuw, ze gelden óók voor onze tijd. Ze hadden betrekking op de arbeid in Indië, ze hebben gelijke betekenis voor het Moederland. Deze man spreekt tot ons eeuwen nadat hij gestorven is. Hij eischt iets van ons: hij wil dat wij rijn voorbeeld zullen volgen in opofferingsgezindheid, in kloekheid, in zorgvuldig beraad, als het er om gaat de zaak van het vaderland en die van „groter Neileriand" te dienen. Zo zou hij verlangd hebben dat zijn nagedachtenis zou worden geëesd". gen. De ruimte tussen het caisson en de romphuls is opgevuld met geluiddempend en isolerend ma teriaal, zodat men evenmin enige last heeft van het door de mo toren veroorzaakte lawaai. Een maximum snelheid van 530 K.M. per uur kan worden bereikt. Er zijn aparte opschikkamers voor dames en heren, met koud en warm stromend water. Door de montage van omkeer bare schroeven kan tijdens de uitloop na de landing krachtig worden geremd, ook al zijn do hanen met sneeuw en ijs bedekt. Door de verschillende veranderingen en verbe teringen is de „Gold Plate" Constellation welhaast het modernste en meest comfortabele verkeersvliegtuig. dat momenteel in geBFuik is en de K.L.M. overweegt ernstig dit type naast de dienst op New York ook te gebruiken op de lijn Amsterdam-Batavia. Geen leningen, maar schenkingen. Naar vernomen wordt, overwegen regeringskringen op het ogenblik de Amerikaanse deelneming aan liet Europese herstel over de gehele linie, waarbij Europa economisch ais een ge heel wordt beschouwd en wel tot een bedrag van 15 tot 25 milliard dollar. Naar wordt verklaard, zal het programma geheel het karakter dragen van schenkingen en niet van leningen. I^en wil dit doen, daar de ondervinding met de Lendlease overeenkomsten tij dens de oorlog heeft geleerd, dat de mogelijkheid bestaat, dat een gevoel van verbittering zal ont staan, wanneer de V. S. hulp verlenen en terugbetaling ver langen. Hoge ambtenaren ver klaarden, dat men het program ma ziet ais een overbrugging tussen het na-oorlogse reliëf werk en de credietverlening door de wereldbank. Men wijst er in dit verband op, dat ile wereldbank in tegen stelling met de vroegere ver wachtingen op zijn best een bij komstige rol zal kunnen spelen in de periode onmiddellijk na de oorlog. De schenkingen, die op het ogenblik- worden overwogen, zullen hoofdzakelijk werkkapi taal betreffen, noodzakelijk voor de aanschaffing van nieuwe uit rustingen, materialen, en andere goederen van essentieel belang voor het herstel der Europese economische productie. Politiek der .verschroeide aarde*? Het ontbreken daarvan ziet men als het voornaamste econo mische probleem, niet alleen voor Europa, maar voor de ge hele wereld. Naar vernomen wordt, verkeren de plannen .in zulk een staat van voorberei ding, dat het ministerie van bui tenlandse zaken op het ogenblik overweegt een speciale afdeling in te stellen voor de uitvoering van dit programma, met betrek king tot de grondstoffen enz. De mogelijkheid bestaat, dat een dergelijke afdeling niet slechts voor Europa, doch voor de ge hele wereld zal functionneren. In zeer goed ingelichte kringen acht men het vrijwel onvermij delijk, dat een speciale zitting van het Congres bijeengeroepen zal moeten worden ter behande ling van dit programma. De briefbommen en de Stemgroep. De man en vrouw, die een week geleden op de Belgisch- Franse grens werden gearres teerd en briefbommen in hun bezit hadden, behoren tot de Stern-groep, aldus werd door Belgische politie-functionnaris- sen aan de correspondent van Reuter medegedeeld. De autori teiten weigeren om veiligheids redenen de volledige identiteit bekend te maken. De vrouw is een Franse Jodin, de man een statenloze Jood van Russische oorsprong. Amerikaanse garantie aan Australië. Ven gezaghebbende zijde te Canberra wordt vernomen, dat de V.S. Australië de garantie hebben gegeven, dat de Ameri kaanse vloot in de Grote Oceaan zal helpen bij de verdediging van Australië. Dit zou door de Amerikaanse ambassadeur, Robert Butler, en admiraal Louis Denfield, opper bevelhebber van de Pacific-vloot, aan de'Australische minister van defensie zijn overgebracht. Telegram van ile verenigde politieke partijen. De verenigde politieke partijen waarvan Mr C. C. van Helsdingen voorzitter is, hebben aan de voor zitters van beide Kamers, aan de minister-president en aan de mi nister van Qverzeese Gebieds delen getelegrafeerd over het feit, dat Oost-Indonesië en West Borneo geen kennis hebben kun nen nemen van de tekst van de nota van de Commissie-Generaal De heer Boelhouwer heeft na mens",,Nationaal Reveü" voor de Avro-zender een beroep gedaan op de bevolking om zich thans achter een krachtig optreden van de regeling te stellen. Spre ker wees in zijn radiorede op de aan de republiek en dit een „tac- zeer ernstig ontwikkeling in de tische fout" genoemd, overzeese gebiedsdelen. Tevens wordt erop gewezen, Op bet territoir der republiek dat deze ultimatieve nota onno dig een ongewenste gelegenheid biedt tot hernieuwd uitstel en vertraging door de indiening van tegenvoorstellen en sabotage van de uitvoering der overeenkomst, zelfstandige, krachtige uitvoering De V.P.P. dringen aan op een van de Indische politiek, aange past aan de gewijzigde omstan digheden en voortvloeiende uit de Koninklijke rede van 7 December 1942. Zij dringen er op aan, dat deze taak in handen wordt gelegd van een nieuwe vertrouwenwekkende regering. zouden volgens spreker fabrie ken worden vernield, Wegen op geblazen en voedselvoorraden dreigen te worden vernietigd. Expresgocderen voor Nederland, De beheersraad van de Natio nale maatschappij der Belgische spoorwegen, heeft het internatio naal tarief goedgekeurd voor het vervoer van expres goeaer en tus sen Nederland enerzijds, België en het groot hertogdom Luxem burg anderzijds. Sterke oppositie. Reacties op ile republikeinse nota te Batavia. In niet-officiële kringen te Ba tavia heerst de opvatting, dat de republikeinse ar.(woord-nota niet in alle opzichten beantwoordt aan de in de Nederlandse nota als uiterste grens van aanvaardbaar heid gestelde normen. Men heeft hier de indruk, dat de republi keinse nota op verschillende pun ten rechtstreeks instemming met of beantwoording van de Neder landse nota ontwijkt, terwijl in sommige gevallen een aanvanke lijk gegeven principiële instem ming later weer wordt herroepen. Gezien het ultimatieve karak ter van de Nederlandse nota kan zo meent men, deze wijze van be antwoording bezwaarlijk als be vredigend aanvaaid worden. De zozeer gewenste opheldering van de situatie is nog niet bereikt. Financiële en economische des kundigen zijn van mening, dat de economische punten in de repu blikeinse nota moeilijk aanvaard kunnen worden als antwoord op de concrete uitwerking van de vraagstukken, welke van Neder landse zijde naar voren zijn ge bracht. Na de terugkeer van de heren Schermerliorn en Van Poll zal de Commissie-Generaal zo spoedig mogelijk aan de Nederlandse re gering advies uitbrengen. ANTARABEKICHT TEGENGESPROKEN. Van A tot Z onjuist. De militaire woordvoerder te Zoals wij reeds meldden, heb- ben de Italiaanse democratisch- T)p Onder vele interrupties van de socialist ische partij en de actie- Batevi?heeft hetAntarabwirht linkse partijen heeft de nieuwe partij besloten tegen de nieuwe Antaiabencht Italiaanse premier, De Gasperi, regering .De Gasperi, welke be- zijn regeringsprogram aan de na- staat uit een coalitie van Chr. de- tionale vergadering voorgelegd. De premier verklaarde, ijat het grootste gevaar, dat Italië thans bedreigt, infiatie is en hij deed opnieuw een beroep op de V.S. om een lening van 200.000.000 dollar. moeraten en onafhankelijken, in oppositie te gaan. De communis tische partij zou een dergelijk be sluit nemen. De Liberalen zullen voor de re gering stemmen. Drie andere parlementaire groepen** zijn niet De regering zal het 14-punten j tot overeenstemming kunnen ko program van de vorige regering I men. ten uitvoer leggen, wat neerkomt op controle van beleggingen, be perkingen der productie van niet- noodzakelijke goederen, onder drukking van speculatie, prijsbe- heersing, vermindering van de openbare uitgaven en oplegging van nieuwe belastingen. De Gasperi zeide. dat Italië dit jaar ruwe grondstoffen ter waar de van 430.000.000 dollar en voed sel ter waarde van 240.000.000 dollar moet importeren. Hij bracht de vergadering on der ogen, dat zij spoedig over de ratificering van het vredesver drag zal moeten stemmen en deelde ten slotte mee, dat Italië's verzoek om het lidmaatschap der V.N. thans te Lake Success in behandeling is. betwist, dat de Nederlandse troe pen in de afgelopen week zeer actief zijn geweest in het gebied tussen Tjiandjoer en Buitenzorg, waarbij vrijwel iedere dag de de marcatielijn werd overschreden en te Buitenzorg granaatvuur burgerslachtoffers eiste. De woordvoerder zegt, dat dit be richt, „Van A tot Z onjuist" is. Moslem-liga aanvaardt Brits plan. De raad van de Moslem-liga heeft een resolutie aangenomen, waarin het Britse plan „als een compromis" wordt aanvaard en Djinnah, president van de raad, wordt gemachtigd de onderhan delingen voort te zetten. Stakingen breiden zich nog uit. Te Parijs vreest men voor een snelle uitbreiding van de stakin gen in gas- en electriciteitsbe- drijven. Gistermiddag zijn de arbeiders van twee Parijse gas fabrieken in staking gegaan. Gistermorgen hadden reeds de arbeiders in twee gasfabrieken van Parijse voorsteden het werk neergelegd. De stroomvoorziening te Pa rijs is op order van de plaatse lijke stakingscomité's tot zestig a vijftig procent teruggebracht. Cijfers omtrent het aantal sta kers zijn op h'et ogenblik niet te geven, daar de vakverenigingen- alle verantwoordelijkheid voor deze stakingen van zich afschui ven. de stakingen breiden zich echter bij het uur uit, of wel op order van onbekend blijvende personen of wel door spontane actie. Ook bij de gas- en electri- citeitsbedrijven te Marseille is staking uitgebroken. Canada immigreer! 5000 verplaatste personen. De Canadese minister van We deropbouw, Hower, heeft in het Lagerhuis te Ottawa medegedeeld dat Canada onmiddellijk 5000 Europese verplaatste personen zal laten immigreren. Er zal daarbij voorkeur worden gegeven aan ongetrouwden en aan de genen, die in de industrie te werk kunnen worden gesteld. De mi nister voegde er aan toe, dat dit aantal van 5000 in mindering kan worden gebracht op het aantal, dat door de intesnationale vluch telingenorganisatie voor Canada zal worden vastgesteld. De Chileense minister van Economie deelt mede, dat de ontdekking van „geweldig rijke" petroleumbronnen in het Magel- lanos-gebied van Chili is beves tigd. DE BILT ZEGT: Overwegend zonnig weer met weinig wind. Warmer.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1