Republiek verwerpt Nederlandse nota. Het Woningbeuwpropmina voor 1947. Te wapen voor de vrede! et Parlement ALGEMENE SPOORWEGSTAKING EEN FEIT. PROTESTANTS CHRISTEL IJK BLAD VOOR ZEELAND Tegenvoorstellen ingediend. Handel met Japan wordt hervat. Saarlmrg geen SaargeMed meer. Communisten verwekken chaos. in de afgelopen week. Noodregeling Perswezen. De ^Communisten niet schuldig Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 663 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentioprjjs 13 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.20 u., onder 20.58 u. Maan op 1.26 u., onder 11.34 u. 23.58 u. Laatste kwart. DINSDAG 10 JUNI 1947 Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van! Mr \V. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEV te Poortvliet. T-— Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 11 Juni: 7.00 u. 1.52 m., 19.15 u. 1.30 m. De tegen-nota van de republiek. De Republikeinse tegen nota is Zaterdagavond door de Secretaris-Generaal van de Indonesische delegatie, dr Boediardjo, aan mr dr P. Sanders, de Secretaris- Generaal aangeboden. Deze heeft de tegen-nota aan dr Van Mook overhandigd. Inleiding. met vergoeding voor geleden De delegatie verklaart met schade, waardering kennis te hebben I De economische politiek der genomen van het feit, dat de republiek stelt Indonesia als eco- Nederiandse regering de over eenkomst van Linggadjati be schouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Ir-lië. Zij spreekt echter haar spijt uit, dat desondanks in strijd met inhoud en geest van de nota wordt gehandeld, wat zou blij ken uit het voortduren vi.n vij andelijkheden en blokkade, de voortdurende overschrijdingen der demarcatielijnen, rustver storingen door separatistische bewegingen enz., waardocte twij fel en onzekerheid omtrent de bedoelingen van de Nederlandse regering worden vergroot Ontkend wordt, dat in het re publikeinse gebied geen rust, orde en veiligheid bestaan. Juist het omgekeerde is het geval. In geen gebied is de vrijheid zo groot als An de republiek. Het niet vlotten van de besprekin gen wordt geweten aan het feit, dat aan Nederlandse zijde niet voldoende begrepen wordt, dat een nieuwe orde staat geboren te worden. Wat betreft de militaire aan gelegenheden, verlangt zij het demilitairiseren van de de- marcartiegebieden en overdra gen van de bewaking van de zones aan de politie van beide partijen en geleidelijke vervan ging van de bezetting van het Nederlandse leger door het re publikeinse leger. Als basis van samenwerking ziet de Indonesische delegatie dat de defensie van Indonesia wordt opgedragen aan een na tionaal leger. Hieruit vloeit voort, dat het nationaal federaal leger moet worden versterkt en dat nu reeds operationele eenheden in het federale leger worden vast gelegd. Het vormen van een leger macht in de statui, niet beho rende bij de republiek, moet ge durende de overgangstijd geza menlijk worden volvoerd tussen enerzijds de republiek en de andere Indonesische staten en anderzijds Nederland. Ais grondslag voor samenwer king gedurende de overgangstijd stelt zij voor, dat lfilp van Ne derlandse zijdè wordt gegeven in de vorm van materiaal en indien nodig van adviseurs. De verdere vorm van samenwer king wordt vastgesteld door de beide staven. Vervolgens komt de nota tot een aantal detailpunten. Interim-regering. De Indonesische delegatie is bereid het Nederlandse voorstel tot vorming van een interim- regering te aanvaarden, hoewel zij van oordeel is, dat de vast stelling van het gebied Indone sia Timoer, waarvan Nieuw- Guinea is afgezonderd, is ge schied buiten de volkswil om en strijdig is met de geest van de overeenkomst van Linggad jati. De delegatie is van meiVng, dat het gebied van Nieuw-Gui- nea alsnog in de Negara Indo nesia Timoer moet worden op genomen. De nota verlangt, dat gedu rende de overgangstijd, de de facto positie van de republiek niet gewijzigd wordt, maar dat daarentegen de positie van de gouverneur-generaal, wiens ambt bijv. den naam zou kunnen krijgen Van hoge commissaris, gewijzigd wordt. De interim-regering zou voor minstens de helft moeten be staan ui< vertegenwoordigers, van de republiek. Gedurende de overgangstijd is in nader te bepalen gevallen die onmiddellijk de Nederlandse belangen raken, de instemming van de hoge commissaris nodig en de overdracht van bevoegd heden der Nederlands-Indische regering aan de federatie orga nen en de deelstaten. De interim-regering benoemt een vertegenwoordiger in Ne derland in afwachting van de benoeming van een hoge com missaris. Buitenlandse vertegenwoordiging. Onmiddellijk na het tot stand komen van de interim-regering zal de Nederlandse regering stappen nemen tot het voordra gen van Indonesia als lid van de N. en zal een aanvang worden gemaakt met een eigen Indonesische vertegenwoordi ging in het buitenland. Om in de behoeften te voor zien van de Indonesische buiten landse dienst worden ter oplei ding Indonesische volontair en geplaatst in Nederlandse ge zantschappen en andere verte genwoordigingen. Economische regeling. Betreffende de economische re geling is de regering der republiek van mening; dat de eigendom van vreemdetyigen zal worden terug gegeven met uitzondering van die nomische eenheid tegenover de buitenwereld en verlangt een juiste verstandhouding tussen kapitaal en arbeid. Zij wenst, dat de ondernemers, die ftnar hun ondernemingen in republikeins gebied terugkeren, zich aanpassen aan de nieuwe verhoudingen. Deviczenfonils. De .delegatie gaat ermee ac- coord, dat aanstonds een devie- zenfonds van tijdelijk karakter voor geheel Indonesia wordt op gericht, waarin alle opbrengsten van exportproducten en de Beta ling van diensten aan het buiten land worden gestort en ze heeft er geen bezwaar tegen, dat de deviezenfondsen van verscheidene deelstaten worden opgeheven. Het bestuur van het fonds moet 'verantwoordelijk zijn aan de interim regering. Dit fonds dient te worden beheerd door een bestuur, bestaande uit vier ver- uitgekeerd. De integrale en snelle terug gave van goederen moet volgens vast regelen geschieden, zoals het opmaken van een inventaris, het scheppen van een goede verhou ding met de arbeiders etc. Ten aanzien van ondernemin gen en particuliere bedrijven, die zullen worden genationaliseerd tegen vergoeding, zal een ge- den opgemaakt. Handelsbelemmeringen. In afwachting van de totstand koming van een overeenstem ming nopens aangélegenheden betreffende export en import, de viezen en douane, zullen de rege lingen van de Nederlands-Indi sche regering, die de handel van de republiek belemmeren, aan stonds worden ingetrokken en de controle te land en ter zee, door het Nederlandse leger en de ma rine uitgeoefend op grond van de oorlogstoestand, worden opgehe ven. Het geldwezen. Ten einde het economisch ver tegenwoordigers van de republiek keer te bevorderen dient een een vertegenwoordiger van Indo nesia Timoer, een vertegenwoor diger van Borneo, twee vertegen woordigers van de Nederlandse Regering, de president van de Ja- vase Bank en de president van de bank Negara Indonesia. Totdat de „Verenigde Staten van Indonesia" zullen zijn opge richt zal de republiek Indonesia geen bepaald percentage van de buitenlandse deviezen eisen, doch slechts verlangen, dat daaruit de voor het vdlk van de republiek voornaamste behoeften worden voldaan zoals textiel, medicijnen, Chemicaliën, landbouwwerktui gen, transport- en andere com municatiemiddelen, overeenkom stig een nog nader in te dienen prioriteitslijst. Vports zal nader worden be sproken de mogelijkheid, dat ter bevrediging van de behoeften der republiek goederen in het buiten land worden aangekocht door be middeling van een Nederlandse organisatie onder toezicht van vertegenwoordigers der repu bliek. Verkoop ondernemings- producten. De delegatie heeft er geen be zwaar tegen mede te werken aan de verkoop van ondernemings producten, in republikeins gebied gewonnen. De opbrengst van de verkoop van deze producten wordt in zijn geheel gestort in het deviezen- fonds. De netto opbrengst van die verkoop zal door deze - centrale verkooporganisatie aan de recht- I hebbende worden uitgekeerd, zo dra zal zijn vastgesteld wie de rechthebbende is. Van de opbrengst van genoem de producten zullen worden be taald alle onkosten, die door de republiek zijngemaakt voor het beheer en de verkoop van die producten, voordat die opbrengst aan de rechthebbende zal zijn voorlopige regeling betreffende de onderlinge verhouding tussen het republikeinse geld en het Ne- derlar»ls-Indisehe geld tot stand te worden gebracht in afwach ting van een definitieve regeling. Terugtrekking Nederlandse leger. Door de vorming van een inte rim-regering zullen aan de re publiek onmiddellijk die gebieden worden teruggegeven, die niet slechts door liet Nederlandse le ger zijn bezet, doch waarvan ook bet bestuur geheel of gedeeltelijk berust bij de Nederlandse rege ring. Dit staat in betrekking tot die steden, die voor het onder tekenen van de overeenkomst van Linggadjati in handen waren van het Nederlandse bezettings leger en voornamelijk weTflie ste den, waar het republikeinse ge zag na de ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati werd verzwakt of nagenoeg gere duceerd zoals Buitenzorg, Padang Modjokerto, Medan, Paiembang en andere steden. Politieke gevangenen. De regering van de republiek meent te mogen verwachten, dat de vrijlating van politieke gevan genen op bevredigende wijze zal geschieden, alsmede dat geen maatregelen meer zullen worden genomen, welke betekenen een aantasting van democratische rechten, terwijl daartegen duide lijke maatregelen zullen worden genomen om handelingen, die af breuk doen aan het gezag van de republiek in de gebieden, welke door het Nederlandse leger bezet zijn, worden voorkomen en te niet gedaan. Verlangd wordt tenslotte een gemeenschappelijke regeling ten einde gezamenlijk een standpunt te bepalen om, waar nodig, stro mingen, die ontstaan overeen komst van Linggadjati.- Ook met de grote gezinnen wordt rekening gehouden. In het woningprogramma, dat de centrale directie van de volks huisvesting zo, hoog mogelijk poogt op te voeren, is niet alleen het totaal aantal woningen van belang, maar, ook de grootte van elke woning afzonderlijk. Er moet, aldus deelt men van bevoegde zijde mede, uiteraard rekening worden gehouden met de gevarieerde ■gezinssamenstelling van de bevolking, waardoor niet alleen kleine en middelmatige, maar ook grote gezinnen de voor hen geschikte woningen kunnen betrekken. Er bestaat een schatting voor geheel Nederland, waarbij 10 van liet aantal te bouwen woningen voor zeer kleine en 20 voor kleine gezinnen nodig is. De grootte van deze woningen varieert voor het eerste geval van 125 tot 160 M3. en voor het tweede geval van 160 tot 200 M3. Het aantal woningen voor gezinnen van gemiddelde samenstel ling zal ongeveer 60 van het totaal uitmaken. De omvang van deze woning, die het meest gevraagd wordt, loopt van 225 tot 290 M;; (gem. 260 M3.). - Tenslotte zijn er nog woningen nodig voor grote en zeer grote gezinnen met een inhoud variërende van 299 tot 350 M3. en van 360 tot 410 M3. Deze woningen zullen volgens de globale schatting over geheel Nederland rond 10 van het totaal uitmaken. Het is dus niet zo, dat de regering van plan zou zijn alle nieuw te bouwen woningen' tot een inhoud van 250 M3. te beperken. Wel degelijk wordt bij de uitvoering van het woningbouwprogramma rekening gehouden met de bestaande behoefte van alle delen van het Nederlandse volk. Gezegd kan worden, dat door toepassing van de hier genoemde normen het gemiddelde woonpeil thans tenminste 5 hoger ligt dan in de jaren 1938 tot 1942. De Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en van oorlog hebben bekend gemaakt, dat de particuliere handel tus sen Japan en verschillende ge allieerde landen, waaronder En geland, 15 Augustus hervat zal worden. Volgens een bericht tut Tokio heeft Tdae Arthur verklaard; dat deze hervatting een göêde, maar slechts gedeeltelijke voortuitgang is. Japan heeft een dergelijk ge brek aan eigen producten, dat het moet handel drijven of te gronde gaan, aldus Mac Arthur, eigendommen waarvan de repu- „De economie van Japan zal bliek nationalisering nodig achthachelijk blijven, totdat de han del weer volkomen langs nor male, d.w.z. particuliere kanalen plaats heeft." Engels-Egyptische kwestie niet voor de V.N.? De Egyptische regeering schijnt de uitvoering van haar voorne men om het geschil over het Engels-Egyptische verdrag aan de V. N. voor te leggen voor on bepaalde tijd uit te stellen. Daar de Egyptische premier de onderhandelingen, die hij zelf heeft afgebroken" niet her vatten kan en niet voornemens schijnt af te treden, blijft de impasse voortduren, tenzij En geland met nieuwe voorstellen komt. Truman Truman heeft in een rede te Kansas City, Missouri, de Ame rikanen gewaarschuwd, dat de verzwakking van de Amerikaan se strijdkrachten sedert de over gave van Duitsland en Japan een „aanmoediging betekende voor zekere landen, om de weekhartigheid van de vredelie vende naties te beschouwen als een uitnodiging tot aanvallen". Hij sprak voor een bijeenkomst van regiments-kameraden, met wie hij in de eerste wereldoorlog gestreden had. Truman herinnerde er aan, dat Hitlers geneigdheid tot oor log maken groeide naar gelang zijn ontzag voor de sterkte van do democratieën afnam. Van nu af aan, aldus de president, moe ten wij ons leger, onze vloot en onze luchtmacht bereid houden om effectief te kunnen optreden in elk spoedgeval. Zij moeten georganiseerd worden op effi ciënte militaire basis en kunnen steunen op reserves van goed geoefende burgers. „De door George Washington naar voren gebrachte verant woordelijkheid van de burgers der nieuwe natie voor waarbor ging van de veiligheid van hun tehuis is in onze tijd geworden tot verantwoordelijkheid voor de veiligheid der wereld. Veiligheid voor de V. S. of voor enig an der land is slechts te vinden in afschaffing van de oorlog. Want het alternatief van vrede is dood en vernieling. Onze hoop op vre de, rechtvaardigheid en inter nationale samenwerking is beli chaamd in de V. N. Onze verantwoordelijkheid'1 is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der wereld, die naijr de vrede trachten en neemt ge stalte aan in het helpen van min der gefortuneerde volkeren, die er ernstig naar streven de in stelling envan vrije onafhanke lijke volkeren te verbeteren en her in te richten. Wij kunnen onze plicht tot dienen voor de zaak van de vre- .de slechts vervullen door onze kracht .te handhaven. Een wil tot vre'de zonder kracht voor vrede is van geen wéarde. De Franse regering heeft een kleine wijziging in de grens van het Saargebied aangekondigd. Wanneer deze wijziging effec tief wordt, zal de stad Saarburg en een gedeelte van het omlig gende land niet meer tot het Saargebied behoren. Aan de an dere kant zal het gebied van Wa- dern, dat na de eerste wereld oorlog niet in de Saarprovincie werd opgenomen, er nu bijge voegd worden, omdat er een aan tal Franse mijnwerkers wonen, die in deze streek werken. Arrestaties in Polen. Volgens radio Warschau heeft de Poolse minister van nationale veiligheid een communique uit gegeven, waarin wordt medege deeld, dat verscheidene leden van een terroristische organi satie „geleid door generaal An ders' beweging voor vrijheid en onafhankelijkheid" in verzeker de bewaring zijn gesteld. „Leden van deze organisatie hebben inlichtingen verschaft aan hun centrum in het buiten land en hebben terreurdaden georganiseerd tegen de regering" aldus het communique. De orga nisatie zou zich tevens hebben bezig gehouden met het ophit sen tot staking en met cellen- bouw, benevens met anti-Russi sche propaganda.' Braden, de aftredende onder minister van buitenlandse zaken voor Latijns-Amerikaanse aange legenheden heeft aan de sub commissie van het Huis van Af gevaardigden voor de toewijzin gen meegedeeld, dat de commu nisten in Latijns Amerika een groter gevaar voor de democratie vormen dan zelfs de vijfde colon ne der Nazi's. Braden sprak voor de subcommissie in verband met de besprekingen van de fondsen voor het instituut voor inter- Amerikaanse aangelegenheden en voor de inter-Amerikaanse on- derwijsstichting, die in het soci aal-economische programma van Latijns Amerika zouden worden ingeschakeld. Volgens Braden zal het programma der communisten bij iedere stap chaos verwekken en zijn zij uit op elke mogelijk heid van revolutie, onverschillig wie er achter staat. Braden deel de de. subcommissie mee, dat de Duitsers in Latijns Amerika niet op dezelfde wijze in het leven der natie worden opgenomen als de communisten. Te Bevêloo is in een Belgisch legertrainingskamp Vrijdag j.l. ccn aantal granaten tot ontploft fmg gekomen, waardoor 9 leer lingen werden gedood en 11 ge wond. - Drie Engelse oorlogsschepen, te weten de lichte kruiser hms. Sirius" en de twee torpedo- bootjagers hmss. „Myngs" en „Dunkirk", zullen van 11 tot 16 Juni een informeel bezoek aan ons land brengen. Orkaan in Amerika. Zaterdagavond heeft een or kaan gewoed in het Oosten van Ohio en het Noordwesten van Pensylvanië, waardoor aan ze ven steden grotè schade is toe gebracht. Het meest getroffen werd de stad Sharon in Pensyl vanië,' waar een honderdtal ge bouwen werd verwoest of zwaar beschadigd en ruim honderd personen gewond raakten. In de Amerikaanse staat Iowa is de Des Moines, zijrivier van de Missisippi, buiten haar oevers getreden. 16.000 bewoners van Ottumwa werden uit hun huizen verdreven. Minstens 5 personen vonden de dood. Ottumwa, dat 32.000 inwoners telt, is thans ge heel verstoken van eieetriciteit en -drftkwater. Het Rode Kruis schat, dat een derde der stads bevolking dakloos is. Arrestatie in verband met briefbommen. Het Brusselse blad „Het Laat ste Nieuws" meldt, dat explo- siva van dezelfde aard als die in de aan verschillende promi nente personen in Engeland ge zonden briefbommen, gevonden zijn op een Joods echtpaar, dat vorige week in de trein van Brusseel naar Parijs in 't grens station Guevy door de Belgische politie is gearresteerd. De arrestanten bevinden zich thans te Brussel. Engelse, Belgi sche en Franse politie zet het onderzoek met kracht voort. Naar gemeld wordt, zijn reeds verschillende schakels van de terreurorganisatie, die verant woordelijk is voor de naar En geland gezonden brieven, ont dekt. A.N.P. verneemt nader, dat de namen der gearresteerden om veiligheidsredenen nog niet be kend gemaakt worden. De man heeft verklaard, niets van de zaak der briefbommen af te we ten en de vrouw toevallig te hebben ontmoet even voor hun vertrek uit Parijs. De vrouw bevestigt deze verklaring. Beveiligingstroepen voor atoomenergie. Gisteren is recruteringseam- pagne begonnen in de V.S. voor speciale „beveilingstroepen voor atoomenergie" die zullen bestaan uit manschappen, getraind in commando-taktiek. De troepen zullen ge-unifor- meerd zijn en zullen de gewone bewaking'strpepen vervangen. Sollicitanten worden gewaar schuwd dat zij „lichamelijk ge vaar zullen lopen en langdurig dienst zullen moeten doen in tropisch klimaat en op grote hoogten". (Van onze parlementaire redacteur.) Te Madrid is officieel bekend gemaakt, dat over generaal Franco's wet op de opvolging, die Spanje tot een monarchie zonder koning maakt, een volks referendum «al worden gehou den. Alle volwassenen boven de 21 jaar zullen verplicht zijn hun stem uit te brengen. Dit referendum zal op Zondag 6 Juli a.s. gehouden worden en is de eerste gelegenheid, waarbij Franco het volk raadpleegt sinds hij in October 1946 aan de macht .kwam. De opvolgingswet bepaalt, dat de regentschapsraad in geval van Franco's dood of onvermo gen om verder te regeren een lid van de Spaanse koninklijke familie kan aanwijzen om hem op te volgen. De Tweede Kamer heeft zich de vorige week in hoofdzaak bezig gehouden met het wets ontwerp Noodregeling Perswe zen. Bij de algemene beschouwin gen bleek reeds, over welke pun ten voornamelijk de strijd zou worden gestreden. Daar was in de eerste plaats de vraag: moet er bij de zuivering van de pers een wettelijke bepaling bestaan inzake zgn. verontschuldigings* gronden; en in de tweede plaats moet de mogelijkheid geschapen worden, foute bedrijven te liqui deren en de outillage over te dragen aan anderen, die morele rechten hebben, te weten de il legale pers en de pers, die niet heeft gecollaboreerd. De eerste vraag, dus die over de verontschuldigingsgronden, beantwoordden de heren Kor tenhorst (K.V.P.) en Korthals (Vrljh.) bevestigend. Zij zagen niet in, dat voor het perswezen een strengere maatstaf aange legd moet worden dan bij de be- drijfszuiveringen. Van gans an dere gedachten waren de heren Burger (arb.), Sehoonenberg (comm.), Roosjen (A.R.) en Koersen (K.V.P.) en jkvr. Wtte- waal van Stoettwegen (C.H.). Deze laatste herinnerde aan de betekenis van de illegale pers, die in oorlogstijd de Nederlan ders van nieuws en waarheid voorzag, in tegenstelling tot de officieel verschijnende bladen. Nimmer hebben wij de ware be tekenis van de pers zo goed ge voeld als toen. Mr Roosjen haal de een gedicht aan van Da Cos ta, waarin deze de uitvinding van de boekdrukkunst noemt „een stap ten hemel en een stap ter hel", daarbij doelende op de macht van het gedrukte woord. De persorganen, die hebben ge collaboreerd, dienden in bijzon dere mate de Duitsers, ogi deze te helpen, de geest van het Ne derlandse volk te vergiftigen. Daarom is het volkomen verant woord, dat een zware norm bij de perszuivering wordt aange legd en dat niet uitdrukkelijk de verontschuldigingsgronden (ge dwongen noodzaak en: uiteinde lijk oogmerk, de vaderlandse zaak te dienen) worden opgeno men. De heer Kortenhorst (K.V.P.) wierp zich op als de paladijn van de bedrijven, die tijdens de bezetting hun kranten hebben doen doorverschijnen. Wanneer wij de heer Kortenhorst beluis teren, moeten wij onwillekeurig denken aan de woorden van de senator Algra in de Eerste Ka- mer.'De verontschuldigingen, zo zeide de heer Algra destijds, die steeds weer worden aangevoerd, zijn drieërlei. In de eerste plaats, dat men wel gedwongen was te collaboreren; vervolgens, dat de invloed van de leugenpropagan da zo gering is geweest, omdat niemand ze wilde lezen; en'ten slotte, dat men eigenlijk land en volk een goede dienst bewees door te blijven zitten, om zo naast het kwade veel goeds te kunnen doen, of, om het in de taal van de heer Kortenhorst te zeggen, door bovengronds ver zet te plegen. Vooral dit laatste werd door de heer Seheps (Arb.) met gloed en verve bestreden. Het enige juiste was geweest: onder- gronds. verzet, of blij- FRANKRIJK. Industrie ernstig gedupeerd. Ramadier weigert te onderhandelen. De spoorwegstaking: in Frankrijk is Maandag algemeen gewor den. Er rijdt geen enkele trein meer in liet land. Do havens en de industrie worden hierdoor ten zeerste gedupeerd. Ramadier houdt echter voet bp stuk en wenst niet te onderhandelen zolang de staking voortduurt. De nationale bond van Franse spoorwegarbeiders die 500.000 stakers vertegenwoordigt, heeft bekend gemaakt, dat de bond bereid is de onderhandelingen 6ver dë lonen voort te zetten. Het Franse kabinet heeft echter ge weigerd de besprekingen te her vatten, voordat de arbeiders naar hun werk terug keren. Duclos, vice-president van de nationale vergadering en secre taris van de Communistische partij, heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij ontkent, dat de staking door zijn partij werd opgezet. De oorzaak van de sta king is volgens Ducjos gelegen in de ellendige toestand van de arbeiders en in hun ongerust heid over de rechtse richting, die de Franse politiek langzamer hand uit gaat. Radio Parijs heeft opnieuij gewaarschuwd tegen zwarte prijzen voor het vervoer. De regering heeft bekend ge maakt, dat de auto's van taxi chauffeurs, die gestrande Engel sen voor fantastische prijzen naar de havensteden aan het kanaal brengen, in beslag ge nomen kunnen worden. Geweldige stagnatie. Tengevolge van de algemene spoorwegstaking ondervinden het economische verkeer en de indu strie ernstige vertragingen. Dui zenden arbeiders kunnen niet vroegtijdig op hun werk aanwe zig zijn of zijn in 't geheel niet in staat hun werkplaatsen te bereiken. Het verkeer in de havens ligt vrijwel lam. Tientallen kolen- treinen staan onbeheerd op de stations en emplacementen. Het verkeer met het buitenland is slechts per vliegtuig mogelijk. Op de lijn ParijsLonden zijn 16 toestellen méér ingeschakeld. De pers zegt De gematigde „Combat" schrijft, dat de kwestie welke thans door de spoorwegstaking fiaar voren gebracht is, mis schien wel de kwestie van gezag voor de regering zal worden, en tevens een kwestie van het na tionale .geweten betekent. De „Aube", het orgaan van de M.R.P., zegt, dat men zich steeds minder illusies maakt over het politieke doel, dat schuil gaat achter de gestelde eisen, die niet altijd zonder grond zijn. De „Humanité" schrijft, dat de regering gehoor moet geven aan de stem van het land en on middellijk besprekingen moet openen met de spoorwegarbei ders. ven zitten, maar dan hulpver lening aan de vijand vol komen weigeren, het geen eveneens betekende, dat men spoedig zou moéten ver dwijnen. Het legde een zee; nauw verband tussen de hou ding van de pers en de activiteit van het verzet. De heer Korten horst spreekt ergens van „een blaadje in Friesland", dat zich zelf uit verzetsoverwegingen op hief. De heer Seheps noemde dit blad bij de naam:, het Fr. Dag blad betoogde, dat juist in Friesland het aantal slachtoffers van het verzet zo groot was ge weest, omdat daar het volk de juiste houding had gevonden tegenover de bezetting. Gelukkig viel te constateren, dat het merendeel der Kamer niet aan de Kortenhorst-zijde stond. Het amendement van deze afgevaardigde, om de ver ontschuldigingsgronden in de wet op te nemen werd dan ook. verworpen. Verschillende andere, belang rijke onderwerpen, die in het geding zijn "geweest slaan wij thans over, om de rest van dit overzicht te wijden aan het zgn. liquidatie-amendement-Burger (Arb.), dat o.a. ondersteund werd door Jkvr. Wttewaal van Stoettwegen (C.H.) en de heer Roosjen (A.R.). Volgens dit amendement aal de outillage van bepaald fout geweest zijnde bedrijven kunnen worden gevorderd ten behoeve van anderen, die er een moreel recht op hebben. Wil de Com missie voor de Perszuivering tot vordering adviseren, dan moet het geval aan twee normen wor den getoetst. De onderneming, waarvan wordt gevorderd, moet bij de uitgifte van een persor gaan zodanig zijn opgetreden, dat daardoor in ernstige mate nationaal-socialistische beginse len of denkbeelden, dari wel ideologieën van de vijand in gang hebben kunnen vinden (m. a.w.) zwaar gecollaboreerd hebben, terwij] de vordering zich voorts alleen kan uitstrek ken tot die bezittingen en on derdelen, ten aanzien waarvan na 5 Mei 1945 rechtshandelingen zijn verricht, welke er ioe strek ten, maatregelen in het belang van de zuivering van het Ne derlandse perswezen te belem meren of te verijdelen (dus on willige bedrijven en door stro mannen beheerde bedrijven). (Zie vervolg tweede pagina.) Te Rotterdam schoot de 50- jarige H. F. zijn 27-jarige zoon op straat dood. Tussen de dader, een politiek delinquent en het slachtoffer was verschil van me ning gerezen over het meubilair van eerstgenoemde. De Controle op de atoomenergie. Alle volken, met inbegrip van de Sowjet-Unie, zullen iets van hun souvereiniteit moeten prijs geven ingeval van controle op de atoomenergie, aldus verklaarde generaal Mc Naughton, Canadees vertegenwoordiger in de commis sie voor de atoomenergie der V.N. voor de commissie voor buiten landse zaken van het Canadese huis van afgevaardigden. Hij zeide niet te geloven, dat de commissie voor de atoomener gie overeenstemming over een ontwerp-verdrag zal bereiken voor do zitting van de algemene vergadering in September. Muiterij op Ceylon, Uit Colombo wordt^ericht, dat ongeveer 500 man van het Engel se leger op Ceylon aan het mui ten zijn geslagen. Zij beklaagden zich over de slechte behandeling door bepaalde Engelsen en maak ten er bezwaar tegen, dat zij ge bruikt werden om stakingen te bedwingen. De militaire politie heeft de orde weten te herstellen. Ver schillende manschappen zijn in hechtenis genomen. Amerikaans-Sowjet- Russisch accoord inzake Korea. De gecombineerde Amerikaans- Sowjet-Russisehe commissie voor Korea heeft volledige overeen stemming bereikt om met .de Koreanen te overleggen over "de vorming van een voorlopige re gering in Korea. De commissie heeft een werkschema ontwor pen, dat, indien rften zich er aan houdt, voor midden Juli grote resultaten belooft. De delegaties der beide landen zullen dan of ficieel verslag uitbrengen. DE BILT ZEGT: Afnemende wind. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: afnemende wind hoofdza kelijk tussen Noord-West en Noord. Van zee binnendrijvende wolkenbanken met aanvankelijk nog hier en daar in de kuststre ken van Friesland en Groningen nog een enkel buitje. Vrij koel. Voor het overige gedeelte van het land: afnemende wind over wegend uit westelijke richtingen. Droog weer met perioden van zonneschijn. Overdag hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1