fiver de toekomst X landbouw. Veertig «ar ptfoumf Dr F. 0. Hucsc naar Afrika* Ongefundeerde Belgische critiek* O. Koninklijke Mij Je Scheide" Een Paedagogisch Studie- cenlnm in oprichting. Weinig vertrouwen in internationale samenwerking. Werkloosheid irt de wereld. Wat wil de Niwsn? XXIX. Men heeft dezer dagen op het laatste ogenblik wed verhinderd .eea veel ernstiger ongeluk te ver oorzaken. TEgen schemer reden we eens door een vrij eenzaam gebied. 'Plotseling zie ik op 50 meter van de weg een donker dier staan wroeten -onder een boom. Dat moest een varken zijn. Stoppen en voorzichtig met het gev,'eer teruglopen is in een oog wenk geschied. Het dier heeft niets gehoord, en staat nog steeds onder de bopm ijverig te wroeten. Maar het gaat ondanks mijn nadering te onverstoorbaar voort, dan dat niet in mijn onder bewustzijn iets opkomt, dat zegt: hier klopt iets niet. En dan komt-even plotseling deze regel bij me op: niet schie ten voor ge zeker weet, pp welk wild ge schiet. En ziet toen ik nog meer nader, richt plotseling het wroetende dier zich hoog op en 'blijkt een oude negervrouw te zijn, die evenals de varkens hij de bomen wroet voor eetbare wartels. Met wat kippenvel ben ik 'bij de auto teruggekeerd, dat kan ik u verzekeren. De jacht herbergt steeds een aantal gevaren, waarop men op het onverwachts stmt: zo zag ik eens een hagelkorrel iemand, ge lukkig licht, verwonden die zich geheel (negentig graden!) terzij de van de schutter bevond. Van roekeloosheid is hier geen sprake de korrels hebben steeds een ze kere spreiding bij het verlaten der loop, doch dat ze zo tegen elkaar ketsen, dat er één onder een hoek van 90 graden verdwijnt is wel heel zeldzaam. Ook kogels kunnen als ze iets hards raken de meest kromme sprongen ma ken en aangezien ze heel ver gaan (soms tot 5 kilometer) zijn ongevallen niet denkbeeldig. Zelf ben ik eens licht getroffen door een flohertkogél die terugketste van een stuk ijzer en mij, de schutter aan de hand trof. Meer ongevallen gesehieden met automatisch wapenen, waar na elk schot vanzelf een nieuwe patro'on in de loop vliegt. 's Avonds bij het schoonmaken wordt het magazijn geledigd en vergeten, dat er nog een patroon in do loop rit. Verder is een be kend grapje om iemand bang te maken door op hem te richten, vergetende dat het geweer ge laden is. Ik zou haast zeggen, dat kwam vroeger bijna wekelijks voor en dat is natuurlijk de grootste roekeloosheid. Het gela den wegzetten van een geweer is een ernstige fout, maar hier kun nen we er niet buiten, want onze kampen worden bijna als regel 's nachts door hyaena's bezocht. M'-ie- daarom hebben wij de re gel ingesteld: wij hebben altijd alle geweren geladen, maar zijn er dan ook altijd van overtuigd, dat we daarop moeten rekenen. Vergissen we ons dan eens (of tweemaal, zoals ik!!) nu dan heb ben we hoogstens een verspeelde kans, maar geen ongeval. Geheel automatische wapenen staan hier in een slechte reuk. Hun mechanisme bij zwaar ge bruik, staat eerder bloot aan wei gering en dan steeds op de meest kritieke momenten. Hier ge bruikt men steeds de half-auto- mafische waarbij door het op en neer halen van de grendel de lege huls wordt verwijderd en een nieuwe in de loop wordt gescho ven. Ook het schieten met een richtkijker op het geweer ge beurt hier bijna nooit. Inderdaad geeft het aan het eerste schot een bijna onfeilbare zuiverheid, maar als het wild daarna in be- wo ging komt heeft men bijna ai- tijd moeilijkheden het in het beeld te krijgen en dan verspeelt men bij een aanval te kostbare te ronden. Hoe ernstig een situa tie soms is, gebeuren er toch wel dingen, die zwaar op de lachspie ren werken (achteraf!). Zo atta queerde eens een gewonde buffel de pisteur, die zich naast de jager bevond. Hij glipte in een boom, die wat dun was uitgevallen en daarom ook op en neer zwiepte. De man had het geluk, dat de buffel steeds aanviel als de top van het boompje met man bene den was, maar als hij dan op de plaats arriveerde verdween de man juist weer naar boven. Dit herhaalde zich drie keer, eer de jager kans zag, het definitieve schot te lossen. Zoals -gezegd, achteraf toen er geen gevaar meer was, was de vertoning nogal amusant. In het oerwoud blijven de oli fanten soms tot op het laatste moment staan, want ze weten dat ze in de dikke dekking veilig zijn. Dit gaat zover, dat de oner varen jager het te laag zoekt en het dier niet ziet, dat vlak bij hem staat: de pisteur wijst dan omhoog en de nieuweling denkt dat de spoorzoeker hem een „vin kje" wil laten schieten. Maar dit verhaal geef ik met reserve, want het is me slechts verteld en met vertelsels moet men hier voor zichtig zijn. Vooral met „gevaar lijke" dieren verkeert men in een zekere spanning en dat maakt de observatie soms uiterst twijfel achtig. En hoort men ééns zo'n praehtverhaal, dan ontmoet men het twee duizend kilometer ver der reeds met zware variaties. Ook moet men nooit het ge drag der dieren generaliseren. Wel hebben ze soms vaste ge woonten, maar op z'n onver wachtst wijken ze ervan af. Zoo is me herhaaldelijk gezegd, dat leeuwen slechts 's nachts in de lichten der auto's zijn te schieten en riet tot heden heb ik slechts leeuwen gezien midden op de dag. ring nauwkeurig moet geschie den. Er wordt met voortvarend heid gewerkt aan het bedrijfs klaar maken der kleine sluizen te Hansweert en Wemeldinge. Men wordt hier echter ernstig gehandicapt door het niet ge in papierwaren moesten' wordende electrische w.Kioi™ i.r krachtinstallaties. Wat de op- Misbruik van papiersituatie. Het onderzoek dat de prijs controle enige tijd geleden bij de kleinhandel in papierwaren instelde, heeft er toe geleid dat de gedragingen -van 27 grossiers 23 scholen van de Gereformeerde Wat doet de Unie? Gemeenten. In het Schoolraad-kantoor is De Schoolraad staat als een ook gevestigd de „Unie een koepelorganisatie boven de di- School met de Bijbel". Dit is verse confessionele schoolver- j geen onderwijsvereniging in let- enigingen. Hij behartigt speciaal terlijke zin. De Unie wenst pro- de juridiseh-administratieve be- paganda te maken voor het langen van de scholen.. Daarom christelijk onderwijs maar dan is het buerau van de raad in voornamelijk in eigen kring. Een klein zeevliegtuig is Don derdag in een dichtbevolkt ge deelte van Pittsburgh omlaag ge stort. Drie personen kwamen om het leven, en vier huizen geraak ten in brend. nagegaan. Hiervan bleken 16 voor een bedrag van bijna f200.000 in overtreding te zijn, waarbij zij hun ongeoorloofde winst voornamelijk hadden ge maakt met het verwerken van bepaald papier tot producten waarvoor het te enenmale onge schikt is. Houthoudend papier is daardoor aan de voorziening van courantdruk onttrokken en ver werkt tot ondeugdelijke schrijf- blocs, notietieboekjes en enve loppen, terwijl bijvoorbeeld ook telmachinerollen als closetpapier werden verkocht. De meeste van deze grossiers hebben zich, na 1940, van de oorlogsomstandigheden gebruik makend, als ongewenste handels schakels tussen groot- en klein handel ingedrongen. De administratie was in de meeste gevallen slordig en slecht, terwijl hier en daar ook werd geconstateerd dat valse facturen waren gebruikt om zwarte transacties te dekken. De tot heden -uit het onder zoek gebleken overtredingsbe dragen kwamen overeen met 20 tot 30 pet. van de omzet van deze grossiers. Het onderzoek duurt voort. Kanaal door Zuid-Beveland goed bevaarbaar. De laatste tijd circuleren er in de Belgische pers herhaalde lijk berichten over de scheep vaartverbindingen naar Gent Terneuzen (kanaal van Gent) de verbindingen Luik- Julianakanaal (stop van Ter- naaien) en het Kanaal door Z.- Beveland. Dat onze Zuiderburen voor deze verbindingen belangstel ling tonen is begrijpelijk. Im mers voor een intensivering van hun scheepvaart is het van belang, dat er gebruik gemaakt kan worden van goed verbin dingen. De Belgische belangen bij 't Kanaal door Zuid-Beveland be sprekende, leverde het Brussel se blad „Le Soir" critiek op de toestand van het Zuid-Beveland- se kanaal. Het blad was van mening, dat er na de bevrijding te weinig aandacht aan het her stel van het kanaal was ge schonken en lanceerde het ver wijt, dat de Belgische schippers lang moeten wachten eer ze geschut kunnen worden. Het wil ons voorkomen, dat „Le Soir" niet voldoende op de hoogte is met de situatie. Het is inderdaad een feit, dat het "schutten iets langer duurt dan voor de oorlog, doch wij zouden onjuist zijn als we schreven, dat FEUILLETON 371 door K. JONKHEID. HOOFDSTUK IX. Voldoening. Het gerucht verspreidt zich met grote snelheid. De dramati sch" dood van Arend Kuil is een geweldige sensatie, die met wel lust genoten wordt. Het mede lijden met de dader is vrij wat groter dan de rouw om het slachtoffer. Manos Langhout is in arrest gesteld in afwachting ran het be slissende vonnis. Pp kwaadsprekers voelen zich beschaamd.: de goedgcrinden, de pachters en boerinnen en alle vrienden van de landheer geeft het een gevoel van voldoening en voor de Jonkheer is het een be vrijding. Daags na het eerste verhoor van de -dader gaat de burgemees ter een vriendschappelijk bezoek brengen op het Huis, waar hij bijna feestelijk ontvangen wordt, en vertelt de Jonkheer de verkla ringen van de verdachte. Maar de dominee is hem voor geweest en heeft de bekentenis van Lena Langhout de Jonkheer volledig ter kennis gebracht. dit iets langer is dan een 10- tal minuten. Het is voor ieder begrijpelijk, dat dit niet van in vloed kan zijn op een reis van meer dan één dag, die de Bel gische schippers toch altijd moe ten maken. Er doen zich zeker geen gro tere opstoppingen voor dan vóór de vernieling. Een bewijs hier voor is dat de schutcapaciteit 2/3 van vroeger bedraagt en het scheepvaartverkeer nog niet tot de helft van het vroegere peil is gekomen. Een oorzaak voor eventuele- vertraging is nog wel te zoeken in het douane-onder zoek, dat op ieder schip plaats vindt en dat blijkens de er va- levering hiervan door de fa brieken betreft, het kan enkele maanden duren maar evengoed vele maanden. Zijn deze sluizen echter een maal gereed, dan kan aange vangen worden met herstel van de grote sluizen. Naar wij vernamen is het de bedoeling, dat hier een geheel nieuwe apparatuur aangebracht wordt, waardoor bet schutten in de toekomst belangrijk snel ler zal kunnen geschieden. Wat de stagnering van het verkeer bij de Vlakebrug aangaat (de toestand hier werd eveneens door het blad gelaakt), kan ge zegd worden, dat de doorgang hier voor de schepen geen be zwaarlijke moeilijkheden ople vert. Nagenoeg alle schepen kunnen de bruggen passeren en ophalen der brug komt zeer weinig voor. Zodra de Bailey brug verwijderd was is men be gonnen met het opruimen van de nog in het water liggende brokstukken. Thans zijn, na en kele weken van ingespannen arbeid, de stukken door kranen op de wal gezet en is de door gang vrij van ongerechtigheden. Men kan echter nog geen ge bruik maken van de doorvaart daar de reparaties hieraan nog tot 1 November zullen voort duren; dan is de doorvaart ook hier volkomen vrjj De Rijkswaterstaat stelt alles in het werk om de werkzaam heden zo vlot mogelijk te doen verlopen en de prestatie, die zij leverde door het kanaal na de verwoestingen, in December 1944 reeds weer bevaarbaar maken, dwingt bewondering af. Wij moeten echter wel in over weging nemen, dat naarmate het verkeer toeneemt, de moeilijk heden groter worden, en er inder daad kans op stagnatie bestaat. In dit licht bezien, is een aan dingen op spoed (die overigens heus wel betracht wordt), door het blad verklaarbaar, daar België de voornaamste belang hebbende is bij het kanaal door Zuid-Beveland Initiatief ging uit van de Schoolraad, Den Haag gevestigd. Uiteraard heeft men dikwijls met depar tementen en andere officiële in stanties te maken. Twee juris ten en een aantal administra tieve werkers vullen hun dagen met het pleiten voor en het ge ven van advies aan de Christe lijke scholen. Hoe belangrijk het bestaan van de Schoolraad was, is be wezen in de bezettingstijd. Het schoolverzet werd voor een deel georganiseerd door de School raad. Vandaar, dat de School raad als een der eerste organi saties „voor de bijl ging" en men de leden van bet moderamen achter slot en grendel zette. Binnen afzienbare tijd zal over bet schoolverzet een gedocu menteerd werk het licht zien. Er was direct na de bevrijding geen mogelijkheid voor de Schoolraad om terstand op volle toeren te draaien. Men miste Hoeveel mensen zijn er niet in Nederland, die hun kinderen wel naar de Christelijke school zenden, doch die het bestaans recht ener school met de bijbel niet kunnen verdedigen? Hierin poogt de Unie verbetering te brengen en zij gebruikt daarbij een middel, dat ongeveer 70 jaar met succes is toegepast: de Uniecollecte. Die jaarlijkse col lecte heeft natuurlijk ook het voordeel, dat ze enkele finan ciële baten meebrengt, maar de hoofdzaak is deze'; van jaar tot jaar worden de voorstanders van het Christelijk onderwijs opgezocht. Dat is een goede ge legenheid om de belangstelling voor de wezenlijke betekenis der Christelijke school te peilen. De bezettingstijd heeft geleerd, dat in plaatsen waar deze be langstelling gering was, het ver zet weinig krachtig bleek. Met de opbrengst der UniecoHecte zijn bureau en -ook zijn biblio- kan het plaatselijk Christelijk theek van 7000 delen, gespeciali- onderwijs worden gesteund en seerd op onderwijs en opvoeding waar <jit niet nodig is, geeft de en daarmee verband houdendexjnie het zelf wel door aan on- onderwerpen. Het eigen kantoor j derwijsinstellingen welke hulp in de Sweelinckstraat te 's-Gra- kunnen gebruiken. Daarnaast venhage is anderhalf jaar na de maakt de Unie door het houden bevrijding weer betrokken en de van de in sommige delen des boekerij kon grotendeels weer lands zo bekende Uniedagen opengesteld worden. propaganda voor de school met de bijbel. Men zou willen weten hoe de landbouw zich in de toekomst zal ontwikkelen, doch er is geen mens, die dit met zekerheid kan zeggen. Over het algemeen bestaat er een zekere ongerust heid, niet alleen bij de boeren in Nederland, doch over de gehele wereld. JU&n&i van Sizfn&t. Het Comité Rijkseenheid wil de Staten-Generaal een petitie aanbieden voorzien van twee mil- lioen handtekeningen. TEKENT! TEKENT! Op nu, op nu, mannen, vrouwen Van 't bevrijde Nederland! Steekt de handen uit de mouwen Voor het beste Rijksverband! Maanden groeien aan tot jaren Voor de mensen in het kamp; En daarginds moet men ervaren: Wie verwon, die treft een ramp. In de naam van echte Vrijheid Levert men millioenen uit Aan degenen, die met blijheid Plukten van de Japse buit. Velen, die volhardend leden, Vragen zich vertwijfeld af: „Is dat nu, waarvoor we streden, Waar men goed en bloed voor gaf?" En wij hier, ver weg en veilig, Raakt het onze kleren niet, Dat die goed'ren, hoog en heilig, Ons bezit zijn, and'rer niet? Is uw geest dan zo verduisterd Door het stalen Scherm-Van S(mook), Of hebt ge alleen geluisterd Naar wat in hun brein ontlook? Schudt toch af die lauwe laksheid En iaat Insullnde zien, Dat we hen voor achterbaksheid Ware vrijheid kunnen biên. Op nu, op nu, Nederlanders, Brengt het koninklijke woord Nu als echte vaderlanders Tot vervulling, zoals 'i hoort. S. v. /d. G. (Van onze correspondent.) Uit het verslag over het 71ste boekjaar blijkt, dat het winst saldo over 1946 bedraagt f 699.765,61, waarmee het verlies- saldo van vorige jaren is inge haald. Dit gunstige resultaat is slechts voor een klein gedeelte te danken aan reëel gunstige uit-- komsten, doch allereerst aan hetLet gebied van het Christelijk feit, dat de afschrijving op ge- j onderwijs bijeen om over deze bouwen, getimmerten en vastekwestie te spreken. Had de inrichtingen laag is, doordat als Schoolraad er behoefte aan om gevolg van de weinige aanschaf-een „nieuwigheid" in te voeren? Op sommige van de in de vo rige maand gehouden vergade ringen van onderwijsorganisa ties, is met een enkel woord herinnerd aan de oprichting van een paedagogisch studiecentrum ten behoeve van de Christelijke scholen. Veel kon men er ech ter niet van zeggen. Thans heeft de „Schoolraad voor de scholen met de bijbel" opening van za ken gedaan. Hierbij is geble ken, dat de oprichting van ge noemd centrum niet een zaak van de laatste weken is. Integendeel, reeds een jaar geleden riep de Schoolraad de grote landelijke organisaties op fingen het aantal objecten'waar op nog afgeschreven moet wor den gering is. De bedrijfsresulta ten lieten niet toe, een extra re serve voor toekomstige aanschaf fingen te maken. Dat geen waarlijk bevredigend resultaat is bereikt, is te wijten aan het grote tekort aan werk krachten en dit is op zijn beurt een gevolg van het ontbreken van de vereiste woongelegenheid in het zwaar geteisterde Vlissingen. Thans is echter een groep nood woningen in gebruik gekomen en worden weer nieuwe normale wo ningen gebouwd, zij het nog in onvoldoend aantal. Het aantal werklieden nam in de loop van 1946 slechts weinig toe; alleen in Dordrecht kon het bedrijf op volle kracht komen. De grondstoffenpositie wordt op verschillende punten moeilij ker. Allerlei formaliteiten enz. blijven veel arbeid vorderen en veroorzaken hinderlijk tijdverlies. Gedurende het gehele jaar '46 was er ruim voldoende werk en dit zal ook in 1947 het geval zijn. De resultaten kunnen echter slechts dan gunstig worden, in dien het gelukt, het personeel weer op de oude stérkte te bren gen. Het meeleven met de landheer overheerst al het andere. Alle mensen groeten hem op in 't oog lopende wijze. De vrouwen knik ken en buigen, de mannen ontblo ten eerbiedig hun hoofd en wach ten aan de weg of aan de hoek van hun woning, om hun groet te kunnen brengen. Het is geen groet .meer, het wordt een huldi ging. Maai' te midden van zijn blijd schap om deze gelukkige kente ring kan de Jonkheer niet nala ten, de verzuchting te slaken: „Ach, Margaretha, waarom heb jij dit niet mogen beleven? Wat zou het' voor jou een geluk ge weest zijn!" Na een jaar gevangenschap komt Manus Langhout weer thuis. Zijn moeder is snel her steld en woont nog in haar huis je. De dominee is bij haar geko men en heeft gezegd: „Juffrouw Langhout, u moet naar het Huis en de jonkheer vergeving vra gen!" „Ik durf niet, ik kan onder de ogen van die heer niet komen!" „Dan zal ik met je meegaan, zoals ik ook met Manus ben mee gegaan naar de burgemeester". Na enig tegenstribbelen heeft Lena het boetekleed aanvaard en is gegaan. En de jonkheer, nog verblijd door de gunstige ommekeer, Meende hij, dat het Christelijk onderwijs heden ten dage nog niet voldoende aan zijn hoofd heeft? Wij zijn ervan overtuigd, dat de Schoolraad juist zijn principe „de scholen raad te ge ven" in practijk heeft gebracht. En dat deze raad gaarne werd ge accepteerd, bleek wel uit de in stemming, die het voorstel bij de diverse onderwijsverenigin- gen kreeg. Ieder weet, hoe men in school- kringen zit met het probleem der onderwijsvernieuwing, voor al wat de practische toepassing hiervan betreft. De bedoeling van de Schoolraad waser moet een zelfstandig apparaat komen, dat principieel gefundeerde lei ding kan geven aan de scholen met de bijbel en het aan die scholen verbonden personeel in zake de vraagstukken der schoolpractijk. Nadat de verschillende onder- wijsverenigingen in beginsel tot samenwerking bereid bleken, werd een commissie van voor bereiding gevormd. Deze bestaat uit de heren P. van Duyvendijk te Dordrecht, drs D. Fokkema te Heemstede, S. Klein te Amster dam, G. Mulder te Zwolle, Joh. Tigchelaar te 's-Gravenhage, heeft haar gul vergeving ge schonken. Verder is er veel ver anderd. Duitsland is verslagen en de oorlog dus geëindigd. Burge meester Egbert, zijn vrouw en zijn zoon zijn gearesteerd en op gesloten in een verzameloord voor gevangen N.S.B.-ers. Maar ook in het Huis en in de tuinmanswoning is de verande ring groot. Anna Stuiveland is getrouwd en woont nu in het dorp. Toen ze trouwde, was haar vader suk- prof. dr J. Waterink en dr G. Wielenga te Amsterdam. Er be staat voor dit plan van de zijde der scholen grote belangstelling. Daarom moet het slagen. Want het mag gerust gezegd worden, dat er Christelijke scholen be staan in Nederland, die met haar onderwijsmethoden een halve eeuw ten achter zijn. Deze scho len dienen zich naar eigen be ginsel ook intern organisatorisch aan te passen aan een nieuwe onderwijsmethode. En daarin wil het paedagogisch studiecen trum straks graag hulp ver lenen.. Wat doet de Schoolraad zelf? Nu wij voor het verkrijgen \an gegevens over het paedago gisch studiecentrum toch op vi sie waren bij mr J. J. Hangel broek, sereetaris van de School raad, bestond er een goede ge legenheid om ook iets te verne men over het werk van de Schoolraad zelf. Het is hekend, dat Nederland tal van organisaties op het ge bied van het Christelijk onder wijs telt. Wij noemen er een paar: de Unie een School met de Bijbel, de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, de Vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs, het Ge reformeerd Schoolverband, de verenigingen voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs, voor Schippersonderwijs, voor Kleu teronderwijs, de organisaties voor kweekschool-, voorberei dend hoger-, middelbaar- en nijverheidsonderwijs en daar naast de diverse onderwijzers- en lerarenverenigingen. Van de 2100 Christelijke scholen in Ne derland, zijn er 1700 bij de Schoolraad aangesloten. Ook scholen in Brussel, Antwerpen en Paramaribo ressorteren on der de raad. De 400 met-aange sloten scholen behoren groten deels tot de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, wel ke zelfstandig is gebleven. Voorts bestaan er in Nederland Irene. Als dochter des huizes en als vrouw in de kracht van haar leven, zal er geen betere opvolg ster van haar moeder te vinden zijn. Zal het kunnen? Irene praat met haar man. Zijn praktijk in de grote stad kan hij zo maar niet laten va ren. Maar een jonge arts van goeden huize, pas afgestudeerd, daagt op en wil de praktijk overnemen. Te midden van de besprekin gen komt er een brief van Eg- bert. Het is een bittere brief met kelend. Voortdurend ging het i verwijten aan het adres van zijn met hem achteruit. Tenslotte vader. Hij herinnert aan het werd hij bedlegerig. Soms sprak bord met het opschriftStemt hij over Dirk en Willem, zijn de lijst van de N.S.B. Hij me- beide zoons, die hem voorgingen.moreert de gesprekken, die hij Maar meest lag hij rustig en zwijgzaam. Hij had vrede met God en dus vrede met zijn lot gevonden. Langzaam maar on afwendbaar teerde hij uit. Drie weken geleden is hg gestorven. Nu zit zijn weduwe alleen in het tuinmanshuis. In het Huis heerst een nieuwe meesteres. Na het overlijden van Me vrouw heeft de Jonkheer ge zocht naar een bevredigende oplossing. Els is oud geworden, maar moet haar plaats behou den. Een jongere hulpkracht aanstellen boven haar gaat niet. Daarom heeft hij gepraat met daarover met papa gevoerd heeft. Die gesprekken zijn aan leiding geworden tot zijn aan sluiting bij de N.S.B. Het is de schuld van papa, dat hij nu ge vangen zit. Irene spreekt dit dadelijk te gen. Papa heeft Egbert meerma len gewaarschuwd en aangera den zich te onttrekken aan de N.S.B. Bovendien heeft Egbert, toen het hem goed ging en hij promoties maakte, papa nooit bedankt, maar nu het hem slecht gaat, komt hij met ver wijten. Gelukkig neemt de Jonkheer het niet al te zwaar, maar toch Aldus minister Mansholt in een Vrijdag te Coevorden gehouden rede. De minister wees in dit ver band op het internationaal con gres van agriculturele producen ten, dat onlangs in Scheveningen werd gehouden. Men is bang voor een catastrophe, die bij ons be kend is als „crisistijd". Daarom ontstaan internationale organisa ties om te zorgen, dat er geen ontwrichting zal komen in het boeren- en arbeidersgezin. Het tekort aan machines en veevoer zal spoedig worden opge lost en dan zal er mogelijk een periode volgen waarin getracht moet worden voor de producten markten te vinden. Er worden hiervoor reeds maatregelen genomen. Spreker gelooft echter, dat er zeer weinig vertrouwen bestaat In de moge lijkheden van deze internationale maatregelen. Onlangs is de internationale tarwe-overeenkomst mislukt. Men moet echter niet wanhopen. Deze vraagstukken moeten niet nationaal maar op een interna tionaal vlak een oplossing vinden. Vóór de oorlog was Duitsland een van onze grote afnemers. Het Volgens een overzicht van 24 landen van het Internationale Arbeidsbureau,, is de werkloos heid gedurende de afgelopen zes maanden, over het algemeen op hetzelfde peil gebleven. In de Verenigde Staten waren er t.m. Maart 1947, 2.330.000 werkelozen terwijl een aantal van 4 per 100 personen bij het arbeidsbureau te boek stond als werkeloos, verge leken met respectievelijk 2.700.000 en 5 per 100 in Maart 1946. Ca nada maakte melding van een nog grotere teruggang, n.l. van 213.000 in Februari 1946 tot 141.000 in Februari 1947, terwijl berichten over gelijke dalingen uit Frankrijk, Nederland, Zwe den en Duitsland komen. In het overige deel der wereld is de werkeloosheid onveranderd op hetzelfde lage peil van het vorige jaar gebleven. Een uitzon dering vormde Italië, waar de werkeloosheid op hetzelfde hoge peil. bleef met een cijfer van 10 pet. der in het arbeidsproces werkzoekenden, terwijl in Enge land aan het eind van Maart 1947 een aantal van 463.000 personen als geheel werkeloos ingeschre ven was "bij de arbeidsbeurzen, vergeleken met 370.000 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. moet hij erkennen en zelf on dervinden, dat een éénmaal ge maakte fout grote gevolgen kan hebben en zich na jaren nog wreken kan. Al deze nieuwtjes vertelt Lena Langhout aan haar zoon, die tegenover haar zit en zwij gend luistert. Ze voegt er nog aan toe, dat dokter Kloosterberg en mevrouw Irene met hun ge zin het Huis bewonen en de Jonkheer zich terugtrok in een tweetal mooi gelegen vertrek ken. Maar wat moet er nu met Manus? De weduwe Stuiveland zit al leen. Man en heide zoons zijn voor aJtijd heengegaan, haar enige dochter ging getrouwd de deur uit. Haar gedachten verwijlen dik wijls bij deze enige, die haar overbleef, maar het meest en het innigst bij de doden. Haar man stierf in volle vrede. Willem was een stille gevoelige jongen, vatbaar voor het goede. En Dirk, ja, hoe stond het met Dirk? Had hg voor zijn dood maar een paar woorden geschreven! zucht ze telkens. Maar het mocht niet. Anders had hij het wel gedaan. zal nog wel jaren duren, voordat men weer vee, eieren enz. van ons kan betrekken. Door de steeds toenemende bevolking van Nederland wordt aangenomen, dat in 1950 de totale bevolking 10 millioen zal bedragen. Dit is van groot belang voor de afzet, zo vervolgde de minster, aangezien de behoefte van de mens aan goede voeding steeds groter wordt. Ook iedere arbei der wenst en weet, dat men goe de voeding moet hebben om ge zond te blijven. Van belang is, dat de prijzen zo laag mogelijk blijven, terwijl deze toch zo moeten zijn, dat een redelijk inkomen voor boer en arbeider is weggelegd. Spreker wees in dit verband op het ont wikkelingsplan voor de landbouw om te komen tot verlaging van de exploitatiekosten. De bedrijven moeten zo goed mogelijk verkaveld zijn, aldus spreker. Te klein verspreide be drijven moeten tot één bedrijf worden verenigd. Alles moet ge daan worden om de grond te ver beteren. Vooral moet ook aan dacht worden besteed aan de ra tionalisatie van het bedrijf. De minister deelde nog mede, dat er maatregelen zullen ko men, opdat de grondgebruiker een duurzaam gebruik van zijn grond kan maken. Meer maatregelen betekent meer belasting van het bedrijfs leven. Maar offers moeten wij brengen anders komen wij nooit tot een toestand van economische bloei. Er is een ontstemming over te lage prijzen. Echter alleen door soberheid en door het verrichten van productief werk kunnen wij deze tijd .doorkomen, zo besloot de minister zijn toespraak. Geen liefdadigheid maar vervulling van een nationale plicht! Toen het parlement na ernstig beraad, het besluit van de re gering goedkeurde om in het be lang van Nederland en Indië troepen naar de Overzeese Ge biedsdelen uit te zenden, aan vaardde ons volk daarmede de zware verplichting, de uitgezon den militairen op te nemen in de sfeer van zijn daadwerkelijke belangstelling. Allerwege werd deze plicht verstaan en als pad destoelen schoten eomité's en acties uit de grond. Ondanks het vele goede werk, dat werd verricht, bleek al spoe dig een zekere coördinatie nood zakelijk, en als consequentie daarvan ontstond in September 1946 de N.I.W.I.N., de Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard bereid bleek het voor zitterschap op zich te nemen. De taak van de N.I.W.I.N. werd door den minister-president, Dr Beel, in zijn radiorede van 14 Sept. 1946 duidelijk omschreven als: „De welzijnsverzorging in de ruimste zin des woords van alle militairen in Indië en van de burgers, die aldaar onder soort gelijke omstandigheden leven". Bij de oprichting van de N.l. W.I.N. heeft van stonde af aan de bedoeling voorgezeten om het zwaartepunt van de acties te verleggen naar plaatselijke N.l. W.I.N.-Comité's, die ten getale van ongeveer 400 vrijwel het gehele land bestrijken. Want de N.I.W.I.N, wil zij waarlijk na tionaal zijn moet het gehele volk bereiken. De acties, welke naar buiten uiting geven aan het daadwerkelijke meeleven met de mannen overzee, moeten stuk voor stuk haar noodzakelijke steun vinden in de grootste ste den zowel als in de kleinste ge huchten van ons land. Eerst dan zal men kunnen (Slot volgt.) spreken, van een handdruk naar Bonnen welke kunnen worden vernietigd. Van de strook serie D van de bonkaarten 705 kunnen de vol gende bonnen, welke niet zijn aangewezen worden vernietigd Bonkaart KA 705 (Serie D) D-03 Boter; D-03 Vlees. Bonkaart KB 705 (Serie D): D-03 Boter; D-03 Vlees. Bonkaart KD 705 (Serie D): D-03 Boter; D-03 Vlees. Bonkaart KD 705 (Serie I' D-15 Reserve; D-13 Vlees; D-12 Brood; D-14 Melk; D-13 Boter. Bonkaart KE 705 (Serie D) D-12 Brood: D-13 Vlees; D-13 Boter; D-16 Melk. De bonnen van strook Serie D der toeslagkaarten MA 705, MB 705, MC 705, MD 705, ME 705, MF 705 en MG 705 zijn alle aangewezen. Deze bonnen zijn na 7 Juni a.s. ongeldig, uitgezon derd de bonnen D-21 Suiker, welke geldig blijven tot en met 14 Juni 1947. N.B. Wij vestigen er uw bij zonder aandacht op, dat de bon nen C-05 Algemeen en C-17 Alge meen voor 2 liter petroleum nog tot en met 28 Juni a.s. geldig blij ven. De Britse onderminister van buitenlandse zaken heeft mede gedeeld dat Engeland van VE- dag tot 31 December 1945 30 millioen pd. st. en van 1 Jan. 1947 tot 31 Maar 17 millioen pd. st. heeft uitgegeven aan de bevoorrading der Britse zone van Duitsland. In deze getallen zijn de militaire onkosten niet begrepen. De „Johan Maurits" Dinsdag terug. H.M.'s fregat „Johan Mau rits", dat een vlagveroonreis van enige maanden heeft ge maakt langs een aantal Zuid- Amerikaanse havens, wordt Dinsdag terugverwacht aan de kade van het „Steenen Hoofd" te Amsterdam. Noordoostpolder- museum. De oude kerk op het voorma lige Zuiderzee-eiland Schokland zal deze zomer worden ingericht tot een. museum, waarin alle oudheidkundige bijzonderheden van de Noord-Oostpolder bijeen gebracht zullen worden. Met de verbouwing van het interieur is men momenteel druk bezig. Christelijke Metaalbewerkersboad. In de voortgezette algemene vergadering van de Christelijke Metaalbewerkersbond zijn de twee scheidende pioniers, de heren J. B. H. Grotenhuis en H. Wetselaar, die tientallen jaren hun kracht enaan de C. M. P. hebben gegeven, hartelijk ge huldigd. Ook de heer G. Hordijk, die verleden jaar als voorzitter aftrad, werd hierin betrokken. Elk hunner werd een fraai schil derstuk aangeboden. De twee eestgenoemden werden tot erelid benoemd. De nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement werden na enkele kleine wijzigingen aanvaard. Een aantal voorstellen van de afdelingen kon wegens tijdsgebrek niet meer in behan deling komen. overzee van een volk aan zijn zonen, militairen hetzij te land, ter zee of in de lucht, en bur gers zonder onderscheid van rang of stand, van godsdienstige of politieke overtuiging. De N.L W.I.N. is een nationale inspan ning van een geheel volk, en uit die hoofde vertrouwt zij dan ook op de onmisbare hulp van alle landgenoten bij het vervul len van haar opdracht, die géén liefdadigheid, maar nationale plicht inhoudt: „Oké, wij leven mee met de jongens overzeel"

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3