Kim Instelling Nationale Spaarraad. Bestaande spaarinstellingen komen niet in het gedrang. Dreigend conflict in het bouwbedrijf. Raadsvergadering Vlissingen. Verschenen is de memorie van uitgifte slechts zou leiden tot een antwoord op het voorlopig ver- onttrekking of onthouding van slag der Tweede Kamer op het gespaarde gelden aan de spaar- wetsontwerp Nationale -j.™, raad. In de eerste plaats wijst de mi nister er op zulks ter gerust stelling van die leden, die z.L te sceptisch oordelen over de moge lijkheid om het sparen te stimu leren dat geraadpleegde voor aanstaande spaardeskundigen van mening zijn, dat er over het algemeen meer gespaard kan worden dan momenteel het geval is. Er zijn nog talloze personen, die niet in die mate sparen, als zij zouden kunnen doen, doch daarvan worden weerhouden door weerstanden, welke noch voort komen uit verstandelijke overwe gingen noch uit onmacht. Door een goed opgezette en psychologisch verantwoorde spuarcampagne, welke wordt on dersteund door vooraanstaande personen uit alle rangen en stan den der maatschappij, acht de minister het mogelijk deze weer standen weg te nemen, althans te beperken. Een degerlijke spaar actie, die iegelijk instructief en voorlichtend dient te werken, zal er naar zijn mening toe kunnen bijdragen het wantrouwen van hen, die kunnen sparen, te over winnen en hen, die tot dusverre minder spaarden, dan zij zouden kunnen doen of zelfs het sparen ontwend zijn geworden, er toe te bewegen meer te sparen of weer te gaan sparen. De mening werd uitgesproken, dat de overheid allereerst in spaarzaamheid en soberheid het goede voorbeeld moet geven. Te genover hen die dit uitspraken verzekert de minister, dat de maatregelen, welke zijn en wor den genomen om een zuinige en doelmatige besteding der over heidsgelden te bevorderen, meer en meer resultaten afwerpen. Er worden in het voorlopig verslag geen bewijzen geleverd voor de critiek, dat door de overheid nog te gemakkelijk met geld wordt omgesprongen. De minister is echter niet doof voor elke con crete aanduiding van dit euvel. Aan het voor een groot deel door de omvangrijke overheidstaak overbelaste ambtelijk apparaat kunnen de nodige hulpmiddelen echter thans nog niet worden onttrokken. De minister gaat voorts in te gen de bedenking, dat de hier te lande bestaande, uitstekend func- tionnerende spaarinstellingen door de voorgenomen spaaractie in het gedrang worden gebracht. In dit verband legt hij er de na druk op, dat het zwaartepunt van de spaaractie komt te liggen in de bevordering van het sparen bij de bestaande instellingen. Het propageren van de spaargedachte in het algemeen behoeft echter van de zijde van de overheid steun en aanvulling. Ook door de uitgifte van Rijks- spaarbrieven wenst de minister de bestaande instellingen geens zins te beconcurreren. In de op zet der spaaractie staat deze uit gifte van spaarbrieven op het tweede plan: hiertoe zal niet worden overgegaan dan in over leg met de Nationale Spaarraad. Mocht daarbjj blijken, dat deze Spaar- j instellingen, ter belegging in de spaarbrieven d.w.z. louter een verplaatsing van spaargelden be tekenen dan zal de .uitgifte daarvan geheel achterwege blij ven. Met betrekking tot het doel. waarop de spaaractie moet zijn gericht wijst de minister behalve op de grote behoefte aan midde len ter financiering van het her stel, op het individuele eigenbe lang, dat wordt gediend door een herleving van de spaarzaamheid, welke van ouds het Nederlandse volk heeft gekenmerkt. Dit eigenbelang wordt zeer ze ker niet bevorderd door buiten- Naast het stimuleren van in vesteringen op lange termijn acht de minister het derhalve van belang, ook de spaarzin aan te wakkeren bij de kleine man, die in het algemeen slechts tot vrij kortstondig uitstel van con sumptie kan worden gebracht. Indien zou worden bereikt, dat het publiek op grote schaal be trekkelijk kortstondig spaart, dan zal hiervan een gunstige in vloed uitgaan op het prijspeil van consumptiegoederen. Dit zal op nieuw kunnen leiden tot meer be sparingen uit het inkomen. De door enkele leden uitge sproken mening, dat de lage ren te een nadelige invloed zal heb ben op de spaarzin, wordt door de minister in twijfel getrokken. De hoogte van de rente is naar zijn mening alleen van belang voor diegenen, die sparen om zich een rente-inkomen te verzekeren, hetgeen niet impliceert, dat zij hij een hogere rente meer en bij een lagere rente minder zouden gaan sparen. In dit verband merkt de mi- sporige uitgaven voor vermaak nister elders op.dat gebleken is, j en genotmiddelen. Het publiek doet er goed aan in tijden, waar- in de prijzen hoog zijn, afgezien van de noodzakelijke aanschaf fing van goederen, welke niet langer kunnen worden ontbeerd, zich te laten leiden door de ge dachte van uitstel van kopen. De bedrijfsunie in het bouw bedrijf, waarin zijn vertegen woordigd; de Alg. Ned., de R.K. en de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond zijn reeds sedert 2.1 Juni 1946 bezig te komen tot afslui ting van collectieve arbeidsover eenkomsten. In Januari van dit jaar werd met de desbetreffende werkge versorganisaties overeenstem ming verkregen. Het college van Rijksbemiddelaars meende even wel, daarin gesteund door een advies van de Stichting van de Arbeid, zijn goedkeuring aan de overeengekomen uurloonsverho ging niet te kunnen geven. Er kennende echter, dat de jaarin komens der bouwvakarbeiders, mede tengevolge van de vele verzuimen, die in het bouwbe drijf nu eenmaal onvermijde lijk zijn, aanmerkelijk bij die van vergelijkbare arbeiders in andere bedrijven zijn achterge bleven, gaven zowel het college als de stichting in overweging, een fonds te vormen, uit welke het loonverlies wegens verzuim vclledig aan de arbeiders zou worden vergoed. Tevens werd daarbij gewezen op de mogelijkheid een bedrijfs pensioenfonds in het leven te roepen. De kosten van een en ander zouden ten laste van het bedrijf kunnen worden gebracht. Door de in de bedrijfsunie ver tegenwoordigde arbeidersorga nisaties werd bedoelde sugges tie aanvaard. Zij verklaarden zich bereid op die grondslag de collectieve arbeidsovereenkom sten, welke overigens in het al gemeen de instemming van het college en de stichting hadden verworven, aan te gaan. Daar tot dusver de werkge versorganisaties in gebreke ble ven een definitieve beslissing te nemen, heeft de bedrijfsunie zich tot de werkgeversorganisaties gewend met de mededeling, dat zij uiterlijk 30 Juni a.s. wenst te vernemen, of ook de laatstge noemde organisaties bereid zijn met ingang van 1 Juli a.s. aan de suggestie van het college van rijksbemiödelaars en de stich ting van de arbeid gevolg te geven. Mocht op genoemde datum geen bevredigend antwoord zijn ontvangen, dan zal de bedrijfs unie de door haar noodzakelijk geachte maatregelen nemen tot doel hebbende inwilliging van de alleszins redelijke verlangens der bouwvakarbeiders. dat de verlaging van de rente der Rijkspostspaarbank geen merkbare nadelige invloed op het sparen heeft gehad. Terugkeer naar de oude rentevoet van 2.64 procent komt hem dan ook niet nodig voor. Grondgebruikers op Schouwen-Duiveland protesteren. Door de afdeling Schouwen- Duiveland van de Stichting voor de Landbouw is geprotesteerd tegen een officiële mededeling het „Zeeuwsch Landbouw blad", waarin wordt gezegd, dat de door inundatie of andere be schadigde gronden thans in zo verre als hersteld kunnen wor den beschouwd, dat de teelt van gewassen voor de oogst 1947 ge heel voor rekening van de grondgebruiker zal moeten ge schieden, met uitzondering van de gronden die dit jaar voor het eerst ingezaaid zullen worden. Een algemene registratie van de percelen en taxatie der gewassen zal dit jaar niet plaats vinden, terwijl geen aanspraak zal kun nen worden gemaakt op vergoe ding van bewerkingskosten. Dit alles terwijl vele percelen gerst er zo slecht voor staan, dat daarvan geen oogst te wachten is. Het structuurverval waarvoor immers twee jaar aan elkaar zo ernstig werd gewaarschuwd is inderdaad in hevige mate aan wezig. Vorig jaar had men ten minste nog het z.g. „Tholen ef fect" tengevolge van de over vloedige stikstof, die in de slib- laag was achtergebleven, een voordeel dat zich thans niet meer laat gelden. Van een normale oogst of van normale herstelde grond zal dan ook in 1947 nog in geen enkel opzicht sprake zijn. MIDDELBURG. 40 Jaar Ziekenbezoek. Het is deze maand 40 jaar ge leden, dat een bekend en alom geacht Middelburger, de heer H. den Engelsman, begon met zijn bezoeken aan zieken en hen, die rust nodig hebben. Gedurende al die jaren heeft deze eenvoudige arbeider, die reeds een zware taak heeft met de handen (hij is nJ. op de „Vitrite" fabriek), met grote liefde en vriendelijkheid al zijn vrije tijd beschikbaar gesteld om te troosten, waar dat nodig was, om op te beuren, waar hij be droefde harten wist, bij dat alles steeds weer wijzend op de Enige Troost in leven en sterven. Hij gaat staan vlak naast hen, die in moeite zijn, hij leest hun voor uit de Bijbel of een ander boekwerk, hij spreekt met hen en niet te zeggen is de zegen, die voorde zieken daarvan is uitgegaan. Wanneer anderen gaan wande len of ontspanning zoeken, gaat dhr den Engelsman de woningen van smart en lijden binnen. Zijn eenvoud en bescheidenheid ont sluiten menig hart. Van eerbe toon en dank is hij niet gediend. De lezers van dit blad zullen bij dit alles nog denken aan zijn gedichten, eenvoudig en zuiver, die zeer gaarne gelezen worden en waarin hij zich uitspreekt, zo als hij is. Hij is een vurige Oran jeklant: weet u nog, dat een na de bevrijding door hem gemaakt gedicht aan H. M. de Koningin is aangeboden Wij weten zeker namens zeer vele Middelburgse lezers te spre ken, wanneer wij dhr den Engels man hartelijk gelukwensen met dit zeer bijzondere jubileum en hem nog vele jaren kracht en liefde voor dit mooie werk toe wensen! Verkeersexamen. 160 leerlingen der hoogste klassen van de Middelburgse la gere scholen namen deel aan het practische gedeelte van het door de Ver. „Veilig Verkeer" georga niseerde verkeersexamen vanaf de Schouwburg op het Molenwa ter op Vrijdagmorgen jj. Tevoren hadden zij het schriftelijke ge deelte van het examen voor het verkeersdiploma reeds op school afgelegd. Medewerking werd verleend door de Rijks- en gemeentepoli tie, terwijl de leerlingen der ma- chinistenschool optraden als exa minatoren. De Commandant der Rijkspo litie in Zeeland en de. burge meester van Middelburg gaven door een kort bezoek blijk van hun belangstelling. Na afloop van het examen heeft de voorz. van „Veilig Ver keer", dhr E. Visscher, alle mede werkenden dank gebracht en de hoop uitgesproken, dat er het volgende jaar nog meer candi- daten zullen zijn. Op verzoek heeft de inspecteur van het L.O., dhr A. A. Leenbouts, zich bereid verklaard, als lid tot het bestuur toe te treden. Te dure mentholpastilles brachten 10.000 te veel op. Amtenaren van de Prïjsbeheer- sing te Goes hebben proces-ver baal opgemaakt tegen een fabri kant van menthol-pastilles en een tussenpersoon, die eveneens aan deze handel deelnam. Oorspronkelijk fabriceerde de fabrikant menthol-pastilles van goede kwaliteit, die hij in blik verpakking in de handel bracht. Toen de blikverpakking ver bruikt was werd een goedkopere cartonverpakking gebruikt. Bo vendien werden pastilles gefabri ceerd van slechtere kwaliteit zonder dat een evenredige prijs verlaging werd toegepast. Toch ging men door met het in de handel brengen van deze slechtere pastilles in cartonver pakking tegen de oude prijs van f 0.20 zodat tenslotte proces-ver baal moest woiden opgemaakt. Men had op deze wijze een on geoorloofde winst gemaakt van bijna f 10.000. De Buitenpolders van Nisse. In de vergadering der inge landen van het Waterschap „De Buitenpolders van Nisse" is het dijkgeschot van f 8 op f 9.50 per h.a. gebracht. Als gezworene werd de heer C. de Winter herkozen. De rekening over het dienst jaar 19461947 werd vastgesteld op f 5343.60 aan inkomsten en f4399.42 aan uitgaven, dus een goed slot van f 944.18. De begroting over het dienst jaar 19471948 werd vastgesteld op een bedrag van f 6102.08 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 310.90. Overhemden-productie wordt vergroot. De productie van overhemden zal binnenkort regelmatiger kun nen geschieden dan tot voor kort het geval was. Van overheids wege worden n.l. maatregelen getroffen, om een verhoogde productie van overhemden te bereiken. Tot voor kort ging een aan zienlijk deel van de productie van overhemdenstof naar de handel in plaats van naar de fabrieken, die overhemden ver vaardigen. Er zijn nu echter voorschriften gemaakt, die er in voorzien dat de stof niet aan de handel geleverd wordt, indien de afzet in normale productie jaren uitwijst, dat toen ook aan de handel geleverd is, mag dit nu ook geschieden doch tot 10 pet. der huidige productie. Het is dus te verwachten, dat bin nenkort voor het publiek in de kleinhandel overhemden te koop zijn. Kersen worden duur. De voortekens wijzen er op, dat de kersen dit jaar niet goed koop zullen zijn. Te Eist in de Betuwe heeft de grote verkoop van kersen op het hout plaats gehad. Er was veel kooplust, zodat de verpachtingen veel ge gadigden trokken. Naar schatting zijn hoge prij zen besteed, lopende van 50 tot 60 cent per kilo; bij onderhand se verkoop lopen de prijzen van 40 tot 50 cent; het plukloon wordt becijferd op 25 ct. per kilo. I Deurloo f 12.950 laagste in- stap vooruit op de weg naar een schrijver. Hoogste inschrijver normale verlichting en bebake- voor het bouwen van een woon- ning. MIDDELBURG. Ontspanningsavond Geref. Jongeren. Vrijdagavond gaf de Ontspan ningscommissie van Geref. Jon geren een zeer geslaagde toneel avond. Het stuk „Vadertje Lang been" van Jean Webster, werd op verdienstelijke wijze uitge voerd. Alle medewerkenden heb ben zich op uitnemende wijze van hun taak gekweten. In deze toneelgroep schuilen zeer goede krachten, vooral Gerdien Bou man, Piet de Bruin en Cor San ders leverden zeer goed werk. Over de keuze van het stuk mo gen wij niet anders dan tevre den zijn. Geen enkele wanklank werd gehoord. Zeer gezonde hu mor sprak uit dit werk en het geheel leverde een positieve bij drage in het cultuurvraagstuk van vandaag. Voot consumptie ongeschikte bokkum verkocht. Donderdag maakte de politie proces-verbaal op tegen zekere v. T. te Middelburg, die op de markt bokkum uitventte, welke niet geschikt was voor menselijke consumptie. Het betrof een par tijtje van 12 kisten. Gelukkig waren er geen ern stige gevolgen, daar het publiek zelf spoedig in de gaten had, dat deze bokkum niet eetbaar was. DOMBURG. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehou den gemeenteraadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat ingevolge de verleende toe stemming van het Streekbureau kan worden overgegaan tot aan besteding van de herstelwerken aan het Raadhuis. Aangenomen werd een voor stel van B. en W., dat beoogt de strandboulevard voorlopig te herstellen en op het aangewas sen duinterrein ten behoeve van het Volksbad een aantal kleed hokjes te doen maken. Er komt ook een nieuwe toegang naar het strand ongeveer ter hoogte van het oude gaaischietterrein en er zullen 10 banken aan de boulevard geplaatst worden. B. en W. meenden zich niet langer door de informaties van het Streekbureau t.a.v. een meerom vattend plan te kunnen laten op houden en alvast voor deze zo mer voorzieningen te moeten treffen. De kosten werden op 3000 gulden begroot. Op het Volkshad zullen voor het pu bliek nog geen kosten drukken, het is een proefneming, nog geen exploitatie. Dhrn Geldof en Dourleijn maakten enkele be zwaren kenbaar, in hoofdzaak tegen de kleedhokjes waarvan zij vreesden dat een verkeerd gebruik zou worden gemaakt. Doch de heer Brand wees op de spoedeisendheid van het plan, dat o.m, wordt begunstigd door een schadetegoed van minstens en winkelhuis voor de fa. v. d. Tol was L. Tienhoven voor f 16.559 en laagste A. Boot voor f 14.600. Kustverlichting hersteld^ Voor het eerst na 9 Mei bran den gisteravond weer de kust lichten hoek Stoofpolder en Zijpe, die in de periode Novem ber 1944 tot Mei 1945 door de op St. Philipsland gelegerde geal lieerde troepen kapot werden geschoten. Voor de scheepvaart betekent een en ander weer een Ook al geen water. De brandweer alhier zou een demonstratie geven van haar kunnen, maar op de haven aan gekomen, nam de standpijp de zelfde allures aan als de water leidingkraan. Hoe men ook pro beerde, er kwam geen druppel water. De motor, die even te voren in het brandspuithuis nog had gedraaid, weigerde hard nekkig om zijn taak te verrich ten en na anderhalf uur tobben keerde men onverrichter zake naar huis. f 5000, terwijl thans ook het Pol derbestuur medewerking ver leent. Verder werd goedgevonden om de op Domburgs grondgebied liggende stranden van 't Staats domein te huren en er weer zo veel van te verpachten aan de Zeebadinrichting als zij in ex ploitatie denkt te brengen; ge let op de omvang van haar be drijf drie of vier in getal met in acht neming van de belangen van het Volksbad. B. en W. zul len deze zaak met het Zeebad regelen. Dhr Tichelaar bepleitte de verbetering van het trottoir op de markt en zou gaarne aan de uitrusting van de vrijwillige brandweer een springzeil of nog liever een glijkoker zien toege voegd. Dhr Geldof drong aan op ver wijdering van restanten. B. en W. doen wat mogelijk is, maar ze ondervinden veel stroefheid bij andere instanties. N. a. v. een vraag van dhr Dourleijn werd medegedeeld, dat ten behoeve van de schoolgeld- heffing reeds lang een kohier van de Belastinginspectie wordt tegemoet gezien. Het is inder daad jammer, dat de ouders straks over 2 jaren tegelijk zul len worden aangeslagen. BRÜINISSE. Aanbestedingen. Voor rekening van particu lieren vonden de eerste aanbe stedingen van woningen plaats. Voor een woonhuis voor dhr J. Goudszwaard was de hoogste in schrijver M. Padmos te Drei- schor voor f 14.990 en de laagste I Deurloo te Bruinisse voor f 13.637. Voor een woonhuis voor dhr A. Stouten was de uit slag: J. Bos f 14.270 hoogste en 1 aangevuld. Geref. Zondagsschoolvereniging „Jachin". De algemene vergadering van de Geref. Zondagsschoolver. „Ja chin" zal naar wij vernemen 23 Juli a.s. te Groningen in het „Te huis" worden gehouden onder presidium van Prof. Dr F. W. Grosheide van Amsterdam. Als referenten zullen optreden de heren Ds J. B. v. d. Sijs, Geref. predikant te Amsterdam-West, met het onderwerp: „Hoe krij gen we de kinderen op onze Zondagsschool?" en de heer A. R. Koster van Eede, secr. van Jachin", die spreken zal over: Het ordeprobleem". De heer G. H. Ligterink van Emmen zal een causerie houden over het Evan gelisatiewerk in Drenthe. Herst. Evang. Luthers Kerkgenootschap. Te Amsterdam kwam de Al gemene Kerkelijke Vergadering van het Herst. Evang. Luth. Kerkgenootschap in vergadering bijeen. Na oplossing van enkele, in de laatste tijd gerezen moeilijkhe den, werden tot leden van de Algemene Kerkelijke Commis sie (Synodale Commissie), welk getal tot acht werd uitgebreid, gekozen: Ds B. E. J. Bik, pres. (sec. C. P. Starreveld); Ds A. Vermeulen, secr. (sec. L. P. W. v. d. Zee); Ds W. J. F. Meiners (see. J. F. Wichard)H. W. Sehweer (sec. F. W. Gutte); P. Brussel Jr. (sec. H. J. Meijer Jr.); Ds H. J. Oldemans (sec. J. Klein); Ds N. Schenkman (sec. M. v. Dijk); J. K. Schendelaar (see. J. F. Haverkamp). Verschillende reglementswijzi gingen werden behandeld en aanvaard, welke in het algemeen er op gericht waren te voorlcó- men, dat het Kerkgenootschap onbestuurbaar zou kunnen wor den. Verslagen werden uitge bracht, onder meer over de han delingen der synodale commissie (A.K.C.) en over de toestand der gemeenten. De commissie, welke tot opdracht had infor- matorische besprekingen te voe ren inzake een mogelrjke fusie met de Evang. Luth. kerk, bracht rapport uit. De bij de resolutie van 14 Maart 1947 ingestelde commissie zal spoedig met haar werkzaam heden gereed zijn. De arbeid onder de verspreide leden van het kerkgenootschap zal met kracht worden aange vat. De desbetreffende commis sie is daartoe zoveel doenlijk Vrijdagmiddag kwam de raad j torisch belangrijke gevel her der gemeente Vlissingen in vol- bouwd kan worden, tallige zitting bijeen om een om- j De herbeplanting van de Sin- vangrijke agenda te behandelen. I gel, zoals die door de land- Nadat een aantal mededelingen j schapsarchitect van Nieuw-Wal- voor kennisgeving was aangeno- i cheren, de heer Broerse, is ont- men, stelde de voorzitter, bur-worpen, vond algemeen bijval, gemeester Kolff, de behandelingDe heer de Wit (A.R.) maakte zich tot "tolk van het gevoelen der leden en bracht B. en W. hulde voor de betoonde voort varendheid. Kan echter de Schuitvaartgracht met Bone- dijkestraat en omgeving niet in het plan worden opgenomen, alsmede de Verlengde Paul Krugerstraat, zo wilde dit lid weten. Ongetwijfeld zullen ook deze straten aan de beurt ko men, aldus wethouder van Po- pering, maar het staat in het ge heel niet vast, of daarvoor dit jaar voldoende plantmateriaal beschikbaar zal zijn. De geldigheidsduur der veror dening distributie woonruimte werd tot 1 Januari 1948 ver lengd, nadat de heer J. P. Ven- tevogel (C.H.) een lans had ge broken voor de rechten van de eigenaar-bewoner. Grif verleende men een cre- diet van rond f 137.000 voor het herstel van 16 gemeentewonin gen aan de Paul Krugerstraat en de Verkuijl Quakkelaar- straat. Maar het moest enkele leden toch van het hart, dat h.i. toch wel wat luchthartig enige tijd geleden was medegedeeld, dat deze woningen voor sloping in aanmerking kwamen. Dit gold ook voor het bruikbaar maken van het v.m. Militair Hospitaal tot tijdelijke brandweerkazerne, waarmede rond f 26.000 ge moeid is. Tenslotte werd een crediet verleend van f 120.270 voor het slopen van bunkers bij het v.m. Linker Reduit. Bij de rondvraag bepleitte de heer Knoop (P. v. d. V.) de rei niging van het strand, terwijl Mevr. Hartjes (C.H.) op de nood zakelijkheid van een goede red dingsboot wees. De heer Ventevogel (C.H.) wilde weten, wanneer het Chr. Militair Tehuis als ontspan ningslokaal voor de wederop- bouwarbeiders in dienst kan worden gesteld. De vereniging heeft dit gratis aangeboden en reeds veel geld er in gestoken om het voor dat doel bruikbaar te maken, maar het wil niet vlotten. Als secretaris van de culturele commissie voor de we- deropbouwarbeiders deelde het raadslid, de heer van Poelje (P. v. d. A.) mede, dat een en an van een adres van het bestuur der Tuchtunie te 's-Gravenhage aan de orde om aan de onder wijzers bevoegdheid te verlenen als dienaars van politie op te treden. De heer König (P. v. d. A.) toonde zich daarvan een voor stander, de heer Marijs (A.R.) echter meende, dat de onderwij zers reeds te zeer belast wor den. Na re- en dupliek werd het adres in handen van B. en W. om advies gesteld. Hetzelfde lot viel de andere adressen ten. deel, welke van verschillende zijden aan de raad zijn gericht. Het verslag van het schoolarts- onderzoek was voor de heer van Schijndel (P. v. d. A.) reden om woorden van waardering tot de heer Poppe, wethouder van on derwijs, te richten voor zijn be moeiingen op dit terrein. Hij zou echter gaarne vernemen, wan neer met de melkverstrekking op de scholen een aanvang wordt gemaakt. De wethouder kon de toezegging doen, dat dit nog slechts een kwestie van da gen is. Aan de heer J. van Wagenin- gen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leraar aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs. Vervolgens kwam een hele reeks van credietverzoeken aan de orde. Die betreffende het her stel der riolering in de bloemen- wijk, tot het leggen van een buisleiding voor een betere wa tervoorziening en tot de aanleg van een nieuwe oprit naar de Boulevard Evertsen werden zonder discussie door de raad toegestaan. Weth. van Popering deelde in dit verband nog mede, dat het herstel der riolering voort zal gaan; de bloemenwijk vormt slechts het begin. Verder werd een crediet ver leend van f 5900 voor de aan sluiting van de geprojecteerde Oostenrijkse woningen aan de waterleiding. De heer Marijs (A.R) kreeg op zijn vraag ten antwoord, dat die woningen hoogstwaarschijnlijk eerst in 1948 gebouwd zullen worden. Mocht de bouw niet doorgaan, dan blijft vanzelfsprekend ook het crediet ongebruikt. Ten behoeve van de restaura tie van het perceel Nieuwedijk der wacht op toewijzingen, Bin- 15 verleende de raad een bij- nenkort zal dit echter in orde ■drage van f 1750, zodat een his- zijn. De Zending in China, Door de communisten bemoeilijkt. De 17de Mei kwamen enige Zweedse zendelingen van de Baptistenkerk in Zweden per vliegmachine in hun land uit China. Bij aankomst zeiden ze het volgende: Het werk ging goed, tótdat vóór iy2 jaar ons district bezet werd door de communisten. Toen moesten we ogenblikkelijk onze arbeid op het platteland stop zetten en ons beperken tot het werk, dat we hadden in de stad Chun- eheng. Maar ook hier werden we zeer gehinderd in ons werk en moesten we onze scholen sluiten. Alleen onze bijeenkom sten en onze godsdienstoefenin gen mochten we evenals tevoren houden. Maar een half jaar ge leden werd de toestand ver scherpt. De communisten tracht ten allerlei redenen te vinden om alle buitenlanders te dwin gen het gebied te verlaten. De Roome zending in Chun- cheng moest geheel ophouden met haar werk en drie Duitse paters werden uit het district verbannen, omdat ze de Japan ners zouden hebben geholpen in de oorlog. Een Lutherse zending, die geen enkele Euro pese zendeling had, werd ook gedwongen het werk te staken en het eigendom van Katholie ken als van Luthersen werd ten voordele van de communis ten geconfiskeerd. Terwijl de andere zendingen de grootste moeilijkheden on dervonden, trachtten de com munisten ook ons werk geheel lam te slaan. Maar zij wisten niets te vinden om ons aan te klagen en voor een poosje kon- len wij ons werk nog voortzetten Wij begrepen echter, dat de communisten goed zouden na gaan wat wij ondernamen, want zij wilden gaarne een voor wendsel hebben om alle zen- dingsarbeid stil te zetten. In deze tijd werd ieder ogenblik huiszoeking bij ons gedaan en we werden ervan verdacht, dat we naar verboden radiouitzen dingen luisterden en nieuws verspreidden. Einde Januari kwam er een nieuwe communistische com mandant naar onze stad. Hij verbood alle bijeenkomsten in onze verschillende lokalen en nam deze in beslag voor com munistische samenkomsten. In het midden van Februari wer den ook onze kerk en andere gebouwen gerequireerd. Ze moesten gebruikt worden als woning voor zijn soldaten. Zelf werd ik gevangen gehouden in mijn eigen huis. De Chinese Christenen gin gen voort met bijeenkomsten te houden in particuliere huizen, doch ook dat werd bekend, en de 16e Maart kwam een troep communisten het huis binnen, waar de bijeenkomst gehouden werd. Zij bedreigden de Chris tenen en schreven de namen op van alle aanwezigen. Vóór de oorlog had de ge meente te Chimgcheng meer dan 200 leden, doch er zijn er nog maar vijftig over. Velen zijn gevlucht of gedood. Die nog over zijn gaan in het grootste geheim voort kleine bijeenkom sten te honden. Een Chinees evangelist leidt alles. Daar het voortdurend moei lijker voor ons werd en we meenden, dat onze aanwezig heid het voor de Chinese Chris tenen nog moeilijker maakte, besloten wij het district te ver laten en bet gelukte ons Hong kong te bereiken, vanwaar wij per vliegmachine naar Europa konden vertrekken. Op een vraag hoe de toekomst er uitziet, antwoordde zende ling Andreen: Zolang de on rust zo groot is als in de laat ste tijd, is bet in elk geval voor buitenlandse zendelingen onmo gelijk iets te doen op ons ter rein. Maar wanneer de zuiver uiterlijke omstandigheden beter zijn geworden, meen ik, dat er in China grote mogelijkheden zijn voor de Christelijkezend ing. Prot. Kerken op Java en in Nederland. In de week voor Pinksteren is er te Batavia een conferentie gehouden van afgevaardigden van de zeven Protestantse Ker ken, die in het gebied van de republiek op Java gevonden worden en afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk en de Geref. Kerken uit Nederland, overgekomen. De ontmoeting geschiedde op de basis van vol komen gelijkwaardigheid van de beide groepen van Kerken. De bedoeling der conferentie was het eerste officiële contact te leggen na 5 jaren gescheiden te zijn geweest en besprekingen te openen over de mogelijkheid en de vorm van een toekomstige samenwerking. Het bleek inderdaad mogelijk de grondslag voor zulk een sa menwerking te vinden. De basis is de gemeenschappelijke belij denis en de eerbiediging van elkanders vrijheid. Voorgesteld wordt in de toekomst een lichaam te vormen van verte genwoordigers der beide Kerk- groepen onder verantwoorde lijkheid der Indonesische Kerken en in nauw contact staande met de Hollandse Kerken. Voorgesteld wordt tevens om zo spoedig mogelijk deze vorm van samenwerking effectief te maken. Onderwijs. VLISSINGEN. Uitreiking diploma's Gem. Middein. Handelsavondschool. In het gebouw van de open bare scholen aan de Bouwen Ewoudstraat werden Vrijdag avond de einddiploma's uitge reikt. De directeur, de heer Metz, heette de wethouder van onder wijs en de gcommitteerden har telijk welkom en dankte de lera ren voor hun arbeid in 't belang der school. De voorzitter van gecommit- teerucn de heer Zorgedrager, bracht dank aan directeur en ieraren. De wethouder, de heer Poppe, reikte de diploma's uit, waarbij hij de geslaagden geluk wenste, de noodzakelijkheid van ver dere studie in het licht stelde en zijn grote waardering uitsprak voor de opofferingen die de le raren zich hebben willen ge troosten. Door de leerling J. G. de Rijcke, werd aan de leraren een souvenir aangeboden, waarvan gehoopt werd dat het in rook zal vervliegen. Voor het einddiploma slaagden de volgende leerlingen; A. Bliek, C. J. Bijl, H. J. Cijsouw, M. Geertse, J. Kamermans, P. de Moor, J. G. de Rijcke, G. L. Schunselaar, J. Sturm, M. Tabak, J. H. Teirlinck. 2 leerlingen wer den afgewezen. Voor het diploma machine- schrijven (50 lettergr.) slaag den; M. de Baar, J. A. Corve- leijn, A. Clarisse, H. J. Cijsouw, J. I. v. Dis, P. Goedbloed, J. S. F. Hoogendam, P. M. Joziasse, W. J. de Lege, M. Tabak, C. Wisse (Souburg). Voor het diploma machine- schrijven (75 lettergr.) slaag den; N. P. Passenier (Souburg), A. C. M. Theune (Vlissingen). Voor het diploma stenografie (100 lettergr.) slaagden: G. Koet je, W. J. de Lege, K. v. d. Meer. Voor het diploma stenografie (130 lettergr.) slaagde: A. Bliek. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: W. Aarnoutse, C. de Buck, P. J. Caljouw, A. P. van Hoorn, I. N. J. v. d. Hoeven, F. L. Jacobs, W. Janssen, T. Kay- ser, M. A. Kloeg, H. de Pagter, M. A. v. Peenen, J. Roelse, J. W. Scheers, L. Verhage, M. P. de Waal, C. v. Zweeden. Voor waardelijk bevorderd: E. de Graaf, J. Koppejan, P. G. Kos ter, M. Stroo, P. de Smit. Niet bevorderd 13 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: F. de Baar, E. Flipse, H. Geertse, M. Hansen, J. S. F. Hogendam, J. A. v. Hoeydonck, L. J. Kroon, J. H. Pierens, J. Poppe, A. C. M. Theune, C. Ver heul, J. M. v. Weele, A. C. V. Zweeden, J. H. v. Nek, J. F. le Clercq. Voorwaardelijk bevor derd: J. G. Kosten. Niet bevor derd: 2" leerlingen. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: A. C. de Baar, G. V. Belzen, M. de Buck, J. A. Cor- veleijn, I. Dik, P. Goedbloed, H. Groesser, T. Grootjans, C. F. Harting, G. Koetje, D. de Lege, K. v. d. Meer, M. Rubé, J. Swart, C. Nieuwland. Voorwaardelijk bevorderd: C. de Klerk, I. J. v. Dis. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: A. Clarisse, M. A. Florisse, C. Gunter, P. M. Jo- ziasse, P. v. d. Peijl, T. Schout, C. J. C. Wanst, H. Wetering, S. de Wolf, D. Stroo. Voorwaarde lijk bevorderd: P. Louws. Niet bevorderd: 1 leerling. Prop. ex. theologie. Aan de R. U. te Utrecht zijn geslaagd voor het prop. ex. theo logie de heren C. v. Andel te Baarn, H. C. Boer te Geldermal- sen, C. Boogaard te Hoedekens- kerke, M. C. Don te Middelburg en W. Goedhart te Hilversum. AXEL. Chr. Lagere Landbouwschool. Voor het einddiploma slaag den de heren: Jac. den Hamer, Axel; J. Dieleman J.Jz., Hoek; J. D. Haak Dz., Hoek; A. Diele man, Axel; J. D. A. Haak Pz., Hoek; J. Wolfext, Hoek; A. Ver- planke, Axel; L. Dieleman Mz., Hoek; L. Dieleman Bz., Maurits- fort; A. W. Dekker, Axel en J. de Kraker, Zaamslag. De nieuwe cursus is 6 Juni begonnen. Tot leskundige bij de eind examens der Lycea en Hogere Burgerscholen in de 6e inspectie is o.a. benoemd Dr H. d e N o o Bz. te Middelburg. De Belgische diamantnijverheid. De uitvoer van geslepen dia mant uit België heeft een gun stig verloop. Tijdens de maand Mei werd aan ruwe diamant voor 456.000 pond sterling in gevoerd, terwijl in dezelfde pe riode aan geslepen diamant voor 964.000 pond sterling werd uit gevoerd. Dit betekent dus, dat het slijpen van de diamant in België in de maand Mei werd betaald met 508.000 pond ster ling. De lasten voor de Belgische staat, voortvloeiend uit de toe passing van het statuut der po litieke gevangenen en hun ge zinsleden, worden op 735 mil- lioen francs geschat. Te Bussum is het driejarig zoontje van de familie Lamark te water geraakt en verdronken. A. F. P. deelt mede, dat de Nederlandse ambassadeur te Washington, Dr Loudon, een on derhoud heeft gehad met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Acheson. Men meent te weten, dat behal ve de Duitse kwestie ook de situatie in Indonesië besproken is.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2