De republikeinsche antwoordnota. Sjahir over de Nederlandse nota. Spoorwegstaking vrijwel algemeen. Weg met dat pistool! Geen staatsgreep in Hongarije? De Boedkoope Simon In afwachting. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Australische boycot opgeheven. De strijd in China. Commissie-Generaal weer naar Mië. De republiek komt met tegenvoorstellen. Nieuwe anti communistische partjj in Frankrijk. Uitwerking van Marshall's voorstel. Drie opmerkelijke verklaringen. MEISJESJURKEN, Zie onze etalage Textielhandel. Goes Telefoon 2447 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Wij leven nu, wat Indië betreft, weer opnieuw in afwachting. Wat zal de republiek doen met de nota van de Commissie- Generaal En wat zal de regering doen, wanneer de republiek de nota af wijst en op de oude weg voort gaat Afgaande op de tot nu toe ont vangen berichten, krijgt men de indruk, dat de republiek de nota wel niet zonder meer zal verwer pen. Sommige punten zal zij aan vaarden en omtrent andere pun ten zal zij willen onderhandelen om op die wijze tijd te winnen, haar positie te versterken en haar revolutionnaire vrienden in Nederland gelegenheid te geven hun afbraak-politiek voort te zetten. Maar wat zal dan de regering doen? Volgens haar eigen verklaring zal zij dan overeenkomstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bedoeld is Nederl. Indië! bestaande on houdbare toestand streven. M.a.w. dan is het uit met het eindeloze gepraat. Dan zal zij wat reeds lang had moeten ge beuren - orde op zaken stellen, in Indië orde en rust brengen, een einde maken aan de terreur van de extremisten en zorgen, dat het bedrijfsleven zich kan herstellen en de handel met het buitenland kan worden hervat. Dat zou de regering moeten doen. Volgens haar eigen verklaring. Maar zal zij het ook werkelijk doen? Eerlijk gezegd, betwijfelen we dit. Daarvoor mist, naar wij vre zen, dit kabinet de nodige kracht en standvastigheid. Want, laten we dat niet uit het oog verliezen, als het zover komt dat daden gesteld, moeten wor den, dan staat de regering voor een ver van gemakkelijke taak. Dan heeft zij te strijden tegen de oproerige elementen in Indië, maar ook tegen de volksvijanden in het eigen land. De communisten hebben reeds aangekondigd, dat zij zullen po gen een algemene staking te pro clameren en in elk geval het werk in de havens lam te leggen. En „Het Parool" spreekbuis van de links georiënteerde socia listen heeft ook reeds laten door schemeren, dat het van een alge mene staking niet afkerig is. Dat is bedroevend, maar niet Onoverkomelijk. Mits er is een krachtige rege ring. Dat heeft 1905 en 1918 geleerd. Zulk een regering heeft als het er op aankomt de overgrote meerderheid van het volk achter zich. De kracht van de revolutie, schreef dezer dagen een van on ze bladen, ligt meestal voor ne gentig procent in de schuldige zwakheid van de regering. Zo is het. Maar omgekeerd is een revolu tionnaire beweging zwak als daar is een regering die zich door God geroepen weet het gezag te handhaven. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 662 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 20.58 u. Maan op 1.08 u., onder 10.21 u. MAANDAG 9 JUNI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. HARF.I.SF, te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Churchill wordt geopereerd. Winston Churchill zal binnen kort een operatie moeten onder gaan. Naar Reuter verneemt is de operatie niet van belangrijke aard. Churchill zal ongeveer een maand niet in staat zijn aan het openbare leven deel te nemen. Marshal's rede te Londen gunstig ontvangen. De rede van Marshal over de Amerikaanse plannen voor eco nomische hulp can Europa is in officiële kringen te Londen warm ontvangen. De rede wordt beschouwd als een aanmoedi ging voor de Europese landen om met nieuwe moed voor het herstel te werken, nu zij de we tenschap hefjben, dat hun po gingen door Amerika worden gesteund. Naar verluidt, zal de Britse regering onmiddellijk stappen bij de Amerikaanse regering doen ter opvolging van Mars halls advies. Er wordt voorts op gewezen, dat Engeland reeds handelsbesprekingen met Rus land voert, die, als zij tot een goed einde lei'den, zullen bij dragen tot het herstel van het evenwicht in het door de oor log getroffen Europa. Voorstel gezamenlijke gendarmerie onaanvaardbaar. Ten aanzien van de vorming van een tussenregering stelt, naar de politieke redacteur van Aneta van betrouwbare zijde verneemt, de republikeinse antwoordnota voor, dat de Nederlandse en de republikeinse regering op grond van artikel 2 van Linggadjati tezamen beraadslagen over de vorming van een tussenregering voor geheel Indonesië, waarvan minstens de helft der leden uit vertegenwoordigers van de republiek zou moeten bestaan. Wat Oost-Indonesië en Borneo heersende impasse te geraken. In een verklaring van Australi sche havenarbeiders, wordt ge zegd: „Vertegenwoordigers van de vakvereniging hebben bespre kingen gevoerd met de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Voedselvoorziening en Scheepvaart. De vakvereniging heeft het re cente verzoek van de Indonesi sche en Nederlands-Indische re gering aan de Australische rege ring tot verscheping van de goe deren, die momenteel in Austra lië worden vastgehouden, naar Indonesië ten behoeve van de In donesische bevolking, in overwe ging genomen en besloten mede te werken aan de verscheping van deze goederen. Naar verluidt, zal het grootste gedeelte dezer goederen aan In donesische autoriteiten worden overgedragen, overeenkomstig een regeling tussen de republiek en de Nederlands-Indische auto riteiten. Het officiële persbureau der Centrale Chinese regering ..Cen tral News", meldt, dat „buiten landse artilleristen" aan de zijde de Chinese communisten deelne men aan de beschieting der rege ringsstellingen te Poelantien op 32 km. van Dairen. De commandant van het Ame rikaanse militaire instructiecorps in China, heeft verklaard, dat er thans meer dan 1000 Amerikaan se officieren, soldaten en matro zen als instructeurs bij het Chi nese regeringsleger werkzaam kaanse hulp en advies ontvangt zijn, terwijl China tevens Ameri- bij de reorganisatie van zijn de partement van nationale verdedi ging. Gisterochtend om 6.15 uur zijn de leden can de commissie-ge neraal, prof. W. Schermerhorn en M. van Poll vanaf Schiphol met een Skymaster naar Indië vertrokken. Tegenover een A.N.P.-verslag gever verklaarde prof. Scher merhorn goede hoop te koeste ren, dat met vereende krachten eet) bevredigende oplossing zal worden bereikt. Over de mededelingen, welke Sjahrir gedaan heeft op een persconferentie, waarbij hij ver klaarde de vestiging van een in- tt rimregering te accepteren, zei- de prof Schermerhorn„Ten opzichte van deze voor mij U'teraard officieuze berichten zal ik nog geen standpunt inne men. Ik wil Sjahrir op geen en kele wijze in de wielen rijden o wacht het definitieve ant woord van de republikeinse de legatie met belangstelling af". „Er wordt gesproken over te genvoorstellen, welke van repu blikeinse zijde gedaan zouden orden" aldus prof. Scher merhorn „of zulke voorstel len zullen voldoen aan de door cr.s ter voortzetting van de be st rekingen gestelde voorwaar de, zal uiteraard afhangen van d. aard dezer voorstellen." Volgens een speciale corres pondent van Aneta te Djogja, heeft Sjahrir op een aldaar ge houden persconferentie ver klaard „Wij accepteren het idé van een interimregering als mo gelijkheid om het totstandko men van een federale regering te vergemakkelijken". „De Ne derlandse voorstellen zijn daar omtrent niet definitief, onze te genvoorstellen zijn meer gede tailleerd. Wij wensen een soort nationale regering voor geheel Indonesië, waardoor de over gangsperiode tot 1949 gemakke lijker te overbruggen zal zijn. De belangrijke vragen zullen echter zijn: welke is de positie van deze regering en welke is de positie van de gouverneur- generaal? Tot nu toe had de gouverneur-generaal alle uit voerende macht in handen. Wij wensen een regering die wer kelijk regering is en alle uit voerende macht bezit, welke een normale regering heeft. Sjahrir meende, dat de moge lijkheden voor de constructie van een dergelijke regering ve lerlei zijn, waarbij hij o.m. wees op de mogelijkheid van een executieve raad. Omtrent de republikeinse tegenvoorstel len verklaarde Sjahrir, dat deze vervat zijn in een nota, waarin evenals in de Nederlandse nota. de voornaamste punten van po- 1 litieke, economische en militaire aard zijn. De tegenvoorstellen zijn, aldus Sjahrir, gebaseerd op de overeenkomst van Linggad jati. De financiële en economi sche problemen zullen, zo ging hij verder, gemakkelijk te re gelen zijn, wanneer een natio nale regering is ingesteld. Naar aanleiding van de uit spraken van de grote politieke partijen over de Nederlandse nota, verklaarde Sjahrir, dat, volgens het algemeen gevoelen; de nota in haar geheel onaan vaardbaar is, ofschoon vele af zonderlijke punten wel eccepta- bel geacht worden. De Amerikaanse hulpverlening. In verband met de door Mar shall afgelegde verklaringen ten aanzien van economische hulp verlening aan Europa heeft de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden besloten tot benoeming van zes subcommissies, die tijdens de par lementaire vacantie studie zullen maken van de wereldsituatie op economisch en politiek gebied en de verhouding hiervan met de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. betreft stelt de republiek voor over en weer kantoren te openen. Na de totstandkoming van een tussenregering blijft de Commis sie-Generaal samen met een re publikeinse delegatie het veto recht houden voor de hoofdpun ten van het regeringsbeleid. Tijdens de zittingen gingen stemmen op om volledige onaf hankelijkheid te eisen. Het Ka binet besloot echter grotere zelf standigheid te vragen in afwach ting van de Nederlandse nota. Men doelt hier op instellingen als een gezamenlijk deviezeninstituut en een in- en exportbureau. Wat de militaire voorstellen betreft acht de republikeinse re gering een gezamenlijke gendar merie van Nederlanders en repu blikeinen voor het republikeinse gebied onaanvaardbaar. Na de publicatie zal Sjahrir enige dagen vacantie nemen. Hij zal vanmiddag de ant woordnota uiteenzetten voor het werkcomité van het K.N.I.P. Het ligt in de bedoeling van Hatta op doorreis naar Sumatra via Bantam een beleefdheidsbe zoek aan Van Mook te brengen. De tweede staatssecretaris Tam- zil verklaarde tegenover Aneta, dat zulks was gearrangeerd door Mr Dr P. Sanders, secr. gen. van de Commissie-Generaal. Hij zeide voorts een telegram te hebben ontvangen van de republikeinse delegatie te Batavia, dat de Ne derlandse autoriteiten niet kun nen instaan voor de veiligheid van Hatta, wanneer deze, zoals in de bedoeling ligt, een bezoek zou brengen aan het republikeins gemeentebestuur. Een andere ho ge autoriteit verklaarde in dat verband, dat de Nederlandse au toriteiten vrezen voor grote de monstraties, daaraan toevoegen de, dat Hatta Van Mook en de republikeinse burgemeester niet kan ontmoeten. In een tweede telegram uit Ba tavia wordt voorgesteld, dat Hat ta Van Mook in het gebouw van de delegatie ontmoet, waar ook de republikeinse burgemeester aanwezig kan zijn. Open brief inzake de Indische kwestie. De vereniging Nederland-Indo- nesië heeft een open brief tot de raad van ministers gericht, waar aan het volgende is ontleend: „Gezien de ernst van de toestand acht de vereniging het haar plicht, in overeenstemming met haar traditionele strijd voor een vreedzame oplossing der geschil len met Indonesië, een poging te wagen om een constructieve bij drage te leveren teneinde uit de Zij meent dit doel het beste te kunnen dienen door een aantal opmerkingen te maken, waartoe de inhoud van bedoe'de nota haar aanleiding geeft. De vereniging stemt in met het voorstel om thans reeds over te gaan tot de schepping van fede ratieve organen, met voorlopig gezag bekleed, ten behoeve van de samenwerking op economisch, staatkundig eh bestuurstechnisch gebied. Zij meent echter, dat het aantal zetels, overeenkomstig de nota der Commissie-Generaal voor de bedoelde organen toe te kennen aan de republiek en aan de verschillende z.g. „Malino-ge- bieden", te weinig rekening houdt met de overwegende betekenis van Java en Sumatra uit econo misch en cultureel oogpunt. Verder acht zij het o.m. nodig, dat: a. dat in alle organen minstens de helft der zetels moet komen aan de republiek. b. geen veto-recht aan de ver tegenwoordiger van de Kroon wordt toegekend. c. West-Borneo niet voor ver tegenwoordigende en overkap pende organen in aanmerking komt; d. de staat Oost-Indonesië slechts aanvaardbaar is indien gestreefd wordt naar een snelle democratisering, mede in die zin, dat de aanhangers der republiek zich vrij mogen bewegen en uiten; e. de Nederlandse vertegen woordigers aannemelijk moeten zijn voor de republiek; f. aanstonds een ernstige aan vang wordt gemaakt met de ver mindering der Nederlandse troe pen. Het komt alles kortweg hierop neer, dat de republiek in alles haar zin wordt gegeven. Brits consul-generaal bezoekt Soekarno. De autoriteiten te Djokja wer den Vrijdag verrast door een onverwacht bezoek van de Brit se consul-generaal te Batavia, Mitcheson Lambert, en zijn echt genote, die met een Dakotatoe- stel van de R.A.F. dat uit Sin gapore gekomen was, te Djokja aankwamen. Het gezelschap had op het paleis van Soekarno een onder houd van twee uur met Soekar no en Sjahrir. Om drie uur in de middag keerde het gezelschap naar Batavia terug. Mitcheson verklaarde tegen over de pers, dat zijn bezoek het karakter van een privébezoek droeg. Voorts is besproken de vesti ging van een consulaatssectie en een afdeling voorlichting van het consulaat te Djogja, waarom trent de Nederlandse autoriteiten in principe overeenstemming bereikt hadden. Mitcheson ontweek de vraag of het bezoek verband hield met de Nederlandse nota en of deze besproken was. Indien dit zo was, aldus de consul-generaal, zou ik er toch niets over zeg gen. Gezinshereniging in Indië. Binnenkort 1300 vrouwen en kinderen naar Batavia. Op 26 Aug. zal het m.s. Johan van Oldenbarnevelt van de Mij. Nederland als hulppassagiers schip met ongeveer 1300 passa giers naar Batavia vertrekken. Deze passagiers zullen uitslui tend bestaan uit echtgenoten en kinderen van in Indië vertoe vende werkers. De Johan van Oldenbarnevelt die thans bestemd is voor troe penvervoer, zal in verband hier mee een kleine verbouwing on dergaan, waardoor de accomo date voor het vervoer van de vrouwen en kinderen meer ge schikt zal worden gemaakt. Zo zullen de hangmatten in de rui men worden vervangen door standees (twee bedden boven elkaar), terwijl vrouwen en kinderen beneden de drie jaar, indien er voldoende plaats is, in hutten zullen worden onder gebracht. Verder zal de eetzaal voor ruimpassagiers geriefelij ker worden gemaakt, terwijl voor speelgelegenheid voor de kinderen zal worden gezorgd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langer en Korter Aar, G. C. Severijn te Muiden. Aangenomen naar Rotterdam- Charlois, E. C. B. Kok te Bus- sum; naar Wijnjeterp, P. Ver dam te Nijemirdum; naar Stan- daarbuiten, J. Heemskerk te Herwijnen. Bedankt voor Rotterdam, H. J. Groenewegen te 's-Graven- hage; voor Rotterdam-Hillegers- berg, G. Huls te Gouda. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen, J. Tho mas te Rotterdam-Charlois en R. Ypma te Loppersum; te Den Haag-Oost (vac. A. G. Barkey- Wolf), D. Roest te Hoogeveen en M. Wilschut te Hilversum. Aangenomen naar Baarn, G. Zeyl te Eindhoven. Geref. Kerken (art.. 31 K.O.) Beroepen te Haarlemmermeer- Oostzijde en Hoofddorp, J. Meester te Brouwershaven. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Lisse, M. Blok te Zeist. Gen. Synode Ned. Herv. Kerk. In de voortgezette zitting van de Gen. Synode werd in bespre king gebracht het rapport van de commissie „De kerk en de boerenorganisaties". Op verzoek van het modera- men waren ter nadere toelich ting van dit rapport aanwezig de leden der commissie H. D. Louwers en ds A. A. Koolhaas. Het rapport werd aanvaard, mede in zijn conclusie, dat aan de werkgroep „Kerk en samen leving" zal worden verzocht een nieuwe sub-commissie in te stel len, die zich speciaal met het onderwerp van het rapport zal bezig houden. Naar aanleiding van het ver zoek van enige adressanten, dat de Synode zou besluiten tot posthume rehabilitatie van ds H. de Cock, verwezen naar een commissie ad hoe, werd met al gemene stemmen een antwoord vastgesteld. Een ontwerp-regle- ment op de organen van bij stand (raden, werkgroepen, sec ties enz.) werd na ampele be spreking aangenomen. FRANKRIJK 12 millioen arbeidsuren per dag verloren. De spoorwegstaking heeft zich Zaterdag over het grootste deel van Frankryk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwegen noemde men de staking bijna totaal. De Pollman uit Amsterdam was de enige trein op lange afstandtraject, die Zaterdagavond te Parijs is aangekomen. Luchtkartering van de Archipel. Naar Aneta verneemt wordt per vliegtuig te Batavia ver wacht de Amerikaanse briga dier-generaal Herbert Loper, die met autoriteiten van het Nederlands-Indisch leger en van de Nederlandse marine bespre kingen zal voren betreffende de door de Amerikanen te ver richten luchtkartering van de archipel, met uitzondering van Java en Sumatra. Wat Java en Sumatra betreft wordt verno men, dat de Britten deze gebie den vanuit de lucht zullen kar teren. Amerika en het Neder landse bedryfsleven. Na het recente bezoek van de chef van de buitenlandse afdeling van de Standard en Poor's Corporation te New-York de heer A. Zoller, brengt thans wederom een bekende figuur uit de financiële wereld van de V.S., n.l. de heer Heinemann van de firma Kidder, Peabody Co, een bezoek aan Neder land. Hieruit blijkt, dat in Ame rikaanse financiële kringen voor ons land momenteel veel be langstelling bestaat. De heer Heinemann zal gedurende een week hier te lande vertoeven voor het houden van algemene besprekingen, o.a. met personen uit het bedrijfsleven. Gematigde linksgeoriënteerden in Frankrijk hebben een nieuwe politieke partij opgericht, ge naamd „Rassemblement Travail- .liste Francais". Het voornaamste doel van de nieuwe partij is, dat de socialis tische partij, de republikeinse volkspartij en de partij der radi calen de handen ineen slaan om een Communistisch of Gaullisti- regiem tegen te gaan. Voorzitter van de nieuwe partij die de vor ming van de V.S. van Europa voorstaat, is Julian Dablin, direc teur van een tijdschrift. Jules Moch, de socialistische minister van vervoer, heeft nood voorzieningen getroffen voor een voorlopig vervoer over de weg en door de lucht, Van Zondag af verbinden bussen Parijs met een aantal grote steden, waaronder Calais en Le Havre. De dienst op de luchtlijnen naar Marseilles, Lyon, Straatsburg en Belfort zal worden uitgebreid en vliegtuigen van het leger en de marine zul len de burgers naar Bordeaux, Toulouse, Rennes en Brest bren gen. Volgens een officieuze statis tiek worden naar schatting 1% millioen reizigers in Frankrijk door de spoorwegstaking opge houden, onder wie 680.000 Parij- zenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren, iedere dag sta king kost de spoorwegen 350 mil lioen francs. Spanje tot nominale monarchie verklaard. Het Spaanse parlement heeft bij acclamatie de wet op de op volging aangenomen, welke Spanje tot nominale monarchie maakt met generaal Franco als het hoofd van de staat. Naar verwacht wordt zal Lord Inverchapel, de Britse ambassa deur in de V. S., binnenkort contact opnemen met het Ame- ïikaansehe ministerie van Bui tenlandse Zaken voor het hou den van officieuze besprekin gen over de middelen om het voorstel van Marshall, inhou dende, dat Europa zich verenigt in het streven naar economisch herstel, in de praetijk te bren gen. Volgens Britse autoriteiten 24-uursstaldng van de Openbare Diensten. De openbare diensten te Pa rijs hebben besloten Vrijdag 13 Juni bij wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd geno men door de Franse bond van Regeringsemployé's, die meer dan 1 millioen mannen en vrou wen omvat. Dit betekent, dat Pa rijs Vrijdag geen vervoer per me tro of autobus zal hebben en dat alle openbare diensten, uitgezon derd diegenen, welke om veilig heidsredenen onmisbaar zijn, deze dag zullen sluiten. Provincienieuws. Christelijke Kweekschool Middelburg. Voor het eindexamen zijn ge slaagd de damees: J. Allewijn Hoedekenskerke; P. L. den Hol lander, Aagtekerke; M. Knie riem, Goes; J. Nieuwenhuize, Bie- zelinge en de heren: K. Heringa, Goes; A. de Jonge, Middelburg; J. D. Meijer, Kattendijke en G. C. Voogd, Middelburg. Eén candi- daat afgewezen. Groene Kruis. In de Zaterdag te Kortgene ge houden vergadering van de Prov. veren, het Groene Kruis, werden de periodiek aftredende bestuurs leden de heren A. de Lange te Goes, J. Nieuwenhuize te Krui- ningen en Jhr R. Roëll te Haam stede herkozen. In de plaats van de heer C. Dieleman te Tholen die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer Mr A. J. v. d. Hoeven te Tholen. Op voorstel van het bestuur werd de bijdrage van de afdelin gen verhoogd van 8 op 10 cent per lid. GOES. Algem. Zendingsvergadering Cl. Goes, Ned. Herv. Kerk. Woensdag a.s., 's middags 2.30 uur hoopt in de Herv. Kerk al hier o.m. Ds E. Kyne te spreken over „De Papoea-gemeenten in en na de oorlog". Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 10 Juni: 6.12 u. 1.68 m., 18.25 u. 1.43 m. Reëel en echt. Dr Bruins Slot seinde uit In dië aan „Trouw": Men vraagt zich, vooral in Ne derland af, of een beweging als de Pasoendan, als die der Ma- dnerezen, wel reëel en echt is. Wordt hierin niet een kunstma tige tegenstelling tot de repu bliek geschapen? Naar onze waarneming zijn de Soendanese en Madoerese bewe gingen ongetwijfeld reëel. Zij zijn geboren uit het zelfstandig- heidsbewustzijn dezer volkeren tegenover de Javanen, dat zijn de bewoners van Midden-Java Zij zijn ontstaan uit den onwil dezer volkeren zich door de Ja- tanen te laten overheersen. Tegelijkertijd kan men zeggen, dat deze bewegingen kinderlijk en primitief zijn, wat hun staat kundig vormend vermogen be treft. Maar kinderlijk en primi tief is het meeste in Indië. Dat neemt echter niet weg, dat versterkt integendeel de ge dachte, dat het Nederlands- Indische Gouvernement hier be schermend en leidend moet op treden. Nederlands-Indië gelijkt op het ogenblik een gezin, waarin een der kinderen, de Republiek, een bastaard nog wel, met een groot pistool zwaait en daar mede de andere kinderen en zelfs de vader bedreigt. Dit kind kan met dat pistool niet behoor lijk omgaan, maar het kan er natuurlijk wel veel kwaad mee stichten, als men het rustig zijn gang laat gaan., Daarom moet de vader dit kind een flinke draai om de oren geven en dat pistool afne men. Dat kan en dat kan gemak kelijk. Dat betekent geen bloedbad. Want de kracht der Republiek ligt niet in zichzelf. Ook niet in haar wapens. Alleen in de zwak heid en toegevendheid der Ne derlandse politiek. Daarom is het nodig voor het welzijn van Indië als geheel en van al zijn volkeren in het bijzonder, deze Republiek te liquideren. Niet slechts Madoera en Pasoendan, ook Oost-Indonesië, ook de Ba taks op Sumatra vragen er om van deze terreur van een wil den kwajongen verlost te wor den. Zij vragen het kinderlijk en primitief. Ze vragen aan de Nederlandse militaire macht „Helpt ons". En daarom is een doortastend optreden geen ko loniale oorlog, maar een bevrij- dmgsstrijd. Verklaring van Nagy, Nagy, die 'n week geleden, tijdens zijn vacantie in Zwitserland is af getreden, heeft te Genève ver klaard, dat de loop der gebeur tenissen hem volkomen verrast heeft. 18 Mei, 4 dagen na zijn vertrek naar Zwitserland, was hij uit Boedapest opgebeld, dat de luitenant-generaal Swii'idof, de Sowjet-Russische voorzitter van de geallieerde bestuurscom missie te Boedapest, het verzoek van Nagy, om Belga Kovacs, de door de Sowjet-autoriteiten ge arresteerde secretaris van de partij der kleine boeren, vrij te laten, had verworpen op grond van het feit, dat de ondervra ging van Kovacs nog niet vol tooid was. Aan de andere kaht stelde Swiridof aan de Hongaar se autoriteiten de notulen ter beschikking van de ondervra ging van Kovacs, waarin de Hongaarse eerste minister (Nagy) ervan beschuldigd wordt op de hoogte te zijn geweest van het complot. Nadat Rakosi, de vice-premier en Zoltan Tildy, president van Hongarije, hem zullen deze besprekingen een!verzocht hadden naar Boedapest officieus en particulier karakter dragen. Volgens een Woordvoer der van de Franse ambassade komt Jean Monnet, leider van het Franse herstel, waarschijn lijk de yolgende week naar Washington. Dit nieuws heeft enig voedsel gegeven aan de theorie, dat het uitbreiden van het plan Monnet tot Engeland en andere landen van Europa terug te keren, liet Nagy zich dit afraden door een waarschu wing van vrienden en collega's, overgebracht door de Hongaarse gezant te Bern en later door Tildy telefonisch ondersteund. Hoewel er geen grondwettige redenen voor zijn aftreden be staan, stemde Nagy er in begin sel in toe af te treden om de toestand niet te verergeren. Nagy misschien de beste oplossing is is er ten zeerste over verbaasd, voor de verwerkelijking *an hoe men zich kan indenken, dat Marshali's voorstellen. hij als minister-president, met het vertrouwen van het volk ge kozen, aan een samenzwering zou kunnen deelnemen. Tildy over de Hongaarse crisis. Volgens radio Boedapest heeft Zoltan Tildy, de president van Hongarije, verklaard, dat de po litieke crisis in Hongarije tot een einde is gekomen en dat de berichten in de buitenlandse pers van een staatsgreep en van onlusten niet in overeen stemming zijn met de werke lijkheid. Tildy sprak deze woorden voor Hongaarse krijgsgevangenen, die de Sowjet-Unie heeft vrijgela ten vóór de ratificatie van het vredesverdrag. Tildy verzekerde hen dat zij bij hun terugkeer een nieuw land vinden, waar de noodlottige heerschappij der fascisten voorbij is. Verklaring van Dinnyes. Lajos Dinnyes, de nieuwe Hongaarse premier, heeft tijdens zijn eerste persconferentie in antwoord op de vraag of zijn voorganger, Ferenc Nagy, schul- •dig werd geacht aan het bera men van een complot tegen de republiek, verklaard, dat Nagy tot nog toe hiervan niet is be schuldigd, doch alleen verdacht. Dinnyes yeide voorts, dat de buitenlandse politiek van Hon garije ongewijzigd blijft. Het land wenst goede betrekkingen met de V.S. en Engeland en natuur lijk in de eerste plaats met zijn buur de Sowjet-Unie, aldus Dinnyes. Ons Vleesrantsoen. Volgens mededeling van de vakgroep slagerijen te Utrecht zou overwogen worden het reeds verlaagde vleesrantsoen opnieuw drastisch te verlagen. Van officiële zijde verneemt het A.N.P., dat van een verdere verlaging van dit rantsoen geen sprake zal zijn. DE BILT ZEGT: Krachtige wind. Aanhouden van het koele weer met een krachtige tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regenbuien. Nagek. Advertenties. Algemene kennisgeving. Heden ging nog ge heel onverwachts van ons heen onze gelief de en zorgzame Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevr. Froukje van den Berge, geb. Hofman, in de leeftijd van 57 jaar. Haar diep gedroefde Echtgenoot, Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Vlissingen: C. van den Berge, R. Bogerd-v. d. Berge. Johny. Batavia N.O.I. M. J. Bogerd. Rotterdam B. van den Berge. E. v. d. Berge-Tafeiëff Vlissingen, 6 Juni '471 Singel 198. Begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni a.s. om 2 uur vanaf Singel 198. Voor een beperkt aan- tal Klanten, brengen wij morgen (Dinsdag) in de verkoop, keurige alleen in de maten 65, 70, 75 en 80 cNI.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1