Heeft de 8.-U. verdrag van Jalta geschonden Verlenging ven Truman's volmachten 'tVoornaamste verleren. Tegenvoorstellen van de republiek of verwerping van de nota* Ramadier houdt voet bij stuk. Massamoord door toeval voorkomen. Belangrijke verklaring over Duitsland verwacht! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen socialistische eenheidspartij in de Britse zone. Schending van verdrag van Jalta, Het Amerikaanse hulpprogram. Materiaalpsitie in Rubrgehied. frUfdsckap. Voorstellen ter oplossing van het Palestijnse probleem. Tegenstand van links soc. leiders. Algemene staking voor de deur. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 661 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 7 JUNI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, -Ds J. KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.22' u'., onder 20.56 u. Maan op 0.40 u., onder 7.59 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 8 Juni: 4.45 u. 1.88 m., 16.58 u. 1.72 m. Het gaat bij de sociale vraag stukken, die thans in zo sterke mate de aandacht vragen, niet louter om materiële dingen. Niet alleen om hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. Op het tweede Christelijk So ciaal Congres heeft Ds P. van Wijk er de nadruk op gelegd, dat het ten diepste gaat om de ziel. En dat mag bij al het streven naar betere arbeidsver houdingen en arbeidsvoorwaar den geen ogenblik uit het oog worden verloren. Zeker, hier zijn ook zaken van - - stoffelijke aard in het geding: |?ude geest van de „Mayflowei loon en arbeidsduur, huisvesting ls ul' °„s lY*;" verdwenen. De honderden aankondigingen van middelen tegen zenuwinstorting op de muren in onze steden. Aan een bank in New-York is een man van goed vijftig jaar uit geput. Een arts in New-York zeide mij eens, verwonderd te zijn over het groot aantal jonge mannen van 40 en 45 jaar, die reeds machteloos waren. En dan eindelijk en hier versomberde het gelaat van de stoere Amerikaan geheel - wij hebben in Amerika het aller voornaamste verlo ren. Ik ga nog naar de kerk om mijn ouders. Maar ik heb het geloof niet meer. En dat maakt ons leven ongelukkig. De en wat niet al en het is eis van Christelijke levensopvatting, dat ook aan deze zijde van de zaak volle aandacht wordt geschon ken. Maar met geld en goed en dit geldt niet minder van het economische leven, is de zaak niet te redden. Want wij kun nen rijk zijn en toch onzegbaar arm. Wij kunnen zeer veel be reiken en tenslotte toch alles missen. Amerika is voor velen het land van belofte. Daar is voor ondernemende figuren de gele genheid om vooruit te komen, om geld te verdienen, om een goede positie te veroveren, om rijk te worden. En velen grij pen de daar bestaande kansen om op de maatschappelijke lad der omhoog te klimmen. Nu is er in Amerika op stof felijk gebied ontzaglijk veel be reikt. Maar met al de rijkdom die men daar bezit gevoelt men zich toch vaak nameloos arm. De balans toont prachtige over schotten en toch is er ook een schrijnend tekort. Gebleken is ook daar, dat het geld niet altijd het beoogde ge luk brengt. En zoo is er ook daar een roepen om een nieuwe geest, om betere verhoudingen, om vermeerdering van de ar beidsvreugde. Te vrezen is ech ter, dat daarbij teveel uit het oog wordt verloren, dat het gaat om de ziel. Kort voor de oorlog verscheen in „Le Temps" een schets van Georges Laurez, die op de boot naar de nieuwe wereld kennis maakte met een vertegenwoor diger van de Amerikaanse in dustrie. Hem viel de trieste trek op, die het gelaat van deze jonge man somber maakte. Is dat nu, dacht hij, een man uit het land van het sociale paradijs en van industrieel geluk? Omdat deze man, aldus Eau- rez, mij niet kende, durfde hij mij vertellen, wat het leven hem zo bitter maakte. Ik heb, zo zeide hij, een bit tere smaak in de mond. Wij Amerikanen hebben geen ge voel van zekerheid in ons le ven. Mijn lot en dat van mijn gezin hangt geheel af van een bankier ergens in New-York, die over alles beslist en mij kan maken en breken naar zijn wel gevallen. En dan is er altijd span ning in ons leven Nimmer rust. De Engelsman beoefent zijn sport voor zijn ge noegen. Wij doen ook aan sport, maar alleen om den tegenstan der te slaan. Overwin ik hem niet, ik ben furieus. Zo is er een inspanning van alle kracht zonder ophouden, een dodende wedstrijd, die de zenu wen uitput Zie maar eens de kracht der Pilgrimfathers is er niet meer: hun geloof. En toen een jong meisje voor bij ging en de Fransman, naar zijn aard, een opmerking maakte over de gratie van de Ameri kaanse vrouw, antwoordde de Amerikaan droefgeestig: o ze ker, zij is alleraardigst. De Ame rikaanse vrouw is een goede compagnon geworden van de man op het golfveld, in het zwembad. Maar niet in huis; het gezinsleven verdwijnt. En van daar de vele echtscheidingen. De zoon van mijn patroon is on langs gehuwd. Zij hebben geen leven met elkander. Het loopt op een echtscheiding uit, of op een leven geheel vreemd van el kander. Laurez deelt mede, dat hij, te Washington aangekomen, een kennis de vraag stelde: was die pessimistische Amerikaan een unicum of zijn er vele zo onder u? Het antwoord was: Zeker geen eenling. Lees de Ameri kaanse romanlitteratuur en gij zult zien,- dat deze pessimisten een brede zoom in ons leven vertegenwoordigen. Die geest leeft reeds in de massa. Wat is dit anders, dan beves tiging van het woord: „want wat zou het de mens baten, zo hij de gehele wereld won en schade leed aan zijn ziel?" Wij mogen dankbaar zijn dat in ons vaderland de ogen voor deze waarheid niet geheel ge sloten zijn. Dat wij hebben onze Christelijke vak- en standorga nisaties, die bij al hun streven op de voorgrond stellen, dat ook het socoiale en het economische leven moet worden beheerst door de dienst van God, zoals die zich in zijn woord heeft ge openbaard. Truman doelde hierbij op de onlangs door de Republikeinse senator Taft uitgesproken ver klaring, dat de president en de regering klaarblijkelijk niet meer over prijsverlaging spraken om hun plan tot hulpverlening aan! het buitenland niet ongunstig te beïnvloeden. Truman zeide, dat de onlangs ondernomen pogingen tot prijs verlaging tastbare resultaten hebben opgeleverd, doch nog niet ver genoeg zijn gegaan. Hij ver klaarde te geloven in volledige werkgelegenheid en volledig ge bruik der economische mogelijk heden. Verklaring van Acheson. Acheson, de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor een subcom missie van het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat men de president zekere van zijn oor logstijd-bevoegdheden moet laten behouden om de uitvoer van ma teriaal te controleren, wil het succes van de Amerikaanse bui tenlandse politiek niet in gevaar gebracht worden. Hij drong aan op spoedige stappen van het Congres in deze, daar de be voegdheden van de president ein de van deze maand aflopen. „Wij moeten in staat zijn de juiste materialen op juiste tijd ter beschikking te hebben", aldus Acheson. Hij beloofde evenwel, dat van voorrangsmaatregelen slechts in zeer buitengewone om standigheden gebruik gemaakt zou worden en zeide, dat het de partement slechts „aarzelend" om een verlenging van de buiten gewone volmachten wilde ver zoeken. De Britse autoriteiten ii Duitsland hebben de Communis tische partij meegedeeld, dat zij de vorming van een „Socialisti sche Eenheidspartij" in de Britse zone niet toestaan. Deze naam is gegeven aan de fusie van commu nisten en uiterst linkse democra ten in de Russische zone. De Britse autoriteiten leggen er de nadruk op, dat, zolang niet op bevredigende wijze is aange toond, dat de sociaal-democrati sche partij, of een meerderheid daarvan, tot een dergelijke fusie wenst toe te treden, de oprich ting van een partij, die zich Soc. Eenheidspartij noemt, niet is toe gestaan in de Britse zone. Voorts is het de Communistische partij niet toegestaan haar naam in Soc. Eenheidspartij te verande ren. Binnenkort protest-nota aan de S.-U. „Uw ontslag of het leven van Uw zoon!" Truman heeft de jongste gebeurtenissen in Hongarije schandelik genoemd. De toestand die 19 voortgevloeid uit de wyziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de president. H\j voegde er aan toe, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een gron dig onderzoek instelt en dat eventuele nieuwe stappen van Ameri kaanse zijde zullen worden genomen, wanneer het onderzoek ten einde is. Uit welingelichte bron te Washington wordt vernomen dat dat de V.S. de hulpverlenings goederen van 20 millioen dol lar, die zij voor Hongarije be stemd hadden, thans aan meer behoeftige en vertrouwenswaar- dige gebieden zullen doen toeko men. Dit als een gevolg van de jongste ontwikkelingen in Hon garije. Men acht het niet moge lijk om de huidige Hongaarse re gering steun te verlenen, wan neer men kan verwachten, dat deze aanzienlijke hoeveelheden voedsel naar de Sovjet-Unie zal verschepen, zodra de oogst bin nen is. Protestnota aan de S.-U.? Men verwacht, dat Truman's verontwaardigde verklaring ge volgd zal worden door protest nota's aan de regering van Hon garije en de Sovjet-Unie, waarin deze beschuldigd zullen worden van schending van het verdrag van Jalta en van andere overeen komsten. Men houdt echter re kening met de mogelijkheid, dat een dergelijke actie nog even wordt uitgesteld, om aan de Sov jet-Russische voorzitter van de Geallieerde Bestuursraad gele genheid te geven, inlichtingen te verschaffen over het aandeel van de Sovjet-Unie aan de gebeurte nissen, die geleid hebben tot het aftreden van Nagy als eerste mi nister. Na de verklaring van de presi dent, werd door een woordvoer der van het Departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat er een volledig onderzoek naar de toestand in Hongarije wordt ingesteld. Hij weigerde te verklaren, welke verdere stappen men zou kunnen verwachten, doch welingelichte waarnemers geloven, dat deze, na de duide lijke- verklaring van Truman, niet zullen uitblijven. Uw ontslag of Volgens de New Yorkse „Daily News" is Ferenc Nagy, de voor •malige minister-president van Hongarije, die thans nog in Zwit serland vertoeft, afgetreden om dat het leven van zijn vierjarig zoontje van communistische zijde werd bedreigd. Volgens het blad heeft de 22- jarige zoon van Nagy te Was hington verklaard, dat zijn vader een boodschap ontvangen had van van de inhoud: „Uw onsiag of het leven van uw zoon". In antwoord op deze boodschap heeft Nagy van Genève uit tele fonisch zijn ontslagaanvrage naar Boedapest doorgegeven. Nadat „De rode Garde, die de vierjarige jongen naar de grens gebracht had, vlakweg medege deeld had, dat zij de jongen mee terug zouden nemen naar Boeda- Truman heeft op een persconferentie het program voor hulp aan Griekenland en Turkije verdedigd tegen (1e beschuldiging, dat liet de prijzen in Amerika zal doen stijgen. Om te zeggen, dat wij onze pogingen in de richting van du rende vrede en vrijheid in de gehele wereld moeten staken, om dat zij economische moeilijkheden geven, zou even onlogisch zijn als wanneer wij enige jaren geleden onze oorlogsinspanning zou den hebben gestaakt, omdat zij economische problemen met zich bracht, aldus de president. De hulp aan Griekenland. D wight Gris wold, chef van de afdeling Binnenlandse Zaken en verbindingen van het Amerikaan se militaire bestuur in Duitsland, die door Truman is benoemd tot administrateur van de Ameri kaanse hulp aan Griekenland, verklaarde te Berlijn, dat de V.S. het werk van het Griekse volk niet wensten te zien „gesaboteerd door activiteit van een vijfde co lonne of door militaire activiteit, geleid door buitenlandse mach ten". Het Griekse volk heeft in een democratisch verkiezing zijn eigen type regering gekozen, en Amerika wil dat het Griekenland blijft toegestaan de soort rege ring te hebben die het wil". „Naar mijn mening moeten de V.S. hun ware plaats iri de wereld innemen als een grote mogend heid en die wereld steun verle nen door het vogrkomen van een oorlog voor deze begint", aldus zeide Griswold. Naar zijn mening verkeert Griekenland in een „zeer ernstige toestand". VOOR DE ZONDAG. Het bouwen en alle onderhouds- en herstelwerkzaamheden in het Rurhgebied moeten worden stop gezet door een tekort aan mate riaal, vervoer en onvoldoende rantsoenen voor de arbeiders. Het werk in vele fabrieken is tengevolge van de kleine steen- koolvoorraad tot een minimum beperkt. Het brandstoffentekort houdt in het algemeen de indu striële productie laag. De laatste berichten uit Indië wijzen er op dat de republi keinse regering niet bereid is de nota van de Commissie-Gene raal te aanvaarden. Indien de nota ai niet zonder meer wordt afgewezen, zal toch getracht worden, door het doen van tegenvoorstellen, de zaak opnieuw te rekken. Kans op verwerping zeer groot. Naar Agence France Presse mehlt, publiceert de (Republi keinse) Merdeka onder de kop „De Nederlandse nota wordt ver worpen" een telegram van haar speciale correspondent te Djokja, luidend: De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint: Ten aanzien van de nota der Commissie-Generaal worden van het republikeinse kabinet tegen voorstellen verwacht, met name betreffende de „mterimregering" de economische voorstellen en militaire zaken, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. „In het algemeen kan men zeggen, dat de republikeinse re gering de politieke spanningen in de verhouding Nederland-In- donesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de no ta zeker onderschrijven zal, al hoewel men de toon van het stuk betreurt". Na een tweedaagse zitting te Djokja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta heeft het ka binet met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km. van Djokja begeven voor een rustige be handeling van de aangelegen heid. Door het kabinet is vervol gens een studiecommissie be noemd, bestaande uit de Indone sische delegatie en enkele mi nisters voor een nauwgezette bestudering van de onderdelen. In politieke kringen te Djokja heerst zeer grote activiteit. In ieder geval kan geen beslissing worden verwacht, voor het ad vies van het werkcomité van het voorlopig parlement, dat thans vergadert, is uitgebracht. De aard van dit advies valt af te leiden uit de uitspraken van de verschillende politieke partijen. De laatste dagen hebben ach tereenvolgens de Masjoemi, de Sajap Kiri (linkervleugel) en de P.N I. zich over de nota uitge sproken en deze onaanvaardbaar geacht wegens o.m. „ontkenning van het gezag de facto, het niet- inlossen van de beloften tot troe penvermindering, de ultimatieve toon van het stuk en de terug keer naar de koloniale status". pest, waar hij waarschijnlijk om gebracht zou worden". Maszak vestigt particuliere legatie. De adviseur Marik bij de Hon gaarse legatie te Washington is benoemd tot zaakgelastigde ad interim. Nadat Szegedy Maszak, de oud gezant van Hongarije in de V.S., van de benoeming van de zaakge lastigde kennis had gekregen, heeft hij besloten het gebouw van de legatie te verlaten en in zijn particuliere woning te Was hington een „particuliere legatie" in te richten. De toestand in Hongarije. Volgens het Sovjet-Russische Nieuwsbureau Tass zijn op twee massa-bijeenkomsten van de communistische en van socialisti sche partij in Hongarije resolu ties aangenomen, waarin ge vraagd wordt om nieuwe parle- menstverkiezingen, nationalisatie van de banken en prijsverlaging, ontdekt. „Heden (Donderdag) ochtend heeft het kabinet de beraadsla gingen over de Nederlandse nota beëindigd. De leden, belast met de redactie van het officiële ant woord, zijn in vergadering bijeen geweest. Hoewel de beslissing van het kabinet nog niet bekend is gemaakt, zou volgens krin gen, die nauw contact houden met het kabinet, het ministerie van voorlichting, politieke par tijen, alsmede strijdorganisaties de mogelijkheid, dat de nota wordt verworpen, zeer groot zijn". Ongunstig onthaal. Uit Batavia wordt gemeld: Donderdag is de hoge raad van advies van de Republiek bijeen geweest om zich over de Neder landse nota te beramen. Inmiddels heeft de nota van verschillende zijden een ongun stig onthaal gevonden. De com munistische leider Alimin heeft in een massavergadering te Solo verklaard, dat hij vertrouwde op de hulp van de gehele progres sieve wereld. Hij zeide, dat de nota niet de minste reden tot on gerustheid gaf. De voormalige leider van de Laskar Ra'jat ingenieur Soekir man noemde de nota „een mis daad tegen Linggadjati". Ook de Parkindo, de ïndonesi sche Christelijke partij, heeft de nota verworpen. Republikeinse gebouwen onder bewaking. Met medeweten van de repu blikeinse burgemeester van Bata via zijn daar verschillende repu blikeinse gebouwen onder Neder landse militaire bewaking ge steld. Het betreft o.m. drie stati ons, drie telefooncentrales, het stafhuis en de electrische cen trale. De bewaking is ingesteld op grond van rapporten over in de toekomst te verwachten activi teit van de Pasoendan te Bata via. Verscheping goederen naar Indië. Hoewel de Australische haven arbeiders de boycot van Neder landse schepen nog niet hebben opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de versche ping van bepaalde goederen naar Indonesië. Dat er nog al eens over blijdschap gepreekt en ge mediteerd wordt is eigenlijk een bedenkelijk verschijnsel. Het is een bewijs, dat ge- loofsblijdschap schaars is. Hoe zou dat toch komen? Horen geloof en blijdschap dan niet bij elkaar? Ja, zo leert het ons de geschiede nis van de kamerling. Maar mijn scheurkalender schrijft vandaag, dat de neiging be staat: te vinden, dat men met 't berouw al een heel eind is en voorlopig niet ver der hoeft. Dat is raak ge zegd, maar het is niet in or de. Want is de vrucht des Geestes niet, zoals Paulus zegt: blijdschap! Onze fout moet zijn, dat we Gods gaven, die de reden mogen zijn van onze blijd schap, niet zien, niet ont vangener niet uit leven. Gebrek aan blijdschap moet daarom zijn: gebrek aan geloof. Die Aethiopiër over wie het in het woord, dat hier boven staat gaat, miste ook blijdschap, want hij miste God. Maar hij denkt niet, dat hij nu toch eigenlijk al een heel eind op de goede weg is, om nu verder maar bij de pakken te gaan neer zitten. Nee, hij rust niet, voordat hij zekerheid en houvast ge vonden heeft. Waar hij gedacht had het Want hij reisde zijn weg met blijdschap. Hand, 8 39c. te vinden, in Jeruzalem, stoot hij het hoofd. Priesters en schriftgeleerden, verstar de vromen begrepen niets van iemands levensnood. Wellicht schepen ze hem met die boekrol van Jesaja af. Teleurgesteld is hij, maar hij geeft het niet op. Iemand als hij zoekt, totdat hij vindt. Maar helaas, nieu we teleurstelling. Voor z'n terugreis een stille weg kie zend om zich geheel in de lectuur te kunnen verdie pen, spreken die woorden van Jesaja S3 hem niet toe, ze zeggen hem niets. Totdat deze man, die niet zoeken zou, als God hem niet reeds lang gevonden had, Filippus ontmoet, door een engel tot hem gezonden. Graag wil hij door hem onderricht worden en schaamt zich niet om als intellectueel tegenover een eenvoudig man voor zijn geestelijke onkunde uit te komen. En dan verkondigt Filip pus hem Jezus, die door Zijn plaatsvervangend lijden, de Redder is uit onze nood en op de eenvoudige geloofsbe lijdenis dat Jezus de Zoon van God is, wordt hij ge doopt en alleen zet hij zijn reis voort.... met blijdschap. Als het dus ons maar ei- om te doen is, dan is de blijdschap niet ver-van-ons- af, maar vlakbij. Wij redeneren en theologi seren te veel, willen er veel te veel „verstand" van heb ben en menen zo langzamer hand heel goed .te „verstaan hetgeen wij lezen". Maar in onze laatste nood laat het alles ons in de steek, blijkt het slechts kennis van het hoofd en niet van hei hart te zijn. Dat witten-weten van de kamerling moet er bij ons zijn, en dat is: het-niet-we- ten, maar dan ook 't vragen uit de nood en de onrust van ons hart, het vragen naar de weg om uit onze nood verlost te worden. En dan komen we terecht bij Jezus, die ook ons gepre dikt wordt als de Wegde Weg naar God. En door Je- - zus kennen wij de Vader, die zich in Christus ons ook heeft aangetrokken, die ons gezocht heeft reeds voordat wij Hem konden zoeken. Hij onze Vader, wij Zijn kinderen. En dit heeft Hij al in onze Doop gezegd. Dit nu voor waar houden, dit geloven, ons hier elke dag weer aan vast grijpen, dat is verblijd zijn. Immers echte kinderen zijn ook blij de kinderen, want Vader zorgt, Vader beschermt, Va der waakt. Komt reizen wij dan onze weg met blijdschap. Wij hebben er reden toe. Goes. M. Aanslag op Britse staatslieden. De Londense Wasbaas, Arthur Greenwood, ontving per vergis sing een briefbom, die voor zijn naamgenoot Arthur Greenwood, de geheimzegelbewaarder, be stemd was. Toen hij het brief- pakketje opende, begon de en veloppe plotseling gloeiend heet te worden. De man had geluk, omdat hij dit in d« wasserij deed, zodat hij de brief snel in een tobbe met water kon werpen. Een massamoord is hierdoor voorkomen. De mmiatuurbommén bevon den zich tussen twee stukken bordpapier. Door middel van een batterijtje, dat ging werken, wanneer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroorzaakt. Thans staat reeds vast, dat acht personen dergelijke brieven hebben ontvangen, waaronder verscheidene hoge functionnaris- sen, die iets met het bestuur van Palestina te maken hebben. Baron Simon Wythenshawe is lord Inman opgevolgd als direc teur-generaal der B.B.C. Hij werd vorig jaar lid van de La- bourpartij. Engelse persstemmen over de rede van Marshall. Het beroep van Marshall, op de landen van Europa gedaan, om zich te verenigen tot het be ramen van hun economische red ding, wordt door de „News Chro nicle" een uitdaging aan Europa en aan de Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin, ge noemd. Bevin moet de hem toe-- geworpen handschoen opnemen en zijn kans gebruiken. Wel erkent het blad de moeilijkheden van deze taak, daar er in sommige kringen een wantrouwend en kortzichtig verzet heerst tegen het plan tot een Verenigd Euro pa, daar dit de vorming van een westblok tegen de Sowjet—Unie in zich zou bergen. In de Europe se economische commissie, een van de weinige lichamen der V.N. waarin de Sowjet-Unie is verte genwoordigd, heeft Bevin het middel bij de hand om deze zaak te volbrengen, aldus de „News Chronicle". Volgens de „Daily Express" worden alle verzoeken die Mar shall tot Europa richt, vergeefs gemaakt door de politiek van zijn eigen regering, die gekant is te gen regionale handelsovereen komsten en in het bijzonder een afkeer heeft van het systeem van het Britse rijk. De diplomatieke correspondent van de communistische „Daily Worker" brengt Marshall's ver klaring in verband met president Truman's verklaring over Hon garije en noemt heide verklarin gen „nieuwe Amerikaanse bedrei gingen van interventie in Euro pa". Truman over Palestina. Truman heeft een beroep ge daan op het Amerikaanse volk zich te onthouden van het aan zetten tot illegale activiteit in Palestina. Men neemt aan dat deze verkla ring van de President het onmid dellijk gevolg is van het recente Britse protest wegens de adver tenties in de Amerikaanse pers, waarin om gelden wordt ge vraagd voor illegale immigratie en de ondergrondse legers in Pa lestina. De president achtte het Pale stijnse probleem een der moei lijkste en belangrijkste taken waarvoor de V.N. zich gesteld zien, en hij was van mening, dat het zowel in het belang van de V.N. als van Amerika is, dat de V.N. het vraagstuk oplossen. Ac tiviteiten als bovenbedoeld zullen zeker een atmosfeer scheppen die belemmerend werkt op een spoe dige regeling van het probleem. De speciale Commissie van Onderzoek in Palestina der V.N. zal Dinsdag per vliegtuig naar Palestina vertrekken. Deze commissie beschikt thans over vijf voorstellen voor de op lossing van het Palestijnse pro bleem, n.l.: 1. Beheer door de V.N. tot de toestand normaal is. 2. Vorming van een Ver. Joods- Arabische staat, waarin Joden, Mohammedanen en Christenen volledig recht van zelfbestuur ge nieten. 3. Verdeling van Palestina in twee afzonderlijke staten. 4. De stichting van een Joods tehuis, zoals de Zionnisten dat willen. 5. De inlijving van Palestina bij Syrië, zoals van Arabische zijde is voorgesteld. In de Franse Nationale Vergadering heeft Ramadier, in ant woord op krachtige critiek van een aantal zijner partijgenoten, verklaard, dat hij Leon Blum's politiek van bevroren lonen en prijzen tot het bittere einde zal voortzetten. Ramadier zette uit een, dat inwilliging van de eisen der spoorwegarbeiders de regering ongeveer 3.000.000.000 francs zou kosten, een uitgave die in de huidige omstandigheden onmogelijk zou zijn. Volgens Tass is in het Noord poolgebied, tussen Wrangel en Franz Joseph-land een tweede noordelijke magnetische pool Te Herford, het Britse hoofd kwartier in Duitsland, wordt ver wacht, dat de Britse opperbevel hebber in Duitsland Maandag een belangrijke verklaring zal afleg gen over de voedselsituatie en de economische politiek in de Britse zone. Deze verklaring zal volgen op een bespreking over het Ruhr- gebied, welke gisteravond te Dusseldorf met de Britse minis ter voor de bezette gebieden, Lord Pakenham is gehouden. Stakingsgolf over geheel Frankrijk. Een belangrijke verbetering in het algemeen stakingsbeeld is ingetreden door het besluit van de bakkersbedienden om het werk te hervatten. De staking bij de gemeenterei niging duurt nog voort. De sta kingsgolf schijnt zich intussen ook over de Middellandse Zee uit te breiden naar Algerije, waar arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrieken gisteren een proteststaking hebben ge houden tegen het opnemen van Algerije in het nationalisatieplan voor gas- en electriciteitsfabrie ken. Bij stemming hebben de Parij- se gemeente-arbeiders met inbe grip van brandweer en water leiding, besloten tot een staking van 24 uur, terwijl vertegen woordigers van de politie een lijst van eisen betreffende loon- en arbeidsvoorwaarden hebben ingediend. Duizenden arbeiders van de Renaultfabrieken demon streerden voor de kantoorgebou wen en eisten het aftreden van de directeur-generaal, doch zij gingen naderhand weer aan het werk. Bij de stakingen in de Hotchkissfabrieken en van bank bedienden in Noord-Frankrijlc kwam men tot een regeling. Na de beschuldiging door Ra madier van de Communisten dat deze voor de huidige arbeids- moeilij kheden verantwoordelij k zijn zijn de bedreigingen en druk van de zijde der vakver enigingen eerder toegenomen dan minder geworden. Ramadier liep Donderdag zelfs gevaar in zijn eigen kabinet te worden aangevallen. De linkse socialistische leiders, onder wie cle secretaris der par tij, Guy Mollet, critiseren de Premier, omdat hij naar hun mening de socialistische partij in de positie brengt om „de wer kende klasse aan te vallen", en zij dringen aan op de vorming van een nieuw kabinet, waaraan de communisten deel zouden ne men. Alles duidt er op, dat de regering in een lange en ver moeiende oorlog op het indus triële front zal worden verwik keld, terwijl zelfs in eigen kamp door sommigen sympathie vaar haar tegenstanders wordt ge voeld. De spoorwegstaking. Het bestuur van het nationale verbond van Franse spoorweg arbeiders heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de voorstellen van het ministerie van openbare wer ken „duidelijk onvoldoende zijn en niet beantwoorden aan de ge- matigtste eisen van het ver bond". De spoorwegarbeiders aan het „Gare de l'Est", een van de gro te Parijse eindstations, zijn gis teren in staking gegaan. Hier door is alle treinverkeer uit Pa rijs naar het Oosten stop gezet. Deze actie volgt op het verwer pen dóór de vertegenwoordigers der 550.000 spoorwegarbeiders van het regeringsaanbod. Ook de arbeiders aan het sta tion Paris-Basti,le zijn reeds in staking geg„an. DE BILT ZEGT: Minder bewoikin. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Overdag weer naar Zuid-West of Zuid draaiende en tijdelijk afnemende wind. Afnemende be wolking en vrijwel overal droog weer met iets hogere tempera tuur dan gisteren. Het internationale congres der Pen-club te Zürich heeft met 19 tegen 1 stem, bij 9 onthoudin gen, goedgekeurd, dat er weer een Duitse Pen-club mag wor den opgericht. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij momenteel niet geneigd is offi ciële diplomatieke betrekkingen aan te knopen met de nieuwe regering in Nicaragua, welke 26 Mei door een onbloedige revo lutie aan de macht gekomen is. 34 leiders van de ..Vereniging van Zwitsers in Groot-Du its- land" zijn te Bern tot gevan genisstraffen veroordeeld. De al gemene leider, Hans Frei, kreeg vijftien jaar, sommige anderen kregen 11 jaar. Allen werden beschuldigd van het voeren van propaganda ter vergemakkelij king van een Nazi-inval in Zwit serland.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1