„Als Jozef uit Egypte". Chr. Landbouwschool te Axel jubileerde. mm Aanslag op Britse Regering? LAATSTE BERICHTEN. SXÏÏif Weme b0ere" ee" m" ^e J. Callenfels en de burge- g meester, Mr B. Kolff, aanwezig Ófts TMifrhfiekfe. IN 'T KORT. Dr. M. Schreuder AFWEZIG i.m. 16 Juni a.t>. (Jolijn's uitvaart. Onder zeer grote belangstelling is gisteren het stoffelijk over schot van Dr H. Colijn op de algemene begraafplaats te Den Haag te ruste gelegd. Te half elf had zich de familie van Dr Colijn in de rouwkamer van ile Firma Innemee verzameld, waar de overledene was opge baard en waar Dr H. A. Colijn, de enig overgebleven zoon van de staatsman de genodigden ontving. Ruim 11 uur vertrok de stoet van de Hooigracht om via de Dr Kuyperstraat, de Koninginnegracht, de Laan Copes van Catten- burcli en de Bankastraat de begraafplaats te bereiken. De aanwezigen. In de eerste vier volgrij tui gen bevonden zich de familie leden van de overledene, onder wie de weduwe, mevrouw H. ColijnGroenenberg en de heer P. Colijn, oud-burgemeester van Alphen aan de Rijn, een broer van de gestorvene. Hare Majesteit de Koningin had zich laten vertegenwoordi gen door jhr mr G. C. W. Tets van Goudriaan, en H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard door baron Baud. Ver der kwamen in de stoet mede de oud-ministers dr J. J. C. van Dijk en mr J. A. de Wilde, de Gep. Luitenant-Generaal L. F. Duymaer van Twist, de heer H. Smitskamp, ir H. van Riessen, de vier laatsten als vertegen woordigers van het Centraal Co mité van Anti-Revolutionnaire Kiesverenigingen Luitenant- Kolonel W. H. de Ruyter van Steveninck, hoofd van de dienst van identificatie en berging van het departement van Oorlog, Prof. Dr K. Dijk, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, Ds A. G. Barkey Wolf, emeritus pred. van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Oost en voormalig wijkpredikant van de ontslapene, de oud-secretarissen van de overleden: prof. dr C. Gerretson, Drs W. Reisiger, K. Floor en voorts de heer H. D. Stehouwer, die aan de groeve te Ilmenau namens de arbeiders sprak. In de aula van de begraaf plaats bracht de heer Abrams orgelspel ten gehore. Hier be vonden zich onder andere leden van het centrale comité der Anti-Revolutionnaire Kiesvereni gingen, leden van het bestuur er. de raad van beheer der Dr A. Kuyperstichting, leden van „de twaalf apostelen" de onder grondse organisatie in het be gin van de oorlog van de Anti- Revolutionnaire partij, het mo- deramen der Nationale Organi satie van Anti-Revolutionnaire Studieclubs, de Senaat, Curato ren en Directeuren der Vrije Universiteit, de Senaat van het studentencorps „N.D.D.D." der Vrije Universiteit, leden van de Anti-Revolutionnaire Kamer fracties en een deputatie van de Chr.-Hist. Unie en van de Chr.- Hist. Kamerfracties. Eveneens waren aanwezig minister-presi dent dr L. J. M. Beel, de oud ministers O. C. A. van Lith de Jeude, J. Donner, dr L. N. Deckers, P. J. Oud, de voorzit ter van de Tweede Kamer Mr van Schaick en de oud-burge meester van Den Haag Mr S. J. R. de Monchy. Eenvoudige plechtigheid Aan de geopende groeve heeft Ds A. G. Barkey Wolf voorlezing gedaan van dat deel van de laat ste wilsbeschikking van Dr Co lijn, dat handelt over diens be grafenis. Wij ontlenen daaraan: a. Mijn stoffelijk overschot moet zo spoedig als dit moge lijk is worden overgebracht. Mijn gebeente behoort te rusten op Neerland's bodem, dat mij altijd zo lief is geweest en aan welks land en volk ik geduren de mijn gehele leven naar mijn beste inzet van al mijn krach ten altijd mijn volle werkkracht heb gegeven. b. De overbrenging moet met de meeste eenvoud plaats vin den, want.... bij het beëindi gen van dit aardse leven en het afleggen van dit stoffelijk om hulsel treedt de mens in al zijn naaktheid voor de rechterstoel van de Heilige God. Dan helpt geen enkel beroep op aardse glorie en verdiensten, op een mooie carrière, op een verdien stelijke staat van dienst. Dan komen wij met al onze zonden, fouten en tekortkomingen te staan voor onze Hemelse Rech ter en in dit ogenblik rest ons slechts een beroep op het zoen offer van Jezus." In verband met de eerste helft van deze beschikking wees Ds Wolf op de treffende overeen komst met de geschiedenis uit het slot van Gen. 50, dat han delt over de overbrenging van het gebeente van Jozef uit Egypte, waarom Ds Wolf sprak over een woord van geloof. Wat de tweede helft van deze wilsbeschikking betreft deze i eerbiedigend bepaalde Ds Wolf zich tot het lezen van enkele toepasselijke Schriftgedeelten als het slot van 1 Cor. 15 etc. Hierna sprak hij het Apostoli- cum uit en bad ten besluite het Onze Vader. Dr H. A. Colyn heeft daarop mede namens zijn moeder en de I verdere familie een woord van dank gesproken, allereerst tot dc vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en van het Prinse lijk paar en voorts tot de Minis ter-President, wie hij grote dank zegde voor de-bemoeienis der N ederlandsche regering om het stoffelijk overschot van zijn va der zo snel uit Duitsland naar het Vaderland terug te laten brengen. Ook het hoofdbestuur van het Rode Kruis zegde hij dank voor de hulp in deze ver leend. De kist was gedekt door de Ne derlandse driekleur. Gesubsidieerde lesuren voor godsdienstonderwijs aan kweekscholen. Het lid der Tweeede Kamer, de heer Deering, heeft aan de Minister van onderwijs, Kun sten en wetenschappen de vol gende schriftelijke vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de minis ter voornemens is binnenkort aan de bijzondere en gemeente lijke kweekscholen een aantal lesuren voor godsdienstonder wijs te subsidiëren boven en be halve het thans geldende aan tal van 104 gesubsidieerde les uren, welk aantal overeenkomt met het getal lesuren, vastge steld in een urentabel voor de rij kskweekscholen? 2. Indien de minister deze vraag bevestigend beantwoordt, is hij dan bereid mede te delen welke reden hem heeft geleid om thans tot bovenbedoelde maatregel over te gaan? 3. Is de minister bereid ook voor de rijkskweekscholen, in plaats van de thans geldende onvoldoende regeling van het godsdienstonderwijs, een meer bevredigende regeling te tref fen, waarvan de financiële con sequenties overeenkomen met de voorgenomen subsidiever meerdering van de bijzondere en gemeentelijke kweekscholen, opdat er geen bevoorrechting plaats vindt van de ene cate gorie kweekscholen boven de andere? V eilingsberichten. GOES. Veiling van 4 Juni. Aardbeien f 1,50f 2,10 per kg. Groenten: Rabarber 1517, Spinazie 8, Stoofsla 3046, Sja lotten 910, alles per 100 kg. Kropsla I 1617, idem II f 15, Bloemkool I 3260, idem II 19, idem III 6, alles per 100 stuks; Radijs 4.50, Rammenas 0,501, Wortelen 6062, Bloemen 15 36 per 100 bos. De eerste school in Zeeland, (Van onze speciale verslaggever). 1 Juni 1922 werd te Axel de Christelijke Lagere Landbouwschool officieel geopend, nadat men vele en grote moeilijkheden had moeten overwinnen. De school werd gevestigd in de Vlasbeurs, waar ze thans nog gevestigd is. Woensdag werd onder grote be langstelling deze oprichting herdacht in een feestelijke vergadering waarbij tegenwoordig waren de Commissaris der Koningin Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten de heren A. L. S. Lockefeer en C. Hamelink, burgemeesters van verschillende gemeenten, Ir. C. J. Droogendijk van de inspectie op het landbouw onderwijs, leden van het hoofdbestuur van de C.B.T.B. en vertegen woordigers van diverse organisaties en gemeenten. Dit zilveren jubileum dat Woensdag in het Centrum werd gevierd, is een mijlpaal in de ge schiedenis van het Landbouwon derwijs in Zeeland. 25 jaar land bouwonderwijs op positief Chris telijke grondslag geeft wel zeer bijzonder reden tot dankbaarheid. In zijn in deze vergadering uit gesproken feestrede getuigde de voorzitter de heer C. de Putter hiervan. Na er op gewezen te hebben dat het vooral ook voor de Chr. Boeren en Tuinders Bond, waarvan de school uitgaat, een feestdag was, schetste spreker de moeilijkheden die de oprichters ontmoetten toen zij hun lang ge koesterde wens wilden verwezen lijken. Pionierswerk was het wat deze zeven mensen, waarvan er thans fiog drie in leven zijn, heb ben verricht. Aan hun doorzet tingsvermogen is het te danken, dat Zeeland zijn eerste Land bouwschool op Christelijke grondslag kreeg, ondanks het feit, dat de toemalige minister van IJsselstein voorstander was van een neutrale school. Hoewel het de bedoeling was de school in Zaamslag te vestigen werd op voorstel van genoemde minister de school in Axel gevestigd, daar dit meer het centrum van Oost- Z.-Vlaanderen vormt. Subsidies kwamen van verschillende zijden binnen, zodat geldelijke zorgen bespaard bleven. Spreker bracht hulde aan de eerste onderwijzer wijlen de heer P. Lefeber die tot 1935 aan de school verbonden was en toen opgevolgd werd door de heer K. Booij. „Met Gods hulp is dit alles bereikt aldus de voorzitter en met Gods hulp wordt er verder gewerkt". VERTREK COMMISSIE-GENERAAL Naar wij van officiële zijde vernemen, zullen de leden der Commissie-Generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. TRUMAN OVER HONGARIJE. Truman heeft de jongste ge beurtenissen in Hongarije schan delijk genoemd. De toestand die is voortge vloeid uit dé wijziging van het regiem, is verschrikkelijk, aldus de president. Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse minis- van buitenlandse zaken een 0 ig onderzoek instelt en dat eventuele nieuwe stappen van Er is echter vertraging ont staan in de voorbereiding voor het in orde brengen van het vliegveld, zodat het zeer onwaar schijnlijk geacht moet worden, dat het deze zomer reeds be schikbaar komt. STERN-GROEP ZENDT BOMBRIEVEN. De particuliere secretaris van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een explosieve brief, geadresseerd aan Bevin, aan Scotland Yard overhandigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen. De Stern-groep, een der Joodse verzets-organisaties, heeft in een Amerikaanse zijde zullen worden gisteravond te Tel Aviv uitgege- genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. OOK ENGELAND WENST BESCHIKKING OVER DOCUMENTEN. ven verklaring medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor de versturing der enveloppen, welke explosief poeder bevatten, aan een aantal vooraanstaande En- Een woordvoerder van het onder w'° maarschalk Britse ministerie van buitenland-Montg°mery- se zaken heeft verklaard, dat de COMMANDANT ZEEMACHT Britse vertegenwoordiger in de NEDERLAND IN VLISSINGEN. Geallieerde bestuurscommissie tei Woensdag heeft de comman- Boedapest instructie heeft ont- clant zeemacht Nederl., schout- vangen de Russische vertegen-1 bij-nacht J. J. L. Willinge, ver- woordiger in die commissie tegezeld door kapt..luit. ter zee verzoeken de documenten over te Mahieu een bezoek gebracht eggen, die als bewijsmateriaal aan yiissingen. In de Mod-ka- kunnen dienen voor de beschuldi- j zerne werd een lunch gebruikt, gingen, die de Sowjet-Unie tegen aangeboden do0r kapt. Vier- Nagy en andere leden van de hougt waarbij tevens kapt. ter waren. Hierna werd een inspec- De heer K. Booij hield vervol gens een causerie over het schoolleven vanaf zijn komst op de school. Talrijke aardige maar ook ernstige voorvallen vertelde de heer Booij o.m., na te hebben medegedeeld, dat het aantal leer lingen thans 68 bedraagt en 363 leerlingen, voorzien van een di ploma de school hebben verlaten, te eindigen met zijn dank uit te spreken voor het in hem gestelde vertrouwen. Na een korte pauze herinnerde de Commissaris 'der Koningin Jhr Mr J. W. Quarles van Uf ford aan de door het Prov. Be stuur verstrekte subsidies waar uit bleek, dat zij het nut van de school inzag. Wil men komen tot een zo groot mogelijke productie tegen eén zo laag mogelijke kost prijs, dan is vakkennis een drin gende noodzaak. Spr. juichte het toe, dat de school in rijke mate heeft bijgedragen tot de vorming van de jongens, die op deze school op de Christelijke levensbeschou wing is gebaseerd. Met Gods bij stand zullen wij succes hebben met het uitdragen van onze Christelijke beginselen, aldus de Commissaris. Ir. C. J. Droogendijk zeide dat de school het bewijs geleverd heeft, dat ze nodig is en ging vervolgens dieper in op de reden die hebben geleid tot het stichten van dit soort scholen. Daar de school in een vroegere vlasbeurs is gevestigd en het wel de bedoe ling is dat t.z.t. een nieuwe school gebouwd zal worden, deelde de heer Droogendijk het bestuur de suggestie nu reeds een bouwfonds te vormen ter bestrijding van de kosten. Een tiental personen spraken vervolgens hun gelukwensen uit, namens de omliggende gemeen ten en enkele organisaties, ter wijl de heer J. de Feijter als op richter nog even herinnerde aan de moeilijkheden bij de oprich ting. De middagvergadering werd besloten met een gemeenschappe lijke maaltijd, terwijl des avonds een gezellige samenkomst werd gehouden, die heel wat Axelse jongelui op de been bracht, welke zich uitstekend amuseerden. Provincienieuws. VLIEGVELD HAAMSTEDE DEZE ZOMER NOG NIET GEREED. Het lag aanvankelijk in de be- tiereis over Walcheren gemaakt, om de werkzaamheden van de marine in ogenschouw te nemen. doeling deze zomer het vliegveld Tenslotte werd met het marine- Haamstede op Schouwen voor jacht „Neptunes" een tocht over het vliegverkeer te heropenen. de Zeeuwse wateren gemaakt. Ernstig watertekort op Schouwen-Duiveland. Opbouw wordt vertraagd. De waterleidingmisère op Schouwen-Duiveland is thans zo groot, dat men overweegt over te gaan tot het slaan van Nortonpompen om althans de nieuwbouw enz. voortgang te doen vinden en water voor het vee beschikbaar te hebben. We gens het voorkomen van een veenlaag in de bodem zal water voor menselijk gebruik wel niet langs deze weg te krijgen zijn. Om tegemoet te komen aan de behoefte van drinkwater voor mens en dier in het Oos telijk deel, heeft men gepro beerd de Westelijke helft van Schouwen enige uren per dag van de watertoevoer van de waterleiding af te sluiten, doch daarmede werd geen resultaat geboekt. Men zal nu ook des nachts de waterleiding onder druk houden, zodat men in het vervolg des nachts potten, pan nen en vaten zal kunnen vul len, om de volgende dag te ge bruiken. Mosselpercelen toegewezen. Door het bestuur der Visserijen og^de Zeeuwse Stromen zijn deze week de mosselvisserijpercelen definitief toegewezen. Hier en daar is op de voorlopige toewij zing van December j.l. enige cor rectie toegepast, ten behoeve van hen die werkelijk konden aan tonen te weinig gronden ontvan gen te hebben. Ook de prijzen zijn in overeenstemming gebracht met de meerdere of mindere cul tuur-waan*.'. De toewijzing geldt voor 12 jaar. MIDDELBURG. Concert. Het Middelburgs Muziekcoprs zal hedenavond om 8 uur weer concerteren op het Molenwater. VLISSINGEN. 151.000.voor opruimen verdedigingswerken. B. en W. verzoeken de Raad hun een crediet te verlenen van f 151.000.wegens het slopen van bunkers, de Kon. Marech. kazerne, enz. in verband met het bouwrijp maken van „Plan Oost" e.d. Een bedrag van f 9600 voor het slopen der kazerne is geheel voor rekening van het Rijk. Van het resterende is 90 pCt voor het Rijk; in het dan nog over blijvende bedrag van f 14.140. zal het Rijk vermoedelijk ook nog 90 pCt bijdragen, zodat tenslotte slechts f 1414.ten laste der gemeente komt. Eveneens wordt een crediet gevraagd van f 26.154.voor het herstel van een gedeelte van het v.m. Militair Hospitaal ten behoeve van het onderbren gen van de brandweer. GOES. Jaarvergadering „Het Groene Kruis". De vereniging „Het Groene Kruis" kwam Woensdag in jaar vergadering bijeen in de Prins van Oranje onder leiding van haar voorzitter dhr H. Holle- stelle. Uit het jaarverslag van de secretaris-penningm. dhr W. van Strien bleek, dat het ledental stijgende is en op 1 Jan. 1947 1126 bedroeg. In kas is een ba tig saldo van f 971,65. De begro ting voor 1947 werd vervolgens vastgesteld. Bij de gehouden be stuursverkiezing werd dhr v. Strien herkozen. Vervolgens werd de agenda besproken van de a.s. vergadering van het Frovinciale Groene Kruis. Als afgevaardigde naar'deze verga dering werd dhr v. Strien aan gewezen. In de rondvraag kwa men nog verschillende andere zaken ter sprake. De vergade ring was door de slechte op komst der leden matig bezocht. Het werk van de vereniging moet meer staan in de belang stelling der leden, dan zal een volgende vergadering beter be zocht worden. KAPELLE. Brandweerwedstrijden. Zaterdagmiddag zullen op het veilingsterrein alhier de kring- brandweerwedstrijden 1947 ge houden worden voor de Bevelan- den. Deze zijn uitgeschreven door de „Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten". SCHOONDIJKE. Eindles landbouwschool. In tengenwoordigheid van de heren Ir. Drogendijk en Van Dijk, resp. Rijksambtenaar belast met het toezicht op het landbouwon derwijs in Zeeland en Rijksland- bouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen werden Dinsdag te Schoondijke de eindlessen der gewestelijke Landbouwschool ge houden. Aan alle leerlingen, 18 in getal, kon het einddiploma wor den uitgereikt. ZONNEMAIRE. Gemeenteraad. Na de opening werd de heer P. W. Bazen beëdigd als secretaris en ontvanger dezer gemeente. Weth. Vis sprak de vertrek kende secretaris toe. Weth. van Splunder deed dat namens de A.R.-fractie. De secretaris zegde dank voor de woorden. Dan kwam aan de orde de re kening van het B.A. Deze werd na onderzoek vastgesteld met een batig saldo op de gewone en op de kap. dienst van resp. f 2.552,13r' en f2.348,83. Ingekomen was een schrijven van G.S. betreffende de weder opbouw der gemeente en het uit breidingsplan. Weth. Vis vond het een noodzakelijk kwaad thans te moeten bouwen, aange zien de kosten hoog zijn. Niette-- min is hij er van overtuigd, dat het bouwen urgent is. De heer De Rijke wil overgaan tot ont eigening der bouwgrond en parti culieren in de gelegenheid stellen bouwgrond aan te kopen. Dit jaar kan nog in versneld tempo tot onteigening worden overge gaan, terwijl in 1948 dit een jaar zal duren. De heer Vis, merkte op, dat het particulier initiatief te Zonne- maire zeer gering is. De heer de Vlieger is van mening, dat dit altijd werd tegengehouden, het geen blijkt, dat vroeger alleen plaats was aan een dijk, terwijl op andere plaatsen geen of dan wel zeer moeilijk bouwgrond kon worden aangekocht. Weth. van Splunder was van mening, dat spoed betracht moet worden en verwees naar het betreffend schrijven van G.S. Ook de heer Van der Wekken was voor een snellere vordering. Door opzichter Bakker werd een uiteenzetting gegeven over de woningbouw. Besloten werd aan de Zuidzijde van het gemeente huis 6 woningen te plaatsen. De voorz. hoopte, dat de bouw grond in der minne kan worden aangekocht en dat dit jaar de huizen nog bewoond kunnen wor den. Bij het uitwijken voor een auto is een dochtertje van J. Hoek te Bruinisse met de fiets tegen een hek gereden. Zij kwam daarbij te vallen en verwonde zich aan het gezicht. Tot diaken bij de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke is gekozen dhr P. G. A. de Lange. De gehouden collecte voor het Hoogeland heeft te Krab- bendijke opgebracht f 62,05. De landbouwer A. R. te Waarde moest in het ziekenhuis worden opgenomen, nadat hij door een paard -getrapt was. Dinsdagavond bracht E.M.M. te Kruiningen een serenade aan dhr J. v. Langevelde, voorzit ter der Kruiningse Voetbal veren. voor het met 20 win nen van Hansweert. Te Borssele werd in de Geref. Kerk tot ouderling gekozen dhr A. de Muijnck Jr., inplaats van dhr J. v. Westen, die als zoda nig bedankte. Nog meer briefbommen. Aan de Londense politie zijn nog drie briefbommen, waar van er een aan een vooraan staand persoon was geadres seerd, overhandigd. Reeds had de politie aangifte gekregen van de ontvangst van 8 briefpakket- ten met explosieve inhoud door personen in hoge functies, zoals reeds eerder gemeld. De politie twijfelt er niet aan, dat de briefbommen afkomstig zijn van in Italië vertoevende agenten van een Palestijnse ver zetsorganisatie. Het motorvissersvaartuig Bh 12, uit Brouwershaven is de ha ven van Bruinisse binnengesleept om aan de machine fabriek te worden gerepareerd. Het schip had bij het vissen in de Greve- lingen de krukas gebroken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hindelopen, H. Altena te Garmerwolde (Gr.) te Huizen (N.H.), H. G. Abma te IJsselstein; te Wierden, J. Willems te Zuilichemte Bus- sum, J. van Vliet te Heilouw. Aangenomen naar Arnhem, D. J. Burgersdijk te Hattem; naar Ederveen, W. Bieshaar te Benthuizennaar Oosternie- land, L. Seinhorste te Pesse (Dr.) Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel, P. v. d. Berg te Wa penveld. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Mussel, J. v. Popta, cand. te Santpoort. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hilversum (2e pred.pl.), J. G. v. Minnen te Delft. Vrij Evang. Gemeenten. Bedankt voor Zaandam, G. v d. Weg te Driebergen. Afscheid ds Reus. Ds W. Reus, Ned. Herv. predi kant te Westkapelle, zal D.V. op 29 Juni, des namiddags 2.30 u., zijn afscheidspredikatie houden, wegens zijn vertrek naar Am sterdam. Dr Oussoren naar Engeland. Naar wij vernemen zal dr A. H. Oussoren, Geref. pred. te M'burg, Maandag a.s. voor en kele weken naar Engeland ver trekken op uitnodiging van enige s zendingsinstanties, o.m. The Christian Reconstruction Committee for the Continent, waarvan the Rev. Cec. North- cott, die in April j.l. op Walche ren is geweest, lid is. Rev. Northcott deelde tijdens zijn verblijf te Middelburg mede, dat in Engeland een som van f 150.000 voor de getroffen ge bieden in Nederland is bijeen gebracht, waarvan een gedeelte aan de Zuiderzending ten goede komt. Ook the Conference of Mis sionary Societies of Great Bri tain and Ireland zond een uit nodiging voor de jaarlijkse ver gadering, die van 913 Juni a.s. v/ordt gehouden met alle Britse Zendingsgenootschappen en waar dr Oussoren aanwezig hoopt te zijn. Particuliere Synode Geref. Kerken in Zeeland. De Part. Synode der Geref. Kerken in Zeeland benoemde in haar vergadering van Woens dag 4 Juni tot afgevaardigden naar de Generale Synode, die speciaal de zendingszaken zal behandelen, als primi de predi kanten Dr A. H. Oussoren, Mid delburg en Ds C. A. Vreugden- hil, Oud-Vossemeer; secundi Ds E. Beukema te Nieuwdorp er. Ds Oostenbrink te Aardenburg verder als ouderlingen de brs A. Pouwer te Middelburg en P. Boon te St Laurens; secundi H. C. van Donk en A. de Jager, beiden te Goes. Geref. Predikantenvergadering te Middelburg. De predikanten der Geref. Kerken in Zeeland kwamen Dinsdag te Middelburg in de Hofpleinkerk bijeen, onder voor zitterschap van Ds A. Scheele te Domburg. Ds L. Dorst te Grijpskerke refereerde des morgens over „Lenins betekenis voor Sovjet- Rusland en het Communisme", waarbij hij een tiental stellingen ontwikkelde. Des middags besprak Ds C. van Nes, miss.-pred. en met verlof hier te lande, een groot aantal zendingsvragen, daarbij met klem er op wijzend, dat dé Zending in Indië nog toekomst heeft en in het bijzonder aan dacht zal moeten besteden aan de opleiding van evangelisten, het christelijk onderwijs en de economische kerstening. Ook de verhouding tussen de Ned. en Javaanse kerken kwam ter sprake. In de plaats van ds Scheele, die als voorz. bedankte, werd dr A. H. Oussoren gekozen. Tot bestuursleden werden benoemd ds C. A. Vreugdenhil te Oud- Vossemeer en ds J. W. Deenik te Oostkapelle. de formulieren moet duidelijk worden vermeld de naam en aard van het bedrijf en beroep, terwijl de werkgeversverklaring 'bij niet zelfstandigen volledig moet wor den ingevuld en getekend door de werkgever. Na-uitreiking Levensmiddelen kaarten 7e en 8e periode 1947. De na-uitreiking van de levens middelenkaarten voor de 7e en 8e periode 1947 zal gehouden wor den te Krabbendijke op Dinsdag 10 Juni a.s. in onderstaande volg orde: inwoners van Krabbendijke van 9tot 10.30 van Rilland van 10.30 tot 11.30; van Waarde van 11.30 tot 12; van Kruiningen, Hansweert van 1 tot 2.30 en van Yerseke van 2.30 tot 3.30 uur. Meebrengen distributiestamkaar ten, inlegvellen, thans geldige bonkaarten, aanvraagformulier voor' brandstoffenkaart en de oude Brandstoffenkaart T 606. Herengracht en wel op 9 Juni '47 voor zelfverzorgers en op 10 Juni 1947 voor niet-zelfverzorgers. Distributiedienst Krabbendijke. Individuele aanvragen voor werkkleding. Tot uiterlijk 21 Juni a.s. be staat de mogelijkheid tot het in dienen van individuele aanvragen voor werkkleding ten behoeve van personen, hetzij zelfstandig of in bedrijven met minder dan 10 werknemers, werkzaam in een beroep waarvoor werkkleding wordt verstrekt. Formulieren kunnen afgehaald worden en ingediend op het kringkantoor en de plaatselijke agentschappen op de bekende da gen en uren van openstelling. Op Amsterdamse Effectenbeurs Slotkoersen op 5 Juni 1947 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Onderwijs. Benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Krabben dijke mevr. Haverman te Ka- pelle-Biezelinge. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het prop. examen Theologie M. C. Don Jr. te Middelburg. Officiële Publicaties. Distributiedienst Middelburg. Na-ultreiking bonkaarten 7e en 8e periode 1947. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat de na-uitreiking van bovenvermelde bonkaarten zal geschieden in lokaal 16 van het kantoor Zuidsingel, ingang Korte V.K. L.K. 3 Ned. 1937 997» 997» 3—3 Ned. '38 99% 99% 3—3% Ned. '47 997» 997» 2% Spaarcert. ior/M 101 3% Amsterdam 10014 100% 3% Den Haag 100% 100% 3% Rotterdam 1007» 10014 Amsterd. Bank 139% 139% Incasso-Bank 138 138 Rotterd. Bank 143% 144% Twentsche Bank 154 154 Ned. Handel Mij. 127 126% A.K.U. 174% 172 v. d. Berg Jurgens 296 297 Fokker Vliegtuigen 225 224b v. Gelder Papier 134% 134 Leverbros Unilever 277% 276% 6 pref. idem 156 154% 4 pref. idem 107% Nederl.' Ford 357 359 Philips Gloeilamp. 383 382% Dortse Olie 366% 367 pref. idem 385 386(4 Kon. Olie 402 397% Billiton II rubr. 330 335 Amsterdam Rubber 136% 132 Deli-Batavia Rubb. 91% 93% Oost-Java Rubber 71 72 Serbadjadi Rubber 69 69 Ver. Ind. Cult. Ond. 70 70 Hoil.Amerika-lijn 207% 206 Java-China Japanl. 169% 167 Kon. Ned. Stoomb. 177 173% Kon. Pakketvaart 165% 165% Ned. Seheepv. Unie 182% 181% Rotterd. Lloyd 188 188 Stoomv. Mij. Ned. 225 222% H.V.A. 227 221% Java Cultuur 111 107 Ned. Ind. Suiker Unie 115% 113 Vorstenlanden 57 56% Deli-Batavia Mij. 116 113 Deli Maatschappij 133 131% Senembah 125 124 Muller Co. Ie serie 188% 187 Wilton Feyenoord 194% 187 p. b. Bel. Ned. 545 544 idem Binnenland 238 238 idem Overzee 171 170 Dollarlening 1017» 101 Vrijdag 6 Juni. Tegen schurft, monillia en wormstekigheid bij vruchtbo men moet steeds gespoten wor den. Wanneer u mooi gaaf fruit wilt oogsten, dient een paar maal in de loop van de zomer gespoten te worden. Vooral ap pels en peren hebben een her haalde bespuiting nodi.r Er kan gespoten worden met één kilo Cabfornische pap op honderd delen water. Deze behandeling moet ongeveer tien dagen na de bloei worden uitgevoerd, kan dus deze week nog toegepast worden. Daarna als de vruchten eenmaal de grootte van een ok kernoot hebben, terwijl in de tweede week van Juli nogmaals gespoten kan worden. Niet spui ten wanneer zich groenten on der de bomen bevinden, die bin nen zes weken gegeten moeten worden, tenzij men die groen ten kan afdekken. W ereldkampioenschap Dammen. Woensdagavond is te Yerseke de 6e partij gespeeld om het wereldkampioenschap dammen tusschen de wereldkampioen, de Fransman P. Ghestem en R. C. Keiler, de kampioen van Ne derland. De strijd eindigde 02 voor P. Ghestem. De eerste partij die Keiler verloor. Korfbal. Nagekomen uitslagen van Za terdag j.l.: 2e klasse B: Rapide-Zeelandia 62, TjobaTogo II 23. Wedstrijdprogramma voor Za terdag 7 Juni a.s.: Ie klasse: Togo IMadjoe I; Volharding ISeolto I. 2e klasse A: Swift IIVitesse; S.I.W.—A.K.C. I. 2e klasse B: SmerdiekLuc- tor; Volharding II-Unitas. 3e klasse A: TovosTop; Swift IIIDios I; SinotoMad joe II. 3e klasse B: K.V.W.—Olvm- pia; VopoKats; Dios II— V.Z.O.P, 3e klasse C: S.V.O.—I.V.O.; Vios II—W.H.S. 3e klasse D: ScampoloGroe- de; B.K.C. IIFor tuna; Zuid- zande—V.K.V. II. Zaterdag 28 Juni a.s. zal de Ronde van Kruiningen verreden worden over 100 K.M., waarvoor vele prijzen worden uitgeloofd. Ned. Middenstands- bank N.V. Aan het verslag over 1946 is het volgende ontleend Het is bezwaarlijk een alge meen beeld te geven van de po sitie van het middenstandsbe drijfsleven gedurende het ver slagjaar, omdat de omstandig heden voor de verschillende bran ches grote verschillen vertoon den. De herbevoorrading voltrok zich in het algemeen in een tra ger tempo dan onmiddellijk na de bevrijding verwacht werd, waar door de winkel- en bedrijfsvoor raden gewoonlijk kwantitatief nog belangrijk achterblijven bij de normale voorraadgrootte. In verband met de elementaire gevaren, welke door de minder goede kwaliteit en het afwijkende karakter van allerlei goederen in de bestaande toestand kunnen schuilen bij vermindering van de thans in veie branches abnormaal grote omzetsnelheid, hebben wij bijzondere aandacht gewijd aan de ontwikkeling^ van de koopkracht van het publiek en de mogelijke gevolgen daarvan voor de middenstand. In het laatste kwartaal van '46 hebben wij ons daartoe bezig ge houden met de vraag of en in hoeverre de middenstandskringen en rïiet name het detailbedrijf ge volgen vielen waar te nemen van de grote verarming, waaraan ons gehele volk door de oorlog ten prooi is gevallen. Het algemene beeld, hetwelk uit de door de directeuren onzer kantoren terzake opgedane ken nis naar voren kwam, gaf op deze SCHEEPVAARTBERICHTEN. 4 Juni: Gepass. naar Antwer pen: m.s. Antilope van Amster dam m.s. Atlantic van Lon den; m.s. Euga uit zee; m.s. Fiat van Londen; m.s. Friso van Rouaan; m.s. Njord van Hoek van Holland. 5 Jun: Gepass. naar Antwer pen: s.s. Weltevreden uit zee voor Gent; s.s. Prins Maurits van Londen; m.s. Progres van Huil. Gepass. van Antwerpen: s.s. Limburg naar Wighthaven; m.s. Wilhelmina naar zee; s.s. Van Gelder naar Kopenhagen. Een Grieks stoovischip de „Ameriki", dat Woensdag tussen Borssele in de Braakmaiv aan de grond is gelopen, is gisternacht met behulp van 10 sleepboten vlot gesleept. Het schip heoft de reis naar Antwerpen voortge zet. Wat brengt de radio Zaterdag 7 Juni 1947. HILVERSUM I. 301,5 M'. 3.00 Nieuws. 9.15 Gram. 11.00' Voor continubedrijven. 12.35 Sextet. 13.00 Ned. Slrijdkr. 14.30 Orkest. 15.45 Huismuziek. 17.30 Om en nabij de 20. 18.00 Nieuws. 18.15 Musetteklanken. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Koor. 20.00 Nieuws. 20.45 Hoorspel II. 21.15 En nu oké. 23.15 Hobbyhoek. HILVERSUM II. 218 en 415 M. 8 15 Pluk de dag. 9.10 Concert. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Gram. 12.30 Concert. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 15.1-5 Jonge kunstenaars. 16.30 Cause rie. 18.00 Pianoduo. 19.00 Nieuws. 19.20 Orkest. 20.30 Lichtbaken. 21.30 Orkest. 23.00 Nieuws. 23.20 Symphonie-orkest. Nagek. Advertenties. OOGARTS, VLISSINGEN. Dr OKKER—VROLIJK te Middelburg neemt spoed gevallen waar. Na 16 Juni spreekuren op Bakkersdorplaan 11. vraag een bevëstigend antwoord. Als begeleidend verschijnsel zag men het weder toenemen van het verkopen op crediet aan &.1 maat schappelijk zwakkeren. Uit een en ander hebben wij de conclusie getrokken, dat de de tailhandel goed zal doen met zeer voorzichtig te zijn bij het aanleg gen en aanhouden van vaarraden. Dc Nederlandse staatslening 1947. Luidende in dollars. Naar aanleiding van sommige conclusies, als zou geconsta teerd mogen worden, dat de in schrijving op de Nederlandse staatslening 1947, luidende in dollars der V. S., beneden ver wachting is gebleven, wijst een financieel medewerker van het A N. P. er op, dat deze lening er een is van bijzondere eard, waardoor niet gesproken kan worden van een al of niei sla gen der lening. Zjj is in de eerste plaats &iat

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3