Het gebruik van Nederlandse tabak. DEVIEZEN. K Veertig jaar getrouwd Hervormde vrouwen organiseren zïGh. Gewijzigde regeling sigarendistributie? Een „bodem" voor de groenteprjjzen. Een nieuwe kolenbron. Ex-burgemeestersevan Goes nogmaals gehoord. Gereformeerde vrouwen bijeen. „De Schelde" maakt omkeer bare schroeven. TUtseft. hmimtemmi J Goede perspectieven voor tabaksteelt. Leidende figuren van de kring Zuid der Nederlandse amateur tabaksvereniging noemden dezer dagen tijdens een persconferen tie te Den Bosch de regerings voorlichting t.a.v. de tabakssitu atie volkomen onjuist. De laatste tijd heeft de me ning postgevat, dat opheffing van de distributie van sigaren aanstaande is, en dat belang rijke verhoging van het tabaks rantsoen verwacht mag worden. Het een zowel als het ander Nederland zou deviezen he sparen en de rantsoenen kun nen verhogen, indien van over heidswege werd toegestaan, dat „eigen teelt" voor melangering gebruikt werd. Kleine boeren- en tuinders- bedrijven zouden door die teelt mede gesaneerd kunnen worden. Bij een prijs van slechts f 1. per pond (thans is die prijs f 2 per pond), brengt 1 H.A. tabak bruto f400 op. Om de telers te stimuleren niet in „gewicht" ti .doch in „kwaliteit" hun kracht moet uitgesloten geacht worden, 2oeken, zou de regering de Gen minimumprijzen voor vroege aardappelen. Het bericht, dat voor de vroege aardappelen na 15 Juni mini mum-prijzen zouden gelden, is onjuist. Het ligt in het geheel niet in de bedoeling van de mi nister van Landbouw voor de vroege aardappelen op de binnen landse markt minimum-prijzen vast te stellen. aldus de heer Oele, die de con ferentie leidde. Om de distributie op te heffen moet de productie de vraag kunnen dekken. Dit nu is niet het geval. Weliswaar hebben verschillende fabrikanten een geweldige voorraad sigaren, doch dit zijn meest goedkope soorten waarvoor het publiek niet zijn bonnetje wenst te be stemmen. Bovendien is het ver bruik van sigaretten enorm ge stegen. Vooral omdat de tabakverwer kende industrie van officiële zij de de aanzegging hebben gehad, dat met ingang van 1 Juni de toewijzingen voor ruwe tabak met 10 procent worden verlaagd moet ernstig gevreesd worden dat, mocht de sigarendistributie toch opgeheven worden, de pro ductie geen gelijke tred zal kun nen houden met de consumptie. Het gevolg zou zijn zwarte handel en „verkoop van onder de toonbank", het euvel waar ook Engeland aan laboreert. Naar de mening van de Ned. amateur-tabakstelersveren. be staat er, ondanks de gesignaleer de ongunstige factoren, waarbij nog gevoegd moet worden dat onze deviezen-arme schatkist het niet toelaat meer tabak in het buitenland aan te kopen, toch een reële kans om Nederland meer rookgenot te verschaffen. Ir van der Ven, die dit onder werp uitvoerig besprak, zeide, dat er maar weinig Nederlan ders zijn, die een goed behan deld inheems product geproefd hebben. Mits goed gefermenteerd en behandeld, kan in Nederland een product geteeld worden, aldus Ir van der Ven, dat het kan op nemen tegen sommige buiten landse tabakken. eenheidsprijs van f 4 per kg moeten loslaten. Voor het Westland zouden z.i. nieuwe mogelijkheden ont staan, wanneer de tuinders de teelt van zomergroenten zouden willen beperken, om zich toe te leggen op de teelt van kwali teitstabak. De secretaris van het Belgi sche tabakssyndicaat, de heer M. Baas, gaf een overzicht over de situatie in zijn land, waar de niet-luxe producten alle 20 25 procent inlandse tabak be vatten. De beroepstelers in Bel gië leveren elk jaar 2 millioen kg inheemse tabak af aan de fabrikanten. BONDSVERGADERING TE UTRECHT. (Van onze Utrechtse correspondent.) Nadat enkele weken geleden de Hervormde mannen hun bond „In dienst van de kerk' constitueerden, hebben Woens dag de Hervormde vrouwen, verenigd in het „Verbond van Christelijke Vrouwenverenigin gen" te Utrecht hun eerste bondsvergadering gehouden. Een oprichtingssamenkomst was dit nietdeze vond reeds op 26 Sep tember van het vorige jaar plaats. Maar men kwam ditmaal voor het eerst in bonctoverga- dering bijeen. Bij deze gelegenheid werd de naam, op advies van het be stuur, voorlopig gewijzigd in „Hervormde vrouwengroep C. J. V. F." De vereniging is name lijk aangesloten bij de „Chris ten jonge vrouwen federatie". De nieuwe naam wijst er op, dat de bond tot de Hervormde Kerk behoort, al is hij nog niet ill kerkelijk verband opgeno men. Men heeft dienaangaande wel besprekingen gevoerd, o.m. niet ds M. A. Krop van Gelder- malsen, voorzitter van de man nenbond. Een definitieve op name in de Hervormde Kerk, zoals met de n nnen het geval is, vraagt statutenwijziging. Dat deze zaak wel leeft in de krin gen van de vrouwengroep, bleek uit het onderwerp, dat mevr. ir M. WaardenburgLindeyer van Haarlem behandelde: „Wat be tekent het voor onze verenigin gen de kerk als achtergrond te hebben". Mej^ H. J. Avelingh, voorzit ster van de bond, sprak in deze vergadering een Pinksterover- denking, gevolgd door een ope ningstoespraak. Uit het jaarver slag van mevr. L. C. Spijker- beervan Walsum van Sou burg, bleek, dat de bond bij op richting 180 verenigingen telde De belangstelling uit de ver schillende provincies was sterk verschillend. De bond heeft mo menteel 267 aangesloten vereni gingen met 7400 leden. Vijfmaal per jaar komt het bondsorgaan uit. Als bestuursleden hebben Alweer nieuwe rompslomp. Sigarenzaken enige dagen gesloten. Zoals bekend worden op het ogenblik maatregelen getroffen teneinde een gewijzigde distribu tie van sigaren voor te bereiden. Een van deze maatregelen is het verbod aan sigarenfabrikan ten en -grossiers om hun produc ten af te leveren. Hiermede be oogt men een overzicht te ver krijgen van de voorraad bij han del en industrie. Thans dienen, volgens een be schikking van de minister, ook detailisten hun voorraad sigaren vast te stellen. Derhalve zullen alle sigarenwinkeliers van Zater dag 7 Juni af na sluitingstijd t.m. Donderdag 12 Juni gesloten die nen te zijn, terwijl het tevens in deze periode voor de winkeliers verboden is goederen af te leve ren, „Al deze maatregelen wijzen erop. dat men geen extra bon zal toewijzen, doch een verhoogd aantal sigaren per bon of even tueel tot een geheel vrije verkoop zal overgaan", zo verklaart het bestuur van de Vakgroep. Men acht het van dezelfde zijde ech ter niet aannemelijk, dat sigaren op korte termijn vrij in de han del zullen worden gebracht. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken kon men ons de conclusie van de vakgroep niet bevestigen. Zoals bekend verzochten de tuinders vorig jaar aan de minis ter van Landbouw „een bodem in de markt" te leggen. De minister stemde met dit verzoek in, zodat een regeling tot stand kwam, waarbij als mi nimum prijs voor de standaard producten 70 pet. van de kost prijs werd aangehouden en voor meer speculatieve artikelen 50 pet. van de kostprijs. Onder standaardproducten val len groenten als tomaten, kom kommers, bonen en bloemkool. Onder speculatieve groenten re kent men o.m. sla, spinazie en raapstelen. Men heeft indertijd met opzet vermeden een regeling te treffen waarbij 100 pet. van de kostprijs gegarandeerd zou worden, daar in dat geval bij de teler ieder prik kel zou wegvallen, waardoor hij dat product zou gaan voortbren gen, dat hem de minste moeite en kosten baart. Het gevolg zou dus kunnen zijn, dat de meeste tuinders hetzelfde product zou den gaan telen, waardoor van het ene produet een te groot aanbod en van een ander product een tekort zou ontstaan. Men stelde zich op het standpunt dat de zelfverantwoordelijkheid behou den moest blijven. Om deze prikkel nog te ver sterken, hebben de organisaties de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening ver zocht dezelfde regeling als vorig jaar aan te houden, alleen met dit verschil, dat aan de betrok ken kwekers niet 70 pet., doch 60 pet van de kostprijs wordt ge garandeerd wanneer het stan daardproducten betreft en 40 pet bij de speculatieve artikelen, dus niet 50 pet zoals het vorig jaar het geval was. Het komt dus neer op een ga rantie van 10 pet. minder dan de prijs waarvoor het product op de veiling kan worden opgehouden. Naar wij vernemen heeft de minister in het algemeen onder nader te formuleren detailvoor- waarden zijn goedkeuring aan deze regeling gehecht. Naar de N. R. Crt. uit Turn hout vernam gaat België een nieuwe kolenbron buiten de eigenlijke kolenmijnen aanhoren. Ieder, die in het mijngebied is geweest, kent de hoge zwarte bergen met steen en gruisafval uit de droge kolen. Een recent onderzoek in het Kempisohe mijngebied heeft uitgewezen, dat deze afvalbergen voor 28 pCt uit bruikbare kolen bestaan. Dit percentage loont bij het huidige peil der brandsloffenprij- zen en met het oog op de kolen- schaarste een exploitatie ten vol le. Aan een constructiewerk- plaats te Turnhout is opdracht gegeven tot het vervaardigen van een speciale installatie voor de afgraving, het zeven en de sor tering van deze bergen. Niet on belangrijk is ook, dat door deze opruiming of anderzins vrijko men. De vraag mag gesteld worden of niet ook de afvalbergen in Zuid-Limburg voor een dergelijke exploitatie in aanmerking komen. Grote bosbrand te Wellerlooi. Een grote bosbrand heeft nabij Wellerlooi in Noord-Limburg een aanzienlijk stuk natuur schoon verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid met vuur en kon zich gemakkelij li uitbreiden door de grote droogte van de grond. Eenige tijd dreigde nog gevaar voor een aantal woningen aan de rand van Wellerlooi, maar denk zij de getroffen maatrege len konden deze behouden blij- De ambassade-secretaris le klasse, Dr R. H. van Gulik, werk zaam aan het departement van Buitenlandse Zaken, is overge plaatst naar de Nederlandse am bassade te Washington. Het in de bedoeling, dat hij zal worden toe gevoegd aan de Nederlandse af vaardiging in de commissie voor het Verre Oosten. Wat in Nederland geld is geldt niet overal. FEUILLETON Op de vraag wat deviezen zijn geeft de N. L. Crt het volgende antwoord Men spreekt tegenwoordig over deviezen, men schrijft over devie zen en smokkelt deviezen, doch als op de man af gevraagd wordt, wat dat begeerde artikel is, kan men het antwoord niet geven, of schoon velen met onfeilbaar in stinct er voor weten te zorgen, dat zij aan deviezen komen. „Deviezen" is geen Nederlands woord en dit is welicht juist de reden, dat het zo veel en zo graag gebruikt wordt. Het woord is Duits en is langs een lange en kronkelende weg afgeleid van het Latijnse „devisus", hetwelk „ver deeld" betekent. De. eigenlijke be tekenis, die onze Oosterburen daaraan gaven, is „wissel op het buitenland". Gelijk men weet, ge schiedt het internationale beta lingsverkeer voornamelijk in wis sels op het buitenland en als de wissels ontbreken, moet men zijn toevlucht nemen tot hulpmidde len, die niet bevredigen, zoals ruil transacties. Toen in de jaren 1922 en 1933 de Duitse inflatielawine losbrak, sloop het woord uit het Duits onze financiële en economische commentaren binnen en het ver spreidde zich verder in ons reeds aangetaste taallichaam met de bekende hardnekkigheid vreem- ook zitting genomen de dames Van der Waa (penningmees- teresse), De Ruyter, Gerbrandy, tan der Flier en Bunjes. De vergadering was voorts ge vuld met declamatie en samen zang. door K. JONKHEID. 35) o Hij behoort tot de mensen, wier gedachten en ontroering traag van gang zijn, maar die gevaar lijk worden, als een zware schok hen plotseling in beroering brengt. „Wat een fielt!" roept hij, „wat een ploert, wat een misdadiger!" Zijn oude haat herleeft. Al die jaren heeft die kerel hem opgehitst en bedrogen, hem naar het Huis gestuurd om geld, moeder getiranniseerd en be dreigd en schrik aangejaagd en hen beiden geld afgeperst, tel kens weer, geld, geld. Dat zal hij weten! Al zijn grie ven zal Manus hem in 't gezicht smijten, al zijn gemene streken hem verwijten, hl die Manus springt op. In onge- ■wonden toestand loopt hij het huis uit in de richting van de eenzame achteraf staande keet, waar Arend Kuil huist. Hij begint op een draf, het is tien minuten lopen. Maar bui tenlucht en lichaamsbeweging werken kalmerend. Zijn woede bedaart wel niet, maar zijn moed slinkt. Vroeger is hij bang geweest voor Arend Kuil, nu komt die bangheid weer naar boven. Hij passeert een brouwerij. Daar ligt allerlei afbraak, steen, hout, ijzer. Hij pakt een ijzeren staaf. Je kunt niet weten, die Arend Kuil is een gevaarlijk exemplaar. Het kan nodig zijn, dat hij zich verdedigt. De keet komt in zicht. Scherp kijkt hij uit en ziet, dat Arend Kuil achter zijn woning bezig is met houtjes hakken. Behoedzaam komt hij nader. Nu is hij vlak bij. Nog twee stappen, dan zullen ze recht te de en onbegrepen woorden eigen. Ook werd langzamerhand de be tekenis gewijzigd, z»dat men het woord thans hoort gebruiken voor al datgene, wat in het bui tenland als betaling wordt aan vaard, zelfs voor gouden en zil veren voorwerpen en gesmokkeld vee. De oorzaak is, dat er een be hoefte is ontstaan aan een ver zamelwoord voor de grote, hete rogene groep van zaken, die in het buitenland de taak van geld verrichten. Vroeger was er aan dat woord geen behoefte, toen regelden de circulatiebanken het internatio nale betalingsverkeer met wis sels en standaard metaal. Toen reisde de burger zonder door geldcontrole te worden gehinderd naar het buitenland en kon daar zijn guldens bij elke bank wisse len. Nu is de wereld verdeeld in waterdichte schotten. Wat in Ne derland geld is, d.w.z. wat in Ne derland „geldt", is in het buiten land geen „geld" meer, ook al ge bruikt men het woord nog wel. Alles wat in het buitènland geldt, noemt men thans geen „geld meer, maar „deviezen". De wer kelijkheid verandert evenwel niet met de verandering van bena ming. Een man zonder geld kan ter nauwernood bestaan, evenmin als een land zonder deviezen. Een land zonder deviezen is gelijk aan een man met een lege portemon- naie. Een wijze regering zorgt, dat het land deviezen krijgt, d.w.z. geld. zodat de portemonnaie vol wordt. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Rijksbelastingzaken. Zitting van 3 Juni 1947. M. G. J. v. B„ vervoerde te St. Jansteen op zijn rijwiel een ge vulde zak. Toen de kommiezen hem wilden visiteren ging ver dachte aan de haal, dit kostte hem f50 of 20 dagen, L, v. d. Z. uit Burgh en W, J. B. uit Haamstede, vervoerden een distilleertoestel zonder ver- voerbewijs. Eis 1 m. gev. straf voor ider; uitspraak ieder f 150 of 1 m. h. I. A. Fenijn uit Terneuzen had zich voor niet minder dan 6 door hem begane overtredingen te verantwoorden n.m.wegens smokkelen; vervoer van Belg. ta bak te St. Jansteen; vervoeren van lucifers en breikatoen af komstig uit België; vervoer van breikatoen; het te koop aanbie den van sajet, elastiek, en ka toen en wegens vervoer van ka toen te Hulst. Verdachte, die reeds 18 maal is gestraft werd thans veroor deeld tot resp. 1 week gev.; f50 of 20 dagen; 1 week gev. f50 of 20 dagen; 1 week gev. en 1 week gev. J. R. te Oostburg vervoerde in een militaire wagen een aantal manufacturen, schoentjes, cacao, schoencreme en sigaretten. Ver dachte werd veroordeeld tot f 30 of 15 dagen. A. v. Dr. te Oud-Vossemeer en L. C. V. en C. P. de Br. uit Ber gen op Zoom, gebruikten ëen distilleertoestel. Verdachten wer den veroordeeld resp. tot f 150 of 1 maand; 2 maal 3 weken gev. en 2 maal 14 dagen gev. J. van de V. uit Oudelande ver voerde Belg. tabak, f 10 of 5 d. Bij een visitatie ten huize van F. du B. te Groede werden aldaar aangetroffen 5090 pakjes Belg. tabak. Deze tabak bleek met een legerauto te zijn aangevoerd. De off. eist 14 dagen gevange nisstraf. Uitspraak f 200 of 40 d. J. A. B. uit Oostburg werd in bezit gevonden van 15% kg. rooktabak, f 100 of 20 d. met ver beurdverklaring. G. L. van H. te Schoondijke was in het bezit van 201 pakjes tabak 12 kg. losse tabak, terwijl in zijn schuur 1976 pakjes tabak en 325 kg. losse tabak werd ge vonden. Hij werd veroordeeld tot 1 m. gev. straf. A. T. F. v. Kr. te Hontenisse had 92 pakjes tabak, 735 ver pakkingsstroken, 20 pakjes siga retten en 40 sigaren. Verdachte die verklaarde van beroep eigen lijk frauduleus tabaksfabrikant te zijn werd veroordeeld tot 1 week gev. G. P. v. D. en P. O., beiden bij de Genietroepen te Sluiskil, reden in een militaire wagen met 451 kg. losse tabak. De tabak was door hen uit België gehaald. Beiden kregen 2 maanden gev. Congres Christendom en Communisme. Vier studentenorganisaties Ve ritas, S.S.R., N.C.S.V. en V.C.S.B. houden van Woensdag 11 tot en met Zaterdag 14 Juni een con gres over Christendom en Com munisme in het Universiteitshuis te Utrecht. Het woord voeren Dr van Sen- den, J. de Rodt, Prof. Dr Brillen- burg-Wurth, Mr Dr Cornelissen, Prof. Mr Valckhoff, N. Stufkens, Prof. Mr. v. d. Ven en Dr van Veen. Ruim 1400 leden van de bond van Gereformeerde vrouwen (art. 31) kwamen Woensdag te Groningen voor een bondsdag bijeen. Mej. L. de Hoog, bonds presidente, wees in haar ope ningswoord op de grote beteke nis van het Woord Gods voor het leven met al de zorgen en moeite. De secretaresse, Mej. A. Waterborg te Groningen deelde mede, dat momenteel 122 ver enigingen met ruim 3200 leden zijn aangesloten bij de bond. Benoemd werd tot vice-presi dent Mevr. Ds A. van der Ziel, terwijl als 2e secretaresse en te vens als bondspropagandiste ge kozen werd Mej. J. Schelhaas. Nadat enkele huishoudelijke aangelegenheden waren bespro ken, wees de burgemeester van Groningen, Mr P. W. J. H. Cort van der Linden erop, hoe goed het was, dat de vrouwen zich bezinnen op de hoge beginselen. Er bestaat slechts redding voor onze maatschappij, aldus spr in deze twee-eenheid; de gebon denheid aan Gods Woord en aan het Huis van Oranje. De ochtendvergadering werd beslo ten met een korte rede van Mej. W. A. Bos .getiteld: „De dag nadert". In de middagvergadering sprak Ds T. de Vries uit Den Haag. Spr. had zijn referaat ge noemd; „„Reformatie van ons leven". Nadat spr. el op gewe zen had hoe nauw reformatie van het kerkelijk leven samen hangt met die van ons gafeiele leven, herinnerde hij er Lan hoe bij het sterven van Christus het voorhangsel van de tempel van boven naar beneden scheur de. Dit voorhangsel, aldus spr., is naar zijn mening geweest het gordijn dat het Heilige van de voorhof afsloot. Door dit voor hangsel te scheuren gaf God aan zijn volk de openbaring, dat de tempel had afgedaan. Wanneer wij vanuit deze ge dachte "de reformatie van ons leven onderzoeken, zo ging spr. voort, dan beseffen wij dat er ook in de Kerk niet mag zijn een onderscheid tussen enkele bevoorrechten en de massa, die alleen maar mag luisteren. Dan breken wij met alle hiërarchie in het kerkelijke en het breed- christ ke leven en begrijpen, dat a j gemeenteleden, alle christenen zijn: profeten, pries ter en koning. Dat zij alles të zamen moeten doen en niet uit schuchterheid of gemakzucht belangrijke dingen aan de ex perts mogen overlaten. Voor de vrouwen ligt hier een bijzondere taak in het ge zinsleven, in de verhouding tot haar echtgenoot en kinderen. Dat onze kinderen dikwijls ver langen naar wat de wereld biedt is dikwijls het gevolg van de weinige openbaring van Gods heerlijkheid binnen.het gezin. Alvorens de discussies een aanvang namen, las de presi dente een telegram voor van de bond van Geref. Vrouwenver enigingen, waarin deze haar droefheid uitsprak over het ge scheiden optrekken, maar de wens er aan toevoegde, dat ook deze bondsdag mocht meewer ken tot de komst van Gods Ko ninkrijk. Arend steigert achteruit, de bijl ontvalt zijn hand. Manus keert zich om en vlucht, draaft, holt. In zijn verbouwereerdheid merkt hij niet, dat hij de staaf r<cg in zijn vuist houdt. Zodra hij dit ontdekt, smijt hij die aan do kant van de weg en loopt verder met bedaarde pas. Hij schaamt zich om zijn lafheid. Van achter een bosje gluurt hij achterom. Arend is niet meer te zien. Zeker in huis gegaan. De volgende morgen is de postbode op weg naar Arend Kuil. Dat gebeurt niet dikwijls. Arends correspondentie is van zeer bescheiden omvang. Maar ditmaal is er post voor hem, Een brief van het Departement genover elkander staan, dan zal van Justitie. Daar zit"wat aeh- hij Arend Arend Kuil hoort geritsel en ki;kt op. Als hij Manus vlak ter, vermoedt de bode en hij be denkt de kwinkslagen, die hij al ten beste geven bij het over- voor zich ziet, plotseling als uit handigen van het stuk. de grond verrezen en met een Hij kijkt uit, of hij Arend er- ijzeren staaf in de hand, springt.gens kan ontdekken. Misschien hij verschrikt overeind. i zit hij lekker bij de warme Maar Manus schrikt nog er- j kachel. Zo'n scharrelaar als ger. Die Arend Kuil! Die ont- Arend heeft wel genoeg brand- zaglijke kerel. Die bijl! stof. Maar de" schoorsteen rookt In zijn schrik heft hij de ijze- niet, dat is vreemd, ren staaf en geeft met een on-1 Intussen betreedt hij het erfje, verhoedse en snelle beweging Wat ligt daar op de grond naast Arend een slag op zijn schedeL het huis? Een grote hond? Dan Telegraaf tussen brug en machinekamer vervalt. De N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is erin geslaagd een omkeerbare schroef te construeren, het uitzicht biedt op een succesvolle toepassing voor alle bestaande scheepstypen. Sedert kort Is de sleepboot „De Nolle" van deze schroef voor zien. Momenteel is nog geen definitief oordeel te vellen, maar tot heden blijkt de constructie aan de geselde verwachtingen vol komen te beantwoorden. Voor de „Schelde 20" deed reeds enige jaren een dergelijke schroef in sterk vereenvoudigde vorm dienst en hoewel deze schroef er een in oorlogsuitvoering was (minder geschikte materialen werden gebruikt), is de grote bruikbaarheid duidelijk gebleken. Een viertal vooraanstaande persoonlijkheden in Groot-Brit- tannië heeft per post een brief- envelop ontvangen, welke ex plosief poeder bleek te bevatten. De enveloppen waren gepost in Italië. De politie heeft de zaak in onderzoek. moet hij oppassen. Het dier beweegt zich niet. Voorzichtig komt hij nader. In eens blijft hij staan, verstijfd, als plotseling bevroren. Zijn ogen staan verschrikt en groot. Het is een mens. Daar ligt een mens in de kou op de grond. Hij ziet wie het is. Arend Kuil, de bewoner van dit bouwsel. De post roept: „Arend!" En nog eens„Arend!" Maar Arend verroert zich niet, geeft geen teken van leven. De postman pakt zijn arm. Die is stijf en hard en onbewe gelijk als ijzer. Het lichaam is geheel verstijfd. Het is keihard en zo zwaar als een eiken blok. Misschien heeft het hier uren lang gelegen. Arend Kuil is dood. Heeft hij te veel gedronken? Of heeft een beroerte De postman gaat terug en waarschuwt de politie. „Arend Kuil ligt dood naast zijn hut." Omstreeks een uur daarna stapt de dominé uit de voor deur van zijn pastorie naar bui ten. Lena Langhout is ernstig ziek, dus gaat hij haar bezoe ken. Hij kent haar als een boet vaardige vrouw, maar toch.. Oorspronkelijk was het de be doeling, een omkeerbare schroef te ontwerpen voor een door „De Schelde" na de oorlog te bouwen vrachtschip voor de Rotterd. Lloyd. Daar de regering al ma chines in Zwitserland en Ameri ka gekocht had, kon de schroef in dit geval geen toepassing vin den. Er is momenteel grote belang stelling voor deze knappe techni sche prestatie en het plan be staat, straks de loodsboten, de schepen der Provincie en een trawler van deze schroeven te voorzien. Hoewel omkeerbare schroeven reeds lang bestaan, werden zij tot heden slechts zeer zelden toege past (o.m. op kleine vissersvaar tuigen). Een groot aantal paten ten op omkeerbare schroeven be wijst, dat velen naar een goede constructie hebben gezocht. Geen enkel patent echter leidde tot een algemeen verbreid gebruik, uit gezonderd dan de omkeerbare schroef van de Zwitserse fabriek Escher VTyss, die de grootste van haar uitgevoerde schroeven le verde voor de nieuwe veerpont Vlissingen—Dreskens, die door de oorlogsomstandigheden niet gereed gekomen is. Het bij de reders heersende wantrouwen tegen de omkeer bare schroef kan worden wegge nomen, wanneer een dergelijke schroef ontwikkeld zou zijn, die wat de bedrijfszekerheid betreft geheel veilig is te achten en die een de optimum schroef met vas te bladen evenarend rendement geeft. Met dit doel voor ogen heeft „de Schelde" deze omkeer bare schroef ontworpen. De tegen de bestaande constructie in te brengen bezwaren zijn bij de nieuwe constructie goeddeels on dervangen. Het voordeel vau het gebruik van deze schroeven is, dat niet langer van de telegrafen tussen brug en machinekamer gebruik behoeft te worden gemaakt. Van af de brug kan door een handel (eventueel met een verklikker) de schroef worden versteld en de bladstand worden gecontroleerd. Dit voordeel springt wel zeer in het oog: het manoeuvereren Er is iets, dat hij niet kan ver klaren. Hij is goed bevriend met de burgemeester, die door de Duit sers met rust gelaten is en zijn post nog altijd bekleedt. Daar door trekt het bijzonder zijn aandacht, nu hij de burgemees ter op de weg ziet in gezelschap van een politieman en een Rijks veldwachter. Wat kan dit bete kenen? Dreiging voor de burge meester? Hij groet en vraagt: „Is er iets bijzonders gaande?" „Iets heel bijzonders. Er is in onze gemeente een moord ge pleegd." „Een moord nog wel!" roept ontsteld de predikant. „In elk geval een doodslag." „Wie is het slachtoffer? En de dader?" „Van de dader is nog niets bekend. Het slachtoffer is een zekere Arend Kuil. Hij lag dood naast zijn huis. Het misdrijf moet gisteren gepleegcl zijn. Aan de kant van de weg von den we deze ijzeren stang, waar mee het slachtoffer is doodge slagen. Er kleven een paar ha ren aan een een beetje bloed." (Wordt vervolgd.) geschiedt van de brug; de reactie volgt onmiddellijk; de machine kamer wordt ontlast van de „ma- noeuvereerzorgen" en de kans op vergissingen en schade vermin dert aanzienlijk. De grote kracht, nodig voor het verstellen van de schroef vanaf de brug, wordt op doelmatige wijze langs hydrauli sche weg verkregen. Met deze schroef kan de spoed op elke gewenste waarde worden ingesteld en kan het ontwikkelde vermogen aangepast worden aan een willekeurige bedrijfstoestand. Bij maximale diepgang, tegen wind enz. kan de spoed der schroefbladen worden vermin derd; het toerental der machines stijgt tot normale waarde, het volle vermogen wordt ontwikkeld en de scheepssnelheid zal stijgen. Omgekeerd, bij geringe diepgang, gladde zee enz. kan de spoed der bladen worden vergroot, waar door bij hetzelfde toerental de machines het volle vermogen gaan ontwikkelen en de snelheid eveneens zal stijgen. In het scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen is het rendement van de „Schelde- sehroef" uitvoerig en met succes onderzocht. De invloed van de toepassing dezer omkeerbare schroeven op de machine-installatie is even eens zeer groot. Bij de zuiger- stoommachines kr- b.v. de om- keerbeweging ve !en; bij tur bines de achteruit- turbine, waar door besparing van brandstof wordt verkregen en de kans op overy veel geringer wordt; bij Dieselmotoren kan eveneens het omkeermecbanisme verdwijnen, waardoor het voor de machine ongunstige manoeuvreren ver valt; bij Turbo- en Diesel-elec- trische voortstuwing kan de uit gebreide electrische apparatuur worden verwijderd en tenslotte zal, naar verwacht wordt, toe passing van deze schroef het ge bruik van gasturbines op de schepen doen toenemen. Te zware druk. We mogen het zien als een gunstig verschijnsel, dat begint door te breken het besef, dat de belastingdruk maar niet tot het oneindige kan worden opgevoerd. Onlangs werd er in de Tweede Kamer door de heer Hofstra (P. v. d. A.) op gewezen, dat de hoge belastingen oorzaak zijn, dat de arbeiders geen lust hebben over werk te verrichten. Met de ondernemers had hij geen medelijden, maar voor de arbeiders achtte hij de druk te zwaar. Toen kwam echter niemand minder dan minister Lieftinck betogen dat de nadelige invloed van de zware belastingdruk op het bedrijfsleven niet veronacht zaamd mag worden. De taak van de ondernemer zo betoogde hij, is zwaar. Het be drijfsleven staat bloot aan grote risico's in verband met de onze kere materiaalpositie, de onze kerheid van de conjunctuur En: de beslommeringen die de „mo derne bureaucratie veroorzaakt, zijn vele". Op zichzelf niet van veel be tekenis deze uitspraken, die door nieuwe drukkende lasten werden gevolgd. Toch is 't onwakend besef van de al te zwaar drukkende lasten niet geheel zonder belang. Tribunaal Goes. Daar op het vonnis van 2 jaar internering van E. W. v. Wageningen, echtgenote van de N.S.B.-burgemeester Lenshoek, het fiat was gewei gerd, werd deze zaak Woensdag nogmaals van alle kanten be zien. Uit het verhoor door Mr Kegge kwamen geen nieuwe ge zichtspunten naar voren. Mr van Deinse, de verdediger, meende, dat haar geen misdaad ten hoogste een fout ten laste worden gelegd en verzocht haar een kans te geven. J. Machielsen, trans portarbeider te Terneuzen, was lid van de N.S.B. en de W.A., colporteerde met N.S.B.-bladen, verrichtte wachtdiensten voor de Duitsers en had nog enkele kleinere zonden op zijn ge weten. Mr A. Bolle wees op het slappe karakter van besch. en bepleitte clementie. F. F. van M e i r, bootsman te Terneuzen, werd op verzoek van zijn verdediger, Mr de Regt, in vrijheid gesteld, nadat beseh. toegegeven had lid van de N.S.B., N.V.D., het N.A.F. de vierschaar en het Zeevaartfront te zijn geweest en als stoker voor de Weermacht te hebben gewerkt. Het was een menselijk wrak, dat vervolgens werd binnen- geholpen, n.l. P. D. J. He ij s, klein-iandbouwer te Clinge, die blokleider is geweest van de N.S.B.spoorlijnen bewaakte en solliciteerde naar het ambt van burgemeester. Dit laatste her innerde besch. zich niet meer. De verdediger, Mr 'de Regt, zeide, dat Jan Dekker hem op gewekt heeft te solliciteren. Mede om zijn zeer slechte lichamelijke toestand, stelde het Tribunaal op verzoek van de verdediger, besch. in vrijheid. Uitspraak in alle zaken 18 Juni. De persvrijheid en het papiertekort. De subcommissie der V. N. voor de persvrijheid heeft Woensdag het voorstel van de Nederlandse afgevaardigde Mr van Heuven Goedhart aange nomen, inhoudende, dat aan de economische en sociale raad der V. N. wordt aanbevolen om maatregelen te overwegen tot het verminderen van het tekort aan papier voor de dagbladen in de voorheen bezette landen. Op de laatste bijeenkomst van deze zitting nam de subcommissie 't gehele rapport van de economi sche en sociale raad aan. Alleen de Sovjet-Unie stemde tegen. Aan het eind der bijeenkomst verklaarde van Heuven Goed hart, dat er geen reden tot on tevredenheid is, daar men alge hele overeenstemming op alle punten niet kon verwachten. Spr. achtte het feit, dat alle landen bezield waren van de wens om tot overeenstemming te komen van veel groter be lang was dan de overeenstem- ning zelf. Kleurlingen kunnen bij de Brit se marine en 't leger in dienst treden op dezelfde voorwaarden als thans voor de luchtmacht gelden. PASSAGIERSLIJST. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zie- rikzee, Tholen en Terneuzen ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Maetsuy- ker", dat 15 Mei j.l. uit Bata via is vertrokken en vermoe delijk 14 Juni a.s. te Amster dam zal aankomen. -TT 3 Vee-tentoonstelling te Oostburg. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der regelingscom missie voor vetveemarkten en fokveetentoonstellingen, zal op 17 Sept. a.s. te Oostburg een ge westelijke tentoonstelling worden gehouden. De inzendingen zullen bestaan uit vetvee, fokvee, han delsvee, varkens, geiten en scha pen. Getracht wordt, aan deze ten toonstelling tevens een expositie van zaai- en pootgoed en land bouwwerktuigen te verbinden. Tourné kommandant Durn. n. In een bijzondere samenkomst welke Woensdagavond gehou den werd in het Leger des Heils gebouw te Vlissingen, is het Zeeuwse tourné van kom mandant en Mevr. Durman be ëindigd. Deze samenkomsten werden gehouden te Goes, Mid delburg, Terneuzen, Zierikzee en Vlissingen. De bureaucratie. De Federatie van Nederlandse Bedrijven, welke zich ten doel stelt, de economische dictatuur te bestrijden en het particulier initiatief te bevorderen, houdt voor de Zeeuwse Middenstand op heden 6 Juni in lokaal „Obadja" te Kapelle-Biezelinge een openbare vergadering des avonds te 8 uur. AU spreker zal optreden de heer L. ijp te Am sterdam, algemeen secretaris der F. N. B. met als onderwerp; „De bureaucratie op de operatie tafel". VLISSINGEN. Mooie onderscheiding. Op de Bakkers-olympiade '47, die gedurende enkele dagen te Amsterdam wordt gehouden, en die uitgaat van de Bakkerspa troons in Nederland, is de in zending van P. van de Linde te Vlissingen bekroond met de tweede prijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2