AMERIKA STEEKT DE NEUS IN DE HONGAARSE HUTSPOT. De Paria's in 't gedrang? Regering niet van koers veranderd Partai National Indonesia verwerpt nota van de C.G. Algemene spoorwegstaking dreigt Staking breidt zich uit. Bewapeningswedloop in volle gang? Amerikaans offensief tegen Communisme. Ontzaglijk werk voor de boeg. Indonesisch Nationaal leger opgericht. Emery Reves over Wereldeenheid. Wereld-situatie zeer ernstig. Schooldag te Middelburg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 6 JUNI 1947 Inzage der documenten geëist. Alle gezanten teruggeroepen. Regering geeft niet toe aan chantage, 550.000 stakers. Economische toestand ondragelijk. Nederland neemt negenduizend verplaatste personen op. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Woensdag a.s. houdt het district van de Schoolraad zijn jaarlijkse vergadering, ditmaal te Middelburg. Als regel is voor deze vergade ringen grote belangstelling en wij vertrouwen dat dit ook a.s. Woensdag het geval zal zijn. In de morgenvergadering die om 10 uur aanvangt, -hoopt de heer J. Hoogerheide te spreken over: „De opvoedkunde van Kees Boeke, getoetst aan Gods Woord". Een uitermate belangrijk on derwerp, vooral in deze tijd, nu de onderwijsverniewing de volle aandacht vraagt. De heer Hoo gerheide heeft reeds vroeger blijk gegeven, volkomen bevoegd te zijn over dit onderwerp, dat de kern van het onderwijs raakt, te handelen. En dan volgt in de middagver gadering Prof. Gerretson van Utrecht over Indië en onze scho len". Een zéér gelukkige keuze. Prof. Gerretson heeft de laat ste tijd telkens weer de aandacht getrokken door zijn belangwek kende publicaties over de Indi sche kwestie. Het moet een bijzonder genot zijn hem over het aangegeven on derwerp te horen spreken. - Een dezer dagen is de vraag gesteld of de oude leuze: „De school aan de ouders" in de prac- tijk niet heeft afgedaan, omdat de belangstelling van de ouders voor het Christelijk onderwijs schijnt te verflauwen. Laat a.s. Woensdag blijken dat dit niet het geval is. De onderwerpen die aan de orde komen zijn niet alleen van grote betekenis voor de onder wijzers en de schoolbesturen, maar niet minder voor de ouders. Dat de belangstelling voor het Christelijk onderwijs bij de ouders in het algemeen niet ontbreekt is wij constateren het met grote dankbaarheid gebleken uit het verrassend grote aantal leerlin gen, dat voor het met September te openen Christelijk Lyceum kon worden ingeschreven. Helaas is daarbij ook gebleken, dat de tegenstand tegen het Christelijk onderwijs, zelfs in kringen waar men dat niet zou verwachten, nog niet is verdwe nen. Wij betreuren dat. Maar laat het voor hen, die de School met de Bijbel liefhebben een prikkel te meer zijn om a.s. Woensdag enkele uren vrij te maken en mee te werken aan het welslagen van de te houden schooldag. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 660 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.22 u., onder 20.55 u. Maan op 0.20 u., onder 6.54 u. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 7 Juni: 4.07 u. 1.92 m., 16.20 u. 1.83 m, Amerika's tweede stap. De Amerikaanse regering heeft de Russische voorzitter van de Geallieerde Bestuursraad te Boedapest verzocht om uitlevering aan de Amerikaanse vertegenwoordiger in die raad van copieën van alle documenten e.d., die naar beweerd wordt, het aftreden van Ferenc Nagy hebben teweeg- gebracht. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het statuut van de Geallieerde Bestuursraad, dat bepaalt, dat de regeringen van Engeland en de V.S. het recht hebben afschriften van alle documenten te verlangen, die deze regeringen interesseren. Dit is de tweede stap van Amerika na de wjjziging van het regiem in Hongarije. De eerste was het blokkeren van het crediet voor de aankoop van surplusgoederen. In de Verenigde Staten begintkringen te Londen verklaren _d - .PartÜ der klelne bezitters, de publieke opinie boe langerevenwel, dat de gezant aldaar hoe meer tegen de nieuwe Hon- niet teruggeroepen is en ook niet verwacht teruggeroepen te zullen worden. Uit Bern weet men echter nog niet meer te melden dan dat de Hongaarse gezant er inder daad teruggeroepen is. Naar het blad der Hongaarse - partij der kleine bezitters „Hir-pest afkomstige bericht, dat het ri r\ UrtM/vonrc Uuccif>/>Uft 1.. gaarse regering te keren. Woens dagmiddag kwam dit zelfs tot uiting in de Amerikaanse Senaat, waar James Eastland rechts de mocraat uit Missisippi, protes teerde tegen het feit, dat de Sov jet-Unie een vazal van Hongarije heeft gemaakt. Hij drong er op aan, dat Amerika zou optreden teneinde de vrede te bewaren en de vrijheid van het Hongaarse volk te beschermen. Alle Hongaarse diplomaten teruggeroepen Volgens de bladen te Boeda pest zullen alle Hongaarse di plomaten naar Hongarije wor den teruggeroepen om verslag uit te brengen. Intussen is te Bern bekend geworden, dat de Hongaarse gezant in Zwitserland die reeds opdracht gekregen had naar Boedapest terug te keren, geweigerd h'eeft hieraan gehoor te geven. Hij verklaart in zijn antwoord: „De staatslieden, die door het vertrouwen van de meerderheid van het .Hongaarse volk in leidende posities waren benoemd, zijn een voor een met terroristische methoden verwij derd". Hij acht de huidige regering derhalve niet representatief. Naar uit goede bron te Wenen vernomen wordt, hebben de Hongaarse gezanten te Londen en Bern evenals die te Washing ton geweigerd aan hun terug roeping door de Hongaarse re gering gehoor te geven. Er is te Boedapest nog geen antwoord ontvangen van de Hongaarse gezant te Parijs. De gezaghebbende Hongaarse legde er de nadruk ip, dat hij als minister-president geen partijvertegenwoordiger, doch dienaar der gehele natie zou zijn. De woordvoerder van het de partement verklaarde, dat hij geen onmiddellijke bevestiging kan geven van het uit Boeda- lat" bericht hebben de Hongaar se autoriteiten de ex-premier, Nagy, en de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, Varga, bevolen binnen 60 dagen terug te keren, daar zij anders het Hongaarse staatsburger schap zullen verliezen. Verklaring van Dinnyes. De nieuwe Hongaarse premier Lajos Dinnyes heeft een beroep cp het volk van Hongarije ge daan om zich te verenigen in het streven naar het gemeen schappelijke doelvrijheid. Dinnyes verklaarde, dat iedere burger recht heeft op vrijheid van mening, godsdienst en ver gadering. Dinnyes, die lid is van Frankrijk. De vakvereniging van Franse spoorwegarbeiders heeft gedreigd met een algemene staking in geheel Frankrijk wanneer de bespre kingen tussen haar vertegenwoordigers en Jules Moch, de minister van Transport, niet tot bevredigende concessies leiden. Bij een dergelijke staking zouden een 550.000 arbeiders betrokken worden. Er wordt loonsverhoging en groter broodrantsoen geëist. De dreiging met een uitbrei ding der staking is de eerste re actie van de vakbeweging op de door Ramadier in de Assemblee gedane aanval op de communis tische partij, die hij beschuldig de van het organiseren van een serie stakingen ter ondermijning van het staatsgezag. Tegen de wens van het vak verbond in hebben spoorweg- employé's in geheel Frankrijk Woensdag reeds een staking van drie uren gehouden. Moch zou later op de dag vertegenwoordi gers van de bond ontvangen op voorwaarde, dat het spoorweg verkeer doorgang zou vinden. De minister van voorlichting, Pierre Bourdan, heeft verklaard dat de regering bereid is de eisen der arbeiders te overwe gen, doch dat zij niet aan chan tage zal toegeven. Te Nantes belette de politie een demonstratie der stakers. Er ontstonden gevechten, waar bij twee agenten en verscheide ne demonstranten werden ge wond. De staking heeft zich thans zodanig uitgebreid, dat van het Gare de Lyon te Parijs geen treinen konden vertrekken, an ders dan naar de Parijse buiten wijken. Van dat station vertrek ken de treinen naar Marseille, Italië en Zwitserland. Er vinden thans besprekingen plaats tussen de Spoorwegmaat schappij en de vakvereniging om te trachten het treinverkeer doorgang te doen vinden, doch tot dusver zonder succes. De Veiligheidsraad bijeen. De Amerikaanse regering steunt ten volle de vorming van een leger, marine en luchtmacht de Hongaars-Russische lucht vaartmaatschappij „Maszovlet" in het vervolg verboden is over de Amerikaanse zone van Duits land en Oostenrijk te vliegen, daar er geen burgerlijke lucht- vaartovereenkomst tussen Hon garije en de V.S. bestaat. De woordvoerder weigerde com mentaar te leveren op de ge ruchten, 'dat de Amerikaanse autoriteiten de teruggeroepen Hongaarse gezant te Washington asyl hebben beloofd. Wel is be kend, dat Szegedy-Maszak het Amerikaansche departement van Buitenlandse Zaken er van in kennis heeft gesteld, dat hij aan zijn terugroeping door de nieuwe Hongaarse regering geen gehoor zal geven. Veesmokkel naar België Dr Beel: neemt af. Nam enige maanden geleden de veesmokkel naar België veront rustende afmetingen aan, thans wijzen verschillende symptonen er op,, dat deze smokkelhandel aan het afnemen is, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Een en ander vindt bevestiging in het feit, dat de prijs van de „zwarte" Belgisch francs is ge stegen tot 14 cent per stuken dat de prijs van vleesbonnen in Bel gië is gestegen van 25 centimes per stuk gedurende de tijd, dat de smokkelhandel hoogtij vierde, tot 2 la a 3 frs momenteel. Ook het aantal geconstateerde overtredingen wordt steeds ge ringer. In de week van 5 tot 10 Mei werd slechts één paard in be slag genomen, dat zonder geleide- biljet in de omgeving van Bier vliet werd vervoerd. De geleider wist te ontkomen. Nagy wordt van nationaliteit ontheven. De Hongaarse nationale verga dering zal een wetsontwerp be handelen waarbij de voormalige premier Ferenc Nagy van zijn nationaliteit wordt ontheven en waarbij zijn bezittingen onder de boeren wordt verdeeld. van Langenhove, sprak voor de kleine landen en gaf uiting aan zijn ernstige bezorgdheid ten aanzien van het rapport, dat aanbeveelt, dat de strijdkrachten der V. N. niet tegen de grote vijf kunnen worden gebruikt. Dit was in tegenspraak met het handvest der V. N. en kwam in feite er op, neer, dat de princi pes van het handvest niet voor de grote vijf gelden, zo zeide hij. De raad ging tot Vrijdag uit een. De discussies over het rap port zullen dan worden voort gezet. Codificatie van het internationale recht. Door de commissie der V.N. voor het internationale recht is Woensdag een Nederlands voor stel in grote lijnen aanvaard. In de resolutie wordt aan de al gemene vergadering der V. N. aanbevolen een commissie van 9 deskundigen op 't gebied van het internationale recht op te richten, die belast moet worden met het opstellen van teksten, die als ontwerpovereenkomsten kunnen worden gebruikt voor alle gebieden, waar het interna tionale recht moet worden ont wikkeld of gecodificeerd. Beroep van Joods Bureau op V. N. Het Joods Bureau voor Pales tina heeft een beroep gedaan op de Palestina-commissie der V. N. om aan te bevelen, dat er onmiddellijk een eind gemaakt wordt aan de restricties op de Joodse immigratie in Palestina en op de verkoop van land aan Joden. Het bureau verzoekt de commissie onmiddellijk maatre gelen te nemen om de bepalin gen van het Britse Witboek, waarbij de immigratie beperkt wordt op te heffen en niet te wachten tot 't Palesijnse vraag- suk geregeld is. Geen Hongaarse vliegtuigen meer boven bezet Duitsland. Naar Radio Frankfort meld de, hebben de Amerikaanse autoriteiten de permissie voor Hongaarse vliegtuigenom over het door de Amerikanen bezet te gebied van Duitsland en Oos terijk te vliegen, ingetrokken. Als reden werd opgegeven, dat verzoeken van Amerikaan se luchtvoortmaatschappijen om een luchtvaartdienst op Honga rije in te stellen door de Hon gaarse autoriteiten niet waren ingewilligd. Tussen Lydda en Tel Aviv is een goederentrein opgeblazen. Een stoker werd gewond. Gandhi is hoopvol. "Voor-Indië heeft Woensdag een van de rustigste dagen sinds lange tjjd genoten. Slechts in Bombay werd een enkele overval gemeld. De onderkoning heeft een onderhoud gehad met Gandhi, die vervolgens op een gebedssamenkomst verklaarde, dat noch de Britse regering, noch de onderkoning voor de verdeling van Voor- Indië aansprakelijk zijn, daar Mohammedanen en Hindoes geen andere oplossing willen aanvaarden. Gandhi, die steeds een voor stander van een onverdeeld Voor der V.N., welke voldoende sterk ïndië is geweest, zeide het volste zijn om een bedreiging van de internationale vrede, in welk deel van de wereld ook, 't hoofd te bieden, aldus verklaarde de Amerikaanse gedelegeerde, Her schel Johnson, tijdens de verga dering van de Veiligheidsraad, welke debatteerde over het ver slag van de militaire-staf com missie. Hij verklaarde: „Indien de strijdkrachten der V. N. effectief zullen zijn, moe ten alle leden der V. N. een systeem van basis ter beschikking stellen, van waaruit de troepen der V. N. kunnen opereeren. De belangen van de V. N. moeten boven de zelfzuchtige belangen van elke individuele natie gaan". vertrouwen te hebben, dat de twee delen zich uiteindelijk weer zullen verenigen. Hij deed een be roep op de leider van de Moham medaanse Liga, Djinnah, in de volgende woorden: „Gij hebt gekregen, wat ge wil de. Nu moet ge de andere par tijen tot een conferentie uitnodi gen of onafhankelijk van de Britten een oplossing te vinden". De vertegenwoordiger van de onaanraakbare Djogendnath Mandal gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid over de 52.000.000 Paria's die in Hindoestan zullen komen te wonen en „onder de congresparty zelfs de geringe politieke rechten welke zij thans genieten zullen verliezen". De Pendsjaab. jaab practisch zeker is, blijkt, dat te Lahore algemeen teleur stelling heerst, zowel bij de Sikhs als Moslems, die beiden een gro ter deel hadden gewenst. Functionnarissen te Lahore schatten, dat de ruwe verdeling der Britse regering ongeveer 1.600.000 Sikhs van de Pendsjaab in Hindoestan zal laten. Tevens zullen, volgens deze schattingen van de 4.260.000 Kaste-Hindoes der provincie meer dan 2 millioen in Pakistan bijven. Te Lahore en Amritsar, de heilige stad der Sikhs, komen nog steeds ongeregeldheden voor. Travancore wenst onafhankelijkheid. Sir C. P. Ramaswami Aiyer, eerste minister van Travancore, de Indische staat, welke onlangs overeenkwam 3000 ton monazite (het mineraal, dat bij het atoom- De Belgische afgevaardigde, Nu de verdeling van de Pends- onderzoek wordt gebruikt) per jaar naar Engeland te sturen, heeft het verlangen naar onaf hankelijkheid van Travancore op nieuw bevestigd. De staat zal nauw en op gelijke voet samen werken met de rest van Voor- Indië. Pakistan. Het blad van de Voor-Indisch Mohammedaanse Liga „De Da geraad" heeft verklaard, dat de totale bevolking van de nieuwe staat Pakistan 70.045.506 zielen zal bedragen, waarvan 48.600.000 Mohammedanen zullen zijn. Pakistan zal Voor-Indië's grootste producent van tabak, thee en jute zijn. aldus het blad. De Amerikaanse afgevaar digde, Frederick Osborn, waar schuwde Woensdag in de werk- commissie inzake atoomenergie der V.N., dat er reeds een be wapeningswedloop op het ge bied der atoombom in de wereld aan de gang is. De enige ma nier om een oorlog te voor komen is alle ontwikkeling in zake atoomenergie onder een internationaal controle-bureau te stellen. Hij zeide, dat er thans twee plannen bjj de V.N. zijn inge diend 1. Het Amerikaanse plan, dat door de meerderheid wordt ge steund en alle ontwikkeling op atoomgebied geheel aan een internationaal bureau wil over laten en 2. Het plan der Sowjets, vol gens hetwelk het internationle bureau slechts het recht zou hebben te inspecteren en richt lijnen aan de nationale bureaux voor atoomenergie te geven. Volgens dit laatste plan zou er een voortdurend conflict tussen het internationale bureau en de nationale bureaux bestaan. Er zou voortdurend de kwestie der souvereiniteit ontstaan, wan neer het internationale bureau aan een nationaal bureau or ders zou geven. Er zijn reeds in elf landen nationale bureaux. Deze landen zijn: Canada, de V.S., Enge land, de Sowjet-Unie, Frank rijk, Zwitserland, Zweden, De nemarken, Noorwegen, N e- derland en Nieuw-Zeeland. Vierjarenplan ingesteld. Volgens de correspondent van Reuter te Washington houdt 't diplomatieke „opper bevel", dat onlangs door Mars hall is benoemd, zich op het ogenblik bezig met de uitwer king van een vierjarenplan om het totalitaire systeem en het communisme in Europa met wortel en tak uit te roeien en tegelijkertijd een duurzame bij- legging van de Russisch-Ame rikaanse geschillen mogelijk te maken. Men is te Washington over het algemeen van oordeel, dat de Truman-doctrine om „vrije" volkeren der wereld te bevrijden van communistische druk, intimidatie en infiltratie, drie phasen telt. De eerste phase is zuiver ne gatief en bestaat uit het tegen gaan van de uitbreiding van het communisme in de landen, die aan de Sowjet-Unie grenzen, waar, zoals in Turkije, de hou ding der Sowjets 'n voortduren de en verlammende militaire mobilisatie noodzakelijk maakt. De tweede phase is positief. Zij bestaat uit het scheppen van meer ordelijke en betere econo mische omstandigheden in de door het communisme bedreigde gebieden. De derde phase zou de oplos sing moeten brengen van het voornaamste vraagstuk, dat de Russisch-Amerikaanse betrek kingen oplevert, n.l. een vredes regeling tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, die nog meer nodig is dan met Duitsland er Japan, om een beëindiging van de heilloze periode van we derzijdse psychologische oorlogs voering. De parlementaire journalisten hebben de minister-president Jis Beel Woensdagavond een diner aangeboden, waaraan op hun uit nodiging ook aanzaten de voorzitters der Eerste en Tweede Kamen de heren Mr J. van Schaik en Frof. Mr R. Kranenburg. Tijdens de maaltijd heeft de minister president een rede gehouden over aange legenheden betreffende Indonesië. In het verloop daarvan heeft hij o.m. medege deeld, dat hij voornemens is zich met zijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen ook naar Suriname en Curacao te begeven. Republiek in gebreke. De minister zeide o.a.: Over onze reis naar Indonesië is in de dagbladen reeds veel geschreven. Niet alles wat daarin uitdrukking vond vermag ik als juist te omschrijven. Op een enkel punt moge ik iets na der ingaan. Er is geschreven, dat onze reis teleurstellend was. Dit is verre van juist. Onze reis heeft datgene opgele verd aan oriëntatie, wat binnen het korte tijdsbestek daarvan te verwachten was. Hetgeen ons heeft teleurgesteld is, dat zoals wij van de aanvang af helaas moesten vernemen en wel zelfs van zeer progressieve zijde, dat de houding der Republiek na de ondertekening van het basis-ac- coord van Linggadjati niet heeft beantwoord aan daaraan redelijk te stellen verwachtingen. Wanneer dezerzijds een loyale en royale uitvoering van dit ac- coord ernstig wordt nagestreefd, dan mag, ja dan moet ook van de wederpartij verlangd worden, dat i ook zij een gelijke houding aan neemt. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het belang van Nederland en van Indonesië ge biedend noodzakelijk maakt, dat ten spoedigste in geheel Indone sië gezonde verhoudingen ont staan en aan de arbeid van re constructie kan worden begon nen. Een ontzaglijk werk staat voor de boeg, hetwelk slechts ge meenschappelijk kan worden ver richt. Geen koersverandering. Op een tweede punt moge ik uw aandacht vestigen. In bepaal de persorganen doet men voor komen, aisof de regering een principiële wijziging zou hebben gebracht in haar beleid ten aan zien van het Indonesische vraag stuk. Ik moet dit met grote stellig heid betwisten. Zoals ook in de verklaring, welke na afloop van de jongste ministerraad is gepu bliceerd, werd opgemerkt, zijn er blijvende beginselen van de ba sis-overeenkomst van Linggadjati richtsnoer der regering. In dit verband moge ik enkel herinne ren aan hetgeen mijn ambtge noot van Overzeese gebiedsdelen op 19 December 1946 in de Tweede Kamer heeft verklaard ten aanzien van eventuele nietna- koming der overeenkomst en van de essentiële voorwaarden bij de uitwerking. Ongetwijfeld toch zal een spoe dig herstel van gezonde verhou dingen in Indonesië mede zijn gunstige weerslag hebben op ons land. De post van hoge commissaris voor de voedselvoorziening in Frankrijk zal worden afgeschaft. Ramadier zal diens functie over nemen. Volgens radio Djogja heeft de Partai National Indonesia (P.N.I.) de nota van de Commissie-Generaal aan de Republikeinse regering verworpen. De nota zou, aldus deze partij, een nieuw element scheppen in het Nederlands-Indonesische geschil en de terugkeer van de koloniale t 3stand in geheel Indonesië tot gevolg hebben. Volgens het Republikeinse blad „Warta Dagang" (Handelblad) legt de koersdaling van de Roe- piah het gehele handelsverkeer, Voornamelijk uit Oost-Europa. Het Vrije Volk schrijft: „Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen in samenwerking met het „Internationaal Bureau voor Vluchtelingen" in Nederland ruim 9000 verplaatste personen worden toegelaten. Het tiet reit hier ongehuwden en wel 5000 vrouwen en 4000 mannen. In het laatstgenoemde getal zijn inbegrepen de ruim 1000 reeds toegelaten Polen en 500 Joden, aan wie op verzoek van de Joodse organisaties door de Nederlandse regering tot ons land werd verleend. iijke diensten in grote gezinnen, maar dit by voorkeur wanneer de betrokkenen tevoren in in richtingen gewerkt hebben. Van de mannen zullen de ongeschool den in de mijnen worden gesteld en de geschooide krachten in de metaal-industrie en andere ex porterende industrieën. Bij deze actie zijn de arbeids- bureau's ingeschakeld, waar ver dere inlichtingen kunnen worden ingewonnen en aanvragen kun nen worden genoteerd. De gegadigden zijn voorname lijk afkomstig uit de Baltische landen (Estland, Letland, Litau- en, voorts uit Polen en Zuid- slavië). Er zullen ook Poolse Jo den en Poolse Oekraïners bij zijn. De vrouwen worden ten dele te werk gesteld in ziekenhuizen, vakkrachten gaan naar de con- fectie-industrie en in mindere mate naar de textiel-industrie. De Nederlandse autoriteiten zyn voorts geneigd werkvergunnin gen af te geven voor huishoude- Woensdagmiddag heeft de Amerikaanse schrijver Emary Reves, wiens boek „De anato mie van de vrede" in 18 talen is verschenen en waarvan thans de 28ste editie in druk is, in 't internationaal cultuurcentrum te Amsterdam, het een en an der verteld over zijn ideeën in zake de wereldregering. Hy releveerde hoe groot in de V. S. de belangstelling is voor een wereldregering. In de laatste jaren zo zeide hij is overal ter wereld het streven naar wereldeenheid merkbaar geworden in verschil lende landen, o.a. Frankrijk en Italië zijn bereid een deel van hun souvereiniteit over te dra gen aan een werelddepartement Een wereldregering, die inter nationale rechtsorde in handen heeft, is het enige middel, dat ons de vrede kan garanderen. Het is steeds in de historie ge bleken, dat wanneer kleinere souvereine machten zich aaneen sluiten en het gezag van een gezamenlijk ingestelde, hogere souvereine macht aanvaarden, de vrede binnen de grenzen van de nieuwe, gefedereerde staat kunnen genieten. Het is uit de historie gebleken dat souverei ne staten, ondanks tractaten el kander beoorlogen, zodra een hunner meent in zijn rechten te worden aangetast. Zijn de souvereine staten on dergebracht in een hogere sou vereiniteit, dan is de vrede bin nen deze hogere souvereine staat gewaarborgd. Spr. haalde hierbij o.a. aan het voorbeeld van Duitsland, dat vroeger in kleinere staten was verdeeld, die elkander beoor loogden. Het enige middel om de wereldvrede te bereiken is het instellen van een superna- tionale regering, die als hogere souvereine macht het lot van de wereld in handen heeft. Marshal. Marshal heeft in de Harvard- universiteit te Cambridge in Massachusetts een toespraak ge houden, waarin hij een beroep deed op de Europese landen om zich te verenigen tot het bera men van hun economische red ding. Hij waarschuwde, dat de V. S. niet veel meer kunnen doen voordat althans een aantal Europese landen het over een gemeenschappelijk program eens geworden is. Het initiatief moet van Euro pa komen. De rol van Amerika behoort te bestaan in het verle nen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een pro gram en bfj de uitvoering er van. Het moet een gemeen schappelijk program zijn. Euro pa zal de komende drie. tot vier jaren nog hulp van buiten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europese moeilijkheden ligt echter in het herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Onze politiek, aldus Marshall, is tegen geen enkel land of stel sel gericht, doch tegen de hon ger, de armoede, de wanhoop en de chaos. De regeringen, die mede wil len werken aan de taak van het tot herstel brengen zullen, daar ben ik zeker van, aldus Mars voor zover dit in deze valuta is uitgedrukt, lam en wordt het le ven van de gewone man ernstig bemoeilijkt: „Wij begrijpen niet waarom de Republikeinse rege ring geen bevredigender maatre gelen neemt, dan die welke reeds zijn afgekondigd", waaraan wordt toegevoegd, dat wanneer het nemen van maatregelen nog langer wordt uitgesteld, daaraan geen behoefte meer is, want iede re dag betekent voor de hande laar verder verlies. De „Warta Dagang" concludeert, dat deze si tuatie niet mag voortbestaan en stelt voor om een einde te maken aan de ongeregelde invoer van buitenlandse goederen in de Re publiek „die door de mensen als dollen worden opgekocht" en een strengere controle op de stroom van Roepih's naar Bata via. Met een salaris van minder dan 100 Roepi?,h is het onmogelijk om rozd te komen. De Republi keinse maatregelen voor de rijst- opkoop werden door lichamen en personen ontdoken, die de padi ruilen met textiel tegen oneven redige prijzen en door de tani, die de padi rechtstreeks naar de 'Pasar brengt. De Republikeinse regering staat hier machteloos tegenover en de gehele economie loopt in de war. Indonesisch Nationaal leger opgericht. Met ingang van 3 Juni is, -aar radio Djogja meldt, een Indone sisch Nationaal leger ingesteld De hoogste leiding berust bij een legerraad bestaande uit zeven personen onder voorzitterschap van generaal Soedirman. Verder zullen in de raad o.m. zitting heb ben luit. generaal Oerip, vice ad miraal M. Nazir, en de voorma lige leider van het guerilla-leger „Barisan Pembrontakan" Soeto- DE BILT ZEGT: Koel weer. Weersverwachting tot Vrij dagavond Vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, later brekende bewolking met een enkel buitje. Vrij koel. hal, volle medewerking van de zijde der Amerikaanse regering ondervonden. Politieke partyen of groepen, die proberen de el lende der mensen te doen voort duren om daarvan in politiek opzicht of anderszins te profi teren, zullen de tegenkanting van de V. S. ondervinden. Marshal beschreef de wereld situatie van heden als „zeer ernstig".

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1